Είναι δίκαιο το σύστημα των ειδικών κατηγοριών;

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Υπάρχει καλύτερη λύση. Να μην πηγαίνουν όλοι σωρηδόν, σαν τα ζα στο μαντρί, στα πανεπιστήμια. Εξάλλου δεν είναι όλοι πλασμένοι για γράμματα.

Προλαβαίνεις ακόμα να εγκαταλείψεις το δικηγοριλίκι και να γίνεις αγρότης! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Άεργε, δείξε εσύ πρώτος το δρόμο, δίνοντας το καλό παράδειγμα κι εγώ ακολουθώ ευχαρίστως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,102 μηνύματα.
Οι περισσότεροι έφηβοι απο δω διαμαρτύρονται επειδή αν ήταν απο πολύτεκνη οικογενεια θα παίρνουσαν σε μια πιο ´´μουρατή´´ σχολη πάνω απο αυτό που έγραψαν. Πολλά παιδιά απο πολύτεκνες οικογένειες ακόμα και με αυτές τις διευκολύνσεις δε θα σπουδάσουν ακόμα και αν είναι άριστοι μαθητές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Οι περισσότεροι έφηβοι απο δω διαμαρτύρονται επειδή αν ήταν απο πολύτεκνη οικογενεια θα παίρνουσαν σε μια πιο ´´μουρατή´´ σχολη πάνω απο αυτό που έγραψαν. Πολλά παιδιά απο πολύτεκνες οικογένειες ακόμα και με αυτές τις διευκολύνσεις δε θα σπουδάσουν ακόμα και αν είναι άριστοι μαθητές

Με αυτές τις διευκολύνσεις δεν χρειάζεται να είσαι ΚΑΝ καλός μαθητής. Αυτό είναι το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Οι περισσότεροι έφηβοι απο δω διαμαρτύρονται επειδή αν ήταν απο πολύτεκνη οικογενεια θα παίρνουσαν σε μια πιο ´´μουρατή´´ σχολη πάνω απο αυτό που έγραψαν. Πολλά παιδιά απο πολύτεκνες οικογένειες ακόμα και με αυτές τις διευκολύνσεις δε θα σπουδάσουν ακόμα και αν είναι άριστοι μαθητές

ναι, κάντο πιο μελό μπορείς.

Αν μας λες πως είναι άλλοι οι λόγοι που δεν αφήνουν τους πολύτεκνους να σπουδάσουν τότε κι εσύ παραδέχεσαι πως τέτοια μέτρα είναι πρόχειρα κι αναποτελεσματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,102 μηνύματα.
ναι, κάντο πιο μελό μπορείς.

Αν μας λες πως είναι άλλοι οι λόγοι που δεν αφήνουν τους πολύτεκνους να σπουδάσουν τότε κι εσύ παραδέχεσαι πως τέτοια μέτρα είναι πρόχειρα κι αποτελεσματικά.

:hmm: διαφωνώ με αυτο που έγινε πέρσι αλλά με τις μετεγγραφές που γινόντουσαν μέχρι και πρόπερσι στους πολύτεκνους όχι τρίτεκνους διαφωνεί κανείς ; Δε νομίζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
:hmm: διαφωνώ με αυτο που έγινε πέρσι αλλά με τις μετεγγραφές που γινόντουσαν μέχρι και πρόπερσι στους πολύτεκνους όχι τρίτεκνους διαφωνεί κανείς ; Δε νομίζω

α, εκεί το πας. Καλά τα χουμε πει για το οικονομικό θέμα τώρα να επαναλαμβανόμαστε δεν έχει νόημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Άεργε, δείξε εσύ πρώτος το δρόμο, δίνοντας το καλό παράδειγμα κι εγώ ακολουθώ ευχαρίστως.

Ούτε θέλω, ούτε χρειάζομαι να αλλάξω επαγγελματική πορεία, ούτε χαρακτήρισα αυτούς που θέλουν να πάνε στο παν/μιο ως ζα στο μαντρί. :rolleyes:

Εσύ που τους χαρακτήρισες έτσι, αν θεωρείς "καλό παράδειγμα" να μην πάει κάποιος στο παν/μιο, πράξε αναλόγως.
Εκτός αν θεωρείς ότι η δικιά επιθιμία στα 18 να σπουδάσεις αξίζει περισσότερο από την αντίστοιχη επιθυμία όλων των υπολοίπων. :warn:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Η επιθυμία μπορεί να απέχει πολύ από την ικανότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Η επιθυμία μπορεί να απέχει πολύ από την ικανότητα.

