[Εκτιμήσεις] Βάσεις 2016

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

mariats98

Νεοφερμένος

Η mariats98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Παιδιά για ψυχολογία τι λέτε?εγω γράψει ένα 17 περίπου σε έκθεση και αρχαία και ιστορία λογικά πάνω από 18,5.λατινικα πάω για 19,5-20!υπάρχουν ελπίδες?(θα προτιμούσα Θεσσαλονίκη αλλά εννοείται πως αν περάσω θα πάω και στα αλλα τμήματα)

Σημείωμα ΟΔ: Όλες οι εκτιμήσεις να γίνονται στο παρόν θέμα για να μην φορτώνεται το Πανελλήνιες 2016
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Παιδιά για ψυχολογία τι λέτε?εγω γράψει ένα 17 περίπου σε έκθεση και αρχαία και ιστορία λογικά πάνω από 18,5.λατινικα πάω για 19,5-20!υπάρχουν ελπίδες?(θα προτιμούσα Θεσσαλονίκη αλλά εννοείται πως αν περάσω θα πάω και στα αλλα τμήματα)
Περνάς άνετα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Παιδιά για ψυχολογία τι λέτε?εγω γράψει ένα 17 περίπου σε έκθεση και αρχαία και ιστορία λογικά πάνω από 18,5.λατινικα πάω για 19,5-20!υπάρχουν ελπίδες?(θα προτιμούσα Θεσσαλονίκη αλλά εννοείται πως αν περάσω θα πάω και στα αλλα τμήματα)

Κι εγώ για ψυχολογία ενδιαφέρομαι αλλά δεν τα έχω πάει τόσο καλά.
Έκθεση γύρω στο 17, Αρχαία 15, Ιστορία πάνω κάτω 18 και για τα λατινικά πάω για γύρω στο 18,5 με 19
Μακάρι να πέσουν οι βάσεις:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nicknikolaras

Νεοφερμένος

Ο Nicknikolaras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Μεχρι τωρα : Εκθεση : 15-17
Μαθηματικα : 11-12
Φυσικη :19+
Με ενα 19+ χημεια πιστευετε εχω ουσιαστικες πιθανοτητες για πολυτεχνειο Σαλονικα;Η τουλαχιστον καμια Ξανθη,Βολο,Κοζανη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
Μεχρι τωρα : Εκθεση : 15-17
Μαθηματικα : 11-12
Φυσικη :19+
Με ενα 19+ χημεια πιστευετε εχω ουσιαστικες πιθανοτητες για πολυτεχνειο Σαλονικα;Η τουλαχιστον καμια Ξανθη,Βολο,Κοζανη

Αν δεν παιχτεί μαλακία στην έκθεση είσαι μέσα σίγουρα για Ξάνθη. Μπορεί και Θεσσαλονίκη πολιτικός/τοπογράφος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑndrewChatz

Νεοφερμένος

Ο ΑndrewChatz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Καλησπέρα!Παιδιά εγώ θέλω νομική (Θεσσαλονίκης κατά προτίμηση) και έχω αγχωθεί με τις βάσεις.Γενικά έχω γράψει καλά..:hmm:
17-18 έκθεση, 17,5-18 αρχαία ,19-20 ιστορία και για λατινικά πάω για 20 ! Το θέμα είναι ότι μπορούσα να γράψω άνετα 19 στα αρχαία αλλά έχασα από βλακείες και φοβάμαι μήπως η βάση φτάσει 18.700+ και δεν περάσω για ελάχιστα μόρια!Εννοείται ότι αν περάσω Κομοτηνή θα πάω αλλά θέλω διακαώς Θεσσαλονίκη!!!

