[Ειδικό Μάθημα] Βοήθεια/Απορίες στα Αγγλικά

christos365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Christos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Παιδιά θα ειθελα τι βοήθεια σας. Φετος δίνω πανελλήνιες και ενδιαφέρομαι για οικονομικές σχολες. Θα ειθελα να εχω και ως δεύτερη επιλογή όμως και την Διεθνών Ευρωπαϊκών Σπουδών Θεσσαλονίκης. Χρειάζεται απο οτι ξέρω να δώσω και αγγλικά όμως ως ειδικό μάθημα ....
Ερωτήσεις:
1) Για ενα άτομο σαν έμενα που εχει να κανει αγγλικά εδω και 2,5 - 3 χρόνια τι πιστεύετε θα δυσκολευτεί να πάρει ενα 10/20? (Μονο lower ειχα παρει και σταμάτησα μετα.) :(
2) Οσοι εχουν δώσει γενικά τι πιστεύουν .. ειναι σχετικα εύκολα η δύσκολα?
3) Λεω να ξεκινήσω απο τωρα σιγα σιγα διαβασμα απο λιγο καθε φορα τα σαββατοκυριακα καλά δεν θα κάνω?
4) Πειτε μου λιγο εαν υπαρχουν σχετικα βιβλια αγγλικω που να αφορουν τις παννεληνιεσ για να παω να αγορασω την δευτερα..
5) Χωρίς μάθημα με κάποιον καθηγητή θα μπορέσω μόνος μου να τα καταφέρω?
Ευχαριστω και συγνωμη για τυχον ορθογραφικα και τονους γραγω απο κινητο. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν κοιτάξεις τις προηγούμενες 2 σελίδες, θα λυθούν οι απορίες σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Christos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Λενω οκ .. ειδα απο άλλους οτι μιλάνε για ενα SUPER COURSE ισως να παρω αυτο .. απο οτι ειδα εσυ ειχες απαντησει και στ προηγούμενα ερωτήματα μου .. σε ευχαριστω ..!!

Το Super Course τι εχει μεσα μονο τεστ? η εχει τιποτα απο λεξιλογιο γραμματικη κ.τ.λ.
Επισης μπορω να το κανω μονος μου, εχει δηλαδη απαντησεισ στα τεστ η οχι ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχει και βιβλίο καθηγητή με τις απαντήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Παιδιά θα ειθελα τι βοήθεια σας. Φετος δίνω πανελλήνιες και ενδιαφέρομαι για οικονομικές σχολες. Θα ειθελα να εχω και ως δεύτερη επιλογή όμως και την Διεθνών Ευρωπαϊκών Σπουδών Θεσσαλονίκης. Χρειάζεται απο οτι ξέρω να δώσω και αγγλικά όμως ως ειδικό μάθημα ....
Ερωτήσεις:
1) Για ενα άτομο σαν έμενα που εχει να κανει αγγλικά εδω και 2,5 - 3 χρόνια τι πιστεύετε θα δυσκολευτεί να πάρει ενα 10/20? (Μονο lower ειχα παρει και σταμάτησα μετα.) :(
2) Οσοι εχουν δώσει γενικά τι πιστεύουν .. ειναι σχετικα εύκολα η δύσκολα?
3) Λεω να ξεκινήσω απο τωρα σιγα σιγα διαβασμα απο λιγο καθε φορα τα σαββατοκυριακα καλά δεν θα κάνω?
4) Πειτε μου λιγο εαν υπαρχουν σχετικα βιβλια αγγλικω που να αφορουν τις παννεληνιεσ για να παω να αγορασω την δευτερα..
5) Χωρίς μάθημα με κάποιον καθηγητή θα μπορέσω μόνος μου να τα καταφέρω?
Ευχαριστω και συγνωμη για τυχον ορθογραφικα και τονους γραγω απο κινητο. :D

