Είναι οι φοιτητές αργόσχολοι;

Eίναι οι φοιτητές αργόσχολοι;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 32 49.2%
  • Όχι

    Ψήφοι: 33 50.8%

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
οκ οι πανελληνιες ηταν λιγο υπερβολικα βασανιστικες, αλλα πρεπει να παραδειχτειτε οτι ολο αυτο το αγχος και η πιεση εφερε στο τελος αποτελεσμα..

Και λιποθυμίες και ψυχολογικά σε κάποιους και τεράστια έξοδα στη μεσαία τάξη.
:/:


Καλύτερα συνειδητοποιημένος φοιτητής = φοιτητική ζωή + διάβασμα
με μετρο και οχι κραιπαλες.Τουλαχιστον με αυτη τη νοοτροπια θα παω εκει που θα περασω,αν περασω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
Αφού GordonGekko τα κίνητρα συμπλήρωσης του μηχανογραφικού είναι ποια επιστήμη είναι καλύτερη από άποψη χρημάτων και όχι κάτι που να αρέσει στον υποψήφιο. Από εκεί στραβώνει το πράγμα. Δες πόσες συζητήσεις έχουν γίνει σ' αυτό το φόρουμ και οι περισσότερες γυρίζουν γύρω από το ίδιο θέμα: σύγκριση ποιος την έχει μεγαλύτερη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Και λιποθυμίες και ψυχολογικά σε κάποιους και τεράστια έξοδα στη μεσαία τάξη.
:/:


Καλύτερα συνειδητοποιημένος φοιτητής = φοιτητική ζωή + διάβασμα
με μετρο και οχι κραιπαλες.Τουλαχιστον με αυτη τη νοοτροπια θα παω εκει που θα περασω,αν περασω.

με καλυψε απολυτα
δεν μπορω να πιστεψω οτι ενας φοιτητης δεν μπορει και να διασκεδασει και να διαβασει (εκτος αν δουλευει, τοτε πασο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και λιποθυμίες και ψυχολογικά σε κάποιους και τεράστια έξοδα στη μεσαία τάξη.
:/:


Καλύτερα συνειδητοποιημένος φοιτητής = φοιτητική ζωή + διάβασμα
με μετρο και οχι κραιπαλες.Τουλαχιστον με αυτη τη νοοτροπια θα παω εκει που θα περασω,αν περασω.

Το διάβασμα στη φοιτητική ζωή αποκτά άλλη διάσταση. Ασχολείσαι με κάτι που έχεις επιλέξεις εσύ και πρέπει να σου αρέσει. Αν δεν ασχολείσαι ή ασχολείσαι"επαρκώς" σημαίνει πως δε σ΄αρέσει πραγματικά το αντικείμενο σπουδών σου και ότι το δήλωσες λόγω κοινωνικής πίεσης ή ...μόδας? Η ενασχόληση με αντικείμενο ενδιαφέροντος ενός ανθρώπου είναι εξ΄ορισμού ευχάριστη και αποτελεί σημαντικό κομμάτι της ζωης του ανθρώπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Acronym56

Νεοφερμένος

Ο Acronym56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Το διάβασμα στη φοιτητική ζωή αποκτά άλλη διάσταση. Ασχολείσαι με κάτι που έχεις επιλέξεις εσύ και πρέπει να σου αρέσει αν δεν ασχολείσαι ή ασχολείσαι"επαρκώς" σημαίνει πως δε σ΄αρέσει πραγματικά το αντικείμενο σπουδών σου και ότι το δήλωσες λόγω κοινωνικής πίεσης ή ...μόδας? Η ενασχόληση με αντικείμενο ενδιαφέροντος ενός ανθρώπου είναι εξ΄ορισμού ευχάριστη και αποτελεί σημαντικό κομμάτι της ζωης του ανθρώπου.

Χμ.''Ωραιες αποψουλες'' βλεπω.


Ορισε μου το επαρκως δηλαδη.Συμφωνα με τα δικα σου στανταντς,της κοινωνιας,του διεθνους συλλογου ποκεμον;Ποιανου;

Η ενασχοληση με το αντικειμενο ετσι οπως αυτο οριζεται μεσα απο το στριφνο προγραμμα ενος ελληνικου πανεπιστημιου δεν ειναι και τοσο ευχαριστη,οσο νομιζεις.Εκτος αν εγω που εφαγα στη μαπα την ιστορια της ιατρικης επρεπε να την βρω ενδιαφερουσα λογω...του οτι περιεχει την ιστορια της επιστημης που με ενδιαφερει.Μεσα απο προσωπικη ενασχοληση παλι κατι πιο ουσιωδες μπορει να βγει.


