Είστε υπέρ ή κατά της σχολικής ενδυμασίας;

Είστε υπέρ ή κατά της σχολικής ενδυμασίας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 78)
  • Ναι, είμαι υπερ! Θα μου άρεζε να έχουμε στολές.

    Ψήφοι: 25 32.1%
  • Μπα, δεν μ'αρέσει η ιδέα.

    Ψήφοι: 53 67.9%

Gina54

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
τωρα, η τεχνη ειναι φυσικα υποκειμενικη...αλλα οταν κατι προσβαλλει και υποβιβαζει εναν αν8ρωπο-συνη8ως γυναικα(τετοιου ειδους λεπτομερειες εδω δεν μπορω να δωσω)για ποια τεχνη μιλαμε?ειδος ψυχαγωγιας ναι, αλλα μεχρι εκει...
φωναζε ο,τι μα ο,τι 8ελεις!:clapup:

Ειδικά αυτό που λες για τις γυναίκες είναι πολύ σημαντικό..Οι άντρες τι πρόβλημα να χουν? Το θέμα είναι οι ίδιες οι γυναίκες να καταλάβουν ότι γίνονται αντικείμενο εκμετάλλευσης και ότι αυτό παρουσιάζεται και σαν τέχνη.Δε φταίει μόνο ο εγκληματίας αν εσύ δεν ξέρεις να προσέχεις τον εαυτό σου ή αν δε γνωρίζεις και συνεπώς δε διεκδικείς τα δικαιώματά σου!

γιατι ειναι αντιαισ8ητικο....8α το πω ωμα....τι χρωσταω εγω ρε φιλαρακι να βλεπω το βρακι της αλλης??ας παει στο σπιτι της να το βαλει, να δει και λιγο φως κανενα αρσενικο...+οτι ειναι και 8εμα τροπων και ευγενειας...
Ακριβώς αυτό !
Στο σπίτι του ο καθένας μπορεί να κάνει ό,τι θέλει αλλά στο σχολείο ή στο Παν/μιο υπάρχουν καλως ή κακώς κάποιοι κανόνες που πρέπει να τηρούνται, με σχολική στολή ή χωρίς πρέπει να είσαι ντυμένος ευπρεπώς και αμα σε κάποιον δεν αρέσει δικό του πρόβλημα.Ας κάνει επανάσταση !Θα υποστεί βέβαια τις συνέπειες .Αλλα ποιος ξέρει? Μπορεί να θυσιαστεί για το δικαίωμα της επόμενης γεννιας να κυκλοφορεί γυμνη σε δημόσιους χώρους-επιστροφή στις ρίζες!
Στον ιδιωτικό του χώρο ο καθένας φυσικά μπορεί να έχει τους δικούς του κανόνες και να κάνει το σώμα του ό,τι θέλει. Δικός του είναι ο εαυτός και ό,τι θέλει τον κάνει.Φυσικά εκεί δε μου πέφτει λόγος!
Όπως εγώ έχω το δικαίωμα να κρατάω για μένα το σώμα μου και να το δείχνω σε όποιον θέλω εγώ και να μην το εκθέτω σε κοινή θέα να το χαζεύουν αντρες λιγούρια έτσι και ο καθένας έχει το δικαίωμα να κάνει το αντίθετο αλλά όχι στο σχολείο γιατί εκει δε βάζει αυτός τους κανόνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Κατά. Οτιδήποτε θα προσπαθήσει να μου περάσει, έστω και υποσυνείδητα δηλαδή, πως είμαι ίδιος με τους γύρω μου θα με βρει απέναντι. Η ομοιογένεια στο ντύσιμο, στο σχολείο τουλάχιστον, είναι μορφή μαζοποίησης όποιο σκοπό και να της δώσουμε. Facts people, just hard facts. Σήμερα θα 'ναι τα ρούχα, αύριο θα 'ναι οι ιδέες. Αν αρχίσουμε να παραχωρούμε θέσεις έτσι, άντε και δεν έγινε τίποτα, αργά ή γρήγορα θα φτάσουμε και στη μαζοποίηση όπως την εννοείτε εσείς.

