Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία: Γενικό Θέμα

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Όντως, γιατί να γίνεται ολη αυτή η συζήτηση?? Ασκοπη είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pkgate13

Νεοφερμένος

Ο pkgate13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
ρε παιδια μηπως μπορει καποιος να ανεβασει τις λυσεις σε κατι αλλο απο pdf?

παντως πιστευω και εγω οτι τα θεματα της α λυκειου ηταν απο τα πιο δυσκολα αν οχι τα πιο δυσκολα των τελευταιων ετων.

εγω ελυσα το 1 το 2 και πιστευω πως θα παρω καποιες μοναδες και απο το 4
το 3 ουτε το αγγιξα μονο το σχημα εκανα και αυτο μου πηρε τοση ωρα
Τελοσπαντων καλα αποτελεσματα σε ολους (μετα απο κανα μηνα)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros11

Νεοφερμένος

Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Τελικά ρε παιδιά με μένα τι θα γίνει... (επειδή δεν απάντησε κανένας στο ποστ που έκανα πριν) ;)

ρε παιδια μηπως μπορει καποιος να ανεβασει τις λυσεις σε κατι αλλο απο pdf?
Τις έκανα print screen από το pdf που είναι στο site της ΕΜΕ. Αν και νομίζω ότι γίνεται να κατεβάσεις το πρόγραμμα για να ανοίγεις τα PDF από το site της adobe for free ;)

Τώρα τις κάνω upload...

------------ EDIT -------------
Οι φωτογραφίες με τις λύσεις:
https://img34.imageshack.us/img34/9605/47661746.png
https://img51.imageshack.us/img51/9894/18784210.png
https://img704.imageshack.us/img704/4707/88367978.png
https://img51.imageshack.us/img51/2558/80910632.png
https://img704.imageshack.us/img704/2703/68291152.png

ΥΓ. Sorry που τις έβαλα έτσι και παίρνουν πολύ χώρο, αλλά δεν ξέρω πως να τις κάνω μικρές... Μιας και ο φίλος τις είδε, θα τις βάλω σαν URL, για όποιον άλλο τις χρειαστεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pkgate13

Νεοφερμένος

Ο pkgate13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
ok ευχαριστω πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Λοιπόν όντως η ΕΜΕ λέει ότι οι διαγωνισμοί είναι για το Λύκειο και για τις Β' και Γ' τάξεις του γυμνασίου. Ωστόσο δεν λέει ότι απαγορεύεται να πάει κανείς από οποιαδήποτε άλλη τάξη, στο κάτω κάτω οι διαγωνισμοί διοργανώνονται για να "ψαρέψουν" τους καλούς...αν ένας έστω είναι από την Α' Γυμνασίου ουδέν πρόβλημα, κανείς δεν έκοψε ποτέ κεφάλι. :)

(να υπενθυμίσω λίγο την εξαίρεση του γνωστού μου Π. Λώλα, που όντας Α' Γυμνασίου κατάφερε να περάσει όλους τους διαγωνισμούς και να διακριθεί στην Ολυμπιάδα)

Εγώ έδωσα (με πιασμένο και πονεμένο λαιμό, κρύωμα και στομαχόπονο, να με κλαιν οι ρέγγες δηλαδή) στη Γ' Γυμνασίου και τα πήγα αρκετά καλά, δηλαδή 3,5+ hopefully.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros11

Νεοφερμένος

Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Λοιπόν όντως η ΕΜΕ λέει ότι οι διαγωνισμοί είναι για το Λύκειο και για τις Β' και Γ' τάξεις του γυμνασίου. Ωστόσο δεν λέει ότι απαγορεύεται να πάει κανείς από οποιαδήποτε άλλη τάξη, στο κάτω κάτω οι διαγωνισμοί διοργανώνονται για να "ψαρέψουν" τους καλούς...αν ένας έστω είναι από την Α' Γυμνασίου ουδέν πρόβλημα, κανείς δεν έκοψε ποτέ κεφάλι. :)

(να υπενθυμίσω λίγο την εξαίρεση του γνωστού μου Π. Λώλα, που όντας Α' Γυμνασίου κατάφερε να περάσει όλους τους διαγωνισμούς και να διακριθεί στην Ολυμπιάδα)

