Διαδηλώσεις με αφορμή τη δολοφονία του 16χρονου

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
αν ήταν ο πατέρας σου, μπάτσος και στον έβριζαν θα σου άρεσε; :hmm:

Αν ηταν μπατσος θα τον εβριζα και γω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mi3s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mi3s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 377 μηνύματα.

Nephthys

Νεοφερμένος

Η Nephthys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
αν ήταν ο πατέρας σου, μπάτσος και στον έβριζαν θα σου άρεσε; :hmm:

Το ότι κάποιος ανθρωπος είναι ένστολος δεν σημαίνει ότι είναι και μπάτσος συγχρόνως. Αν ήταν μπάτσος ο πατέρας μου θα τον έβριζα κι εγώ, αν ήταν αστυνομικός όχι. Γιατί απλά ξέρω να ξεχωρίζω κάποια πράγματα και δεν λέω γενικολογίες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Αν παρατηρήσετε στο τέλος αυξάνει ταχύτητα ενώ είναι τόσα άτομα μπροστά του! Πρώτη φορά ανεβαίνει σε μηχανή;:mad: κι ούτε καν σταματάει να δει αν σκότωσε κανέναν...

παρατήρηση:
(εγώ ξέρω ότι αν χτυπούσα με την μηχανή/αυτοκίνητό μου κάποιον πεζό (πόσο μάλλον ηθελημένα!), και στην συνέχεια τον εγκατέλειπα, θα με είχαν κλείσει μέσα για ΚΑΚΟΥΡΓΗΜΑ)

Δεν ξέρω τι ήθελε (?) , να κάνει (?), αυτό που όμως ξέρω είναι ότι για αυτόν δεν θα υπάρξουν συνέπειες όπως θα έπρεπε.

πολυ σωστα.

καποιος που αναφερθηκε για υπευθυνοτητα,θελω να τονισω οτι ο πρυτανης του πανεπιστημιου Αθηνων βρισκεται στην εντατικη και εφτασε πολυ κοντα στον θανατο.επισης το πανεπιστημιο Αθηνων τεθηκε για καποιες ωρες υπο καταληψη.(μπορει και μεχρι τωρα,δεν το ξερω).

κανονικα,ολοι αυτοι που πεταγαν πετρες θα επρεπε να εχουν συλληφθει και οχι να διαλυουν την Αθηνα ανενοχλητοι με τους ΜΑΤαδες απλα να περιμενουν.

Kαλά ρε παιδιά, κι εγώ δεν έχω καμμία όρεξη να υπερασπιστώ τον οποιονδήποτε, αλλά μη λέμε ό,τι θέλουμε. Καμμία αύξηση ταχύτητας δεν φαίνεται (εγώ θα έλεγα ότι 'κόβει' ταχύτητα κιόλας) και κυρίως δεν υπήρχε ΚΑΜΜΙΑ περίπτωση να δείτε επιτάχυνση στα 10 μέτρα που εμφανίζεται η μηχανή πριν χτυπήσει τον άνθρωπο. Επίσης, πραγματικά δεν μπορούμε να ξέρουμε τί έγινε μετά το συμβάν. Ο Ζητάς προχωράει για μερικά μέτρα με μειωμένη λόγω της πρόσκρουσης ταχύτητα. Πραγματικά από τα 3 δευτερόλεπτα του βίντεο που εμφανίζονται μετά το ατύχημα, είναι αδύνατο να ξέρουμε τί έγινε... Προσωπικά πιστεύω ότι επέστρεψε, γιατί είχαν εντολές να απωθήσουν το πλήθος από εκείνο το σημείο, οπότε πιστεύω πως θα είδε τί έγινε.
Ντάξει, ούτε εμένα μου αρέσουν πολλές από τις κινήσεις τις αστυνομίας, αλλά μην το παρακάνουμε έτσι...

napstor το σχόλιο για την υπευθυνότητα της αστυνομίας τί σχέση έχει με την επίθεση στον πρύτανη?
Συμφωνώ πως η αστυνομία θα έπρεπε να δρα πιο στοχευμένα και αποτελεσματικά, αλλά πρόκειται και για μια αστυνομία που είχε να επιδείξει πολύ χειρότερες επιχειρησιακές δράσεις πριν (πολύ) λίγο καιρό, και η σημερινή και χθεσινή της στάση αποτελεί ήδη μια πρόοδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToMakriAggouri

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Το ότι κάποιος ανθρωπος είναι ένστολος δεν σημαίνει ότι είναι και μπάτσος συγχρόνως. Αν ήταν μπάτσος ο πατέρας μου θα τον έβριζα κι εγώ, αν ήταν αστυνομικός όχι. Γιατί απλά ξέρω να ξεχωρίζω κάποια πράγματα και δεν λέω γενικολογίες!

Πολυ σωστος ο φιλος.

Επισης για τον χαρακτηρα/συμπεριφορα της αστυνομιας που αναφερθηκε σε ενα προηγουμενο ποστ, η μαγικη λεξη ειναι 'αναλογη'.

