Είναι δίκαιο το σύστημα των ειδικών κατηγοριών;

KostasTheGreek

Δραστήριο μέλος

Ο KostasTheGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά.Με αφορμή πρόσφατη συζήτησή μου με κάποιους φίλους και γνωστούς μέσα στους οποίους ήτανε και πολύτεκνοι σχετικά με την διαφορετική ''συμπεριφορά'' των πανελληνίων απέναντι στους πολύτεκνους είπα να ανοίξω το θέμα έτσι ώστε να μου πείτε και εσείς την γνώμη σας.
Στο θέμα μας λοιπόν...
Βρίσκεται σωστό να υπάρχουν διαφορετικές βάσεις για τους πολύτεκνους σε ορισμένες σχολές και να εισάγονται φυσικα πιο εύκολα αλλά και να ''πιάνουνε'' θέσεις άλλως ατόμων που υπήρξαν και αυτοι καλοί μαθητές και κόπιασαν παραπάνω εφόσον οι βάσεις για αυτούς ήτανε υψηλότερες??

Προσωπικά το θεώρω τεράστια αδικία γιατι στις πανελληνιες πρεπει να λειτουργουν ολα ισαξια και για τον πολυτεκνο αλλα και για τον μη πολυτεκνο..
Γιατι δηλαδη οι πολυτεκνοι να πιανουν θεσεις αλλων ατομων που υπηρξαν και αυτοι πολυ καλοι??
Ειπαμε να δωσουμε προνομια στους πολυτεκνους και ειμαι υπερ αυτης της κινησης το να δινουμε προνομια στους πολυτεκνους οπως οικονομικα προνομια,βοηθεια οικονομικη κλπ..αλλα οχι και στην εκπαιδευση..

Αλλα θα μου πεις ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΑΔΑ!!:down:

Ακουω τις αποψεις σας...:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Kι εγω ειμαι κατα αυτου μετρου.Βεβαια τιθεται και το οικονομικο θεμα,αφου θα ειναι δυσκολο για μια οικογενεια να στελνει λεφτα σε 4-5 παιδια το καθενα σε αλλη πολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KostasTheGreek

Δραστήριο μέλος

Ο KostasTheGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Kι εγω ειμαι κατα αυτου μετρου.Βεβαια τιθεται και το οικονομικο θεμα,αφου θα ειναι δυσκολο για μια οικογενεια να στελνει λεφτα σε 4-5 παιδια το καθενα σε αλλη πολη.

Μα μπορουσανε να εχουν τις ιδιες βασεις για ολους αλλα να να επιτρεπουν παλι την μεταγγραφη πχ ενας πολυτεκνος περναει στην κρητη και εχει και ιδια σχολη στην θεσσαλονικη..να μπορει να ερθει θεσσαλονικη...
Οι διαφορετικες βασεις ειναι αυτες που ειναι αδικο 101%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Εεεε;;;;
Διαφορετικές βασεις έχουν μονάχα στο στρατο και παλι συναγωνιζονται πολύτεκνους, δεν τρωνε τη θεση κανενος, ειναι απλώς αλλή κατηγορια
Κατα τ αλλα ιδιες βασεις εχουν, το μονο παραπανω δικαιωμα που τους δινεται ειναι αυτο της μετεγγραφης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Κι εγω για τις μεταγγραφες ελεγα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PGeorge4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PGeorge4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.
δεν υπαρχουν διαφορετικές βάσεις , μονο μετεγγραφες . Και τελος αμα ειχες ακομα 2-3+ αδερφια αλλα θα έλεγες . Ενα απλο παραδειγμα για τις μετεγγραφες : 3 παδια το καθενα σε διαφορετικη πολη γυρω στα 300(το λιγότερο)-400 + ενοικιο
3 επι 400 = 1200
Αλλα δεν ειναι μονο το ενοικιο υπαρχουν και αλλα εξοδα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KostasTheGreek

Δραστήριο μέλος

Ο KostasTheGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 716 μηνύματα.
δεν υπαρχουν διαφορετικές βάσεις , μονο μετεγγραφες . Και τελος αμα ειχες ακομα 2-3+ αδερφια αλλα θα έλεγες

