Ελεύθερες μετεγγραφές

x_xChristine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 191 μηνύματα.
σορρυ για τις πολλες ερωτήσεις, αλλά μήπως ξέρει κανείς αίτηση πότε και πως κάνουμε; ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
σορρυ για τις πολλες ερωτήσεις, αλλά μήπως ξέρει κανείς αίτηση πότε και πως κάνουμε; ευχαριστώ.
Δεν εχει βγει ακομα τετοια ανακοινωση!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bdj96

Νεοφερμένος

Ο bdj96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Ρε μαγκες οι ηλιθιοι του υπυργειου λενε οτι "δεν ειναι σιγουρο ακομα" και τετοια...(για πολυτεκνους κτλ μιλαω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marianna.P

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marianna.P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
σορρυ για τις πολλες ερωτήσεις, αλλά μήπως ξέρει κανείς αίτηση πότε και πως κάνουμε; ευχαριστώ.

Πώς αν εννοείς τι χαρτιά θέλει και τέτοια δεν ξέρω..πάντως αίτηση κάνεις τον Σεπτέμβριο πριν αρχίσουν τα μαθήματα στη σχολή που θες να μεταφερθείς..Λένε ότι αν είσαι τρίτεκνος/πολύτεκνος η αίτηση γίνεται αυτόματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Εγω και η αδερφη μ ειμαστε διδυμα. δικαιουμαστε μεττεγγραφη. ομως ειναι σιγουρο οτι τελικα δεν θα παρει ενα μικρο ποσοστο μετεγγραφη; γτ δν θελω να το ρισκαρω και να δηλωσω επαρχια αν δεν ερθω εδω τελικα. πρεπει να ειμαι σιγουρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evani

Νεοφερμένος

Η evani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Καλησπέρα! Τι έχετε ακούσει για τις μεταγραφές; Θα γίνουν φέτος για τις ειδικές κατηγορίες και ειδικά για τους πολύτεκνους υπάρχει κάτι σίγουρο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα έχει εξηγήσει πολύ ωραία η dreamboxer στην ανάρτησή της αριθμ. 225 στο θέμα "Μετεγγραφές 2013-2014". Δες το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamboxer

Νεοφερμένος

Η dreamboxer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Μετεγγραφές βάσει απόφασης ΑΕΙ (Καθημερινή 10/7/2014)


ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΛΑΚΑΣΑΣ Πολλοί υποψήφιοι δεν αποκλείεται να βρεθούν προ εκπλήξεων, καθώς θα δηλώσουν περιφερειακά τμήματα, πιστεύοντας ότι θα μετεγγραφούν στα κεντρικά ΑΕΙ, τα οποία, όμως, ενδέχεται να μην εγκρίνουν τις μετεγγραφές.
ΕΤΙΚΕΤΕΣ: Εκπαίδευση
«Στον αέρα» είναι η διαδικασία των μετεγγραφών παιδιών πολύτεκνων, τρίτεκνων οικογενειών και των υπόλοιπων υποπεριπτώσεων (π.χ., δίδυμων αδελφών). Και αυτό, διότι το σχετικό άρθρο 53 του νόμου 4264/14, που ψηφίστηκε πρόσφατα, επανέφερε τις μετεγγραφές, αλλά με μία κρίσιμη λεπτομέρεια. Η μετεγγραφή πραγματοποιείται με απόφαση της γενικής συνέλευσης του τμήματος υποδοχής. Το ζήτημα, βέβαια, αφορά πρωτίστως τα κεντρικά πανεπιστήμια και ΤΕΙ που δέχονται τον μεγαλύτερο αριθμό αιτήσεων μετεγγραφής. Καθώς η προθεσμία υποβολής των μηχανογραφικών δελτίων λήγει τη Δευτέρα 14 Ιουλίου (χθες ανακοινώθηκαν και οι βαθμοί των ειδικών μαθημάτων), δεν αποκλείεται οι υποψήφιοι να βρεθούν προ εκπλήξεων, καθώς θα δηλώσουν περιφερειακά τμήματα πιστεύοντας ότι θα μετεγγραφούν στα κεντρικά ΑΕΙ, τα οποία ενδέχεται να μην εγκρίνουν τις μετεγγραφές. Χθες το υπουργείο Παιδείας βομβαρδίστηκε από σχετικές ερωτήσεις γονέων, όμως οι αρμόδιοι υπάλληλοι δήλωναν ότι δεν θα υπάρξει ανακοίνωση-διευκρίνιση, προκαλώντας τις αντιδράσεις των γονιών.

