Ελεύθερες μετεγγραφές

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
https://www.esos.gr/arthra/35129/ypo...-foitisoyn-examino-oi-meteggrafentes-foitites


ΥΠΟΥΡΓΟΣ: Στο ΑΕΙ που πέρασαν θα φοιτήσουν το Α εξάμηνο οι μετεγγραφέντες φοιτητές


Το πρώτο εξάμηνο τα παιδιά θα το κάνουν εκεί που εισήχθησαν, αναμένοντας την ολοκλήρωση της μετεγγραφής τους το Γενάρη.

Την ανακοίνωση αυτή έκανε σήμερα ο υπουργός Παιδείας Α. Λοβέρδος, και υπογράμμισε τα εξής:

Α. Κάναμε μια σειρά παρεμβάσεων στη Βουλή για να επιτύχουμε έντιμη εφαρμογή του νόμου που ψηφίστηκε στις 4 Μαϊου.

Β. Είναι ένας νόμος που προτάσσει το δικαίωμα μετεγγραφής παραγνωρίζοντας κατά κάποιο τρόπο τις δυνατότητες των τμημάτων των πανεπιστημίων και των ΤΕΙ.

Γ. Θέλω να σας πω ότι εδώ στη Θεσσαλία που είμαι, ενώ πηγαίνω σε δημοτικά, σε νηπιαγωγεία, σε γυμνάσια, έρχονται άνθρωποι και μου λένε για τις μεταγραφές, για τα παιδιά τους.

Δ. Πρέπει να βοηθήσουμε όχι αυτούς που κάνουν κέφι να πάνε Αθήνα ή Θεσσαλονίκη, αλλά αυτούς που δεν μπορούν να συντηρήσουν δυο και τρία σπίτια, και από την άλλη, πρέπει να επιτρέψουμε στα τμήματα να λειτουργούν.

Το παράδειγμα με τη ζάχαρη

Ε. Δίνω ένα παράδειγμα που μου αρέσει. Ένας διανοούμενος το έχει δώσει. Καφές με μία, ή δυο, ή τρεις κουταλιές ζάχαρη είναι καφές. Καφές με ένα κιλό ζάχαρη είναι ζάχαρη. Δεν είναι καφές. Εάν ένα τμήμα αντέχει, μάλλον, προβλέπεται να πάρει 150, αντέχει στα ακραία όρια κάνοντας φροντιστήρια και εργαστήρια και το καλοκαίρι, άλλους 200. Αν, όμως, του στείλεις 1.000, το τμήμα δεν θα λειτουργήσει. Δεν θα πάρει κανέναν.

Ζ. Άρα λοιπόν εμείς κάναμε παρεμβάσεις στη Βουλή όπου είπαμε το δικαίωμα όπως το όρισε ο νόμος δικαίωμα, γιατί ήταν πάντα δυνατότητα, τώρα ο νόμος 4 Μαΐου το είπε δικαίωμα, το δικαίωμα αυτό έστω το έχουν οι φτωχοί και οι μεσαίοι που ταλαιπωρούνται.

Η. Δεν το έχουν τα παιδιά των πλουσίων ή όσοι θέλουν να πάνε να σπουδάσουν όπου τους αρέσει περισσότερο.

Θ. Μόνο αυτοί που δεν μπορούν. Και αυτοί οι οποίοι ασκώντας αυτό το δικαίωμά τους καταφέρνουν να ζήσουν με ένα ή δυο σπίτια και όχι με τρία ή περισσότερα.

Ι. Αυτό πιστεύουμε, όπως λένε και οι Πρυτάνεις και οι πρόεδροι, αυτή η ρύθμιση που κάναμε προχθές ίσως μειώσει τον αριθμό. Περιμένουμε με μεγάλη αγωνία γιατί το Υπουργείο Παιδείας θα δέχεται τις αιτήσεις και θα σας ενημερώνω κάθε μέρα.

