Ελεύθερες μετεγγραφές

Stefanos-20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stefanos-20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Εμένα τα έχει όλα γιατί τα είχα συμπληρώσει όλα τότε για το μηχανογραφικό..
Καλύτερα συμπλήρωσε τα και μην το ρισκάρεις :)
Τωρα ρε παιδια η ψηφος εμπιστοσυνης στην κυβερνηση για ποιο πραγμα ειναι?για τις μετεγγραφες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Τα δικαιολογητικά και την τυπωμένη ηλεκτρονική αίτηση πότε θα τα δώσουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria__bk

Νεοφερμένος

Η maria__bk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Τα δικαιολογητικά και την τυπωμένη ηλεκτρονική αίτηση πότε θα τα δώσουμε;

To υπουργείο στην αποφαση που εβγαλε, ανακοινωσε πως μολις τελειωσουν οι αιτησεις θα σταλουν οι πίνακες στις σχολές και έπεια εντος 5 ημερων πρέπει να ανακοινωσουν ποτε θα δεχτουν δικαιολογιτικά. Συνεπώς υπολόγιζε κατα τις 21-22/10 θα ανακοινώσουν τις προθεσμιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Τωρα ρε παιδια η ψηφος εμπιστοσυνης στην κυβερνηση για ποιο πραγμα ειναι?για τις μετεγγραφες?

Τώρα πραγματικά, η ψήφος του Σαμαρά που κολλάει :confused::worry: Αν και δεν τα παρακολουθώ καθόλου αυτά, δεν νομίζω ότι τον καίνε τον Σαμαρά οι μετεγγραφές για να ζητήσει ψήφο εμπιστοσύνης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Τωρα ρε παιδια η ψηφος εμπιστοσυνης στην κυβερνηση για ποιο πραγμα ειναι?για τις μετεγγραφες?

Για να δείξει ότι έχει την υποστήριξη της Βουλής, δεν είναι για κάποιον συγκεκριμένο σκοπό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaltsas

Νεοφερμένος

Ο kaltsas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
«Κρατήσαμε ανοιχτή τη γραμμή για την υποβολή των αιτήσεων, δεν άλλαξε η εικόνα από χτες. Την κρατήσαμε ανοιχτή μέχρι τις 12 το μεσημέρι σήμερα (Σάββατο), στις 12 το μεσημέρι έδωσα την εντολή να κλείσει. Και την κρατήσαμε ανοιχτή γιατί προς έκπληξή μας χτες δεν είχαμε την τελευταία μέρα σχεδόν καμία σοβαρή αλλαγή. Δηλαδή έχουμε 13.428 κωδικούς και πραγματικές αιτήσεις 12.848, δηλαδή έχουμε μια απόκλιση αρκετά σοβαρή, σε σχέση με αυτούς που πήραν κωδικό για να μπουν στο σύστημα και να κάνουν αίτηση και με αυτούς που τελικά έκαναν».
Την παραπάνω ανακοίνωση έκανε σήμερα ο υπουργός Παιδείας Α. Λοβέρδος, μιλώντας στον ραδιοφωνικό σταθμό Alpha, και υπογράμμισε τα εξής:

