Είναι οι φοιτητές αργόσχολοι;

Eίναι οι φοιτητές αργόσχολοι;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 32 49.2%
  • Όχι

    Ψήφοι: 33 50.8%

Gina54

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
καλο να μη συγκρινουμε πανεπιστημια ξενων χωρων γιατι για την πλειοψηφια των εισαχθεντων το πανεπιστημιο ειναι ενας διαυλος που σε μετατρεπει απο μαθητη σε επαγγελματια
(αυτα τα γινεσαι επιστημονας, προαγεται η γνωση και η επιστημη...ας τα αφησουμε για φιλοσοφικες συζητησεις, αν δεν ηταν μονο κ μονο για τη γνωση, δεν θα απαιτουσαν αμοιβες οι αποφοιτοι)
επομενως, πανεπιστημια διαφορετικων κοινωνιων σε ετοιμαζουν να γινεις επαγγελματιας
σε διαφορετικη κοινωνια
πχ εδω ειναι χαλαρος (δεν λεω ευκολος ή οχι) ο θεσμος του πανεπιστημιου, γιατι αν σε επαιρνε απο πανελληνιες και σε συνεχιζε με ιδιο ρυθμο θα ειχαμε μεσο ορο ζωης των ελληνων 30 χρονων λογω αγχους...

Για να φοιτήσει ένας Ελληνας στα πανεπιστήμια του εξωτερικού είναι απαραίτητη προυπόθεση να έχει δώσει πανελλήνιες.Ακόμη και για τη Ρουμανία.Αν δεν έχει δώσει πανελλήνιες δεν μπορεί να κάνει αίτηση.Εγώ έδωσα πανελλήνιες κανονικά και αγχώθηκα και κουράστηκα γιατί ήθελα να περάσω στην Ελλάδα φυσικά,κυρίως για να είμαι κοντά στα αγαπημένα μου πρόσωπα,καθώς και γιατί από άποψη ζωής (φοιτητικής και γενικότερα) -πως να το κάνουμε- σαν την Ελλάδα δεν έχει! Ήλιος,θάλασσα,μπαράκια,σουβλάκι κτλ χαχαχα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GordonGekko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GordonGekko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Απαράδεκτος.

Καταρχάς διάφορα παραδείγματα έδωσα για διάφορα κίνητρα που θα μπορούσαν να εφαρμοστούν.
Αυτο που λέω είναι πως πρέπει να εφαρμοστούν.. Το ποια κίνητρα θα εφαρμοστούν, δεν θα το πω εγω.
Εσύ πήρες ένα και το έγραψες σαν να το προτείνω μεμονωμένα. Απαράδεκτη γενικίκευση μπορω να πω εκ' μέρους σου.

Παρολ'αυτα καταλαβαίνω πως δεν θα σου αρεσε ένα τέτοιο είδους μέτρο, ούτε εσένα, ούτε και της πλειοψηφίας ελλήνων φοιτητων. Θα ήταν ποιο σωστο ένα τέτοιο μέτρο να εφαρμοστεί για τους Αετεις φοιτητες και έπειτα, ώστε να ξέρουν και να προγραμματιστούν σωστα..

Βέβαια εσύ μπορεί να διαφωνείς με όλο το σκεπτικό μου, πράγμα λογικότατο αφού πραγματικά στην Ελλάδα δεν θα αλλάξει ποτέ κάτι... Εγω πρεπει να αλλαξω και να φύγω απο εδω οσο πιο σύντομα γίνεται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Καταρχάς διάφορα παραδείγματα έδωσα για διάφορα κίνητρα που θα μπορούσαν να εφαρμοστούν.
Αυτο που λέω είναι πως πρέπει να εφαρμοστούν.. Το ποια κίνητρα θα εφαρμοστούν, δεν θα το πω εγω.
Εσύ πήρες ένα και το έγραψες σαν να το προτείνω μεμονωμένα. Απαράδεκτη γενικίκευση μπορω να πω εκ' μέρους σου.

