Είναι το 3ο πεδίο καλύτερο από το 2ο;

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,826 μηνύματα.
Εχει ακουσει να παιζουν μπουνιες ποιος θα πρωτοπροσλαβει μαθηματκο ή φυσικο ? εγω οχι.
Ο γιατρος ( μιλαμε τωρα που την εχουν κανει εξω) μολις φυγει απο το γουδι πιανει 1000-1200 € το μηνα και συνεχιζει ετσι για 10 χρονια. Και αμα ο κουλης και ο καθε κουλης καταλαβει οτι τα νοσοκομεια θελουν γιατρους, αναρπαστοι θα γινουν. Χωρια που που πανε για ελευθεροι στην επαρχια οπου ειναι ''χρυσωρυχείο''
Τωρα ειναι η εποχη των γιατρων των νοσοκομων και των κομπιουτεραδων.
α και των ζαχαροπλαστων γιατι μ'αρεσουν οι παστες μπλακ φορεστ και τα κρουασινια.

Eίναι κάπως αυθαίρετος ο μύθος ότι οι γιατροί βρίσκουν τόσο εύκολα δουλειά. :hmm: Ακόμη και στο εξωτερικό. Θέλω να πω ότι ο καλός γιατρός από το απλό γιατρό δεν είναι τόσο εύκολο.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,625 μηνύματα.
Eίναι κάπως αυθαίρετος ο μύθος ότι οι γιατροί βρίσκουν τόσο εύκολα δουλειά. :hmm: Ακόμη και στο εξωτερικό. Θέλω να πω ότι ο καλός γιατρός από το απλό γιατρό δεν είναι τόσο εύκολο.
ε σιγουρα ο καλος γιατρος θελει δουλεια και πειρα και ψυχικα χαρισματα .
ειναι αυτο που λεμε πρωτα ανθρωπος και μετα γιατρος ,,ισχυει και δεν τοχουν ολοι αυτο.
το να πιασεις da vinci και στεφανιογραφο θελει να ξεχωρισεις.
αλλα και ο απειρος και ασχετος με στατινες και παρακεταμολες καλα την εχει, αφου ειναι κρατικοδιαιτο επαγγελμα.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,329 μηνύματα.
αυτο σου εξηγω κιεγω οι θετικεςεπιστημες δενεχουντοσο ζητηση γιατι ειναι κατι που ειναιπολυυυ δυσκολο καιγολγοθας σε αντιθεσημετηνιατρικη που ειναικατι σχετικα βατογιαναμαθειεναμεσο μυαλομεμια σχετικακαλη εξασφαλιση
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


ολοι γνωριζουνοτιυπαρχουνολααυτα που λες αλο αλλαπαραλληλα γνωριζουν οτι ειναι τρομακτικα δυσκολο καποιος να τα καταφερει γι αυτο και οι περισσοτεροι δενεπιλεγουναυτον τονδρομο
γιατι αυτες οι προοπτικες ειναι για λιγους και εκλεκτους μετρημενους στα δακτυλα του ενος χεριου
Νομίζω το έθεσες σωστά.
Όσα παιδάκια είναι hardcore και μαζόχες και γουστάρετε προκλήσεις διαστάσεων τραβάτε στο 2ο πεδίο. Θα είστε σαν το σπίτι σας.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εχει ακουσει να παιζουν μπουνιες ποιος θα πρωτοπροσλαβει μαθηματκο ή φυσικο ?
Υποθέτω δεν έχεις ακούσει σε competitive πανεπιστήμια τόσο εδώ όσο και έξω τι γίνεται.
Ούτε για φοιτητές που χάνουν μαλλιά και κάνουν εμετούς σε αμφιθέατρα απο το άγχος για την επίδοση τους. Ούτε για κοπέλες που τις έχουν μειώσει καθηγητές και συμφοιτητές για την νοημοσύνη τους και την ικανότητα τους να σπουδάσουν σε πολυτεχνείο ή φυσικομαθηματικό τμήμα.

