[Εκτιμήσεις] Βάσεις 2014

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Γειά σας και καλή επιτυχία σε όλους. Ζαλίστηκα με τα μόρια σας πρέπει να τα παίξατε στο διάβασμα και μακάρι να περάσετε εκεί που γουστάρετε. Πάμε σε εμάς...που δεν διαβάσαμε και τόσο...Ξέρει κανείς για 5ο πεδίο με 9.500 μόρια θέλω σχολή ΤΕΙ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΧΡΗΜΑΤΗΣΤΗΡΙΑΚΗΣ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ... πέρυσι είχε 9.088 ...την έχω ή θα φάει άνοδο λόγω μεταγραφών; ( υπάρχει και Αθήνα)
Φέτος μειώθηκαν κατά 20% οι υποψήφιοι του ΑΟΘ και αναμένεται πτώση σε όλες τις οικονομικές σχολές. Ακόμα και αν λάβουμε υπόψιν το θέμα των μετεγγραφών, δεν νομίζω ότι θα μπορέσει να κάνει καμία αισθήτη διαφορά στη συγκεκριμένη περίπτωση. Προσωπικά, πιστεύω ότι είσαι μέσα!

συγνώμη αλλά μπορείς να περάσεις ιατρική και θα δηλώσεις βιολογικό ΑΠΘ; Πως και έχεις σκεφτεί για το Βιολογικό; κατανοώ ότι μπορεί να σου αρέσει αλλά την επαγγελματική αποκατάσταση την έχεις σκεφτεί;
Είχα την αίσθηση ότι το Βιολογικό βγάζει Βιολόγους... Μία δυνατότητα των οποίων είναι να στραφούν στην εκπαίδευση, δημόσια και ιδιωτική. Γιατί είναι προδεδικασμένο ότι ο Γιατρός θα έχει δουλειά και ο Βιολόγος (καθηγητής ή άλλο) δεν θα έχει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

samakos

Νεοφερμένος

Ο samakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Φέτος μειώθηκαν κατά 20% οι υποψήφιοι του ΑΟΘ και αναμένεται πτώση σε όλες τις οικονομικές σχολές. Ακόμα και αν λάβουμε υπόψιν το θέμα των μετεγγραφών, δεν νομίζω ότι θα μπορέσει να κάνει καμία αισθήτη διαφορά στη συγκεκριμένη περίπτωση. Προσωπικά, πιστεύω ότι είσαι μέσα!


Είχα την αίσθηση ότι το Βιολογικό βγάζει Βιολόγους... Μία δυνατότητα των οποίων είναι να στραφούν στην εκπαίδευση, δημόσια και ιδιωτική. Γιατί είναι προδεδικασμένο ότι ο Γιατρός θα έχει δουλειά και ο Βιολόγος (καθηγητής ή άλλο) δεν θα έχει?


Eυχαριστώ για την απάντηση μόλις έσωσες μια σχέση !!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnyman

Νεοφερμένος

Ο johnyman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
παιδια για ημμυ βολου μπορειτε να δωσετε καποια εκτιμιση?εχω 16.859:)ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
συγνώμη αλλά μπορείς να περάσεις ιατρική και θα δηλώσεις βιολογικό ΑΠΘ; Πως και έχεις σκεφτεί για το Βιολογικό; κατανοώ ότι μπορεί να σου αρέσει αλλά την επαγγελματική αποκατάσταση την έχεις σκεφτεί;

Έλα μου ντε.

-1 γιατρός. Τι κρίμα. Τι θα πει το σόι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Αγαπητέ Χρήστο.Συγχαρητήρια. ΄Εχεις ταλέντο στη στατιστική και από ο,τι φαίνεται σου αρέσει κιόλας ( έκανες τόση δουλειά χωρίς να είσαι υποχρεωμένος να την κάνεις). Δεν είναι και τόσο εύκολο αυτό γιατί θα πρέπει να υπολογίσεις ένα σωρό παραμέτρους για να καταλήξεις σε σωστά αποτελέσματα. Αλήθεια πώς και δεν σου πέρασε από το μυαλό να ασχοληθείς με αυτό? Με ένα σχετικό μεταπτυχιακό ίσως?
ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!Ναι, η αλήθεια είναι ότι μου αρέσει πολύ η στατιστική ανάλυση και συμπερασματολογια...θα δούμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Georgesil