Εύα κι εγώ νομική θέλω και οι βαθμοί μου (θέλω να ελπίζω) κυμαίνονται στο ίδιο επίπεδο με τους δικούς σου!Αν και εύκολα τα θέματα ,μπορούσε κανείς να κάνει χαζά λάθη.Υπολογίζω ότι θα βγάλω περίπου 18500-18600.Μακάρι να μην ανέβει πολύ η Νομική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

frosoas

Νεοφερμένος

Η frosoas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
και γω πανω κατω τα ιδια εγραψα απλα η εκθεση με φοβιζει μπορει να περιμενω κανενα 17 και να μου ρθει 15 απ το πουθενα κι αγχωνομαι :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eva097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eva097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Εύα κι εγώ νομική θέλω και οι βαθμοί μου (θέλω να ελπίζω) κυμαίνονται στο ίδιο επίπεδο με τους δικούς σου!Αν και εύκολα τα θέματα ,μπορούσε κανείς να κάνει χαζά λάθη.Υπολογίζω ότι θα βγάλω περίπου 18500-18600.Μακάρι να μην ανέβει πολύ η Νομική!
Και εγώ ελπίζω να μην ανέβει πολύ . Πάντως , από τα λεγόμενα των καθηγητών μου που διορθώνουν οι βαθμοί είναι άθλιοι ( ιστορία μέχρι 75 και αρχαία μέχρι 69 στο βαθμολογικό που διορθώνουν ) . Πιστεύω ότι η Νομική δεν θα ξεπερασει τα 18.400-18.500 , καθώς δεν υπάρχουν ούτε οι προφορικοί βαθμοί , ούτε οι βαθμολογίες είναι οι αναμενόμενες για τόσο βατά θέματα . Καλή επιτυχία και στα λατινικά και ελπίζω να τα καταφέρουμε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mairi98

Νεοφερμένος

Η Mairi98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Κι εγώ επίσης θέλω νομική Αθήνας βεβαια ή θεσσαλονικης.. Αρχαία έχω γράψει 18-19 ιστορια 19 περίπου και έκθεση ελπίζω για 16,6-8 , λατινικα πάω για 20
Ενώ Νοιώθω σίγουρη για τους βαθμούς μου ακούω διαφορά για αύξηση βάσεων και έχω ψιλό αγχωθεί :redface::redface:Καλη μας τύχη anyway
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑndrewChatz

Νεοφερμένος

Ο ΑndrewChatz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Και εγώ ελπίζω να μην ανέβει πολύ . Πάντως , από τα λεγόμενα των καθηγητών μου που διορθώνουν οι βαθμοί είναι άθλιοι ( ιστορία μέχρι 75 και αρχαία μέχρι 69 στο βαθμολογικό που διορθώνουν ) . Πιστεύω ότι η Νομική δεν θα ξεπερασει τα 18.400-18.500 , καθώς δεν υπάρχουν ούτε οι προφορικοί βαθμοί , ούτε οι βαθμολογίες είναι οι αναμενόμενες για τόσο βατά θέματα . Καλή επιτυχία και στα λατινικά και ελπίζω να τα καταφέρουμε :)

Oι βάσεις θα καθοριστούν από τα δικά μας αποτελέσματα,οπότε περιμένουμε μέχρι τέλη Ιουνίου οπότε θα μπορούμε να κάνουμε ακριβέστερες εκτιμήσεις!Καλή συνέχεια και εύχομαι τόσο διάβασμα να δικαιωθεί :spasiklas:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eva097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eva097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Κι εγώ επίσης θέλω νομική Αθήνας βεβαια ή θεσσαλονικης.. Αρχαία έχω γράψει 18-19 ιστορια 19 περίπου και έκθεση ελπίζω για 16,6-8 , λατινικα πάω για 20
Ενώ Νοιώθω σίγουρη για τους βαθμούς μου ακούω διαφορά για αύξηση βάσεων και έχω ψιλό αγχωθεί :redface::redface:Καλη μας τύχη anyway
Και εγώ ελπίζω να μην ανέβει πολύ . Ευτυχώς οι καθηγητές μου μου λένε ότι θα παραμείνουν στα ίδια επίπεδα ή θα ανέβουν ελάχιστα ( πχ 100-150 μόρια ) . Καλή επιτυχία !!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