Όλα αυτά τα προβλήματα είναι υπαρκτά. Και η λογική "Μάλλον δεν είμαι αρκετός έξυπνος για το 2ο πεδίο, ας σπουδάσω ιατρική λοιπόν", απλά κάνει ολοένα και χειρότερα τα παραπάνω φαινόμενα. Γιατί ο κόσμος όταν πιστεύει οτι είναι χαζός, τείνει να γίνεται χαζός. Εαν πεις ή σου πουν ένα ψέμα πολλές φορές γενικά τείνεις να το πιστέψεις στο τέλος.

Φαίνεται οτι εκθειάζει την νοημοσύνη όσων είναι στο πολυτεχνείο, αλλά επί της ουσίας άθελα της συντηρεί και στηρίζει απόψεις που συνδέονται με στερεότυπα και κοινωνικές νόρμες που κρατούν πολλααά χρόνια και μόνο κακό έχουν προκαλέσει στην κοινωνία. Σίγουρα ο καλός νους βοηθάει, αλλά το πάθος είναι αυτό που εν τέλει σε πάει μπροστά και η θέληση να καταφέρεις πράγματα.

Δεν υπάρχουν στρωμένοι δρόμοι,αυτό είναι ανθρώπινη ψευδαίσθηση. Ένστικτο υπάρχει και 2-3 στοιχεία που μας βοηθούν στο να κάνουμε λογικές επιλογές. Απο εκεί και πέρα ο άνθρωπος κάνει σχέδια και ο Θεός γελάει λένε. Η ζωή δεν είναι ευθεία γραμμή χωρίς εκπλήξεις. Και εαν εν τέλει προσπαθήσεις να αφαιρέσεις κάθε έκπληξη που περιέχει,εν τέλει δεν είναι ζωή πλεόν αυτό το πράγμα αλλά ελεγχόμενη φυλακή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
δεν πιστευουν οτι ειναι χαζοι απλα ξερουν οτι η ιατρικη ειναι κατι που μπορουν να καταφερουν ΣΙΓΟΥΡΑ δεδομενου κιολας οτι ειναι μελετηρα παιδια
το πολυτεχνειο εχει αυτο το εαν... θα μαρεσει να στιβω μεχρι τα γεραματα το κεφαλι μου με ανωτερα μαθηματικα;
θα βρω τοσο ευκολα δουλεια;
η ιατρικη ελαχιστοποιει τις πιθανοτητες να λοξοδρομησεις....
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,625 μηνύματα.
Νομίζω το έθεσες σωστά.
Όσα παιδάκια είναι hardcore και μαζόχες και γουστάρετε προκλήσεις διαστάσεων τραβάτε στο 2ο πεδίο. Θα είστε σαν το σπίτι σας.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Υποθέτω δεν έχεις ακούσει σε competitive πανεπιστήμια τόσο εδώ όσο και έξω τι γίνεται.
Ούτε για φοιτητές που χάνουν μαλλιά και κάνουν εμετούς σε αμφιθέατρα απο το άγχος για την επίδοση τους. Ούτε για κοπέλες που τις έχουν μειώσει καθηγητές και συμφοιτητές για την νοημοσύνη τους και την ικανότητα τους να σπουδάσουν σε πολυτεχνείο ή φυσικομαθηματικό τμήμα.

Όλα αυτά τα προβλήματα είναι υπαρκτά. Και η λογική "Μάλλον δεν είμαι αρκετός έξυπνος για το 2ο πεδίο, ας σπουδάσω ιατρική λοιπόν", απλά κάνει ολοένα και χειρότερα τα παραπάνω φαινόμενα. Γιατί ο κόσμος όταν πιστεύει οτι είναι χαζός, τείνει να γίνεται χαζός. Εαν πεις ή σου πουν ένα ψέμα πολλές φορές γενικά τείνεις να το πιστέψεις στο τέλος.