Και για όσους μιλάνε για το σεβασμό σε σχολεία, αξίες, θεσμούς και λοιπά, διδάξτε στους μαθητές πώς να τα σέβονται αυτά ουσιαστικά και μετά περνάτε και στην επιφάνεια. Μόνο που, αν καταφέρετε το πρώτο, από μόνοι τους θα σας πουν πως δεν έχουν ανάγκη τα ρούχα, δε θα χαραμίσουμε και κλωστές τουλάχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Εννοείται κατά!
Αν και όλοι προσπαθούν ακόμα και μεις (τα παιδιά) να μην ξεχωρίζει ο ένας από τον άλλον. Όποιος "ξεχωρίζει", διαφέρει, κ.λ.π., περνάει δύσκολα (για να μην πω τίποτα άλλο)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios3

Νεοφερμένος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Κατά. Οτιδήποτε θα προσπαθήσει να μου περάσει, έστω και υποσυνείδητα δηλαδή, πως είμαι ίδιος με τους γύρω μου θα με βρει απέναντι. Η ομοιογένεια στο ντύσιμο, στο σχολείο τουλάχιστον, είναι μορφή μαζοποίησης όποιο σκοπό και να της δώσουμε. Facts people, just hard facts. Σήμερα θα 'ναι τα ρούχα, αύριο θα 'ναι οι ιδέες. Αν αρχίσουμε να παραχωρούμε θέσεις έτσι, άντε και δεν έγινε τίποτα, αργά ή γρήγορα θα φτάσουμε και στη μαζοποίηση όπως την εννοείτε εσείς.

Και για όσους μιλάνε για το σεβασμό σε σχολεία, αξίες, θεσμούς και λοιπά, διδάξτε στους μαθητές πώς να τα σέβονται αυτά ουσιαστικά και μετά περνάτε και στην επιφάνεια. Μόνο που, αν καταφέρετε το πρώτο, από μόνοι τους θα σας πουν πως δεν έχουν ανάγκη τα ρούχα, δε θα χαραμίσουμε και κλωστές τουλάχιστον.

Το να φορούν μαθητές σχολική ενδυμασία δεν με ενδιαφέρει. Προσωπικά δεν θα είχα πρόβλημα να πάω σχολείο με στολή ή με τα ρούχα ή ακόμα με και τις πιτζάμες(!) (δίνω ένα χαριτωμένο παράδειγμα δίχως να θέλω να προσβάλω το θεσμό που λέγετε σχολείο). Με το να μας ενδιαφέρει το τι θα φορέσουμε στο σχολείο, χάνουμε το δάσος και κολλάμε στον θάμνο! Σίγουρα η στολή είναι ομογενοποίηση και επιφανειακή εξίσωση των μαθητών.
Φίλε Shadowfax, με όλο τον σεβασμό, τί είναι αυτό που σε κάνει διαφορετικό από τους γύρο σου και δεν θες ούτε καν υποσυνείδητα να σκεφτείς ότι είσαι ίδιος με τους γύρο σου;
Θα βιαστώ να δώσω μία απάντηση. Αν αυτό που σε κάνει να διαφέρεις είναι η εξωτερική σου εμφάνιση και ενδυμασία, εγώ σου λέω ότι είσαι γελασμένος. Γνωρίζω πως το ανθρώπινο είδος έχει κεφάλι, δύο χέρια και πόδια (πιστεύω και εσύ έχεις προσέξει την εξωτερική εμφάνιση αυτού του καθόλα νοήμονος είδους να μην την αναλύσω). Τώρα αν εννοείς πως ιδεολογικά και πνευματικά διαφέρεις από τους γύρο σου και εγώ το ίδιο πιστεύω. Αλλά νομίζεις ότι η μαζοποίηση μας έγκειται μόνο στο πώς θα ντυθούμε στο σχολείο; Εγώ σου λέω πως η μαζοποίηση δεν θα ξεκινήσει από την σχολική ενδυμασία! Έχει ξεκινήσει εδώ και πολύ καιρό από τη συσκευή που εγώ λέω κονσερβοκούτι (τηλεόραση κοινώς) με όλα αυτά τα καθόλα εποικοδομητικά προγράμματα ενημέρωσης και διαλόγου(!).
Το ξαναλέω δεν με απασχολεί και ούτε θα ασχοληθώ, καθώς το θεωρώ μικροπρέπεια, το πως θα ντυθούν οι μαθητές. Το μόνο που πρέπει να ενδιαφέρει ένα μαθητή που σέβεται τον εαυτό του, είναι το πόσα περισσότερα θα μάθει, με σκοπό να διαφοροποιηθεί από την μαζοποιημένη κοινωνία της ιδιοτέλειας, του ατομικισμού και ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ. Μόνο η γνώση δυναμώνει τον άνθρωπο.
Τέλος θα ρωτήσω κάτι επιπλέον. Νομίζεται πως με το να ντύνονται οι μαθητές(και όχι μόνο) όπως θέλουν, δεν μαζοποιούνται και δεν θέτουν "σύνορα" μεταξύ τους;

