Δουλειά για φοιτητές

salazar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο salazar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Έχει ακούσει κανένας για δουλειά στην Πάτρα;;; Θέλω πολύ να βρω μια δουλειά για κάποιες ώρες την εβδομάδα. Η σχολή μου είναι πολύ απαιτητική βέβαια αλλά πιστεύω θα το αντέξω για κάποιο χρονικό διάστημα. Πλιζ βοηθήστε αν ξέρετε κάτι !!! :)

Τι σπουδάζεις αν επιτρέπεται?Λογικά θα παίζουν δουλειές στα γνωστά στέκια όπως Ψηλά Αλώνια,κέντρο,Αγ, Σοφία ίσως... :P Μπορείς να ψάξεις και στις αγγελίες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

afro5

Νεοφερμένος

Η Αφροδίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Τι σπουδάζεις αν επιτρέπεται?Λογικά θα παίζουν δουλειές στα γνωστά στέκια όπως Ψηλά Αλώνια,κέντρο,Αγ, Σοφία ίσως... :P Μπορείς να ψάξεις και στις αγγελίες :P

Αρχιτεκτονική.. έχω ψάξει πολύ και το προηγούμενο εξάμηνο σε αγγελίες, στο ίντερνετ αλλά δεν βρήκα τίποτα γι αυτό ρώτησα κι εδώ μήπως τύχει κάτι καλό. Εσύ αναφέρεσαι μόνο σε καφετέριες και τέτοια;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

salazar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο salazar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Δύσκολη σχολή..Γενικά όλα τα πολυτεχνεία είναι παλουκοσχολές(είμαι στους ΗΜΤΥ οπότε ξέρω).Ναι,αναφέρομαι σε τέτοιου είδους δουλειά..Γενικά οι πειρσσότεροι φοιτητές εδώ στην Πάτρα απασχολούνται σε αυτό τον τομέα.Είναι η βαριά βιομηχανία της πόλης :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

afro5

Νεοφερμένος

Η Αφροδίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Δύσκολη σχολή..Γενικά όλα τα πολυτεχνεία είναι παλουκοσχολές(είμαι στους ΗΜΤΥ οπότε ξέρω).Ναι,αναφέρομαι σε τέτοιου είδους δουλειά..Γενικά οι πειρσσότεροι φοιτητές εδώ στην Πάτρα απασχολούνται σε αυτό τον τομέα.Είναι η βαριά βιομηχανία της πόλης :P

χαχα ναι ισχύει, απλώς εγώ δεν έχω ξαναπιάσει δίσκο ποτέ μου και δεν ξέρω με τι κριτήριο θα με πάρει κάποιος για δουλειά... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
χαχα ναι ισχύει, απλώς εγώ δεν έχω ξαναπιάσει δίσκο ποτέ μου και δεν ξέρω με τι κριτήριο θα με πάρει κάποιος για δουλειά... :P

Κάνε πρόβα στο σπίτι σου. Όταν τρως, να μαζεύεις ποτήρια και πιάτα με δίσκο. Αν σπάσεις και κανένα δεν πειράζει. Θα σου αγοράσουν άλλα οι γονείς ως δωράκι για την εξεταστική. :clapup: :P Πάντα υπάρχει η πρώτη φορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Και για φυλλαδια να τσεκαρετε. Αναλογα με τα κεφια του εργοδοτη ειναι 3-4ε/ωρα και στο τσακιρ κεφι υπαρχουν καποιοι που δινουν 5ε/ωρα.