Φαίνεται οτι εκθειάζει την νοημοσύνη όσων είναι στο πολυτεχνείο, αλλά επί της ουσίας άθελα της συντηρεί και στηρίζει απόψεις που συνδέονται με στερεότυπα και κοινωνικές νόρμες που κρατούν πολλααά χρόνια και μόνο κακό έχουν προκαλέσει στην κοινωνία. Σίγουρα ο καλός νους βοηθάει, αλλά το πάθος είναι αυτό που εν τέλει σε πάει μπροστά και η θέληση να καταφέρεις πράγματα.

Δεν υπάρχουν στρωμένοι δρόμοι,αυτό είναι ανθρώπινη ψευδαίσθηση. Ένστικτο υπάρχει και 2-3 στοιχεία που μας βοηθούν στο να κάνουμε λογικές επιλογές. Απο εκεί και πέρα ο άνθρωπος κάνει σχέδια και ο Θεός γελάει λένε. Η ζωή δεν είναι ευθεία γραμμή χωρίς εκπλήξεις. Και εαν εν τέλει προσπαθήσεις να αφαιρέσεις κάθε έκπληξη που περιέχει,εν τέλει δεν είναι ζωή πλεόν αυτό το πράγμα αλλά ελεγχόμενη φυλακή.
ε σαμαελ τους κλασικους ειπαμε θα πυροβολαμε με σεντονια , εγω τι ..δεν εχω πυρηνικά.. σφεντονα εχω.
εμεις οι θετικοι που εχουμε μαθει να δουλευουμε με συμβολα και εξισωσεις και τα καταφερνουμε καλα αμα μας βαλουν αλλου ομως πχ ΔΕΟ θα τα βρουμε σκουρα.
Οι γιατροι ειναι κουβεντιαστοι , εβλεπα την φυσικη τους ειναι μια κουβεντιαστη φυσικη , οκ.. το κουβεντιαστο δεν ειναι ευκολο ,εχει και αυτο τα ζορια του.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,329 μηνύματα.
ε σαμαελ τους κλασικους ειπαμε θα πυροβολαμε με σεντονια , εγω τι ..δεν εχω πυρηνικά.. σφεντονα εχω.
εμεις οι θετικοι που εχουμε μαθει να δουλευουμε με συμβολα και εξισωσεις και τα καταφερνουμε καλα αμα μας βαλουν αλλου ομως πχ ΔΕΟ θα τα βρουμε σκουρα.
Οι γιατροι ειναι κουβεντιαστοι , εβλεπα την φυσικη τους ειναι μια κουβεντιαστη φυσικη , οκ.. το κουβεντιαστο δεν ειναι ευκολο ,εχει και αυτο τα ζορια του.
Έχει τα ζόρια του οτι δεν καταλαβαίνεις Χριστό εαν δεν έχεις το κατάλληλο μαθηματικό υπόβαθρο όντως.
Εαν φτιάχναμε σπίτια και αεροπλάνα με κουβεντιαστή φυσική θα είχαμε καθόλα πρακτικούς θανάτους.

Ο μηχανικός δεν δουλεύει κουβεντιαστά,έχει προδιαγραφές, ακολουθεί αυστηρά καθορισμένες και τυποποιημένες μεθόδους μετρήσεων για να επιβεβαιώνει οτι τις πληροί. Τα μαθηματικά μπαίνουν γιατί αυτές οι προδιαγραφές κάπως πρέπει να μπουν στην σχεδιαστική διαδικασία. Η οποία σπάνια γίνεται έχοντας στο νου εξισώσεις και τύπους. Δεν είναι πανελλήνιες τα πραγματικά προβλήματα ούτε ασκήσεις φυσικής και μαθηματικών. Ούτε οι ίδιες αντίστοιχες επιστήμες δεν είναι ασκησούλες για την ακρίβεια όπως πολλοί μαθητές πιστεύουν.