ΥΓ
Σας λέω λοιπόν ότι το 85%-90% των μαθητών είναι άκρως μαζοποιημένο ακόμα και δίχως στολή όταν χρησημοποιούν το facebook. Αλλά μάλλον είναι in και μοδάτη μαζοποίηση κάτι που την ελαφρύνει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Να ξεκαθαρίσω κάτι:
Δεν συμφωνώ εντελώς με τον Mr.Crowley, αλλά τουλάχιστον καταλαβαίνω το point του.
Εγώ βρίσκω αντιαισθητικό να βλέπω το string ή τα οπίσθια κάποιας κοπέλας (ή κάποιου άντρα :P). Ειδικά αν έχει και σπυράκια, τρίχες και κυτταρίτιδα (ναι το έχω δει κι αυτό!).


Όμως:

γιατι ειναι αντιαισ8ητικο....8α το πω ωμα....τι χρωσταω εγω ρε φιλαρακι να βλεπω το βρακι της αλλης??ας παει στο σπιτι της να το βαλει, να δει και λιγο φως κανενα αρσενικο...+οτι ειναι και 8εμα τροπων και ευγενειας...

Αυτό που λέει ο Crowley είναι ότι για εσένα μπορεί να είναι αντιαισθητικό και αγενές να φαίνεται το string μιας κοπέλας, για κάποιον άλλο όμως δεν είναι. Ποιος καθορίζει τι είναι αισθητικό και τι αντιαισθητικό, τι ευγενές και τι αγενές; Η αντίληψη του αισθητικού διαφέρει από άτομο σε άτομο, κι ακόμη περισσότερο από κοινωνία σε κοινωνία.

Στο σπίτι του ο καθένας μπορεί να κάνει ό,τι θέλει αλλά στο σχολείο ή στο Παν/μιο υπάρχουν καλως ή κακώς κάποιοι κανόνες που πρέπει να τηρούνται, με σχολική στολή ή χωρίς πρέπει να είσαι ντυμένος ευπρεπώς και αμα σε κάποιον δεν αρέσει δικό του πρόβλημα.Ας κάνει επανάσταση !Θα υποστεί βέβαια τις συνέπειες .Αλλα ποιος ξέρει? Μπορεί να θυσιαστεί για το δικαίωμα της επόμενης γεννιας να κυκλοφορεί γυμνη σε δημόσιους χώρους-επιστροφή στις ρίζες!
Στον ιδιωτικό του χώρο ο καθένας φυσικά μπορεί να έχει τους δικούς του κανόνες και να κάνει το σώμα του ό,τι θέλει. Δικός του είναι ο εαυτός και ό,τι θέλει τον κάνει.Φυσικά εκεί δε μου πέφτει λόγος!
Όπως εγώ έχω το δικαίωμα να κρατάω για μένα το σώμα μου και να το δείχνω σε όποιον θέλω εγώ και να μην το εκθέτω σε κοινή θέα να το χαζεύουν αντρες λιγούρια έτσι και ο καθένας έχει το δικαίωμα να κάνει το αντίθετο αλλά όχι στο σχολείο γιατί εκει δε βάζει αυτός τους κανόνες.

Κανόνες.

Αυτό λέει τόση ώρα ο Mr. Crowley. Ποιος θέτει τους κανόνες, γιατί τους θέτει, αν ήμασταν κάπου αλλού θα υπάρχαν αυτοί οι κανόνες;
Κι εδώ μπορούμε να μπούμε σε μια τεράστια συζήτηση σχετικά με το τι είναι σωστό και λάθος, τι καλό και κακό, τι ηθικό και ανήθικο, τι πρέπον και δέον και τι άπρεπο. Ας μην βγούμε όμως off topic.
Δεν μπορείτε να δείτε πέρα από την μύτη σας. Ανοίξτε λίγο το μυαλό σας και προσπαθήστε να καταλάβετε τι λέει ο άλλος πριν απαντήσετε.