Ειδικότερα, στη διακριτική ευχέρεια των κεντρικών ΑΕΙ/ΤΕΙ είναι να βάλουν «μαχαίρι» στις μετεγγραφές πολύτεκνων και τρίτεκνων εισακτέων. Και δεν αποκλείεται να το κάνουν καταρχήν για ακαδημαϊκούς λόγους. Τα ΑΕΙ/ΤΕΙ θεωρούν ότι ο αριθμός των εισακτέων ετησίως, όπως ορίζεται από το υπουργείο Παιδείας, είναι πολύ μεγάλος σε σχέση με το προσωπικό και τις εγκαταστάσεις που έχουν. Ενδεικτικά, την τελευταία εικοσαετία η μέση αναλογία του αριθμού των εισακτέων που προτείνουν τα ΑΕΙ/ΤΕΙ στο υπουργείο Παιδείας και του αριθμού που ορίζει τελικά το υπουργείο είναι 1 προς 1,5.

Από την άλλη, ο νόμος αφήνει «παράθυρο» η απόφαση της γενικής συνέλευσης να ληφθεί με πολιτικά ή άλλα κριτήρια. Με βάση τον νόμο, πρέπει να εκδοθεί υπουργική απόφαση που θα ξεκαθαρίζει το ζήτημα της διακριτικής ευχέρειας του τμήματος ΑΕΙ/ΤΕΙ (με ποια δεδομένα επιλέγεται ο αριθμός των αιτήσεων που θα γίνουν δεκτές και με ποια κριτήρια κρίνονται οι αιτήσεις) και θα ορίζει κάθε άλλη αναγκαία λεπτομέρεια (δικαιολογητικά, προθεσμίες και ό,τι άλλο απαιτούμενο).

Στη μεταλυκειακή εκπαίδευση επίσης, σε νομοσχέδιο του υπουργείου Αμυνας που κατατέθηκε στη Βουλή, ορίζεται ότι τα κολέγια που συνεργάζονται με ΑΕΙ της Ε.Ε. αλλά και των ΗΠΑ θα μπορούν να χορηγούν αναβολή κατάταξης για λόγους σπουδών. Ωστόσο, μπαίνει όριο ηλικίας για την αναβολή στο 26ο έτος. Στην περίπτωση που καλούνται για κατάταξη ταυτόχρονα δύο αδέρφια, παρέχεται η δυνατότητα να επιλέγουν ανεξαρτήτως ηλικίας το ποιος θα καταταγεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Γνωριζει κανεις αν εγω που ειμαι δυδιμος δικαιουμε μετεγγραφη; Απαντηστε μου σας παρακαλω γρηγορα για να ξερω για το μηχανογραφικο. :) επισης, αν δικαιουμε, λετε να το ρισκαρω και να δηλωσω περιφερεια; θελω να σπουδασω οπωσδηποτε στην θεσ/νικη παντως. ευχαριστω προκαταβολικα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamboxer

Νεοφερμένος

Η dreamboxer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Γνωριζει κανεις αν εγω που ειμαι δυδιμος δικαιουμε μετεγγραφη; Απαντηστε μου σας παρακαλω γρηγορα για να ξερω για το μηχανογραφικο. :) επισης, αν δικαιουμε, λετε να το ρισκαρω και να δηλωσω περιφερεια; θελω να σπουδασω οπωσδηποτε στην θεσ/νικη παντως. ευχαριστω προκαταβολικα! :)
εγώ είμαι υδροχόος..:D...περα από την πλάκα καποιο απο τα κριτήρια τα πληρείς..????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bdj96

Νεοφερμένος

Ο bdj96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Γνωριζει κανεις αν εγω που ειμαι δυδιμος δικαιουμε μετεγγραφη; Απαντηστε μου σας παρακαλω γρηγορα για να ξερω για το μηχανογραφικο. :) επισης, αν δικαιουμε, λετε να το ρισκαρω και να δηλωσω περιφερεια; θελω να σπουδασω οπωσδηποτε στην θεσ/νικη παντως. ευχαριστω προκαταβολικα! :)

Φιλε και εγω διδυμοσ ειμαι και θεωρητικα δικαιουμαστε μεταγγραφη,μιας και ανηκουμε στισ ειδικες κατηγοριες συμφωνα με τον νομο 53.Ομως τιποτα δεν ειναι σιγουρο...Ο Λοβερδος και οι λοιποι μπορει να λενε οτι και καλα θα ειναι ελευθερες αλλα ο νομος δεν λεει τιποτα τετοιο.Δεν λεω οτι ειναι απιθανο να γινει,αλλα στο ενδεχομενο να γεμισουν τα πανεπιστημια αθηνας,θεσσαλονικης και να αδειασουν τα περιφερειακα,τοτε νομιζω κατι θα γινει και θα το αλλαξουν δυστυχως.Αφου οι ιδιοι οι πολιτικοι μια λενε οτι δςν θα το παρουμε πισω το μετρο και μετα λενε οτι θα μιλησουμε με τα πανεπιστημια αν θα το δεχτουν.Το παραπανω αρθρο ειναι πολυ χρησιμο για να καταλαβεις τι γινεται
Οποτε αν θες ντε και καλα θεσσνικη μη ρισκαρεις!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

