[Ειδικό Μάθημα] Βοήθεια/Απορίες στα Αγγλικά

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Ε και στα αγγλικά έτσι είναι. Αν κάτσεις και κάνεις προσωπικό διάβασμα και ξεσκιστείς κάνοντας ασκήσεις από εξωσχολικά βιβλία και έξτρα ώρες μάθημα από τον καθηγητή, μια χαρά θα γράψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Ε και στα αγγλικά έτσι είναι. Αν κάτσεις και κάνεις προσωπικό διάβασμα και ξεσκιστείς κάνοντας ασκήσεις από εξωσχολικά βιβλία και έξτρα ώρες μάθημα από τον καθηγητή, μια χαρά θα γράψεις.

Στα αγγλικά στο σχολείο το επίπεδο είναι τόσο χαμηλό που όσες ώρες έξτρα να κάνεις απλά δε γίνεται! Τι να πρωτοκαλυφθει άλλωστε όταν σε κάθε τάξη από γυμνάσιο μέχρι λύκειο η ύλη ξεκινάει από present simple και φτάνει μέχρι υπερσυντέλικο; Το επίπεδο είναι Β1..Β2 με το ζόρι..θα θελα να ξέρα τι έξτρα μαθήματα θα ήταν αυτά που θα κάλυπταν μαθήματα 2 ετών. Όσον αφορά το προσωπικό διάβασμα..αν θυμάμαι καλά εσύ ήσουν αυτή που στο άλλο τοπικ αποθάρρυνες το παιδί που ήθελε να κάνει self-learning λέγοντας πως κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό χωρίς το κατάλληλο input. Τώρα σε αυτή την περίπτωση είναι; Στα σχολικά μαθήματα μπορεί να βγαίνει η ύλη εν τυποις, όπως είπες , βγαίνει όμως. Είναι η ύλη που θα μπει στις εξετάσεις. Δεν είναι κάτι άγνωστο. Στα αγγλικά δεν υπάρχει ΚΑΝ βιβλίο..το βιβλίο είναι αγορασμένο..το επίπεδο χαμηλό..και ο εξεταζόμενος ζητείται να ανταπεξέλθει σε επίπεδο Γ..πως θα γίνει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Όσον αφορά το προσωπικό διάβασμα..αν θυμάμαι καλά εσύ ήσουν αυτή που στο άλλο τοπικ αποθάρρυνες το παιδί που ήθελε να κάνει self-learning λέγοντας πως κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό χωρίς το κατάλληλο input.
ΕΣΥ είσαι που λες ότι με πολύ διάβασμα στο σπίτι και λύνοντας ασκήσεις και με έξτρα βιβλία και με παραπάνω βοήθεια από τους καθηγητές μπορείς να προετοιμαστείς επαρκώς για να γράψεις μεγάλους βαθμούς σε όλα τα μαθήματα των Πανελληνίων.

ΕΓΩ σου είπα εξαρχής πως το σχολείο από μόνο του δεν σε προετοιμάζει να γράψεις μεγάλους βαθμούς σε κανένα μάθημα, ούτε και στα αγγλικά προφανώς. Αλλά στην τελική, αν έχεις δίκιο και γίνεται στα άλλα μαθήματα (μπορεί να κάνω εγώ λάθος βρε αδερφέ), με τον ίδιο τρόπο γίνεται και στα αγγλικά.

Εν πάση περιπτώσει το θέμα για μένα είναι ένα: το σχολείο δεν αναλαμβάνει την ευθύνη της προετοιμασίας των αριστούχων μαθητών για κανένα μάθημα από αυτά που εξετάζονται στις Πανελλήνιες και φυσικά για κανένα ειδικό μάθημα. Τώρα γιατί εσένα σου κάνει εντύπωση μόνο η περίπτωση των αγγλικών, δεν ξέρω.

