Είστε υπέρ ή κατά της σχολικής ενδυμασίας;

Είστε υπέρ ή κατά της σχολικής ενδυμασίας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 78)
  • Ναι, είμαι υπερ! Θα μου άρεζε να έχουμε στολές.

    Ψήφοι: 25 32.1%
  • Μπα, δεν μ'αρέσει η ιδέα.

    Ψήφοι: 53 67.9%

santwno

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η santwno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Παρεμπιπτώντως, απ' όσο ξέρω φοράνε σε πολλές χώρες στολές. Και είναι αρκετά προχωρημένες ως χώρες και ως εκπαιδευτικά συστήματα.
Για παράδειγμα, στην Αγγλία έχει μεγάλη παράδοση η στολή (ακόμα και στο Harry Potter το περάσανε) και μάλιστα κάθε σχολείο έχει τη δική του.
Στην Αυστραλία ακριβώς το ίδιο. Καναδά, Αργεντινή, Χονγκ Κονγκ (3η καλύτερη χώρα βάσει της PISA), Νέα Ζηλανδία και στις ΗΠΑ, παρόλο που τα περισσότερα σχολεία δεν έχουν στολή, έχουν αυστηρό dress code, παρόλο που δεν το δείχνουν οι ταινίες.
Επίσης, έχω ακούσει πως και σε πανεπιστήμια της Αγγλίας υπάρχει η συνήθεια να φοράνε τύβεννους :/

Βέβαια, το θέμα με τις μάρκες δεν λύνεται...Πάλι μπορείς να αγοράσεις όποιο ακριβό πουκαμισάκι θες για τη στολή σου.
Περισσότερο όμως νομίζω πως η στολή ενισχύει το αίσθημα του "ανήκειν" σε μια ομάδα. Όπως, ας πούμε, όταν φοράς τη φανέλα της ομάδας σου. Κάθε μικρός σύλλογος έχει δική του στολή. Γιατί δεν πηγαίνουν με οποιαδήποτε φόρμα να παίξουν μπάλα και έχουν συγκεκριμένα χρώματα και σχέδια; πέρα από το προφανές, για αν ξεχωρίζουν. Η φορεσιά ενισχύει την αίσθηση ότι ανήκεις σε μια ομάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Κατα.
Επιχειρηματολογικα με εχουν καλυψει οσοι εγραψαν νωριτερα.

Δειτε το κι ετσι ομως:
Αν ξαναερθουν οι στολες, καποιοι μαθητες που θελουν να φορανε ο,τι τους αρεσει, λογικοτατα θα δυσαρεστηθουν.
Αν δεν ξαναερθουν οι στολες, αυτοι που θελουν να τις φορεσουν ας τις φορεσουν, οι υπολοιποι θα μεινουμε στην ησυχια μας, και ολοι θα ειναι ευχαριστημενοι....
Απλο δεν ειναι; :confused:

Επισης, το να λεμε οτι "Α, κοιτα: η Αγγλια εχει στολες, η Αγγλια εχει καλο εκπαιδευτικο συστημα, αρα κι εμεις πρεπει να ξαναφερουμε τις στολες, για να εχουμε ενα καλυτερο εκπαιδευτικο συστημα",
μου θυμιζει λιγο το "Ο αστυνομικος ειναι οργανο, το μπουζουκι ειναι οργανο, αρα ο αστυνομικος ειναι μπουζουκι"... για λογους ευνοητους δε νομιζω να χρειαζεται επιχειρηματολογια για αυτο ;)

Ακομα, αν εγω δεν θελω να "ανηκειν" σε καποια ομαδα, ενωση, σχολειο κ.λπ.; Τι γινεται σε αυτη την περιπτωση; :)