Κ. Οι μεταγραφές θα ζητηθούν από τους ενδιαφερομένους φοιτητές τώρα, οι αποφάσεις θα βγούνε με άνεση. Όπως κάθε χρόνο συντελούνται οι μεταγραφές τον Ιανουάριο, έτσι και φέτος. Το πρώτο εξάμηνο τα παιδιά θα το κάνουν εκεί που μπήκαν. Άρα θα έχουμε χρόνο και εμείς και τα πανεπιστήμια και τα ΤΕΙ, να δούμε ποιο είναι το πρόβλημα και πώς θα το λύσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
΄Ετσι όπως ήρθαν τα πράγματα φέτος, παρόλο που είναι άβολο και οικονομικά ασύμφορο για τους περισσότερους, ήταν αναμενόμενο να γίνει έτσι. Ποιος πίστευε πώς θα ολοκληρωθούν οι γραφειοκρατικές διαδικασίες στην Ελλάδα με ταχύτητα αστραπής?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Δηλαδή εξεταστική θα δώσουμε στο τμήμα που περάσαμε; και τα μαθήματα που περάσαμε θα ισχύσουν και για το τμήμα που ελπίζουμε να πάρουμε μετεγγραφή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δίνεις κανονικά την εξεταστική στη σχολή που πέρασες και όταν πας στη σχολή που θα πάρεις μετεγγραφή, θα κάνεις αίτηση προς τη Γενική Συνέλευση για να σου αναγνωριστούν τα μαθήματα που έχεις περάσει. Δυστυχώς πολύ δύσκολα αναγνωρίζονται αφού παρόλο που οι σχολές είναι ίδιου αντικειμένου, πολύ δύσκολα ταυτίζονται απόλυτα τα μαθήματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Δίνεις κανονικά την εξεταστική στη σχολή που πέρασες και όταν πας στη σχολή που θα πάρεις μετεγγραφή, θα κάνεις αίτηση προς τη Γενική Συνέλευση για να σου αναγνωριστούν τα μαθήματα που έχεις περάσει. Δυστυχώς πολύ δύσκολα αναγνωρίζονται αφού παρόλο που οι σχολές είναι ίδιου αντικειμένου, πολύ δύσκολα ταυτίζονται απόλυτα τα μαθήματα

εγω δεν θα παω καν να δωσω...αφου δεν θα μου τα αναγνωρισουν!τσαμπα εξοδα να παρακουλουθω εκει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

στεφανια ψ.

Νεοφερμένος

Η στεφανια ψ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Παιδια εμεις τωρα οκ θα κανουμε τα χαρτια μας και θα περιμενουμε..
Υπαρχει μηπως περιπτωση να γινει καμια στραβη και παρολο που πληρουμε τις προυποθεσεις να μην μας παρουν λετε?:S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Παιδια εμεις τωρα οκ θα κανουμε τα χαρτια μας και θα περιμενουμε..
Υπαρχει μηπως περιπτωση να γινει καμια στραβη και παρολο που πληρουμε τις προυποθεσεις να μην μας παρουν λετε?:S

Μην μου λες τετοια :(
ειμαι πολυτεκνη με αδερφη που σπουδαζει στην πολη στην οποια επιθυμω να μεταγραφω...εσυ?σε ποια κατηγορια εισαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Παιδια εμεις τωρα οκ θα κανουμε τα χαρτια μας και θα περιμενουμε..
Υπαρχει μηπως περιπτωση να γινει καμια στραβη και παρολο που πληρουμε τις προυποθεσεις να μην μας παρουν λετε?:S

σε ποια κατηγορια εισαι?ελπιζω ΟΛΑ να πανε καλα...εχω τεραστια αγωνια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

στεφανια ψ.

Νεοφερμένος

Η στεφανια ψ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Μην μου λες τετοια :(
ειμαι πολυτεκνη με αδερφη που σπουδαζει στην πολη στην οποια επιθυμω να μεταγραφω...εσυ?σε ποια κατηγορια εισαι?

Και εγω δεν θελω να το σκεφτομαι αλλα ανησυχω..εχω αδερφο που σπουδαζει στην θεσσαλονικη οπου και θελω να παω γτ εκτος αυτου ειναι και πιο κοντα στο σπιτι μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Και εγω δεν θελω να το σκεφτομαι αλλα ανησυχω..εχω αδερφο που σπουδαζει στην θεσσαλονικη οπου και θελω να παω γτ εκτος αυτου ειναι και πιο κοντα στο σπιτι μου..