Πάντως η συζήτηση αυτή είναι τελείως άνευ σημασίας γιατί δεν υπάρχει ένδειξη ότι το σχολείο μπορεί να σε φτάσει σε επίπεδο ούτε καν Β1 χωρίς να πας φροντιστήριο, οπότε από αυτή την πλευρά ίσως να έχεις δίκιο και τα αγγλικά να είναι διαφορετικά από τα αρχαία, τα μαθηματικά, την έκθεση κλπ. Νομίζω όμως ότι γενικά στα ειδικά μαθήματα ισχύει ένα περίεργο καθεστώς. Αν μπορείς να δώσεις αγγλικά στις Πανελλήνιες χωρίς να τα έχεις διδακτεί στο σχολείο, γιατί να μην μπορείς να δώσεις όταν τα έχεις διδακτεί έστω σε επίπεδο Β1;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

John ex Graecia

Νεοφερμένος

Ο John ex Graecia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
παιδια με απασχολει κατι εδωσα φετος και θελω να δηλωσω το τμημα ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑΣ,εχω παρει αγγλικα ως ειδικο μαθημα αλλα δεν πηγα να γραψω, τι γινεται σε αυτην την περιπτωση?? (τα μορια μου ειναι πανω απο την βαση2015 του τμηματος) :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

idoctorwho

Νεοφερμένος

Ο idoctorwho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
παιδια με απασχολει κατι εδωσα φετος και θελω να δηλωσω το τμημα ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑΣ,εχω παρει αγγλικα ως ειδικο μαθημα αλλα δεν πηγα να γραψω, τι γινεται σε αυτην την περιπτωση?? (τα μορια μου ειναι πανω απο την βαση2015 του τμηματος) :(

Δεν μπορεις να το δηλωσεις εφοσον ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ να εξεταστεις στα Αγγλικά και να πιασεις τουλαχιστον 10.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
παιδια με απασχολει κατι εδωσα φετος και θελω να δηλωσω το τμημα ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑΣ,εχω παρει αγγλικα ως ειδικο μαθημα αλλα δεν πηγα να γραψω, τι γινεται σε αυτην την περιπτωση?? (τα μορια μου ειναι πανω απο την βαση2015 του τμηματος) :(

Well, αν όντως σε ενδιέφερε αυτή η σχολή ΣΟΒΑΡΑ θα πρεπε όχι μόνο να το ξέρεις πως τα αγγλικά είναι απαραίτητα αλλά φυσικά και να πας να τα δώσεις. Βλακεία σου κατά τη γνώμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

John ex Graecia

Νεοφερμένος

Ο John ex Graecia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
ναι εχεις δικιο...παρ' όλα ταυτα στο μηχανογραφικο μου την βγαζει κανονικα την συγκεκριμενη σχολη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Τις τελευταίες μέρες μιας και ξεκίνησα τα θερινά για τις πανελλήνιες, άρχισα να σκέφτομαι και άλλα πράγματα που θα μου άρεσαν να κάνω πλήν της γερμανικής φιλολογίας. Κρίμα να δηλώσω μόνο 2 τμήματα ( Γερμανική Αθήνας και γερμανική Θεσσαλονίκης) στο μηχανογραφικό.
Επειδή η ενασχόληση με τις ξένες γλώσσες μου αρέσει τρελά, και επειδή γαλλικά δεν γνωρίζω, για να δηλώσω το τμήμα του μεταφραστικού πρέπει να δώσω αναγκαστικά τα αγγλικά.
Πριν δύο χρόνια πήρα το lower και πέρυσι το proficiency του Michigan. Το κακό είναι, ότι από πέρυσι τον Μάϊο έχω χρησιμοποιήσει την γλώσσα ελάχιστα με αποτέλεσμα να αρχίζω να τα ''ξεχνάω''
Τι επίπεδο έχει το ειδικό μάθημα; Χρειάζεται προετοιμασία;
Για τα γερμανικά, αγόρασα με την καθηγήτριά μου 2 βιβλία για το ειδικό μάθημα και Αύγουστο ξεκινάω την προετοιμασία παρόλο που τον Ιανουάριο έδωσα το C2 του Goethe ( και τα κατάφερα) και τον Ιούνιο το Γ του ΚΠγ ( και περιμένω τα αποτελέσματα). Μου είπε πως η προετοιμασία είναι αναγκαία γιατί είναι διαφορετικό και το στιλ της εξέτασης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζετε ποτε ανακοινωνονται τα αποτελεσματα των ειδικων μαθηματων των πανελληνιων 2016
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Deutsch...lover, το μεταφραστικό είναι πολύ καλό τμήμα! Εγώ αγγλικά ως ειδικό μάθημα είχα δώσει πριν από 6 χρόνια για αγγλική φιλολογία (άσχετο που δεν πέρασα). Τα θέματα δεν ήταν δύσκολα, προσωπικά είχα το CPE και τα αγγλικά είναι η δεύτερή μου γλώσσα, αλλά επέλεξα να κάνω μαθήματα 2 ώρες τη βδομάδα, κυρίως ασχοληθήκαμε με λογοτεχνικά έργα και καθόλου με την ύλη των πανελληνίων με την καθηγήτριά μου. Έγραψα 98. Πιστεύω ότι χρειάζονται κάποια μαθήματα, έστω για να τα ξεσκονίσεις, να δεις τη μορφή της εξέτασης και να είσαι και η ίδια πιο σίγουρη για τον εαυτό σου! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Να προτιμήσεις πάντως το Μεταφραστικό της Κέρκυρας. Είναι πολύ δυνατό τμήμα.
Με το ειδικό θέμα δεν θα έχεις πρόβλημα. Εγώ απλά με ένα lower από την 3η γυμνασίου και αδιάβαστος πήρα ένα ωραιότατα 15,4...φαντάσου εσύ.
Το επίπεδο είναι Β2 και κάποιες φορές έχει ψύγματα επιπέδου C1.