Εγώ έδωσα (με πιασμένο και πονεμένο λαιμό, κρύωμα και στομαχόπονο, να με κλαιν οι ρέγγες δηλαδή) στη Γ' Γυμνασίου και τα πήγα αρκετά καλά, δηλαδή 3,5+ hopefully.
Εγώ με γύρω στα 2,7-2,8 τι λες να έκανα ?? Εννοώ περνάω ή όχι ??
Δες και αυτό το ποστ:
Παιδιά μάλλον το έχω, αλλά δεν είμαι 100%...
Βρήκα τις λύσεις και τα 2 πρώτα τα έχω σωστά. Το πρώτο είναι ή ν=2 ή ν=6 και το έλυσα με τον τρόπο που γράφει ο nilos.
Στο δεύτερο έγραψα κι εγώ ότι δεν υπάρχει ο Ν, αλλά το έλυσα με έναν περίεργο τρόπο. Πάντως όντως δεν υπάρχει, γιατί το έλεγε και στις λύσεις. Πιστεύω ότι δεν ακυρώνουν κανένα τρόπο αν βρεις σωστό...
Το 3 δυστυχώς δεν το έγραψα καν, αν και στο πρόχειρο είχα κάνει μερικές δοκιμές...
Στο 4 στο (i) βρήκα 30 μοίρες και με βάση τις λύσεις είμαι σωστός. Στο (ii) έκανα κάτι με συνημίτονα και ΠΘ στο τέλος, αλλά δεν πρόλαβα να το ολοκληρώσω γιατί έληξε ο χρόνος. Πάντως από τις 4 μονάδες που παίρνει πιστεύω ότι θα πάρω κάτι (2 έστω), γιατί ο τρόπος ήταν σωστός.
Τι λέτε με τόσα περνάω??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Δυστυχώς ό, τι και να σου πω δεν θα είναι αλήθεια! Κυμαίνεται ανάλογα με τις βάσεις. Ο φετινός της Γ' Γυμνασίου ήταν βατός, αν και πιστεύω ότι οι περισσότεροι θα μπερδεύτηκαν στις πολλές πράξεις που είχαν να γίνουν φέτος, δηλαδή ίσως η βάση είναι χαμηλότερη από πέρσι...αν αυτό ισχύει, τότε μάλλον περνάς. Αλλιώς θα τα δεις στις 17 με 20 Φεβρουαρίου!

Να ρωτήσω κάτι άσχετο, όταν ζήτησα 2η κόλλα μου έδωσαν ένα χαρτί χωρίς τη σφραγίδα της ΕΜΕ, και ύστερα από καμιά ώρα μας είπαν ότι τα χαρτιά χωρίς σφραγίδα είναι πρόχειρα...τους είπα ότι το ερώτημα 1 και το 4β το έχω γράψει εκεί και ο επιτηρητής μου απάντησε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, "θα το σφραγίσουμε μετά"...ωστόσο για καλό και για κακό έγραψα "ΚΑΘΑΡΟ, εδώ οι επίσημες λύσεις, όχι πρόχειρο" κτλ. και στο αρχικό δήλωσα ότι η συνέχεια της 4 και η 1 είναι στη 2η κόλλα. Λέτε να παίξει καμιά μπαρουφίτσα και να μου το σκίσουνε ως πρόχειρο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elpida<3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
ρε παιδια μηπως μπορει καποιος να ανεβασει τις λυσεις σε κατι αλλο απο pdf?

παντως πιστευω και εγω οτι τα θεματα της α λυκειου ηταν απο τα πιο δυσκολα αν οχι τα πιο δυσκολα των τελευταιων ετων.

εγω ελυσα το 1 το 2 και πιστευω πως θα παρω καποιες μοναδες και απο το 4
το 3 ουτε το αγγιξα μονο το σχημα εκανα και αυτο μου πηρε τοση ωρα
Τελοσπαντων καλα αποτελεσματα σε ολους (μετα απο κανα μηνα)!