Σερβιτορος παντως μπορει να βολεψει γιατι σε κατι εστιατορια/ταβερνες/μπαρακια/μπυραριες ζητανε ατομα μονο για πσκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Επισης υπαρχουν παρα πολλες θεσεις για τηλεφωνητες, αυτους που σου τα πρηζουν αν καθυστερησεις την πληρωμη της πιστωτικης σου. Βεβαια οι περισσοτερες θεσεις ειναι Αθηνα αλλα δεν χανεις κατι να κοιταξεις. Αν δεν σε πειραζει να σπας τα νευρα του κοσμου, βουρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Επισης υπαρχουν παρα πολλες θεσεις για τηλεφωνητες, αυτους που σου τα πρηζουν αν καθυστερησεις την πληρωμη της πιστωτικης σου. Βεβαια οι περισσοτερες θεσεις ειναι Αθηνα αλλα δεν χανεις κατι να κοιταξεις. Αν δεν σε πειραζει να σπας τα νευρα του κοσμου, βουρ

δεν σπας απλα τα νευρα του κοσμου, ενιοτε απειλεις κιολας. απο τις πλεον ανηθικες δουλειες, σορρυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akenef

Νεοφερμένος

Η Νεφέλη Ακεζίδη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
ΑΠό άποψη ευέλικτου ωραρίου θα μπορούσες να κάνεις διανομή φυλλαδίων...Από ό,τι ξέρω (γτ έχω δουλέψει και εγώ ένα φεγγάρι) δεν χρειάζεται να προκαθορίσεις τις μέρες και τις ώρες που θα δουλεύεις, βγαίνει πρόγραμμα ανά εβδομάδα ή ακόμη και ανά ημέρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
ΑΠό άποψη ευέλικτου ωραρίου θα μπορούσες να κάνεις διανομή φυλλαδίων...Από ό,τι ξέρω (γτ έχω δουλέψει και εγώ ένα φεγγάρι) δεν χρειάζεται να προκαθορίσεις τις μέρες και τις ώρες που θα δουλεύεις, βγαίνει πρόγραμμα ανά εβδομάδα ή ακόμη και ανά ημέρα!

Επειδη δουλευω σε διανομη δεν το εχω πετυχει αρκετες φορες αυτο που λες. Ισως σε συνοικιακα μαγαζια αλλα και παλι παιζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
δεν σπας απλα τα νευρα του κοσμου, ενιοτε απειλεις κιολας. απο τις πλεον ανηθικες δουλειες, σορρυ.

Δεν διαφωνω, αλλωστε παιρνουν και στο δικο μου σπιτι και μερικες φορες για αστεια ποσα, πχ αν ξεχασεις να πληρωσεις τη δοση υψους 20€ της καρτας ή τα 15€ που χρωστας στον Cosmote και μαλιστα αν πεις οτι θα τα πληρωσεις σου λενε: ποια μερα, απο ποια τραπεζα κλπ. Μια φορα τους ειπα: οταν πληρωσω, θα το μαθει η κοσμοτε, μην αγχωνεσαι. Γενικα ειμαι αγενης με αυτους αλλα κι αυτοι ειναι αγενεις μαζι μου. Οταν ο 18χρονος σου μιλαει με υφος νταη και σε παιρνεις σπιτι σου 3 το μεσημερι, συγγνωμη αλλα τα ζηταει ο κωλος του.

Τερμα το offtopic, πισω στη συζητηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Κ εμείς τελικά είπαμε με μια συμφοιτήτρια να δοκιμάσουμε διανομή φυλλαδίων.Δε ξέρω τι παίζει και πόσο κουραστικό θα ναι.Αν βρούμε κάτι θα σας πω πόσα δίνουν. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragneel

Νεοφερμένος

Ο dragneel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Καλημέρα/Καλησπέρα,
Αν εξελιχθούν τα πράγματα όπως τα υπολογίζω η νέα χρονιά θα με βρει φοιτητή. Οι γονείς μου δεν μου έχουν εκφράσει κάποιο παράπονο αλλά καταλαβαίνω ότι τα έξοδα θα είναι αρκετά και θα ήθελα αν τα καταφέρω να βοηθήσω την κατάσταση(έχω και άλλα αδέρφια πιο μικρά). Το θέμα μου είναι ότι οι σχολές που θα επιλέξω είναι υψηλόβαθμες και, κατα πως ακούω, αρκετά απαιτητικές οπότε δεν ξέρω αν θα προλαβαίνω να δουλεύω και να περνάω τα μαθήματα παράλληλα. Σίγουρα το 1ο-2ο εξάμηνο δεν θα αναζητήσω εργασία, περισσότερο επειδή θα χρειαστώ κάποιο χρόνο να προσαρμοστώ στα δεδομένα της σχολής, να κάνω καποιες φιλίες κτλ.
Μετά όμως αναρωτιέμαι είναι εφικτό να αποκτήσω εργασία τουλάχιστον μερικής απασχόλησης(έστω ένα 4ωρο); Το έχει δοκιμάσει κανείς απο σας;

