Είναι δύσκολη η ΑΕΠΠ;

leobakagian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λεωνίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Το ερώτημα μιλά από μόνο του...Σκεφτομαι να φύγω από την θετική και να πάω τεχνολογική...Θα ήθελα κυρίως γνώμες αποφοίτων που έχουν μια συνολική εποπτεία της ύλης...Όλες οι απόψεις καλοδεχούμενες...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Για μένα ήταν το πιο εύκολο μάθημα :) Έγραψα 18 την 1η φορά και 19.8 τν 2η.
Το πιο δύσκολο είναι να μάθεις την θεωρία, Μιας και είναι πολλά.
Οι ασκήσεις αν 'πιάσεις" την λογική τους είναι πολύ εύκολες! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bkid

Νεοφερμένος

Ο Bkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Ο προγραμματισμος ειναι μαθημα της στιγμης,εχει μαθηματικη λογικη και δεν υπαρχουν τοσο ετοιμες συνταγες..Εχω δει καλα προβληματα που επιδεχονται παρα πολλες λυσεις και αυτο ειναι και το ωραιο σε αυτο το μαθημα,ειναι απροβλεπτο!Τα εργαλεια που εχεις ειναι μεν λιγα(αν..,επαναληψεις κτλ.) αλλα τα χρησιμοποιεις με τον δικο σου τροπο!Οσο για την θεωρια,δεν χρειαζεται να την μαθεις απεξω,απλα πρεπει να την κατανοησεις και να την λες με δικα σου λογια..Πχ φετος επεσε ενα ερωτημα θεωρια απο την αρχη του σχολικου,που επιανε 4μορια,εγω το εγραψα με δικα μου λογια,ε ο ενας μου εβαλε 100 ο αλλος 96:no1:...Παντως ειναι ωραιο μαθημα,αλλα θελει την δουλεια του και οταν γραφεις πρεπει να εισαι ψυχρεμος..Αυτη ειναι η αποψη μου;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotini22589

Νεοφερμένος

Η fotini22589 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Το μάθημα της ΑΕΠΠ κατά τη γνώμη μου είναι από τα πιο ενδιαφέροντα και χρήσιμα μαθήματα ειδικά αν επιλέξεις "θετικές" σχολές.
Δεν θεωρώ πως είναι πολύ δύσκολο (αν και τα θέματα χρόνο με το χρόνο γίνονται όλο και πιο "ενδιαφέροντα") αλλά από την εμπειρία μου έχω καταλάβει ότι για να τα πας πολύ καλά στο μάθημα πρέπει να το έχεις και λίγο, να σου κάτσει καλά από την αρχή.

Αυτό που θα έπρεπε να σε φοβίζει περισσότερο πάντως αν σκέφτεσαι να αλλάξεις κατεύθυνση είναι το ΑΟΔΕ που είναι σκέτη παπαγαλία και όχι η ΑΕΠΠ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leobakagian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λεωνίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Αυτό που θα έπρεπε να σε φοβίζει περισσότερο πάντως αν σκέφτεσαι να αλλάξεις κατεύθυνση είναι το ΑΟΔΕ που είναι σκέτη παπαγαλία και όχι η ΑΕΠΠ :)

Το σκέφτηκα και αυτό...Αλλά από το να έχεις να μάθεις 120 σελίδες σχεδον παπαπαγαλία (ακα βιολογία που δεν με πολυενδιαφέρει κιολας) καλύτερα να έχω να μάθω 60 σελίδες καθαρή παπαγαλία...Εξάλλου στην βιολογία είναι πολύ επισφαλές το γεγονός ότι αν διαβάσεις πολύ θα γράψεις και καλά ενώ στο ΑΟΔΕ είναι πιο ξεκάθαρα τα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas11

