ΕΠΑ.Λ. Vs Γενικό Λύκειο

Ποιο θεωρείτε καλύτερο;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 98)
  • Γενικό Λύκειο

  • ΕΠΑΛ

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
τα μαθηματα ειδικοτητας στα επαλ στις πανελληνιες ειναι δυσκολα????

Οι υποψήφιοι τόσο των ΕΠΑΛ Α όσο και των ΕΠΑΛ Β εξετάζονται σε κοινά θέματα στις πανελλήνιες εξετάσεις των μαθημάτων ειδικότητας. Αυτό δεν τα κάνει βέβαια απαραίτητα εύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tilemaxos

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Στο ΕΠΑΛ υπάρχουν ως μαθήματα επιλογής ανάμεσα στα άλλα η Βιολογία Ι που αντιστοιχεί στη Βιολογία γενικής παιδείας του ΓΕΛ και η Βιολογία ΙΙ που αντιστοιχεί στη Βιολογία θετικής κατεύθυνσης του ΓΕΛ (ίσως να τις λέω ανάποδα). Για να έχει δικαίωμα ένας υποψήφιος ΕΠΑΛ να δηλώσεις σχολές που ανήκουν στο 3ο επιστημονικό πεδίο πρέπει υποχρεωτικά να επιλέξει 1 από τις 2.

Αν ο υποψήφιος ΕΠΑΛ Β επιλέξει Βιολογία Ι τότε αυτή θεωρείται πρωτεύον μάθημα βαρύτητας για το 3ο πεδίο με συντελεστή βαρύτητας 0,9 και ως δευτερεύων μάθημα βαρύτητας θεωρείται η νεοελληνική γλώσσα με συντελεστή βαρύτητας 0,4. Σε αυτήν την περίπτωση, ο μέγιστος αριθμός μορίων που μπορεί να επιτύχει ο υποψήφιος ΕΠΑΛ Β είναι 18600 μόρια και όχι 20000 μόρια. Το ίδιο ισχύει για τους υποψηφίους ΓΕΛ θεωρητικής ή τεχνολογικής κατεύθυνσης οι οποίοι επιλέγουν ως μάθημα γενικής παιδείας την βιολογία.

Αν ο υποψήφιος ΕΠΑΛ Β επιλέξει Βιολογία ΙΙ τότε αυτή θεωρείται πρωτεύον μάθημα βαρύτητας για το 3ο πεδίο με συντελεστή βαρύτητας 1,3 και ως δευτερεύων μάθημα βαρύτητας θεωρείται η νεοελληνική γλώσσα με συντελεστή βαρύτητας 0,4. Σε αυτήν την περίπτωση, ο μέγιστος αριθμός μορίων που μπορεί να επιτύχει ο υποψήφιος ΕΠΑΛ Β είναι 19400 μόρια και όχι 20000 μόρια.

Τα μαθήματα ειδικότητας δεν είναι μαθήματα βαρύτητας για κανένα επιστημονικό πεδίο από καμία ειδικότητα ΕΠΑΛ. Συνεπώς είναι πρακτικά ανέφικτο ένας υποψήφιος ΕΠΑΛ Β να εισαχθεί στις υψηλόβαθμες σχολές του 3ου επιστημονικού πεδίου.

Φοβερή αναλυση... καταλαβα ευχαριστώ


τα μαθηματα ειδικοτητας στα επαλ στις πανελληνιες ειναι δυσκολα????

Φέτος στην πληροφορική για εμένα δεν ήταν πολύ δύσκολα…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiota1508

