Είναι δίκαιο το σύστημα των ειδικών κατηγοριών;

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Τυπικά δεν ξέρω ακριβώς. Αλλά υπάρχει πριμοδότηση, όχι πάντα βέβαια. Για παράδειγμα γνωρίζω παιδί, ορφανό αξιωματικού που απεβίωσε (όχι πάνω στο καθήκον, από παθολογικά αίτια) και παίρνει κάποιο πριμ στα μόρια.
Δηλαδή το ορφανό δικηγόρου θα έπρεπε ομοίως να πριμοδοτείται για τη Νομική;

Ειχα καταλάβει άλλο έτσι όπως το διατυπωσες. Γι αυτο ρωτησα
Ναι, αυτοι αποτελούν ειδική κατηγορια μοναχα για τις στρατιωτικές δεν παιρνουν πριμ και αφορα τα παιδια που έχασαν γονεις στρατιωτικους (αν ειναι εν ζωη δεν ανηκουν σε αυτη τα παιδια τους) και εκεινους που έχασαν κάποιο δικό τους σε πολεμο ή ξερωγω τι άλλο. 3431/β λεγεται αυτη η κατηγορια νομιζω ή κάπως έτσι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent Walker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Silent Walker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Nα ξεκαθαρίσω ότι έχω άλλα 4 αδέλφια οπότε δεν ξέρω κατά πόσο θα είμαι αντικειμενική!
Και τα 4 αδέρφια μου περάσανε στη σχολή ΗΜΜΥ(Ηλεκτρολόγων Μηχανικών κ Μηχανικών Υπολογιστών) του Πολυτεχνείου!Ο ένας πέρασε στην Πάτρα, η άλλη στην Αθήνα, ο άλλος στη Θεσσαλονίκη κι ο άλλος στην Ξάνθη.Φαντάσου να μην είχε περάσει η αδερφή μου Αθήνα!θα είχαμε όοοολα τα έξοδα του καθένα επί 4!Και βάλε και πήγαινε-έλα(ειδικά από Ξάνθη)!Από τη μια αυτό...Από την άλλη, η πολιτεία προσπαθεί να δίνει προνόμια στους πολυτέκνους, ωθώντας έτσι πολλούς να γίνουν πολύτεκνοι!Ε και ο πιο ανώδυνος τρόπος για την εκάστοτε κυβέρνηση είναι αυτός!Κι αν έχεις απορίες γι΄αυτό το μέτρο...τότε πως μια καθηγήτρια με 4 παιδιά παίρνει τη θέση μιας άλλης που έχει προσπαθήσει και κοπιάσει,κλπ,κλπ?Άσε που άν έφευγαν τα αδέρφια μου στα 4 σημεία του ορίζοντα, πια οικογένεια κι αηδίες!Θα τα λέγαμε κάθε Πάσχα κι αν!Εξάλλου ένας μαθητής που δεν έχει κοπιάσει δεν μπορεί να περάσει σε όποια σχολή θέλει καθώς το περισσότερο που μπορει να σου χαρίσει είναι γύρω στα 1000 μόρια.Οπότε αναγκαστικά πρέπει να'χεις ξεσκιστεί αν στοχεύεις ψηλά!Και κάτι άλλο...γιατί τότε ευνοούνται τα παιδιά που ασχολούνται με τον αθλητισμό;
τούτα από μένα!
ΥΓ:Πολύ ωραίο το τόπικ, το'χα σκεφτεί κι εγώ αυτό το θέμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foysekas

Νεοφερμένος

Ο foysekas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
καλησπερα! οι μειωμενες βασεις των πολυτεκνων προς τις περισσοτερες σχολες θα ισχυουν και φετος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,095 μηνύματα.
καλησπερα! οι μειωμενες βασεις των πολυτεκνων προς τις περισσοτερες σχολες θα ισχυουν και φετος?

Όχι το πάρτυ που έγινε πέρσι θα σταματήσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foysekas

Νεοφερμένος

Ο foysekas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Όχι το πάρτυ που έγινε πέρσι θα σταματήσει

εχει βγει καποια σχετικη ανακοινωση?

σορρυ που ξαναρωτω αλλα θελω να μαθω... εχει βγει καποια ανακοινωση για τους πολυτεκνους? θα ειναι χαμηλοτερες οι βασεις τους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
σορρυ που ξαναρωτω αλλα θελω να μαθω... εχει βγει καποια ανακοινωση για τους πολυτεκνους? θα ειναι χαμηλοτερες οι βασεις τους?