εγω παρακουλουιω ηση στη θεσσαλονικη!!
ειμαι πολυτεκνη με αδερφη που σπουδαζει εδω..
εχουμε παρει επιπλα..τα παντα..,μακαρι να την παρουμε!
τι σχολη εισαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

στεφανια ψ.

Νεοφερμένος

Η στεφανια ψ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
εγω παρακουλουιω ηση στη θεσσαλονικη!!
ειμαι πολυτεκνη με αδερφη που σπουδαζει εδω..
εχουμε παρει επιπλα..τα παντα..,μακαρι να την παρουμε!
τι σχολη εισαι?

ιστορικο αρχαιολογικο ιωαννινων περασα,εσυ?
μακαρι και δεν λες τιποτα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
ιστορικο αρχαιολογικο ιωαννινων περασα,εσυ?
μακαρι και δεν λες τιποτα!!

πατρα περασα..αλλα παρακουλουθω στο απθ γιατι δεν θα μου αναγνωρισουν μαθηματα και πατρα να τα δωσω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Η αδερφή μου περασε φετος οικονομικα στη θεσσαλονικη και θελει να μετεγγραφει στην αθηνα οπου σπουδαζουμε εγω και ο αδερφος μου.απο οτι διαβασα μπορει να δηλωσει μονο μια κατηγορια ,την τριτεκνια ή αδερφια που σπουδαζουν στην ιδια πολη.
ποια ειναι πιο σιγουρη να δηλωσει απο τις δυο;

ειμαι στην ιδια περιπου θεση..πολυτεκνη με αδερφη που σπουδαζει στην θεσ/νικη που θα δηλωσω οτι θελω να μεταγγραφω.
προσωπικη μου αποψη αν εισαι τριτεκνος /πολυτεκνος ειναι καλυτερο να βαλεις.γιατι συμπεριλαμβανει και το ενδεχομενο να εχεις αδερφια που σπουδαζουν αλλου...ενω αν βαλεις οτι εχεις αδερφο που σπουδαζει σε αλλη πολη(δεν γινεται να πεις οτι εχεις δυο αδερφια που σπουδαζουν σε αλλη πολη στην δηλωση)μπορει ξερω εγω να νομιζουν οτι ειστε δυο αδερφια και να προτιμησουν τον αλλο που εχει δηλωσει οτι ειναι τριτεκνος.βασικα τις μεταγραφες τις εβαλαν μολις κατηργησαν τις ειδικες βασεις που ηταν για εμας.για τους αλλους προυπηρχαν(παντα γινοταν να σε τραβηξει ο αδερφος σου στην πολη σου) και ετσι θελω να πιστευω οτι τουλαχιστον ολοι οι πολυτεκνοι/τριτεκνοι θα παρουν...(βεβαια ολοι πρεπει να παρουν οσοι το εχουν πραγματικα αναγκη αλλα οταν βαζεις ενα οικονομικο κριτηριο που το εχουν ΟΛΟΙ ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα)
ελπιζω ολα να πανε καλα με την αδερφη σου και με ολους μας εδω περα:)
με εχει φαει το αγχος!η αδερφη σου που παρακουλουθει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Αν δοκίμαζα να παρακολουθήσω στην Αθήνα και να πάω στην Πάτρα μόνο για την εξεταστική; :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα πρέπει να είσαι απόλυτα σίγουρος ότι θα σου αναγνωριστούν τα μαθήματα που θα περάσεις (πράγμα που είναι πολύ αμφίβολο) αλλιώς θα ταλαιπωρηθείς άδικα. Αν είσαι σίγουρος ότι θα πάρεις τη μετεγγραφή καλύτερα να παρακολουθείς στην Αθήνα κανονικά. Αν ξεκινήσεις το τρίτο εξάμηνο χωρίς να έχεις ανοίξει βιβλίο από τα μαθήματα του πρώτου, είναι σίγουρο ότι θα πελαγώσεις και αυτό θα σε ακολουθεί και στα υπόλοιπα εξάμηνα. Παρακολούθησε κανονικά, κράτα σημειώσεις, ζήτα να σου δανείσει τα βιβλία κάποιος από μεγαλύτερα έτη (είμαι σχεδόν σίγουρη ότι δεν είναι τα ίδια με τα βιβλία που μπορείς να πάρεις μέσω του εύδοξου από τη σχολή που πέρασες), δες και τα θέματα που θα μπουν το Φεβρουάριο και διάβαζε έτσι ώστε όταν έρθει η ώρα να κάνεις μια επανάληψη να είσαι έτοιμος να τα δώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
ΥΠΟΥΡΓΟΣ: Στο ΑΕΙ που πέρασαν θα φοιτήσουν το Α εξάμηνο οι μετεγγραφέντες φοιτητές
Πρόκειται (μάλλον) για (κουτοπόνηρο) κόλπο του κ. Λοβέρδου. Σου λέει: Αρκετοί θα πάνε στο μέρος που πέτυχαν και θα νοικιάσουν σπίτια. Σε κάποιους θα αρέσει η σχολή τους, η φοιτητική ζωή χωρίς γονείς και θα βολευτούν, θα κάνουν παρέες, φιλίες ή σχέσεις, θα είναι έντονη η αβεβαιότητα του αν θα αναγνωριστούν ή όχι τα μαθήματά τους, θα υπάρξουν αυτοί που θα θεωρήσουν πολύ μπέρδεμα το να χάσουν το εξάμηνο και μετά να κυνηγάνε τα μαθήματα των προηγούμενων εξαμήνων. Έτσι ο κ. υπουργός πιστεύει ότι ίσως υπάρξει κάποιος αριθμός φοιτητών που τελικά (αν αντέχουν οικονομικά) θα πουν "Πού να φεύγω τώρα;" και θα παραμείνουν στη σχολή που πέτυχαν. Οπότε ελπίζει με τον τρόπο αυτό να μειώσει τον αριθμό των μεταγραφόμενων. (Αυτό θα πει σωστός προγραμματισμός και πολιτική υψηλής ευθύνης).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bdj96