Υγ:Τωρα ειδα οτι δεν πας καν πανεπιστημιο.Συνεχισε εεεεετσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
Το διάβασμα στη φοιτητική ζωή αποκτά άλλη διάσταση. Ασχολείσαι με κάτι που έχεις επιλέξεις εσύ και πρέπει να σου αρέσει αν δεν ασχολείσαι ή ασχολείσαι"επαρκώς" σημαίνει πως δε σ΄αρέσει πραγματικά το αντικείμενο σπουδών σου και ότι το δήλωσες λόγω κοινωνικής πίεσης ή ...μόδας? Η ενασχόληση με αντικείμενο ενδιαφέροντος ενός ανθρώπου είναι εξ΄ορισμού ευχάριστη και αποτελεί σημαντικό κομμάτι της ζωης του ανθρώπου.

Σε παλαιότερα έτη όπου τα λεφτά υπήρχαν και υπήρχε η νοοτροπία «τι κάνει το παιδί; σπουδάζει ασχέτως αν το παιδί θέλει ή μπορεί να σπουδάσει», γινόντουσαν πολλές καταλήψεις για την πλάκα (υπάρχουν "ιστορικά" βιντεάκια στο you tube), με επιπτώσεις στα μαθήματα (αλλά ποιος χέστηκε γι' αυτά). Θυμάμαι είχαμε μαθήματα στο Τμήμα που ζήτημα αν διδάχτηκε ποτέ το 1/4 της ύλης. Το υπόλοιπο ή δεν διδάχτηκε ποτέ, ή εξετάστηκε κανονικότατα με τεράστιες αποτυχίες στην εξεταστική. Θυμάμαι επίσης ότι πολλοί καθηγητές έκαναν εκπλήξεις στα θέματα στην εξεταστική με αποτέλεσμα να μην υπάρχει ανταπόκριση από τους φοιτητές..το 1 εξάμηνο καθυστέρησης γινόταν 2 εξάμηνα, 3 εξάμηνα..και ο χρόνος κυλούσε. Δεν υπήρχαν e-class και άλλοι "μοντερνισμοί" ή αν υπήρχαν οι καθηγητές αδιαφορούσαν. Δεν είναι τόσο ρομαντικό το Ελληνικό Πανεπιστήμιο της..παπαγαλίας. Μακάρι να ήταν κάποια πράγματα καλύτερα. Φταίνε οι φοιτητές, οι καθηγητές, η νοοτροπία σπουδών, οι απαρχαιωμένες διδακτικές μέθοδοι, η απουσία κινήτρου διδασκαλίας και μάθησης,..Μπαίνει καθηγητής στο αμφιθέατρο και διατυπώνει την άποψη χωρίς να ρωτηθεί ότι δεν γουστάρει να διδάξει γιατί δεν συμφωνεί με τα κυβερνητικά δρώμενα...Άντε μετά έλα εσύ να μιλήσεις για τη δημιουργική χαρά. Σε ποιον πλανήτη ζεις/ζείτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Εεεε μετα το λουκι των Πανελληνιων τουλαχιστον το πρωτο εξαμηνο ολοι εχουν το δικαιωμα να ειναι λιγο αργοσχολοι,αρκει να μην "ξεφυγουν"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Acronym56