Η εκπαίδευση είναι συμπληρωματική. Μελετάς τα πράγματα και κουβεντιαστά για να αντιληφθείς τι γίνεται αλλά αυτό δεν αρκεί εαν θες να κάνεις engineering. Πρέπει να περάσεις και στα μαθηματικά για να καταλάβεις εις βάθος πως συμπεριφέρεται αυτό που μελετάς. Τα μαθηματικά είναι μια έξτρα γλώσσα που μιλάει ο άνθρωπος και το τρίτο του μάτι στο να αναλύει περίπλοκες καταστάσεις. Κουβεντιαστά αυτά τα προβλήματα ΔΕΝ λύνονται.

Επίσης μην το λες. Ακόμα και στην μηχανική υπάρχει κόσμος που δεν τα πάει καλά ούτε με τα μαθηματικά ούτε με την φυσική. Άλλωστε για να πετύχει κάποιος σαν μηχανικός δεν χρειάζεται να είναι και εξαιρετικός σε κανένα απο τα δυο,όσο παράδοξο και εαν ακούγεται. Η εμπειρία είναι αρκετή για να κάνει επιτυχημένα την δουλειά του και το πιο στουρνάρι. Αυτοί συνήθως ασχολούνται με διοικητικά θέματα,μαρκετινγκ,πωλήσεις,λογιστικά και επικοινωνιακά, και τα καταφέρνουν απερίγραπτα καλά. Παλιότερα έτεινα να τους υποτιμώ, αλλά ακόμα και αυτοί έχουν τον ρόλο τους σε μια επιχείρηση.
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Πάντως εγώ παιδιά εσάς των θετικών και πολυτεχνικών σχολών σας θαυμάζω για την εξυπνάδα σας
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,526 μηνύματα.
Μ αυτά που βλέπει ο άνθρωπος πως να μη νευριάσει😂🙃
Τσου τσου τσου :no:

GIF by MOODMAN

* Το είχα γράψει από το πρωί, αλλα ειχα ξεχάσει να πατήσω αποστολή αχαχαχα
ε σαμαελ τους κλασικους ειπαμε θα πυροβολαμε με σεντονια , εγω τι ..δεν εχω πυρηνικά.. σφεντονα εχω.
εμεις οι θετικοι που εχουμε μαθει να δουλευουμε με συμβολα και εξισωσεις και τα καταφερνουμε καλα αμα μας βαλουν αλλου ομως πχ ΔΕΟ θα τα βρουμε σκουρα.
Οι γιατροι ειναι κουβεντιαστοι , εβλεπα την φυσικη τους ειναι μια κουβεντιαστη φυσικη , οκ.. το κουβεντιαστο δεν ειναι ευκολο ,εχει και αυτο τα ζορια του.
Πως καλημεριζεται ο Σαμαελ:

-Καλημέρα Σαμαελ.
- Καλημέρα. Ξέρεις γιατί με ακούς που σου μιλάω; Πρώτον γιατί δε βρισκόμαστε στο κενό. Ο αέρας λειτουργεί ως υλικό μέσο διάδοσης των ηχητικών κυματων. Το ενα μόριο μεταφέρει τη διαταραχή στο άλλο κλπ κλπ.

(Μιας και μιλάμε για κύματα φαντάζεσαι πόσα πολλά μπορεί να πει και φυσικά καλύτερα απ'ότι τα έγραψα εγώ :laugh:).
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,625 μηνύματα.
Ναι ενταξει υπαρχουν και οι φιγουρατζες, υπαρχουν και οι εργατες

Ήταν ένας Λαρισαίος και περνούσε κάτω από μια πολυκατοικία που φτιαχνόταν.
Ο Λαρισαίος που περνούσε από κάτω έλεγε στους εργάτες πιρκλις και οι εργάτες του λέγανε ότι δεν υπάρχει κανένας πιρκλις.
Ο Λαρισαίος έλεγε το ίδιο και το ίδιο.
Σε μια φάση η πολυκατοικία έπεσε και όταν την είδε ο Λαρισαίος τους είπε :Δεν σας είπα πίρκλις (πήρε κλήση)..