μα στην Ελλάδα, τόσα χρόνια δεν έχω καταλάβει τι αστυνομία θέλουμε; :) εδώ ακούω στα δελτία ειδήσεων από δημοκρατικούς καρεκλοκένταυρους ότι πρέπει να πηγαίνουν οι αστυνομικοί με το μαλακό στον αδίστακτο εγκληματία ή δολοφόνο...δηλ., να κάνουν χρήση όπλου όταν θα έχουν φάει σφαίρες από τον εγκληματία...:D :lol: :lol:

Στον δολοφονο, τον ληστη, τον βιαστη πρεπει να δειχνει το σκληρο της προσωπο και να τον αντιμετωπιζει σκληρα. Τον συνταξιουχο, φοιτητη, μαθητη και τον απλο πολιτη πρεπει να τον αντιμετωπιζει με σεβασμο. Δεν νομιζω οτι θα βρεις πολλα ατομα που θα διαφωνισουν με αυτο το διαχωρισμο. Ετσι γινεται σε καθε πολιτισμενη χωρα του κοσμου. Το προσωπο της αστυνομιας αλλαζει αναλογα με το τι αντιμετωπιζει, οποτε αυτη η ερωτηση που παπαγαλιζεται περι του "τι αστυνομια θελουμε", μου φανταζει προφανης.

Παντως for the record σημερα εγιναν 50 προληπτικες προσαγωγες στην Πατρα.. Λογικο και θεμιτο ειναι να σταματησεις κοσμο για εξακριβωση στοιχειων και σωματικο ελεγχο. Αυτο το καινουργιο που σε μπουζουριαζουν επειδη εισαι αξουριστος , ανηκει μαλλον στην σοβαροτητα και τον δημοκρατικο τροπο που διαχειριζεται η αστυνομια την κατασταση.:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
Παντως for the record σημερα εγιναν 50 προληπτικες προσαγωγες στην Πατρα.. Λογικο και θεμιτο ειναι να σταματησεις κοσμο για εξακριβωση στοιχειων και σωματικο ελεγχο. Αυτο το καινουργιο που σε μπουζουριαζουν επειδη εισαι αξουριστος , ανηκει μαλλον στην σοβαροτητα και τον δημοκρατικο τροπο που διαχειριζεται η αστυνομια την κατασταση.:lol:

Η εξακριβωση στοιχειων μπορει να γινει και με μια απλη ενδειξη της ταυτοτητας η του πασου αν εισαι φοιτητης και ειναι σιγουρα λογικο να γινεται ειδικα μερες σαν και σημερα. Αλλα αυτα -τα περισσοτερες φορες φασιστοειδη- που λεγονται ασφαλιτες χωρις καμια ανθρωπια που το παιζουν james bond και σου λενε, "παρε τηλεφωνο και βαλτο σε ανοιχτη ακροαση να ακουσω τι λες", "κοιτα με στα ματια οταν σου μιλαω αλλιως δεν θα τα παμε καλα", "πες μου που ειναι οι υπολοιποι ταραξιες-φιλοι σου για να τους μαζεψουμε" και λοιπα ευχαριστα που σου λενε, θυμιζουν πραγματικη χουντα.

Βεβαια και απο την αλλην αν δεν εχεις τιποτα παρανομο η επικυνδινο πανω σου προφανως στο τμημα δεν μπορουν να σου κανουν τιποτα -και αυτο ειναι καθαρα δικο σου θεμα-, αλλα οστωσο ειναι ο ψυχολογικος πολεμος που προσπαθουν να σου κανουν και προφανως να σε τρομαξουν για σταματησεις να αντιδρας και να κατεβαινεις σε πορειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToMakriAggouri

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Η εξακριβωση στοιχειων μπορει να γινει και με μια απλη ενδειξη της ταυτοτητας η του πασου αν εισαι φοιτητης και ειναι σιγουρα λογικο να γινεται ειδικα μερες σαν και σημερα. Αλλα αυτα -τα περισσοτερες φορες φασιστοειδη- που λεγονται ασφαλιτες χωρις καμια ανθρωπια που το παιζουν james bond και σου λενε, "παρε τηλεφωνο και βαλτο σε ανοιχτη ακροαση να ακουσω τι λες", "κοιτα με στα ματια οταν σου μιλαω αλλιως δεν θα τα παμε καλα", "πες μου που ειναι οι υπολοιποι ταραξιες-φιλοι σου για να τους μαζεψουμε" και λοιπα ευχαριστα που σου λενε, θυμιζουν πραγματικη χουντα.

Βεβαια και απο την αλλην αν δεν εχεις τιποτα παρανομο η επικυνδινο πανω σου προφανως στο τμημα δεν μπορουν να σου κανουν τιποτα -και αυτο ειναι καθαρα δικο σου θεμα-, αλλα οστωσο ειναι ο ψυχολογικος πολεμος που προσπαθουν να σου κανουν και προφανως να σε τρομαξουν για σταματησεις να αντιδρας και να κατεβαινεις σε πορειες.

Απ' την στιγμη που εχεις καθαρο το μετωπο σου, δεν γινεται να σου κανουν τιποτα. Δειχνεις την ταυτοτητουλα σου, ψαχνουν και τα πραγματα σου και ολα οκ.