Νεοφερμένος

Ο bdj96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Θα πρέπει να είσαι απόλυτα σίγουρος ότι θα σου αναγνωριστούν τα μαθήματα που θα περάσεις (πράγμα που είναι πολύ αμφίβολο) αλλιώς θα ταλαιπωρηθείς άδικα. Αν είσαι σίγουρος ότι θα πάρεις τη μετεγγραφή καλύτερα να παρακολουθείς στην Αθήνα κανονικά ώστε να δώσεις τα μαθήματα του πρώτου εξαμήνου στην εξεταστική του Σεπτεμβρίου. Αν ξεκινήσεις το τρίτο εξάμηνο χρωστώντας όλα τα μαθήματα του πρώτου, είναι σίγουρο ότι θα πελαγώσεις και αυτό θα σε ακολουθεί και στα υπόλοιπα εξάμηνα. Παρακολούθησε κανονικά, κράτα σημειώσεις, ζήτα να σου δανείσει τα βιβλία κάποιος από μεγαλύτερα έτη (είμαι σχεδόν σίγουρη ότι δεν είναι τα ίδια με τα βιβλία που μπορείς να πάρεις μέσω του εύδοξου από τη σχολή που πέρασες), δες και τα θέματα που θα μπουν το Φεβρουάριο και διάβαζε έτσι ώστε το Σεπτέμβριο να είσαι έτοιμος να τα δώσεις.
Για να εισαι απολυτα σιγουρος πρεπει εκτος απο τις προυποθεσεις των υπουργικων αποφασεων,να καλυπτεις πιθανως και εισοδηματικα και βαθμολογικα κριτηρια.Γιατι ακουγεται πολυ εντονα οτι μπορει να μπει ποσοστο οταν υποτιθεται συνειδητοποιησουν οτι το προβλημα ειναι μεγαλο.Μακαρι να μην γινει κατι τετοιο και οσοι το δικαιουνται να παρουν μεταγγραφη.Και εγω δικαιουχος ειμαι και δεν θελω να σας τρομοκρατησω αλλα ετσι ειναι τα πραγματα
οποτε οσιγουρος ειναι πχ τριτεκνος,που εχασε τη σχολη για λιγο και πληρει και καποια εισοδηματικα κριτηρια.....:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Πρόκειται (μάλλον) για (κουτοπόνηρο) κόλπο του κ. Λοβέρδου. Σου λέει: Αρκετοί θα πάνε στο μέρος που πέτυχαν και θα νοικιάσουν σπίτια. Σε κάποιους θα αρέσει η σχολή τους, η φοιτητική ζωή χωρίς γονείς και θα βολευτούν, θα κάνουν παρέες, φιλίες ή σχέσεις, θα είναι έντονη η αβεβαιότητα του αν θα αναγνωριστούν ή όχι τα μαθήματά τους, θα υπάρξουν αυτοί που θα θεωρήσουν πολύ μπέρδεμα το να χάσουν το εξάμηνο και μετά να κυνηγάνε τα μαθήματα των προηγούμενων εξαμήνων. Έτσι ο κ. υπουργός πιστεύει ότι ίσως υπάρξει κάποιος αριθμός φοιτητών που τελικά (αν αντέχουν οικονομικά) θα πουν "Πού να φεύγω τώρα;" και θα παραμείνουν στη σχολή που πέτυχαν. Οπότε ελπίζει με τον τρόπο αυτό να μειώσει τον αριθμό των μεταγραφόμενων. (Αυτό θα πει σωστός προγραμματισμός και πολιτική υψηλής ευθύνης).