Παρολ'αυτα καταλαβαίνω πως δεν θα σου αρεσε ένα τέτοιο είδους μέτρο, ούτε εσένα, ούτε και της πλειοψηφίας ελλήνων φοιτητων. Θα ήταν ποιο σωστο ένα τέτοιο μέτρο να εφαρμοστεί για τους Αετεις φοιτητες και έπειτα, ώστε να ξέρουν και να προγραμματιστούν σωστα..

Βέβαια εσύ μπορεί να διαφωνείς με όλο το σκεπτικό μου, πράγμα λογικότατο αφού πραγματικά στην Ελλάδα δεν θα αλλάξει ποτέ κάτι... Εγω πρεπει να αλλαξω και να φύγω απο εδω οσο πιο σύντομα γίνεται..

Καλό δρόμο.

ΥΓ:Το πρόβλημα μ'αυτό που λες δεν είναι "πότε θα εφαρμοστεί".Το πρόβλημα μ'αυτό που λες είναι ότι είναι ηλίθιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xx-Giota-xX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γιώτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Τώρα μόλις τελείωσα το διάβασμα (για σήμερα γιατί γενικά είναι ατελείωτο) και από όλα τα θέματα του φόρουμ λόγω της κατάστασής μου αυτό μου φάνηκε το πλέον εκνευριστικότερο!!!Οι φοιτητές αργόσχολοι??χαχαχαχα!Για μένα στο πρώτο έτος τα πράγματα ήταν νορμάλ.Τώρα ξυπνάω κάθε μέρα στης 6 να πάω σχολή όταν έχω μαθήματα και όταν δεν έχω ξυπνάω να διαβάσω,κάνω ένα μικρό διαλειμμα το μεσημέρι για φαγητό και συνεχίζω το διάβασμα μέχρι αργά το βράδυ και πάλι δεν προλαβαίνω να βγάλω όλα αυτά που απαιτούνται-και αυτό όταν δεν έχουμε εξεταστική και το καλοκαίρι, όταν έχουμε εξεταστική ζήτημα και να προλαβαίνω να κοιμηθώ.Έχω να βγω από το σπίτι να δω άνθρωπο τουλάχιστον 10 μέρες.Άκουγα φοιτητική ζωή θα περνάς χαλαρά, τέλεια, θα βγαίνεις με τους φίλους να ξενυχτάτε ατελείωτα και μπλα μπλα μπλα...Μόλις πάτησα το πόδι μου στο πανεπιστήμιο δεν είδα τίποτα από όλα αυτά και μου φαίνεται χειρότερα και από τη χρονιά των πανελληνίων από θέμα διαβάσματος και άγχους μην χάσω καμιά χρονιά ή αν θα είμαι το χρόνου στο πανεπιστήμιο!Γιατί να μην έχω κι εγώ λίγο χρόνο να "χαζέψω"?
Στην Ελλάδα γενικά οι φοιτητές είναι πολύ χαλαροί με ορισμένες εξαιρέσεις βέβαια.Άτιμες πανελλήνιες και μαθηματικά που δεν πέρασα στη σχολή που ήθελα στην Ελλάδα, να περνάω ζωάρα κοντά στην οικογένεια μου και τους φίλους μου που έχω να δω από πέρυσι τον Ιούλιο.Ήρθα στο εξωτερικό και μου βγαίνει τώρα η πίστη κυριολεκτικά!(Γιατί στο πανεπιστήμιό μου ή είσαι χοντροματσωμένος και έχεις τα μέσα να περνάς μέχρι το τρίτο έτος που θα φύγεις γιατί δε θα αρκούν πλέον τα μέσα ή ξεχνάς ότι είσαι άνθρωπος και δεν υπερβάλλω).Δε βαριέσαι...τουλάχιστον κάνω αυτό που θέλω και θα το κάνω καλά...Είπα τον πόνο μου και μου έφυγε ένα βάρος!

Και όσων αφορά την απάντηση στο ερώτημα ειναι οι φοιτητές αργόσχολοι; Θα πω εξαρτάται...Από της απαιτήσεις του πανεπιστημίου κυρίως και από τις προσωπικές φιλοδοξίες του καθενός.