Έδωσα κι εγώ φέτος και μου φάνηκε αρκετά εύκολο. Είχα να ασχοληθώ με τα αγγλικά από όταν πήρα το Proficiency στη Γ Γυμνασίου. Το επίπεδο δεν είναι τρομακτικά υψηλό και αφού εχεις πάρει το Lower δε θα εχεις πρόβλημα. Ξέρω άτομα που δεν πήραν Lower και έγραψαν αρκετά καλά. Για προετοιμασία υπάρχει ένα βιβλίο με προηγούμενα θέματα , αλλά δεν ξέρω ποιο είναι.Καλύτερα να ζητήσεις λίγη βοήθεια από τον καθηγητή/-τρια που σου κάνει Αγγλικά και στο σχολείο, να γράψεις εκθέσεις και να τις διορθώσει και γενικά να σου δώσει υλικό.Στο σχολείο μας έτσι κάναμε και όλοι έγραψαν πάνω από τη βάση.Μην αφιερώσεις όμως πολύ χρόνο από τώρα και παραμελήσεις τα μαθήματα της κατεύθυνσης.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stressing_Girl

Νεοφερμένος

Η Stressing_Girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρω practice tests για τις Πανελλαδικές Εξετάσεις στο Ειδικό Μάθημα των Αγγλικών ;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

frofru

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η frofru αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Υπαρχει ενα βιβλιο που λεγεται " Πανελληνιες εξετασεις ΑΓΓΛΙΚΗ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑ" της SUPER COURSE. Αυτο χρησιμοποιω κι εγω για την προετοιμασια μου. Εχει εισαγωγικες ασκησεις με κειμενα, γραμματικη, ασκησεις καθως και 17 practice tests. Στο ιντερνετ δεν γνωριζω αν υπαρχουν αλλα practise test περα απο τα θεματα παλαιοτερων ετων που υπαρχουν σε πολλα σαιτ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 219011

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα παιδιά.Τον Μάρτιο είμουνα νοσοκομείο και το δελτίο με τα μαθήματα το συμπλήρωσε η μητέρα μου με την βοήθεια του διευθηντη του σχολείου μου,της είχα πει μονο βιολόγια να σημειώσει....έβαλε όμως και το ειδικό μάθημα των αγγλικών :/: ,η σχολές που θέλω ειναι στο 4ο πεδίο...Έχω να αγγίξω αγγλικά 3 χρόνια και δεν νομίζω να γράψω καλά,μπορώ να μην τα γράψω?θα επιρεάσουν πουθενά τα μοριά μου στο 2ο και 4ο πεδίο αν πάω και γράψω?Μετά από τέτοια ταλεπόρια δεν αντέχω άλλο,ειδικά μέχρι τις 17 :(.Καλά αποτελέσματα σε όλους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Απ οτι θυμάμαι τα ειδικά μαθηματα δεν επηρεαζουν το βαθμο παρα μόνο για τις σχολές για τις οποιες χρειάζονται άρα δεν επηρεαζουν τον ΓΒΠ. Οπότε και να μη πας no problem.
Καλού κακού ρωτά και στα σχολείο αλλα είμαι σχεδόν σίγουρη ότι αυτο μας ειχαν πει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 219011

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ωραια,αυτό σημένει πως τελίωσα XD ,θα ρωτήσω βέβαια και τον διευθηντή όπως λες,ευχαριστω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,261 μηνύματα.
Δεν επηρεάζεται ο ΓΒΠ και γενικά δεν υπάρχει καμία επίπτωση. Είναι σίγουρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AriaPap

