Εγγραφές πρωτοετών

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Παιδιά εχω μερικές αποριες
Ολοκλήρωσα σήμερα την εγγραφη μου στο Πανεπιστήμιο με κωδικους κτλ, έχω όμως μερικές απορίες
Α) Ξέρω ότι μόνο όσοι μπήκαν τώρα στην σχολή τους γράφει η γραμματεία στα μαθήματα υποχρεωτικά (Α εξάμηνο), τα βιβλία πως θα τα προμηθευτώ;
Β) Στο εργαστήριο που έχει 4 ώρες (2+2) συνεχόμενα το ίδιο μάθημα θα μου πουνε εκείνη σε ποιο πρέπει να πάω απο τα δύο;
Γ) στις θεωρίες που πάλι έχει το ίδιο μάθημα 4 ώρες (2+2) μπορώ να παω σε οποια ώρα θέλω η πρέπει να επιλέξω ένα απο τα δύο;
Δ) εκανα αιτηση για πασο και μου εγραψε και επελεξα απο το μερος που θα το παραλαβω, τα πασο δεν ειναι ηλεκτρονικά στο κινητο με εφαρμογη;
Ε)Στην σχολή για να μπορω αν θελω να παω να φαω στα εστιατορια πρεπει να κανω αιτηση σίτισης;
Ευχαριστω προκαταβολικα!!!!!!!
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Α) Ξέρω ότι μόνο όσοι μπήκαν τώρα στην σχολή τους γράφει η γραμματεία στα μαθήματα υποχρεωτικά (Α εξάμηνο), τα βιβλία πως θα τα προμηθευτώ;
Θα παρακολουθεις τις ανακοινωσεις και μολις ανοιξει ο ευδοξος , θα τα δηλωσεις εκει
Β) Στο εργαστήριο που έχει 4 ώρες (2+2) συνεχόμενα το ίδιο μάθημα θα μου πουνε εκείνη σε ποιο πρέπει να πάω απο τα δύο;
λογικα ειτε θα δηλωσεις τμημα μεσα απο εκλασς στην ομαδα χρηστων , ειτε θα βγει ανακοινωση που θα πηγαινει με τους αριθμους μητρωου
Γ) στις θεωρίες που πάλι έχει το ίδιο μάθημα 4 ώρες (2+2) μπορώ να παω σε οποια ώρα θέλω η πρέπει να επιλέξω ένα απο τα δύο;
οποτε θες πας
Δ) εκανα αιτηση για πασο και μου εγραψε και επελεξα απο το μερος που θα το παραλαβω, τα πασο δεν ειναι ηλεκτρονικά στο κινητο με εφαρμογη;
ειναι αλλα αφοτου εγκριθει νομιζω
Ε)Στην σχολή για να μπορω αν θελω να παω να φαω στα εστιατορια πρεπει να κανω αιτηση σίτισης;
ναι!
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Monaxiko brizolaki σε ευχαριστω!
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,717 μηνύματα.
Επειδή ο κύριος όγκος των ερωτήσεων απαντήθηκε ικανοποιητικώς και κατατοπιστικώς από την monaxiko brizolaki θα κάνω μόνον κάποιες επισημάνσεις.

Δ) εκανα αιτηση για πασο και μου εγραψε και επελεξα απο το μερος που θα το παραλαβω, τα πασο δεν ειναι ηλεκτρονικά στο κινητο με εφαρμογη;
Το πάσο πλέον ( σε εμάς δεν ίσχυε αυτό ) είναι και ηλεκτρονικής μορφής αλλά και κανονικής. Θα το έχεις στο χέρι σου σαν μικρή ταυτότης.

Ε)Στην σχολή για να μπορω αν θελω να παω να φαω στα εστιατορια πρεπει να κανω αιτηση σίτισης;
Τυπικά και βάσει νόμου ναι θα πρέπει να ακολουθήσεις μία διαδικασία ηλεκτρονικά ( αίτηση σιτίσεως ) όπου θα δώσεις τα απαραίτητα δικαιολογητικά τα οποία είναι ένας πονοκέφαλος ( πιστοποιητικό οικογενειακής καταστάσεως, εκκαθαριστικός, Ε1, φορολογικό σημείωμα, συνολικό οικογενειακόν εισόδημα, ήτοι η πρόσθεσις του Γ1 του συνολικού φορολογηθέντος εισοδήματος των δύο γονέων με το Δ1 των αυτόκλητων ποσών ). Θα πάθεις ένα εγκεφαλικό με όλα αυτά.... Εξ αρτάται βέβαια και το πανεπιστήμιο.