Υ.Γ. Το ενδεχόμενο στρατού(π.χ. ΣΣΑΣ) δεν παίζει. Το οικονομικό πρόβλημα δεν είναι τόσο μεγάλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Με το πέρας του πρώτου έτους στην σχολή σου μπορείς να διεκδικήσεις υποτροφία από το ΙΚΥ(Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών) τα λεφτά των υποτροφιών είναι αρκετά καλά και οι βαθμολογίες που απαιτούνται προκειμένου να συνεχίζει να σου χορηγείται είναι πάνω από 6,5 σε όλα πλην 2 μαθημάτων κάθε έτους .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Efi1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Efi1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Καλησπέρα και σε σένα. Έχεις δώσει προφανώς πανελλήνιες, έτσι? Η αλήθεια είναι ότι φοιτητής και εργασία ως συνδυασμός ,δεν είναι ούτε και το πιο ευχάριστο ούτε το πιο εύκολο! Αναγκαστικά κάτι θα αφήσεις πίσω, έστω και ασήμαντο! Παρόλα αυτά το να θες να εργασθείς ώστε να βγάζεις τα δικά σου χρήματα, να ανεξαρτητοποιηθείς και ταυτόχρονα να συνεισφέρεις στον οικογενειακό προυπολογισμό, είναι οπωσδήποτε αξιόλογο! Με ένα καλό προγραμματισμό όλα συμβαίνουν! Φυσικά χρειάζεσαι το 1ο εξάμηνο τουλάχιστον να προσαρμοστείς. Συνήθως προτείνονται εργασίες μερικής απασχόλησης. Βέβαια να έχεις υπόψη σου ότι και στο χώρο εργασίας τα πράγματα δεν είναι όπως ήταν πάλαι ποτέ, αλλά και γενικότερα να λαμβάνεις σκεπτόμενος και τις υποκειμενικές συνθήκες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Καλησπέρα φίλε. Κοίτα όντας πρωτοετής φοιτητής μπορώ να σου πω τα εξής.
Είναι αρκετα δύσκολο να συνδυασεις και τα δυο πόσο μάλλον για εσένα που όπως είπες είναι έχεις ως στόχο μία από τις υψηλόβαθμες σχολές. Εγώ το βλέπω από φίλους που είμαστε μαζί στο οικονομικό και είχαν πιάσει δουλειά, με αποτέλεσμα λίγες φορές να έρχονταν στο μάθημα που αυτό είχε ως συνέπεια να μειώνεται η απόδοση τους στα μαθήματα.
Επίσης αμφιβάλλω εάν βρείς κάποια δουλειά με νορμαλ ωρες απασχολησης και ένα κουλ μισθο.;)
Δεν μπορείς να είσαι καλός σε όλα καπου θα υστερείς και εάν επιλέξεισ να κόψεις από τα μαθήματα αυτό θα είναι εισ βάρος σου, πράγμα που θα δεις στο μέλλον. Μην νομίζεις υπάρχει τρομερή εκμεταλλευση στον εργασιακό χωρο πόσο μάλλον εάν είσαι και φοιτητης και έχεις ανάγκη τα χρήματα( έστω και στο θέμα της ανεξαρτησίας).