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Παναγιωτα-Μαρτινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
επανερχομαι λιγο στο ζητημα που θελει τους αδυναμους μαθητες να πηγαινουν αναγκαστικα επαλ..κ εγω βλακεια το θεωρουσα,πιστευα οτι το επαλ ειναι μια πολυ καλη λυση για ολους τους λογους που αναφερατε.αλλα στην περιοχη μου το επαλ ειναι γεματο απο αλλοδαπους(χωρις παρεξηγηση) και παιδια οχι και τοσο καλα,που εχουν καταντησει το επαλ γκετο.δεν υπερβαλλω,πηγα μια φορα γιατι εχω μια γνωστη μου εκει και τρομαξα.μαθημα δεν γινεται,οι καθηγητες εκει περα ειναι περαστικοι και ο διευθυντης μας προσεβαλε κιολας. ακουσα καθηγητρια να λεει "μωρε δε με παρατατε που θα σας κανω και μαθημα?" ετσι απλα δηλαδη. ακουσα οτι στις εξετασεις,αλγεβρα α λυκειου βαλαν ασκησεις με ταυτοτητες και απο θεωρια κατι γελοια σωστο λαθος.
εχω αποκτησει ασχημη γνωμη και δεν θα θελα να φοιτησω σε τετοιο κλιμα,οπου το τσιγαρο κυκλοφοραει μεσ τη ταξη ακομα και απο καθηγητες και καθημερινα κατι νταηδες παιζουν ξυλο..:(
-----------------------------------------
αν ειναι δυνατον δηλαδη..ελπιζω να μην εθιξα καποιον οταν ειπα για αλλοδαπους,αλλωστε αυτο ειναι γενικο καθως το προβλημα το δημιουργουν και ελληνες.
αλλα ειναι αδικο δηλαδη.
1.και να σκεφτεις το ενδεχομενο να πας επαλ,το αποκλειεις κατευθειαν.
2.εμεις του ΓΕΛ ειμαστε κοροιδα που αλγεβρα οι περισσοτεροι παμε φροντιστηριο και μας πιεζουν,οταν τα παιδια του επαλ γραφουν πανω στις ταυτοτητες?σκεφτειτε οτι ειναι ισαξιο το απολυτηριο απ οσο λενε,κ τι τραβαμε εμεις για να μας βαλουν βαθμο.
3.το κτιριο που στεγαζεται το συγκεκριμενο επαλ ειναι καινουριο,φετος χρησιμοποιηθηκε για πρωτη φορα και το εχουν καταντησει ερειπιο,τα εχουν σπασει ολα,τσαμπα τα εργαστηρια που εχουν δηλαδη,ενω το κτιριο του λυκειου ειναι αρχαιο,με λυωμενα στα προαυλια επειδη δεν φτανουν οι ταξεις.
4.ελεος:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tilemaxos

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
επανερχομαι λιγο στο ζητημα που θελει τους αδυναμους μαθητες να πηγαινουν αναγκαστικα επαλ..κ εγω βλακεια το θεωρουσα,πιστευα οτι το επαλ ειναι μια πολυ καλη λυση για ολους τους λογους που αναφερατε.αλλα στην περιοχη μου το επαλ ειναι γεματο απο αλλοδαπους(χωρις παρεξηγηση) και παιδια οχι και τοσο καλα,που εχουν καταντησει το επαλ γκετο.δεν υπερβαλλω,πηγα μια φορα γιατι εχω μια γνωστη μου εκει και τρομαξα.μαθημα δεν γινεται,οι καθηγητες εκει περα ειναι περαστικοι και ο διευθυντης μας προσεβαλε κιολας. ακουσα καθηγητρια να λεει "μωρε δε με παρατατε που θα σας κανω και μαθημα?" ετσι απλα δηλαδη. ακουσα οτι στις εξετασεις,αλγεβρα α λυκειου βαλαν ασκησεις με ταυτοτητες και απο θεωρια κατι γελοια σωστο λαθος.
εχω αποκτησει ασχημη γνωμη και δεν θα θελα να φοιτησω σε τετοιο κλιμα,οπου το τσιγαρο κυκλοφοραει μεσ τη ταξη ακομα και απο καθηγητες και καθημερινα κατι νταηδες παιζουν ξυλο..:(
-----------------------------------------
αν ειναι δυνατον δηλαδη..ελπιζω να μην εθιξα καποιον οταν ειπα για αλλοδαπους,αλλωστε αυτο ειναι γενικο καθως το προβλημα το δημιουργουν και ελληνες.
αλλα ειναι αδικο δηλαδη.
1.και να σκεφτεις το ενδεχομενο να πας επαλ,το αποκλειεις κατευθειαν.
2.εμεις του ΓΕΛ ειμαστε κοροιδα που αλγεβρα οι περισσοτεροι παμε φροντιστηριο και μας πιεζουν,οταν τα παιδια του επαλ γραφουν πανω στις ταυτοτητες?σκεφτειτε οτι ειναι ισαξιο το απολυτηριο απ οσο λενε,κ τι τραβαμε εμεις για να μας βαλουν βαθμο.
3.το κτιριο που στεγαζεται το συγκεκριμενο επαλ ειναι καινουριο,φετος χρησιμοποιηθηκε για πρωτη φορα και το εχουν καταντησει ερειπιο,τα εχουν σπασει ολα,τσαμπα τα εργαστηρια που εχουν δηλαδη,ενω το κτιριο του λυκειου ειναι αρχαιο,με λυωμενα στα προαυλια επειδη δεν φτανουν οι ταξεις.
4.ελεος:mad:

Φίλε πάνω στο θέμα αν γίνετε μάθημα στα ΕΠΑΛ έχει γίνει ένα μεγάλο θέμα εδώ…

https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=42716

Τέτοιες εικόνες σε εμένα όπως και σε πολλά άλλα παιδιά που είμαστε ΕΠΑΛ είναι μέρες του Παρελθόντος ή Θρίλερ επιστημονικής φαντασίας. Όταν με ρωτάνε παιδιά αν θα πρέπει να πάνε ΕΠΑΛ ή όχι τους λέω Αρχικά Τι θέλουν να σπουδάσουν? 2ον αν τους ενδιαφέρει κάποια ειδικότητα? 3ον αν έχουν «Καλό» ΕΠΑΛ στην Περιοχή τους? Τέτοια σχολεία δυστυχώς υπάρχουν και καταστρέφουν και την έννοια του ΕΠΑΛ, Παιδιά θέλετε δεν θέλετε Υπάρχουν ΕΠΑΛ στα οποία γίνετε κανονικά δουλεία, κανονικά μάθημα με κανονικούς μαθητές και καθηγητές όσο περίεργο και αν σας φαίνετε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
o τηλέμαχος έχει δίκιο , ας πουμε το ΕΠΑΛ της πόλης μου θεωρείται ένα από τα καλύτερα λύκεια της κρήτης και το ΓΕΛ από τα χειρότερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiota1508

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Παναγιωτα-Μαρτινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
δεν αντιλεω,αλλωστε και εγω θεωρω οτι τα επαλ ειναι μια πολυ καλη λυση.και οτι πραγματι σε καποια γινεται μαθημα.
απλα αν καποιος στην περιοχη μου θελει να παει επαλ ειναι δυσκολο.χανει την ωρα του,αφου μαθημα δεν γινεται και οι συνθηκες ειναι πραγματικα ελεεινες..η συμπεριφορα των καθηγητων ειναι απαισια..καθημερινα μοιραζουν αποβολες,βρισιες,απειλες. οι μαθητες απο την αλλη τους προκαλουνε συνεχως και κανουν ο,τι μπορουνε για να μη γινει μαθημα.
και εγω πιστευα οτι δεν γινονται αυτα και οτι τα επαλ ειναι μια πολυ καλη εναλλακτικη αλλα στο δικο μας επαλ το περιβαλλον ειναι τοσο εχθρικο που αναγκασε παιδια να ξαναγυρισουν στο Γελ επειδη ειχαν αγανακτησει με την κατασταση..:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΣΙΣΣΥ36300

Νεοφερμένος

Η ΣΙΣΣΥ36300 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Αν ισχύει κάτι τέτοιο και το μάθεις μπορείς να μου το πεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina_DV

Νεοφερμένος

Η xristina_DV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Α' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Απο 1επαλ μπορεις να πας δευτερα λυκειου νυχτερινο????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixas!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mixas!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 290 μηνύματα.
Γνωριζει καποιος σχολες απο το 2ο πεδιο που προσφερουν αμεση επαγγελματικη αποκατασταση;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
παιδαγωγικα, νηπιαγωγων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Αστυνομια , Στρατος κ.α.
-----------------------------------------
Ωχ τωρα ειδα πως λες για 2ο πεδιο...



:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixas!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mixas!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 290 μηνύματα.
ευχαριστω για την απαντηση!

Κατα προτιμιση κατι σε βαση 14000-16000

Πειτε και ΤΕΙ και ΑΕΙ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
ευχαριστω για την απαντηση!

Κατα προτιμιση κατι σε βαση 14000-16000

Πειτε και ΤΕΙ και ΑΕΙ!!

Στατιστική ΟΠΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arximidis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο arximidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Το έχουμε συζητήσει διεξοδικά στο ποστ Τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinekots

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Γνωριζει καποιος σχολες απο το 2ο πεδιο που προσφερουν αμεση επαγγελματικη αποκατασταση;;