Νεοφερμένος

Ο Georgesil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Με 514 μόρια πάνω απο ψηφιακά σύστηματα Πειραιά εχω ελπιδες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Timosvzl

Νεοφερμένος

Ο Timosvzl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Χρήστο στις εκτιμήσεις σου πχ για ιατρικη αλεξ. που λες 18600 και κάτω, το 18600 ειναι το ανώτερο που πιστεύεις πως θα παει; Αν οχι να υπολογίζουμε +-50 ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fysikoss

Νεοφερμένος

Ο fysikoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Φέτος μειώθηκαν κατά 20% οι υποψήφιοι του ΑΟΘ και αναμένεται πτώση σε όλες τις οικονομικές σχολές. Ακόμα και αν λάβουμε υπόψιν το θέμα των μετεγγραφών, δεν νομίζω ότι θα μπορέσει να κάνει καμία αισθήτη διαφορά στη συγκεκριμένη περίπτωση. Προσωπικά, πιστεύω ότι είσαι μέσα!


Είχα την αίσθηση ότι το Βιολογικό βγάζει Βιολόγους... Μία δυνατότητα των οποίων είναι να στραφούν στην εκπαίδευση, δημόσια και ιδιωτική. Γιατί είναι προδεδικασμένο ότι ο Γιατρός θα έχει δουλειά και ο Βιολόγος (καθηγητής ή άλλο) δεν θα έχει?

Έλα μου ντε.
-1 γιατρός. Τι κρίμα. Τι θα πει το σόι.

παραθέτω συγκεκριμένα στοιχεία γιατί αναφέρθηκε ως διέξοδος η δημόσια εκπαίδευση
https://e-aitisi.sch.gr/eniaiosd_2013/20140425/PE04.01,_klados_PE04.04.html 271 βιολόγοι με προϋπηρεσία
https://e-aitisi.sch.gr/eniaiosd_zero_2013/20140425/PE04.01,_klados_PE04.04.html 345 βιολόγοι χωρίς προϋπηρεσία
συνολικά 616.
φέτος σε 3 σχολές Βιολογίας θα μπούνε 350 άτομα. αν πούμε ότι κάθε έτος έχει 300 άτομα, μέχρι να τελειώσεις θα έχουν προστεθεί 1200 άτομα.
άρα όταν θα τελειώσεις θα υπάρχουν μόνο από αυτές τις σχολές 1800+ άτομα. φέτος πε04.04 που είναι οι βιολόγοι, πήραν 60 το πολύ άτομα. Αν λοιπόν κάποιος που "έχει την αίσθηση ότι το βιολογικό βγάζει βιολόγους" και κάποιος που "τον νοιάζει τι θα πει το σόι" συνηγορούν το να είσαι στην θέση 1800+(αν πουμε οτι θα έχεις τον καλύτερο βαθμό πτυχίου από τα 350 άτομα που θα αποφοιτήσουν μαζί με εσένα) από την οποία παίρνουν τους πρώτους 100(λέμε τώρα) τότε έχω άδικο και να τους ακούσεις.
Αν έχεις κάποια άκρη στον ιδιωτικό τομέα τότε πήγαινε με 1000. Εγώ δεν γνωρίζω να φημίζεται η Ελλάδα για τα εργαστήρια Βιολογίας και αντίστοιχα επιτεύγματα (μιλάω πάντα επι ελληνικού εδάφους να γίνεται η έρευνα).Εγώ σου προτείνω την ιατρική όχι γιατί σκέφτομαι τι θα πει το σόι αλλά επειδή δεν έχω δει γιατρό που να τιμά τον ιδρώτα του διαβάσματος του και να μην έχει δουλειά. ΠΑΝΤΑ εσύ αποφασίζεις απλά σου δίνω 2-3 στοιχεία για να το σκεφτείς.