Σαφως και θα συμβαινει να κοροϊδευουν καποια παιδια τις/τους συμμαθητριες/-ες τους για το τι φορανε (και προσωπικα μου εχει τυχει πολλες φορες και σε αστειο και σε σοβαρο), αλλα οπως εγραψαν και οι προηγουμενοι, δεν λυνεται με τις στολες αυτο το προβλημα, αφου κι εκει υπαρχουν οι "καλες" και οι "σκαρτες".
Ειδικα δε σε εποχες σαν τις δικες μας, οπου οι διαφημιση και το εμποριο δινουν και παιρνουν πολυ περισσοτερο απ' ο,τι πριν απο 70-80 χρονια, οι διαφημιστες θα βρουνε χιλια δυο τεχνασματα να κανουν ορισμενες στολες να "ξεχωριζουν" ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Παρεμπιπτώντως, απ' όσο ξέρω φοράνε σε πολλές χώρες στολές. .......Περισσότερο όμως νομίζω πως η στολή ενισχύει το αίσθημα του "ανήκειν" σε μια ομάδα. Όπως, ας πούμε, όταν φοράς τη φανέλα της ομάδας σου. Κάθε μικρός σύλλογος έχει δική του στολή. Γιατί δεν πηγαίνουν με οποιαδήποτε φόρμα να παίξουν μπάλα και έχουν συγκεκριμένα χρώματα και σχέδια; πέρα από το προφανές, για αν ξεχωρίζουν. Η φορεσιά ενισχύει την αίσθηση ότι ανήκεις σε μια ομάδα.
1) Στις ομάδες φοράμε τα χρώματα για να ξεχωρίζουμε ποιος είναι δικός μας και ποιος αντίπαλος. Άλλο θέμα αυτό.
2) Στις χώρες που φοράνε στολές, έχουν κάποια παράδοση.
3) Αυτό το "η στολή ενισχύει το αίσθημα του "ανήκειν" σε μια ομάδα" το μεταφράζω "είμαι μονάδα ενός κοπαδιού και όχι αυτόνομο άτομο". Δεν φοράω ούτε τη μπλούζα της εκδρομής.
4) Είδες (λίγα μηνύματα πιο πάνω) το σχόλιο μου για τις απαντήσεις τις ψηφοφορίας?
5) Το 2000 που προσπάθησαν να επαναφέρουν την ποδιά, έγινε το έλα να δεις: https://indy.gr/library/2000-s3c7oleia-se-katalipsi-dekembris-toy-90 . Σιγά μην τολμήσει κανένας υπουργός να το σκεφτεί.
6) Το θέμα είναι οριστικά τελειωμένο. Το συζητάμε για ιστορικούς μόνο λόγους.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MarioOZzzZ...<3

Νεοφερμένος

Η MarioOZzzZ...<3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
αυτο μαλλον δεν ισχυε σε ολα τα σχολια αλλα μονο στισ μεγαλουπολις γιατι η μητερα μου που ζουσε στη Χιο(ουτε καν επαρχια, ή τουλαχιστον οχι ακριβως) ηταν υποχρεωμενοι να φορανε ολοι την ιδια και μαλιστα καθε δευτερα επρεπε να ειναι φρεσκοπλημενη αλλιος.....(αλλα η μητερα μου προλαβε της στολες μονο στο δημοτικο)

αναφερομουν σε αυτο που μου ειπε ο Dias
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Και από την άλλη, είναι καλύτερο να βλέπουμε τα κοριτσάκια να πηγαίνουν στο σχολείο με μπλούζες κοντές μέχρι το στήθος, παντελόνια που φαίνεται το στριγνκ, σούπερ μίνι φούστες και δεν συμμαζεύεται; Και το ίδιο για αγόρια, να φοράνε φαρδιά παντελόνια που φαίνεται το μποξεράκι και κουκούλες μέσα στο μάθημα σαν να θέλουν να κρυφτούν. Σκισμένα τζιν από και παντόφλα από "'άποψη";
Οκ, σεβασμός στο προσωπικό στυλ του καθενός, αλλά να μην υπάρχει κανένας σεβασμός στο σχολείο ως θεσμό; Νομίζω λίγη ευπρέπεια χρειάζεται, και ας με πείτε συντηρητική.

Δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το κακό στα στρινγκ,τα μίνι,τα χαμηλοκάβαλα παντελόνια or whatever.Το ανθρώπινο σώμα είναι κάτι το απόλυτα φυσικό,δε θα έπρεπε να ντρεπόμαστε να το δείξουμε.Ίσα-ίσα,το ανθρώπινο σώμα αποτελεί ένα μέρος της φύσης,θα έπρεπε να μπορούμε να το θαυμάζουμε όσο περισσότερο γίνεται,όπως και κάθετι φυσικό.Γιατί να μας σοκάρει η γύμνια του ανθρώπινου σώματος?Άνθρωποι δεν είμαστε?Δε βρίσκω μεγαλύτερο παραλογισμό απ'αυτήν την σεμνοτυφία,την άρνηση της ίδιας μας της φύσης.Όταν δε σεβόμαστε το ίδιο μας το σώμα,τη γυμνή του ομορφία,πως θα σεβαστούμε την υπόλοιπη φύση?