Ελα ντε που δεν ισχυουν πια ολα αυτα.. προφανως η προσαγωγη δεν ειναι κατι τραγικο, αλλα ρε φιλε γιατι να φαω 2 ωρες τρεξιμο σε τμηματα, ανακρισεις χωρις να εχω κανει τιποτα.. Το να γινουν προσαγωγες μετα απο επεισοδεια εχει μια λογικη γιατι μπορει αναμεσα στους προσαχθεντες να ειναι και ατομα που εκαναν τα επεισοδεια.. το να προσαγαγεις κοσμο που απλα κατευθυνεται στην πορεια ΠΡΙΝ ΚΑΝ ΑΡΧΙΣΕΙ δεν μπορω να σκεφτω πως γινεται να το αιτιολογησεις σε δημοκρατικα πλαισια. (σαμπως εχουμε δημοκρατια δηλαδη, αλλα δεν μπορω να δεκτω οτι γινεται να υπαρχουν ατομα που το επικροτουν ως μετρο επειδη "φερνει αποτελεσματα".. )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Ναι είμαι υπέρ της καταργήσης του ασύλου για το λόγο του ότι μπαίνουν διαφοροι αντεξουσιαστές,αναρχικοί και τα καταστρέφουν όλα μέσα...Με ποιο δίκαιωμα το κάνουν αυτό??Εκμεταλεύονται το άσυλο των πανεπιστήμιων για να δρούν ανενόχλητοι και να καταστρέφουν επίσης,όπως έκαψαν την ελληνική σημαία ένα εθνικό συμβόλο με ΤΕΡΑΣΤΙΑ σημασία..πραγματικά άθλιο....


τι μας λές ρε??? σοβαρά?

αν δεν υπήρχε άσυλο αυτή τη στιγμή θα με είχαν σκοτώσει στο ξύλο τα ΜΑΤ εμένα μαζί με πολλούς άλλους χωρίς να έχουμε κάνει τίποτα...

μας δουλεύεις??
μέσα στο άσυλο δεν μπαίνει μόνο ο κουκουλοφόρος , αλλά και κάθε αθώος για να προστατευτεί απο την κατάσταση...

Θα μπορούσες να είσαι εσύ...

Αυτό λέγεται ΙΣΟΠΕΔΩΣΗ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Σοβαρότατα....


Δεν υπόστηριξα την οριστική κατάργηση του άσυλου καθότι για μένα προσωπικά σημαίνει ένα επιτεύγμα δημοκρατισμού.Αλλά σε περιπτώσεις όπου αφορά την κατάλυση της δημοκρατίας και διακυδεύεται η σωματική κυρίως ακεραιότητα των πολίτων...

ΙΣΟΠΕΔΩΣΗ????

Αυτό μου φαίνεται από υπερβολικό ώς ακραίο....


Ο αθώος τι θέλει μαζί με τους κουκουλοφόρους στο πανεπιστήμιο κυριακάτικα??δεν μπορώ να πιάσω την λογική σου...


χαχαχαχαχα , "ο αθώος τι θέλει μαζί με τους κουκουλοφόρους κυριακάτικα"????

με δουλεύεις?

μήπως να βγάλουμε ένα πρόγραμμα πότε επιτρέπεται και πότε απαγορεύεται η πρόσβαση στο πανεπιστήμιο???

χούντα δηλαδή , ε?
χαχαχ , μπράβο ρε...για πε , τι άλλο...

μα το άσυλο προασπίζει την ακεραιότητα των πολιτών...κάπου το χάνεις.:lol:


μπράβο συνεχίστε να γίνεστε ρεζίλι με τις απόψεις σας...

αναδεικνύουν πόσο δίκιο έχουμε...;)


Ελευθερία Σε Όλους...

;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
:lol::lol::lol:

Συγνώμη που γελάω...αλλά πραγματικά καταλαβαίνεις τι λέω???


Εγώ έκανα μια ερώτηση δεν σου έκανα ανάκριση....Ηρέμησε λίγο...

Φυσικά και προασπίζεται την ακέραιότητα των πολίτων..μάλλον σε αυτό που ανέφερα δεν ήμουν αρκετά σαφής ή δεν το κατάλαβες...

όταν λέω την σωματική ακεραιότητα των πολίτων εννοώ κυρίως τους καθηγητές και το προσωπικό του πανεπιστήμιου..


Να σου θυμίσω τι έγινε με τον Πρύτανη σήμερα?ή δεν χρειάζεται?


Πραγματικά είσαι πολύ στενομυάλος....συγνώμη που το λέω αλλά δεν θεωρώ με το να αντιδράς με αυτόν τον τρόπο κερδίζεις κάτι..

Συζητηση κάνουμε ηρέμησε λίγο...;)


καταλαβαίνω ότι δεν έχουν καμία πολιτική υπόσταση τα όσα λες.

όταν οι κύριοι καθηγητές και πρυτάνεις δεν σέβονται την ψυχική ακεραιότητα των φοιτητών-συναδέρφων τους , τότε καταλαβαίνω γιατί τρώνε ξύλο. Ας μην αναφέρω τα περιστατικά στα πανεπιστήμια , όλοι τα ξέρουμε.

