Δουλειά για φοιτητές

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση! ΗΜΜΥ σπουδάζω. Μίλησα με κάποια άτομα που γνωρίζουν κάποια πράγματα σχετικά με την πρακτική κλπ και μου είπαν πως υπάρχει περίπτωση να βρω αν ψάξω αρκετά

Μετσόβιο; Αν είσαι Αθήνα ίσως μπορέσεις να βρεις κάτι. Στη Θεσσαλονίκη υπάρχει σίγουρα η Kleemann που έκαναν φίλοι μου αλλά χρειάζεται να πηγαίνεις Κιλκίς καθημερινά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thatcherite

Νεοφερμένος

Ο Thatcherite αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση! ΗΜΜΥ σπουδάζω. Μίλησα με κάποια άτομα που γνωρίζουν κάποια πράγματα σχετικά με την πρακτική κλπ και μου είπαν πως υπάρχει περίπτωση να βρω αν ψάξω αρκετά

Αρα στο πρωτο ετος εχεις πηξει στα μαθηματικα και τη φυσικη.

Μην περιμενεις οτι στο εξωτερικο θα αγωνιουν πανω απο το laptop τους για το ποτε θα κανεις αιτηση για internship. Ποσο μαλλον στην Αμερικη που λογικα δεν θα ασχοληθουν καν. Επισης επειδη το εχω ψαξει, πολλες φορες στους ορους αναφερουν το να εισαι στο προτελευταιο ετος των σπουδων. Η πρακτικη εχει το νοημα και να μαθεις εσυ πεντε πραγματα σε πραγματικο περιβαλλον αλλα και να ψαξουν αυτοι μελλοντικους εργαζομενους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lolosa

Νεοφερμένος

Ο Lolosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Αρα στο πρωτο ετος εχεις πηξει στα μαθηματικα και τη φυσικη.

Μην περιμενεις οτι στο εξωτερικο θα αγωνιουν πανω απο το laptop τους για το ποτε θα κανεις αιτηση για internship. Ποσο μαλλον στην Αμερικη που λογικα δεν θα ασχοληθουν καν. Επισης επειδη το εχω ψαξει, πολλες φορες στους ορους αναφερουν το να εισαι στο προτελευταιο ετος των σπουδων. Η πρακτικη εχει το νοημα και να μαθεις εσυ πεντε πραγματα σε πραγματικο περιβαλλον αλλα και να ψαξουν αυτοι μελλοντικους εργαζομενους.

Ευχαριστώ γενικά για τις απαντήσεις! Δεν είπα ποτέ πως θα βρω εύκολα ως πρωτοετής αλλά αξίζει την προσπάθεια πιστεύω. Αμερική είμαι σίγουρος πως έχω πολύ περισσότερες πιθανότητες από ό,τι εδώ, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα της συζήτησης.
Και για όποιον ρώτησε, ψάχνω πρακτική στην Αθήνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thatcherite

Νεοφερμένος

Ο Thatcherite αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Ευχαριστώ γενικά για τις απαντήσεις! Δεν είπα ποτέ πως θα βρω εύκολα ως πρωτοετής αλλά αξίζει την προσπάθεια πιστεύω. Αμερική είμαι σίγουρος πως έχω πολύ περισσότερες πιθανότητες από ό,τι εδώ, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα της συζήτησης.
Και για όποιον ρώτησε, ψάχνω πρακτική στην Αθήνα.

Η Αμερικη δεν ειναι ΕΕ που πας κυριος με την ταυτοτητα σου και δουλευεις. Πρεπει να σου δικαιολογησουν βιζα. Αυτο ειναι το μεγαλο αγκαθι. Μεγαλες εταιριες σπονσοραρουν βιζες για εργαζομενους εκτος ΗΠΑ και παλι δεν ειναι σιγουρο οτι θα τον παρουν γιατι πρεπει πρωτα να αποδειξουν οτι δεν μπορουν να βρουν εργαζομενο απο τις ΗΠΑ. Κι αυτο για μονιμη θεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lolosa

Νεοφερμένος

Ο Lolosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Η Αμερικη δεν ειναι ΕΕ που πας κυριος με την ταυτοτητα σου και δουλευεις. Πρεπει να σου δικαιολογησουν βιζα. Αυτο ειναι το μεγαλο αγκαθι. Μεγαλες εταιριες σπονσοραρουν βιζες για εργαζομενους εκτος ΗΠΑ και παλι δεν ειναι σιγουρο οτι θα τον παρουν γιατι πρεπει πρωτα να αποδειξουν οτι δεν μπορουν να βρουν εργαζομενο απο τις ΗΠΑ. Κι αυτο για μονιμη θεση.

