Ελεύθερες μετεγγραφές

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδια αν μπορει καποιος να μου εξηγησει αυτο το οριο του 10 % τι ακριβως σημαινει με ενα παραδειγμα. Ας πουμε πως απο ολα τα τμηματα μαθηματικων 1000 μαθητες κανουν αιτηση για μαθηματικο αθηνας, θα παρει τους 100? Αυτο σημαινει η το καταλαβαινω λαθος? Μαλλον λαθος οποτε ας μου εξηγησει καποιος για να κανω το μηχανογραφικο παρακαλω :)

Καλα να ρωτησω κατι αλλο. Αν περασω πληροφορικη επαρχια και μενω πειραια, δικαιουμαι μετεγγραφη μονο για ΠαΠει η για οποιοδηποτε πανεπιστημιο στην Αθηνα? Εκπα, Ασσοε κλπ.

Στην τελική τροπολογία για τις μετεγγραφές με εισοδηματικά κριτήρια που έγινε δεκτή από τη Βουλή αναφέρει ότι ο αριθμός των μεταφερόμενων θέσεων δεν επιτρέπεται να ξεπερνά ποσοστό 10% του αριθμού εισακτέων ανά σχολή ή τμήμα. Στις συνεντεύξεις που έχει δώσει ο Υπουργός έχει πει ότι ο αριθμός των μεταφερόμενων θέσεων θα είναι σε ποσοστό 10% επί των αιτήσεων που θα υποβληθούν και με κριτήριο και σειρά, την επίδοση του υποψήφιου φοιτητή. ΄Οπως καταλαβαίνεις δεν μπορεί κανείς να βγάλει άκρη. Για το άλλο δες τις αντιστοιχίες σχολών και τμημάτων. Από ότι θυμάμαι μπορείς να δηλώσεις οποιοδήποτε πανεπιστήμιο στην Αθήνα αφού Αθήνα και Πειραιάς ανήκουν στον ίδιο νομό. Γκουγκλάρισέ το για να βεβαιωθείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Laou_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Laou_95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
Καλησπέρα!

Εγώ θα σας έλεγα να προσγειωθείτε λιγάκι με το θέμα των μεταγραφών. Δεν είναι δυνατόν όλοι να πάρετε μεταγραφές! Για να πραγματοποιηθεί μεταγραφή θα πρέπει να φύγει παιδί από το αντίστοιχο τμήμα σχολής που θέλετε να πάτε εσείς και αυτό να θέλει να έρθει στη δική σας θέση. Επιπλέον,για να δικαιούστε μεταγραφή οφείλετε να πληρείτε κάποιες προϋποθέσεις ( οικογενειακό εισόδημα κ.α ) . Και σας τα αναφέρω αυτά γιατί έχω δει παιδιά που θα μπορούσαν να έχουν φύγει με μεταγραφές από το τμήμα μου και και όμως δεν έγιναν δεκτά. Όλα είναι στον αέρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mattypocket

Νεοφερμένος

Ο mattypocket αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Για το άλλο δες τις αντιστοιχίες σχολών και τμημάτων. Από ότι θυμάμαι μπορείς να δηλώσεις οποιοδήποτε πανεπιστήμιο στην Αθήνα αφού Αθήνα και Πειραιάς ανήκουν στον ίδιο νομό. Γκουγκλάρισέ το για να βεβαιωθείς.

δεν βρηκα κατι που να αναφερεται σε αυτο συγκεκριμενα..:/:
ξερει κανεις σιγουρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπες στην αναζήτηση ΦΕΚ και ψάξε το 163 τ.Α΄του έτους 2010. Στον Νόμο 3879, άρθρο 25, παράγραφος 1 αναφέρει αυτό που σε ενδιαφέρει. Συγκεκριμένα αναφέρει " Τα αντίστοιχα τμήματα των πανεπιστημίων και ΤΕΙ του λεκανοπεδίου Αττικής και του νομού Θεσσαλονίκης ομαδοποιούνται σύμφωνα με τα ακόλουθα. α) Ως πανεπιστήμια του λεκανοπεδίου Αττικής νοούνται το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο, το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, το Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, το Πανεπιστήμιο Πειραιώς, το Πάντειο Πανεπιστήμιο Κοινωνικών και Πολιτικών Επιστημών και το Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο. β) Ως ΤΕΙ του λεκανοπεδίου Αττικής νοούνται το ΤΕΙ Αθήνας, το ΤΕΙ Πειραιά και το ΤΕΙ Χαλκίδας. γ) Ως πανεπιστήμια του νομού Θεσσαλονίκης νοούνται το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης και το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας Οικονομικών και Κοινωνικών Επιστημών και δ) Ως ΤΕΙ του νομού Θεσσαλονίκης νοείται το ομώνυμο ΤΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tazmaniac