Εχω συναντησει και μαιευτηρα που εκανε καισαρικες και δεν ειξερε την λειτουργια του νατριου και του καλιου σε σχεση με το νερο στο σωμα.
Δυστυχωςτο πουλμουρ υπαρχει παντου και ιδαιτερα στον ιατρικο κλαδο , κανε μια βολτα στα επειγοντα και μιλα με ειδικευομενους , θα το καταγραψεις.

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πάντως εγώ παιδιά εσάς των θετικών και πολυτεχνικών σχολών σας θαυμάζω για την εξυπνάδα σας
ναι ειμαστε υποδειγμα τεμπελοκαταστασης.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,329 μηνύματα.
Πάντως εγώ παιδιά εσάς των θετικών και πολυτεχνικών σχολών σας θαυμάζω για την εξυπνάδα σας
Καταλαβαίνω οτι το σχόλιο σου είναι καλοπροαίρετο. Αλλά εγώ θα σου έλεγα don't. Η εξυπνάδα δεν είναι κάτι που ο άλλος έχει μοχθήσει για να την αποκτήσει απαραίτητα ;). Εγώ θαυμάζω όσους δεν το βάζουν κάτω και έχουν πείσμα στα προβλήματα. Ιδίως σε αυτά που πιέζουν την "εξυπνάδα τους" και για τα οποία δουλεύουν σκληρά να λύσουν.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τσου τσου τσου :no:

GIF by MOODMAN

* Το είχα γράψει από το πρωί, αλλα ειχα ξεχάσει να πατήσω αποστολή αχαχαχα

Πως καλημεριζεται ο Σαμαελ:

-Καλημέρα Σαμαελ.
- Καλημέρα. Ξέρεις γιατί με ακούς που σου μιλάω; Πρώτον γιατί δε βρισκόμαστε στο κενό. Ο αέρας λειτουργεί ως υλικό μέσο διάδοσης των ηχητικών κυματων. Το ενα μόριο μεταφέρει τη διαταραχή στο άλλο κλπ κλπ.

(Μιας και μιλάμε για κύματα φαντάζεσαι πόσα πολλά μπορεί να πει και φυσικά καλύτερα απ'ότι τα έγραψα εγώ :laugh:).
Γιατί με δικάζεις ρε Pak ; :hehe:
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,526 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,329 μηνύματα.

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,526 μηνύματα.
Το insight για τα κύματα σου άρεσε μάλλον.
Ναι, ναι και ναι.
Στο ειχα πει άλλωστε και είχα δηλώσει τον εντυπωσιασμό μου για το πως συνδέονται κάποια "πράγματα" που ειχες αναφέρει.

(Αυτό για τον ήχο το ήξερα, κάτι ξέρουμε και εμείς του τρίτου :bleh:)
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,329 μηνύματα.
Ναι, ναι και ναι.
Στο ειχα πει άλλωστε και είχα δηλώσει τον εντυπωσιασμό μου για το πως συνδέονται κάποια "πράγματα" που ειχες αναφέρει.

(Αυτό για τον ήχο το ήξερα, κάτι ξέρουμε και εμείς του τρίτου :bleh:)
Χαχαχαx, η σύνδεση πάει πολυυυύ βαθύτερη με πολλά άλλα πράγματα. Αλλά επειδή έχω παρατηρήσει οτι το μυαλό καίγεται, το οποίο είναι λογικό καθώς είναι αρκετά να τα χωνέψει κανείς, το κόβω πάντα κάπου στην μέση πάντα. Ίσα ίσα να δημιουργείται ο προβληματισμός και ο θαυμασμός προς το άγνωστο αλλά όχι για να υπάρχει και δυσφορία απο τις πολλές πληροφορίες :laugh: .