ΥΓ. Τώρα θα μου πείτε, εσύ την δικηγόρο του Crowley κάνεις; :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
@Stelios3

Εμένα με νοιάζει τι φοράνε οι μαθητές. Με νοιάζει να έχουν την ελευθερία να επιλέγουν τι θα φοράνε, καλύτερα. Αυτή η πίεση, σχολική αρχικά κοινωνική αργότερα, σε όλους τους τομείς είναι που μας κρατάει πίσω. Η ανικανότητα του καθενός να την αντέξει, μάλλον, και να προχωρήσει σε δική του κατεύθυνση και δικό του ρυθμό. Αν ο καθένας έκανε ό,τι γούσταρε στη ζωή του, στα πλαίσια της νομοθεσίας αφού ακόμα την έχουμε ανάγκη, ο κόσμος θα ήταν άπειρα καλύτερος.

Αλλά εμείς εδώ δε συζητάμε ακριβώς αυτό. Λέμε μήπως πρέπει να θεσπίσουμε έναν καινούριο κανόνα, μια επιπλέον υποχρέωση στα κεφάλια των μαθητών και έναν ακόμα περιορισμό, για μένα. Το point σου είναι πως είμαστε ήδη αρκετά μαζοποιημένοι για να μας νοιάξει κάτι τόσο μικρό, που όμως μαζοποιεί με τον τρόπο του. Ε, ευχαριστώ. Είναι σα να είσαι τραυματισμένος στο πόδι, να 'ρχομαι εγώ και να σε ρωτάω ''Θες μια γρατζουνιά στο χέρι;'' και να μου λες ''δε γαμιέται, χτύπα''. Λίγες λίγες θα μαζεύονται μέχρι να συνδυαστούν με το σοβαρότερο χτύπημα και θα σε στείλουν στο νοσοκομείο. Εκεί να φτάσουμε για να αποφασίσουμε να απελευθερωθούμε από τη μαζοποίηση δηλαδή, στο νοσοκομείο;

Τους μαθητές που λες οφείλει να τους ενδιαφέρει και η ελευθερία τους. Δε σου είπα πως με τη στολή το σχολείο γίνεται φυλακή, έστω και συμβολικά όμως, κάποιος κάπου θα νομίσει άλλα και θα προχωρήσει, βήμα τη φορά, μέχρι η στολή να γίνει και τρόπος ζωής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios3

Νεοφερμένος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Μάλλον έχασες το "point" μου(προτιμώ κεντρική ιδέα!) και εξακολουθείς να κοιτάς τον θάμνο. Αυτό που θέλω να τονίσω και ίσως γίνομαι βαρετός, είναι το ότι η ελευθερία ενός μαθητή δεν περιορίζεται στην ενδυμασία του, κάτι επιφανειακό και παροδικό. Η ελευθερία της σκέψης και της έκφρασης είναι αυτή που με ενδιαφέρει. Νομίζεις πως ο μαθητής είναι ελεύθερος να σκεφτεί ανοιχτόμυαλα και δημιουργικά όταν δεν μπορεί να διαλέξει αν θα φορέσει πουά μπλούζα ή πορτοκαλί παντελόνι ώστε να ταιριάζουν με τα ροζ παπούτσια του; Εγώ σου λέω πως πέφτει στην παγίδα κάθε διεστραμμένου σχεδιαστή που του πασάρει μοδάτα και απελευθερωμένα ρούχα, κάνοντας τον υποχείριό του. Είναι ελευθερία όταν ένας μαθητής στενοχωριέται γιατί τα εσώρουχα του δεν είναι κλάιν μαϊν και είναι μπόξερ μπανάνα; Είναι ελευθερία όταν τα παιδία γίνονται το επίκεντρο σχολίων όταν πχ φοράνε μόνο φόρμες και δια αυτού του λόγου δεν έχουν όρεξη για να πάν στο σχολείο; Αυτά, δίχως να θέλω να υποστηρίξω την στολή, κάνουν τους μαθητές να ντύνονται με μία ελεύθερη αλλά περιορισμένη ταυτόχρονα από τη μόδα στολή.

Το "point" μου λοιπόν είναι ότι οι μαθητές θα πρέπει να σκοτίζονται λιγότερο για την εξωτερική τους εμφάνιση και να ενδιαφέρονται κατά το πλείστον για το πώς θα ντυθούν και πως θα εξοπλιστούν με καλές και επαρκής γνώσεις. Αυτός είναι ο σκοπός του σχολείου και όχι χώρος παρουσίασης ρούχων. Ένας μαθητής είναι ελεύθερος όταν στην έκθεση παίρνει 45/45 επειδή δημιούργησε ένα κείμενο με άριστη δομή και σωστή έκφραση και ας παρουσιάζει τον Χίτλερ ήρωα. Το παράδειγμα μου είναι υπερβολικό αλλά θέλω να γίνει κατανοητό το "point" μου.