Εξάλλου, μην ξεχνάς ότι για το μεταφραστικό αρκεί να γράψεις σε 2 ξένες γλώσσες πάνω από 10.
Εσύ πας για 20 Γερμανικά και αν γράψεις έστω και 16 στα Αγγλικά θα πάρεις 3600 μόρια!!!
Με αυτά τα μόρια και ένα 15 στις Πανελλήνιες είσαι άνετα μέσα. (με θέματα όπως πέρσυ και με ένα 13 ήσουν μέσα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nyctophilia

Νεοφερμένος

Ο Nyctophilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζετε ποτε ανακοινωνονται τα αποτελεσματα των ειδικων μαθηματων των πανελληνιων 2016

5 Ιουλίου είπαν ότι θα ανακοινωθούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Deutsch...lover, το μεταφραστικό είναι πολύ καλό τμήμα! Εγώ αγγλικά ως ειδικό μάθημα είχα δώσει πριν από 6 χρόνια για αγγλική φιλολογία (άσχετο που δεν πέρασα). Τα θέματα δεν ήταν δύσκολα, προσωπικά είχα το CPE και τα αγγλικά είναι η δεύτερή μου γλώσσα, αλλά επέλεξα να κάνω μαθήματα 2 ώρες τη βδομάδα, κυρίως ασχοληθήκαμε με λογοτεχνικά έργα και καθόλου με την ύλη των πανελληνίων με την καθηγήτριά μου. Έγραψα 98. Πιστεύω ότι χρειάζονται κάποια μαθήματα, έστω για να τα ξεσκονίσεις, να δεις τη μορφή της εξέτασης και να είσαι και η ίδια πιο σίγουρη για τον εαυτό σου! ;)
Ευχαριστώ Wrong! Θα κοιτάξω, μήπως μπορεί η καθηγήτρια που έκανα μαζί της μάθημα για τα πτυχία!!
Να προτιμήσεις πάντως το Μεταφραστικό της Κέρκυρας. Είναι πολύ δυνατό τμήμα.
Με το ειδικό θέμα δεν θα έχεις πρόβλημα. Εγώ απλά με ένα lower από την 3η γυμνασίου και αδιάβαστος πήρα ένα ωραιότατα 15,4...φαντάσου εσύ.
Το επίπεδο είναι Β2 και κάποιες φορές έχει ψύγματα επιπέδου C1.

Εξάλλου, μην ξεχνάς ότι για το μεταφραστικό αρκεί να γράψεις σε 2 ξένες γλώσσες πάνω από 10.
Εσύ πας για 20 Γερμανικά και αν γράψεις έστω και 16 στα Αγγλικά θα πάρεις 3600 μόρια!!!
Με αυτά τα μόρια και ένα 15 στις Πανελλήνιες είσαι άνετα μέσα. (με θέματα όπως πέρσυ και με ένα 13 ήσουν μέσα)
Είναι όντως πολύ καλό το μεταφραστικό... Αν δεν μπω τελικά εκεί, αν μετανιώσω δηλαδή τα αγγλικά πχ, μετά το προπτυχιακό στην γερμανική θα κάνω σίγουρα κάτι πάνω στην μετάφραση. Εξάλλου σκοπεύω μέσα στο τμήμα να κάνω παράλληλα και ολλανδική φιλολογία για extra γλώσσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Arsyn