Btw,δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει η ενδυμασία με τον σεβασμό ενός θεσμού.Δεν ήξερα ότι οι θεσμοί προσβάλλονται απ'το τι φοράμε ή το πως τους μιλάμε (που στο σχολείο ως θεσμός όπως είναι τώρα,δεν καταλαβαίνω και γιατί θα πρέπει να το σεβαστούμε,but that's another story).

Γιατι καταλαβαινεις οτι ο συγκεκριμενος δεν εχει σκοπο να κανει μαθημα αλλα να φανει με εναν βλακωδη τροπο οτι διαφερει απ τους υπολοιπους ή οτι ειναι πιο "μαγκας".
Η διαφορα απο τη "μαζα" δεν φαινεται ουτε απ το μαλλι ουτε απ τον τροπο ντυσιματος.
Φαινεται απ τον χαρακτηρα, τη συμπεριφορα, τη μορφωση κλπ

Και φυσικα, σημασια εχει να διαφερεις απ τη "μαζα" για κατι καλο, οχι το αντιθετο..

-Γιατί το καταλαβαίνω αυτό?Και εγώ μοϊκάνα έχω,ρώτα και τον Chem που έχει δει φωτογραφίες μου στο msn.So?Έτσι μ'αρέσει το μαλλί μου και έτσι το έχω.Τι θα έκανα όσο ήμουν στο σχολείο,θα το έκρυβα?
-Γιατί κάνεις διαχωρισμό σώματος-πνεύματος?Ο άνθρωπος είναι μια ενιαία οντότητα,το σώμα και το πνεύμα του είναι αδιαχώριστα μεταξύ τους και ισάξια.Γιατί μόνο το πνεύμα μπορεί να αποτελέσει φορέα διαφοροποίησης και όχι και το σώμα?
-Και ποιος ορίζει το καλό,my dear...? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

banis

Νεοφερμένος

Ο manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
αυτα τα σκορπια ,μεσα στα ελληνικα,αγγλικα σου με τρελαινουνε!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicoleta1994

Νεοφερμένος

Η Νικολετα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
ουτε υπερ ουτε κατα.....απλα αν ειχαμε στολες θα γλιτωνα απο το βασανιστικο πρωινο διλημμα του τυπου << Τι να βαλω ;;; >>:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

santwno

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η santwno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το κακό στα στρινγκ,τα μίνι,τα χαμηλοκάβαλα παντελόνια or whatever.Το ανθρώπινο σώμα είναι κάτι το απόλυτα φυσικό,δε θα έπρεπε να ντρεπόμαστε να το δείξουμε.Ίσα-ίσα,το ανθρώπινο σώμα αποτελεί ένα μέρος της φύσης,θα έπρεπε να μπορούμε να το θαυμάζουμε όσο περισσότερο γίνεται,όπως και κάθετι φυσικό.Γιατί να μας σοκάρει η γύμνια του ανθρώπινου σώματος?Άνθρωποι δεν είμαστε?Δε βρίσκω μεγαλύτερο παραλογισμό απ'αυτήν την σεμνοτυφία,την άρνηση της ίδιας μας της φύσης.Όταν δε σεβόμαστε το ίδιο μας το σώμα,τη γυμνή του ομορφία,πως θα σεβαστούμε την υπόλοιπη φύση?

Δεν υπάρχει τίποτα κακό με τα ρούχα που δείχνουν αρκετό μέρος γυμνού σώματος. Ίσα ίσα, όταν έχεις και καλό σώμα, είναι ωραίο να το επιδεικνύεις. ΑΛΛΑ, αυτό νομίζω δεν πρέπει να γίνεται πάντα και παντού. Και να ξαναπώ το παράδειγμά μου, στη δουλειά σου δεν θα πήγαινες ποτέ σαν λέτσος. Εάν η δουλειά σου απαιτούσε κοστούμι, δεν νομίζω να πήγαινε κανείς με σκισμένο τζιν ή με χαμηλοκάβαλο να φαίνεται το μποξεράκι. Αυτό δηλαδή ως γενικότερος σεβασμός στη δουλειά που κάνεις και στις απαιτήσεις που αυτή έχει. Το να το παίζουμε επαναστάτες του τύπου "φοράω ό,τι θέλω και πάω και κάνω τον υπάλληλο γραφείου και με σκισμένα ρούχα", δεν μου ακούγεται και τόσο λογικό.