Νεοφερμένος

Ο Acronym56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Σε παλαιότερα έτη όπου τα λεφτά υπήρχαν και υπήρχε η νοοτροπία «τι κάνει το παιδί; σπουδάζει ασχέτως αν το παιδί θέλει ή μπορεί να σπουδάσει», γινόντουσαν πολλές καταλήψεις για την πλάκα (υπάρχουν "ιστορικά" βιντεάκια στο you tube), με επιπτώσεις στα μαθήματα (αλλά ποιος χέστηκε γι' αυτά). Θυμάμαι είχαμε μαθήματα στο Τμήμα που ζήτημα αν διδάχτηκε ποτέ το 1/4 της ύλης. Το υπόλοιπο ή δεν διδάχτηκε ποτέ, ή εξετάστηκε κανονικότατα με τεράστιες αποτυχίες στην εξεταστική. Θυμάμαι επίσης ότι πολλοί καθηγητές έκαναν εκπλήξεις στα θέματα στην εξεταστική με αποτέλεσμα να μην υπάρχει ανταπόκριση από τους φοιτητές..το 1 εξάμηνο καθυστέρησης γινόταν 2 εξάμηνα, 3 εξάμηνα..και ο χρόνος κυλούσε. Δεν υπήρχαν e-class και άλλοι "μοντερνισμοί" ή αν υπήρχαν οι καθηγητές αδιαφορούσαν. Δεν είναι τόσο ρομαντικό το Ελληνικό Πανεπιστήμιο της..παπαγαλίας. Μακάρι να ήταν κάποια πράγματα καλύτερα. Φταίνε οι φοιτητές, οι καθηγητές, η νοοτροπία σπουδών, οι απαρχαιωμένες διδακτικές μέθοδοι, η απουσία κινήτρου διδασκαλίας και μάθησης,..Μπαίνει καθηγητής στο αμφιθέατρο και διατυπώνει την άποψη χωρίς να ρωτηθεί ότι δεν γουστάρει να διδάξει γιατί δεν συμφωνεί με τα κυβερνητικά δρώμενα...Άντε μετά έλα εσύ να μιλήσεις για τη δημιουργική χαρά. Σε ποιον πλανήτη ζεις/ζείτε;

Τελεια τα πες.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GordonGekko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GordonGekko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Αφού GordonGekko τα κίνητρα συμπλήρωσης του μηχανογραφικού είναι ποια επιστήμη είναι καλύτερη από άποψη χρημάτων και όχι κάτι που να αρέσει στον υποψήφιο. Από εκεί στραβώνει το πράγμα. Δες πόσες συζητήσεις έχουν γίνει σ' αυτό το φόρουμ και οι περισσότερες γυρίζουν γύρω από το ίδιο θέμα: σύγκριση ποιος την έχει μεγαλύτερη.

εσεις που συμπληρωνετε το μηχανογραφικο σας, αν πεφτετε μεσα σε αυτο το χαζο τρυπακι, δεν φταιω εγω.. και ουτε με νοιαζει στη τελικη..

ως πολιτικης -μελλοντικα φορολογουμενος- αυτο που με απασχολει ειναι σε ολες τις σχολες της Ελλαδας, να γινεται σοβαρη δουλεια και απο τις διοικησεις και απο τους φοιτητες.. και ως προς τους φοιτητες ειπαμε, αυτο θα γινει με κινητρα..