οχ λες να παρει τοσο πολυ??μα ο αρχιμηδης ειναι σ ενα μηνα και κατι!
btw εγραψα το 1,2,4(εκανα ομως κατι παραλειψουλες) και στο 3 μονο το σχημα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntonebts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ntonebts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Ξερει κανεις ποτε βγαινουν τα αποτελεσματα του ευκλειδη???
Ευχαριστω εκ των προτερων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elpida<3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Ξερει κανεις ποτε βγαινουν τα αποτελεσματα του ευκλειδη???
Ευχαριστω εκ των προτερων

λογικα θα επρεπε να βγουν τη δευτερα(15/2) αλλα επειδη ειναι...καθαρα, τα βλεπω προς την τριτη(αισιοδοξωντας παντα!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Ναι,και εγω την ιδια αποψη με την Ελπιδα εχω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nilos

Νεοφερμένος

Ο nilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Καλη επιτυχια σε οσους περασαν! Τα λεμε στον Αρχιμηδη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Τα αποτελέσματα βγήκαν. Καλή Επιτυχία σε αυτούς που πέρασανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elpida<3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Τα αποτελέσματα βγήκαν. Καλή Επιτυχία σε αυτούς που πέρασανε.

ευκλειδη περασες??εγω περασα:)αν και δεν το πολυπεριμενα-αλλα δυστυχως δε θα παω στον αρχιμηδη γιατι θα μαι τριημερη στο ναυπλιο...:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Και εγώ πέρασα παιδιά :)
Τα λέμε στον Αρχιμήδη... Θα παμε και για καφε να με κερασετε φυσικα :P

Παπαααααααααααα ακουςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς;
Θυμασαι τι σου ελεγα στην αρχη της χρονιας;;;;;;;; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntinost

Νεοφερμένος

Ο ntinost αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Παιδιά και εγώ πέρασα αν και δεν ήμουν σίγουρος ότι θα τα καταφέρω!!
Εμείς, τώρα που είμαστε στο λύκειο ανεξαρτήτως ηλικίας(κάτι είχα διαβάσει για όριο στα 15,5)θα γράψουμε στους μεγάλους?
Υπάρχει πιστεύετε κάτι που τώρα, έστω και τελευταία στιγμή, μπορεί να βοηθήσει?
Καλή επιτυχία σε όλους όσους πέρασαν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elpida<3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Παιδιά και εγώ πέρασα αν και δεν ήμουν σίγουρος ότι θα τα καταφέρω!!
Εμείς, τώρα που είμαστε στο λύκειο ανεξαρτήτως ηλικίας(κάτι είχα διαβάσει για όριο στα 15,5)θα γράψουμε στους μεγάλους?
Υπάρχει πιστεύετε κάτι που τώρα, έστω και τελευταία στιγμή, μπορεί να βοηθήσει?
Καλή επιτυχία σε όλους όσους πέρασαν...

στων μεγαλων τα θεματα ειμαστε κι εμεις...σαν τι να βοηθησει??:PΑκουσα οτι η υλη ειναι αυτη των μαθηματικων ολυμπιαδων οποτε..θελει στρωσιμο!!και επισης για να δινουμε μαζι με παιδια της τριτης λυκειου σιγουρα θα πεσαουν και πραγματα που δεν εχουμε κανει...:worry:Γερα παντως και καλη επιτυχιαααααα!!!!!!:):clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntonebts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ntonebts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Και εγω περασα:clapup: ,αλλα δυστυχως δεν θα κατεβω Αθηνα:( ,δεν εχω καποιον να ερθει μαζι μου .Ωστοσο ακομη πριζω τους γονεις μου να με αφησουν αλλα δεν το βλεπω. Καλη επιτυχια σε οσους περασαν :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elpida<3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Και εγω περασα:clapup: ,αλλα δυστυχως δεν θα κατεβω Αθηνα:( ,δεν εχω καποιον να ερθει μαζι μου .Ωστοσο ακομη πριζω τους γονεις μου να με αφησουν αλλα δεν το βλεπω. Καλη επιτυχια σε οσους περασαν :D
εδω κι εμεις που μαστε στην αθηνα φευγουμε και παμε ναυπλιο:Pπολυ λιγα πιστευω θα ναι τα παιδια που τελικα θα δωσουν...good luck παντως:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Εγώ δε πέρασα, δεν έδωσα καν...Αλλά πέρασε ο κολλητός μου και στις 27 Φεβρουαρίου θα κατέβει Αθήνα για τον Αρχιμήδη! Είμαι σίγουρος ότι θα περάσει, μιλάμε είναι ξευτέρι το άτομο !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top