undead2033

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο undead2033 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Τα πανεπιστημια, δηλαδη οι πρυτανεις το δηλωσαν απο την αρχη. Ειπαν ναι ενταξει λλα να μην ξεπεραστει ο αριθμος των φοιτητων που δυναται να διδαχτουν. Τωρα ποιος ειναι αυτος ο αριθμος για το καθε πανεπιστημιο και την καθε σχολη ειναι αγνωστο. Αλλα μην περιμενετε να παρετε ολοι μετεγγραφη Ημμυ αθηνας πχ... Και μην περνετε τις ανακοινωσεις τοις μετροιτις. Τα πανεπιστημια καθοριζουν ποσους θα παρουν οχι ο υπουργος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Από όσο έχω καταλάβει, οι μισοί σχεδόν υποψήφιοι πληρούν κάποιο κριτήριο για μεταγραφή. Τι θα γίνει αν ικανοποιηθούν όλοι; Πολύ απλά τα κεντρικά ΑΕΙ (Αθήνα και Θεσσαλονίκη) θα “βουλιάξουν” καθώς θα έχουν ίσως και διπλάσιο αριθμό φοιτητών από όσους μπορούν να εκπαιδεύσουν (με όλες τις συνέπειες για την ποιότητα της παρεχόμενης εκπαίδευσης), ενώ τα περιφερειακά ΑΕΙ (που θα έχουν χρησιμοποιηθεί ως transit) θα ερημώσουν. Έλεος;


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βρε καλά το είχα υποψιαστεί και το είχα γράψει στην ανάρτηση 43. Πάντως είναι απαράδεκτο ελάχιστες μέρες πριν την εκπνοή της προθεσμίας των μηχανογραφικών να επικρατεί τέτοιο μπάχαλο. Και καλά αυτοί που έχουν εναλλακτικές αλλά αυτοί που ενδιαφέρονται για συγκεκριμένες σχολές και τις θέλουν μόνο στον τόπο κατοικίας τους , είναι μεγάλο πρόβλημα. Κανονικά θα έπρεπε κάθε σχολή να έχει ανακοινώσει τον αριθμό των θέσεων που μπορεί να διαθέσει έτσι ώστε οι υποψήφιοι να ξέρουν πάνω-κάτω τι γίνεται και να διαμορφώσουν το μηχανογραφικό τους ανάλογα. Είμαι σίγουρη ότι το Υπουργείο δεν πρόκειται να πει τίποτα άλλο ακριβώς επειδή δεν είναι πια δικό του θέμα αλλά θέμα των σχολών. Και το βάρος πέφτει στους υποψήφιους οι οποίοι ή πρέπει να ρισκάρουν δηλώνοντας τη σχολή που επιθυμούν σε όλα τα μέρη της Ελλάδας, ευχόμενοι να πάρουν την πολυπόθητη μετεγγραφή (και αν δεν την πάρουν τι γίνεται?) ή να ακολουθήσουν το σίγουρο δρόμο δηλώνοντας διάφορες σχολές κοντά στον τόπο κατοικίας τους απαρνούμενοι πιθανόν τη σχολή των ονείρων τους (και αν δουν μετά ότι θα μπορούσαν να είχαν πάρει την μετεγγραφή τι γίνεται?). Παιδάκια πραγματικά σας συμπονώ. Περάσατε την αγωνία των πανελλαδικών, μετά την αγωνία των αποτελεσμάτων και τώρα αυτό. Υπομονή και ψυχραιμία σας εύχομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Από όσο έχω καταλάβει, οι μισοί σχεδόν υποψήφιοι πληρούν κάποιο κριτήριο για μεταγραφή. Τι θα γίνει αν ικανοποιηθούν όλοι; Πολύ απλά τα κεντρικά ΑΕΙ (Αθήνα και Θεσσαλονίκη) θα “βουλιάξουν” καθώς θα έχουν ίσως και διπλάσιο αριθμό φοιτητών από όσους μπορούν να εκπαιδεύσουν (με όλες τις συνέπειες για την ποιότητα της παρεχόμενης εκπαίδευσης), ενώ τα περιφερειακά ΑΕΙ (που θα έχουν χρησιμοποιηθεί ως transit) θα ερημώσουν. Έλεος;