Νεοφερμένος

Ο tazmaniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Μπες στην αναζήτηση ΦΕΚ και ψάξε το 163 τ.Α΄του έτους 2010. Στον Νόμο 3879, άρθρο 25, παράγραφος 1 αναφέρει αυτό που σε ενδιαφέρει.
υπαρχει γεωγραφικος περιορισμος για τους πολυτεκνους????? γιατι ο νομος δεν αναφερει κατι:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

x_xChristine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 191 μηνύματα.
υπαρχει γεωγραφικος περιορισμος για τους πολυτεκνους????? γιατι ο νομος δεν αναφερει κατι:worry:

Νομίζω πως αν η σχολή που έχεις περάσει είναι πιο κοντά σε χλμ στη δηλωμένη μόνιμη κατοικία σου απ'τη σχολή στην οποία θες να κάνεις μετεγγραφή η μετεγγραφή δεν γίνεται δεκτή. Και το αντίστροφο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tazmaniac

Νεοφερμένος

Ο tazmaniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Νομίζω πως αν η σχολή που έχεις περάσει είναι πιο κοντά σε χλμ στη δηλωμένη μόνιμη κατοικία σου απ'τη σχολή στην οποία θες να κάνεις μετεγγραφή η μετεγγραφή δεν γίνεται δεκτή. Και το αντίστροφο

Δεν νομιζω οτι ισχυει κατι τετοιο....ο νομος δεν αναφερει περιορισμο..... μονο να ειναι ομοειδες το τμημα για τους πολυτεκνους.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasotzm

Νεοφερμένος

Η Vasotzm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Γειά σας! έχω 2 αδερφές, η μία είναι 22 και σπουδάζει στη Θεσσαλονίκη και η άλλη έχει τελειώσει τη σχολή της πάλι στη Θεσσαλονίκη. Έχω επίσης πατέρα άνεργο. Ως πρώτη επιλογή έχω βάλει παιδαγωγικό Θεσσαλονίκης αλλά σύμφωνα με τα περσινά μόρια δεν περνάω. Περνάω παιδαγωγικό ρόδου. Δικαιούμαι μεταγραφή για Θεσσαλονίκη που σπουδάζει η αδερφή μου? παρεμπιπτόντως είναι στο τελευταίο έτος αν αυτό παίζει ρόλο σε κάτι. Απαντήστε please!!!!είναι επείγον!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Εσυ εχεις ολα τα κριτηρια. Με βαση μονο το πολυτεκνο δικαιουσαι υποτιθεται αυτοματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasotzm

Νεοφερμένος

Η Vasotzm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Ουφ ευχαριστώ πολύ!με έβγαλες από το άγχος! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Navarro1996

Νεοφερμένος

Ο Navarro1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Το 50-60% των υποψηφιων δικαιουται μεταγραφη και αυτο ειναι που με ανησυχει....θα υπαρξουν προβλημα προβλεπω :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στεφανος12396

Νεοφερμένος

Ο Στεφανος12396 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Μια ερωτηση και απο μενα παιδια ... Εγω μενω στην Αλεξανδρουπολη , και φετος εβγαλα 18803 μορια . Συνεπως πιανω λογικα την ιατρικη στην πολη μου την Αλεξανδρουπολη . Του χρονου ομως οι γονεις μου μετακομιζουν Θεσσαλονικη και δικαιουμαι ως τριτεκνος μεταγγραφη , και εχω και αδερφο που σπουδαζει στη θεσσαλονικη . Συμφωνα με το νομο δικαιουμαι ελευθερη μεταγγραφη , αλλα μπορω να παρω μεταγγραφη απο την Αλεξανδρουπολη στη Θεσσαλονικη ενώ φαίνεται οτι ο τοπος κατοικιας μου είναι η Αλεξανδρουπολη ? Αν καποιος ξερει κατι ας με βοηθησει ... Ευχαριστω !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

undead2033

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο undead2033 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Οχι δεν μπορεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στεφανος12396

Νεοφερμένος

Ο Στεφανος12396 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Οχι δεν μπορεις
εξηγηση ? γιατι ο νομος δεν δινει καποιον γεωγραφικο περιορισμο . και πριν δυο μερες ο υπουργος δηλωσε οτι ελευθερη μεταγγραφη σημαινει οτι θα γινονται δεκτες τυπικα απο την επιτροπη και δεν θα λεγχονται ουσιαστικα απο αυτην .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

forsak3n

Νεοφερμένος

Ο forsak3n αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Μια ερωτηση και απο μενα παιδια ... Εγω μενω στην Αλεξανδρουπολη , και φετος εβγαλα 18803 μορια . Συνεπως πιανω λογικα την ιατρικη στην πολη μου την Αλεξανδρουπολη . Του χρονου ομως οι γονεις μου μετακομιζουν Θεσσαλονικη και δικαιουμαι ως τριτεκνος μεταγγραφη , και εχω και αδερφο που σπουδαζει στη θεσσαλονικη . Συμφωνα με το νομο δικαιουμαι ελευθερη μεταγγραφη , αλλα μπορω να παρω μεταγγραφη απο την Αλεξανδρουπολη στη Θεσσαλονικη ενώ φαίνεται οτι ο τοπος κατοικιας μου είναι η Αλεξανδρουπολη ? Αν καποιος ξερει κατι ας με βοηθησει ... Ευχαριστω !