και στο κατω-κατω εστω οτι δηλωσεις αναλογα με το ποσα χρηματα θα σου αποφερει το αντικειμενο.. αν βγει ενας κανονισμος που να λεει πως αυτοι που εχουν μεσο ορο κατω απο 7, δεν θα μπορουν να διοριστουν εκει π.χ., τοτε θα δεις πως θα διαβασετε παλι ολοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
Το πράγμα δεν θα στρώσει έτσι διότι απλά δεν υπάρχει έλεγχος εισόδου στο Πανεπιστήμιο. Στην χώρα μας είναι πολύ πιο εύκολο να γίνει κάποιος φοιτητής από ότι ο Βρετανός για παράδειγμα ..στο Cambridge. Οι θέσεις των φοιτητών διπλασιάστηκαν κάθε χρόνο από την προηγούμενη χρονιά για κομματική σκοπιμότητα αλλά η αγορά εργασίας δεν αναπτύχθηκε με ανάλογο ρυθμό μεταβολής. Γενικά η Ελλάδα δεν θα είναι ποτέ εργασιακά ανταγωνιστική στο διεθνές περιβάλλον. Πάντα θα είναι μια χώρα ουρά της Ευρώπης, με αποκοιακό καθεστώς, με έντονα κοινωνικά προβλήματα, πολιτική του πεζοδρομίου και πολίτες με πιστοποιητικά για να γεμίζουν τον τοίχο του σπιτιού. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε παλαιότερα έτη όπου τα λεφτά υπήρχαν και υπήρχε η νοοτροπία «τι κάνει το παιδί; σπουδάζει ασχέτως αν το παιδί θέλει ή μπορεί να σπουδάσει», γινόντουσαν πολλές καταλήψεις για την πλάκα (υπάρχουν "ιστορικά" βιντεάκια στο you tube), με επιπτώσεις στα μαθήματα (αλλά ποιος χέστηκε γι' αυτά). Θυμάμαι είχαμε μαθήματα στο Τμήμα που ζήτημα αν διδάχτηκε ποτέ το 1/4 της ύλης. Το υπόλοιπο ή δεν διδάχτηκε ποτέ, ή εξετάστηκε κανονικότατα με τεράστιες αποτυχίες στην εξεταστική. Θυμάμαι επίσης ότι πολλοί καθηγητές έκαναν εκπλήξεις στα θέματα στην εξεταστική με αποτέλεσμα να μην υπάρχει ανταπόκριση από τους φοιτητές..το 1 εξάμηνο καθυστέρησης γινόταν 2 εξάμηνα, 3 εξάμηνα..και ο χρόνος κυλούσε. Δεν υπήρχαν e-class και άλλοι "μοντερνισμοί" ή αν υπήρχαν οι καθηγητές αδιαφορούσαν. Δεν είναι τόσο ρομαντικό το Ελληνικό Πανεπιστήμιο της..παπαγαλίας. Μακάρι να ήταν κάποια πράγματα καλύτερα. Φταίνε οι φοιτητές, οι καθηγητές, η νοοτροπία σπουδών, οι απαρχαιωμένες διδακτικές μέθοδοι, η απουσία κινήτρου διδασκαλίας και μάθησης,..Μπαίνει καθηγητής στο αμφιθέατρο και διατυπώνει την άποψη χωρίς να ρωτηθεί ότι δεν γουστάρει να διδάξει γιατί δεν συμφωνεί με τα κυβερνητικά δρώμενα...Άντε μετά έλα εσύ να μιλήσεις για τη δημιουργική χαρά. Σε ποιον πλανήτη ζεις/ζείτε;
Δεν είπα εγώ οτι το πανεπιστήμιο είναι ρομαντικό. Αναφέρομαι στη γενικότερη ύπαρξη δημιουργικής χαράς και πνευματικότητας στη ζωη του ανθρώπου. Δηλαδή τι προσπαθείς να μου πεις να ξεχάσω αυτά τα δύο για τα επόμενα μου χρόνια?Οτι οι καταλήψεις,η ανοργανωσιά κτλ. σου ισοπέδωσαν την αγάπη σου για τους αριθμούς?Ναι η κατάσταση στα ελληνικά πανεπιστήμια και ΤΕΙ είναι τραγική. Αλλά η δημιουργική χαρά δεν εξαρτάται ολότελα απ αυτή.

Υ.Γ.
Προφανώς δε πάω πανεπιστήμιο αφού μόλις έδωσα πανελλήνιες:confused::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GordonGekko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GordonGekko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Το πράγμα δεν θα στρώσει έτσι διότι απλά δεν υπάρχει έλεγχος εισόδου στο Πανεπιστήμιο. Στην χώρα μας είναι πολύ πιο εύκολο να γίνει κάποιος φοιτητής από ότι ο Βρετανός για παράδειγμα ..στο Cambridge. Οι θέσεις των φοιτητών διπλασιάστηκαν κάθε χρόνο από την προηγούμενη χρονιά για κομματική σκοπιμότητα αλλά η αγορά εργασίας δεν αναπτύχθηκε με ανάλογο ρυθμό μεταβολής. Γενικά η Ελλάδα δεν είναι ποτέ εργασιακά ανταγωνιστική στο διεθνές περιβάλλον. Πάντα θα είναι μια χώρα ουρά της Ευρώπης, με αποκοιακό καθεστώς, με έντονα κοινωνικά προβλήματα, πολιτική του πεζοδρομίου και πολίτες με πιστοποιητικά για να γεμίζουν τον τοίχο του σπιτιού. :worry:

ναι οκ, αλλα αυτο δεν εχει καμια σχεση με το θεμα μας...
εγω σου λεω πως ειναι και πολυ δυσκολο να εφαρμοστουν τα κινητρα που ελεγα, λογω των κομματικων παραταξεων..

