[Εκτιμήσεις] Βάσεις 2016

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Eva097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eva097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 209 μηνύματα.

Ευλιγιστούλης

Νεοφερμένος

Ο Ευλιγιστούλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μη λες! Πως μπορείς να είσαι σίγουρος ότι πέρασε και φουσκώνεις και τα μυαλά της;

Σύγκριση 2016 με 2015 στο 18-20. Στα αρχαία το 2016 οι αριστούχοι είναι αρκετά περισσότεροι από το 2015. (+1,83%). Έκθεση επίσης οι αριστούχοι το 2016 ήταν περισσότεροι από το 2015 (0,19%). Ιστορία το 2016 έγραψε χειρότερα από το 2015 ( -1,73%). Λατινικά το 2016 πήγε πολύ καλύτερα από το 2015 (7,37%) άρα συνολικά 1,83+0,19-1,73+7,37= + 7,66 η διαφορά φέτος με πέρυσι.

Σύγκριση 2016 με 2014 στο 18-20: 2,78%-5= -2,22% 1,33-1,22=0.11 11,65-15,34=-3,68 και 19,08-20,11=-1,03. συνολικα: -6,82%

αρα το 2016 εγραψε καλυτερα του 2015 (+ 7,66) και χειροτερα απο το 2014 (-6,82. )
για νομικη αθηνων!
0,0766*18223= 1396. (-0,0682)*18714= -1276. 1396-1276= + 120. Άρα αυτό σημαίνει ότι η Νομική Αθηνών θα είναι στα +120 μόρια από πέρυσι. αρα 18223+120=18343. Καπου εκει θα ηταν η βαση του 2016 για την νομικη αθηνων, εαν το 2014 και το 2015 τα μαθηματα ηταν 4 σαν το 2016, και οχι 6. Επισης τοση θα ηταν η βαση εαν ο προφορικος δεν αφαιρουταν. Εφ οσον τα 600 μορια απο τον προφορικο βγαινουν, και τα μαθηματα ειναι 4 αντι για 6. αυτο σημαινει οτι απο τα 18343 εαν αφαιρεσουμε τα 600(προφορικοι+ 4 αντι για 6( στην λογοτεχνια οι αριστοι και στην βιολογια σιγουρα θα κερδιζαν μορια)), θα παμε στα 17743 δηλαδη 480 μορια κατω σε σχεση με το 2015! Οποτε εγω, για νομικη αθηνων θα βαλω 17.750 για το 2016. εαν δικαιωθω καλως,δεν θελω να παρω κανεναν στον λαιμο μου ομως.

εκανα την ιδια δουλεια για την σχολη της (νομικη κομοτηνης) και η βαση θα ειναι το 2016 στα 17100! οποτε ειναι μεσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arsyn

Νεοφερμένος

Η Arsyn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
δηλαδή νομική ΕΚΠΑ στα 17,750, νομική ΑΠΘ στα 17,500 περίπου και νομική ΔΠΘ 17,100;
με καμία παναγία όμως.. μου φαίνονται τρελά νούμερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
δηλαδή νομική ΕΚΠΑ στα 17,750, νομική ΑΠΘ στα 17,500 περίπου και νομική ΔΠΘ 17,100;
με καμία παναγία όμως.. μου φαίνονται τρελά νούμερα
Εννοείς ότι είναι πολύ λίγο;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ευλιγιστούλης

Νεοφερμένος

Ο Ευλιγιστούλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
η νομικη εκπα θα ειναι γυρω στα 17.750 , η νομικη στην κομοτηνη γυρω στα 17100! γιατι σε φαινονται τρελα? τα εβαλα κατω, δες ολον τον συλλογισμο μου και πες που μπαζει...εχει αλλαξει το συστημα, σου ειπα οτι εαν ηταν οπως και παλια τοτε η νομικη θα παρουσιαζε μικρη αυξηση, ομως το συστημα ειναι νεο. κατσε να βγουν οι βασεις και θα τα πουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arsyn

Νεοφερμένος

Η Arsyn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Εννοείς ότι είναι πολύ λίγο;:hmm:
Ναι είναι πολύ χαμηλά οι βάσεις για Νομική..
Χωρίς μαθηματικά, στατιστικά κτλ. εγώ πιστεύω ότι οι Νομικές θα μείνουν στα ίδια επίπεδα, άντε να πέσει ελάχιστα της Κομοτηνής επειδή είναι επαρχία (περίπου 50-100 μόρια δηλαδή)

