Είναι δίκαιο το σύστημα των ειδικών κατηγοριών;

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Μπορεί να είμαι τρίτεκνη και να με συμφέρει αυτό που γίνεται κάπως (διότι ισχύουν κάποια πράγματα και για τους τρίτεκνους)αλλά είμαι εντελώς κάθετη. Πιστεύω ότι αυτό με τις βάσεις εάν δεν καταργηθεί τουλάχιστον να ισχύει για τις οικογένειες με χαμηλότερο εισόδημα ή ακόμη καλύτερα να ισχύσουν και πάλι οι μεταγραφές για να μπορέσει κάποιο παιδί να βρίσκεται στην πόλη του ή κοντά στην πόλη του ή να σπουδάζει μαζί με κάποιο από τα αδέρφια του για να μην επιβαρυνθεί περισσότερο μία οικογένεια...Και θα σας δώσω ένα απλό παράδειγμα...έχω δυο αδερφές εκ των οποίων η μία είναι δίδυμη με μένα..του χρόνου θα δώσουμε πανελλήνιες...θα προσπαθήσουμε να φτιαξουμε ένα "κοινό" μηχανογραφικό με τις ίδιες πόλεις κλπ..τί θα γίνει όμως αν περάσει η κάθε μια σε διαφορετική πόλη :hmm:
Ο πατέρας μου είναι ελεύθερος επαγγελματίας και η μητέρα μου άνεργη και φυσικά δεν θα μπορούν να πληρώνουν 2 σπίτια (χώρια ρεύματα,φαγητό κλπ)...:worry:

Κι αυτό ισχύει για πολλά παιδιά που έχουν μεγαλύτερα αδέρφια και όχι μόνο στην δική μας περίπτωση...γι αυτό λοιπόν θα ήταν καλύτερα να ισχύσουν πάλι οι μεταγραφές σε κάποιες περιπτώσεις και οι βάσεις να είναι κοινές γι όλους..

Το τι έγινε με τους πολύτεκνους τη χρονιά που μας πέρασε δεν θα το σχολιάσω καν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
@Sourotiri

Αν και τα έχουμε λίγο πολύ ξανά πει...

Δεν είναι κανείς υποθέτω αντίθετος στο να υπάρχουν κρατικά μέτρα υπέρ των αδυνάτων σε πολλές περιπτώσεις. Το πρόβλημα υπάρχει όταν τα μέτρα και οι διακρίσεις που γίνονται είναι προκλητικες και σε βάρος των υπολοίπων.

Στις πανελλήνιες καταρχήν παίζουν πάρα πάρα πάρα πολλές παράμετροι, από την αρχή που θα ξεκινήσεις το διάβασμά σου ως το τέλος. Δεν πάνε όλοι στα ίδια φροντιστήρια, πολλοί δεν πάνε καν σε φροντιστήρια, επίσης δεν πάνε όλοι στο ίδιο σχολείο, δεν έχουν όλοι τους ίδιους καθηγητές, δεν είναι ολωνών το επίπεδο του τμήματός τους ίδιο, δεν βρίσκονται όλοι στο ίδιο οικογενειακό περιβάλλον, δεν είναι όλοι καλοί στα γραπτά κλπ. Είναι ΠΟΛΛΑ αυτά που παίζουν το ρόλο τους.

Το να παίρνεις λοιπόν το ένα από αυτά που είναι το πόσα αδέρφια έχει κάποιος και να ορίζεις σύμφωνα με αυτό μια δική σου κατηγορία με προνόμια είναι το λιγότερο αφελές.

Στο οικονομικό πχ. Δεν έχουν όλοι οι πολύτεκνοι οικονομικά προβλήματα. Και δεν είναι και όλοι οι οικονομικά αδύναμοι πολύτεκνοι. Εμάς μας νοιάζει όμως μόνο η τομή των 2 συνόλων έτσι; για τους υπόλοιπους ποιος χέστηκε.

