Εγγραφές πρωτοετών

atlantida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η atlantida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
ξέρει κανείς αν το πιστοποιητικό σπουδών το στέλνει η γραμματεία από μόνη της ή πρέπει εμείς να κάνουμε αίτηση; και πόσο χρόνο μπορεί να χρειάζεται για να το στείλει; (αναφέρομαι κυρίως στο upatras)
 

Guest 831328

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ξέρει κανείς αν το πιστοποιητικό σπουδών το στέλνει η γραμματεία από μόνη της ή πρέπει εμείς να κάνουμε αίτηση; και πόσο χρόνο μπορεί να χρειάζεται για να το στείλει; (αναφέρομαι κυρίως στο upatras)
σε εμενα το εστειλε η γραματεια της σχολής ίδια μέρα με αυτην που ελαβα κωδικους UP NET
 

littlefungi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο littlefungi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Εν τω μεταξύ αύριο μας έχει πει η γραμματεία να πάμε να αφήσουμε κάποια έγγραφα και θέλουν και υπεύθυνη δήλωση ότι δε φοιτούμε σε άλλη σχολή. Βέβαια δεν είμαι σίγουρος αν έχει ολοκληρωθεί η διαγραφή από την προηγούμενη σχολή, συνεχίζουν να μου στέλνουν μέιλ κάθε μέρα στο ικλας, οπότε υποθέτω ο λογαριασμός μου δεν έχει απενεργοποιηθεί. Λέτε να πειράζει??
 

Απροσάρμοστη

Νεοφερμένος

Η Απροσάρμοστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Παιδιά έχω κάποιες απορίες....
Έχω ολοκληρώσει την δεύτερη φάση εγγραφής και μόλις σήμερα απέκτησα λογαριασμό στο my-studies.Από κει και πέρα δεν ξέρω ποιες ενέργειες να ακολουθήσω. Πρέπει να κάνω αίτηση για Ακαδημαϊκή ταυτότητα και επίσης πρέπει να κάνω δήλωση μαθημάτων για το πρώτο εξάμηνο ή κάποια άλλη ενέργεια για συγγράμματα;:help:
 

oups

Νεοφερμένος

Η oups αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Παιδιά έχω κάποιες απορίες....
Έχω ολοκληρώσει την δεύτερη φάση εγγραφής και μόλις σήμερα απέκτησα λογαριασμό στο my-studies.Από κει και πέρα δεν ξέρω ποιες ενέργειες να ακολουθήσω. Πρέπει να κάνω αίτηση για Ακαδημαϊκή ταυτότητα και επίσης πρέπει να κάνω δήλωση μαθημάτων για το πρώτο εξάμηνο ή κάποια άλλη ενέργεια για συγγράμματα;:help:
για ακαδημαικη ταυτότητα να κάνεις αίτηση εδώ https://www.gov.gr/upourgeia/upourg...ideias-kai-threskeumaton/akademaike-tautoteta , για τα υπόλοιπα θα βγει ανακοίνωση από τη σχολή σου ( ή μπορεί να έχει βγει ήδη)
 

Απροσάρμοστη

Νεοφερμένος

Η Απροσάρμοστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 39 μηνύματα.

spring day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η spring day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Καλησπέρα σας. Έχω ολοκληρώσει την εγγραφή στο τμήμα μου και έχω επίσης δηλώσει τα μαθήματα του πρώτου εξαμήνου. Ωστόσο, επειδή σκοπεύω να ξαναδώσω πανελληνιες δεν έχω κάνει εγγραφή για τις εργαστηριακες ασκήσεις αφού δεν πρόκειται να τις παρακολουθήσω. Οι ερωτήσεις μου λοιπόν είναι οι εξής: χρειάζεται να κάνω εγγραφή και για τις εργαστηριακες ασκήσεις; επίσης, πρέπει να κάνω αναστολή σπουδών ή να ενημερώσω με κάποιον τρόπο το τμήμα πως δεν θα παρακολουθώ τα μαθήματα;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,495 μηνύματα.
Καλησπέρα σας. Έχω ολοκληρώσει την εγγραφή στο τμήμα μου και έχω επίσης δηλώσει τα μαθήματα του πρώτου εξαμήνου. Ωστόσο, επειδή σκοπεύω να ξαναδώσω πανελληνιες δεν έχω κάνει εγγραφή για τις εργαστηριακες ασκήσεις αφού δεν πρόκειται να τις παρακολουθήσω. Οι ερωτήσεις μου λοιπόν είναι οι εξής: χρειάζεται να κάνω εγγραφή και για τις εργαστηριακες ασκήσεις; επίσης, πρέπει να κάνω αναστολή σπουδών ή να ενημερώσω με κάποιον τρόπο το τμήμα πως δεν θα παρακολουθώ τα μαθήματα;
καλησπερα
Δεν ξερω ποιο ειναι το πλανο ενεργειων σου και αν η τωρινη σχολη παραμενει στις προθεσεις σου.. σε περιπτωση αποτυχιας .
Αν ναι ...τοτε θα πρεπει να κανεις αναστολη φοιτησης... να μην τρεχουν τα εξαμηνα διοτι θα σου χρειαστουν στο τελος.
Η αναστολη γινεται στο 1ο 15νθημερο του οκτωβρη ή μεχρι το περας των εγγραφων.
Η δηλωση μαθηματων που εκανες μπερδευει λιγο τα πραματα αλλα με λιγο καλη θεληση απο την γραμματεια ολα γινονται.
Τα εργαστηρια δεν πρεπει να τα δηλωσεις αφου δεν θα τα παρακολουθεις.
Μπορεις να ζητησεις αναστολη μεχρι 4 εξαμηνα συνολικα και μπορρει να την ζητησεις 3 φορες
 