η νομικη εκπα θα ειναι γυρω στα 17.750 , η νομικη στην κομοτηνη γυρω στα 17100! γιατι σε φαινονται τρελα? τα εβαλα κατω, δες ολον τον συλλογισμο μου και πες που μπαζει...εχει αλλαξει το συστημα, σου ειπα οτι εαν ηταν οπως και παλια τοτε η νομικη θα παρουσιαζε μικρη αυξηση, ομως το συστημα ειναι νεο. κατσε να βγουν οι βασεις και θα τα πουμε
Δεν μπάζει ο συλλογισμός σου απλά μου φαίνονται πολύ χαμηλά νούμερα.. Από πότε έχουμε να δούμε Νομική ΕΚΠΑ κάτω από 18 χιλιάδες;
Δεν ξέρω, μπορεί να είμαι και τόσο αρνητική επειδή κι εγώ νομική θέλω κι έχω γράψει 17,300 και δεν θέλω αποκτήσω ελπίδες άδικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ευλιγιστούλης

Νεοφερμένος

Ο Ευλιγιστούλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
εαν θες νομικη κομοτηνης ειναι πολυ πιθανον και να περασεις. δεν εχουμε δει πορε νομικη εκπα κατω απο 18 χιλιαδες γιατι πολυ απλα δεν εχουμε δει ποτε ξανα να δινεις 4 μαθηματα. το ξερεις οτι οι αριστουχοι στην λογοτεχνια και βιολογια εγραφαν αρισταα? τωρα πανε αυτα κομμενα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arsyn

Νεοφερμένος

Η Arsyn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Εντάξει, θα δούμε τον Αύγουστο.
Για Ιστορικό-Αρχαιολογικό τι πιστεύεις; ΕΚΠΑ και ΑΠΘ κυρίως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ευλιγιστούλης

Νεοφερμένος

Ο Ευλιγιστούλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
αυτα ειναι στην κλιμακα των 15.000-18.000?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billy7

Νεοφερμένος

Ο billy7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
κατ εμε ευλιγιστουλη δεν μπαζει ο συλλογισμος σου,εχει λογικη βαση απλα τα μορια που χανουμε απο τους προφορικους δεν ειναι 600,ειναι λιγοτερα στα υψηλα στρωματα περιπου 250-300.Και παλι ομως υπαρχει μειωση,εγω προσωπικα εκτιμω οτι στη νομικη εκπα θα υπαρχει μειωση της ταξεως 50-150 μοριων.Απλα τα παιδια αποπροσανατολιζονται και αγχωνονται οπως και εγω οταν ακουμε ακομα και στην εκπομπη της ερτ π.χ καθηγητες πανεπιστημιων να λενε οτι στη νομικη θα υπαρχει σαφης αυξηση.Δεν το αιτιολογουν ομως,ηθελα να ξερα επιτηδες τα λενε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ευλιγιστούλης

Νεοφερμένος

Ο Ευλιγιστούλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
billy7 η 600 μειωση που εβαλα δεν ειναι μονο στον προφορικο. ειναι 250 για τον προφορικο και 250-300 για τα μορια που σου εδινε η λογοτεχνια και η βιολογια εαν εγραφες αριστα, που ενας μαθητης που θελει νομικη αριστα γραφει εκει. μην σου πω οτι επρεπε να αφαιρεσω και παραπανω αλλα αυτα ειναι λογικο πιστευω, για αυτο ειπα νομικη εκπα 17.750
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Για ιστορικο,παιδαγωγικο δημοτικης και νηπιαγωγων τι πιστευετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nihil.

Νεοφερμένος

Ο nihil. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
η νομικη εκπα θα ειναι γυρω στα 17.750 , η νομικη στην κομοτηνη γυρω στα 17100! γιατι σε φαινονται τρελα? τα εβαλα κατω, δες ολον τον συλλογισμο μου και πες που μπαζει...εχει αλλαξει το συστημα, σου ειπα οτι εαν ηταν οπως και παλια τοτε η νομικη θα παρουσιαζε μικρη αυξηση, ομως το συστημα ειναι νεο. κατσε να βγουν οι βασεις και θα τα πουμε