Όσον αφορά το θέμα του διαβάσματος και των συνθηκών στο σπίτι μπορεί να μην έχω 2+ αδέρφια αλλά αυτό δεν ξεφεύγει από την παραπάνω λογική. Το να έχεις πέσει σε άλλες περιπτώσεις όπως να τσακώνονται οι γονείς σου συνέχεια ή να έχεις έναν αδερφό-διάολο και ταυτόχρονα μικρό σπίτι δεν είναι φανταστικές, και μπορούν να καταλήξουν στο ίδιο αποτέλεσμα, να σου γίνουν τα νεύρα κατεστραμμένα. Επίσης ισχύει και το αντίστροφο, μπορεί μια οικογένεια να έχει 3 παιδιά, ο καθένας ( ή τελος πάντων αυτός που δίνει ) με το δικό του δωμάτιο και γενικά ήρεμο κλίμα και ούτε γάτα ούτε ζημιά.
Επίσης πάλι όπως είπα από την αρχή το κατά πόσο μπορεί κάποιος να διαβάσει σπίτι του είναι ΜΟΝΟ ΜΙΑ από τις πολλές παραμέτρους που ορίζουν την επιτυχία κάποιου στις πανελλήνιες. Υπάρχουν πάρα πολλές περιπτώσεις που επίσης μετράνε και το κράτος για αυτές δεν κάνει τίποτα. Όχι ότι θα έπρεπε δηλαδή, και να ήθελε δεν μπορεί πρακτικά αν κάνει κάτι, απλά το παιχνίδι δεν πάει έτσι. Αν πχ ένα παιδί είχε 3 χρόνια στο λύκειο έναν ηλίθιο που δεν ενδιαφέρθηκε ποτέ να του μάθει σωστά 5 πράγματα και μετά πάει στη γ λυκείου και λόγω βαθμών τον χώσουν στο φροντιστήριο στο τμήμα με όλα τα τούβλα θα φταίει εξ ολοκλήρου αυτός αν ξενερώσει και τα παρατήσει; προφανώς και όχι.
Αν σε άλλη περίπτωση σε κάποιον τύχει η στραβή και εξαιτίας ενός προβλήματος υγείας καταλήξει τη μισή χρονιά να τραβιέται σε νοσοκομεία θα είναι δίκαιο; πάλι όχι.
Ποια είναι λοιπόν η λύση εδώ; να κοιτάξουμε για κάθε περίπτωση και να αρχίζουμε να βγάζουμε εξαίρεση στην εξαίρεση μέχρι να μη μείνει κανείς; όχι φυσικά
Από την άλλη όμως λυπάμαι αλλά λύση επίσης δεν είναι σαν κράτος να κοιτάς να ασχοληθείς με ό,τι μπορείς και σε συμφέρει ( αποφέρουν και ψήφους τέτοια μέτρα μην ξεχνιόμαστε ) και στις υπόλοιπες περιπτώσεις να πάνε στο διάολο.

και για να μη φανώ απόλυτος είμαι υπέρ στο να δίνονται προνόμια αρκεί πάντα τα κριτήρια με τα οποία δίνονται και τα ίδια τα προνόμια να είναι σωστά. Το να μπορεί κάποιος ο οποίος αντικειμενικά δεν μπορεί να φύγει επαρχία εξαιτίας προβλήματος υγείας είτε δικό του είτε των γονιών του να έρθει μετεγγραφή από άλλη πόλη στην οποία πέρασε στην πόλή του το κατανοώ απόλυτα.
Το να βλέπεις όμως υποψήφιους 2 ταχυτήτων με διακρίσεις που έχουν προκύψει έπειτα από απίστευτες γενικούρες, όχι δεν μπορώ.

