Ελεύθερες μετεγγραφές

EleniKat

Νεοφερμένος

Η EleniKat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Ρεε παιδια, εγω εχω 18701.. Σκεφτομουν να δηλωσω μια Ιατρικη εκτος Αθηνας (Αθηνα ειναι ο τοπος κατοικιας μου) και μεσω μετεγγραφων να επιστρεψω..Ανηκω σε τριτεκνη οικογενεια, εχω διδυμη αδερφη,αδερφο που σπουδαζει Αθηνα και πιανει την οικογενεια μου το εισοδηματικο κριτηριο...Δεν ξερω τι να κανω!! Δεν μπορω να παρω το ρισκο και να μεινω εκτος γτ οι γονεις μου δεν εχουν οικονομικη δυνατοτητα να με στειλουν εκτος Αθηνας.. Τι να κανω?? :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kinezaki9312

Νεοφερμένος

Η Kinezaki9312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
ειναι αποφαση της σχολης αν θα τον δεχτουν ή οχι!

Απλά μου φαίνεται αδιανόητο κάποιος να περάσει πολυτεχνείο στο Βόλο για παράδειγμα και να πάει έτσι απλά ΕΜΠ, ενώ οι δύο σχολές μπορεί να έχουν σχεδόν 2.000 μόρια διαφορά!!!
Πρέπει να υπάρχει κάποιο όριο στον αριθμό που εισάγεται με μετεγγραφή, αλλιώς θα φτάσουν οι περιζήτητες σχολές Της Αθήνας, πολυτεχνεια, ιατρικη κ.λπ. να έχουν 500 φοιτητές στο έτος, και την ίδια στιγμή τα αντίστοιχα περιφερειακά να έχουν 30 (οκ, υπερβάλλω, αλλά λέμε τώρα).
Δε μου φαίνεται καθόλου λογικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Filippos14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Filippos14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Απλά μου φαίνεται αδιανόητο κάποιος να περάσει πολυτεχνείο στο Βόλο για παράδειγμα και να πάει έτσι απλά ΕΜΠ, ενώ οι δύο σχολές μπορεί να έχουν σχεδόν 2.000 μόρια διαφορά!!!
Πρέπει να υπάρχει κάποιο όριο στον αριθμό που εισάγεται με μετεγγραφή, αλλιώς θα φτάσουν οι περιζήτητες σχολές Της Αθήνας, πολυτεχνεια, ιατρικη κ.λπ. να έχουν 500 φοιτητές στο έτος, και την ίδια στιγμή τα αντίστοιχα περιφερειακά να έχουν 30 (οκ, υπερβάλλω, αλλά λέμε τώρα).
Δε μου φαίνεται καθόλου λογικό...

Τα πτυχια ειναι ισοδυναμα,ειτε ειναι απο εμπ ειτε απο βολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

evani

Νεοφερμένος

Η evani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Τα έχει εξηγήσει πολύ ωραία η dreamboxer στην ανάρτησή της αριθμ. 225 στο θέμα "Μετεγγραφές 2013-2014". Δες το.

Δεν το βρισκω ποιο ειναι το σαιτ ακριβως μπορεις να μου το γραψεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kinezaki9312

Νεοφερμένος

Η Kinezaki9312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Δεν έχω σκοπό να θίξω κάποια σχολή, εξάλλου βλέπεις ότι σχολιάζω αρνητικά το γεγονός "αδειάσματος" των άλλων σχολών
ΑΠΛΑ προσπαθώ να βγάλω άκρη, οπότε αν κάποιος έχει καταλάβει τα περί μετεγγραφών, ας μου εξηγήσει. Αυτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
EleniKat να δηλώσεις πρώτα την Ιατρική Αθήνας και μετά όλες τις άλλες Ιατρικές. Εσύ κοπέλα μου δεν πληροίς ένα κριτήριο αλλά όλα μαζί. Και τριτεκνία και δίδυμη και εισοδηματικό κριτήριο και πολλά μόρια έχεις βγάλει, αν δεν δώσουν σε σένα σε ποιον θα δώσουν? Βέβαια έτσι που τα έχουν μπλέξει δεν μπορείς να είσαι 100/100 σίγουρη αλλά η κοινή λογική λέει ότι δεν θα έχεις πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Filippos14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Filippos14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Δεν έχω σκοπό να θίξω κάποια σχολή, εξάλλου βλέπεις ότι σχολιάζω αρνητικά το γεγονός "αδειάσματος" των άλλων σχολών
ΑΠΛΑ προσπαθώ να βγάλω άκρη, οπότε αν κάποιος έχει καταλάβει τα περί μετεγγραφών, ας μου εξηγήσει. Αυτό

