Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία: Γενικό Θέμα

DarkAngel2010

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Οχι δεν χρειαζεται.Απλως πηγαινεις και δινεις αλλα για σιγουρια πηρα και τηλεφωνο την ΕΜΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
E βέβαια και πήρες τηλέφωνο, στην Α Γυμνασίου ολοι ρωτάνε για τον Ευκλείδη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nilos

Νεοφερμένος

Ο nilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Πως τα πηγατε; Εγω βρηκα 3 θεματα! Στο 3, 1000 δεν εβγαινε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
Ναι 1000 βγαινει...στο 2 τ εκανες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nilos

Νεοφερμένος

Ο nilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Βρηκα οτι δεν υπαρχει ο Ν επειδη,
10α+β=αβ-α-β
11α+2β=αβ που δεν μπορει να ισχυει επειδη 11>β αρα και 11α>β, και καπως απεδειξα πως β δεν ειναι 0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
Και εγω κατι παρομοιο εκανα...στην 1 τ εκανες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Αν και άκυρος, θα γράψω εδώ γιατί δεν ξέρω που αλλού να γράψω.
Είμαι Β' λυκείου (προφανώς) και έλυσα τα 3 από τα 4 θέματα σωστά. Ε και αυτοί που ήταν δευτέρα και τρίτη λυκείου θα κατάλαβαν ποιό δεν έλυσα...τη Γεωμετρία φυσικά. :p
Δε μου έβγαινε το σχήμα και νευριάσα και το παράτησα. Οπότε έχω τρία θέματα σωστά και κατά 90% πάω Αρχιμήδη. Μόνο που και να περάσω δε θα πάω γιατί εκείνη την ημερομηνία θα πάω με το σχολείο διήμερη στη Θεσαλλονίκη.
Αυτά. :p

Καλή επιτυχία σ' όλους και ελπίζω να περάσουμε όλοι, ακόμα και αυτοί που δε θα πάνε :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nilos

Νεοφερμένος

Ο nilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Στο 1 απεδειξα οτι δεν μπορει να ειναι περιττος το ν, ουτε 0 και Α=4ν και ετσι εκανα δοκιμες και βρηκα ν=2 ή 6.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
4n??εγω βρηκα 2ν και εβαλα τιμες 2,4,6,8,12

ωχ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nilos

Νεοφερμένος

Ο nilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
την 4η δεν την εκανα! καλα, μπορει να κανω και λαθος εγω στην 1η!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
Ουτε και εγω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros11

Νεοφερμένος

Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Παιδιά μάλλον το έχω, αλλά δεν είμαι 100%...
Βρήκα τις λύσεις και τα 2 πρώτα τα έχω σωστά. Το πρώτο είναι ή ν=2 ή ν=6 και το έλυσα με τον τρόπο που γράφει ο nilos.
Στο δεύτερο έγραψα κι εγώ ότι δεν υπάρχει ο Ν, αλλά το έλυσα με έναν περίεργο τρόπο. Πάντως όντως δεν υπάρχει, γιατί το έλεγε και στις λύσεις. Πιστεύω ότι δεν ακυρώνουν κανένα τρόπο αν βρεις σωστό...
Το 3 δυστυχώς δεν το έγραψα καν, αν και στο πρόχειρο είχα κάνει μερικές δοκιμές...
Στο 4 στο (i) βρήκα 30 μοίρες και με βάση τις λύσεις είμαι σωστός. Στο (ii) έκανα κάτι με συνημίτονα και ΠΘ στο τέλος, αλλά δεν πρόλαβα να το ολοκληρώσω γιατί έληξε ο χρόνος. Πάντως από τις 4 μονάδες που παίρνει πιστεύω ότι θα πάρω κάτι (2 έστω), γιατί ο τρόπος ήταν σωστός.
Τι λέτε με τόσα περνάω??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Κανείς από Β';
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pckokos

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Κανείς από Β';

Εγώ!
Οι λύσεις μου ήταν:
1)α)4018
β)Β>Γ
2) 613,532,451,370
3)20%
4):'(Το μόνο που έκανα ήταν να πω πως οι απέναντι γωνίες είναι ίσες και πως το τρίγωνο αφού είναι ισόπλευρο έχει γωνίες 60 μοίρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarkAngel2010

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
και εγω εδωσα για β'.
Οι λυσεις μου:
1) α)4018 β)Β>Γ
2)εκανα μια χαζομαρα στα προσημα αλλα ο τροπος ηταν σωστος.
3)κατα 20%
4) Α=100 Β=80 Γ=100 Δ=80
δεν ξερω αν περναω η οχι.ξερει κανεις ποσα πρεπει να λυσεις τουλαχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
και εγω εδωσα για β'.
Οι λυσεις μου:
1) α)4018 β)Β>Γ
2)εκανα μια χαζομαρα στα προσημα αλλα ο τροπος ηταν σωστος.
3)κατα 20%
4) Α=100 Β=80 Γ=100 Δ=80
δεν ξερω αν περναω η οχι.ξερει κανεις ποσα πρεπει να λυσεις τουλαχιστον.
Αφού εσύ πας πρώτη!Μου μοιρίζεται πουσ*ιά!
-----------------------------------------
Εγώ τα πήγα χάλια!Ούτε στην προετοιμασία τόσο χάλια!Ας μην πω καλύτερα τι έκανα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarkAngel2010

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
ε και ποιος οτι τα πρωτακια δεν μπορουνε να δωσουνε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Αυτός ο διαγωνισμός είναι για Β' Γυμνασιου προφανώς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pckokos

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Καλά, άμα είσαι πρώτη και έγραψες τόσο καλά μπράβο σου!
-----------------------------------------
Αυτός ο διαγωνισμός είναι για Β' Γυμνασιου προφανώς!

Νομίζω γίνεται άμα θες να δώσεις τα θέματα της β ενώ πας πρώτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Καλά, άμα είσαι πρώτη και έγραψες τόσο καλά μπράβο σου!
Όντως!Έχει περάσει το παιδί!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top