Τέλος διαφωνώ κάθετα με τη λογική "μου δίνεις - σου δίνω". Δηλαδή αυτό εσείς το λέτε κοινωνικό κράτος; Όπως ξανά είπα θα έπρεπε, ναι, να λαμβάνονται μέτρα σε εξαιρετικές περιπτώσεις που το έχουν ανάγκη. Αλλά αυτό είναι κάτι τελείως διαφορετικό από το να βοηθάς αυτόν που σε βοηθάει. Δηλαδή με την ίδια λογική το κράτος ωφελείται περισσότερο από αυτόν που του πληρώνει περισσότερη φορολογία. Άρα λοιπόν τι λέτε να το πάμε και έτσι, αν οι γονείς σου δηλώνουν πολλά στην εφορία να παίρνει και τα ανάλογα προνόμια στις πανελλήνιες, τι λετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το πολυτεκνοι απο μονο του δεν λεει τιποτα. Και τα παιδια της Μενεγακη πολυτεκνα ειναι, αν με καταλαβαινεις... (και επαιρνε μαλιστα επιδομα κανονικα και με τον νομο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,102 μηνύματα.
Το πολυτεκνοι απο μονο του δεν λεει τιποτα. Και τα παιδια της Μενεγακη πολυτεκνα ειναι, αν με καταλαβαινεις... (και επαιρνε μαλιστα επιδομα κανονικα και με τον νομο).

δεν είναι κακό το επίδομα αυτό είναι ενίσχυση του κράτους σε αυτούς που κάνουνε πολλά παιδιά και πολύ σωστά κατα την γνώμη μου δε λαμβάνεται ο οικονομικός παράγοντας.

Για τους τρίτεκνους συμφωνώ ότι πρέπει να λαμβάνεται υπόψη και ο οικονομικός παράγοντας.

Ο νόμος για τους πολύτεκνους δεν εμφάνισε προβλήματα από τότε που μπήκαν στο παιχνίδι οι τρίτεκνοι αρχισαν να υπάρχουν προβλήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
δεν είναι κακό το επίδομα αυτό είναι ενίσχυση του κράτους σε αυτούς που κάνουνε πολλά παιδιά και πολύ σωστά κατα την γνώμη μου δε λαμβάνεται ο οικονομικός παράγοντας.

Για τους τρίτεκνους συμφωνώ ότι πρέπει να λαμβάνεται υπόψη και ο οικονομικός παράγοντας.

Ο νόμος για τους πολύτεκνους δεν εμφάνισε προβλήματα από τότε που μπήκαν στο παιχνίδι οι τρίτεκνοι αρχισαν να υπάρχουν προβλήματα.
Εγω πιστευω πως τα παιδια οταν τα κανεις πρεπει να εισαι σε θεση να τα μεγαλωσεις αξιοπρεπως και οχι να περιμενεις απο το κρατος να σε βοηθησει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,102 μηνύματα.
Εγω πιστευω πως τα παιδια οταν τα κανεις πρεπει να εισαι σε θεση να τα μεγαλωσεις αξιοπρεπως και οχι να περιμενεις απο το κρατος να σε βοηθησει.

Πρέπει με κάποιο τρόπο το κράτος να πριμοδοτήσει τα ζευγάρια που κάνουν πολλά παιδια. Οι Ελληνες όσο περνάει ο καιρός γινόμαστε όλο και λιγότεροι αν απαγορευτούν όλα με την κρίση που έχουμε θα μειωθεί ακόμα περισσότερο το ποσοστό των ελληνοπουλων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Πιστεύω πως είναι σωστό τα παιδιά των πολυτέκνων, αν περάσουν σε μια σχολή σε άλλη πόλη, να πάρουν μεταγραφή για την αντίστοιχη και μόνο σχολή, αν υπάρχει και είναι σε θέση να τα δεχτεί, στην πόλη τους. Αυτό που έγινε πέρυσι για περισσότερη "αξιοκρατία", όπως έλεγε η Διαμαντοπούλου, ήταν μια τεράστια μαλακία και αδικία.

δηλαδη βρισκεις σωστο στο τμημα μου να εμπαιναν προπερσι 225 ατομα κανονικα με 18200+ μορια και αλλα 400 πρπ δια μεσου χιου με 13500 μορια οπως γινοταν???