Αυτό για να δείξω ότι την ανάλογη ευπρέπεια πρέπει να δείχνει κανείς και όταν πηγαίνει στο σχολείο. Ανεξάρτητα από το αν πρόκειται για σχολική ενδυμασία ή για καθημερινά ρούχα.

Και επίσης, το ότι η αγγλία έχει στολές δεν σημαίνει αυτό και μόνο ότι είναι καλύτερο ως εκπαιδευτικό σύστημα. Αλλά είναι ένα στοιχείο παράδοσης που έχουν και το συντηρούν, χωρίς όμως ποτέ κανένας να τους έχει κατηγορήσει για οπισθοδρομισμό ή συντηρητισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
ΑΛΛΑ, αυτό νομίζω δεν πρέπει να γίνεται πάντα και παντού. Και να ξαναπώ το παράδειγμά μου, στη δουλειά σου δεν θα πήγαινες ποτέ σαν λέτσος. Εάν η δουλειά σου απαιτούσε κοστούμι, δεν νομίζω να πήγαινε κανείς με σκισμένο τζιν ή με χαμηλοκάβαλο να φαίνεται το μποξεράκι. Αυτό δηλαδή ως γενικότερος σεβασμός στη δουλειά που κάνεις και στις απαιτήσεις που αυτή έχει. Το να το παίζουμε επαναστάτες του τύπου "φοράω ό,τι θέλω και πάω και κάνω τον υπάλληλο γραφείου και με σκισμένα ρούχα", δεν μου ακούγεται και τόσο λογικό.

Αυτό για να δείξω ότι την ανάλογη ευπρέπεια πρέπει να δείχνει κανείς και όταν πηγαίνει στο σχολείο. Ανεξάρτητα από το αν πρόκειται για σχολική ενδυμασία ή για καθημερινά ρούχα.

Όχι,στη δουλειά μου θα πήγαινα όπως ήθελα και θα έκανα ότι μπορούσα για να αποφύγω μία δουλειά με dress code.Ο μόνος λόγος που θα συμβιβαζόμουν στο dress code της δουλειάς μου,είναι για να μην μείνω άνεργος,όχι επειδή θα το αποδεχόμουν ποτέ ως λογικό.

Δε μου εξήγησες ποια είναι η σχέση του σεβασμού με την ενδυμασία,περιμένω να δω μια λογική που να αποδεικνύει ότι σεβασμός=f(ενδυμασία).

Δεν έχω ιδέα επίσης το πως ορίζεται η "ευπρέπεια".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Για την ιστορία,ο Crowley λέει αλήθεια για τις φωτογραφίες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το κακό στα στρινγκ,τα μίνι,τα χαμηλοκάβαλα παντελόνια or whatever.Το ανθρώπινο σώμα είναι κάτι το απόλυτα φυσικό,δε θα έπρεπε να ντρεπόμαστε να το δείξουμε.Ίσα-ίσα,το ανθρώπινο σώμα αποτελεί ένα μέρος της φύσης,θα έπρεπε να μπορούμε να το θαυμάζουμε όσο περισσότερο γίνεται,όπως και κάθετι φυσικό.Γιατί να μας σοκάρει η γύμνια του ανθρώπινου σώματος?Άνθρωποι δεν είμαστε?Δε βρίσκω μεγαλύτερο παραλογισμό απ'αυτήν την σεμνοτυφία,την άρνηση της ίδιας μας της φύσης.Όταν δε σεβόμαστε το ίδιο μας το σώμα,τη γυμνή του ομορφία,πως θα σεβαστούμε την υπόλοιπη φύση?