Έλα ρε Gina άντε ρε!!πες τα γιατί θα τρελαθούμε...ΔΥΝΑΤΑ,ΚΡΑΤΑ ΓΕΡΑ!


και θα δεις τον καφέ που σου είπα θα τον πιούμε κάάάποια στιγμή :D promise.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thed

Νεοφερμένος

Ο thed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
ναι οι φοιτητες τα πρωτα χρονια ειναι αργοσχολοι,τουλαχιστον αυτο βλεπω απο τον εαυτο μου και μερικους φιλους μου,γιατι οταν εισαι στην αρχη και εχεις την ελευθερια σου λες υπαρχει χρονος ελα μωρε θα τα περασω το σεπτεμβρη και γινεται ολο αυτο ενας φαυλος κυκλος μεχρι να καταλαβεις οτι στενευουν τα πραγματα,(βεβαια μονο σε οσους νοιαστηκαν να κανουν μια φοιτητικη ζωη και οχι σαν τον αλλο απο πανω που λεει οτι διαβαζει σαν ρομποτ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GordonGekko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GordonGekko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Καλό δρόμο.

ΥΓ:Το πρόβλημα μ'αυτό που λες δεν είναι "πότε θα εφαρμοστεί".Το πρόβλημα μ'αυτό που λες είναι ότι είναι ηλίθιο.

ηλιθιο για σενα, πραγμα λογικο γιατι ετσι ταιριαζει με ολη την προσωπικοτητα σου..
το ηλιθιο παντως που λες εφαρμοζεται στο εξωτερικο, απο ανθρωπους που εσυ και οι διάφοροι φιλοι σου που έχετε σαν πρότυπο τον μπάαντερ και την άλλη την ουλρικε, θεωρειτε ηλιθιους..
το προβλημα λοιπον ειναι πως ειναι δυσκολο να εφαρμοστει εδω στην Ελλάδα, διότι υπάρχουν πολλοί φίλοι σου..
ωστόσο με λίγη θέληση απο λίγους ανθρώπους, όλα μπορούν να γίνουν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gina54

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Έλα ρε Gina άντε ρε!!πες τα γιατί θα τρελαθούμε...ΔΥΝΑΤΑ,ΚΡΑΤΑ ΓΕΡΑ!


και θα δεις τον καφέ που σου είπα θα τον πιούμε κάάάποια στιγμή :D promise.

Ρε μόλις είχα τελειώσει το διάβασμα, είχα ξαπλώσει και δε με έπαιρνε ο ύπνος γιατί σκεφτόμουν διάφορα και είχα άγχος.Και μπαμ πέφτω σ'αυτό το θέμα και μου ανάψαν τα λαμπάκια και δεν κρατήθηκα να μη γράψω χαχαχα :P!...Ναι αυτό το ρημαδοκαφέ από την αρχή της χρονιάς τον συζητάμε για να δούμε πότε θα γίνει πραγματικότητα!Κουράγιο συναδέλφισσα και συμπάσχουσα Γιώτα...λίγες μέρες ακόμα και τελειώνουν τα βάσανα μας, θα κάνουμε και ΜΙΑ βδομάδα διακοπέες (τι άλλο θες?) και μετα θα αρχίσουν χειρότερα βάσανα...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
ηλιθιο για σενα, πραγμα λογικο γιατι ετσι ταιριαζει με ολη την προσωπικοτητα σου..
το ηλιθιο παντως που λες εφαρμοζεται στο εξωτερικο, απο ανθρωπους που εσυ και οι διάφοροι φιλοι σου που έχετε σαν πρότυπο τον μπάαντερ και την άλλη την ουλρικε, θεωρειτε ηλιθιους..
το προβλημα λοιπον ειναι πως ειναι δυσκολο να εφαρμοστει εδω στην Ελλάδα, διότι υπάρχουν πολλοί φίλοι σου..
ωστόσο με λίγη θέληση απο λίγους ανθρώπους, όλα μπορούν να γίνουν....