presvis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο presvis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Από που κι ως που να ανεβούν οι βάσεις ρε παιδιά; Προφορικοί δεν υπάρχουν πια, επίσης για θεωρητική τα θέματα ήταν ελάχιστα ευκολότερα από πέρυσι και επίσης μέχρι στιγμής οι καθηγητές που έχω επαφή μου λένε ότι οι βαθμοί είναι κακοί. Γιατί να ανεβούν ; Σιγά μην πάει η νομική και στο 19500, ήμαρτον. Γράψτε λατινικά και έχετε ένα ολόκληρο καλοκαίρι να ασχοληθείτε με τις βάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
σταματηστε να αγχωνετε τον κοσμο ρε..οι βασεις δεν υπαρχει περιπτωση να ανεβουν γτ οι βαθμοι μας στα αρχαια και στην ιστορια ειναι αρκετα κακοι..επισης εκθεση ειναι υποκειμενικο κανεις δεν ξερει πως θα βαθμολογησουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Κυρίως προς εσάς που θέλετε νομική & ψυχολία: δεν είναι μόνο η κατάργηση των προφορικών βαθμών που de facto ρίχνουν τις βάσεις. Σκεφτείτε τι ρόλο αποκτούν τα αρχαία και η έκθεση ως σύνολο 4 μαθημάτων αντί 6. Έχουν μεγαλύτερη βαρύτητα στον υπολογισμό των μορίων και εκτός αυτού, δεν έχετε βιολογία και λογοτεχνία που θα μπορούσαν να βελτιώσουν τον βαθμό σας. Βλέπω ότι πολλοί έχετε γράψει καλά, χωρίς να βγαίνουν όμως τα εντυπωσιακά μόρια που έβγαιναν με το παλιό σύστημα και παρόμοιους βαθμός. Γι' αυτούς τους λόγους θα μου φαινόταν πολύ περίεργο να ανέβουν οι βάσεις, αντιθέτως θα έλεγα ότι θα πέσουν. Για την ώρα, κάντε μια καλή επανάληψη τα λατινικά και μην ακούτε για ευκολία θεμάτων και μην αγχώνεστε βλέποντας τις περσινές βάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophie226

Νεοφερμένος

Η sophie226 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Λετε η μαιευτικη να πεσει 2.000?:\
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μιχαηλ1

Νεοφερμένος

Ο μιχαηλ1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Μονο νομικες,ιατρικες,ψυχολογιες θελετε ολοι βλεπω φετος.......

Χαχαχα ακαλυπτε,θυμαμαι και περσι που ελεγες οτι ειναι σχεδον αδυνατο να πεσουν οι νομικες κατω απο 17:P
Ρε γαμω,γιατι μιλατε για τις βασεις πριν καλα καλα τελειωσουν οι γαμωπανελληνιες;Καθηστε να τελειωσουν,να βγουν οι βαθμοι και βλεπουμε

Επισης,και το 14 ειχαν πεσει σχετικα ευκολα,αλλα δεν καναν ετσι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ΑndrewChatz

Νεοφερμένος

Ο ΑndrewChatz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Επισης:
Το 14 πολλοί λέγαν ότι η βάση π.χ νομικής θα φτάσει 18.900 και τελικά δεν ξεπέρασε τα 18.700:clapup: Ο καθένας μέχρι την επίσημη ανακοίνωση μπορεί να λέει ό,τι θέλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Καλά, περιμένετε να δείτε τι βαθμούς θα πάρετε Έκθεση και τι μορια θα μαζεύετε και μετά να γκρινιάζετε περί αναβαθμολογησης. Γίνομαι κακός, αλλά πραγματικά είστε το κάτι άλλο φέτος. Οι βασεις έχουμε ξαναπεί ότι πέφτουν διότι 1.έχουν φύγει οι προφορικό βαθμοί, 2. ανέβηκε η βαρύτητα κατά 6,67% τόσο της Έκθεσης οσο και των Αρχαίων-Μαθηματικών.Που σημαίνει ότι Έκθεση επειδή η πιθανότητα να πάρεις 16+ είναι μικρή, τοτε η πλειοψηφία των μαθητών, δεν μπορούν να συγκεντρωσουν τα υψηλά μορια που όλοι ξέρουμε. (Και ειδικά αν βάλεις φέτος τα δύσκολα θέματα στα Μαθηματικά Κατεύθυνσης).

Στόχος σας είναι να βγάλετε όσα μορια παραπάνω μπορείτε. Από εκεί και πέρα, θα αλλάξουν πολλά πράγματα, αλλά η ουσία μένει η ίδια, οι καλύτεροι θα περάσουν.


ΥΓ. Περσυ με τα δυσκολότερα θέματα της δεκαετίας στα μαθηματικά, 61,1% κάτω από τη βάση, φέτος με τα ,κατά εσάς, βατα με λίγα δύσκολα ερωτήματα δείχνει να ξεπερνάει αυτό το ποσό. Μόνο με αυτό το δεδομένο οι βασεις γκρεμοτσακίζονται, ειδικά στα Οικονομικά.