-Ο αριθμός είναι τελικά κατώτερος του αναμενομένου, άρα είναι ευκολότερο το πρόβλημα. Υπολογίστηκε ότι από αυτούς κάποιοι έχουν κάνει αίτηση βάσει της ρύθμισης που εγώ έκανα για τις φτωχές οικογένειες.
-Η δική μου ρύθμιση δεν ήταν χωρίς περιορισμούς, είχα πει 10% περιορισμός. Άρα να υπολογίζετε ότι θα είναι λιγότερες τελικά οι περιπτώσεις των μετεγγραφών. Επίσης έχουμε εικόνα από Πανεπιστήμιο σε Πανεπιστήμιο.
-Δεν νομίζω ότι υπάρχει κανένα Ίδρυμα το οποίο να δέχεται μεγάλο κύμα, ούτε κανένα Ίδρυμα από το οποίο να φεύγει κόσμος που να του απειλεί την ύπαρξη του.
-Από ορισμένα Πανεπιστήμια φεύγουν, αλλά δεν φεύγει αριθμός που να κλονίζει τη λειτουργία του Πανεπιστημίου και αν αυτό συγκριθεί και συσχετιστεί με το γεγονός ότι δώσαμε περισσότερες θέσεις στα Πανεπιστήμια σε φοιτητές στα περιφερειακά φέτος, τότε νομίζω ότι είμαστε στα ίδια.
-Υπήρχε η δυνατότητα να ασκηθεί το δικαίωμα της μεταγγραφής όπως υπολόγιζαν οι στατιστικές των Πανεπιστημίων από 40.000 φοιτητές, αλλά δεν το άσκησαν.
- Οι αιτήσεις είναι οι κλασικές και πέρσι τόσες ήταν, αλλά τα Πανεπιστήμια και τα ΤΕΙ πήραν 1.300, αλλά οι αιτήσεις τόσες ήταν τελικώς.
-Παρ' ότι δόθηκε δικαίωμα και μια μεγάλη χαλαρότητα στα κριτήρια, τελικά δεν υπήρξε μεγαλύτερος αριθμός και από τη μια πλευρά πρέπει κάποιοι να αναλογιστούν τι είναι αυτά που έλεγαν για μας όλο το καλοκαίρι, από την άλλη εμείς που ξέρουμε ακριβώς ποιο είναι το πρόβλημα πιστεύουμε στη συνεργασία με τα Πανεπιστήμια και τα ΤΕΙ, δουλέψαμε μαζί τους, δεν κάναμε του κεφαλιού μας τους ακούγαμε, μας άκουγαν, σκεφτήκαμε διάφορα πράγματα κατά καιρούς προσπαθώντας να δώσουμε λύσεις και τελικά δώσαμε καλές λύσεις.
-Σε ότι αφορά τους υποψηφίους των παρελθόντων ετών με το 10%, δεν μπορεί κανείς να ισχυριστεί ότι δεν ήξερε πως δεν θα περιληφθεί στις μετεγγραφές, αφού το λέει ο νόμος που ψηφίστηκε 4 Μαΐου.
-Ο νόμος το όριζε πεντακάθαρα. Και τώρα που μιλάμε για σχεδόν 13.000 αιτήσεις, δεν είναι μικρός ο αριθμός. Πέρσι τα Πανεπιστήμια και τα ΤΕΙ πήραν 1.300 επαναλαμβάνω. Είναι πάρα πολύ μεγάλος ο αριθμός. Απλώς είναι διαχειρίσιμος.
-Αυτή είναι η διαφορά. Δεν μπορούμε να σκεφτούμε τώρα να ανοίξουμε τις σχετικές ρυθμίσεις κι άλλο.
-Εμείς πιστεύουμε ότι διασώθηκαν και οι δύο στόχοι, επιτεύχθηκαν και οι δύο στόχοι και να μπορεί ένας άνθρωπος που έχει οικονομικά προβλήματα να σπουδάσει το παιδί του και ταυτόχρονα τα Πανεπιστήμια και τα ΤΕΙ να λειτουργούν.
-Γιατί ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Αθηνών ο κ. Φορτσάκης μας έδωσε ένα παράδειγμα, μας λέει «μας πιέζετε πάρα πολύ, αλλά για σκεφτείτε, ένας πιλότος που έχει ένα αεροπλάνο που χωράει 200 επιβάτες θα το πετάξει αν μπουν 400; Δεν θα το πετάξει».
-Άρα υπάρχει ένα όριο. Επειδή ο αριθμός είναι διαχειρίσιμος, δεν σημαίνει ότι μπορούμε να βάλουμε κι άλλους. Εκείνο που πρέπει να κρατήσετε εσείς είναι αυτό που υπόσχομαι, μέσα στην εβδομάδα αυτή να στείλουμε όλα τα στοιχεία στα Πανεπιστήμια και στα ΤΕΙ. Τώρα θα δουλέψουμε από Δευτέρα πάρα πολύ ώστε Τετάρτη με Πέμπτη να στείλουμε στα Πανεπιστήμια και στα ΤΕΙ τις αιτήσεις μετεγγραφών και να τους παρακαλέσουμε να τρέξουν τις διαδικασίες παρ' ότι δεν έχουν επαρκές διοικητικό προσωπικό, να τελειώνουμε γρήγορα. Να μην χάσουν το εξάμηνο τα παιδιά».