Δε μπορείς,δε σε παίρνω στο λαιμό μου 100%, γιατί ο νόμος λέει στον πλησιέστερο τόπο κατοικίας-επομένως αν μένεις Αλεξ/λη και περάσεις εκεί ιατρική για ποιό λόγο να σου δώσουν μετεγραφή στη Θεσσ/νίκη?Ελπίζω να κατάλαβες το σκεπτικό. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Οχι δεν μπορεις

Δε μπορείς,δε σε παίρνω στο λαιμό μου 100%, γιατί ο νόμος λέει στον πλησιέστερο τόπο κατοικίας-επομένως αν μένεις Αλεξ/λη και περάσεις εκεί ιατρική για ποιό λόγο να σου δώσουν μετεγραφή στη Θεσσ/νίκη?Ελπίζω να κατάλαβες το σκεπτικό. ;)

https://www.esos.gr/uploads/kcfinder/file/FEK-118-14-NOMOS-4264.pdf
Άρθρο 53
Μεταφορά Θέσης Εισαγωγής
Πολυτέκνων, Τριτέκνων και Ειδικών Κατηγοριών

ο νομος δεν λεει ΠΟΥΘΕΝΑ για "πλησιέστερο τόπο κατοικίας"
μην κανετε σχολια μονο για να τα κανετε, ενημερωθειτε λιγο..

εξηγηση ? γιατι ο νομος δεν δινει καποιον γεωγραφικο περιορισμο . και πριν δυο μερες ο υπουργος δηλωσε οτι ελευθερη μεταγγραφη σημαινει οτι θα γινονται δεκτες τυπικα απο την επιτροπη και δεν θα λεγχονται ουσιαστικα απο αυτην .
φυσικα και μπορεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρουλιτσα

Νεοφερμένος

Η Ρουλιτσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
μηπως γνωριζει καποιος να μου πει αν δικαιουμαι μεταγραφη στο τοπο κατοικιας μου γιατι εχω μωρο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Μια ερωτηση και απο μενα παιδια ... Εγω μενω στην Αλεξανδρουπολη , και φετος εβγαλα 18803 μορια . Συνεπως πιανω λογικα την ιατρικη στην πολη μου την Αλεξανδρουπολη . Του χρονου ομως οι γονεις μου μετακομιζουν Θεσσαλονικη και δικαιουμαι ως τριτεκνος μεταγγραφη , και εχω και αδερφο που σπουδαζει στη θεσσαλονικη . Συμφωνα με το νομο δικαιουμαι ελευθερη μεταγγραφη , αλλα μπορω να παρω μεταγγραφη απο την Αλεξανδρουπολη στη Θεσσαλονικη ενώ φαίνεται οτι ο τοπος κατοικιας μου είναι η Αλεξανδρουπολη ? Αν καποιος ξερει κατι ας με βοηθησει ... Ευχαριστω !

Εαν προσκομισεις εγγραφα που αποδεικνυουν πως ο τοπος κατοικιας των γονιων σου ειναι Θεσσ/νικη πχ του χρονου γινεται!!

μηπως γνωριζει καποιος να μου πει αν δικαιουμαι μεταγραφη στο τοπο κατοικιας μου γιατι εχω μωρο?

Ουτε ΚΑΝ!! Αμα ηταν ετσι:confused::knife:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
https://www.esos.gr/uploads/kcfinder/file/FEK-118-14-NOMOS-4264.pdf
Άρθρο 53
Μεταφορά Θέσης Εισαγωγής
Πολυτέκνων, Τριτέκνων και Ειδικών Κατηγοριών

ο νομος δεν λεει ΠΟΥΘΕΝΑ για "πλησιέστερο τόπο κατοικίας"
μην κανετε σχολια μονο για να τα κανετε, ενημερωθειτε λιγο..

Δηλαδή κατά τη δική σου ερμηνεία του νόμου ένας πολύτεκνος υποψήφιος που πέρασε στην Κρήτη, έχει αδελφό που σπουδάζει στην Αλεξανδρούπολη, οι δικοί του μένουν μόνιμα στη Θεσσαλονίκη, μπορεί να πάρει ελεύθερη μετεγγραφή για την Πάτρα? Δεν νομίζω. Κοινή λογική χρειάζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

undead2033

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο undead2033 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Δηλαδή κατά τη δική σου ερμηνεία του νόμου ένας πολύτεκνος υποψήφιος που πέρασε στην Κρήτη, έχει αδελφό που σπουδάζει στην Αλεξανδρούπολη, οι δικοί του μένουν μόνιμα στη Θεσσαλονίκη, μπορεί να πάρει ελεύθερη μετεγγραφή για την Πάτρα? Δεν νομίζω. Κοινή λογική χρειάζεται.

αυτη νομιζει οτι αν καποιος μενει ξανθη πχ και περασει ημμυ ξανθης περνει μετεγγραφη για αθηνα επειδη ειναι πολυτεκνος...οτι να ναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top