Ο αδερφός μου υπολογίζει:

Έκθεση 13
Μαθηματικά Κατεύθυνσης 13
ΑΟΘ 18,5
Και ΑΕΠΠ λογικά πάνω από 18.

Με αυτούς τους βαθμούς συν τους προφορικούς συν το ΑΟΔΕ και τα Μαθηματικά Γενικής και με ένα μέτριο βαθμό Φυσική τύπου 13, θα έβγαζε στο 5ο πεδιο 17.000.

Φέτος με αυτούς τους βαθμούς, Βγάζει κάτι παραπάνω από 15.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δημητρης Αγν

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης Αγν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Το κακό της υπόθεσης ειναι οι προβλέψεις.Ολοι,ειδικά στο ischool ή την στιγμή μετα τις εξετάσεις,ισχυρίζονται πως πηραν πανω απο 16.Πιστέψε με ειδικα στο σχολείο μου κάποιοι οραματίζονται πως θα πάρουν 20 σε ολα!Θα μου πείς εαν προσπαθησε κάποιος,για ποιον λόγο να μην παρει αυτόν τον βαθμό;Δεν το λές όμως τόσο απροκάλυπτα πριν καν βγούν οι βαθμολογίες!!Πιστεύω πως αυτο το φαινόμενο είναι τελικα μια φούσκα.Ο καλός μαθητής θα έγραψε καλά ,ο μέτριος μέτρια κλπ.Οι εκπλήξεις θα γίνουν τελικά στις βαθμολογίες οπου το 17 θα πάει στο 14 χωρίς να το πάρουμε πρέφα.
Προς θεού δεν θέλω να γράψουν ολοι χαλιά αλλα δεν αντέχω ενα άτομο που δεν ανοιξε βιβλίο ολη την χρονιά να λέει οτι πήρε 16 στα μαθηματικά και στην έκθεση .Έλεος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
- Μεγάλη άνοδος των βάσεων στις πανελλήνιες εξετάσεις του 2016 αναμένεται στις σχολές που πέρυσι κινήθηκαν πάνω από 18.000 μονάδες
- Στις 12.000 μονάδες το όριο των βάσεων για την είσοδο σε σχολές με χαμηλή ζήτηση
- Αρίστευσαν χιλιάδες μαθητές στα πρώτα μαθήματα των εξετάσεων
- Δεν αναμένονται εκπλήξεις και ιδιαίτερη δυσκολία στα μαθήματα που απομένουν
- Δείτε την εκτίμηση των βάσεων για τις πανελλαδικές εξετάσεις του 2016
Τα βατά θέματα και ο σχετικά μικρός βαθμός δυσκολίας στα πρώτα μαθήματα φέρνουν πληθώρα αριστούχων στις πανελλήνιες εξετάσεις του 2016. Τα πρώτα γραπτά δείχνουν ότι εφέτος οι βαθμοί θα είναι αρκετά υψηλότεροι σε σχέση με πέρυσι, κάτι που θα συμπαρασύρει και τις βάσεις με αποτέλεσμα να υπάρξει μεγάλη αύξηση στις σχολές με μεγάλη ζήτηση, ενώ και στις σχολές με μικρή ζήτηση να αυξηθεί το όριο εισαγωγής.
Σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις για τις βάσεις οι σχολές που πέρυσι κινήθηκαν μεταξύ 18.000 και 18.500 μονάδων θα κινηθούν πιο ψηλά από τις 19.000 μονάδες, ενώ για τις σχολές που πέρυσι η είσοδος μπορούσε να επιτευχθεί με 10.000 μονάδες η προσέγγισή τους μάλλον θα εκτιναχθεί στις 12.000 μονάδες.
Πολλά βέβαια θα εξαρτηθούν και από τον βαθμό δυσκολίας των επόμενων μαθημάτων στα οποία θα εξεταστούν οι μαθητές, όμως εάν ο βαθμός δυσκολίας μείνει απλά στα περυσινά επίπεδα ή είναι χαμηλότερος, τότε θα πρέπει να θεωρείται βέβαιη η εκτίναξη των βάσεων σε όλα τα επιστημονικά πεδία.
Πολλά θα εξαρτηθούν και από τη σειρά προτίμησης, όμως και εδώ δεν αναμένονται πολλές αλλαγές, ούτε και λόγο της απόστασης της σχολής από τον μόνιμο τόπο κατοικίας του υποψηφίου.
Όλα τα στοιχεία προς το παρόν δείχνουν αύξηση και μάλιστα μεγάλη των βάσεων. Πιο ασφαλείς θα είναι οι προβλέψεις στα μέσα Ιουνίου οπότε και θα έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία και θα υπάρχουν τα πρώτα μαζικά στατιστικά στοιχεία για την απόδοση των μαθητών.