Νεοφερμένος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Ο προγραμματισμος ειναι ενα απο τα ευκολοτερα μαθηματα!!Αν αρχισεις και διαβαζεις την θεωρια απο τις αρχες ενα ενα κεφαλαιο και πιασεις το νοημα των ασκησεων σιγουρα θα γραψεις πανω απο 17!!Απλα μην το υποτιμησεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leobakagian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λεωνίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Το ερώτημα μιλά από μόνο του...Σκεφτομαι να φύγω από την θετική και να πάω τεχνολογική...Θα ήθελα κυρίως γνώμες αποφοίτων που έχουν μια συνολική εποπτεία της ύλης...Όλες οι απόψεις καλοδεχούμενες...:P
...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Το ΑΕΠΠ είναι (κατά την γνώμη μου) από τα πιό εύκολα μαθήματα της τεχνολογικής κατεύθυνσης. Δεν έχει υπερβολική θεωρία και οι ασκήσεις, εάν πιάσεις το νόημα, είναι σχετικά εύκολες!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panos123>>>>>

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panos123>>>>> αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
λοιπον, εγω ημουν θετικη αλλα απο οτι εχω ακουσει οι ασκησεις ειναι μετριας δυσκολιας και θελει λιγο προσοχη στη θεωρια γιατι το βιβλιο ειναι κακογραμμενο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
λοιπον, εγω ημουν θετικη αλλα απο οτι εχω ακουσει οι ασκησεις ειναι μετριας δυσκολιας και θελει λιγο προσοχη στη θεωρια γιατι το βιβλιο ειναι κακογραμμενο

Υπάρχουν και εύκολες, και μέτριες και πολύ δύσκολες ασκήσεις. Αλλά δύσκολες δεν θα βάλουν πανελλήνιες γιατί θέλουν πολύ σκέψη και διαθέτουμε μόνο 3 ώρες. Μια χρονιά μόνο στις επαναληπτικές έχουν βάλει πολύ δύσκολο 4ο θέμα.

Tο βιβλίο είναι μια χαρά, μπροστά στο Αοδε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna_md

Δραστήριο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 414 μηνύματα.
συμφωνω οτι ειναι ισως το πιο ενδιαφερον μαθημα της τεχνολογικης...
αν πιασεις το νοημα των ''ασκησεων'' και διαβασεις θεωρια θα γραψεις καλα:iagree:

Επισης εχω προσεξει (απο το τμημα μου) οτι στα αγορια αρεσει πολυ το μαθημα αντιθετα με πολλα κοριτσια... εμενα μου αρεσε παντως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Καλησπέρα!!
Στην Γ' Λυκείου σκέφτομαι να ακολουθήσω την τεχνολογική κατεύθυνση, στην οποία υπάρχει το μάθημα του προγραμματισμού.
Επειδή έχω αρχίσει να διαβάζω κάποια βιβλία πάνω στο θέμα ( έγραψα και το πρώτο μου πρόγραμμα σε python3:D) θα ήθελα να μου δώσετε κάποιες πληροφορίες σχετικά με το μάθημα.
Κατ' αρχήν ποια γλώσσα χρησιμοποιείτε;
Πόσο προχωρημένο είναι το επίπεδο;
...και το μάθημα εξετάζεται και στις πανελλήνιες;
Τέλος για το μάθημα χρησιμοποιείτε υπολογιστές ; γιατί έχω ακούσει ότι γίνεται μόνο θεωρητικά.
Ευχαριστώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GMagician

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κως (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Στο μάθημα χρησιμοποιείται μια "ψευδογλώσσα" προγραμματισμού ειδική για το μάθημα...! Τα περισσότερα γράφονται στα ελληνικά για να είναι και εύκολη η απόδοσή τους στο χαρτί... (Ναι το μάθημα το δίνουμε πανελλαδικά και κλασσικά σε κόλλα αναφοράς... :-/) Τώρα για το επίπεδο δεν μπορώ να εκφερω ακόμα άποψη καθώς αρχίζω σε λίγες μέρες φροντηστήριο και δεν ξερω πως ειναι...! Δεν χρησιμοποιούνται υπολογιστες πάντως...! Κλασσικά...! Βιβλίο, μολυβάκι και τα σχετικά...! Αυτά ξέρω...! :-/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KostasTheGreek