Τέλος θα μπορέσουμε να αντισταθούμε στην οποιουδήποτε είδους μαζοποίηση αν πάψουμε να αναλωνόμαστε σε μηδαμινής αξίας πράγματα και να αφιερώσουμε χρόνο να σκεφτούμε ανοιχτά έξω από τον μικρόκοσμό μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Μάλλον έχασες το "point" μου(προτιμώ κεντρική ιδέα!) και εξακολουθείς να κοιτάς τον θάμνο. Αυτό που θέλω να τονίσω και ίσως γίνομαι βαρετός, είναι το ότι η ελευθερία ενός μαθητή δεν περιορίζεται στην ενδυμασία του, κάτι επιφανειακό και παροδικό. Η ελευθερία της σκέψης και της έκφρασης είναι αυτή που με ενδιαφέρει. Νομίζεις πως ο μαθητής είναι ελεύθερος να σκεφτεί ανοιχτόμυαλα και δημιουργικά όταν δεν μπορεί να διαλέξει αν θα φορέσει πουά μπλούζα ή πορτοκαλί παντελόνι ώστε να ταιριάζουν με τα ροζ παπούτσια του; Εγώ σου λέω πως πέφτει στην παγίδα κάθε διεστραμμένου σχεδιαστή που του πασάρει μοδάτα και απελευθερωμένα ρούχα, κάνοντας τον υποχείριό του. Είναι ελευθερία όταν ένας μαθητής στενοχωριέται γιατί τα εσώρουχα του δεν είναι κλάιν μαϊν και είναι μπόξερ μπανάνα; Είναι ελευθερία όταν τα παιδία γίνονται το επίκεντρο σχολίων όταν πχ φοράνε μόνο φόρμες και δια αυτού του λόγου δεν έχουν όρεξη για να πάν στο σχολείο; Αυτά, δίχως να θέλω να υποστηρίξω την στολή, κάνουν τους μαθητές να ντύνονται με μία ελεύθερη αλλά περιορισμένη ταυτόχρονα από τη μόδα στολή.

Μα το ότι ο καθένας είναι ελεύθερος να φορέσει ό,τι θέλει δε σημαίνει πως σκέφτεται τα ρούχα 24/7. Μια χαρά ανοιχτόμυαλα και δημιουργικά μπορεί να σκεφτεί κάποιος ενώ παράλληλα προσέχει την εμφάνισή του. Χωρίς να εξετάσω τα κίνητρα και τις επιλογές του, μαγκιά του να φροντίζει τον εαυτό του και την εικόνα του. Γιατί ντε και καλά αυτός που δεν ξέρει τι να βάλει το πρωί δεν είναι πνευματικός άνθρωπος; Μιλάς για την πλειοψηφία, μιλάω για τη δυνατότητα. Υπάρχει και αυτό είναι αρκετό.

Άσε που όλη η σκέψη σου λύνει ένα πρόβλημα, όπως το σκέφτεσαι εσύ βέβαια, και δημιουργεί άλλα τρία. Το ζήτημα δεν είναι να απαλλάξεις τους μαθητές από τα διλήμματα των σχεδιαστών για να τους κάνεις να σκέφτονται συνέχεια την ελευθερία σκέψης και έκφρασής τους. Έτσι το μόνο που καταφέρνεις είναι να μη βλέπεις το πρόβλημα, όχι να το λύνεις. Μάθε τους πώς να αντιστέκονται στη μάζα και στις προτάσεις των σχεδιαστών, αυτό ναι.

All in all, οι στολές με σκοπό την απελευθέρωση της σκέψης των μαθητών είναι το πιο αποτυχημένο επιχείρημα που έχω ακούσει σχετικά.

Το "point" μου λοιπόν είναι ότι οι μαθητές θα πρέπει να σκοτίζονται λιγότερο για την εξωτερική τους εμφάνιση και να ενδιαφέρονται κατά το πλείστον για το πώς θα ντυθούν και πως θα εξοπλιστούν με καλές και επαρκής γνώσεις. Αυτός είναι ο σκοπός του σχολείου και όχι χώρος παρουσίασης ρούχων. Ένας μαθητής είναι ελεύθερος όταν στην έκθεση παίρνει 45/45 επειδή δημιούργησε ένα κείμενο με άριστη δομή και σωστή έκφραση και ας παρουσιάζει τον Χίτλερ ήρωα. Το παράδειγμα μου είναι υπερβολικό αλλά θέλω να γίνει κατανοητό το "point" μου.