Btw,δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει η ενδυμασία με τον σεβασμό ενός θεσμού

Δε μας σοκάρει φιλαράκι η γύμνια, αλλά είναι λάθος να σε προκαλεί κάποιος ή κάποια σε μέρη τα οποία προορίζονται για πνευματική καλλιέργεια ή σε χώρους ασθενών, ηλικιωμένων κτλπ. Γιατί είναι πρόκληση εσύ να προσπαθείς να συγκεντρωθείς, αλλά να σου αποσπά την προσοχή το στρίνγκ της μπροστινής. Εάν πήγαινα σε ένα μπάρ το βράδυ δε θα με πείραζε, ίσα ίσα που θα το επιθυμούσα κιόλας. Για αυτό τον λόγο κιόλας από σεβασμό στον συνάνθρωπο, κάποιοι άνθρωποι προσέχουν τι φοράνε σε ορισμένα μέρη. Τώρα εάν εσένα σου αρέσει να πάς στο νοσοκομείο (που είσαι και γιατρός) με τον κώλο σου ακάλυπτο (βλέπε χαμηλοκάβαλο) λίγο με αφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Είμαι κατά, γιατί το θεωρώ μια μορφή μαζοποίησης.
ο καθένας έχει δικαίωμα να έχει το προσωπικό του στυλ.

Γνώμη μου είναι ότι η προσωπικότητα και το ποιόν του καθενός δεν μπορεί να κρυφτεί από τα ρούχα. Οπότε η μαζοποίσηση δεν υφίσταται, καθώς ο καθένας ξεχωρίζει με το "είναι" και όχι το "φαίνεσθαι". Είμαι υπέρ, γιατί θα εξαληφθεί σχεδόν ο ταξικός ρατσισμός, εφ'οσον δεν γίνεται "πασαρέλα" το σχολείο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Γνώμη μου είναι ότι η προσωπικότητα και το ποιόν του καθενός δεν μπορεί να κρυφτεί από τα ρούχα. Οπότε η μαζοποίσηση δεν υφίσταται, καθώς ο καθένας ξεχωρίζει με το "είναι" και όχι το "φαίνεσθαι". Είμαι υπέρ, γιατί θα εξαληφθεί σχεδόν ο ταξικός ρατσισμός, εφ'οσον δεν γίνεται "πασαρέλα" το σχολείο!
1) Ο σκοπός που ένας στρατός έχει στολή, είναι ακριβώς για να εκμηδενίσει την προσωπικότητα του ατόμου και να τον κάνει να αισθάνεται απλά σαν το απρόσωπο μέλος ενός κοπαδιού. Είναι δυνατόν να μιλάμε για δημοκρατική παιδεία, ελευθερία του ατόμου και (μπλα)³ και να θέλουμε τους μαθητές φαντάρους?
2) Αυτό για ταξικούς ρατσισμούς και πασαρέλες δεν στέκει. Θα συνεχίσουν όπως τώρα, για να μην πω (λόγω αντίδρασης) και περισσότερο. Αναλύθηκε πιο πάνω με επιχειρήματα και ιστορική αναδρομή, ότι και οι στολές θα έχουν μάρκες, τιμές και μοντελάκια, όπως και ότι θα τα μπουφάν και τα παπούτσια θα μείνουν. Όταν κάποτε υπήρχαν οι ποδιές, αυτό γινόταν. Εκτός αν ντύσουμε τους μαθητές και τις μαθήτριες φαντάρους με τις στολές, τα τζάκετ και τις αρβύλες του στρατού.

Υ.Γ. Δεν ψηφίζω στη δημοσκόπηση γιατί δεν υπάρχει η επιλογή:
"Απορρίπτω κατηγορηματικά την ιδέα"

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

santwno

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η santwno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Δε μας σοκάρει φιλαράκι η γύμνια, αλλά είναι λάθος να σε προκαλεί κάποιος ή κάποια σε μέρη τα οποία προορίζονται για πνευματική καλλιέργεια ή σε χώρους ασθενών, ηλικιωμένων κτλπ. Γιατί είναι πρόκληση εσύ να προσπαθείς να συγκεντρωθείς, αλλά να σου αποσπά την προσοχή το στρίνγκ της μπροστινής. Εάν πήγαινα σε ένα μπάρ το βράδυ δε θα με πείραζε, ίσα ίσα που θα το επιθυμούσα κιόλας. Για αυτό τον λόγο κιόλας από σεβασμό στον συνάνθρωπο, κάποιοι άνθρωποι προσέχουν τι φοράνε σε ορισμένα μέρη. Τώρα εάν εσένα σου αρέσει να πάς στο νοσοκομείο (που είσαι και γιατρός) με τον κώλο σου ακάλυπτο (βλέπε χαμηλοκάβαλο) λίγο με αφορά.