(Θα ήταν δυνατόν να έλεγες βρε Pakμ κάτι που δεν γνώριζες ; :hehe: )
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,526 μηνύματα.
(Θα ήταν δυνατόν να έλεγες βρε Pakμ κάτι που δεν γνώριζες ; :hehe: )
Confused Thinking GIF

Ναι εχεις δίκιο :laugh:

Εννοούσα οτι το ήξερα πριν αναφερθεις εσύ, γιατί νομίζω πρέπει να έκανες λόγο γι'αυτο σε εκεινο το σεντονακι.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,329 μηνύματα.
Confused Thinking GIF

Ναι εχεις δίκιο :laugh:

Εννοούσα οτι το ήξερα πριν αναφερθεις εσύ, γιατί νομίζω πρέπει να έκανες λόγο γι'αυτο σε εκεινο το σεντονακι.
Αα ναι οκ,σωστή.
Φυσικά,εαν δεν γίνεται αναφορά σε κάτι ήδη γνωστό, το καινούριο φαντάζει τελείως απόμακρο. Ωστόσο στο καινούριο πρέπει πάντα να πηγαίνουμε πατώντας σταθερά στα όσα ήδη ξέρουμε. Αλλιώς συνδέσεις και το aha moment δεν μπορεί να γίνει.

Το υπόβαθρο των αρμονικών κυμάτων είναι εξαιρετικό για όσους είχαν την τύχη να το παρακολουθήσουν στο σχολείο γιατί με λίγη προσπάθεια μπορούν να καταλάβουν και τι γίνεται σε περιπτώσεις που το μέσο δεν είναι εντελώς ελαστικό(παρουσιάζει αντίσταση στην κάμψη) και όταν δεν διαταρράσουμε μια χορδή ή τον αέρα με ένα αρμονικό κύμα αλλά με πολλά ή ακόμα και άπειρα.

Τρομερό και όμως αληθινό όσο συγκεκριμένα και εαν ακούγονται αυτά,μας οδηγούν αβίαστα(αλλά όχι με εντελώς προφανή τρόπο μάλλον) να εξηγήσουμε πως δημιουργείται το φαινόμενο της μνήμης. Για την ακρίβεια ένα τεράστιο πλήθος πολύ χρήσιμων ιδιοτήτων προκύπτουν λόγω των μη ιδανικοτήτων που υπάρχουν τα πάντα στην φύση. Πιστεύω είναι πολύ όμορφο το οτι η περιπλοκότητα του κόσμου μοιάζει κατάρα, αλλά στην ουσία είναι και ευχή καθώς χωρίς αυτές τις περιπλοκότητες δεν θα υπήρχε ο κόσμος όπως τον ξέραμε. Στην εν λόγω περίπτωση δεν θα μπορούσαμε να θυμόμαστε, δεν θα μπορούσαμε να αποθηκεύουμε πράγματα στις ηλεκτρονικές συσκευές μας κτλπ.
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Ναι ενταξει υπαρχουν και οι φιγουρατζες, υπαρχουν και οι εργατες

Ήταν ένας Λαρισαίος και περνούσε κάτω από μια πολυκατοικία που φτιαχνόταν.
Ο Λαρισαίος που περνούσε από κάτω έλεγε στους εργάτες πιρκλις και οι εργάτες του λέγανε ότι δεν υπάρχει κανένας πιρκλις.
Ο Λαρισαίος έλεγε το ίδιο και το ίδιο.
Σε μια φάση η πολυκατοικία έπεσε και όταν την είδε ο Λαρισαίος τους είπε :Δεν σας είπα πίρκλις (πήρε κλήση)..


Εχω συναντησει και μαιευτηρα που εκανε καισαρικες και δεν ειξερε την λειτουργια του νατριου και του καλιου σε σχεση με το νερο στο σωμα.
Δυστυχωςτο πουλμουρ υπαρχει παντου και ιδαιτερα στον ιατρικο κλαδο , κανε μια βολτα στα επειγοντα και μιλα με ειδικευομενους , θα το καταγραψεις.