Σκοπός του σχολείου είναι να τους προετοιμάζει για να αντιμετωπίσουν κάθε είδους μαζοποίηση, όχι να τους προστατεύει μέχρι να βγουν έξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stelios3

Νεοφερμένος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
All in all, οι στολές με σκοπό την απελευθέρωση της σκέψης των μαθητών είναι το πιο αποτυχημένο επιχείρημα που έχω ακούσει σχετικά.

Μάλλον διαστρέβλωσες το νόημα! Ποτέ δεν είπα ότι η στολή θα κάνει τους μαθητές να σκεφτούν ελεύθερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

santwno

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η santwno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Πώς μαζοποιούνται οι μαθητές στο σχολείο σήμερα; (χωρίς να έχουμε στολές στην Ελλάδα)
- Όλοι πρέπει να μαθαίνουν παπαγαλία το ίδιο ακριβώς πράμα = μηδενική δημιουργικότητα. Αυτό και μόνο, σκοτώνει τη δημιουργική πρωτοβουλία των μαθητών και οποιαδήποτε δημιουργική προσωπικότητα θα μπορούσε να αναπτυχθεί μέσα στο σχολείο. Έτσι, το σχολείο μας προσπαθεί να φτιάξει προβατάκια. Ευτυχώς βέβαια που υπάρχει και η εξωσχολική κοινωνικοποίηση και διαφοροποιούμαστε.
Σε αυτό το πλαίσιο, η σχολική ενδυμασία μάλλον αποτελεί κίνδυνο, ώστε η "προβατοποίηση" να είναι πιο αποτελεσματική.
- Αντίστροφα, αν το σχολείο ήταν δημιουργικό και οι μαθητές καλούνταν να αναπτύξουν όλη τους τη δημιουργική ικανότητα, τότε θα αναδεικνύονταν και ο προσωπικός τους χαρακτήρας πιο έντονα. Σε αυτή την περίπτωση, η στολή απλώς είναι "διακοσμητική" και συνδέεται με το συμβολικό χαρακτήρα του σχολείου, και δεν ενοχλεί κανέναν.

Νομίζω πως καταλαβαίνετε τι θέλω να πω. Όταν είναι να εισαχθεί ένα στοιχείο, όπως οι στολές, οι νέες τεχνολογίες, βιβλία, οτιδήποτε, πρέπει πάντα να λαμβάνονται υπόψη τα υπόλοιπα τοπικά στοιχεία μιας χώρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
τωρα, η τεχνη ειναι φυσικα υποκειμενικη...αλλα οταν κατι προσβαλλει και υποβιβαζει εναν αν8ρωπο-συνη8ως γυναικα(τετοιου ειδους λεπτομερειες εδω δεν μπορω να δωσω)για ποια τεχνη μιλαμε?ειδος ψυχαγωγιας ναι, αλλα μεχρι εκει...
φωναζε ο,τι μα ο,τι 8ελεις!:clapup:

Γιατί προσβάλλει και υποβιβάζει τον άνθρωπο?Μήπως συνιστά βιασμό?Απ'όσο ξέρω,όλες οι νόμιμες ταινίες πορνό γυρίζονται με ηθοποιούς άνω των 18,που συναινούν σε αυτά που θα γίνουν και πληρώνονται γι'αυτό.Αν αυτό το βρίσκεις προσβλητικό for some funny reason,τότε θα πρέπει να σε προσβάλλει π.χ. και το kick boxing.

μα8ηματικα επιδιωκεις να μου μα8εις?για να καταλαβω δηλαδη....:whistle::whistle:
γιατι ειναι αντιαισ8ητικο....8α το πω ωμα....τι χρωσταω εγω ρε φιλαρακι να βλεπω το βρακι της αλλης??ας παει στο σπιτι της να το βαλει, να δει και λιγο φως κανενα αρσενικο...+οτι ειναι και 8εμα τροπων και ευγενειας...