Τι λες καλέ? σοβαρά? για πες , να σου θυμίσω ότι στην Θεσσαλονίκη διώχθηκαν σήμερα 300 και φεύγα άτομα , καθώς και σε άλλες επαρχιακές πόλεις?

Αν δεν υπήρχε ούτε το άσυλο , ξέρεις τι θα γινόταν?? όχι , δεν ξέρεις , ούτε γω ξέρω και δεν θέλω να μάθω...




yeap , είμαι στενόμυαλος , σώσε με , με την ευρύτητα της σκέψης σου και τις φιλελεύθερες ιδέες σου...πολύ ωραία...το βρήκες και αυτό λοιπόν για μένα.

Μέχρι στιγμής 4 ή 5 άτομα σου είπαμε ότι είσαι αλλού. Και μας έβγαλες μάλλον όλους παρορμητικούς ή στενόμυαλους...

Ok , keep walking... θα χει πυροτεχνήματα στο τέλος και ελέφαντες με κλόουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToMakriAggouri

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Λέξεις ως αμορφωτοι πολιτικα επίσης

Αυτά που είπες δεν με παραπέμπουν σε κριτική των λεγομένων μου αλλά σε μένα την ίδια..εκτός και αν δεν καταλαβαίνεις τι γράφεις..απόλυτα δεκτό αυτό...

Ο καθένας βλέπει τα πράγματα από τη δική του οπτική γωνία και τα κρίνει διαφορετικά..δεν είναι όλοι αυτοί που συμφωνούν με τη δική σου άποψη και φυσικά ούτε με τη δική μου...




Ούτε εγώ έχω πρόβλημα να κρίνουν τα λεγόμενα μου ΑΛΛΑ όχι εμένα την ίδια....
Και φυσικά εγώ έκρινα τα λεγόμενα σου και δεν χαρακτήρισα όπως εσύ δυστηχως έκανες...
Αν θες να συζητήσουμε το θέμα ως πολιτισμένοι άνθρωποι χωρίς υβρείς και χαρακτηρισμούς είμαι απόλυτα ανοικτή....
Διάλογο προσπαθούμε να κάνουμε και όχι να κριτικάρουμε τον καθένα..
Δεν συμφωνώ στο γεγονός να κριτικάρουμε και εγώ δεν θεωρώ τον εαυτό μου απόλυτα σωστό και ούτε είπα ότι έχω δίκιο...

Εγω απ' την αλλη πιστευω οτι (απ' τη στιγμη που λεμε αυτα που πιστευουμε στα αληθεια) ειμαστε αυτα που λεμε.
Απωθημενα μαζι σου δεν εχω, ουτε κακιες κραταω. Μιλαω οσο πιο αμεσα και λιτα μπορω, θα μπορουσα να γραψω αντι για ''εισαι αλλο ενα υποταγμενο-αμορφωτο παιδακι'', "αυτο θα το εγραφε καποιο υποταγμενο-αμορφωτο παιδακι".. τοτε χανετε η κριτικη στο ατομο σου και ειναι κριτικη στα λεγομενα σου?
Αν καθομαστε και ασχολουμαστε με αυτο εχουμε χασει ηδη την ουσια, η οποια ειναι οτι ενας συνομιλικος μου εχει πειστει οτι δεν αλλαζει τιποτα κατεθεσε τα οπλα και μετραει μερες αντιστροφα για τα Χριστουγεννα. Και διπλα και πισω απο αυτον αλλος ενας και αλλος ενας και αλλος ενας και τοτε ναι δεν θα αλλαξει τιποτα. Αλλα κατηγορησε τον εαυτο σου (και εμενα μαζι) γιατι δεν αλλαζουμε τιποτα και μην πιπιλιζεις π@π@ριες περι στασιμης καταστασης των πραγματων.

Επίσης να ξέρεις ότι στα σχολικά μου χρόνια και κυρίως στα γυμνασιακά έχω περάσει ώρες έξω διαδηλώνοντας προσπαθώντας να αλλάξω κάτι...οπότε έχω και κάποια βάση επί του θέματος...

Αν νομιζεις παντως, οτι τα ιδια πραγματα που καταλαβαινες στο γυμνασιο καταλαβαινεις και τωρα, ειτε δεν εξελίσσεσαι σαν ατομο ειτε κατι αλλο δεν παει καλα. (παντως σου αναγνωριζω οτι στο γυμνασιο ησουν πιο μπροστα απο μενα γιατι το μονο που με ενοιαζε ηταν ποτε θα παιξω μπαλα.)