Πριν μιλήσετε διάφοροι με ύφος λοιπόν, διαβάστε τι συμβαίνει στην αγορά εργασίας μάθετε το τι προτείνετε και συμβουλευτείτε τους παλιότερους. Το ύφος είναι εύκολο, η πραγματικότητα είναι δύσκολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stefanos-20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stefanos-20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Για πρόβλεψε της βάσεις του 5ου που έχει και μείωση 20% στην ζήτηση και αύξηση των επιδόσεων να δούμε πόσο κάλος είσαι στην στατιστική
Γενικα μην περιμενεις με τοσους παραμετρους που πεφτουν μεσα ,να υπολογισουν σωστα και να πεσουν μεσα ουτε η σινγκιουλαρ λοτζικ ,και τον διευθυνστη της στατιστικης αρχης να επιανες και να του λεγες να βγαλει μια εκτιμηση,θα επεφτε εξω.Το σιγουρο ειναι για το 5ο πεδιο οτι,πχ για αυτους που γραψαν 0-10 ειναι περιπου 2500 λιγοτεροι υποψηφιοι απο περυσι παρολο που εχουμε 4000 λιγοτερους υποψηφιους σε ολες τις κλιμακες.Ουσιαστικα απεξω στο 5ο θα μεινουν μολις 3000 .Ενδεικτικα υπολογισα οικονομικο κομοτηνης 9800-10200 απο 11567 ενω Λο.Χρη Οπα 16050-16450 και Χρημα Παπει πιστευω εν αντιθεσει των στενομυαλων υποτιθεμενων στατιστικων αναλυτων δε θα κυμανθει αναλογως καθως δεν ειναι στα τμηματα που θα πιεστουν προς τα πανω λογω των περισσοτερων υποψηφιων αριθμητικα στο 18-20 με αποτελεσμα να το δουμε ακομα και κατω απο 14500 (περσινη βαση 15563),ενω το λογιστικης τει πρεβεζας που ειναι το μικροτερο σε βαση λογιστικης τμημα θα κυμανθει πολυ συγκρατημενα 6700-7100 και αυτο συγκρατημενα λογω μεταγγραφων ενω το τει λογιστικης πειραια γυρω στο 10000.
υγ:οι εκτιμησεις που κανω ειναι πιστευω οι πιο κοντινες στην πραγματικοτητα και προτεινω να μην ακουτε τον καθε δημοσιογραφισκο που δεν ξερει που του παν τα 4
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stefanos-20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stefanos-20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Γειά σας και καλή επιτυχία σε όλους. Ζαλίστηκα με τα μόρια σας πρέπει να τα παίξατε στο διάβασμα και μακάρι να περάσετε εκεί που γουστάρετε. Πάμε σε εμάς...που δεν διαβάσαμε και τόσο...Ξέρει κανείς για 5ο πεδίο με 9.500 μόρια θέλω σχολή ΤΕΙ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΧΡΗΜΑΤΗΣΤΗΡΙΑΚΗΣ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ... πέρυσι είχε 9.088 ...την έχω ή θα φάει άνοδο λόγω μεταγραφών; ( υπάρχει και Αθήνα)
Εννοειται φιλε μου,ολα τα τει λογιστικης θα εξισσοροπηθουν μεσα σε ενα μικροτερο ευρος βασεων λογω μετεγγραφων .Στην δικη σου περιπτωση οχι μονο περνας κατα τη γνωμη μου αλλα θα εισαι και απο του πρωτους;)(λεμε τωρα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Georgesil

Νεοφερμένος

Ο Georgesil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Με 514 μόρια πάνω απο ψηφιακά σύστηματα παπει περνάω ?σας παρακαλώ απαντηστε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
παραθέτω συγκεκριμένα στοιχεία γιατί αναφέρθηκε ως διέξοδος η δημόσια εκπαίδευση
https://e-aitisi.sch.gr/eniaiosd_2013/20140425/PE04.01,_klados_PE04.04.html 271 βιολόγοι με προϋπηρεσία
https://e-aitisi.sch.gr/eniaiosd_zero_2013/20140425/PE04.01,_klados_PE04.04.html 345 βιολόγοι χωρίς προϋπηρεσία
συνολικά 616.
φέτος σε 3 σχολές Βιολογίας θα μπούνε 350 άτομα. αν πούμε ότι κάθε έτος έχει 300 άτομα, μέχρι να τελειώσεις θα έχουν προστεθεί 1200 άτομα.
άρα όταν θα τελειώσεις θα υπάρχουν μόνο από αυτές τις σχολές 1800+ άτομα. φέτος πε04.04 που είναι οι βιολόγοι, πήραν 60 το πολύ άτομα. Αν λοιπόν κάποιος που "έχει την αίσθηση ότι το βιολογικό βγάζει βιολόγους" και κάποιος που "τον νοιάζει τι θα πει το σόι" συνηγορούν το να είσαι στην θέση 1800+(αν πουμε οτι θα έχεις τον καλύτερο βαθμό πτυχίου από τα 350 άτομα που θα αποφοιτήσουν μαζί με εσένα) από την οποία παίρνουν τους πρώτους 100(λέμε τώρα) τότε έχω άδικο και να τους ακούσεις.
Αν έχεις κάποια άκρη στον ιδιωτικό τομέα τότε πήγαινε με 1000. Εγώ δεν γνωρίζω να φημίζεται η Ελλάδα για τα εργαστήρια Βιολογίας και αντίστοιχα επιτεύγματα (μιλάω πάντα επι ελληνικού εδάφους να γίνεται η έρευνα).Εγώ σου προτείνω την ιατρική όχι γιατί σκέφτομαι τι θα πει το σόι αλλά επειδή δεν έχω δει γιατρό που να τιμά τον ιδρώτα του διαβάσματος του και να μην έχει δουλειά. ΠΑΝΤΑ εσύ αποφασίζεις απλά σου δίνω 2-3 στοιχεία για να το σκεφτείς.