Τελευταία επεξεργασία:

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Η αναστολη γινεται στο 1ο 15νθημερο του οκτωβρη ή μεχρι το περας των εγγραφων.

Όλες οι σχολές το έχουν αυτό? που τις βρίσκουμε αυτές τις πληροφορίες?

Επίσης αν κάποιος πάρει 2 εξάμηνα αναστολή φοίτησης μπορεί να διακόψει
την αναστολή στο 2ο εξάμηνο?

ρωτάω επειδή θέλω να ξέρω.. μην πάει το μυαλό σου κάπου.. :)
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,495 μηνύματα.
Όλες οι σχολές το έχουν αυτό? που τις βρίσκουμε αυτές τις πληροφορίες?

Επίσης αν κάποιος πάρει 2 εξάμηνα αναστολή φοίτησης μπορεί να διακόψει
την αναστολή στο 2ο εξάμηνο?

ρωτάω επειδή θέλω να ξέρω.. μην πάει το μυαλό σου κάπου.. :)
Οι σχολες εχουν την ελευθερια που τους δινει αυτοδιοίκητο ή μονιζουν οτι τους δινει και ενεργουν κατα τον δοκουν..Ο νομος για την αναστολη το λεει αυτο .
Πληροφοριες για αναστολη σπανια θα βρεις σε σχολη.

Καποιες σχολες λενε μην κανεται αναστολη για ενα εξαμηνο καντε για ενα χρονο.
Ναι μπορει να κανει αναστολη για χειμερινο και εαρινο εξαμηνο και να την κοψει στο εαρινο
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Μπορεις να ζητησεις αναστολη μεχρι 4 εξαμηνα συνολικα και μπορρει να την ζητησεις 3 φορες

Τρεις φορές, αλλά στο σύνολο δε θα ξεπερνά τα 4 εξάμηνα, δηλαδή μπορεί να ζητήσεις τη μια φορά ένα εξάμηνο, την άλλη άλλο ένα κλπ. Όμως όπως είπε κ ο Γιάννης, κάποιες σχολές σε αναγκάζουν να πάρεις δύο εξάμηνα μαζί, γιατί σου λένε δε γίνεται να ξεκινήσεις απ' το Φλεβαρη, οπότε θα έρθεις του χρόνου.

Η πιο κατάλληλη βέβαια να σου απαντήσει στο τι ιδιοτροπίες έχει πάνω σε αυτό το θέμα, είναι η γραμματεία της σχολής σου.
Πάντως απ' τη στιγμή που ήξερες πως δε θα παρακολουθήσεις φέτος και θες να έχεις τη σχολή ως backup, σε περίπτωση που δεν περάσεις εκεί που θες τελικά με τις πανελλαδικές του χρόνου, ήταν λάθος που πήρες μαθήματα, διότι έτσι έγινες ενεργός φοιτητής και χρεωθηκες το εξάμηνο χωρίς λόγο. Αρκούσε απλά να κάνεις εγγραφή στο τμήμα και να ζητήσεις στο καπάκι αναστολή, ώστε να το παγώσεις πριν ξεκινήσει.

Συζήτησε το με τη γραμματεία, προσπάθησε να τους κανείς να σε διαγράψουν απ' τα μαθήματα, διότι και το ν+2 θα μειωθεί και αν χρειαστεί να κάνεις αίτηση του χρόνου για την εστία, θα έχεις πρόβλημα γιατί οι αιτήσεις για τους παλιοτερους εισαχθεντες γίνονται γύρω στο Μάη μέχρι Ιούλιο, οπότε δε θα σε αφήνει το σύστημα να αιτηθεις και δε θα μπορούν να σε δηλώσουν ως πρωτοετη για να κάνεις αίτηση το Σεπτέμβρη...
 