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


ναι ειμαστε υποδειγμα τεμπελοκαταστασης.
αυτο με την τεμπελοκκατασταση το εξηγεις λιγο;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,625 μηνύματα.
αυτο με την τεμπελοκκατασταση το εξηγεις λιγο;
οι θετικοι μεσα απο μια σχεση διαβαζουν μια δυο τρεις σελιδες με γραμματα.
ο φυσικος πηρε τον 2ο νομο του νευτωνα και μεσα σε 1.5Ω ξεδιπλωσε ολλο την νευτωνια φυσικη με παραγωγισεις και ολοκληρωσεις
ολη η σκεψη ειναι πως θα παινχιδισουμε με τις σχεσεις και οχι τι λεει ο ταδε taylor kai ford.
αφου εχεις κανει φυσικη? τεμπελικη δεν ειναι?
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,826 μηνύματα.
Οι γιατροι ειναι κουβεντιαστοι , εβλεπα την φυσικη τους ειναι μια κουβεντιαστη φυσικη , οκ.. το κουβεντιαστο δεν ειναι ευκολο ,εχει και αυτο τα ζορια του.

Η κουβεντιαστή Φυσική είναι και στο Τμήμα Παιδαγωγικής, Προσχολικής Αγωγής, και άλλες επιστήμες που δίνουν έμφαση σε άλλα πράγματα. Φυσική πάντως δεν είναι. Οι γιατροί κάνουν Φυσική μόνο όσοι ακολουθούν καριέρα Ακτινολόγου ή Οφθαλμιάτρου ή Ορθοπεδικού (χειρούργου)! Είναι γιατροί με αρκετά καλό θετικό μυαλό. Το οστό προσομοιώνει ένα στερεό σώμα. Η Οφθαλμιατρική θέλει άψογη Οπτική και Ηλεκτρομαγνητισμό. Βέβαια η πλειοψηφία των αποφοίτων Ιατρικής πάνε σε κάτι -ολογίες για να το ρίξουν στην κουβέντα με τον ασθενή.

Καλώς ή κακώς τα Μαθηματικά και η Φυσική έτσι είναι. Είμαστε σε μια χώρα όπου κάτι αιώνες πίσω, κάποιοι πρόγονοί μας έθεσαν μεγάλα ερωτήματα πάνω στα οποία βασίζεται η σύγχρονη επιστήμη...και η Ιατρική υπηρεσία (γιατί η Ιατρική είναι υπηρεσία όταν δεν περιέχει χειρουργικό κομμάτι με δημοσίευση σε περιοδικό). Βέβαια στην σύγχρονη εποχή παίζουν κάτι απόψεις σαν του γιάννη που λένε ότι "άκουσες να ζητάνε Μαθηματικούς;"

Διαφωνώ με την άποψη ότι η ιατρική αποτελεί μια εύκολη επιστήμη για όσους δεν θέλουν να λοξοδρομήσουν. Όπως είπε σωστά ο Samael, η ζωή δεν είναι ίδια για όλους και ούτε συνδέεται με το κομμάτι των σπουδών. Η ρομαντική άποψη ότι κάποια επιστήμη έχει καλύτερες προοπτικές επειδή αυτό μας συμφέρει να ακούμε, δεν οδηγεί κάπου. Τι σημαίνει καλύτερες προοπτικές; Η προοπτική περιλαμβάνει από την ποιότητα ζωής, περιβάλλον εργασίας μέχρι την ισορροπία σαν προσωπικότητα.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,329 μηνύματα.
Η κουβεντιαστή Φυσική είναι και στο Τμήμα Παιδαγωγικής, Προσχολικής Αγωγής, και άλλες επιστήμες που δίνουν έμφαση σε άλλα πράγματα. Φυσική πάντως δεν είναι. Οι γιατροί κάνουν Φυσική μόνο όσοι ακολουθούν καριέρα Ακτινολόγου ή Οφθαλμιάτρου ή Ορθοπεδικού (χειρούργου)! Είναι γιατροί με αρκετά καλό θετικό μυαλό. Το οστό προσομοιώνει ένα στερεό σώμα. Η Οφθαλμιατρική θέλει άψογη Οπτική και Ηλεκτρομαγνητισμό. Βέβαια η πλειοψηφία των αποφοίτων Ιατρικής πάνε σε κάτι -ολογίες για να το ρίξουν στην κουβέντα με τον ασθενή.