Ένας φίλος μου κοίταγε για υποτροφιες και τελικά έγινε δεκτος σε μία γιατι δεν σκέπτεσαι και εσύ κάτι τέτοιο. Προσπάθησε να βγάλεις ενα καλό βαθμό απολυτηρίου και εάν έχει και μικρη περιουσία μπορεις να βρεις κάποια, να παίρνεις κανενα 300 ευρω το μηνα και ετσι και να μην επιβαρύνεις τους γονείς σου και εσύ να παρακολουθεις στα μαθηματα. Βέβαια θέλει αρκετο ψάξιμο, αλλά κοίτα το δεν έχεις να χάσεις τίποτα.:D
Και τέλος, αναφέρθηκες στον στρατό και το συνέδεσες με τα χρηματα. Μέγα λάθος. Φίλε σίγουρα οι περισσότεροι πλέον σκέπτονται που υπάρχει επαγγελματική αποκατάσταση στρατο - αστυνομια εκει θα παω λαθοσ. Μην νομιζεις ότι είναι εύκολα, αμά δεν το αγαπας, δεν το γουσταρεις αυτο που κανεις θα φύγεις από την πρώτη μέρα. Δεν είναι τυχαία η φράση που χρησιμοποιούν Όσοι θέλουν μπαινουν, και όσοι μπορούν μένουν.
Ελπίζω να βοήθησα και να μην εγινα κουραστικός ιδίως στο τέλος
Θεωρώ πως θα αποφασίσεις το καλύτερο για σενα και την οικογένεια σου.
Σου εύχομαι καλά αποτελέσματα, και δύναμη κουραγιο, επιμονή και υπομονή να έχεις στην ζωή σου.
Και να ξέρεις φίλε όταν αγαπάς κάτι παρα πολύ όποια δυσκολία και να εμφανιστεί θα την αντιμετωπίσεις.
Τα λέμε
Καλό Βράδυ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Καλημέρα/Καλησπέρα,
Αν εξελιχθούν τα πράγματα όπως τα υπολογίζω η νέα χρονιά θα με βρει φοιτητή. Οι γονείς μου δεν μου έχουν εκφράσει κάποιο παράπονο αλλά καταλαβαίνω ότι τα έξοδα θα είναι αρκετά και θα ήθελα αν τα καταφέρω να βοηθήσω την κατάσταση(έχω και άλλα αδέρφια πιο μικρά). Το θέμα μου είναι ότι οι σχολές που θα επιλέξω είναι υψηλόβαθμες και, κατα πως ακούω, αρκετά απαιτητικές οπότε δεν ξέρω αν θα προλαβαίνω να δουλεύω και να περνάω τα μαθήματα παράλληλα. Σίγουρα το 1ο-2ο εξάμηνο δεν θα αναζητήσω εργασία, περισσότερο επειδή θα χρειαστώ κάποιο χρόνο να προσαρμοστώ στα δεδομένα της σχολής, να κάνω καποιες φιλίες κτλ.
Μετά όμως αναρωτιέμαι είναι εφικτό να αποκτήσω εργασία τουλάχιστον μερικής απασχόλησης(έστω ένα 4ωρο); Το έχει δοκιμάσει κανείς απο σας;