Πριν κοιμηθείς,πάρε ένα ηρεμιστικό.Μπορεί να σταματήσει το παραλήρημα. :hmm:


PS:Και μην το παίρνεις τόσο κατάκαρδα.Όλοι μας λέμε ηλίθια πράγματα from times to times.Σημασία έχει να μπορούμε να τα προσπερνάμε,όχι να εμμένουμε σε αυτά με εξυπναδίστικα σχολιάκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GordonGekko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GordonGekko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Πριν κοιμηθείς,πάρε ένα ηρεμιστικό.Μπορεί να σταματήσει το παραλήρημα. :hmm:
PS:Και μην το παίρνεις τόσο κατάκαρδα.Όλοι μας λέμε ηλίθια πράγματα from times to times.Σημασία έχει να μπορούμε να τα προσπερνάμε,όχι να εμμένουμε σε αυτά με εξυπναδίστικα σχολιάκια.

δυσκολο.. ειμαι ηδη με καφε και 2 red bull:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι φοιτητές που νευρίασαν με την ερώτηση αυτού του τόπικ είναι καρακομπλεξάρες. Σίγουρα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
εγω γενικα συμφωνω με τον γκεκο,
πρεπει κατι να γινει, και δεν πρεπει να στεκομαστε στα ακρα, δηλαδη ή πρεπει να μην παταει ο αλλος ή να διαβαζει 18ωρα, δεν υπαρχει ενδιαμεσο?

ας πουμε οταν πηγαινω για μαθημα και ο αλλος μπαινει στην αιθουσα ΜΟΝΟ για χαβαλε, και ισως σημειωσει και 2 λεπτα. θελω να τον πεταει εξω, συνοπτικα και ωραια ο καθηγητης, χωρις να εχουμε την καθε παραταξη (ονοματα δεν λεμε , οικογενειες δεν θιγουμε) να μας αναλυει το δικαιωμα του φοιτητη να κανει βλακειες και να ενοχλει τους αλλους

απο την αλλη πλευρα, ΠΡΕΠΕΙ να ελεγχονται ΚΑΙ οι καθηγητες...οταν σε ενα μαθημα καθε φορα κοβεται το 66%...ε κατι δεν παει καλα, δεν μπορεις να πεις οτι το 66% ηταν ασχετοι τελειως, κατι δεν εκανε καλα και ο διδασκων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gina54

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
εγω γενικα συμφωνω με τον γκεκο,
πρεπει κατι να γινει, και δεν πρεπει να στεκομαστε στα ακρα, δηλαδη ή πρεπει να μην παταει ο αλλος ή να διαβαζει 18ωρα, δεν υπαρχει ενδιαμεσο?

ας πουμε οταν πηγαινω για μαθημα και ο αλλος μπαινει στην αιθουσα ΜΟΝΟ για χαβαλε, και ισως σημειωσει και 2 λεπτα. θελω να τον πεταει εξω, συνοπτικα και ωραια ο καθηγητης, χωρις να εχουμε την καθε παραταξη (ονοματα δεν λεμε , οικογενειες δεν θιγουμε) να μας αναλυει το δικαιωμα του φοιτητη να κανει βλακειες και να ενοχλει τους αλλους

απο την αλλη πλευρα, ΠΡΕΠΕΙ να ελεγχονται ΚΑΙ οι καθηγητες...οταν σε ενα μαθημα καθε φορα κοβεται το 66%...ε κατι δεν παει καλα, δεν μπορεις να πεις οτι το 66% ηταν ασχετοι τελειως, κατι δεν εκανε καλα και ο διδασκων

:worship: Είναι πολύ σωστά αυτά που λες και έχεις απόλυτο δίκιο!Γενικά υπάρχουν καταστάσεις στα ελληνικά πανεπιστήμια που είναι απαράδεκτες όπως αυτό που ανέφερες με τις παρατάξεις.Επίσης, μακάρι να υπήρχε κάποιος τρόπος ελέγχου και αξιολόγησης των καθηγητών γιατί πολλοί είναι αυτοί που δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους ,ενώ την ίδια στιγμή καλύτεροι επιστήμονες με όρεξη για δουλειά είναι άνεργοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GordonGekko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GordonGekko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
εγω γενικα συμφωνω με τον γκεκο,
πρεπει κατι να γινει, και δεν πρεπει να στεκομαστε στα ακρα, δηλαδη ή πρεπει να μην παταει ο αλλος ή να διαβαζει 18ωρα, δεν υπαρχει ενδιαμεσο?