παντως ενα πραγμα ειναι σιγουρος..
αν τελειωνουν ΟΛΟΙ οι φοιτητες σε ΟΛΕΣ τις σχολες, σε ν+2 ετη, με την πλειονοτητα να εχει βαθμο πανω απο 7,
τοτε ειναι σιγουρο πως και τα ελληνικα πανεπιστημια αναβαθμιστηκαν, και γενικα η παιδεια στη χωρα μας, αρα γενικα εχει αλλαξει η νοοτροπια των νεων και αυτο γρηγορα θα παει και στην παραγωγη και θα λυσει και ολες τις παθογενειες που παραπανω αναφερεις..
διοτι ολα αυτα συμβαινουν και θα συμβαινουν διοτι ΟΛΟΙ μπαινουμε πανεπιστημια, ΟΛΟΙ δε διαβαζουμε, ΟΛΟΙ θα τελειωσουμε το πανεπηστημιο και μετα ΟΛΟΙ θα απορουμε γιατι δεν βρισκουμε δουλεια και γιατι γενικα ο τοπος παει ετσι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
Ναι αλλά οι σπουδές στο Πανεπιστήμιο ή στο ΤΕΙ θα είναι σημαντικό τμήμα της ζωής σου. Πώς δεν εξαρτάται η αγάπη για την επιστήμη; Αφού θα αφιερώσεις πολλές ώρες..:hmm: Συμφωνώ στην αυτενέργεια του φοιτητή αλλά ..ο "δάσκαλος" και η νοοτροπία της μάθησης συμβάλλουν αρκετά. Το περιβάλλον του Ελληνικού Πανεπιστημίου μάλλον σκοτώνουν την δημιουργική χαρά. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Το περιβάλλον του Ελληνικού Πανεπιστημίου μάλλον σκοτώνουν την δημιουργική χαρά. :/:

Αυτό, αν και είναι σε έναν βαθμό γενίκευση, είναι πάρα πολύ μεγάλη αλήθεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τόσο άσχημα πια:P?:(
Με το να διαβάζει όμως κάποιος "επαρκώς" δεν ισοπεδώνει τη δημιουργική χαρά από την αρχή? Μήπως θα φοβάται κιόλας μη διαβάσει καμιά ώρα παραπάνω από το κοινωνικά επιτρεπτό?:hmm:Γι΄αυτό έγραψα αυτά που ΄γραψα. Το όλο concept της αίσθησης του μέτρου πιστεύω πως το έχουμε παρεξηγήσει. Δεν έχω να πω κάτι για τα πανεπιστήμια. Πιστεύω αυτά που λες αλλά στην άκρη του μυαλού μου πιστεύω επίσης πως δημιουργικότητα υπάρχει έστω και σε υποτυπώδη μορφή.


"Τα δημιουργικά μυαλά επιβιώνουν σε κάθε είδους κακή εκπαίδευση"
Άννα Φρόυντ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
o fast εχει ενα point, εχεις δικαιωμα να κρινεις κατι, οταν προσπαθεις με αξιοπρεπεια (δεν χρειαζεται να εισαι κ τελειος)

το κλασσικο φαινομενο "δεν μ αρεσει η παιδεια" απο μαθητες του 11 στο λυκειο πρεπει να σταματησει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gina54