Το ότι δεν συμφωνώ αυτό δεν σημαίνει ότι δεν ξέρω τι γίνεται ή ό,τιδηποτε άλλο...αυτό προσπαθώ να σου δείξω να καταλάβεις..
Σοβαρότατα....
Δεν υπόστηριξα την οριστική κατάργηση του άσυλου καθότι για μένα προσωπικά σημαίνει ένα επιτεύγμα δημοκρατισμού.Αλλά σε περιπτώσεις όπου αφορά την κατάλυση της δημοκρατίας και διακυδεύεται η σωματική κυρίως ακεραιότητα των πολίτων...
ΙΣΟΠΕΔΩΣΗ????
Αυτό μου φαίνεται από υπερβολικό ώς ακραίο....
Ο αθώος τι θέλει μαζί με τους κουκουλοφόρους στο πανεπιστήμιο κυριακάτικα??δεν μπορώ να πιάσω την λογική σου...

Εκει που πραγματικα θελω να σου απαντησω σοβαρα, βλεπω ενα τετοιο αποσπασμα και με πιανει παλι η απογοητευση.
Απ' την τελευταια παραγραφο σου ειναι ξεκαθαρο ΔΕΝ ξερεις και ΔΕΝ κατανοεις τι γινεται. (να σου πω την αληθεια ουτε εγω βαζω το χερι μου στη φωτια για πολλα πραγματα, αλλα εσυ λυπαμαι που το λεω εισαι τελειως οφφ.- και δεν ειναι θεμα οπτικης γωνιας ή ιδεολογιας ή προσωπικης αποψης)


Τεσπα ξαναλεω οτι δεν εχω τιποτα προσωπικο μαζι σου, ουτε κανενας σαδιστης ειμαι που την βρισκει να πλακωνεται σε φορουμ με κοσμο. Ισως να βρισκεις τον τροπο μου προσβλητικο ή δεν ξερω και εγω τι αλλο. Εστιασε στην ουσια και ασε τις φιλολογικες αρλουμπες που πλαισιωνουν το λογο μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Γιατί παίρνεις στραβά τα όσα λέω????


Και φυσικά δεν σου μιλώ με τον τόνο που μιλάς εσύ...να το ξεκαθαρίσουμε αυτό...





Καλά θες και τα λές ή σου ξεφεύγουν???Δεν είπα ότι οι πρυτανείς είναι αγγελούδια...είναι ό,τι να ναι..αλλά πάλι δεν καταλαβαίνω τον λόγο για να τους στείλετε στα νοσοκομεία...

Και άλλο η ψυχική ακεραιότητα και άλλο η σωματική...




Ναι ξέρω τι θα γινόταν,δλδ ότι γίνεται στις ΗΠΑ,στην Αγγλία και στις υπόλοιπες χώρες που έχουν την αστυνομία μέσα στα πανεπιστήμια..

Αλλά το σύστημα είναι διαφορετικό εκεί...οπότε προτιμώ να μην το μπλέξουμε..



Καταρχάς είσαι ειρωνικός και προσπαθείς να με υποβιβάσεις....εγώ δεν κάνω κάτι τέτοιο...

Οι δικές σου ιδέες δεν σου έμαθαν να σέβεσαι τον άλλο γιατί οι δικές μου οι ''φιλελεύθερες'' το έκαναν...

Επίσης το θεωρώ γελοίο να βγάζεις βεβιασμένα συμπεράσματα του τύπου..

που είπες και εσύ:

Για να μην έχεις λοιπόν την απορία σου λέω ότι δεν έβγαλαν κανέναν στενομυαλό και παρορμητικό....σεβαστες όλες οι απόψεις σας...αλλά έχω και εγώ την δική μου...

Ελπίζω να καταλάβες τι εννοώ και να μην μιλαώ τσάμπα...

Γιατί παίρνεις στραβά τα όσα λέω????


Και φυσικά δεν σου μιλώ με τον τόνο που μιλάς εσύ...να το ξεκαθαρίσουμε αυτό...


δε μου μιλάς με τον τόνο που σου μιλάω εγώ , απαξιώνεις χειρότερα...:(


Καλά θες και τα λές ή σου ξεφεύγουν???Δεν είπα ότι οι πρυτανείς είναι αγγελούδια...είναι ό,τι να ναι..αλλά πάλι δεν καταλαβαίνω τον λόγο για να τους στείλετε στα νοσοκομεία...

Και άλλο η ψυχική ακεραιότητα και άλλο η σωματική...

θέλω και τα λέω , δε με κατέχει κανένας δαίμονας (προς το παρόν) για να μου ξεφεύγουν...:lol:

εγώ καταλαβαίνω τον λόγο , δεν το υποστηρίζω , αλλά δε με νοιάζει , ας φερόντουσαν σαν άνθρωποι να τους δικαιολογήσω.

η ψυχική ίσως είναι σημαντικότερη...

Αλλά το σύστημα είναι διαφορετικό εκεί...οπότε προτιμώ να μην το μπλέξουμε..

και η λύση είναι η κατάργηση του ασύλου???:mad:

Καταρχάς είσαι ειρωνικός και προσπαθείς να με υποβιβάσεις....εγώ δεν κάνω κάτι τέτοιο...

Οι δικές σου ιδέες δεν σου έμαθαν να σέβεσαι τον άλλο γιατί οι δικές μου οι ''φιλελεύθερες'' το έκαναν...

Επίσης το θεωρώ γελοίο να βγάζεις βεβιασμένα συμπεράσματα του τύπου..