ας πουμε οταν πηγαινω για μαθημα και ο αλλος μπαινει στην αιθουσα ΜΟΝΟ για χαβαλε, και ισως σημειωσει και 2 λεπτα. θελω να τον πεταει εξω, συνοπτικα και ωραια ο καθηγητης, χωρις να εχουμε την καθε παραταξη (ονοματα δεν λεμε , οικογενειες δεν θιγουμε) να μας αναλυει το δικαιωμα του φοιτητη να κανει βλακειες και να ενοχλει τους αλλους

απο την αλλη πλευρα, ΠΡΕΠΕΙ να ελεγχονται ΚΑΙ οι καθηγητες...οταν σε ενα μαθημα καθε φορα κοβεται το 66%...ε κατι δεν παει καλα, δεν μπορεις να πεις οτι το 66% ηταν ασχετοι τελειως, κατι δεν εκανε καλα και ο διδασκων

παντως ξερω πολλα μαθηματα στα οποια καθηγητης δικαιως κοβει το 66%.. και καλα κανει.. καλυτερα ετσι απο το να βαλει ευκολα-γελοια θεματα και να υποβαθμισει ολο το επιπεδο σπουδων.
π.χ. στις αρχες λογιστικης 2ου εξαμηνου δεν κοβεται μεγαλο ποσοστο?
εγω με 9 το περασα αυτο..

αληθεια τι ετος εισαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
παντως ξερω πολλα μαθηματα στα οποια καθηγητης δικαιως κοβει το 66%.. και καλα κανει.. καλυτερα ετσι απο το να βαλει ευκολα-γελοια θεματα και να υποβαθμισει ολο το επιπεδο σπουδων.
π.χ. στις αρχες λογιστικης 2ου εξαμηνου δεν κοβεται μεγαλο ποσοστο?
εγω με 9 το περασα αυτο..

αληθεια τι ετος εισαι?

1ο ειμαι, μαλλον περασα και εγω λογιστικη,
δεν λεω σε καμια περιπτωση να υποβαθμισει την εξεταση ο καθηγητης, λεω να αναβαθμισει την διδασκαλια
προσωπικα στη λογιστικη και στο φροντιστηριο και στο μαθημα δεν ειχα προβλημα

πχ ομως στατιστικη...αλλα καναμε στην αιθουσα, αλλα ντι αλλων επεσαν, δεν ηξερα τι ακριβως να κανω,,,απλα τα κοιτουσα
μιας κ μιλαμε με κοινο μοτιβο
οι λογιστικες, μπορει να ειναι δυσκολες, εχουν τη λογικη, διαβαζω, παρακολουθω, γραφω!
ενω αλλα μαθηματα με "κρισεος"
ειναι συμφωνεις με τη γνωμη του καθηγητη=περνας, διαφωνεις=κοβεσαι

πανεπιστημιο ειναι...αν δεν ειναι ανοιχτοι σε επικοδομητικες διαφωνιες, να ΜΗΝ βαζουν κρισεος
ο αινσταιν με διαφωνιες εκανε θεωρια σχετικοτητας (καλα, θα μ πεις, ενας ηταν αυτος)
πρεπει δηλαδη, καποιος σχετικος με το μαθημα και ασχετος με την διδασκαλια στο τμημα, να βλεπει τις σημειωσεις με οτι διδαχθηκε και τα θεματα και να λεει...ειναι επαρκες αυτο?