Σχετικά με το τι θα πει σεβασμός απέναντι σε ένα θεσμό, νομίζω με κάλυψες :)

Να επαναλάβω. Μια στολή στο σχολείο δεν σε κάνει να χάνεις την προσωπικότητά σου και ούτε η στολή κάνει τον φαντάρο να χάνει την προσωπικότητά του και να γίνεται ένα με τη μάζα. Είναι άλλα τα στοιχεία εκείνα της εκπαίδευσης ή του στρατού που σε κάνουν να γίνεσαι ένα με τη μάζα. Για παράδειγμα, στον στρατό δεν υπάρχει περίπτωση να σου ζητήσουν να αναδείξεις την προσωπικότητά σου ή τη δημιουργικότητά σου,γιατί ο σκοπός του δεν είναι τέτοιος, δεν τους απασχολεί κάτι τέτοιο αλλά περισσότερο μια "μαζοποίηση" και πειθαρχία.

Αντίστοιχα, σε ένα σχολείο που δεν σου ζητάνε να είσαι δημιουργικός, να ξεχωρίσεις μέσα από πραματα που ο ίδιος κάνεις, τότε πάλι παραμένεις μέρος της μάζας. Πώς θα ξεχωρίσεις δηλαδή; Από το ντύσιμο και μόνο; Εντάξει, ας πούμε ότι ξεχωρίζεις από τον τρόπο που ντύνεσαι, αλλά πάλι αυτό θα είναι κάτι επιφανειακό.
Αντίθετα, σε ένα σχολείο που πρέπει να είσαι δημιουργικός και να ξεχωρίζεις λόγο πραγμάτων που κάνεις (και όχι από το αν είσαι καλός στην παπαγαλία), δεν σε απασχολεί τι θα φορέσεις για να ξεχωρίσεις. Η προσωπικότητά σου θα ξεχωρίσει από το μυαλό σου και όχι από το ντύσιμό σου.
Βέβαια, αυτά δεν ισχύουν στο ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα, γιατί δεν επικροτεί και ιδιαίτερα τη δημιουργικότητα των μαθητών...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Τώρα εάν εσένα σου αρέσει να πάς στο νοσοκομείο (που είσαι και γιατρός) με τον κώλο σου ακάλυπτο (βλέπε χαμηλοκάβαλο) λίγο με αφορά.

και να 8ελει, δε 8α μπορει...το νοσοκομειο δεν ειναι american bar να κανει ο κα8ενας ο,τι του γουσταρει...υπαρχουν καποιοι τυποι που πρεπει να τηρεις...οπως π.χ, δεν μπορεις οντας δικηγορος να εμφανιστεις στην ευελπιδων με το τζινακι και το μακο...8α φας πορτα...μην τα ισοπεδωνουμε ολα στο βωμο της προσωπικης ελευ8εριας...:worry:;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Σχετικά με το τι θα πει σεβασμός απέναντι σε ένα θεσμό, νομίζω με κάλυψες :)

Να επαναλάβω. Μια στολή στο σχολείο δεν σε κάνει να χάνεις την προσωπικότητά σου και ούτε η στολή κάνει τον φαντάρο να χάνει την προσωπικότητά του και να γίνεται ένα με τη μάζα. Είναι άλλα τα στοιχεία εκείνα της εκπαίδευσης ή του στρατού που σε κάνουν να γίνεσαι ένα με τη μάζα. Για παράδειγμα, στον στρατό δεν υπάρχει περίπτωση να σου ζητήσουν να αναδείξεις την προσωπικότητά σου ή τη δημιουργικότητά σου,γιατί ο σκοπός του δεν είναι τέτοιος, δεν τους απασχολεί κάτι τέτοιο αλλά περισσότερο μια "μαζοποίηση" και πειθαρχία.

Αντίστοιχα, σε ένα σχολείο που δεν σου ζητάνε να είσαι δημιουργικός, να ξεχωρίσεις μέσα από πραματα που ο ίδιος κάνεις, τότε πάλι παραμένεις μέρος της μάζας. Πώς θα ξεχωρίσεις δηλαδή; Από το ντύσιμο και μόνο; Εντάξει, ας πούμε ότι ξεχωρίζεις από τον τρόπο που ντύνεσαι, αλλά πάλι αυτό θα είναι κάτι επιφανειακό.
Αντίθετα, σε ένα σχολείο που πρέπει να είσαι δημιουργικός και να ξεχωρίζεις λόγο πραγμάτων που κάνεις (και όχι από το αν είσαι καλός στην παπαγαλία), δεν σε απασχολεί τι θα φορέσεις για να ξεχωρίσεις. Η προσωπικότητά σου θα ξεχωρίσει από το μυαλό σου και όχι από το ντύσιμό σου.
Βέβαια, αυτά δεν ισχύουν στο ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα, γιατί δεν επικροτεί και ιδιαίτερα τη δημιουργικότητα των μαθητών...