Υ.Γ. Το ενδεχόμενο στρατού(π.χ. ΣΣΑΣ) δεν παίζει. Το οικονομικό πρόβλημα δεν είναι τόσο μεγάλο.

Σε ποιες σχολές στοχεύεις αν επιτρέπεται? Θα πρέπει να είναι flexible η δουλειά για να μπορείς να προσαρμόζεσαι και στα ωράρια της σχολής. Εγώ θα σου έλεγα πάντως στο 2ο εξάμηνο να ψάξεις. Συνήθως τα πρώτα εξάμηνα είναι αρκετά βατά για να τα καταφέρεις με κάποια εργασία.
Γιατί δεν δουλεύεις το καλοκαίρι? Ιούλιο-Αύγουστο-Σεπτέμβριο έχεις 3 μήνες ολόκληρους που μπορείς να κάνεις full time job και να έχεις κάποιο χαρτζιλίκι για να μην επιβαρύνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragneel

Νεοφερμένος

Ο dragneel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Και τέλος, αναφέρθηκες στον στρατό και το συνέδεσες με τα χρηματα. Μέγα λάθος. Φίλε σίγουρα οι περισσότεροι πλέον σκέπτονται που υπάρχει επαγγελματική αποκατάσταση στρατο - αστυνομια εκει θα παω λαθοσ. Μην νομιζεις ότι είναι εύκολα, αμά δεν το αγαπας, δεν το γουσταρεις αυτο που κανεις θα φύγεις από την πρώτη μέρα. Δεν είναι τυχαία η φράση που χρησιμοποιούν Όσοι θέλουν μπαινουν, και όσοι μπορούν μένουν.
Αυτό ακριβώς είπα. Απ'την αρχή ήμουν αρνητικός στο ενδεχόμενο του στρατού. Δε μ'αρέσει η φιλοσοφία του και το οικονομικό πρόβλημα δεν είναι μεγάλο. Δεν είμαι διατεθειμένος να θυσιάσω κάποια πράγματα για το χαρτζιλίκι του στρατού. Την εργασία τη σκέφτομαι για να μπορώ να καλύπτω κάποια δικά μου έξοδα(π.χ. βραδινές εξόδους, καφέ) και αν γίνεται και κάποια επιπλέον του σπιτιού(ρεύμα-τηλέφωνο-νερό κτλ). Και εννοείται πως δε θέλω να λειτουργήσει εις βάρος των μαθημάτων.

Σε ποιες σχολές στοχεύεις αν επιτρέπεται? Θα πρέπει να είναι flexible η δουλειά για να μπορείς να προσαρμόζεσαι και στα ωράρια της σχολής. Εγώ θα σου έλεγα πάντως στο 2ο εξάμηνο να ψάξεις. Συνήθως τα πρώτα εξάμηνα είναι αρκετά βατά για να τα καταφέρεις με κάποια εργασία.
Γιατί δεν δουλεύεις το καλοκαίρι? Ιούλιο-Αύγουστο-Σεπτέμβριο έχεις 3 μήνες ολόκληρους που μπορείς να κάνεις full time job και να έχεις κάποιο χαρτζιλίκι για να μην επιβαρύνεις.

Αν τα αποτελέσματα είναι αυτά που περιμένω πάω για Ιατρική(υπάρχει και το ενδεχόμενο ΗΜΜΥ μιας και μ'αρέσει που μπορείς να ασχοληθείς μετά με πολλούς τομείς). Να πω την αλήθεια είχα κουραστεί πολύ όλη την χρονιά και δεν είμαι σίγουρος αν θα αντέξω και καλοκαιρινή εργασία. Προτιμώ να χαλάσω το χρόνο του καλοκαιριού με φίλους. Πάντως αν προκύψει κάτι μπορεί να το σκεφτώ.


Καλησπέρα και σε σένα. Έχεις δώσει προφανώς πανελλήνιες, έτσι? Η αλήθεια είναι ότι φοιτητής και εργασία ως συνδυασμός ,δεν είναι ούτε και το πιο ευχάριστο ούτε το πιο εύκολο! Αναγκαστικά κάτι θα αφήσεις πίσω, έστω και ασήμαντο! Παρόλα αυτά το να θες να εργασθείς ώστε να βγάζεις τα δικά σου χρήματα, να ανεξαρτητοποιηθείς και ταυτόχρονα να συνεισφέρεις στον οικογενειακό προυπολογισμό, είναι οπωσδήποτε αξιόλογο! Με ένα καλό προγραμματισμό όλα συμβαίνουν! Φυσικά χρειάζεσαι το 1ο εξάμηνο τουλάχιστον να προσαρμοστείς. Συνήθως προτείνονται εργασίες μερικής απασχόλησης. Βέβαια να έχεις υπόψη σου ότι και στο χώρο εργασίας τα πράγματα δεν είναι όπως ήταν πάλαι ποτέ, αλλά και γενικότερα να λαμβάνεις σκεπτόμενος και τις υποκειμενικές συνθήκες!
Δεν με ενδιαφέρουν μεγάλες απολαβές, αρκεί να μην έχω εξαντλητικά ωράρια. Ουσιαστικά χαρτζιλίκι ψάχνω. Για την ανεξαρτησία και να θέλει κανείς να έχει, με τέτοιες εποχές δύσκολα τα καταφέρνει.