Εσυ που ξερεις οτι δεν εχω 2-3+ αδερφια?Με ξερεις απο καπου και το λες??
Ελεος..:sick:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PGeorge4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PGeorge4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.
Εσυ που ξερεις οτι δεν εχω 2-3+ αδερφια?Με ξερεις απο καπου και το λες??
Ελεος..:sick:
βεβαιως , εισαι 3η λυκειου δινεις παννεληνιες αμα ησουν πολυτεκνος θα ηξερε 100% τι παιζετε εδω νομιζεις πως υπαρχουν διαφορετικες βασεις .
Και επειδη οπως και εγω εισαι ελληνας δεν θα διαμαρτυροσουν για κατι που σε συμφέρει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Υπάρχουν μόνο μετεγγραφές, όχι ειδικές βάσεις. Ποιος στο είπε αυτό; Αν και προσωπικά, επειδή ανήκω στην κατηγορία αυτή, το να μετεγγράφονται οι πολύτεκνοι χωρίς κανένα εισοδηματικό κριτήριο προφανέστατα είναι λάθος. Υπάρχουν οικογένειες με ένα παιδί που έχουν πολύ μεγαλύτερη ανάγκη απ'οση έχω εγώ...
-----------------------------------------
Καλησπέρα παιδιά.Με αφορμή πρόσφατη συζήτησή μου με κάποιους φίλους και γνωστούς μέσα στους οποίους ήτανε και πολύτεκνοι σχετικά με την διαφορετική ''συμπεριφορά'' των πανελληνίων απέναντι στους πολύτεκνους είπα να ανοίξω το θέμα έτσι ώστε να μου πείτε και εσείς την γνώμη σας.
Στο θέμα μας λοιπόν...
Βρίσκεται σωστό να υπάρχουν διαφορετικές βάσεις για τους πολύτεκνους σε ορισμένες σχολές και να εισάγονται φυσικα πιο εύκολα αλλά και να ''πιάνουνε'' θέσεις άλλως ατόμων που υπήρξαν και αυτοι καλοί μαθητές και κόπιασαν παραπάνω εφόσον οι βάσεις για αυτούς ήτανε υψηλότερες??

Προσωπικά το θεώρω τεράστια αδικία γιατι στις πανελληνιες πρεπει να λειτουργουν ολα ισαξια και για τον πολυτεκνο αλλα και για τον μη πολυτεκνο..
Γιατι δηλαδη οι πολυτεκνοι να πιανουν θεσεις αλλων ατομων που υπηρξαν και αυτοι πολυ καλοι??
Ειπαμε να δωσουμε προνομια στους πολυτεκνους και ειμαι υπερ αυτης της κινησης το να δινουμε προνομια στους πολυτεκνους οπως οικονομικα προνομια,βοηθεια οικονομικη κλπ..αλλα οχι και στην εκπαιδευση..

Αλλα θα μου πεις ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΑΔΑ!!:down:

Ακουω τις αποψεις σας...:bye:

Λες ανακρίβειες. Οι μετεγγραφές δεν τρώνε καμία θέση, απλώς προστίθενται στον κανονικό αριθμό εισακτέων. Αν και προσωπικά δεν το βρίσκω παράλογο. Αν κάποιος περάσει οικονομικό Τριπόλεως γιατί να μη μπορεί να μετεγγραφεί στης πόλης του; Ποια η διαφορά; Απλά δε μπορώ να δεχτώ την αποκλειστικότητα που ισχύει για μας τους πολύτεκνους χωρίς κανένα εισοδηματικό κριτήριο, κάτι που δεν ισχύει για όλους τους άλλους ενώ κανονικά θα έπρεπε να ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KostasTheGreek

Δραστήριο μέλος

Ο KostasTheGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Ευχαριστω miv για την ολοκληρωμενη απαντηση σου..επιτελους και καποιος να μου πει καθαρα τι γινεται..
Εγω παλι απορω γιατι πχ ενας γνωστος μου πολυτεκνος περασε σε μια σχολη στην αθηνα,στρατιωτικη και αυτος περασε με 14.000 πχ ενω η βαση η κανονικη ητανε πολυ παραπανω για τους υπολοιπους...
Περασε δηλαδη με διαφορετικη βαση..αυτο καταλαβα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PGeorge4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PGeorge4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.
μην φοβάστε δεν σας παιρνουμε την θέση :P;)
Ολοι οι καλοι χωράνε ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ευχαριστω miv για την ολοκληρωμενη απαντηση σου..επιτελους και καποιος να μου πει καθαρα τι γινεται..
Εγω παλι απορω γιατι πχ ενας γνωστος μου πολυτεκνος περασε σε μια σχολη στην αθηνα,στρατιωτικη και αυτος περασε με 14.000 πχ ενω η βαση η κανονικη ητανε πολυ παραπανω για τους υπολοιπους...
Περασε δηλαδη με διαφορετικη βαση..αυτο καταλαβα...

Οι στρατιωτικές είναι άλλη ιστορία. Τα παιδιά αξιωματικών περνάνε κι αυτά με άλλες διαδικασίες, κάτι που προφανέστατα είναι εντελώς παράλογο και άδικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KostasTheGreek

Δραστήριο μέλος

Ο KostasTheGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 716 μηνύματα.
βεβαιως , εισαι 3η λυκειου δινεις παννεληνιες αμα ησουν πολυτεκνος θα ηξερε 100% τι παιζετε εδω νομιζεις πως υπαρχουν διαφορετικες βασεις .
Και επειδη οπως και εγω εισαι ελληνας δεν θα διαμαρτυροσουν για κατι που σε συμφέρει

:lol::lol:Ok Mr smarty:P
-----------------------------------------
Οι στρατιωτικές είναι άλλη ιστορία. Τα παιδιά αξιωματικών περνάνε κι αυτά με άλλες διαδικασίες, κάτι που προφανέστατα είναι εντελώς παράλογο και άδικο.