Πριν μιλήσετε διάφοροι με ύφος λοιπόν, διαβάστε τι συμβαίνει στην αγορά εργασίας μάθετε το τι προτείνετε και συμβουλευτείτε τους παλιότερους. Το ύφος είναι εύκολο, η πραγματικότητα είναι δύσκολη.

Θα προτιμούσα αν συμπεριλάμβανες τους Βιολόγους που προσελήφθησαν στην ιδιωτική εκπαίδευση (ιδιωτικά Λύκεια, φροντιστήρια), καθώς επίσης και την αντίστοιχη φόρμα με τους Γιατρούς. Διότι, μπορεί 1.800 ανταγωνιστές-Βιολόγοι να ακούγεται σαν τρομακτικός ανταγωνισμός, αλλά είναι πολύ καλύτερος από 2.000 ανταγωνιστές-Γιατρούς... Ιδίως άμα σκεφτείς ότι από τα 7 τμήματα Ιατρικής βγαίνουν περισσότεροι από 900 καινούργιοι Γιατροί κάθε χρόνο. 2,5 φορές περισσότεροι Γιατροί από ότι Βιολόγοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
παραθέτω συγκεκριμένα στοιχεία γιατί αναφέρθηκε ως διέξοδος η δημόσια εκπαίδευση
https://e-aitisi.sch.gr/eniaiosd_2013/20140425/PE04.01,_klados_PE04.04.html 271 βιολόγοι με προϋπηρεσία
https://e-aitisi.sch.gr/eniaiosd_zero_2013/20140425/PE04.01,_klados_PE04.04.html 345 βιολόγοι χωρίς προϋπηρεσία
συνολικά 616.
φέτος σε 3 σχολές Βιολογίας θα μπούνε 350 άτομα. αν πούμε ότι κάθε έτος έχει 300 άτομα, μέχρι να τελειώσεις θα έχουν προστεθεί 1200 άτομα.
άρα όταν θα τελειώσεις θα υπάρχουν μόνο από αυτές τις σχολές 1800+ άτομα. φέτος πε04.04 που είναι οι βιολόγοι, πήραν 60 το πολύ άτομα. Αν λοιπόν κάποιος που "έχει την αίσθηση ότι το βιολογικό βγάζει βιολόγους" και κάποιος που "τον νοιάζει τι θα πει το σόι" συνηγορούν το να είσαι στην θέση 1800+(αν πουμε οτι θα έχεις τον καλύτερο βαθμό πτυχίου από τα 350 άτομα που θα αποφοιτήσουν μαζί με εσένα) από την οποία παίρνουν τους πρώτους 100(λέμε τώρα) τότε έχω άδικο και να τους ακούσεις.
Αν έχεις κάποια άκρη στον ιδιωτικό τομέα τότε πήγαινε με 1000. Εγώ δεν γνωρίζω να φημίζεται η Ελλάδα για τα εργαστήρια Βιολογίας και αντίστοιχα επιτεύγματα (μιλάω πάντα επι ελληνικού εδάφους να γίνεται η έρευνα).Εγώ σου προτείνω την ιατρική όχι γιατί σκέφτομαι τι θα πει το σόι αλλά επειδή δεν έχω δει γιατρό που να τιμά τον ιδρώτα του διαβάσματος του και να μην έχει δουλειά. ΠΑΝΤΑ εσύ αποφασίζεις απλά σου δίνω 2-3 στοιχεία για να το σκεφτείς.