Με το πέρας του πρώτου έτους στην σχολή σου μπορείς να διεκδικήσεις υποτροφία από το ΙΚΥ(Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών) τα λεφτά των υποτροφιών είναι αρκετά καλά και οι βαθμολογίες που απαιτούνται προκειμένου να συνεχίζει να σου χορηγείται είναι πάνω από 6,5 σε όλα πλην 2 μαθημάτων κάθε έτους .

Υπάρχουν συγκεκριμένα οικονομικά κριτήρια για να με δεχθούν; Τι ακριβώς παίζει με αυτές; Πρώτη φορά τις ακούω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Όλα γίνονται, αρκεί να έχεις αφοσίωση στους στόχους σου και φυσικά διάθεση.
Πιστεύω ότι δουλειά + σχολή είναι ένα εξαντλητικό ωράριο..
Αν το πρόγραμμα δεν έχει μαθήματα σε άκυρες ώρες, αλλά σε συνεχόμενες, θα σε βολέψει καλύτερα ώστε να προσαρμόσεις το δικό σου πρόγραμμα με αυτό. Βέβαια, μετά μην περιμένεις πολύ προσωπικό χρόνο, μιας και υπάρχει και το διάβασμα για την σχολή και σίγουρα σε μεγαλύτερα έτη project που θα πρέπει να βγάλεις εις πέρας.


Υπάρχουν συγκεκριμένα οικονομικά κριτήρια για να με δεχθούν; Τι ακριβώς παίζει με αυτές; Πρώτη φορά τις ακούω.

Υπάρχουν κοινωνικοοικονομικά κριτήρια και φυσικά επιδόσεις. Μπες στο ΙΚΥ και ψάξτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Όντας ένα άτομο που δουλεύω από το 1ο έτος σπουδών μέχρι και τώρα, θα σου πω ότι δεν είναι ακατόρθωτο, αλλά είναι δύσκολο να συνδιάσεις μια καλή απόδοση στο Πανεπιστήμιο και full-time εργασία. Ίσως αν βρείς κάτι flexible (όπως μαθηματάκια σε παιδάκια δημοτικού και γυμνασίου) η κάτι part-time, θα είναι πολύ καλύτερα. Υπήρχαν εξάμηνα που πάτησα λίγες φορές στα αμφιθέατρα και ήταν αυτές που είχα την χαμηλότερη απόδοση, γιατί ούτε να συγκεντρωθείς στο διάβασμα δεν μπορούσα. Αν θέλεις απλά να τελειώσεις στα ν +οο, με βαθμό πτυχίου 5,κάτι δεν υπάρχει λόγος να το συζητάμε. Απλά μην περιμένεις με δουλειά και σχολή να έχεις χρόνο να βγεις έξω :P 1-2 εξόδους ανά εβδομάδα. Οπότε τα λεφτάκια, ενώ τα θες για εξόδους, δεν θα προλαβαίνεις να βγείς και συνεπώς, ίσως θα τα τρως σε μαγειρευτά η fast food επειδή δεν θα προλαβαίνεις-είτε θα βαριέσαι να μαγειρέψεις! χαχα
Ελπίζω να μην σε πίκρανα.
Αλλά η αλήθεια είναι ότι αν μπορούν να σε συντηρήσουν οι γονείς σου, απλά συγκεντρώσου στη σχολή σου και αν θες κάνε που και που τίποτα για κανά χαρτζιλικάκι. :)
That's from me!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top