το να ειναι καποιος πολυτεκνος ειναι καθαρα επιλογη των γονιων του, δεν ειναι θεμα τυχης ουτε εξαναγκασμου αλλα καθαρα θεμα επιλογης.επισης οι πολυτεκνοι παιρνουν επιδομα ασχετα αν θεωρειται πολυ χαμηλο....για μενα οι πολυτεκνοι δεν θα επρεπε να ειχαν ειδικη μεταχειρηση γιατι ετσι ατομα που δεν το αξιζουν στερουν την δυνατοτητα απο αλλουσ να πραγματοποιησουν το ονειρο τους, χωρις να σημαινει οτι καποιοι πολυτεκνοι δεν αξιζουν να βρισκονται στην σχολη. για αυτο λοιπον αντι να κλεγονται καποιοι καποιοι ας πανε να διαβασουνε κ αν εχουν τα κοτσια να μπουν με το σπαθι τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,102 μηνύματα.
δηλαδη βρισκεις σωστο στο τμημα μου να εμπαιναν προπερσι 225 ατομα κανονικα με 18200+ μορια και αλλα 400 πρπ δια μεσου χιου με 13500 μορια οπως γινοταν???

Ναι ο βαθμός στις Πανελλαδικές δεν δείχνει απολύτως τπτ. Οποίος δεν αξίζει απλά δε βγάζει την σχολή. Αν την βγάζει ακόμα και αν έγραψε 0 στις Πανελλαδικές αξίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Ναι ο βαθμός στις Πανελλαδικές δεν δείχνει απολύτως τπτ. Οποίος δεν αξίζει απλά δε βγάζει την σχολή. Αν την βγάζει ακόμα και αν έγραψε 0 στις Πανελλαδικές αξίζει.

δηλαδα ενας που προσπαθησε να μαν ανταμοιφθει ? για αυτο εχουν φτασει 5 κ 6 ετος κ ακμ τπτ. τοτε ας κανουμε τις σχολες unlimited ν μπαινει οποιος να ναι να καταργηθουν οι εισαγωγικεσ....διαφωνω απολυτα μαζι σου....εγω προσπαθησα και δεν μπορω να διανοηθω ατομα που αραζαν κ ξυνοντουσαν να τρωνε θεσεις απο αλλους που εκαναν τν δικη τους προσπαθεια. καποτε θα την βγαλουν ολοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,102 μηνύματα.
δηλαδα ενας που προσπαθησε να μαν ανταμοιφθει ? για αυτο εχουν φτασει 5 κ 6 ετος κ ακμ τπτ. τοτε ας κανουμε τις σχολες unlimited ν μπαινει οποιος να ναι να καταργηθουν οι εισαγωγικεσ....διαφωνω απολυτα μαζι σου....εγω προσπαθησα και δεν μπορω να διανοηθω ατομα που αραζαν κ ξυνοντουσαν να τρωνε θεσεις απο αλλους που εκαναν τν δικη τους προσπαθεια. καποτε θα την βγαλουν ολοι...

Aν την σχολή σου την βγάζουν άτομα που ξινονται προφανώς είναι σχολη της πλάκας (όπως η πλειοψηφία στην Ελλάδα) . Δε ξέρω σε ποια σχολη είσαι μαλλον οικονομικα αλλά αν κρίνεις τον καλό με τον κακο απο τον βαθμό στα ανουσια μαθηματα των πανελλαδικών τότε αυτό ισχύει. Αν όντως αξίζεις προσπάθησε να το δείξεις μέσα στην σχολη και όχι με ότι έκανες πριν απο αυτήν. Σημασία δεν έχει σε ποσά χρονια θα βγάλεις την σχολη σημασία έχει όταν τελείωσεις να έχεις τα εφόδια να ασχοληθείς με την επιστημη που σπουδαζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αν αμφισβητείτε τον τρόπο με τον οποίο οι πολύτεκνοι πρέπει να είναι σε ειδική κατηγορία, είμαι μαζί σας, πέρσι έγινε τεράστιος χαβαλές με το σύστημα.

Αν όμως αμφισβητείτε το ΑΝ πρέπει οι πολύτεκνοι να είναι ειδική κατηγορία, είμαι απέναντί σας.