Συγκεκριμενα στο σχολειο σπανια θα βρεις καποιο χαρακτηριστικο που να ΜΗΝ θελει να ισοπεδωσει τους μαθητες και να τους φερει στο ιδιο επιπεδο. Μην ξεχνας οτι η δημιουργικοτητα σε μαθηματα οπως η εκθεση π.χ. κοστιζει παρα πολυ ακριβα... Στα Μαθηματικα και τη Φυσικη το ιδιο: μεθοδολογια, τυποι, "μηχανισμοι" και χιλια δυο... υπαρχει ενα συγκεκριμενο προτυπο, και το διλλημα σχετικα με αυτο ειναι τοσο απλο οσο και παραλογο: ή το ακολουθεις ή πατωνεις.
Ιδου ενας συντομος ορισμος του ελληνικου εκπαιδευτικου συστηματος! :clapup:
Στο σχολειο δεν ξεχωριζει κανεις κανοντας πραγματα ο ιδιος, αλλα αντιγραφοντας οσα περιεχονται στα βιβλια και στη θεωρια. Οτιδηποτε δημιουργικο (αν δεν επιφερει επιπληξη με οποιοδηποτε τροπο) δεν επιβραβευεται) -και ιδου το κουφο: η αντιμετωπιση αυτη δεν συνανταται μονο στους καθηγητες αλλα και στους μαθητες!
Αρα λοιπον ο μονος τροπος να ξεχωρισουν οι μαθητες μεταξυ τους ειναι η συμπεριφορα, τα γουστα και αναμεσα στα υπολοιπα και η ενδυμασια. Αν τους υποχρεωσεις να υιοθετησουν ενα ομοιομορφο ντυσιμο, κατευθειαν ενα μεγαλο μερος του γουστου, και η ενδυμασια εξολοκληρου, ως εκδηλωσεις που προωθουν τη διαφορετικοτητα, εξαφανιζονται.
Εξαλλου, αν συμβει να επανερθουν οι στολες στην ελλαδα, με τα μυαλα που κουβαλανε οι εκπαιδευτικοι φορεις, δεν θα απεχει πολυ και το να μας κουρευουν ομοιομορφα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