Όχι.Αλλά αφού μαθηματικά σπουδάζεις,σου έφερε ένα παράδειγμα familliar to you για να συννενοηθούμε.Πολύ απλά,όταν μιλάμε για απόδειξη-proof (που εμπεριέχει την έννοια της αντικειμενικότητας),αυτό μπορούμε να το καταφέρουμε μόνο μέσω του μαθηματικού φορμαλισμού,με μαθηματικές σχέσεις ή Λογική.Κάθε άλλη απόπειρα δημιουργίας απόδειξης αντιβαίνει στον ορθολογισμό και αποτελεί αμπελοφιλοσοφία.
Για τη συνέχεια,με κάλυψε ήδη η προλαλήσασα συνάδελφος (kaleidoscope).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
8α απαντησω μονο στο πρωτο σκελος, εφοσον στο δευτερο δε μου δινεις κατι ουσιαστικο και λογικο για να σχολιασω...
Γιατί προσβάλλει και υποβιβάζει τον άνθρωπο?Μήπως συνιστά βιασμό?Απ'όσο ξέρω,όλες οι νόμιμες ταινίες πορνό γυρίζονται με ηθοποιούς άνω των 18,που συναινούν σε αυτά που θα γίνουν και πληρώνονται γι'αυτό.Αν αυτό το βρίσκεις προσβλητικό for some funny reason,τότε θα πρέπει να σε προσβάλλει π.χ. και το kick boxing.

εγω δε λεω οτι δε συναινουν...απεναντιας...αλλα βλεποντας μια γυναικα να γινεται αντικειμενο εκμεταλλευσης με σκοπο την ηδονη του αντι8ετου φυλου, ΝΑΙ, υποβιβαζεται(ασχετα αν αυτη εχει αλλη αντιληψη του πραγματος)
συμφωνα με τη βικιπαιδεια,
Η διαδικασία , η οργάνωση , η έμπνευση με σκοπό την προσπάθεια αποτύπωσης των αισθήσεων αλλά και των συναισθημάτων ,αποτελούν βασικό στοιχείο έκφρασης της Τέχνης
επομενως...εμπνεει η τσοντα καποιο συναισ8ημα και γω δεν το νιω8ω?:hmm:αν οχι, αναιρει τον ορισμο της τεχνης...και μαντεψε με συνεπαγωγη τι προκυπτει....
δεν καταλαβαινω που κολλαει το kick boxing...μη συγκρινεις ανομοια πραγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Κάθε άλλη απόπειρα δημιουργίας απόδειξης αντιβαίνει στον ορθολογισμό και αποτελεί αμπελοφιλοσοφία.

Με φωναξε κανεις; :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
εγω δε λεω οτι δε συναινουν...απεναντιας...αλλα βλεποντας μια γυναικα να γινεται αντικειμενο εκμεταλλευσης με σκοπο την ηδονη του αντι8ετου φυλου, ΝΑΙ, υποβιβαζεται(ασχετα αν αυτη εχει αλλη αντιληψη του πραγματος)
συμφωνα με τη βικιπαιδεια,

Εξήγησέ μου πως γίνεσαι αντικείμενο εκμετάλλευσης,όταν κάνεις μια δουλειά για την οποία έχεις συναινέσει,καθώς είσαι ενήλικος (άρα υπεύθυνος για τις αποφάσεις σου) και πληρώνεσαι γι'αυτή.

επομενως...εμπνεει η τσοντα καποιο συναισ8ημα και γω δεν το νιω8ω?:hmm:αν οχι, αναιρει τον ορισμο της τεχνης...και μαντεψε με συνεπαγωγη τι προκυπτει....
δεν καταλαβαινω που κολλαει το kick boxing...μη συγκρινεις ανομοια πραγματα...