1ο επιστημονικό πεδίο
Ευνοούνται οι υποψήφιοι που επέλεξαν να εξεταστούν και στα Μαθηματικά και Στοιχεία Στατιστικής Γενικής Παιδείας που θα ανοίξουν την πόρτα για τις Παιδαγωγικές σχολές. Οι βάσεις σε αυτές αναμένεται να πέσουν καθώς δεν τις επέλεξαν πολλοί μαθητές.


2ο επιστημονικό πεδίο
Οι σχολές υψηλής ζήτησης αναμένεται να ανέβουν. Αντίθετα με τα έως τώρα δεδομένα οι μαθητές φαίνεται ότι εύκολα πιάνουν τη βάση των περισσότερων σχολών χαμηλής ζήτησης, αλλά και στα ΤΕΘΙ δεν αναμένονται αλλαγές στις βάσεις. Το γεγονός ότι εφέτος πολλοί υποψήφιοι επέλεξαν να μην εξεταστούν στο μάθημα Μαθηματικά Προσανατολισμού που οδηγεί στο 2ο επιστημονικό πεδίο, θα συγκρατήσει κάπως την άνοδο.


3ο επιστημονικό πεδίο
Με βάση τα έως τώρα γραπτά δεν θα υπάρξουν ιατρικές σχολές κάτω από 18.000 μονάδες, αντιθέτως, το εισιτήριο θα κινηθεί κοντά στις 19.000 μονάδες. Η κατάργηση της υποχρεωτικής εξέτασης των μαθηματικών προσανατολισμού ανεβάζει τις βάσεις, οι οποίες αναμένεται να ανέβουν και στις σχολές των παραϊατρικών επαγγελμάτων.

4ο επιστημονικό πεδίο
Δύσκολα τα πράγματα καθώς ευνοούνται στις παιδαγωγικές σχολές οι υποψήφιοι του του 1ου πεδίου και όσοι εξετάστηκαν και στο 5ο μάθημα. Η Ιστορία Γενικής Παιδείας δεν είναι το ... αγαπημένο μάθημα των υποψηφίων του 4ου πεδίου και έτσι η είσοδος σε ανάλογες σχολές θα είναι δύσκολη.

5ο επιστημονικό πεδίο
Οι περιφερειακές Οικονομικές Σχολές αναμένεται να έχουν πτώση στις βάσεις καθώς από φέτος έχουν αποκλειστεί οι μαθητές θεωρητικής κατεύθυνσης. Οι υποψήφιοι πάντως θα πρέπει να δώσουν ... μάχη και με τους περυσινούς υποψήφιους που είχαν ως δεύτερο μάθημα βαρύτητας τα Μαθηματικά Γενικής Παιδείας και ευνοούνται.
πηγή newsit.gr

Σχόλιο fockos

Οι δημοσιογράφοι πέρα από άσχετοι είναι και κουτοί. Οι περισσότεροι δεν έχουν δώσει καν πανελλαδικές και δεν ξέρουν καν πως να σκέφτονται και πετάνε αρλούμπες κάθε χρόνο για να τους διαβάζουν τα μικρά παιδάκια και οι μαμαδες τους που δίνουν πανελλαδικές.

Τον Αυγουστο που βγαίνουν τα αποτελέσματα όλοι καταλαβαίνουν την μεγάλη απάτη αλλά δε τους νοιαζει γιατι είναι πλέον φοιτητές.

Του χρονου αρχίζει ένας νέος κύκλος απάτης.

Αυτό το πράγμα συνχίζει εδώ και 15 χρόνια ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top