Δείτε φέτος τις βάσεις για τους Μουσουλμάνους της Θράκης, για να δείτε εκεί τί γίνεται, και αφήστε τους πολύτεκνους στην ησυχία τους.

Νομίζω ότι οι δύο πρώτες προτάσεις τους Σουρωτηρίου είναι το κλειδί. Πρέπει να έχουν κάποια ειδική μεταχείριση αλλά όχι το ρεζιλίκι που έγινε πέρσι. Ας είναι οικονομικό το κριτήριο (γιατί στην ουσία και τώρα αυτό είναι), αλλά από κρυφό θα γίνει και φανερό!

Το ότι πολλοί βγάζουν γλώσσα και καυχιόνται (το είδαμε και εδώ πέρσι), δεν είναι θέμα όλων των πολυτέκνων, είναι των ίδιων και των γονιών τους που τους έκαναν έτσι.

Επίσης, σκεφτείτε και την τελευταία του πρόταση: Μουσουλμάνοι Θράκης, αθλητές και ένα σωρό άλλοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Νομίζω ότι οι δύο πρώτες προτάσεις τους Σουρωτηρίου είναι το κλειδί. Πρέπει να έχουν κάποια ειδική μεταχείριση αλλά όχι το ρεζιλίκι που έγινε πέρσι. Ας είναι οικονομικό το κριτήριο (γιατί στην ουσία και τώρα αυτό είναι), αλλά από κρυφό θα γίνει και φανερό!

Το ότι πολλοί βγάζουν γλώσσα και καυχιόνται (το είδαμε και εδώ πέρσι), δεν είναι θέμα όλων των πολυτέκνων, είναι των ίδιων και των γονιών τους που τους έκαναν έτσι.

Επίσης, σκεφτείτε και την τελευταία του πρόταση: Μουσουλμάνοι Θράκης, αθλητές και ένα σωρό άλλοι...


Αν το πηγαίναμε με βάση καθαρά οικονομικά κριτήρια θα έβγαιναν δικαιούχοι ένα 20-30%. Πέρα από το ότι σήμερα ο καθένας μπορεί να μαγειρέψει τη φορολογική του δήλωση και να το παίξει αδικημένος.
Επίσης το οποιοδήποτε οικονομικό εμπόδιο ξεπερνιέται και με άλλους τρόπους, πέρα απο το ότι μπορείς αν θες να πιάσεις δουλειά θεωρώ αποδοτικότερο και πιο δίκαιο να τραβήξει το κράτος λεφτά από αλλού και να χτίσει καμιά εστία παραπάνω όπως και να ενισχύσει τις παροχές στους οικονομικά αδύναμους για τη διαμονή εκεί που πέρασαν παρά αυτά τα ρεζιλίκια που γίνονται τώρα. Αυτά είναι οι εύκολες λύσεις.

Το θέμα των μυοσουλμάνων είναι κι αυτό μεγάλη αδικία αλλά δεν αναιρεί τα υπόλοιπα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Αν το πηγαίναμε με βάση καθαρά οικονομικά κριτήρια θα έβγαιναν δικαιούχοι ένα 20-30%. Πέρα από το ότι σήμερα ο καθένας μπορεί να μαγειρέψει τη φορολογική του δήλωση και να το παίξει αδικημένος.
Επίσης το οποιοδήποτε οικονομικό εμπόδιο ξεπερνιέται και με άλλους τρόπους, πέρα απο το ότι μπορείς αν θες να πιάσεις δουλειά θεωρώ αποδοτικότερο και πιο δίκαιο να τραβήξει το κράτος λεφτά από αλλού και να χτίσει καμιά εστία παραπάνω όπως και να ενισχύσει τις παροχές στους οικονομικά αδύναμους για τη διαμονή εκεί που πέρασαν παρά αυτά τα ρεζιλίκια που γίνονται τώρα. Αυτά είναι οι εύκολες λύσεις.