Μονο για τις στρατιωτικες ισχυει αυτο δηλαδη ε?Δεν το γνωριζω μιας και δεν με ενδιαφερουν οι στρατιωτικες για αυτο ρωταω...
Ευχαριστω anyway:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PGeorge4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PGeorge4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.
:lol::lol:Ok Mr smarty:P
-----------------------------------------


Μονο για τις στρατιωτικες ισχυει αυτο δηλαδη ε?Δεν το γνωριζω μιας και δεν με ενδιαφερουν οι στρατιωτικες για αυτο ρωταω...
Ευχαριστω anyway:)
προς τι ο γέλωτας ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
δεν υπαρχουν διαφορετικές βάσεις , μονο μετεγγραφες . Και τελος αμα ειχες ακομα 2-3+ αδερφια αλλα θα έλεγες . Ενα απλο παραδειγμα για τις μετεγγραφες : 3 παδια το καθενα σε διαφορετικη πολη γυρω στα 300(το λιγότερο)-400 + ενοικιο
3 επι 400 = 1200
Αλλα δεν ειναι μονο το ενοικιο υπαρχουν και αλλα εξοδα ;)

Συμφωνώ απόλυτα και θα ήθελα να προσθέσω ότι είναι και διαφορετικά τα έξοδα για φροντιστήρια, υπάρχει διαφορετική ηρεμία-ησυχία στο σπίτι κ.ά.... Οι διαφορετικές βάσεις είναι μόνο για το στρατό. Δεν το θεωρώ άδικο που όπου περάσεις έχεις δικαίωμα μεταγραφής. Και φυσικά δεν είναι "διαφορετική" η αντιμετώπιση για τους πολύτεκνους. Ένα παράδειγμα: Τα παιδιά των στρατιωτικών έχουν άλλες βάσεις. Γιατί τότε και τα παιδιά π.χ. των γιατρών να μην έχουν επίσης άλλες βάσεις για την ιατρική; Αυτή είναι η αδικία, όχι οι πολύτεκνοι και τρίτεκνοι. Προσωπικά θεωρώ ότι αυτό το προνόμιο θα έπρεπε να το έχουν και οι "δίτεκνοι".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όλοι θα έπρεπε να το έχουν, αλλά με εισοδηματικό κριτήριο. Εγώ που είμαι πολύτεκνος, αν υπήρχε εισοδηματικό κριτήριο και τολμούσα να ζητήσω μετεγγραφή θα με διώχναν με τις κλωτσιές. Γνωρίζω οικογένειες με ένα παιδί που έχουν πολλή μεγαλύτερη ανάγκη από μένα. Αλλά δυστυχώς το δικαίωμα το έχω μόνο εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KostasTheGreek

Δραστήριο μέλος

Ο KostasTheGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Όλοι θα έπρεπε να το έχουν, αλλά με εισοδηματικό κριτήριο. Εγώ που είμαι πολύτεκνος, αν υπήρχε εισοδηματικό κριτήριο και τολμούσα να ζητήσω μετεγγραφή θα με διώχναν με τις κλωτσιές. Γνωρίζω οικογένειες με ένα παιδί που έχουν πολλή μεγαλύτερη ανάγκη από μένα. Αλλά δυστυχώς το δικαίωμα το έχω μόνο εγώ.


Οκ ευχαριστω πολυ για την ενημερωση Μιχαλη:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Οι στρατιωτικές είναι άλλη ιστορία. Τα παιδιά αξιωματικών περνάνε κι αυτά με άλλες διαδικασίες, κάτι που προφανέστατα είναι εντελώς παράλογο και άδικο.

Τι ακριβως ισχυει σ αυτη την περιπτωση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τυπικά δεν ξέρω ακριβώς. Αλλά υπάρχει πριμοδότηση, όχι πάντα βέβαια. Για παράδειγμα γνωρίζω παιδί, ορφανό αξιωματικού που απεβίωσε (όχι πάνω στο καθήκον, από παθολογικά αίτια) και παίρνει κάποιο πριμ στα μόρια.
Δηλαδή το ορφανό δικηγόρου θα έπρεπε ομοίως να πριμοδοτείται για τη Νομική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KostasTheGreek

Δραστήριο μέλος

Ο KostasTheGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Τυπικά δεν ξέρω ακριβώς. Αλλά υπάρχει πριμοδότηση, όχι πάντα βέβαια. Για παράδειγμα γνωρίζω παιδί, ορφανό αξιωματικού που απεβίωσε (όχι πάνω στο καθήκον, από παθολογικά αίτια) και παίρνει κάποιο πριμ στα μόρια.

ΚΑλα σε ιδιαιτερες περιπτωσεις ξερω και εγω πως υπαρχει καποιο πριμ μερικες φορες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top