Δίκιο έχεις αλλά δε θα έχω θέμα με τη βίζα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thatcherite

Νεοφερμένος

Ο Thatcherite αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Εισαι Αμερικανος Πολιτης; Εχεις πρασινη καρτα; Αν ναι, γιατι χανεις τον χρονο σου στην Αθηνα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lolosa

Νεοφερμένος

Ο Lolosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Εισαι Αμερικανος Πολιτης; Εχεις πρασινη καρτα; Αν ναι, γιατι χανεις τον χρονο σου στην Αθηνα;

Ναι πολίτης είμαι. Ε το καλοκαίορι θα ήθελα να είμαι στην Αθήνα. Σπουδάζω στο εξωτερικό και δε θέλω να χρειαστεί να είμαι και το καλοκαίρι εδώ. Για αυτό ρωτάω. Ευχαριστώ πάντως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν μας δίνεις ούτε μισές πληροφορίες οπότε δεν μπορούμε να σου δώσουμε καμιά καλή συμβουλή. Αν σπουδάζεις Αμερική ξέρεις τα πράγματα και πολυ καλύτερα από εμάς που βλέπουμε τι ισχύει εδώ και μόνο ακούμε τι ισχύει εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lolosa

Νεοφερμένος

Ο Lolosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Δεν μας δίνεις ούτε μισές πληροφορίες οπότε δεν μπορούμε να σου δώσουμε καμιά καλή συμβουλή. Αν σπουδάζεις Αμερική ξέρεις τα πράγματα και πολυ καλύτερα από εμάς που βλέπουμε τι ισχύει εδώ και μόνο ακούμε τι ισχύει εκεί.

Οκ ναι δίκιο έχεις, αλλά δεν ήθελα να μπω σε λεπτομέρειες για εδώ. Για αυτό ρώτησα τι ισχύει εκεί. Πώς είναι τα πράγματα σχετικά με τα internships κλπ. Για εδώ ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PSYCHO.10

Νεοφερμένος

Η PSYCHO.10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ... ποια ειναι κατα τη γνωμη σας η καλυτερη/βολικοτερη δουλεια για εναν φοιτητη που δε θελει να επιβαρυνει οικονομικα την οικογενεια του? πού κυμαίνονται οι αμοιβες? ποσο ευελικτο ειναι το ωραριο? πειτε μου δικες σας εμπειριες:!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Πέρυσι είχα δουλέψει part time σε μεγάλη πολυεθνική ρούχων. Μεικτά 3,50 ευρώ την ώρα και καθαρά 3,00 ευρώ. Για άλλους φοιτητές που δούλευαν σε καφετέριες είχα ακούσει και για 2 ευρώ την ώρα. Γενικά δεν είχα και καλές εμπειρίες από εργοδότες την περίοδο που έψαχνα για δουλεία σαν φοιτήτρια. Ψιλοεκμετάλλευση και το χειρότερο επειδή σπούδαζα σε επαρχιακή πόλη όλες οι καλές και νορμάλ δουλείες ήθελαν γνωστό ή εμφάνιση ότι και αν αυτό συνεπάγεται. Πιστεύω όμως ότι αν σπουδάζεις σε μεγαλύτερη πόλη να έχεις περισσότερες ευκαιρίες για μια δουλίτσα που να μην σε επιβαρύνει με τις σπουδές σου αν και κακά τα ψέματα θέλει πολύ μεγάλη θέληση για να είσαι εντάξει και στα δύο. Από αυτή την άποψη για μένα δεν υπάρχει βολική δουλεία για φοιτητές.Μια καλή λύση επίσης είναι να ψάξεις για μια καλοκαιρινή δουλεία. Κοίτα και αυτό ποτέ δεν ξέρεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