Μήπως αντί να ρωτάς για τις βάσεις των πολύτεκνων να καθόσουν να διάβαζες? Ή θα σε προσέβαλλε να έμπαινες με τις κανονικές βάσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγω προσωπικα θα ντρεπομουνα να επαιρνα την θεση ενος παιδιου που προσπαθησε περισσοτερο απο εμενα ή ηταν πιο εξυπνος οπως θες πες το επειδη ετυχε να εχω 2 αδελφια περισσοτερα.... Χαρις αυτες τις μαλακιες με τους τριτεκνους, πολυτεκνους κτλ ο αδελφος μου εχασε την ιατρικη πατρας για πολυ λιγο και περασε στα γιαννενα ουσιαστικα για να παρει την θεση του στην Πατρα ενα ατομο που ειχε 3 αδελφια ξερω 'γω αντι για 2. ΚΑΙΡΟΣ να σταματησει αυτη η ΜΑΛΑΚΙΑ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eva.dim

Νεοφερμένος

Η Eva.dim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Πέρυσι πραγματικά το ξευτίλισαν το θέμα με τους πολύτεκνους. Μα να περνάνε ιατρική με 15 και χημικών μηχανικών ΕΜΠ με 9; Και οι άλλοι που έχουν φτύσει πραγματικά αίμα να μένουν εκτός; Απαράδεκτοι. Ας ελπίσουμε ότι φέτος δε θα έχουμε τα ίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foysekas

Νεοφερμένος

Ο foysekas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Πρωτον δεν ξερεις αν διαβαζω η οχι και του ποσο μαθητης ειμαι. Οποτε μη μου λες να στρωθω και παρομοιες αηδιες ξερω οτι τωρα χτιζω τις βασεις για το μελλον μου και εχω την ωριμοτητα να διαβασω.
Δευτερον πιστευετε οτι σε ενα σπιτι με 4+ αδερφια τα οποια μοιραζονται το ιδιο δωματιο και ειναι μικρα σε ηλικια ειναι ευκολο να συγκεντρωθεις να διαβασεις?
Τριτον και τελευταιο, εγω ρωτησα αν θα ισχυουν και φετος οι μειωμενες βασεις για τους πολυτεκνους και οχι για το αν το θεωρειτε σωστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Πέρυσι πραγματικά το ξευτίλισαν το θέμα με τους πολύτεκνους. Μα να περνάνε ιατρική με 15 και χημικών μηχανικών ΕΜΠ με 9; Και οι άλλοι που έχουν φτύσει πραγματικά αίμα να μένουν εκτός; Απαράδεκτοι. Ας ελπίσουμε ότι φέτος δε θα έχουμε τα ίδια.
Καλά, χαλάρωσε.

Πρωτον δεν ξερεις αν διαβαζω η οχι και του ποσο μαθητης ειμαι. Οποτε μη μου λες να στρωθω και παρομοιες αηδιες ξερω οτι τωρα χτιζω τις βασεις για το μελλον μου και εχω την ωριμοτητα να διαβασω.
Δευτερον πιστευετε οτι σε ενα σπιτι με 4+ αδερφια τα οποια μοιραζονται το ιδιο δωματιο και ειναι μικρα σε ηλικια ειναι ευκολο να συγκεντρωθεις να διαβασεις?

Τριτον και τελευταιο, εγω ρωτησα αν θα ισχυουν και φετος οι μειωμενες βασεις για τους πολυτεκνους και οχι για το αν το θεωρειτε σωστο.
Ρωτάς λες και το αν θα ισχύουν ή όχι θα καθορίσει το διάβασμά σου. Και το bold δε βγάζει ξεκάθαρο νόημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foysekas

