Διαγωνισμοί ΕΜΕ 2011-2012

violitzou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η violitzou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Υπάρχει κάποιος που να έλυσε γεωμετρία Α' λυκείου;

Γεωμετρία έφερα τις διχοτόμους των Α Β Γ γωνιών και ξέρουμε ότι τέμνονται στο ίδιο σημείο...και έτσι μετά με απλή σύγκριση τριγώνων βγήκε..(νομίζω ότι είναι σωστή η λύση μου..) το τρίτο με τη μεσοκάθετο..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Το 4! Πώς, γιατί με διακρίνουσα δεν έβγαινε όπως μου είπε ο επιτηρητής.
διακρίνουσα ως προς α έπρεπε να πάρεις αν είχες δει το περσυνο τέταρτο θέμα της Α' λυκείου ήθελε ακριβώς το ίδιο τέχνασμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
διακρίνουσα ως προς α έπρεπε να πάρεις αν είχες δει το περισνο τέτρατο θέμα της Α' λυκείου ήθελε ακριβώς το ίδιο τέχνασμα


αν εφτιαχνες την ταυτοτητα η λυση ηταν πολυ πιο εξυπνη μιας και επρεπε το ενα μελος μεγαλυτερο η ισο του μηδενος και το αλλο μικροτερο η ισο το μηδενος.Πολυ ωραιο θεμα...της τριτης ηταν πολυ ωραια επισης...αντε να δουμε:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pkat876

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pkat876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
αν εφτιαχνες την ταυτοτητα η λυση ηταν πολυ πιο εξυπνη μιας και επρεπε το ενα μελος μεγαλυτερο η ισο του μηδενος και το αλλο μικροτερο η ισο το μηδενος.Πολυ ωραιο θεμα...της τριτης ηταν πολυ ωραια επισης...αντε να δουμε:worry:
Καλή επιτυχία! Εγώ αποκλείεται να περάσω γιατί έκανα τη βλακεία να ξενυχτίσω το βράδυ λύνοντας κι άλλα θέματα με αποτέλεσμα νε είμαι πτώμα σήμερα! Έτσι δεν είδα ούτε την ταυτότητα που έβγαινε στον παρανομαστή Α(χ,ψ), με αποτέλεσμα να έχω λύσει ουσιαστικά ενάμισι θέμα. Όσο για τη γεωμέτρια... ποτέ δεν ήμουν καλή, αλλά όυτε που την άγγιξα πέρα από το να φτιάξω το σχήμα γιατί δεν ήξερα καν τι έπρεπε να αποδείξω! Έλεος! Δεν μπορούσαν να βάλουν τρίγωνα ή παράλληλες που έχουμε διδαχτεί;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pkat876

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pkat876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
διακρίνουσα ως προς α έπρεπε να πάρεις αν είχες δει το περσυνο τέταρτο θέμα της Α' λυκείου ήθελε ακριβώς το ίδιο τέχνασμα
Μα αφού ο άγνωστοσ ήταν το χ.... Δηλαδή έπρεπε να βρω τις τιμες του α και να τις αντικαταστήσω στην εξίσωση;:redface::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pkat876

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pkat876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
Γεωμετρία έφερα τις διχοτόμους των Α Β Γ γωνιών και ξέρουμε ότι τέμνονται στο ίδιο σημείο...και έτσι μετά με απλή σύγκριση τριγώνων βγήκε..(νομίζω ότι είναι σωστή η λύση μου..) το τρίτο με τη μεσοκάθετο..;)
Μία φίλη μου έφερε και αυτή τη μεσοκάθετο, αλλά ένα κορίτσι από τη δευτέρα μου είπε ότι λυνόταν με θεώρημα που έχει διδαχτεί στην αρχή της φετινής χρονιάς:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Μα αφού ο άγνωστοσ ήταν το χ.... Δηλαδή έπρεπε να βρω τις τιμες του α και να τις αντικαταστήσω στην εξίσωση;:redface::worry:
Η εξίσωση λύνεται πολύ εύκολα αν τη δούμε ως δευτεροβάθμια ως προς


Καταρχάς, έχουμε τον περιορισμό


Η διακρίνουσα της ως προς
δευτεροβάθμιας είναι (αφού γίνουν οι πράξεις)



Επειδή είναι
πρέπει


Τότε βρίσκουμε


Η επαλήθευση είναι άμεση.