που είπες και εσύ:

Για να μην έχεις λοιπόν την απορία σου λέω ότι δεν έβγαλαν κανέναν στενομυαλό και παρορμητικό....σεβαστες όλες οι απόψεις σας...αλλά έχω και εγώ την δική μου...

Ελπίζω να καταλάβες τι εννοώ και να μην μιλαώ τσάμπα..

δικαίωμά μου να είμαι ειρωνικός ,ειρωνεία : η απάντηση στη βλακεία.



Ok , σε παρεξήγησα , είσαι ένα γαμάτο άτομο με πρωτοποριακές ιδέες που σέβεται τα ανθρώπινα δικαιώματα , καταδικάζει την διαφθορά , και αγωνίζεται για το καλό των φοιτητών ...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Καλό μου παιδί σου μιλάω απαξιωτικά αν είναι δυνατόν....μπορεί να μιλήσα στην αρχή έντονα αλλά πλέον είμαι ήρεμη...

ηρέμησες ε? νταξ ευτυχώς...Γλιτώσαμε για σήμερα , θα μας έπαιρνες με κανα ντουφέκι μέσα στο άσυλο...

Δεν εννοώ την οριστική κατάργηση του άσυλου....καλά δεν καταλαβαίνεις τι λεώ...εννοώ σε ορισμένες περιπτώσεις ακραίων καταστάσεων...

τι μας λες ρε???
στις ακραίες καταστάσεις χρειαζόμαστε άσυλο , αλλιώς κλάιν.:P

Το δικαίωμα μου να θεωρώ και ότι και εσύ λες βλακείες...:P


Δεν θεωρώ τον εαυτό μου καλύτερο από κανέναν...και είναι κρίμα που είσαι φοιτήτης να φέρεσαι σαν 5χρόνο....προσπαθώ να συζητήσω μαζί σου αλλά εσύ προσπαθείς να με υποβιβάσεις....:nono:


Δεν με ξέρεις και απο χθες για να με κρίνεις...:nono:

μα το μη φυσιολογικό θα ήταν να συμφωνήσεις , το είπα και πρίν.:P

αλήθεια , τι καθιστά έναν φοιτητή τόσο σπουδαίο??(θεοποίηση του συστήματος και τούτη)
μαθητής αυτοαποκαλούμαι , και καθηγητής να γίνω μαθητής θα αποκαλούμαι.:)

κρινόμαστε για όσα λέμε σε ένα φόρουμ , βασική αρχή...

ωραία λοιπόν , ας δούμε: κλειστόμυαλος και πεντάχρονο , πολύ ενδιαφέρον , πες μας κι άλλα...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Δεν πρόκειται να συνεχίσω αυτήν την κωμικοτραγική παρωδία μαζί σου...

Αν ήταν να κρίνουμε ένα άνθρωπο από ένα φόρουμ τότε καήκαμε...:P:P


Από την αρχή ήμουν ήρεμη αλλά έτσι σβάρνα που τα παίρνεις εσύ προφανώς δεν το καταλάβες...:lol:

Οκ. Δεν είπα να κρίνεις έναν άνθρωπο , να κρίνεις αυτά που γράφει εννοούσα (προφανώς).
Πρώτα σκέψου. Μετά συζήτα.
Καλημέρα.:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToMakriAggouri

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Mα ούτε εγώ έχω μαζί σου και με κανέναν σας και σκοπός μου δεν είναι τσακωθω αλλά να κάνω συζήτηση...

Τεσπα ζητώ συγνώμη αν παρερμήνευσα κάποια λεγόμενα σου..γραπτός λόγος εύκολα παρεξηγιούνται...

Δεν μου ειπες και τιποτα κακο για να ζητησεις συγνωμη.. ισα ισα που εγω ισως ειχα εναν επιθετικο τονο αρχικα..

Το ότι μετρώ αντίστροφα τα Χριστούγεννα βγάζει κάποιο συμπέρασμα για τον χαρακτήρα μου,το άτομο μου???
Μα γιατί βγάζετε βεβιασμένα συμπερασμάτα δεν καταλαβαίνω...
Κρίνεις από μια υπογραφή τους ανθρώπους???Μπράβο σου....
Το τι κάνω έξω δεν το γνωρίζεις οπότε από μια υπογραφή δεν μπορείς να συμπεραίνεις...

Συμβολικα το λεω.. δεν νομιζω οτι υπαρχει και κανενας που μισει το κλιμα των Χριστουγεννων.. προφανως ουτε κρινω τον χαρακτηρα σου, ουτε ξερω τι κανεις τα Χριστουγεννα.. πολυ πιθανον να κανεις 10 φορες πιο εποικοδομιτικα πραγματα απο μενα, απλα δεν φτανουν μερικα στολισμενα δεντρακια και 10 ταρανδοι για να γινει η ζωη μας καλυτερη, οποτε δεν βρισκω τι ειναι αυτο που προσμενεις και μετρας ημερες αντιστροφα..