Άτυπα, όχι. Έλεγχοι γίνονται σπάνια και όταν πάνε να γίνουν γίνεται χαμός με τις φοιτητικές παρατάξεις. Η πλειοψηφία εισέρχεται χωρίς κάρτα, εδώ μέχρι και κάτι άκυροι τρώνε στη λέσχη σιτίσεως.
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Παλια οταν ημουν 18 στην σιτιση εμπαινε οποιος ηθελε.Φανταζομουν οτι ολοι επρεπε να εχουν δικαιωμα στην σιτιση αφου ειναι φοιτητες σε δημοσιο δωρεαν αει.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,717 μηνύματα.
Παλια οταν ημουν 18 στην σιτιση εμπαινε οποιος ηθελε.Φανταζομουν οτι ολοι επρεπε να εχουν δικαιωμα στην σιτιση αφου ειναι φοιτητες σε δημοσιο δωρεαν αει.
Αυτό είναι το ιδεατό, έτσι θα έπρεπε να γίνεται αλλά δεν γίνεται. Υπάρχουν συγκεκριμμένα κοινωνικοοικονομικά κριτήρια. Ουσιαστικά η λέσχη είναι δια τους φοιτητάς κατωτέρων κοινωνικοοικονομικών στρωμάτων. Στη Θεσσαλονίκη δε, το ΠΑΜΑΚ αν και δημόσιο δωρεάν ΑΕΙ έχει λέσχη σιτίσεως επί χρήμασι.
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Τουλαχιστον τωρα στα 39 ειναι ολα πιο ευκολα που μπηκα σε αει,απο θεμα οτι ολα γινονται ηλεκτρονικα.
Το 2001 για να γραφτεις κτλ επρεπε να κουβαλας κουτες απο χαρτια!
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,717 μηνύματα.
Τουλαχιστον τωρα στα 39 ειναι ολα πιο ευκολα που μπηκα σε αει,απο θεμα οτι ολα γινονται ηλεκτρονικα.
Το 2001 για να γραφτεις κτλ επρεπε να κουβαλας κουτες απο χαρτια!
Και το 2019 που έκανα εγγραφή εγώ τα ίδια γίνονταν. Ένας σκασμός χαρτιά όπου δεν μπορούσες να συνεννοηθείς με την γραμματεία με τίποτα και κάτι ουρές τη περίοδο εγγραφής άλλο πράγμα. Μισάωρο τουλάχιστον στην ουρά.

Τρελαίνομαι που έπρεπε να έρθει ένας ιός για να προχωρήσει έστω λίγο η ψηφιοποίησις των δημοσίων υπηρεσιών ( και ακόμα έχουμε πολύ δρόμο ακόμα ).
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Τουλαχιστον τωρα στα 39 ειναι ολα πιο ευκολα που μπηκα σε αει,απο θεμα οτι ολα γινονται ηλεκτρονικα.
Το 2001 για να γραφτεις κτλ επρεπε να κουβαλας κουτες απο χαρτια!

..και έρχομαι εγώ και γκρινιάζω σε κάθε thread, γιατί ζητάνε από το κόσμο αλλού χαρτί ΑΜΚΑ,
αλλού απολυτήριο Λυκείου και αλλού πιστοποιητικό γεννήσεως..

αντί να δω την πρόοδο του τώρα με τότε και την απλούστευση των διαδικασιών.. σωστά? :D
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Το μηχανογραφικο τοτε επρεπε πας σε σχολειο αλλου δημου να το συμπληρωσεις με το χερι και να κανουν ελεγχο η οποια περιπου κρατουσε 5 ωρες!εμεις καθομασταν στον ηλιο!εβγαιναν εξω κ αν ειχες κανει λαθος,την επομενη μερα αλλες 5 ωρες!
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Παιδιά εχω μερικές αποριες
Ολοκλήρωσα σήμερα την εγγραφη μου στο Πανεπιστήμιο με κωδικους κτλ, έχω όμως μερικές απορίες
Α) Ξέρω ότι μόνο όσοι μπήκαν τώρα στην σχολή τους γράφει η γραμματεία στα μαθήματα υποχρεωτικά (Α εξάμηνο), τα βιβλία πως θα τα προμηθευτώ;
Β) Στο εργαστήριο που έχει 4 ώρες (2+2) συνεχόμενα το ίδιο μάθημα θα μου πουνε εκείνη σε ποιο πρέπει να πάω απο τα δύο;
Γ) στις θεωρίες που πάλι έχει το ίδιο μάθημα 4 ώρες (2+2) μπορώ να παω σε οποια ώρα θέλω η πρέπει να επιλέξω ένα απο τα δύο;
Δ) εκανα αιτηση για πασο και μου εγραψε και επελεξα απο το μερος που θα το παραλαβω, τα πασο δεν ειναι ηλεκτρονικά στο κινητο με εφαρμογη;
Ε)Στην σχολή για να μπορω αν θελω να παω να φαω στα εστιατορια πρεπει να κανω αιτηση σίτισης;
Ευχαριστω προκαταβολικα!!!!!!!

Απ' τη μικρη μου εμπειρια στο τμημα μου, θα σου πω πως λειτουργουμε εμεις.