Πριν μιλήσετε διάφοροι με ύφος λοιπόν, διαβάστε τι συμβαίνει στην αγορά εργασίας μάθετε το τι προτείνετε και συμβουλευτείτε τους παλιότερους. Το ύφος είναι εύκολο, η πραγματικότητα είναι δύσκολη.

Γιατί θέλει επιχειρηματολογία το συγκεκριμένο θέμα;Αν του αρέσει το βιολογικό,θα βάλει το βιολογικό.
Ντε και καλά επειδή έχει τα μόρια δηλαδή πρέπει να βάλει ιατρική;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
άρα όταν θα τελειώσεις θα υπάρχουν μόνο από αυτές τις σχολές 1800+ άτομα. φέτος πε04.04 που είναι οι βιολόγοι, πήραν 60 το πολύ άτομα. Αν λοιπόν κάποιος που "έχει την αίσθηση ότι το βιολογικό βγάζει βιολόγους" και κάποιος που "τον νοιάζει τι θα πει το σόι" συνηγορούν το να είσαι στην θέση 1800+(αν πουμε οτι θα έχεις τον καλύτερο βαθμό πτυχίου από τα 350 άτομα που θα αποφοιτήσουν μαζί με εσένα) από την οποία παίρνουν τους πρώτους 100(λέμε τώρα) τότε έχω άδικο και να τους ακούσεις.

Τα σκέφτηκες πολύ όλα αυτά;;;
Αν θυμάμαι καλά κρίση βιώνουν όλα τα επαγγέλματα. Και στην Ιατρική (με 7!!! ιατρικές σχολές) υπάρχει τεράστιος ανταγωνισμός!!

Τι προτρέπεις εσύ ένα παιδί να κάνει στη ζωή του; Να μην ακολουθήσει αυτό που του αρέσει για να βγάλει φράγκα (αβέβαιο είναι κι αυτό) Ή να κάνει αυτό που του αρέσει και να το παλέψει γι αυτούς τους 100 πρώτους;;

+ έχεις χαρακτηριστική άγνοια περί των επαγγελματικών δικαιωμάτων των βιολόγων και των προοπτικών τους. Και μην κρίνεις τι γίνεται σήμερα με το τι πιθανόν να γίνεται σε 4-5 χρόνια (μινιμουμ, βγαλε μεταπτυχιακα κλπ) , ειδικά όσον αφορά την επιστήμη της Βιολογίας που αναπτύσσεται με το μέγιστο ρυθμό. Νέες μέθοδοι που θα σχεδιάζονται αποκλειστικά από βιολόγους (βλ. γονιδιακές θεραπείες κλπ) πρόκειται να ανοίξουν πολλές θέσεις και ευκαιρίες.
+ αναφέρεις ως μοναδικό κριτήριο επιλογής ανάμεσα σε 1800 άτομα τον βαθμό του πτυχιού. μεταπτυχιακά, διδακτορικά, γλώσσες, άλλες δεξιότητες (που συνυπολογίζονται στα μόρια του ΑΣΕΠ) πάνε στον κάδο.
Εγώ σου προτείνω την ιατρική όχι γιατί σκέφτομαι τι θα πει το σόι αλλά επειδή δεν έχω δει γιατρό που να τιμά τον ιδρώτα του διαβάσματος του και να μην έχει δουλειά.
Άρα με τη λογική σου, στην Ελλάδα της κρίσης, ο γιατρός πρέπει να μην είχε τιμήσει τον ιδρώτα του διαβάσματός του ως φοιτητής, έτσι ώστε να μη βρίσκει δουλειά!! Και , αν δε κατάλαβα καλά, παίρνεις μια προσωπική (αναπόδεικτη) θεώρηση των πραγμάτων και την αποδέχεσαι de facto; Δλδ ο,τι βλέπεις εσύ ισχύει;; Έτσι κάνετε εσείς στη φυσική;;
Λίγη περισσότερη υπευθυνότητα για κάτι τόσο σημαντικό δε βλάπτει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ronny

Νεοφερμένος

Ο ronny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Μπορεις να μου απαντησεις chris ? Γιατι παρατηρω οτι τα προηγουμενα ετη η κτηνιατρικη εχει ξεπερασει τα μορια μου αρκετες φορες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.
Μπορεις να μου απαντησεις chris ? Γιατι παρατηρω οτι τα προηγουμενα ετη η κτηνιατρικη εχει ξεπερασει τα μορια μου αρκετες φορες
Πέρυσι 17587 και έχεις βγάλει 18648 και ρωτάς τι πιθανότητες έχεις να ΜΗΝ περάσεις ?