Νεοφερμένος

Η AriaPap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ενδιαφερομαι για Ναυτιλιακων σπουδων στον Πειραια. Προσφατα ακουσα οτι γ να δηλωσω τη σχολη πρεπει ν γραψω αγγλικα πανω απο 10 ( λογικο), αλλα οτι δεν μετραει στον βαθμο ωστε να μου δωσει παραπανω μορια για αυτη τη σχολη. Ειναι δυνατον να ισχυει κατι τετοιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Ενδιαφερομαι για Ναυτιλιακων σπουδων στον Πειραια. Προσφατα ακουσα οτι γ να δηλωσω τη σχολη πρεπει ν γραψω αγγλικα πανω απο 10 ( λογικο), αλλα οτι δεν μετραει στον βαθμο ωστε να μου δωσει παραπανω μορια για αυτη τη σχολη. Ειναι δυνατον να ισχυει κατι τετοιο;

Οχι δε παιζει να ισχυει αυτο!! Κανονικα στα δινει τα μορια με συντελεστη 1 νομιζω (δηλαδη μεχρι 2000 μορια σου δινει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nancy2

Νεοφερμένος

Η Νανσυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Χρησιμοποιει κανεις το βιβλιο Πανελληνιες εξετασεις ΑΓΓΛΙΚΗ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑ της SUPER COURSE?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

frofru

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η frofru αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Χρησιμοποιει κανεις το βιβλιο Πανελληνιες εξετασεις ΑΓΓΛΙΚΗ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑ της SUPER COURSE?
Ναι, το χρησιμοποιω εγω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nancy2

Νεοφερμένος

Η Νανσυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Ναι, το χρησιμοποιω εγω. :)



Μηπως εχεις τις απαντησεις; :-) Εχω τις περισσοτερες αλλα καποιες μου λειπουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.

Καλησπέρα σε όλους! Είμαι μαθήτρια της Β Λυκείου και σκέφτομαι να δώσω αγγλικά του χρόνου γιατί μου αρέσει η αγγλική φιλολογία. Θέλω εάν γνωριζει κάποιος να μου λύσει κάποιες απορίες που έχω!αρχικά, μέχρι πόσα μόρια επιπλέον μπορούν να μου δώσουν τα αγγλικά; Και δεύτερον είμαι κάτοχος proficiency. Αυτό μετράει στη βαθμολογία; Γιατί ξέρω ότι ας πούμε στη γερμανική φιλολογια αν έχεις το αντίστοιχο γερμανικό proficiency παίρνεις κατευθείαν τα μόρια! Καλή χρονιά σε όλους!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Νομίζω το επίπεδο της εξέτασεις είναι σχετικά εύκολο, lower φάση.
Τώρα πόσα μόρια... ένας φίλος μου που έδωσε φέτος αγγλικά για διοίκηση επιχειρήσεων, έγραψε 14 και του έδωσε 200 μόρια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,793 μηνύματα.
Το επίπεδο της εξέτασης είναι σχετικά εύκολο αλλά μια μικρή προετοιμασία την χρειάζεται. Ο συντελεστής του μαθήματος είναι 2 αλλά ο βαθμός των αγγλικών συνυπολογίζεται με τους υπόλοιπους βαθμούς σου μόνο όταν είναι 10 ή πάνω. Π.χ. αν γράψεις 9 στα αγγλικά, ο βαθμός σου δε μετράει και δεν παίρνεις επιπλέον μόρια. Αν όμως γράψεις 10, τότε αυτό πολλαπλασιάζεται με το 2 και παίρνεις αμέσως αμέσως 2.000 μόρια. Αν γράψεις 15 κερδίζεις άλλα 3.000 μόρια κ.ο.κ. Ελπίζω να σε βοήθησα. Αν έχεις κάποια άλλη απορία, μπορείς να μου στείλεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για τα μόρια γιατί τα είχε εντελώς ακατανόητα στις ιστοσελίδες :Ρ θέλω να μου πεις και κάτι άλλο! Στη γερμανική φιλολογία αν πριν τις πανελλαδικες έχεις το γερμανικό proficiency παίρνεις 3000 μόρια κατευθείαν! Ξέρεις αν ισχύει κάτι τέτοιο για την αγγλική φιλολογία; Ευχαριστώ εκ των προτέρων! !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top