Καταρχάς έχω εξελιχθεί σαν άνθρωπος για να σε πληροφορήσω απλά από το Λύκειο και μετά έπαψα να ασχολούμαι με αυτά γιατί δεν έβγαλαν πουθενά..
Μπορεί να φταίει το γεγονός ότι μένω σε επαρχιακή πόλη και πολλά άλλα...
Μην νομίζεις ότι δεν αγανακτώ με αυτά που βλέπω στα πανεπιστήμια...όλοι τους εκεί ειναι για να μην πω τι αλλά έχει χάρη...αλλά δεν έχω ούτε το κουράγιο πλέον ούτε τη δύναμη να βγαίνω έξω και να το φωνάζω..κουράστηκα...
Χαίρομαι που υπάρχουν άτομα που διαδηλώνουν που ακόμα πολεμάνε για αυτό που θέλουν..αλλά η βία και οι βανδαλισμοί με βρίσκουν άκρως αντίθετη...

Απλα αυτο που θελω να τονισω ειναι οτι το κουραστηκα και το δεν βγαζουν πουθενα δεν εχουν καμια σχεση. Το πρωτο ειναι η αιτια και το 2ο μια χαζομαρα που λεμε για να καθησυχασουμε την συνειδηση μας. Προφανως ολοι καταδικαζουμε τους βανδαλισμους, αλλα η βιαιη αντιδραση στην βια που δεχομαστε δεν ειναι (για μενα τουλαχιστον) κατακριτεα. Και νομιζω οτι απ' τη στιγμη που συναντας βιαιη καταστολη εναντια στους αγωνες σου, δεν γινεται να αλλαξεις κατι με αυστηρα ειρηνικες διαδικασιες.


Απορία εξέφρασα δεν ανέκρινα κανέναν...μα έλεος...όλα να τα παρεξηγείτε πια...

Δεν ειναι θεμα οτι παρεξηγουμε πραγματα (τουλαχιστον εγω), απλα οταν γινονται συζητησεις πολιτικου περιεχομενου, σε μερες που μονο ηρεμες και ανεμελες δεν μπορουν να χαρακτηριστουν, ειναι σιγουρο οτι θα υπαρχει μια ενταση και ενα συναισθημα στο λογο μας.. Αλλιως ειναι να ειμαστε τωρα σε μια καφετερια/ενα σπιτι και να συζηταμε με την ησυχια μας και αλλο να εχεις γυρισει απο πορειες οπου τα πραγματα ειναι τσιτωμενα. Επισης ειναι σημαντικο αυτο που ειπες περι γραπτου λογου και το ποσο ευκολα παρεξηγειται αυτο που λες.. και πως απο μια φραση που δεν της εδωσε αυτος που την εγραψε καν σημασια, καταληγουμε να διαφωνουμε σε εντονους τονους.. για αυτο και καταληγουμε να εξηγουμε 10φορες τι εννοουμε μεχρι να σταματησει να παρερμηνευει ο ενας τα λεγομενα του αλλου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
πως να καταλάβω ότι εσύ εννοείς τα λεγόμενα ...να μυρίσω τα νύχια μου???:P

Ο καθένας να το έβλεπε αυτό που νόμισα και εγώ θα νόμιζε...

Όποτε εσύ πρώτα σκέψου...και μετά συζήτα...

Καλημέρα!!:bye::D

Κρινόμαστε ΓΙΑ όσα λέμε είπα , όχι ΑΠΟ όσα λέμε.

τεσπα , δεν αξίζει να συνεχίσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Όντως δεν αξίζει..χαλιόμαστε για το τπτ...δεν υπάρχει λόγος....:D

Καλήμερα:bye:

Καλημέρα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Δεν εννοώ την οριστική κατάργηση του άσυλου....καλά δεν καταλαβαίνεις τι λεώ...εννοώ σε ορισμένες περιπτώσεις ακραίων καταστάσεων...
:
Στην περιπτωση που τελεσθει καποιο κακουργημα (βαρια εγκληματικη πραξη) η αστυνομια μπορει συμφωνα με τον νομο να μπει μεσα , απλα οι υπευθυνοι συνηθως δεν δινουν το πρασινο φως διοτι φοβουνται την κοινωνικη κατακραυγη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Σημερα εδω στο Ηρακλειο η πορεια εγινε ειρηνικα, μετα ομως υπηρξαν καποια επεισοδια μεταξυ μαθητων και αστυνομιας. Τωρα ο κοσμος εχει μαζευτει στα δικαστηρια για να αθωωθουν οι 6 που συνεληφθησαν χτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Λέξεις ως αμορφωτοι πολιτικα επίσης

Αυτά που είπες δεν με παραπέμπουν σε κριτική των λεγομένων μου αλλά σε μένα την ίδια..εκτός και αν δεν καταλαβαίνεις τι γράφεις..απόλυτα δεκτό αυτό...






Ο καθένας βλέπει τα πράγματα από τη δική του οπτική γωνία και τα κρίνει διαφορετικά..δεν είναι όλοι αυτοί που συμφωνούν με τη δική σου άποψη και φυσικά ούτε με τη δική μου...