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Τώρα μόλις τελείωσα το διάβασμα (για σήμερα γιατί γενικά είναι ατελείωτο) και από όλα τα θέματα του φόρουμ λόγω της κατάστασής μου αυτό μου φάνηκε το πλέον εκνευριστικότερο!!!Οι φοιτητές αργόσχολοι??χαχαχαχα!Για μένα στο πρώτο έτος τα πράγματα ήταν νορμάλ.Τώρα ξυπνάω κάθε μέρα στης 6 να πάω σχολή όταν έχω μαθήματα και όταν δεν έχω ξυπνάω να διαβάσω,κάνω ένα μικρό διαλειμμα το μεσημέρι για φαγητό και συνεχίζω το διάβασμα μέχρι αργά το βράδυ και πάλι δεν προλαβαίνω να βγάλω όλα αυτά που απαιτούνται-και αυτό όταν δεν έχουμε εξεταστική και το καλοκαίρι, όταν έχουμε εξεταστική ζήτημα και να προλαβαίνω να κοιμηθώ.Έχω να βγω από το σπίτι να δω άνθρωπο τουλάχιστον 10 μέρες.Άκουγα φοιτητική ζωή θα περνάς χαλαρά, τέλεια, θα βγαίνεις με τους φίλους να ξενυχτάτε ατελείωτα και μπλα μπλα μπλα...Μόλις πάτησα το πόδι μου στο πανεπιστήμιο δεν είδα τίποτα από όλα αυτά και μου φαίνεται χειρότερα και από τη χρονιά των πανελληνίων από θέμα διαβάσματος και άγχους μην χάσω καμιά χρονιά ή αν θα είμαι το χρόνου στο πανεπιστήμιο!Γιατί να μην έχω κι εγώ λίγο χρόνο να "χαζέψω"?
Στην Ελλάδα γενικά οι φοιτητές είναι πολύ χαλαροί με ορισμένες εξαιρέσεις βέβαια.Άτιμες πανελλήνιες και μαθηματικά που δεν πέρασα στη σχολή που ήθελα στην Ελλάδα, να περνάω ζωάρα κοντά στην οικογένεια μου και τους φίλους μου που έχω να δω από πέρυσι τον Ιούλιο.Ήρθα στο εξωτερικό και μου βγαίνει τώρα η πίστη κυριολεκτικά!(Γιατί στο πανεπιστήμιό μου ή είσαι χοντροματσωμένος και έχεις τα μέσα να περνάς μέχρι το τρίτο έτος που θα φύγεις γιατί δε θα αρκούν πλέον τα μέσα ή ξεχνάς ότι είσαι άνθρωπος και δεν υπερβάλλω).Δε βαριέσαι...τουλάχιστον κάνω αυτό που θέλω και θα το κάνω καλά...Είπα τον πόνο μου και μου έφυγε ένα βάρος!

Και όσων αφορά την απάντηση στο ερώτημα ειναι οι φοιτητές αργόσχολοι; Θα πω εξαρτάται...Από της απαιτήσεις του πανεπιστημίου κυρίως και από τις προσωπικές φιλοδοξίες του καθενός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
καλο να μη συγκρινουμε πανεπιστημια ξενων χωρων γιατι για την πλειοψηφια των εισαχθεντων το πανεπιστημιο ειναι ενας διαυλος που σε μετατρεπει απο μαθητη σε επαγγελματια
(αυτα τα γινεσαι επιστημονας, προαγεται η γνωση και η επιστημη...ας τα αφησουμε για φιλοσοφικες συζητησεις, αν δεν ηταν μονο κ μονο για τη γνωση, δεν θα απαιτουσαν αμοιβες οι αποφοιτοι)
επομενως, πανεπιστημια διαφορετικων κοινωνιων σε ετοιμαζουν να γινεις επαγγελματιας
σε διαφορετικη κοινωνια
πχ εδω ειναι χαλαρος (δεν λεω ευκολος ή οχι) ο θεσμος του πανεπιστημιου, γιατι αν σε επαιρνε απο πανελληνιες και σε συνεχιζε με ιδιο ρυθμο θα ειχαμε μεσο ορο ζωης των ελληνων 30 χρονων λογω αγχους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
...στο να γνωρίσουμε το γυναικείο και αντρικό φύλο (ανάλογα για ποιο φύλο μιλάμε). Γιατί για κάτι πέρα από αυτό το τελείως φυσιολογικό και καθημερινό, δεν έχω δει κάτι άλλο. Τα στριγκάδικα της τοπικής κοινωνίας ποιος τα συντηρεί; Η γραία των 85 ετών; :worry: Τις μπλούζες για αποτριχωμένο ντεκολτέ ποιος τις φοράει; Ο κυρ Μήτσος με το παραβολοειδές μπυροκοίλι του και τις τρίχες που πετάνε από τα αυτιά του; :worry:

Ο καθένας κάνει τις επιλογές του.

αν βγει ενας κανονισμος που να λεει πως αυτοι που εχουν μεσο ορο κατω απο 7, δεν θα μπορουν να διοριστουν εκει π.χ., τοτε θα δεις πως θα διαβασετε παλι ολοι...

Απαράδεκτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ο καθένας κάνει τις επιλογές του.



Απαράδεκτος.

Αυτόν μάν αυτός και 10 να βγάλει άνεργος θα μείνει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top