[Εκτιμήσεις] Βάσεις 2016

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ωραία και να την αγνοήσει στην Γ λυκείου, που το πρόβλημα? Τόσα χρόνια τι διδάσκετε? Επίσης Σε 7 μήνες τι παραπάνω θα μάθεις που θα αναβαθμίσει τη γλώσσα σου? Περίληψη δεν ηξερες να κάνεις? Έκθεση δεν ήξερες να κάνεις? Η απλά κάνεις 500 θεματικές ενώ δεν ξέρεις καν να παρατηρείς τον κόσμο και να συνθέτεις την δική σου κριτική ματιά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nihil.

Νεοφερμένος

Ο nihil. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Θα είναι 3 χρόνια, όχι 7 μήνες. Και ξέρεις ότι το επίπεδο των γνώσεων που παρέχεται σε ένα παιδί, εξαρτάται από την ηλικία του. Δεν μπορείς να μείνεις με τις γνώσεις του γυμνασίου γιατί είναι εντελώς βασικές. Δε νομίζω πως αποκτάς τις γνώσεις να κάνεις μια εργασία πανεπιστημίου στο γυμνάσιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petmak97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο petmak97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Υπάρχει τεράστιο ζήτημα..απλά ο μαθητής διαβάζει έστω και στοιχειωδώς έκθεση στις μικρότερες τάξεις μόνο και μόνο γτ θα εξεταστεί στην Γ στις πανελλήνιες...αν του λέγανε πως δεν θα εξεταστεί....βιβλίο δεν θα άνοιγε! Και όταν λέμε διαβάζει δυστυχώς εννοούμε παπαγαλίζει, δεν σκεφτεται! Όπως είπε πιο πάνω ένας φίλο το σύστημα έχει σαπίσει και βρωμάει χρόνια τώρα...απλά όλοι εθελοτυφλούμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

John_07

Νεοφερμένος

Ο John_07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Καμια προβλεψη για νομικες? Καιγεται μια γνωστη μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Δίνεις ιδια βαρύτητα στην Γλώσσα με τα Θρησκευτικά? Δηλαδή τι θα ακούσω πια? Και επίσης όσο αφορά τα ορθογραφικά, τόσοι άνθρωποι είναι δυσλεκτικοι! Σημαίνει ότι δεν μπορούν να είναι καλοί επαγγελματίες? Η το ότι μαθαίνεις 1500 bullets σε 100 διαφορετικές θεματικές σε κάνει καλύτερο επιστήμονα?

Εγώ προσωπικά δεν έμαθα 1500 bullets.
Και πέρσι και φέτος αντιμετώπισα το θέμα λογικά και έγραψα πολύ καλά.
Οι βαθμολογητές μου δεν είχαν τεράστια απόκλιση ( έπεσα σε αντικειμενικούς ανθρώπους, φυσικά υπάρχουν και ατυχίες).

Και προφανώς δε το λέω για να περηφανευτώ, αλλά για να εξηγήσω πως έχει η κατάσταση.

Είναι απαραίτητο για έναν αυριανό επαγγελματία (που δεν έχει τα θέματα που αναφέρεις) να μπορεί να έχει σωστή έκφραση και δομημένο λόγο και παράλληλα να δώσει ορισμένα επιχειρήματα για κάποιο χ θέμα.
Η φετινή αποτυχία στην έκθεση οφείλεται εν μέρει στο ότι οι μαθητές υπερτίμησαν τις δυνατότητές τους και υποτίμησαν το θέμα.
Δε συμφωνώ με το να παπαγαλίσεις 1500 bullets. Πρέπει ο μαθητής, ο υποψήφιος, ο μελλοντικός επαγγελματίας να είναι σε θέση να σκεφτεί ορισμένα λογικά επιχειρήματα και να τα αποτυπώσει.
Έχω γνωστό μου που ενώ είναι πολύ καλός σε φυσική, χημεία, βιολογία δε μπορεί να εκφραστεί. Εγώ σε ένα τέτοιο γιατρό δε θα πήγαινα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billy7

Νεοφερμένος

Ο billy7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Παιδιά με 18.272 μόρια περνάω νομική Αθηνών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrispap1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chrispap1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 207 μηνύματα.
παιδια ειναι ξεκαθαρα τα πραγματα οι νομικες θα κινηθουν στα ιδια επιπεδα....εχουμε καλυτερες επιδοσεις στα αρχαια και στα λατινικα , χειροτερες στην ιστορια και στα ιδια επιπεδα κινουμαστε στην εκθεση...η νομικη ΕΚΠΑ δεν προκειται να παει 17.7 με τιποτα..απο 18.200-18.300 την αναμενω..την απθ γυρω στο 18.000-18.100 και την κομοτηνη 17.550-17.650..σημαντικο ρολο θα παιξει και η ζητηση σε σχεση με την ψυχολογια οπου μπορει να δουμε την κομοτηνη στα 17.700 και την ψυχολογια Απθ 17.600 πχ κατι βεβαια που δεν νομιζω να συμβει λογω της οικονομικης καταστασης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Και εγώ λογικά και πολύ όμορφα έγραψα πέρα από το α κομμάτι της έκθεσης αλλά ο ένας βαθμολογητης μου έβαλε 07,8 και οι άλλοι 2 σχεδόν τον διπλάσιο. Όχι πως με επηρέασε αλλά 2 τέτοιοι κουλοι να τυχαιναν εγώ θα έπαιρνα 8, ενώ η έκφραση μου και ο λεξιλογικος πλούτος είναι πολύ ανώτερος του μέσου μαθητή. Επειδή εσύ ετυχες σε καλούς βαθμολογητες δεν σημαίνει ότι ισχύει καθολικά αυτό.