Επίσης να ξέρεις ότι στα σχολικά μου χρόνια και κυρίως στα γυμνασιακά έχω περάσει ώρες έξω διαδηλώνοντας προσπαθώντας να αλλάξω κάτι...οπότε έχω και κάποια βάση επί του θέματος...

Το ότι δεν συμφωνώ αυτό δεν σημαίνει ότι δεν ξέρω τι γίνεται ή ό,τιδηποτε άλλο...αυτό προσπαθώ να σου δείξω να καταλάβεις...





Ούτε εγώ έχω πρόβλημα να κρίνουν τα λεγόμενα μου ΑΛΛΑ όχι εμένα την ίδια....

Και φυσικά εγώ έκρινα τα λεγόμενα σου και δεν χαρακτήρισα όπως εσύ δυστηχως έκανες...

Αν θες να συζητήσουμε το θέμα ως πολιτισμένοι άνθρωποι χωρίς υβρείς και χαρακτηρισμούς είμαι απόλυτα ανοικτή....

Διάλογο προσπαθούμε να κάνουμε και όχι να κριτικάρουμε τον καθένα..

Δεν συμφωνώ στο γεγονός να κριτικάρουμε και εγώ δεν θεωρώ τον εαυτό μου απόλυτα σωστό και ούτε είπα ότι έχω δίκιο...







Σοβαρότατα....


Δεν υπόστηριξα την οριστική κατάργηση του άσυλου καθότι για μένα προσωπικά σημαίνει ένα επιτεύγμα δημοκρατισμού.Αλλά σε περιπτώσεις όπου αφορά την κατάλυση της δημοκρατίας και διακυδεύεται η σωματική κυρίως ακεραιότητα των πολίτων...

ΙΣΟΠΕΔΩΣΗ????

Αυτό μου φαίνεται από υπερβολικό ώς ακραίο....


Ο αθώος τι θέλει μαζί με τους κουκουλοφόρους στο πανεπιστήμιο κυριακάτικα??δεν μπορώ να πιάσω την λογική σου...

σε μενα γιατι δεν απαντησες;
-----------------------------------------
Δεν με ξέρεις και απο χθες για να με κρίνεις

κλασσικη ατακα, χωρις ομως καποια ουσια.
τα λογια σου κρινουμε, οχι εσενα.
-----------------------------------------
Απλα αυτο που θελω να τονισω ειναι οτι το κουραστηκα και το δεν βγαζουν πουθενα δεν εχουν καμια σχεση. Το πρωτο ειναι η αιτια και το 2ο μια χαζομαρα που λεμε για να καθησυχασουμε την συνειδηση μας. Προφανως ολοι καταδικαζουμε τους βανδαλισμους, αλλα η βιαιη αντιδραση στην βια που δεχομαστε δεν ειναι (για μενα τουλαχιστον) κατακριτεα. Και νομιζω οτι απ' τη στιγμη που συναντας βιαιη καταστολη εναντια στους αγωνες σου, δεν γινεται να αλλαξεις κατι με αυστηρα ειρηνικες διαδικασιες.
αν κοιταξεις μεσα στην ιστορια, οι μεγαλυτερες κατακτησεις προηλθαν απο "βιαιους" αγωνες.

αυτες τις μερες ειναι εμφανης η καταστολη της ΕΛ.ΑΣ του ΠΑΣΟΚ. τοσες αναιτιες προσαγωγες ανθρωπων που μονο και μονο βρεθηκαν στην περιοχη.

τα ΜΜΕ προσπαθουν να γυρισουν την κοινη γνωμη εναντια στις πορειες, για μια ακομη φορα, αναφεροντας σε "ανυπολογιστες υλικες ζημιες", σπασμενες βιτρινες σε 24 καταστηματα, μιλωντας για κουκουλοφορους που καινε τα παντα, που χτυπουν αστυνομικους και αθωους πολιτες.


εχω μια απορια, απο ποτε η συνταξη αναρχικου κειμενου αποτελει αδικημα;
ή απο ποτε το πετρελαιο της σομπας αποτελει εκρηκτικη υλη;
-----------------------------------------
Ο κάθενας έχει το δικαίωμα να έκφρασει τη δική του άποψη και γνώμη και κανένας δεν μπορεί να του επιβάλλει το αντίθετο.

ο καθε ενας μπορει να κανει κρητική στον αλλο. αρκει να ειναι θεμιτη.

Η δημοκρατία αυτοκτόνησε ήδη με τα δικά σου λεγόμενα.


η δημοκρατια δεν ΖΕΙ για να αυτοκτονησει.

Να ξέρεις ότι έχω μεγάλους στόχους και όνειρα και προσδοκίες και μπορεί μεγαλύτερα από τα δικά σου...αλλά δεν είμαι ούτε ψώνιο ούτε ό,τι άλλο για να διατυμπανίζω τι θέλω να κάνω..Αυτό αφορά εμένα και μόνο εμένα.

λιγο off, αλλα ισως να μην αφορα μονο εσενα, αλλα παντως θα αφορα οσους επηρεασεις με αυτους τους στοχους.

καλο παντως ειναι να κοιταζουμε λιγο και την κοινωνικη, περα απο την προσωπικη, ευημερια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top