Το θέμα των μυοσουλμάνων είναι κι αυτό μεγάλη αδικία αλλά δεν αναιρεί τα υπόλοιπα...
Γιατι οι "μαιμουδες" εισαγομενοι απο τα νυχτερινα σχολεια ,δεν ειναι αλλη μια αδικια για ολους εμας τους υπολοιπους που αγωνιστηκαμε για να περασουμε κ μερικοι απο εμας βρεθηκαν απεξω γιατι υπηρξαν καποιοι "εξυπνοι" γονεις που εβαλαν τα καμαρια τους σε καποιο νυχτερινο(ενω δεν υπηρχε λογος) κ περασαν ανετοτατα σε σχολες που ουτε με κιαλια δεν θα εβλεπαν?Κ σαφως δεν μιλαω για τα παιδια που εργαζονται κ πηγαινουν σε νυχτερινα σχολεια. Αυτα μπραβο τους κ εγω μαζι τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,978 μηνύματα.
Καλά πού ζεις Δανάη-Ελπίδα; Δεν γνωρίζεις ότι καμία κοινωνία ανθρώπων δεν είναι δίκαια; Οι άνθρωποι έχουν ατέλειες και μιλάω για τα ελαττώματά τους. Ένα εξ' αυτών είναι το αρνητικό θράσσος που έχουν κάποιοι.Στην ζωή πολλές φορές εσύ θα φας κλειστή πόρτα όταν κάποιος άλλος θα μπορέσει με άλλο τρόπο να την ανοίξει και να περάσει μέσα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Είναι πραγματικά εντυπωσιακό να ακούς κρίσεις για το κοινωνικό κράτος από ανθρώπους που, στην πλειοψηφία τους, είναι προστατευόμενα μέλη των οικογενειών τους, δεν έχουν δουλέψει ακόμη, ούτε φυσικά και έχουν κανένα άγχος να θρέψουν όχι άλλα στόματα, αλλά το δικό τους πρωτίστως.

Θεωρώ ότι όποιος βάζει στην συζήτηση το ΑΝ θα έπρεπε οι πολύτεκνοι να αποτελούν ειδική κατηγορία (ειδικά σε μια χώρα με ΤΕΡΑΣΤΙΟ δημογραφικό και οικονομικό πρόβλημα), είναι απλά εκτός τόπου και χρόνου, διακατέχεται από έντονο εγωισμό, σταρχιδισμό και καμία γνώση του πώς θα έπρεπε να λειτουργούν οι σύγχρονες κοινωνίες.

Εμφάνισα 2 επιχειρήματα υπέρ των πολυτέκνων και ο Βασίλης που μου απάντησε τα είδε τόσο επιδερμικά, λες και του είπα ότι πολύτεκνος είναι αυτός που πάει στο περίπτερο για τσιγάρα.

Το 1ο επιχείρημα ήταν οι συνθήκες που αντιμετωπίζει ένα παιδί πολυτέκνων στο σπίτι, που είναι αντικειμενικά δύσκολες και πανεύκολα ευνόητες. Η κοινή λογική λέει ότι, με 4 παιδιά στο σπίτι, το σπίτι είναι τρελοκομείο, όσα δωμάτια και αν έχει. Η φοβερή απάντηση ήταν ότι μπορεί και άλλα παιδιά να έχουν προβλήματα όπως να μαλώνουν οι γονείς τους (ούτε αποδεικνύεται προφανώς, ούτε είναι πιθανό να συμβαίνει κάθε μέρα, και μπορεί πολύ εύκολα να αντιληφθεί κάποιος, πώς, αν όντως πιανόταν σαν κριτήριο για ειδική κατηγορία αυτό, όλοι οι γονείς θα σκοτώνονταν μεταξύ τους επίτηδες...!!!),

ή ότι μπορεί ο μαθητής να έχει σοβαρό πρόβλημα υγείας και να χάσει μεγάλο μέρος της χρονιάς (λες και, σε αυτήν την περίπτωση, οι πανελλήνιες θα ήταν το σημαντικό για την ζωή του μαθητή),