Νεοφερμένος

Ο foysekas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Με αλλη ψυχολογια πας οταν ξερεις οτι θα μπεις με βαση πολυτεκνων και αλλιως οταν θα μπεις με τις κοινες βασεις.
Εχεις τη σιγουρια (οσο μπορεις να την εχεις) και πανω απο ολα λιγοτερο αγχος.
Οσο για την ερωτηση μου εννοω οτι εχει βγει καποια ανακοινωση που να ακυρωνει τις βασεις των πολυτεκνων? 'Η οι πολυτεκνοι κατω απο τις καταλληλες προυποθεσεις μπαινουν και φετος οπως στο περσινο συστημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Με αλλη ψυχολογια πας οταν ξερεις οτι θα μπεις με βαση πολυτεκνων και αλλιως οταν θα μπεις με τις κοινες βασεις.
Εχεις τη σιγουρια (οσο μπορεις να την εχεις) και πανω απο ολα λιγοτερο αγχος.
Οσο για την ερωτηση μου εννοω οτι εχει βγει καποια ανακοινωση που να ακυρωνει τις βασεις των πολυτεκνων? 'Η οι πολυτεκνοι κατω απο τις καταλληλες προυποθεσεις μπαινουν και φετος οπως στο περσινο συστημα?
Και αυτό κατα τη γνώμη σου είναι δίκαιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Με αλλη ψυχολογια πας οταν ξερεις οτι θα μπεις με βαση πολυτεκνων και αλλιως οταν θα μπεις με τις κοινες βασεις.
Εχεις τη σιγουρια (οσο μπορεις να την εχεις) και πανω απο ολα λιγοτερο αγχος.
Οσο για την ερωτηση μου εννοω οτι εχει βγει καποια ανακοινωση που να ακυρωνει τις βασεις των πολυτεκνων? 'Η οι πολυτεκνοι κατω απο τις καταλληλες προυποθεσεις μπαινουν και φετος οπως στο περσινο συστημα?
Mη μας προκαλείτε εσείς των ειδικών κατηγοριών.Κάποια στιγμή όλα αυτά θα κοπούν.Είπαμε να υπάρχει καποια...χμ προνοια αλλά να βασίζεστε σε αυτό είναι τουλάχιστον ντροπή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα παιδια τα κανουν οι γονεις επειδη τα αγαπανε οχι για να παιρνουν δικαιωματα... Επισης το γεγονος οτι εχεις 4+++ αδελφια δεν σημαινει πως δεν υπαρχουν ατομα που προερχονται απο οικογενειες με χαμηλοτερο εισοδημα και αυτα τα ατομα δεν βλεπω να παιρνουν πολλα δικαιωματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Πιστεύω πως είναι σωστό τα παιδιά των πολυτέκνων, αν περάσουν σε μια σχολή σε άλλη πόλη, να πάρουν μεταγραφή για την αντίστοιχη και μόνο σχολή, αν υπάρχει και είναι σε θέση να τα δεχτεί, στην πόλη τους. Αυτό που έγινε πέρυσι για περισσότερη "αξιοκρατία", όπως έλεγε η Διαμαντοπούλου, ήταν μια τεράστια μαλακία και αδικία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eva.dim

Νεοφερμένος

Η Eva.dim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Πιστεύω πως είναι σωστό τα παιδιά των πολυτέκνων, αν περάσουν σε μια σχολή σε άλλη πόλη, να πάρουν μεταγραφή για την αντίστοιχη και μόνο σχολή, αν υπάρχει και είναι σε θέση να τα δεχτεί, στην πόλη τους. Αυτό που έγινε πέρυσι για περισσότερη "αξιοκρατία", όπως έλεγε η Διαμαντοπούλου, ήταν μια τεράστια μαλακία και αδικία.

+ να μην κοιτάζουν μόνο τον αριθμό των παιδιών, αλλά και το εισόδημα της κάθε πολύτεκνης οικογένειας όπως έχει προαναφερθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Δηλαδή εμείς οι μη πολύτεκνοι τι πρέπει να κάνουμε;
Να καταριόμαστε τους γονείς μας που δε κάναν 3 παιδιά;:P
Ή να τους πούμε να κάνουν κ άλλο;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Δηλαδή εμείς οι μη πολύτεκνοι τι πρέπει να κάνουμε;
Να καταριόμαστε τους γονείς μας που δε κάναν 3 παιδιά;:P
Ή να τους πούμε να κάνουν κ άλλο;:P

Να κάτσεις να διαβάσεις.
Απίστευτο,το ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Πιστεύω πως είναι σωστό τα παιδιά των πολυτέκνων, αν περάσουν σε μια σχολή σε άλλη πόλη, να πάρουν μεταγραφή για την αντίστοιχη και μόνο σχολή, αν υπάρχει και είναι σε θέση να τα δεχτεί, στην πόλη τους. Αυτό που έγινε πέρυσι για περισσότερη "αξιοκρατία", όπως έλεγε η Διαμαντοπούλου, ήταν μια τεράστια μαλακία και αδικία.