spring day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η spring day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
καλησπερα
Δεν ξερω ποιο ειναι το πλανο ενεργειων σου και αν η τωρινη σχολη παραμενει στις προθεσεις σου.. σε περιπτωση αποτυχιας .
Αν ναι ...τοτε θα πρεπει να κανεις αναστολη φοιτησης... να μην τρεχουν τα εξαμηνα διοτι θα σου χρειαστουν στο τελος.
Η αναστολη γινεται στο 1ο 15νθημερο του οκτωβρη ή μεχρι το περας των εγγραφων.
Η δηλωση μαθηματων που εκανες μπερδευει λιγο τα πραματα αλλα με λιγο καλη θεληση απο την γραμματεια ολα γινονται.
Τα εργαστηρια δεν πρεπει να τα δηλωσεις αφου δεν θα τα παρακολουθεις.
Μπορεις να ζητησεις αναστολη μεχρι 4 εξαμηνα συνολικα και μπορρει να την ζητησεις 3 φορες
Ναι φυσικά την έχω σαν plan b γιατί δυστυχώς το ότι ξαναδινω δεν συνεπάγεται την επιτυχία και θέλω να είμαι προετοιμασμενη:worry: Θα το επιχειρήσω και ελπίζω να βγει άκρη με την γραμματεία. Ευχαριστώ πάρα πολύ!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τρεις φορές, αλλά στο σύνολο δε θα ξεπερνά τα 4 εξάμηνα, δηλαδή μπορεί να ζητήσεις τη μια φορά ένα εξάμηνο, την άλλη άλλο ένα κλπ. Όμως όπως είπε κ ο Γιάννης, κάποιες σχολές σε αναγκάζουν να πάρεις δύο εξάμηνα μαζί, γιατί σου λένε δε γίνεται να ξεκινήσεις απ' το Φλεβαρη, οπότε θα έρθεις του χρόνου.

Η πιο κατάλληλη βέβαια να σου απαντήσει στο τι ιδιοτροπίες έχει πάνω σε αυτό το θέμα, είναι η γραμματεία της σχολής σου.
Πάντως απ' τη στιγμή που ήξερες πως δε θα παρακολουθήσεις φέτος και θες να έχεις τη σχολή ως backup, σε περίπτωση που δεν περάσεις εκεί που θες τελικά με τις πανελλαδικές του χρόνου, ήταν λάθος που πήρες μαθήματα, διότι έτσι έγινες ενεργός φοιτητής και χρεωθηκες το εξάμηνο χωρίς λόγο. Αρκούσε απλά να κάνεις εγγραφή στο τμήμα και να ζητήσεις στο καπάκι αναστολή, ώστε να το παγώσεις πριν ξεκινήσει.

Συζήτησε το με τη γραμματεία, προσπάθησε να τους κανείς να σε διαγράψουν απ' τα μαθήματα, διότι και το ν+2 θα μειωθεί και αν χρειαστεί να κάνεις αίτηση του χρόνου για την εστία, θα έχεις πρόβλημα γιατί οι αιτήσεις για τους παλιοτερους εισαχθεντες γίνονται γύρω στο Μάη μέχρι Ιούλιο, οπότε δε θα σε αφήνει το σύστημα να αιτηθεις και δε θα μπορούν να σε δηλώσουν ως πρωτοετη για να κάνεις αίτηση το Σεπτέμβρη...
Α τέλεια. Απλά ήμουν ανίδεη για το όλο ζήτημα και οι καθηγητές του φροντιστηριου μου είχαν προτείνει σαν ιδέα να τα δηλώσω και αν βόλευε να παρακολουθουσα όσα σχετίζονται κάπως με την ύλη των πανελληνίων. Ευχαριστώ πάντως! Άλλος ένας λόγος τώρα για να ξεσκιστω φέτος μπας και περάσω :mastigio
 
Τελευταία επεξεργασία:

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,543 μηνύματα.

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Και πιο νωρίς από ότι πέρυσι. Τέλεια!

Στην ανακοίνωση του υπουργείου αναφέρεται πως η πλατφόρμα αυτή είναι μόνο για τους επιτυχόντες των Πανελληνίων 2023 και των επιτυχόντων της ειδικής κατηγορίας. Η πλατφόρμα φαντάζομαι αφορά και τους επιτυχόντες για το 10%;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,445 μηνύματα.

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 534 μηνύματα.

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Και πιο νωρίς από ότι πέρυσι. Τέλεια!

Στην ανακοίνωση του υπουργείου αναφέρεται πως η πλατφόρμα αυτή είναι μόνο για τους επιτυχόντες των Πανελληνίων 2023 και των επιτυχόντων της ειδικής κατηγορίας. Η πλατφόρμα φαντάζομαι αφορά και τους επιτυχόντες για το 10%;
Ναι οσοι περασανε με 10% και αυτοι πρεπει να γραφτουν στην σχολη
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,445 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top