1. Ο προφορικός δεν δίνει 600 σε όλους.
2. Δεν υπολογίζεις ότι χάθηκε 4% των θέσεων στο παλιό σύστημα.
3. Αν καταλαβαίνω καλά βάζεις την ίδια βαρύτητα ανά μάθημα ενώ έχει αλλάξει.
4. Δεν φαίνεται να συμπεριλαμβάνεις στους υπολογισμούς σου τον αριθμό των υποψηφίων.
5. Υποθέτεις ότι η ζήτηση είναι ακριβώς ίδια.
6. Δεν το υπολογίζεις με τον γενικό βαθμό αλλά με τα επιμέρους μάθηματα, που σημαίνει ότι υποθέτεις ότι υπήρξε η ίδια κατανομή βαθμών ανά μάθημα τις χρονιές που συγκρίνεις.

Τα 1,2,3,4 είναι ξεκάθαρα λάθη, το 5 και το 6 σημαίνουν ότι όποια εκτίμηση και να κάνεις θα είναι επισφαλής οπότε είναι τραγικό να λες σε κάποια "ήδη πέρασες". Μπορεί κάποια από όσα έγραψα να είναι επειδή δεν είναι εύκολο να ακολουθήσω τον συλλογισμό σου έτσι όπως τα γράφεις, αλλά πάνω κάτω καταλαβαίνω τι κάνεις και φαίνεται εντελώς λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ευλιγιστούλης

Νεοφερμένος

Ο Ευλιγιστούλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
δεν εδωσα 600 σε προφορικο αλλα 200-250. οι υποψηφιοι ειναι οι ιδιοι πανω κατω, δεν μπορω να κανω συγκεκριμενη αναφορα για αυτους, η ζητηση για τις νομικες καθε χρονο ειναι υψηλη, θα αλλαζε εαν ειχαμε σημαντικη διαφορα στους υποψηφιους. τα σφαλματα μου απο αυτα που λες ειναι το 2, το 3 και το 6. που ομως δεν μπορω να τα ξερω. την εκτιμηση μου κανω με τα στοιχεια που ξερω ηδη, δεν κοβω το κεφαλι μου οτι θα ειναι εκει η βαση, απλα παντα υπαρχει μια μικρη η μεγαλη πιθανοτητα να κανω λαθος. ακριβως τοσο δεν ειναι. ελπιζω αυτη η πιθανοτητα να κανω λαθος να ειναι η όσο το δυνατό μικρότερη. εαν ηξερα τα 2,3 και 6 θα μπορουσα να το προσεγγισω πιο πολυ αλλα με τα δεδομενα που ξερω εβγαλα αυτο το συμπερασμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nihil.

Νεοφερμένος

Ο nihil. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται να αναλύσουμε τώρα κάθε ένα από αυτά και αν μπορείς να τα ξέρεις ή όχι. The point is: Έκανες μια εκτίμηση, μπορεί να βγεις σωστός, μπορεί λάθος, μπορεί και να βγεις τυχαία σωστός ή ακόμα και να ακολούθησες σωστή μεθοδολογία και να βγεις λάθος. Εγώ δε νομίζω πως είναι σωστή η μεθοδολογία σου, αλλά ελάχιστη σημασία έχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jim1997

Νεοφερμένος

Ο jim1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
εμεις που δωσαμε φετος με το παλιο του χρονου μπορουμε να κανουμε με το 6%?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
εμεις που δωσαμε φετος με το παλιο του χρονου μπορουμε να κανουμε με το 6%?

Αυτό δεν μπορεί να στο απαντήσει κανείς ακόμα. Δεν ξες πως θα είναι το σύστημα του χρόνου.
Γιατί να ξαναδώσεις anyway?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jim1997

Νεοφερμένος

Ο jim1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
οχι να ξαναδωσω. απλα να δηλωσω. γιατι ειμαι οριακα στη σχολη που θελω. οποτε αν δεν περασω φετος να το παλεψω του χρονου!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karistajean

Νεοφερμένος

Η karistajean αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Με 18655 μορια πιστεύετε οτι περναω με το 6% ιατρική ΑΠΘ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

penitina

Νεοφερμένος

Η penitina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
ΠΑιδιά ο αδερφός μου εγραψε 15454 στο 5ο πεδίο.ΘΕωρείτε οτι έχει πιθανότητες να περάσει ΟΔΕ ΠΑ.ΠΕΙ.Σας παρακαλώ απαντήστε γιστί κοντεύει να πεθάνει απο την αγωνία του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top