Εκ του αποτελέσματος κρίνονται όλοι! :)

Υπάρχουν απόφοιτοι νομικής ή πολυτεχνείων με βάση εισαγωγής γύρω στο 19 που μένουν άνεργοι, και απόφοιτοι ΤΕΙ ιχθυοκαλλιέργειας που εργάζονται στο αντικείμενο που σπούδασαν και βγάζουν έναν αξιοπρεπέστατο μισθό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αποτέλεσμα όμως είναι και οι βαθμοί των πανελλαδικών. :)
Γιατί να μην κρίνονται από αυτό αρχικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Αποτέλεσμα όμως είναι και οι βαθμοί των πανελλαδικών. :)
Γιατί να μην κρίνονται από αυτό αρχικά;

Απ' αυτό κρίνονται(*) αρχικά. (με εξαίρεση του πολύτεκνους και του αθλητές :P)

(*) κρίνονται = περνάνε σε σχολή ανάλογα με τα μόρια που έβγαλαν. όχι ότι όσοι έβγλαν πχ από 17 και πάνω είναι οι γαμάτοι και οι υπόλοιποι είναι τα ζα στο μαντρί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,102 μηνύματα.
α, εκεί το πας. Καλά τα χουμε πει για το οικονομικό θέμα τώρα να επαναλαμβανόμαστε δεν έχει νόημα.
Το πάω έτσι επειδή είμαι από πολύτεκνη οικογένεια είχα κάνει ένα προγραμματισμό με τα δεδομένα που είχα και δε μπόρεσα με τους νόμους τους να πάρω μια μετεγγραφή για την ιατρική στην Αθήνας που δικαιώμουν παλιά νομικά και ηθικά να την κάνω.

:D
(συνεπώς κάνω ότι κάνετε και εσείς γιατί και εγώ μέλος του ischool είμαι υπερασπίζομαι αυτό που με συμφέρει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Απ' αυτό κρίνονται(*) αρχικά. (με εξαίρεση του πολύτεκνους και του αθλητές :P)

(*) κρίνονται = περνάνε σε σχολή ανάλογα με τα μόρια που έβγαλαν. όχι ότι όσοι έβγλαν πχ από 17 και πάνω είναι οι γαμάτοι και οι υπόλοιποι είναι τα ζα στο μαντρί.

Προσωπικά δεν μίλησα για ζώα και για μαντριά, αλλά είμαι υπέρ ας πούμε της βάσης του 10. Αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Για σένα μπορεί και να είναι απίστευτο.
Μου είναι τόσο απίστευτο...γιατί ανήκω σε πολύτεκνη οικογένεια και αρκούμαι στο να κλέψω τη δικιά σου θέση!
https://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTFj-Y3jQ7rR4A-o5SZQMzzX-CpsnnGHlPAL_PjufkEq37VmPZH
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Το πάω έτσι επειδή είμαι από πολύτεκνη οικογένεια είχα κάνει ένα προγραμματισμό με τα δεδομένα που είχα και δε μπόρεσα με τους νόμους τους να πάρω μια μετεγγραφή για την ιατρική στην Αθήνας που δικαιώμουν παλιά νομικά και ηθικά να την κάνω.

:D
(συνεπώς κάνω ότι κάνετε και εσείς γιατί και εγώ μέλος του ischool είμαι υπερασπίζομαι αυτό που με συμφέρει)

οταν λες δν μπορεσες?? περασες σε περιφεριακο τμημα ιατρικης και δν ηρθες αθηνα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,102 μηνύματα.
οταν λες δν μπορεσες?? περασες σε περιφεριακο τμημα ιατρικης και δν ηρθες αθηνα???

:worry: ναι γιατί καταργησανε τις μετεγγραφές για τους πολύτεκνους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
@aergos

Θα παίζουμε με τις λέξεις;

Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που έχουν μοναδικές ικανότητες και κλίσεις που αν τις εξασκούσαν, τώρα θα είχαν θησαυρίσει. Ενδεικτικά οι περισσότεροι εκατομμυριούχοι δεν έχουν περάσει ούτε απ' έξω από τα πανεπιστήμια.
Αν οι περισσότεροι νέοι κοιμούνται και ξυπνάνε με το όνειρο του πανεπιστημίου, χωρίς κατά βάθος να το θέλουν, έτσι μωρέ για το χαρτί και την φοιτητική ζωή, χωρίς να είναι διατεθειμένοι να κάνουν θυσίες, ας μην κλαίγονται μετά.

Συνέχισε τώρα τα κηρύγματα περί πολιτικής ορθότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγώ ακόμα περιμένω την νέα εγκύκλιο για τους αθλητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killbill44

Νεοφερμένος

Ο killbill44 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
παδια ειναι αληθεια πως πλεον καταργηθηκε το οριο των 26 χρονων για τα αδερφια τριτεκνης οικογενειας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top