Υπαρχει οικογενεια που να μπωρει να διατηρει 3 διαφορετικα σπιτια?(2 παιδια που σπουδαζουν)
Δεν νομιζω,αληθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kinezaki9312

Νεοφερμένος

Η Kinezaki9312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Ρε φίλε, ξεκόλλα!!! Δε ρώτησα κάτι τέτοιο!!!! Όύτε έχω διάθεση να αρχίσω φιλονικία εδώ μέσα!
Ρώτησα κάτι γιατί μου φαίνονται παράλογα αυτά που γίνονται!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπες στο θέμα " Ελεύθερες μετεγγραφές". Από το μεσημέρι προσπαθούμε να βγάλουμε άκρη μετά τα τελευταία νέα αλλά εις μάτην.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kinezaki9312

Νεοφερμένος

Η Kinezaki9312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Εεεεε, είναι που πρέπει να κάνουμε και τη dolce vita, δεν έχει Κιάμο, βλέπεις, αλλού :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aristotelis

Νεοφερμένος

Ο aristotelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
EleniKat να δηλώσεις πρώτα την Ιατρική Αθήνας και μετά όλες τις άλλες Ιατρικές. Εσύ κοπέλα μου δεν πληροίς ένα κριτήριο αλλά όλα μαζί. Και τριτεκνία και δίδυμη και εισοδηματικό κριτήριο και πολλά μόρια έχεις βγάλει, αν δεν δώσουν σε σένα σε ποιον θα δώσουν? Βέβαια έτσι που τα έχουν μπλέξει δεν μπορείς να είσαι 100/100 σίγουρη αλλά η κοινή λογική λέει ότι δεν θα έχεις πρόβλημα.

εμενα που ειμαι σε 9μελη οικογενεια με χαμηλο εισοδημα δεν με δωσαν για απθ περυσι, τιποτα δεν ειναι σσιγουρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Φοβερού επιπέδου ο συγκεκριμένος διαπληκτισμός. Κανένας λόγος να γίνεται προσωπική η λογομαχία, αρκετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marianna.P

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marianna.P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Μόλις το οριστικοποίησα με βάση τις μετεγγραφές..άντε να δούμε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kinezaki9312

Νεοφερμένος

Η Kinezaki9312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Καλή τύχη!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marianna.P

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marianna.P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 280 μηνύματα.

Dream Theater

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dream Theater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Μωρε στην ιδια μοιρα ειμαι και γω.. τριτεκνος με 18.900 πιανω ΗΜΜΥ ΑΠΘ σιγουρα, και δεν ξερω αν θα παρω τη μεταγραφη στο ΕΜΠ.... θεσ/νικη δε παιζει να μεινω λογω οικονομικου, ενω πιανω μηχανολογους αθηνα, οι οποιοι μαρεσουν(οχι οσο η ΗΜΜΥ αλλα ικανοποιουμαι)... δεν ξερω τι να κανω ακομα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evani

Νεοφερμένος

Η evani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Μπες στο θέμα " Ελεύθερες μετεγγραφές". Από το μεσημέρι προσπαθούμε να βγάλουμε άκρη μετά τα τελευταία νέα αλλά εις μάτην.
δεν μου βγαζει καν τη σελιδα dreamboxer ως κατι σχετικο με τετοια θεματα μονο ακυρα αν μπορεις γραψε μου ακριβως το λινκ αλλιως δεν πειραζει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βάσω(Μαρία)