Καμία σχολή δεν προσφέρει απολύτως τίποτα. Ό,τι πάρεις είναι ό,τι κυνηγήσεις, μην τρεφεις την ψευδαισθηση οτι ο αλλος θα σε βαλει στη δουλεια του αν δεν παραγεις μονο και μονο επειδη τελειωσες μια σχολη. Οσο για το Δημοσιο τομεα, ο καιρος της μασας τελειωσε, η Ευρωπη πιεζει για περιορισμους και ηδη εχουν κοπει ολες οι αυξησεις, δεν ειναι δεδομενο οτι θα προσληφθείς ακομη κι αν τελειωσεις την πολυθρυλητη παιδαγωγών δημοτικής εκπαιδευσης. Τι σε κανει να πιστευεις οτι μια κρατικη υπηρεσια που εδω και 6-7 χρονια προσλαμβανει αβερτα κοσμο, θα προσλαμβανει και μετα απο 6-7 χρονια που θα τελειωσεις εσυ τη σχολη; Αν δεν γνωριζεις καποια επιστημη που να σ'ενδιαφερει και κυνηγας μονο την επαγγελματικη αποκατασταση, τοτε να πας σε καποια επαγγελματική σχολή, διαφορετικα χανεις το χρονο σου. Δεν ειναι αναγκη ολοι να γινουν επιστημονες, χρειαζονται και οι κομμώτριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Καμία σχολή δεν προσφέρει απολύτως τίποτα. Ό,τι πάρεις είναι ό,τι κυνηγήσεις, μην τρεφεις την ψευδαισθηση οτι ο αλλος θα σε βαλει στη δουλεια του αν δεν παραγεις μονο και μονο επειδη τελειωσες μια σχολη. Οσο για το Δημοσιο τομεα, ο καιρος της μασας τελειωσε, η Ευρωπη πιεζει για περιορισμους και ηδη εχουν κοπει ολες οι αυξησεις, δεν ειναι δεδομενο οτι θα προσληφθείς ακομη κι αν τελειωσεις την πολυθρυλητη παιδαγωγών δημοτικής εκπαιδευσης. Τι σε κανει να πιστευεις οτι μια κρατικη υπηρεσια που εδω και 6-7 χρονια προσλαμβανει αβερτα κοσμο, θα προσλαμβανει και μετα απο 6-7 χρονια που θα την τελειωσεις εσυ;

Έχεις απόλυρο δίκιο. Οι δάσκαλακοι όπου να είναι θα είναι φίσκα, και οι μισθοί στο δημόσιο της πείνας. Εννοείται πως αν δεν έχεις γνώσεις και δεν δουλεύεις δεν έχεις καμία τύχη. Όμως για έναν που έχει σκοπό να δουλέψει, σχολή με σχολή έχει διαφορά. Άλλες ευκαιρίες π.χ. ο Βιολόγος και άλλες ο Στατιστικός από το 2ο πεδίο. Αυτό λέμε εδώ. Αν έχεις σκοπό να τα ξύνεις ότι και να κάνεις, χαμένος είσαι. Μου κάνει εντύπωση η ωριμότητα και η ενημέρωση που έχεις για την ηλικία σου. Ωραίος φίλε. Καλή επιτυχία σου εύχομαι.
-----------------------------------------
Το μέλλον του παιδαγωγού στην Ελλάδα, του οποίου η βάση θα φτάσει το 19:

https://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11424&subid=2&pubid=4940804
-----------------------------------------
Θα γελάσουμε και θα κλαίμε στο μέλλον:
https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12336&subid=2&pubid=13363208
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixas!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mixas!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 290 μηνύματα.
Έχεις απόλυρο δίκιο. Οι δάσκαλακοι όπου να είναι θα είναι φίσκα, και οι μισθοί στο δημόσιο της πείνας. Εννοείται πως αν δεν έχεις γνώσεις και δεν δουλεύεις δεν έχεις καμία τύχη. Όμως για έναν που έχει σκοπό να δουλέψει, σχολή με σχολή έχει διαφορά. Άλλες ευκαιρίες π.χ. ο Βιολόγος και άλλες ο Στατιστικός από το 2ο πεδίο. Αυτό λέμε εδώ. Αν έχεις σκοπό να τα ξύνεις ότι και να κάνεις, χαμένος είσαι. Μου κάνει εντύπωση η ωριμότητα και η ενημέρωση που έχεις για την ηλικία σου. Ωραίος φίλε. Καλή επιτυχία σου εύχομαι.
-----------------------------------------
Το μέλλον του παιδαγωγού στην Ελλάδα, του οποίου η βάση θα φτάσει το 19:

https://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11424&subid=2&pubid=4940804
-----------------------------------------
Θα γελάσουμε και θα κλαίμε στο μέλλον:
https://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12336&subid=2&pubid=13363208