Το δημόσιο εκπαιδευτικό σύστημα εξακολουθεί να πλήττεται για να εξυπηρετήσει πολιτικές σκοπιμότητες. Ελεύθερες μεταγραφές και καραγκιοζιλίκια, σωστά ακαδημαϊκά κριτήρια. :whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Αν τελικά δεν γίνουν δεκτές όλες οι αιτήσεις, με βαση ποια προτεραιότητα πιστεύετε ότι θα γίνονται μετεγγραφές. Αν πχ εγώ πληρώ και ένα κοινωνικό κριτήριο και εισοδηματικά κριτήρια θα πρέπει να τα δηλώσω και τα δύο; Θα παίξουν ρόλο τα μόρια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Νομίζω ότι ειναι αρκετά απλό αυτο που παει να γίνει και που στο τελος θα καταληξει σε φιασκο. Θα κανει αιτηση για μεταγραφη ενα πολυ μεγαλο ποσοστο των παιδιων που εδωσαν φετος και στο τελος η καθε σχολη θα δεχτει αυτους που εχουν περισσοτερα μορια και λιγοτερο εισοδημα παραλληλα. Ενα παιδι που θα περασει στη κρητη δηλαδη και ειναι απο πατρα εχει προφανως μεγαλυτερη αναγκη να ερθει αθηνα απο καποιον που σπουδαζει κορινθο και ειναι απο αθηνα. Αυτος που ειναι κορινθο ωστοσο εχει σιγουρα περισσοτερα μορια οποτε αν εχει εστω λιγο λιγοτερο εισοδημα θα τον επιλεξουν. Παμε για μεταγραφες που ρολο θα παιζουν οι βαθμοι. Καλο κουραγιο πραγματικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marianna.P

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marianna.P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Παιδιά..εγώ έχω ως 1η επιλογή κτηνιατρική απθ και την θέλω πολύ αυτή την σχολή..έχω συγκεντρώσει 18.089 μόρια αλλά φοβάμαι μην χάσω την σχολή για πολύ λίγο..γι αυτό θα έβαζα και την σχολή στην καρδίτσα σύμφωνα με τις μετεγγραφές..είμαι στην κατηγορία των πολυτέκνων και παράλληλα έχουμε κάτω από 9000 εισόδημα κατά μέλος της οικογένειας..τι λέτε; να το ρισκάρω ή να μπω λογικά στην επόμενη σχολή που είναι το βιολογικό, η οποία μ'αρέσει αλλά όχι οσο η κτηνιατρική..Δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Παιδιά..εγώ έχω ως 1η επιλογή κτηνιατρική απθ και την θέλω πολύ αυτή την σχολή..έχω συγκεντρώσει 18.089 μόρια αλλά φοβάμαι μην χάσω την σχολή για πολύ λίγο..γι αυτό θα έβαζα και την σχολή στην καρδίτσα σύμφωνα με τις μετεγγραφές..είμαι στην κατηγορία των πολυτέκνων και παράλληλα έχουμε κάτω από 9000 εισόδημα κατά μέλος της οικογένειας..τι λέτε; να το ρισκάρω ή να μπω λογικά στην επόμενη σχολή που είναι το βιολογικό, η οποία μ'αρέσει αλλά όχι οσο η κτηνιατρική..Δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω..

Προσωπικά θεωρώ πως θα δικαιούσαι σίγουρα μεταγραφή, αφού έχεις υψηλό αριθμό μορίων, ανήκεις στην κατηγορία των πολυτέκνων και πληροίς τα εισοδηματικά κριτήρια. Αν δεν δικαιούσαι εσύ μεταγραφή, δε θα δικαιούται κανείς. Εδώ δηλώνουν σχολές 10.000 μορίων για να έρθουν σε αντίστοιχες στην Αθήνα με 15.000 οι άλλοι οι φιλόδοξοι...:whistle:

Στη θέση σου θα δήλωνα και την κτηνιατρική στην Καρδίτσα. Καλή τύχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marianna.P

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marianna.P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Προσωπικά θεωρώ πως θα δικαιούσαι σίγουρα μεταγραφή, αφού έχεις υψηλό αριθμό μορίων, ανήκεις στην κατηγορία των πολυτέκνων και πληροίς τα εισοδηματικά κριτήρια. Αν δεν δικαιούσαι εσύ μεταγραφή, δε θα δικαιούται κανείς. Εδώ δηλώνουν σχολές 10.000 μορίων για να έρθουν σε αντίστοιχες στην Αθήνα με 15.000 οι άλλοι οι φιλόδοξοι...:whistle:

Στη θέση σου θα δήλωνα και την κτηνιατρική στην Καρδίτσα. Καλή τύχη!

Μου έδωσες ελπίδες :D
Από ότι βλέπω θα την δηλώσω..ποιος ξέρει, ίσως να μην χρειαστεί καν η μετεγγραφή! Σ'ευχαριστώ πολύ :vroum:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top