μου μίλησε για το πόσα παιδιά πηγαίνουν ή όχι στα φροντιστήρια (!!!), λες και το κράτος πρέπει να λαμβάνει υπόψιν του τα φροντιστήρια πριν βάλει θέματα στις εξετάσεις,

για το αν θα έχεις ή όχι καλό καθηγητή στο σχολείο, λες και υπάρχει μονάδα μέτρησης της καλής διδασκαλίας (βέβαια εδώ υπάρχει όντως ένα κενό του συστήματος),

για το αν είναι όλοι καλοί στα γραπτά (παρόλο που ο γραπτός τρόπος εξέτασης είναι από τους πιο αντικειμενικούς, και παρόλο που τα παιδιά που αδυνατούν να γράψουν, δίνουν εξετάσεις προφορικά, τώρα αν "δεν είσαι καλός στα γραπτά", αναρωτήσου μήπως δεν είσαι και καλός στα γράμματα, οπότε τι να το κάνεις το πανεπιστήμιο, στο οποίο, σημειωτέον, όλες οι εξετάσεις είναι γραπτές;),

και πάει λέγοντας,

και είχε και το θράσος να μου μιλήσει για αφέλεια.

Αλλά ακόμη κι έτσι να είναι, ας δεχτώ ότι ΟΛΕΣ οι παραπάνω περιπτώσεις παιδιών οφείλουν να συνιστούν ειδική κατηγορία, αυτό δεν αναιρεί τους λόγους για τους οποίους οι πολύτεκνοι πρέπει να είναι ειδική κατηγορία.

Μίλησες για λογική "σου δίνω-μου δίνεις" και την συνέδεσες με το κοινωνικό κράτος. Αυτή λοιπόν η νοοτροπία από το κράτος να δίνει παροχές, για να στο πω πιο απλά, είναι η εξής: Θέλεις να κάνεις παραπάνω από 3 παιδιά (και άρα, να συμβάλλεις με θετικό τρόπο στο μέλλον του κράτους μας) αλλά το σκέφτεσαι; Κάντο, και μην αγχώνεσαι και τόσο, θα σε βοηθήσω και εγώ λίγο.

Τον τρόπο με τον οποίο τα πολλά παιδιά συμβάλλουν θετικά στο μέλλον ενός κράτους, τον αφήνω, μιας και νομίζω ότι είναι πολύ εύκολα κατανοητός. Αν παρόλαυτα κάποιος θέλει να του το εξηγήσω, μετά χαράς θα το κάνω.

Τώρα, αν αυτό είναι να "βοηθάς αυτόν που σε βοηθάει", ε το ίδιο είναι όταν παρέχεις ασφάλιση σε αυτόν που εργάζεται, ή να παρέχεις επίδομα ανεργίας σε αυτόν που εργάστηκε, και πάει λέγοντας, έτσι δεν είναι; Αν δεν υπήρχε ένα κίνητρο στους πολίτες για να κάνουν κάτι, πίστεψε με, οι πολίτες δεν θα έκαναν τίποτα απολύτως, τουλάχιστον στην μεγάλη τους πλειοψηφία, γιατί σου θυμίζω ότι η χώρα που ζούμε δεν λέγεται ούτε Σουηδία, ούτε Γερμανία.

Παρεμπιπτόντως, Βασίλη, η φράση σου "αν θες μπορείς να πιάσεις δουλειά" στο 2ο σου ποστ, ελπίζω να καταλαβαίνεις, αν την σκεφτείς λίγο ψύχραιμα και κοιτάξεις γύρω σου, για ποιον λόγο δεν στέκει. Όπως επίσης και το περί "μαγειρέματος" της φορολογικής δήλωσης, όχι ότι δεν γίνεται, αλλά να σε πληροφορήσω ότι το φαινόμενο έχει περιοριστεί τα τελευταία χρόνια.