Δραστήριο μέλος

Ο KostasTheGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Το μαθημα γινεται θεωρητικα και δεν θα εχεις καμια επαφη με υπολογιστες.
Τα προγραμματα που θα γραφεις θα ειναι σε ψευδογλωσσα.
Τιποτα το προχωρημενο και το ιδιαιτερα δυσκολο για μενα τουλαχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Εμεις στο Επαγγελματικο Λυκειο στο Τομεα Πληροφορικης καναμε προγραμματισμο με Pascal,Ψευδογλωσσα και Visual Basic ;)
Αρκετα δυσκολα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hmmyτονο

Νεοφερμένος

Η hmmyτονο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Μπορείς επίσης για εξάσκηση/για να διορθώνεις μόνος σου το πρόγραμμα, να κατεβάσεις την Γλωσσομάθεια, πρόγραμμα ειδικά σχεδιασμένο για αυτή τη "γλώσσα" του ανεφ. https://www.spinet.gr/glossomatheia/download/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

effie90

Νεοφερμένος

Η effie90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Αν κανεις ενα φροντηστηριο η εστω αν ειναι καλος ο καθηγητης στο σχολειο, τοτε δε θα εχεις προβλημα, το μαθημα βασιζεται στη λογικη και στους αλγοριθμους κατασκευης προβληματων. Η ψευδογλωσσα ειναι αρκετα ευκολη, αλλα ασχημη και αχρηστη προγραμματιστικα, γλωσσα, αλλα αφου θα εξεταστεις σ' αυτην πανελλαδικα, πρεπει να τη μαθεις! αφου λες οτι διαβαζεις ηδη, θα σου προτεινα να κατεβασεις το βιβλιο αν δε το χεις, απο δω: https://www.pi-schools.gr/content/index.php?lesson_id=1&ep=67&c_id=273 για να κανεις τις συγκρισεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavrospc

Νεοφερμένος

Ο Stavros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ακόμη κοίτα κι εδώ: https://users.sch.gr/alkisg/ ένα πρόγραμμα το οποίο μοιάζει με την γλωσσομάθεια
Ακόμη πληροφορίες για το μάθημα μπορείς να δεις και στο προηγούμενο Link που έγραψα αλλά και εδώ:
https://users.sch.gr/alkisg/tosteki/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tonyler

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tonyler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!

Συγγνώμη αν γράφω σε λάθος topic.

Ειμαι μαθητής Β' Λυκείου και του χρόνου θα ειμαι τεχνολογική κατεύθυνση. Μπορεί κάποιος να μου δείξει πώς ακριβως ειναι το εξωφυλλο του βιβλίου του ΑΕΠΠ(για να το παραγγείλω)Το χρειάζομαι για να διαβάζω μόνος μου το καλοκαίρι αλλα φοβάμαι μην κάνω κάποιο λαθος(στο σχολείο μ όσοι ειναι τεχνολογική στη Γ' δεν έχουν επαφή Οποτε δεν μπορούν να μ δείξουν καν το εξώφυλλο ??????). Βρήκα και στο ιντερνετ αλλα για να ειμαι σίγουρος.
Αν μπορεί κάποιος να μ δειξει κ το βιβλίο Αρχών οικονομικής θεωρίας αν δεν ειναι κόπος.
Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχουν ηλεκτρονικά. Αυτά που βρήκες, αυτά είναι. Στην τελική, στο σχολείο όλο και κάποιο θα βρεις. Και τέλος πάντων, αν το ζητήσεις σωστά, δε θα κάνεις λάθος :p
https://ebooks.edu.gr/new/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top