Α) Ναι, η γραμματεια σε γραφει αυτοματα στα μαθηματα το πρωτο εξαμηνο και αργοτερα που θα ανοιξει το συστημα για τα βιβλια, θα σας πουν που να μπειτε για να τα δηλωσετε. Ομως θα αργησουν να ερθουν και αναλογα την περιοχη, ειτε τα παραλαμβανετε απο καποιο βιβλιοπωλειο, ειτε μεσω κουριερ κλπ.

Β) Σε εμας τα εργαστηρια μπορει να ελεγαν 4 ωρες, αλλα ο λογος που χωριζονταν σε 2+2 ωρες, ηταν επειδη ημασταν πολλα ατομα, οποτε δημιουργουνταν 2 και καποιες φορες και 3 ομαδες, οποτε αναλογα με τον ΑΜ σου σε καταχωρουσαν στην εκαστοτε ομαδα. Αν δε σε βολευε για καποιο λογο, ειχες δυνατοτητα να αλλαξεις ομαδα στις αρχες, αλλα οχι αργοτερα, οποτε θα επρεπε να παρακολουθεις την ιδια ωρα παντα.

Γ) Κατι αντιστοιχο συμβαινει και στις θεωριες, αλλα λογικα εδω δεν παιρνουν παρουσιες, οποτε μπορεις να παρακολουθησεις σε οποια απ τις 2 ομαδες σε βολευει.

Δ) Οτι σου ειπαν τα παιδια πιο πανω.

Ε) Σε μας αν κανεις αιτηση σιτισης και γινει δεκτη, τρως τζαμπα. Αν δεν πατησεις το ποδι σου για 15 μερες, χανεις το δικαιωμα αυτο και γινεται ανακαταταξη θεσεων, οποτε τη δινουν σε καποιον αλλο. Αν τωρα δε δικαιουσαι δωρεαν σιτιση, πληρωνεις 2.5 ευρω τη μερα για τα 3 γευματα (δηλαδη πρωινο, μεσημεριανο και βραδινο, ολα μαζι 2.5 ευρω).

Σε ποια σχολη εισαι ειπαμε?
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
ΑΕΙ ΓΕΩΠΟΝΙΑΣ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το φαγητο πρεπει να το φας εκει η μπορεις και να το παρεις στο σπιτι?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,524 μηνύματα.
ΑΕΙ ΓΕΩΠΟΝΙΑΣ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το φαγητο πρεπει να το φας εκει η μπορεις και να το παρεις στο σπιτι?
σαφως και μπορεις αλλα πρεπει να παρεις ταπερ απο το σπιτι
στην εποχη κοβιτ τα δινανε σε μορφη ντελιβερι απο το παραθυρο.
το γαμωτο με την υποθεση ειναι οτι δεν δινουν το βραδυνο σε ταπερ και το χανεις
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ΑΕΙ ΓΕΩΠΟΝΙΑΣ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το φαγητο πρεπει να το φας εκει η μπορεις και να το παρεις στο σπιτι?
ωραια η γεωπονια ,,γαματη επιστημη
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Ειναι φοβερη επιστημη,με πολυ καλες προοπτικες και μπορεις να κινηθεις σε μεγαλο ευρος.
Θα μου αρεσε σε φαρμακευτικη σε εργαστηρια,στην παραγωγη φαρμακων για φυτα.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,524 μηνύματα.
Ειναι φοβερη επιστημη,με πολυ καλες προοπτικες και μπορεις να κινηθεις σε μεγαλο ευρος.
Θα μου αρεσε σε φαρμακευτικη σε εργαστηρια,στην παραγωγη φαρμακων για φυτα.
φτιαχνουμε εδω γεωρικα φαρμακα ?ολα απο την μοσαντο και αλλες δεν τα παιρνουμε
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
φτιαχνουμε εδω γεωρικα φαρμακα ?ολα απο την μοσαντο και αλλες δεν τα παιρνουμε
Εδω μπορεις να δουλεψεις σε ποιοτικο ελεγχο,εφετ η σε ελεγχο φαρμακων.Εξωτερικο που εχω φιλους ειναι στην παρασκευη φαρμακων.
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Παιδια απορια!!!
Επειδη ειμαι 39 ετων και ξεκιναω σπουδες σε λιγες μερες στην Γεωπονια και εχει πολλααααα εργαστηρια, για ενα διαστημα τουλαχιστον στην αρχη δεν θα δουλεψω.
Διαβασα οτι ο φοιτητης δικαιουται ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη ισχυει;
Ειναι σαν την περιθαλψη που εχεις με τα ενσημα δηλαδη να κλεισεις σε ικα δωρεαν κτλ;
Eυχαριστω!!!
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,717 μηνύματα.
Στο μεταξύ έχουμε βγάλει άκρη καθόλου με το email που στέλνεται για ανανέωση της καταστάσεως εγγραφής και το λινκ που σου δίνουνε σε στέλνει στην ιστοσελίδα του ιδρυματικού λογαριασμού χωρίς το one-time password;
 

oups

Νεοφερμένος

Η oups αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
το πιστοποιητικο φοιτητικης ιδιοτητας ειναι το ιδιο με την βεβαιωση σπουδων;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,524 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top