santwno

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η santwno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Λοιπόν, αμπελοφιλόσοφε, φαίνεται πως μάλλον θα συμφωνήσουμε. Ίσως και να αναθεωρήσω τελικά και την αρχική μου θέση...
Οι στολές για να έχουν αποτέλεσμα σε μια εκπαίδευση πρέπει να συνοδεύονται και από μια ολόκληρη νοοτροπία. Όταν στην Ελλάδα (και όχι σε όλο τον κόσμο γενικότερα) το σχολείο σκοτώνει τη δημιουργικότητα και προσπαθεί να σκοτώσει και την προσωπικότητα, μάλλον οι στολές θα ήταν ένα βήμα προς το χειρότερο. Με τα μυαλά που κουβαλάμε, διόλου απίθανο να φέρναμε πίσω τις ίδιες μπλε στολές, ούτε καν εκσυχρονισμένες. Για να μην πω πως θα γυρνούσαμε και σε παιδαγωγικές του τότε...Ποτέ δεν ξέρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ίσως και να αναθεωρήσω τελικά και την αρχική μου θέση...
Οι στολές για να έχουν αποτέλεσμα σε μια εκπαίδευση πρέπει να συνοδεύονται και από μια ολόκληρη νοοτροπία. Όταν στην Ελλάδα (και όχι σε όλο τον κόσμο γενικότερα) το σχολείο σκοτώνει τη δημιουργικότητα και προσπαθεί να σκοτώσει και την προσωπικότητα, μάλλον οι στολές θα ήταν ένα βήμα προς το χειρότερο. Με τα μυαλά που κουβαλάμε, διόλου απίθανο να φέρναμε πίσω τις ίδιες μπλε στολές, ούτε καν εκσυχρονισμένες. Για να μην πω πως θα γυρνούσαμε και σε παιδαγωγικές του τότε...Ποτέ δεν ξέρεις.
1) Δίνεις σε όλους μας ένα πολύ καλό Μάθημα διαλόγου και ανοιχτού μυαλού. Αυτό γιατί παρά το ότι εσύ έβαλες το θέμα της στολής, μετά από όσα γράφτηκαν δεν επιμένεις, αλλά σκέφτεσαι να αναθεωρήσεις τη γνώμη σου.
2) Πάντως, βγάζω σπυριά μα τη σκέψη ότι θα μπορούσαμε να γυρίζαμε στην εποχή των παπούδων μας και των γιαγιάδων μας όπου τα κορίτσια θα φορούσαν ποδιά και κορδέλα στα μαλλιά, ενώ τα αγόρια θα είχαν εντελώς κουρεμένο το κεφάλι και θα φορούσαν το ηλίθιο εκέινο καπέλο και επίσης, το ξύλο θα ήταν νόμιμη μέθοδος τιμωρίας.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Λοιπόν, αμπελοφιλόσοφε, φαίνεται πως μάλλον θα συμφωνήσουμε. Ίσως και να αναθεωρήσω τελικά και την αρχική μου θέση...
Οι στολές για να έχουν αποτέλεσμα σε μια εκπαίδευση πρέπει να συνοδεύονται και από μια ολόκληρη νοοτροπία. Όταν στην Ελλάδα (και όχι σε όλο τον κόσμο γενικότερα) το σχολείο σκοτώνει τη δημιουργικότητα και προσπαθεί να σκοτώσει και την προσωπικότητα, μάλλον οι στολές θα ήταν ένα βήμα προς το χειρότερο. Με τα μυαλά που κουβαλάμε, διόλου απίθανο να φέρναμε πίσω τις ίδιες μπλε στολές, ούτε καν εκσυχρονισμένες. Για να μην πω πως θα γυρνούσαμε και σε παιδαγωγικές του τότε...Ποτέ δεν ξέρεις.

:):) Θα συμφωνησω απολυτα με αυτο που εγραψε ο Διας:

1) Δίνεις σε όλους μας ένα πολύ καλό Μάθημα διαλόγου και ανοιχτού μυαλού. Αυτό γιατί παρά το ότι εσύ έβαλες το θέμα της στολής, μετά από όσα γράφτηκαν δεν επιμένεις, αλλά σκέφτεσαι να αναθεωρήσεις τη γνώμη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Δε μας σοκάρει φιλαράκι η γύμνια, αλλά είναι λάθος να σε προκαλεί κάποιος ή κάποια σε μέρη τα οποία προορίζονται για πνευματική καλλιέργεια ή σε χώρους ασθενών, ηλικιωμένων κτλπ. Γιατί είναι πρόκληση εσύ να προσπαθείς να συγκεντρωθείς, αλλά να σου αποσπά την προσοχή το στρίνγκ της μπροστινής. Εάν πήγαινα σε ένα μπάρ το βράδυ δε θα με πείραζε, ίσα ίσα που θα το επιθυμούσα κιόλας. Για αυτό τον λόγο κιόλας από σεβασμό στον συνάνθρωπο, κάποιοι άνθρωποι προσέχουν τι φοράνε σε ορισμένα μέρη. Τώρα εάν εσένα σου αρέσει να πάς στο νοσοκομείο (που είσαι και γιατρός) με τον κώλο σου ακάλυπτο (βλέπε χαμηλοκάβαλο) λίγο με αφορά.

Νάσο,αν θες να συγκεντρωθείς,δε σε αποσπά τίποτα."Distractions",υπάρχουν όταν δε θες να προσέξεις.Οι distractions είναι απλά προφάσεις.Αν δεν υπήρχε το στρινγκ,τότε θα χάζευες την κίνηση έξω απ'το παράθυρο.Αν δεν είχε κίνηση,θα ζωγράφιζες το θρανίο.Αν δεν είχες στυλό/μολύβι to do so,θα χάζευες τα νύχια σου να μεγαλώνουν.Με λίγα λόγια,αν δε θες να προσέξεις,και Καλάζνικοφ στον κρόταφο να σου βάλουν,ο εγκέφαλός σου δε θα καταφέρει να συγκεντρωθεί.Εάν πάλι σ'ενδιαφέρει και είσαι συγκεντρωμένος,ούτε στρινγκ,ούτε ο διπλανός σου,ούτε κανείς θα σου αποσπάσουν την προσοχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top