Πηγη: esos.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

maria__bk

Νεοφερμένος

Η maria__bk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Παιδιά δεν ειχα εκτυπωσει την αιτηση με τον αριθμο πρωτοκολλου και χθες που γυρισα στο τοπο διαμονης μου και μπηκα στο συστημα ηταν εκτος λειτουργιας και εχω αγχωθει! ΔΕν θα το ξανα ανοιξουν; Τι θα κανουν οσοι δεν το εχουν εκτυπωσει ακομα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaltsas

Νεοφερμένος

Ο kaltsas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Μηπως υπαρχει περιπτωση να εχεις κατεβασει (αποθηκευσει) την αιτηση στον υπολογιστη σου σε pdf?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria__bk

Νεοφερμένος

Η maria__bk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Μηπως υπαρχει περιπτωση να εχεις κατεβασει (αποθηκευσει) την αιτηση στον υπολογιστη σου σε pdf?
Δυστυχώς όχι! Μια φιλη μου μου ειπε πως σε αυτην κατεβηκε αυτοματα αλλα εγω δεν το εχω! Το εχω ψαξει παντου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaltsas

Νεοφερμένος

Ο kaltsas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Θα σου συνιστουσα να παρεις στο υπουργειο αυριο τοτε, μη χανεις καιρο! Εν τω μεταξυ τσεκαρε συχνα-πυκνα αν επαναλειτουργησει η σελιδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria__bk

Νεοφερμένος

Η maria__bk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Θα σου συνιστουσα να παρεις στο υπουργειο αυριο τοτε, μη χανεις καιρο! Εν τω μεταξυ τσεκαρε συχνα-πυκνα αν επαναλειτουργησει η σελιδα.

Αυτο θα κανω και θα περασω και απο την διευθυνση δευτεροβαθμιας αυριο και απο την γραμματεια της σχολης μου. Δεν εχω κατι να χασω. Πιθανολογω οτι μαλλον θα ειναι κλειστη η σελιδα μεχρι την υποβολη των πινακων απο το υπουργειο στα ΑΕΙ και ΤΕΙ και μετα θα επαναλειτουργησει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marianna.P

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marianna.P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria__bk

Νεοφερμένος

Η maria__bk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω!

O πατέρας μου μιλησε με μια ξαδερφη που εχουμε και του ειπε πως σε αυτην το συστημα κολλουσε απο την πεμπτη. Εγω θα προφασιστω κατι τετοιο αυριο που θα περασω απο τις γραμματειες κτλ. γιατι φοβαμαι οτι θα μου πουν "ας προσεχες". Γενικα παντως ο αριθμος πρωτοκολλου νομιζω πως χρειαζεται για να μας βρουν στους πινακες οποτε μαλλον δεν θα επηρεασει την μετεγραφη μας, πιστευω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marianna.P

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marianna.P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Πήρε ένας φίλος τηλέφωνο και του είπαν οτι επειδή και άλλοι δεν πρόλαβαν να το αποθηκεύσουν θα το ξανανοίξουν μέσα στη βδομάδα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria__bk

Νεοφερμένος

Η maria__bk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
αχ τελεια! εφυγε ενα βαρος απο πανω μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dream Theater

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dream Theater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Εμένα τα έχει όλα γιατί τα είχα συμπληρώσει όλα τότε για το μηχανογραφικό..
Καλύτερα συμπλήρωσε τα και μην το ρισκάρεις :)

Εμενα στην οριστικη εκτυπωμενη αιτηση λεει μονο οδο και τ.κ. οποτε στην ηλεκτρονικη αιτηση δε θυμαμαι αν εβαλα περιοχη :P Παντως ειναι ανουσιο να λες οτι το ''ρισκαρεις'' γιατι αφενος η αιτηση εχει διπλα τον Τ.Κ. και αφετερου μαζι με την αιτηση επισυναπτεις και τη βεβαιωση μονιμης κατοικιας που λεει ξεκαθαρα το δημο που διαμενεις και την περιφερεια. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

x_xChristine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Πότε παίρνουμε τα δικαιολογητικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria__bk

Νεοφερμένος

Η maria__bk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Πότε παίρνουμε τα δικαιολογητικά;

Εγω πήγα σημερα κοζανη και εκανα αιτηση για βεβαιωση. Οσο πιο νωρις τα μαζεψουμε τοσο πιο καλα, γιατι μετα θα υπαρξει συνωστισμος. Τωρα δεν ξερω ποτε θα πρεπει να τα καταθεσουμε. Λογικα θα ανακοινωθει απο βδομαδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

x_xChristine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Τι βεβαίωση; Βεβαίωση εγγραφής; Πρέπει να πάμε να ξαναβγάλουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaltsas

Νεοφερμένος

Ο kaltsas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Νομιζω αναφερεται στη βεβαιωση μονιμης κατοικιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top