γιατι με τη λογικη αυτη, αν πεις σε ενα παιδι της Γ λυκειου τι ειναι το ολοκληρωμα οφειλει να λυνει 3πλα ολοκληρωματα διοτι "η λογικη ειναι ιδια"

συγνωμη αλλα το ΙQ μου ειναι κατω απο 200, αμα απλα ακουσω μια μεθοδο σε 2 2ωρα, δεν μπορω να τις εφαρμοσω κατα βουληση οπου θελω...πρεπει λοιπον η εξεταση να ειναι αναλογη της διδασκαλιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Δεν νομιζω οτι ειναι αδιαφοροι οσοι δεν πατανε στα μαθηματα. Ειναι πολλοι αυτοι που βρισκουν βοηθεια εκτος πανεπιστημιου και περνουν κανονικα τα μαθηματα στα εξαμηνα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Η απάντηση στο ερώτημα νομίζω είναι "εξαρτάται". Εξαρτάται τον άνθρωπο. Αν κάποιος γενικά στη ζωή του είναι αργόσχολος, πολύ πιθανόν να ακολουθήσει την ίδια "τακτική" και στο Πανεπιστήμιο. Δε θεωρώ απαραίτητα κακό να μην παρακολουθείς κάποια μαθήματα (προσοχή, δεν εννοώ να πατάς στη σχολή από ποτέ εώς σπάνια, απλά να αφήνεις "κενές" κάποιες ώρες) στα οποία πιστεύεις ότι η διδακτική ώρα δε μπορεί να σου προσφέρει και πολλά για τον άλφα ή βήτα λόγο (τρόπος παράδοσης, διδάσκων, βαθμός δυσκολίας μαθήματος κλπ). Όμως σίγουρα όσο περισσότερο παρακολουθείς, τόσο καλύτερα αποτελέσματα θα έχεις. Τώρα όπως προείπα, εξαρτάται από το εκάστοτε άτομο. Κάποιοι αρέσκονται περισσότερο στο προσωπικό διάβασμα και προσωπική κατανομή του χρόνου - ύλης και λιγότερο στην παρακολούθηση, και κάποιοι άλλοι προτιμούν το αντίθετο.

Εξαίρεση νομίζω αποτελεί το πρώτο έτος, το οποίο είναι περισσότερο έτος προσαρμογής. Συνήθως οι περισσότεροι φοιτητές δυσκολεύονται να προσαρμοστούν στα νέα δεδομένα ζωής-διαβάσματος-εκπαίδευσης, με αποτέλεσμα άλλοι να χαλαρώνουν υπερβολικά σκεπτόμενοι με τη λογική "έλα μωρέ, δε με κυνηγάει και κανείς, έχω χρόνο...", και άλλοι να απογοητεύονται και να πελαγοδρομούν (σε αυτή την κατηγορία ανήκω εγώ :P ). Προσωπικά, δεδομένου και του Aspergerικού εαυτού μου, ο πρώτος μου χρόνος στο Πανεπιστήμιο, μπορεί να χαρακτηριστεί και ως κόλαση. Έχασα τη μπάλα για πολλούς λόγους που δεν είχαν να κάνουν βέβαια με τη δυσκολία των μαθημάτων, αλλά με τα νέα δεδομένα στη ζωή μου. Πολλές αλλαγές στην καθημερινότητα, αλλαγές στο τρόπο διδασκαλίας (νέα βαθμίδα εκπαίδευσης, νέες απαιτήσεις), αλλαγές κοινωνικής αλληλεπίδρασης, νέο περιβάλλον, με λίγα λόγια, "Νέες συνθήκες". Ταλαιπωρήθηκα γενικά αρκετά. Ευελπιστώ όμως πως από φέτος και έπειτα θα ξαναβρώ τους ρυθμούς μου και θα αντεπεξέλθω στην καινούρια φοιτητοκατάσταση
. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Ανενημερωτοι ειναι οι περισσοτεροι για το τι θα συναντησουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
Σε ποιο επίπεδο είναι ανενημέρωτοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Ανενημερωτοι ειναι οι περισσοτεροι για το τι θα συναντησουν.







Ετσι ακριβως. Περνανε τις εισαγωγικες χαρουμενοι οτι θα απολαυσουν τη φοιτητικη ζωη και με την πεποιθηση οτι η σχολη ειναι μονο βολτα και γνωριμιες και αργοτερα ξαφνιαζονται οταν καταλαβαινουν πως λειτουργοι το πανεπιστημιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

undead2033

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο undead2033 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
καποιοι ειναι, καποιοι οχι. απλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top