Εχετε δικιο.Απλα ζητησα και μια δευτερη γνωμη.Οσο πειεργο και αν ακουστει ολες οι σχολες μου αρεσουν σχεδον τα παντα(γεωλογια μαθηματικα πληροφορικη δασολογια γεωπονια φυσικη χημεια-αν και τεχνολογικη!)Γενικα μου αρεσουν οι περισσοτερες σχολες 2ου και 5ου πεδιου.Και φυσικα δε θα διαλεξω μια σχολη μονο και μονο επειδη μου το προτεινουν πολλα ατομα αν ειναι κατι που μισω π.χ αν μου προτεινατε νοσοκομα δε θα το λαμβανα υποψη μου γιατι ειναι κατι που μισω!
Γενικα μου αρεσει να δουλευω,δεν μου αρεσει τεμπελια και ουτε να καθομαι να ξυνομαι σε γραφεια του δημοσιου!Ηθελα να κατατοπιστω περισσοτερο και να παρω γνωμες απο αυτους που ξερουν κατι παραπανω απο μενα!Το τι συμβαινει στην Ελλαδα το γνωριζω και ειναι κατι που θα συμβαινει παντα και που συνεβαινε και παλιοτερα απλα οχι σε ολους τους κλαδους!Οικονομικα ποβληματα παντα θα υπαρχουν στη χωρα μας!Αυτο δε σημαινει ομως οτι πρεπει να απελπιστουμε και να ριχνουμε ολο το βαρος στην πολιτικη η οπουδηποτε!
-----------------------------------------
Στατιστική ΟΠΑ.

Εχω διαβασει στο ποστ σου οτι πολλα ατομα απο εκει επιλεγουν πληροφορικη και βγαινουν πληροφορικοι?
Ειναι εξιδικευση μεσα στη σχολη η κανεις μετα το μεταπτυχιακο σου πανω σε αυτην?
Αφου παρω το πτυχιο αρκει για να δουλεψω ως οικονομολογος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Εχετε δικιο.Απλα ζητησα και μια δευτερη γνωμη.Οσο πειεργο και αν ακουστει ολες οι σχολες μου αρεσουν σχεδον τα παντα(γεωλογια μαθηματικα πληροφορικη δασολογια γεωπονια φυσικη χημεια-αν και τεχνολογικη!)Γενικα μου αρεσουν οι περισσοτερες σχολες 2ου και 5ου πεδιου.Και φυσικα δε θα διαλεξω μια σχολη μονο και μονο επειδη μου το προτεινουν πολλα ατομα αν ειναι κατι που μισω π.χ αν μου προτεινατε νοσοκομα δε θα το λαμβανα υποψη μου γιατι ειναι κατι που μισω!
Γενικα μου αρεσει να δουλευω,δεν μου αρεσει τεμπελια και ουτε να καθομαι να ξυνομαι σε γραφεια του δημοσιου!Ηθελα να κατατοπιστω περισσοτερο και να παρω γνωμες απο αυτους που ξερουν κατι παραπανω απο μενα!Το τι συμβαινει στην Ελλαδα το γνωριζω και ειναι κατι που θα συμβαινει παντα και που συνεβαινε και παλιοτερα απλα οχι σε ολους τους κλαδους!Οικονομικα ποβληματα παντα θα υπαρχουν στη χωρα μας!Αυτο δε σημαινει ομως οτι πρεπει να απελπιστουμε και να ριχνουμε ολο το βαρος στην πολιτικη η οπουδηποτε!
-----------------------------------------


Εχω διαβασει στο ποστ σου οτι πολλα ατομα απο εκει επιλεγουν πληροφορικη και βγαινουν πληροφορικοι?
Ειναι εξιδικευση μεσα στη σχολη η κανεις μετα το μεταπτυχιακο σου πανω σε αυτην?
Αφου παρω το πτυχιο αρκει για να δουλεψω ως οικονομολογος?

Δεν βρίσκω το λόγο, να έχεις τέτοιο πτυχίο και να θες να δουλέψεις απλά σαν οικονομολόγος που βγαίνουν 1000+ το χρόνο. Φυσικά πάντως και μπορείς να δουλέψεις.

Στατιστικός χωρίς γνώσεις πληροφορικής και ιδιαίτερα βάσεων δεδομένων δεν μπορεί να υπάρξει. Αυτό ο καθένας μπορεί να το προχωρήσει όπως θέλει. Δεν με ενθουσίαζε ο προγραμματισμός και δεν το κυνήγησα. Προτιμώ να δουλεύω σε user-friendly περιβάλλον. Ένας όμως που θέλει να ασχοληθεί ενεργά με πληροφορική, του δίνονται ευκαιρίες κυρίως από την πλευρά του προγραμματισμού.

Έχω συμφοιτητή ο οποίος από στατιστική, κάνει διδακτορικό σε νευρωνική και ρομποτική στην Αγγλία. Αυτός βέβαια, το ήθελε πολύ και διάλεγε όλα τα επιλογής του τμήματος πληροφορικής ανέκαθεν.

Έχει πάντως τόσους δρόμους να διαλέξεις, που λίγοι διαλέγουν να ασχοληθούν αυστηρά με την πληροφορική ή τα οικονομικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top