Καλώς ή κακώς τα Μαθηματικά και η Φυσική έτσι είναι. Είμαστε σε μια χώρα όπου κάτι αιώνες πίσω, κάποιοι πρόγονοί μας έθεσαν μεγάλα ερωτήματα πάνω στα οποία βασίζεται η σύγχρονη επιστήμη...και η Ιατρική υπηρεσία (γιατί η Ιατρική είναι υπηρεσία όταν δεν περιέχει χειρουργικό κομμάτι με δημοσίευση σε περιοδικό). Βέβαια στην σύγχρονη εποχή παίζουν κάτι απόψεις σαν του γιάννη που λένε ότι "άκουσες να ζητάνε Μαθηματικούς;"

Διαφωνώ με την άποψη ότι η ιατρική αποτελεί μια εύκολη επιστήμη για όσους δεν θέλουν να λοξοδρομήσουν. Όπως είπε σωστά ο Samael, η ζωή δεν είναι ίδια για όλους και ούτε συνδέεται με το κομμάτι των σπουδών. Η ρομαντική άποψη ότι κάποια επιστήμη έχει καλύτερες προοπτικές επειδή αυτό μας συμφέρει να ακούμε, δεν οδηγεί κάπου. Τι σημαίνει καλύτερες προοπτικές; Η προοπτική περιλαμβάνει από την ποιότητα ζωής, περιβάλλον εργασίας μέχρι την ισορροπία σαν προσωπικότητα.
Ολα φίλε μου κρίνονται από το εξής απλό πράγμα. Υπάρχουν σχολές που τις κάνουν "φτιάχνουν" οι φοιτητές και σχολές που οι φοιτητές περιμένουν να τους "φτιάξει". Πιστεύω αρκετά ξεκάθαρος ;) .

Σταματήστε τα στερεότυπα. Αφήστε το κάθε παιδί να επιλέξει ότι θέλει. Φυσικό ; Φυσικό , Μαθηματικό ; Μαθηματικό. Πολυτεχνείο ; Πολυτεχνείο.

Ξέρω άφθονες περιπτώσεις ανθρώπων που επέλεξαν στρωτους δρόμους. Και ειλικρινά δεν θα το έκανα με τίποτα. Πόσους από αυτούς τους λιώνουν για τρεις και εξήντα με ελάχιστη εργασιακή ευελιξία , μονότονο και συγκεκριμένο πρόγραμμα και άθλιες εργασίακες συνθήκες και συμπεριφορές; Και εννοείται χωρίς καμιά προοπτική εξέλιξης ή περαιτέρω εκπαίδευσης.

Ίσως κάποιους να τους γεμίζει αυτό, αλλά ας μην κάνουμε το λάθος να θεωρήσουμε ότι τα στρωτά επαγγέλματα είναι για όλους. Δεν ζητάμε όλοι τα ίδια πράγματα στην ζωή μας. Για τον διπλανό ίσως είναι ανάγκη ζωής να βγάζει αρκετά για να πουλάει μούρη ή να πάρει αμάξι ή να κάνει τα χόμπυ του ρε αδελφέ. Αλλά άλλον μπορεί να τον γεμίζει η δουλειά του έστω και με λιγότερα λεφτά. Τέτοια κοινωνία θεωρώ ότι θέλουμε γιατί τότε ξέρεις ότι ο άλλος θα κάνει αξιοπρεπώς, με ευχαρίστηση,μεράκι και επαγγελματισμό την δουλειά του. Και όπως είπε και ο nPb και καθαριστής να είναι , θα έχεις αμέριστο σεβασμό απέναντι του.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top