Η σεξουαλική διέγερση-λαϊκιστί κα*λα-είναι ένα συναίσθημα,I'm sorry.Αλλά έτσι κι αλλιώς,το ότι εσύ ή εγώ δε νιώθουμε κάτι βλέποντας μια τσόντα,δε σημαίνει ότι το ίδιο συμβαίνει σε όλους.Είναι fallacious να κάνεις μια αυθαίρετη επαγωγή "το Χ δε μου προκαλέι κανένα συναίσθημα=>άρα το Χ δεν προκαλεί κανένα συναίσθημα σε κανέναν=>άρα το Χ δεν είναι τέχνη".
Ανόμοια πράγματα?Και τα δύο επαγγέλματα είναι,έτσι τα συγκρίνω.Και στα δύο υπάρχει βία.Αν εγώ π.χ. είμαι μποξέρ,γιατί δε διαμαρτύρεσαι ότι αποτελώ αντικείμενο εκμετάλλευσης?Γιατί πολύ απλά,συναινώ στο τι θα κάνω και πληρώνομαι γι'αυτό.Χμ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Κατά..... είναι μια μορφή καταπάτησης της δημιουργικότητας και του προσωπικού στυλ :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Υπερ!Εχω ζησει 2 χρονια στην Κυπρο οπου στο σχολειο φορουσαμε στολες...Ειχε ο καθενας το προσωπικο του στυλ(για νε εχεισ προσωπικο στιλ δεν εχουν σημασια μονο τα ρουχα),δεν υπαρχει ανταγωνισμος οσο αφορα το ντυσιμο,ουτε διακριση.Επισης δεν εχεις το πρωι το αγχος τι ρουχα θα βαλεισ(χρονοβορα διαδικασια!)...Το ασενμνο ντυσιμο ειναι κατι που δεν υπαρχει....Ο καθενας εχει τη δικια του προσωπικοτητα και το ντισιμο δεν τον κανει μαζα με τουσ υπολιπουσ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

solonas07

Δραστήριο μέλος

Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 648 μηνύματα.
Δηλώνω κατά γιατί ουσιαστικά σου επιβάλλουν τον τρόπο ντυσίματός σου. Θα προτιμούσα απλά να έμπαιναν κάποια όρια στον τρόπο ντυσίματος των μαθητών που θα συμβάδιζαν με το ευπρεπές, κάτι που θα επιδείκνυε γενικότερα σεβασμό προς την κοινωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Εγώ πάντως δεν έτυχε να μην πάω στο σχολείο επειδή δεν μπορούσα να αποφασίσω τι να βάλω...:ermm:

λολ
το' χω κάνει εγώ.
Και όχι μόνο μια φορά, αλλά αρκετές. Και όχι μόνο επειδή δεν ήξερα τι να βάλω, αλλά κι επειδή δεν προλάβαινα να ισιώσω το μαλλί. Ωωω τραγική άη νόου.:redface:
Αλλά μόνο πρώτη ώρα(άντε και δεύτερη), ε;:P

Στο θέμα μας. Εγώ είμαι υπέρ της στολής.
Και δε με νοιάζει που μερικές τα βγάζουν όλα έξω, απλά έχω στο μυαλό μου παιδιά που δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα για ακριβά και μοδάτα ρούχα, ενώ άλλοι έχουν και όσο να' ναι αυτό το παιδί νιώθει μειονεκτικά, οπότε καλύτερα να φοράνε όλοι τα ίδια, να μην υπάρχουν ταμπέλες του τύπου "κοίτα τι έβαλε", "αυτός ντύνεται χάλια, δε τον κάνω παρέα" και γενικά τέτοιου είδους σχόλια. Και δε νομίζω ότι η στολή σου αφαιρεί το προσωπικό σου στυλ. Στυλ δεν είναι μόνο το ντύσιμο.
Εμένα, προσωπικά, μου βγάζει μια "τάξη-επίπεδο" όταν βλέπω παιδιά από άλλες χώρες με τη στολή του σχολείου τους, και τα ζηλεύω.:(

Πολύ θα ήθελα κι εγώ.
Και είναι και το άλλο, δε θα κάθεσαι 50 ώρες μπροστά από τη ντουλάπα να δεις τι θα βάλεις, ειδικά 7 η ώρα το πρωί.:confused:

P.S: και μιλάω για στολές (φούστες, τζην, σακάκια, πουκαμισάκια και τέτοια) όχι για ποδιές. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος00753684

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κούγκαρ της Ενωσης Ζωαδιων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Με ορια ...................
κατα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
είμαι κατά..δε θα ήταν ωραίο όλοι να φοράμε τα ίδια, γιατί πόσο προσωπικό στυλ μπορεί κάποιος να δώσει σε μια σχολική στολή; Προτιμώ να φοράμε ρούχα που να μας κάνουν να νιώθουμε άνετα, γιατί αυτό είναι το σημαντικότερο, να νιώθουμε καλά με τον εαυτό μας.
Φυσικά όταν λέω να φοράμε ρούχα που να μας αρέσουν δεν εννοώ φούστες-ζώνες, σκισμένα τζιν και όλο το στήθος έξω.. να είμαστε ντυμένοι όπως αρμόζει γιατί σχολείο είναι αυτό, όχι κλαμπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top