girly14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η girly14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Γεια σας! Είμαι φοιτήτρια στο 3ο έτος και μου προσφέρθηκε η ευκαιρία να δουλέψω πάνω στον τομέα μου. Είμαι αρκετά ενθουσιασμένη αλλά δε ξέρω κατά πόσο με συμφέρει. Αυτή τη στιγμή θεωρούμαι προστατευόμενο μέλος, οι γονείς μου λαμβάνουν κάποια επιδόματα και το κυριότερο είμαι ασφαλισμένη. Η δουλεία που βρήκα ας πούμε πως πληρώνει κάπως καλά για κάποια τελείως πρωτάρα σαν εμένα αλλά το χρονικό διάστημα που με θέλουν είναι πολύ μικρό- με την πιθανότητα ωστόσο να δουλεύω σε κανονική βάση από του χρόνου αν τους αρέσω. Να το ρισκάρω και να πάω; Κι αν στραβώσει κάτι μετά; Πιστεύω ότι η "χασούρα" θα είναι μεγαλύτερη αν δεν δουλεύω και του χρόνου, ταυτόχρονα όμως με εξιτάρει η ιδέα να έχω προυπηρεσία χωρίς καν να έχω τελειώσει ακόμα, όπως και να βγάζω τα δικά μου χρήματα. Τι με συμβουλεύετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έπρεπε να έχεις πάει ήδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina_kl

Νεοφερμένος

Η Katerina_kl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Αφού υπάρχει και η πιθανότητα να σε κρατήσουν κι άλλο μετά το πέρας της χρονικής περιόδου που θα δουλέψεις, ναι αξίζει. Αξίζει επίσης, γιατί θα μπορείς να κάνεις ότι θέλεις, να ταξιδέψεις, να αγοράσεις ότι θέλεις, να ανεξαρτητοποιηθείς,να βοηθήσεις την οικογένειας σου, να αποκτήσεις εμπειρίες και γνώσεις κτλ. Συζήτησέ το και με την οικογένειά σου, δεν νομίζω να σου αρνηθούν εκτός κι αν τα χρήματα που παίρνεις απο τα επιδόματα είναι τόσα πολλά πια (που δεν το νομίζω) που σας βοηθούν σε μεγάλο βαθμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

girly14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η girly14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Αφού υπάρχει και η πιθανότητα να σε κρατήσουν κι άλλο μετά το πέρας της χρονικής περιόδου που θα δουλέψεις, ναι αξίζει. Αξίζει επίσης, γιατί θα μπορείς να κάνεις ότι θέλεις, να ταξιδέψεις, να αγοράσεις ότι θέλεις, να ανεξαρτητοποιηθείς,να βοηθήσεις την οικογένειας σου, να αποκτήσεις εμπειρίες και γνώσεις κτλ. Συζήτησέ το και με την οικογένειά σου, δεν νομίζω να σου αρνηθούν εκτός κι αν τα χρήματα που παίρνεις απο τα επιδόματα είναι τόσα πολλά πια (που δεν το νομίζω) που σας βοηθούν σε μεγάλο βαθμό.
δεν ειναι τοσο τα επιδοματα οσο το οτι φοβαμαι μη μεινω ανασφαλιστη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
δεν ειναι τοσο τα επιδοματα οσο το οτι φοβαμαι μη μεινω ανασφαλιστη...

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να φοβάσαι μην μείνεις ανασφάλιστη. Δες εδώ https://www.moh.gov.gr/articles/heal...h-twn-anasfalistwn-sto-dhmosio-systhma-ygeias
Δεν δίνονται καθημερινά τέτοιες ευκαιρίες και μάλιστα στο αντικείμενό σου. Να πας και να κάνεις ο,τι περνάει από το χέρι σου για να σε εκτιμήσουν και να συνεχίσεις να εργάζεσαι εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina_kl

Νεοφερμένος

Η Katerina_kl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Με πρόλαβες Λένω!

Girly14 πραγματικά είσαι τυχερή! Μακάρι να σου πάνε όλα καλά. Μην την χάσεις αυτή την ευκαιρία. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
δεν ειναι τοσο τα επιδοματα οσο το οτι φοβαμαι μη μεινω ανασφαλιστη...
Ασφαλιστική κάλυψη μπορεί να σου παράσχει και το πανεπιστήμιο + αυτό που σου είπαν τα παιδιά από πάνω.

Είναι ευκαιρία και είναι κρίμα να τη χάσεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πήγαινε. Το ότι θα δουλέψεις κάπου στον τομέα σου είναι ήδη σημαντικό. Δεν στέκομαι καν στα λεφτά που θα πάρεις, τα οποία εννοείται είναι σημαντικά. Θα λάβεις και εμπειρία αλλά θα έχεις και κάτι να προσθέσεις στο βιογραφικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Εννοείται και ναι καλή αρχή!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top