Αν δεν μπορεί να εκφραστεί λεκτικά, μπορεί να ενέχει και άλλων καταστάσεων. Όπως και γραπτά. Ο Γιατρός είναι εκεί για να σου διαγνώσει την κατάσταση και να σου δώσει αποτελεσματική αγωγή. Δεν είναι για να σου γράψει εκθέσεις. Θα σου πει μπορεί να είναι Α,Β,Γ γιατί Δ,Ε,Ζ και θα πάρεις για Χ διάστημα τα Χ,Y,Z φάρμακα και θεραπεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

μιχαηλ1

Νεοφερμένος

Ο μιχαηλ1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Kαλυτερες απο περσι ναι,αλλα γενικα οχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Αν ο 3ος βαθμολογητής σου έβαλε λογικό βαθμό, ο 1ος παραπέμπεται και δεν ξαναδιορθώνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Δεν παραπέμπεται καθόλου.
Ο πρώτος μου έβαλε 39 και οι άλλοι ακριβώς τον ίδιο βαθμο έχοντας 6 μονάδες στα 20 απόκλιση. Και αυτός θα συνεχίζει να βαθμολογεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wannabeconomist

Νεοφερμένος

Ο wannabeconomist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά είχα έρθει πολύ ευχαριστημένος μετά την έκθεση.
Μου άρεσε πολύ το γεγονός ότι μας ζήτησαν την άποψη μας στο θέμα,πράγμα που εκείνη τη στιγμή με έκανε να απελευθερωθώ τελείως και να γράφω αυτό που πιστεύω! Τα συζητούσαμε και πριν τις πανελλήνιες σε ένα άλλο θέμα αυτά περί της "φίμωσης" στην έκθεση (η αναγκαιότητα να γράψεις τα γνωστά, τετριμμένα και χιλιοειπωμένα επιχειρήματα που να μην αφήνουν να φανεί η προσωπική σου γνώμη! Λες και το μαθημα της έκθεσης έχει αυτό τον στόχο).
Παρόλο που πολλοί διατυμπάνιζαν αργότερα πώς στο θέμα της φιλίας και την επίδραση των μέσων κοινωνικής δικτύωσης "απαιτούνταν " και "έπρεπε " να γράψουν οι μαθητές θετικά και αρνητικά, εγώ έγραψα ΜΟΝΟ αρνητικά. Τεκμηριωμένα και αιτιολογημένα.(προφανώς έπαιξε και η τύχη του να μην πέσω σε "ανώμαλο" φιλόλογο)

Βαθμός έκθεσης :17.7(Βαθμολογητης1 :87 Βαθμολογητης2 :90).
Στην έκθεση απελευθερωθείτε, μην μπαίνετε σε φόρμες και καλούπια. Αυτή την συμβουλή μου έδιναν, αυτή δίνω και εγώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eva097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eva097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Γενικότερα έχει πολλά υποκειμενικά στοιχεία ο τρόπος σου (που μπορεί βέβαια να τα έχεις μαντέψει σωστά) αλλά σίγουρα ο προφορικός δεν έδινε 600 μόρια σε αυτές τις βαθμολογίες. Μόνο αν ο γραπτός σου βαθμός ήταν 2 μονάδες κάτω από τον προφορικό έπαιρνες 600 και προφανώς όταν μιλάμε για νομική είχαν σε κάποια μαθήματα και πάνω από 19. Και εγώ με αναγωγή περίπου 200 μόρια πτώση βρήκα, αλλά άλλοι λένε μικρή άνοδο.

Όσο για την έκθεση συμφώνω ότι η κατάργηση της θα υποτιμούσε πάρα πολύ το μάθημα και αυτό είναι ανεπίτρεπτο. Θα μπορούσε όμως να μετράει μόνο 10% στα τελικά μόρια της θετικής και της τεχνολογικής.
Με 17.510 λες να πιάσω Νομική Κομοτηνής ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Εγώ ξέρω ότι παραπέμπεται. Μήπως έχει αλλάξει κάτι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ευλιγιστούλης

Νεοφερμένος

Ο Ευλιγιστούλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
ρωτατε για νομικες ενω παραπανω εχω κανει την προβλεψη.. μα καλα δεν το ειδατε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aprosarmosti

Νεοφερμένος

Η aprosarmosti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
παιδιά καλησπέρα! διάβασα κάποια σχόλια σας, ελπίζω να βγείτε σωστοί. Εγώ έβγαλα 18000 και θα βόλευε να περνούσα Βιολογία απθ όντας από την Βέροια. Μετά σκέφτομαι ανάμεσα από Κρητης και μοριακή. Τι λέτε πιάνω απθ να χαρεί και η μάνα μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nihil.

Νεοφερμένος

Ο nihil. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Με 17.510 λες να πιάσω Νομική Κομοτηνής ;

Είσαι πολύ οριακά. Ότι και να σου πω εγώ ή και οποιοσδήποτε άλλος, έχει μηδαμινή αξία. Αποδέξου ότι θα το μάθεις τέλη Αύγουστου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ευλιγιστούλης

Νεοφερμένος

Ο Ευλιγιστούλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.

vaggelisst

Νεοφερμένος

Ο vaggelisst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Κάποια εκτίμηση για ΗΜΜΥ ΑΠΘ, ΗΜΤΥ Πάτρα και Πληροφορική ΕΚΠΑ;
Έχω συγκεντρώσει 16983 μόρια. Με τα περσινά δεδομένα πιάνω ΗΜΤΥ Πάτρα και ΕΚΠΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
εχεις περασει ηδη
Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μη λες! Πως μπορείς να είσαι σίγουρος ότι πέρασε και φουσκώνεις και τα μυαλά της;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top