Πας γυρέυοντας φίλε μου..

Κάτι πρέπει να σας ποτίζουν εδώ μέσα..δεν εξηγήται αλλιώς..

Ο άλλος θέλει βιολογία,αλλά επειδή πιάνει και ιατρική ρωτάει και για ιατρική, ο άλλος έχει βγάλει 2000+ από την βάση του 2013 και είναι αγχωμένος μήπως και δεν μπει..Πραγματικά ότι να'ναι..

Οι υποψήφιοι που είναι +- 100-500 μόρια πρέπει να γελάνε όταν βλέπουν αυτά..

Αν είναι δυνατόν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ronny

Νεοφερμένος

Ο ronny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Πέρυσι 17587 και έχεις βγάλει 18648 και ρωτάς τι πιθανότητες έχεις να ΜΗΝ περάσεις ?

Πας γυρέυοντας φίλε μου..

Κάτι πρέπει να σας ποτίζουν εδώ μέσα..δεν εξηγήται αλλιώς..

Ο άλλος θέλει βιολογία,αλλά επειδή πιάνει και ιατρική ρωτάει και για ιατρική, ο άλλος έχει βγάλει 2000+ από την βάση του 2013 και είναι αγχωμένος μήπως και δεν μπει..Πραγματικά ότι να'ναι..

Οι υποψήφιοι που είναι +- 100-500 μόρια πρέπει να γελάνε όταν βλέπουν αυτά..

Αν είναι δυνατόν..

Καταλαβαινω ωστοσο οι φετινες βασεις δε θα εχουν καμια σχεση με τις περσινες. Οι περσινες ηταν εξωπραγματικες. Και η σχολη μου εχει φτασει και 18725 μορια το 2010 νομιζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schrei-boom

Νεοφερμένος

Ο schrei-boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
χριστο ελπιδω να μην γινομαι κουρςστικος και ξερω οτι η αρχιτεκτονικη ειναι λιγο δυσκοκη για πριβλεψεις λογω των πολλων παραγοντων, αλλα θα εκτιμουσα οολυ την αποψη σου. με 19947 πιανω εμπ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnie L

Νεοφερμένος

Ο Johnnie L αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Βλεπω καποιες ιδιαιτερα λογικες εκτιμησεις!Υπαρχει καμια προβλεψη για ΣΣΑΣ ιατρικο,οδοντιατρικο,φαρμακευτικο,κτηνιατρικο?
Ευχαριστω εκ των προτερων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fysikoss

Νεοφερμένος

Ο fysikoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Θα προτιμούσα αν συμπεριλάμβανες τους Βιολόγους που προσελήφθησαν στην ιδιωτική εκπαίδευση (ιδιωτικά Λύκεια, φροντιστήρια), καθώς επίσης και την αντίστοιχη φόρμα με τους Γιατρούς. Διότι, μπορεί 1.800 ανταγωνιστές-Βιολόγοι να ακούγεται σαν τρομακτικός ανταγωνισμός, αλλά είναι πολύ καλύτερος από 2.000 ανταγωνιστές-Γιατρούς... Ιδίως άμα σκεφτείς ότι από τα 7 τμήματα Ιατρικής βγαίνουν περισσότεροι από 900 καινούργιοι Γιατροί κάθε χρόνο. 2,5 φορές περισσότεροι Γιατροί από ότι Βιολόγοι...

με την διαφορά πως ένας γιατρός μπορεί να ανοίξει δικό του ιατρείο, να κάνει σύμβαση με τον πρώην ΕΟΠΥΥ. Ο Βιολόγος τι από αυτά μπορεί να κάνει στον ιδιωτικό τομέα; Συγκρίνεις την πρόσληψη ενός Βιολόγου στην ιδιωτική εκπαίδευση πχ φροντιστήριο που παίρνουν 9ε την ώρα μικτά με τον γιατρό που παίρνει 20ε ανά επίσκεψη (που επίσκεψη θεωρείται να πας και να σου γράψει και φάρμακα);

@sydney96 δεν προτρέπω κανέναν να κάνει τίποτα. Το παιδί έγραψε πόσο μόρια έχει και ρώτησε. ΠΡΟΦΑΝΩΣ αν του αρέσει να γίνει Βιολόγος να πάει να γίνει Βιολόγος. Επειδή είμαι στην εκπαίδευση και τα ζω τα "καλά" της εδώ και χρόνια του γράφω κάποιες σκέψεις μου. Απλά...