Νεοφερμένος

Η Βάσω(Μαρία) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Και εγώ πολύτεκνη είμαι,αλλά κατάλαβα ότι μας κοροιδεύουν.... :( Όλοι περιμένουν να δουν αν ισχύουν οι μετεγγραφές για να οριστικοποιήσουν το μηχανογραφικό(και εγώ αυτό περίμενα) αλλά ο καθένας λέει ότι θέλει.Γι'αυτό ας βάλουμε τώρα ότι θέλουμε και βλέπουμε....και μερικοί που λένε οτι η επαρχία όλη θα μαζευτεί στις πόλεις,πόσοι πολύτεκνοι και τρίτεκνοι νομίζετε ότι υπάρχουν;Όλοι στις μεγαλουπόλεις θα πάνε;Και τι δηλαδή,δεν είμαστε άξιοι εμείς να σπουδάσουμε στις "πόλεις"; :mad: :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Και εγώ πολύτεκνη είμαι,αλλά κατάλαβα ότι μας κοροιδεύουν.... :( Όλοι περιμένουν να δουν αν ισχύουν οι μετεγγραφές για να οριστικοποιήσουν το μηχανογραφικό(και εγώ αυτό περίμενα) αλλά ο καθένας λέει ότι θέλει.Γι'αυτό ας βάλουμε τώρα ότι θέλουμε και βλέπουμε....και μερικοί που λένε οτι η επαρχία όλη θα μαζευτεί στις πόλεις,πόσοι πολύτεκνοι και τρίτεκνοι νομίζετε ότι υπάρχουν;Όλοι στις μεγαλουπόλεις θα πάνε;Και τι δηλαδή,δεν είμαστε άξιοι εμείς να σπουδάσουμε στις "πόλεις"; :mad: :(

το θεμα δεν ειναι αν ειστε αξιοι να σπουδασετε στις πολεις, το θεμα ειναι τα πανεπιστημια και τει στις πολεις να μπορεσουν να λειτουργησουν φυσιολογικα. και αν εχουν υπεραριθμους φοιτητες δεν μπορουν. ηδη μπαινουν πολυ περισσοτεροι απο οτι θα επρεπε γιατι το υπουργειο δεν νοιαζεται ουτε αν τα ιδρυματα λειτουργουν φυσιολογικα ουτε βεβαια για τον κορεσμο (αυτο ειναι αλλη συζητηση).
στην σχολη που ημουν εγω το πρωτο ετος ειδικα που υπηρχε μεγαλη προσελευση αλλοι ηταν ορθιοι και επαιρναν σημειωσεις στο ποδι, αλλοι στα πατωματα, αλλοι στο περβαζι, αυτα δεν ειναι νορμαλ πραγματα. το θεμα δεν ειναι να τους αφησουμε ολους "ικανοποιημενους", το θεμα ειναι αυτη η κατασταση να λειτουργει κιολας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βάσω(Μαρία)

Νεοφερμένος

Η Βάσω(Μαρία) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
το θεμα δεν ειναι αν ειστε αξιοι να σπουδασετε στις πολεις, το θεμα ειναι τα πανεπιστημια και τει στις πολεις να μπορεσουν να λειτουργησουν φυσιολογικα. και αν εχουν υπεραριθμους φοιτητες δεν μπορουν. ηδη μπαινουν πολυ περισσοτεροι απο οτι θα επρεπε γιατι το υπουργειο δεν νοιαζεται ουτε αν τα ιδρυματα λειτουργουν φυσιολογικα ουτε βεβαια για τον κορεσμο (αυτο ειναι αλλη συζητηση).
στην σχολη που ημουν εγω το πρωτο ετος ειδικα που υπηρχε μεγαλη προσελευση αλλοι ηταν ορθιοι και επαιρναν σημειωσεις στο ποδι, αλλοι στα πατωματα, αλλοι στο περβαζι, αυτα δεν ειναι νορμαλ πραγματα. το θεμα δεν ειναι να τους αφησουμε ολους "ικανοποιημενους", το θεμα ειναι αυτη η κατασταση να λειτουργει κιολας.
Συμφωνώ με όλα όσα έχεις αναφέρει παραπάνω....Πιστεύω πως δεν έπρεπε να γίνει αύξηση των εισακτέων απο τη στιγμή που υπάρχει ήδη κορεσμός,αλλά δυστυχώς δεν αποφασίζουμε εμείς.:/::( όπως είπες το ίδιο το υπουργείο δεν νοιάζεται,και φαντάζομαι πως εξελίσσονται και θα εξελιχθούν τα πράγματα...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top