συμφωνω απολυτως.ειναι σαν να λεει"θελετε μεταγραφη?χαστε το εξαμηνο",ετσι θα περιορισει τον αριθμο που θα ζητησει μεταγραφη γιατι οταν πηγαινεις καπου ,ακομα και σε μικρες πολεις σαρεσει εκει,κανεις παρεες κτλ
εγω πιστευω οτι δεν θα χαθει το εξαμηνο σε ολες τις σχολες..δεν υπαρχει λογος να καθυστερησει τοσο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Για να εισαι απολυτα σιγουρος πρεπει εκτος απο τις προυποθεσεις των υπουργικων αποφασεων,να καλυπτεις πιθανως και εισοδηματικα και βαθμολογικα κριτηρια.Γιατι ακουγεται πολυ εντονα οτι μπορει να μπει ποσοστο οταν υποτιθεται συνειδητοποιησουν οτι το προβλημα ειναι μεγαλο.Μακαρι να μην γινει κατι τετοιο και οσοι το δικαιουνται να παρουν μεταγγραφη.Και εγω δικαιουχος ειμαι και δεν θελω να σας τρομοκρατησω αλλα ετσι ειναι τα πραγματα
οποτε οσιγουρος ειναι πχ τριτεκνος,που εχασε τη σχολη για λιγο και πληρει και καποια εισοδηματικα κριτηρια.....:/:

δεν ειναι γραμμενο πουθενα αυτο..οτι θα μπουν τετοια κριτηρια.αυτο θα γινει πιθανως σε σχολες μτ την ζητηση ΠΧ ΕΜΠ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πρόκειται (μάλλον) για (κουτοπόνηρο) κόλπο του κ. Λοβέρδου. Σου λέει: Αρκετοί θα πάνε στο μέρος που πέτυχαν και θα νοικιάσουν σπίτια. Σε κάποιους θα αρέσει η σχολή τους, η φοιτητική ζωή χωρίς γονείς και θα βολευτούν, θα κάνουν παρέες, φιλίες ή σχέσεις, θα είναι έντονη η αβεβαιότητα του αν θα αναγνωριστούν ή όχι τα μαθήματά τους, θα υπάρξουν αυτοί που θα θεωρήσουν πολύ μπέρδεμα το να χάσουν το εξάμηνο και μετά να κυνηγάνε τα μαθήματα των προηγούμενων εξαμήνων. Έτσι ο κ. υπουργός πιστεύει ότι ίσως υπάρξει κάποιος αριθμός φοιτητών που τελικά (αν αντέχουν οικονομικά) θα πουν "Πού να φεύγω τώρα;" και θα παραμείνουν στη σχολή που πέτυχαν. Οπότε ελπίζει με τον τρόπο αυτό να μειώσει τον αριθμό των μεταγραφόμενων. (Αυτό θα πει σωστός προγραμματισμός και πολιτική υψηλής ευθύνης).

Ανάρτηση 574. Μέσα στο μυαλό μου είσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

x_xChristine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι που δεν κατάλαβα. Αν πληρώ δύο κριτήρια στην αίτηση μπορώ να βάλω και τα δύο ή μόνο ένα; Πχ είμαι τρίτεκνη κ εχω αδερφή που σπουδάζει στο μέρος που θέλω να πάρω μετεγγραφή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top