@transient επειδή βλέπω την τρικυμία στην σκέψη σου, μπορείς να μου πεις από που πηγάζει αυτή η σιγουριά σου; δηλαδή ασχολείσαι με την εκπαίδευση ή απλά σπουδάζεις Βιολόγος και υπερασπίζεσαι την επιλογή σου;
α) μίλησα για 3 τμήματα Βιολογίας και δεν έχω βάλει μέσα τα υπόλοιπα τμήματα πχ Βιολογικών εφαρμογών κτλ (ως προς τις 7 ιατρικές)
β)έχω χαρακτηριστική άγνοια των επαγγελματικών δικαιωμάτων των Βιολόγων...μάλιστα...και μόνο από αυτό καταλαβαίνει κανεί ς πόση χαρακτηριστική άγνοια έχει επί των εργασιακών θεμάτων στην χώρα...Για πες μου τα δικαιώματα των Βιολόγων πως υλοποιούνται στην Ελλάδα; Γιατί εγώ όσους Βιολόγους ξέρω ή τρέχουν αναπληρωτές κάθε χρόνο σε όλη την Ελλάδα ή δουλεύουν για ελάχιστα χρήματα σε φροντιστήρια ή αν έχουν λεφτά φεύγουν στο εξωτερικό. Οι δικοί σου Βιολόγοι που ακριβώς απασχολούνται για να μαθαίνουμε και εμείς οι αδαής
γ) "αναφέρεις ως μοναδικό κριτήριο επιλογής ανάμεσα σε 1800 άτομα τον βαθμό του πτυχιού. μεταπτυχιακά, διδακτορικά, γλώσσες, άλλες δεξιότητες (που συνυπολογίζονται στα μόρια του ΑΣΕΠ) πάνε στον κάδο." ΠΑΝΤΕΛΗΣ ΑΣΧΕΤΟΣΥΝΗ...μάθε πως καταρτίζονται οι πίνακες και έπειτα διατύπωσε γνώμη... πάντως αυτό με τον ΑΣΕΠ, φοβερό ανέκδοτο.... Έχε υπόψη σου πως υπάρχουν διοριστέοι του ΑΣΕΠ του 2008 που ακόμη δεν έχουν διοριστεί...εσύ κάθησε και μέτρα μόρια για τον ΑΣΕΠ που ΘΑ γίνει.
δ)αν μου βρεις γιατρό στην Ελλάδα που να μην έχει δουλειά τότε θα έχεις δίκιο.
το σχόλιο περι του τι κάνουν οι Φυσικοί το αφήνω ασχολίαστο αλλά αν θέλεις πες μας και εσύ την ειδικότητα σου για να ξέρουμε από που πηγάζουν αυτοί οι εκπληκτικοί συλλογισμοί σου. να μάθουμε η δική σου υπευθυνότητα σε τι γνώσεις στηρίζονται.

υ.γ. για να μην θεωρήσει κάποιος πως έχω εμπάθεια ως προς τους Βιολόγους το ίδιο ισχύει και για τα τμήματα λογιστών (14 στον αριθμό) και στους φιλολόγους (20 τμήματα) άρα μπορείτε να φανταστείτε εκεί τι γίνετε. ΕΠΙΛΕΞΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ αλλά δειτε και το τι συμβαίνει μετά. Προφανώς δεν φταίνει οι μαθητές για την κατασταση αυτή αλλά το κράτος που δεν ορίζει το τι θέλει να κάνει με τους αυριανούς πολίτες του και που δεν έχει σχέδιο για το που θα στηριχτεί η οικονομία του. Δημιούργησαν ομοειδή τμήματα παντού με αποτέλεσμα να υπάρχει πλήθος πτυχιούχων την στιγμή που οι θέσεις εργασίας διαρκώς μειώνονται. Το σκεπτικό μου θα ήταν να επιλέξω ένα όσο γίνεται πιο "σπάνιο" τμήμα ή αφού τελειώσω ένα τμήμα να εξειδικευτώ σε έναν τομέα που θα υπάρχουν όσο γίνεται λιγότεροι σαν και εμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top