Παρεμπιπτόντως, μιας και αναφέρθηκα στους Μουσουλμάνους της Θράκης, για κοιτάξτε λίγο κάτι βάσεις:

https://www.methodiko-frontistirio.gr/exams/sxoles/vaseis2011_d.htm

Τα highlights:
Νομική Θεσσαλονίκης με 8,7,
Τα παιδαγωγικά (εκτός της Αλεξ/πολης που είναι στο 12) από 5,5 μέχρι 8,5,
Ομοίως και για τα τμήματα νηπιαγωγών,
Ιατρικές από 12,5 μέχρι 16,
Οδοντιατρικές στο 12,
Κτηνιατρικές στο 8,
Φαρμακευτικές στο 10-11,
Οικονομικά στο 3-4,
κτλ.

Καλό, ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λεωνίδας_Δ

Νεοφερμένος

Ο Λεωνίδας_Δ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Αυτές είναι οι βάσεις γ τς μουσουλμάνους?Το ρωτάω σε περίπτωση π δεν κατάλαβα καλά...Επρεπε ν χα δηλωθεί μουσουλμάνος.Αυτό το κράτος είναι καταδικασμένο.Απλά θέλω να προλάβω να πάρω πτυχίο και μετά ας καεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Πολύ καλά κατάλαβες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Aν την σχολή σου την βγάζουν άτομα που ξινονται προφανώς είναι σχολη της πλάκας (όπως η πλειοψηφία στην Ελλάδα) . Δε ξέρω σε ποια σχολη είσαι μαλλον οικονομικα αλλά αν κρίνεις τον καλό με τον κακο απο τον βαθμό στα ανουσια μαθηματα των πανελλαδικών τότε αυτό ισχύει. Αν όντως αξίζεις προσπάθησε να το δείξεις μέσα στην σχολη και όχι με ότι έκανες πριν απο αυτήν. Σημασία δεν έχει σε ποσά χρονια θα βγάλεις την σχολη σημασία έχει όταν τελείωσεις να έχεις τα εφόδια να ασχοληθείς με την επιστημη που σπουδαζεις.

καταρχας δεν ανεφερα οτι κουμπουρες βγαζουν την σχολη μου, αλλα οτι με τα λεγομενα σου κουμπουρες θα επρεπε να μπαινουν οπου θελουνε .επειδη η δικια σου σχολη ειναι της πλακας δεν σημαινει οτι ειναι και οι δικες μας ( απανταω σε αναλογο υφος ) . ολοι ολεσ της σχολεσ καποτε θα της τελιωσουν ειτε ειναι 5 ειτε 10 χρονια .......αρα να καταργηθουν οι εισαγωγικες να μπαινουν ολοι οπου θελουνε αφου καποτε θα την βγαλουνε την σχολη....ειτε αυτο ειναι 5 ειτε 15 χρονια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Να κάτσεις να διαβάσεις.
Απίστευτο,το ξέρω.

Για σένα μπορεί και να είναι απίστευτο.

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να δίνονται μπόνους στους πολύτεκνους.
Όπως αναφέρθηκε το σωστότερο είναι να εξετάζεται το εισόδημα της οικογένειας και όχι ο αριθμός των μελών της!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

semeon

Νεοφερμένος

Η semeon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Οι ειδικές βάσεις για πολύτεκνους μου φαίνονται, πώς να το πω, άδικες... Το πιο σημαντικό είναι το εισόδημα, όχι ο αριθμός των παιδιών... Και στο κάτω κάτω, αναρωτιέμαι πώς κάποιος που πέρασε με τόσο χαμηλή βάση σε υψηλόβαθμη σχολή έχει το γνωστικό υπόβαθρο για να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις της και να ανταωνιστεί τους συμφοιτητές του...

Για σένα μπορεί και να είναι απίστευτο.

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να δίνονται μπόνους στους πολύτεκνους.
Όπως αναφέρθηκε το σωστότερο είναι να εξετάζεται το εισόδημα της οικογένειας και όχι ο αριθμός των μελών της!


Συμφωνώ... Υπάρχουν πολύτεκνες οικογένειες που έχουν μια χαρά λεφτά να σπουδάσουν τα παιδιά τους σε όποια σχολή να 'ναι...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top