Νεοφερμένος

Η Arsyn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Γεια σας! Έγραψα 15,7 στα Αγγλικά και συνολικά είχα συγκεντρώσει 17,300 μόρια.. Μπορεί κάποιος να μου πει πόσα μόρια είναι για τις σχολές με συντελεστή 1 και συντελεστή 2, γιατί δεν ενδιαφέρομαι ιδιαίτερα για αυτές τις σχολές και δεν ξέρω πως υπολογίζονται. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Για τις σχολες με συντελεστη 2 εχεις 20.440 μορια και για αυτες με συντελεστη 1 18870.
Απλα πολλαπλασιαζεις το 15.7 με το 200 η το 100 αντιστοιχα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arsyn

Νεοφερμένος

Η Arsyn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Μου είπε πως η προετοιμασία είναι αναγκαία γιατί είναι διαφορετικό και το στιλ της εξέτασης.

Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι στα γερμανικά αποκλειστικά, πάντως για τα αγγλικά κι εγώ το ίδιο πίστευα και με είχαν τρομοκρατήσει και οι γύρω μου ότι είναι δύσκολα και ότι δεν πας πουθενά χωρίς προετοιμασία και τέτοια. Δεν ασχολήθηκα καθόλου, πήγα απλά και τα έδωσα και αν και έκανα μερικά λάθη τελείως βλακείες έγραψα 17,9. Ωστόσο αν όντως έχεις αρχίσει να τα ξεχνάς τότε μάλλον χρειάζεσαι ένα φρεσκάρισμα. Αλλά είναι πάρα πολύ νωρίς να αρχίσεις από τώρα. Οι περισσότεροι κάνουν απλά κάποιες ώρες 2-3 βδομάδες στο τέλος. Δεν ξέρω αν τα φετινά θέματα θεωρήθηκαν πανεύκολα, βατά ή δύσκολα αλλά προσωπικά δεν τα βρήκα τόσο τραγικά όσο μου τα περιέγραφαν.

Ο λόγος που στα λέω όλα αυτά είναι για να σε βοηθήσω να απομυθοποιήσεις την όλη διαδικασία. Από εκεί και πέρα, ξέρεις καλύτερα τις δυνατότητες σου οπότε πράξε ανάλογα και μην παρασύρεσαι από το τι κάνουν οι άλλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kurosaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kurosaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Έγραψα 18.5 χωρίς να έχω διαβάσει. Απλώς μην χάνετε επαφή με τη γλώσσα όσο μπορείτε. Διαβάστε κανένα βιβλίο, δείτε καμιά ταινία στα αγγλικά τον καιρό που προετοιμάζεστε για να δώσετε..
Δυστυχώς, Αγγλική Φιλολογία δεν περνάω ούτε κατά διάνοια λόγω των υπόλοιπων μαθημάτων, οπότε μάλλον θα ξαναδώσω πανελλήνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι στα γερμανικά αποκλειστικά, πάντως για τα αγγλικά κι εγώ το ίδιο πίστευα και με είχαν τρομοκρατήσει και οι γύρω μου ότι είναι δύσκολα και ότι δεν πας πουθενά χωρίς προετοιμασία και τέτοια. Δεν ασχολήθηκα καθόλου, πήγα απλά και τα έδωσα και αν και έκανα μερικά λάθη τελείως βλακείες έγραψα 17,9. Ωστόσο αν όντως έχεις αρχίσει να τα ξεχνάς τότε μάλλον χρειάζεσαι ένα φρεσκάρισμα. Αλλά είναι πάρα πολύ νωρίς να αρχίσεις από τώρα. Οι περισσότεροι κάνουν απλά κάποιες ώρες 2-3 βδομάδες στο τέλος. Δεν ξέρω αν τα φετινά θέματα θεωρήθηκαν πανεύκολα, βατά ή δύσκολα αλλά προσωπικά δεν τα βρήκα τόσο τραγικά όσο μου τα περιέγραφαν.

Ο λόγος που στα λέω όλα αυτά είναι για να σε βοηθήσω να απομυθοποιήσεις την όλη διαδικασία. Από εκεί και πέρα, ξέρεις καλύτερα τις δυνατότητες σου οπότε πράξε ανάλογα και μην παρασύρεσαι από το τι κάνουν οι άλλοι.

Σε ευχαριστώ πολύ aye!!! :):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top