Αντικειμενικό κριτήριο είναι το κατά κεφαλήν εισόδημα, όχι η πολυτεκνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Είναι τέτοιος ο ανταγωνισμός στον οποίον σας έχουν υποβάλλει, τέτοια η βαθμοθηρία που σας διακατέχει, τέτοια η καύλα σας να μπείτε σε ένα τμήμα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, που ξεχνάτε ότι είστε πολίτες μιας κοινωνίας, τουλάχιστον κατ' όνομα δημοκρατική, που οφείλει, αν μη τι άλλο, να δείχνει μια μέριμνα για τους αδύναμους. Οι ειδικές κατηγορίες υπάρχουν για συγκεκριμένους λόγους, όχι μόνο στις Πανελλήνιες αλλά παντού στην κοινωνία.

Θυμάμαι σε ένα άλλο θέμα, που αφορούσε τις θέσεις που παίρνουν τα παιδιά που έχουν σοβαρά προβλήματα υγείας, που και τότε υπήρχε μια επίθεση από κάποιους απέναντι σε αυτούς που "κλέβουν" τις θέσεις τους.

Ρε, πάτε καλά;

Μια κοινωνία που δεν μεριμνά για τις ειδικές κατηγορίες, είναι σαν να βάζει τον ανάπηρο να ανέβει με τις σκάλες στον 5ο όροφο.

Και πολύ εύλογα θα ρωτήσει κανείς, γιατί να είναι οι πολύτεκνοι ειδική κατηγορία.

Γιατί το παιδί των πολυτέκνων έχει μεγαλώσει σε ένα σπίτι με άλλα 3 τουλάχιστον παιδιά, περιβάλλον στο οποίο δεν είναι εύκολο να διαβάσεις. Σας πληροφορώ ότι κάποτε είχα ιδιαίτερο σε παιδί πολυτέκνων και πολλές φορές, εγώ ο καθηγητής, έχανα τον ειρμό μου από την φασαρία που γινόταν στο σπίτι, πόσο μάλλον ο μαθητής!!!

Γιατί οι πολύτεκνοι συμβάλλουν αποφασιστικά στο δημογραφικό πρόβλημα της χώρας. Αν θέλετε, πείτε τις παροχές που απολαμβάνουν "ευχαριστώ" από το κράτος.

Κι αν δεν θέλετε να το πείτε "ευχαριστώ", πείτε το "οικονομική ελάφρυνση", γιατί είναι απίστευτα δύσκολο να τα φέρεις πέρα με τόσα παιδιά ως γονιός. Και ναι, φυσικά τα έκανες επειδή τα αγαπούσες, αλλά δεν είναι και άσχημο το κράτος να σε βοηθάει και λίγο, όπως οφείλει να βοηθάει τον άνεργο, τον ανάπηρο, τον ορφανό, έτσι;

Αν αμφισβητείτε τον τρόπο με τον οποίο οι πολύτεκνοι πρέπει να είναι σε ειδική κατηγορία, είμαι μαζί σας, πέρσι έγινε τεράστιος χαβαλές με το σύστημα.

Αν όμως αμφισβητείτε το ΑΝ πρέπει οι πολύτεκνοι να είναι ειδική κατηγορία, είμαι απέναντί σας.

Και μιας και το έφερε η κουβέντα, κάνετε ενστάσεις για τους πολύτεκνους, ενώ εγώ θα σας θέσω ένα άλλο ζήτημα. Πώς θα σας φαινόταν, αν σε μια χώρα, γινόταν εξαίρεση σε κάποια παιδιά που δίνουν εξετάσεις, παιδιά που έχουν γεννηθεί και έχουν μεγαλώσει σε αυτήν την υποτιθέμενη χώρα, έχουν πάει σχολείο από την Α' δημοτικού μέχρι την Γ' Λυκείου κανονικότατα, και η εξαίρεση γινόταν όχι λόγω πολυτεκνίας, αναπηρίας, ή ό,τι άλλο, αλλά λόγω... θρησκείας;;;

Δείτε φέτος τις βάσεις για τους Μουσουλμάνους της Θράκης, για να δείτε εκεί τί γίνεται, και αφήστε τους πολύτεκνους στην ησυχία τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top