Επομένως, η εξίσωση έχει τη μοναδική λύση
και αυτό αν και μόνο αν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
το σχέδιο βαθμολόγησης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • ΣΧΕΔΙΟ ΒΑΘΜΟΛΟΓΗΣΗΣ ΕΥΚΛΕΙΔΗ 2012-13-1.pdf
    77.7 KB · Εμφανίσεις: 190

POSITIVE

Νεοφερμένος

Ο Λεωνίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Στην γεωμετρία της Α' λυκείου, αν δεν θελουμε να φέρουμε βοηθητική, δουλεύουμε με εγγράψιμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pkat876

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pkat876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
Η εξίσωση λύνεται πολύ εύκολα αν τη δούμε ως δευτεροβάθμια ως προς


Καταρχάς, έχουμε τον περιορισμό


Η διακρίνουσα της ως προς
δευτεροβάθμιας είναι (αφού γίνουν οι πράξεις)



Επειδή είναι
πρέπει


Τότε βρίσκουμε


Η επαλήθευση είναι άμεση.

Επομένως, η εξίσωση έχει τη μοναδική λύση
και αυτό αν και μόνο αν
Δεν το πιστεύω έφτασα μέχρι τη διακρίνουσα και ήθελα να το συνεχίσω με αυτόν τον τρόπο, αλλά ο επιτηρητής μου είπε ότι είναι λάθος και δεν μπήκα καν στον κόπο να το αντιγράψω επειδή δεν είχα πολύ χρόνο!!! Είναι σίγουρα αυτή η λύση γιατί θα τρελαθώ τώρα:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuperSpecial

Νεοφερμένος

Ο SuperSpecial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Πόσο θα είναι η βάση πιστεύετε για Β' λυκείου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.

POSITIVE

Νεοφερμένος

Ο Λεωνίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Δεν το πιστεύω έφτασα μέχρι τη διακρίνουσα και ήθελα να το συνεχίσω με αυτόν τον τρόπο, αλλά ο επιτηρητής μου είπε ότι είναι λάθος και δεν μπήκα καν στον κόπο να το αντιγράψω επειδή δεν είχα πολύ χρόνο!!! Είναι σίγουρα αυτή η λύση γιατί θα τρελαθώ τώρα
Σιγουρότατα..Ουδέν σχόλιο για τον επιτηρητή:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

infinity

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 190 μηνύματα.
για α λυκειου ποσο θα ειναι περιπου η βαση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pkat876

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pkat876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
Σιγουρότατα..Ουδέν σχόλιο για τον επιτηρητή:/:
Τα 'χω πάρει τόσο πολύ..... Περισσότερο στεναχωριέμαι όμως γιατί είχα προετοιμαστεο πολύ και εμπιστεύτηκα έναν άσχετο:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

infinity

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 190 μηνύματα.
Τα 'χω πάρει τόσο πολύ..... Περισσότερο στεναχωριέμαι όμως γιατί είχα προετοιμαστεο πολύ και εμπιστεύτηκα έναν άσχετο:(

δεν ηταν ασχετος, απλα σε τρολλαρε και εσυ τσιμπησες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariaisabelfan

Νεοφερμένος

Η Στεφανία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
έλυσα 2 θεματα ολοσωστα και πιστευω οτι 1 μοναδα απο το 4ο θεμα θα την παρω!(Α Λυκειου)Λετε να περασω?Ποια ειναι η βαση?:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wild_Boy

Διάσημο μέλος

Ο Wild_Boy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Γ'Γυμνασίου:
1ο θέμα: α) έκανα μία λάθος πράξη, και βγήκε λάθος το αποτέλεσμα θα μου κόψουν 0,5-1 στην καλύτερη. β) σωστό
2ο θέμα: αντί να αφαιρέσω το 20 αφού πρώτα προσθέσω 65+45 το αφαίρεσα και από τα 2 :((
3ο θέμα: τίποτα
4ο θέμα: σχεδόν ολόσωστο

Συμπέρασμα, του χρόνου πάλι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pkat876

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pkat876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
δεν ηταν ασχετος, απλα σε τρολλαρε και εσυ τσιμπησες :P
Τι εννοείς δηλαδή ότι μου είπε επίτηδες λάθος απάντηση; Δεν νομίζω... ένας νεαρός ήταν και μάλιστα φαινόταν καλό παιδί. Απλά μου είπε ότι αυτό που έκανα ήτσν λάθος γιατί το χ δεν γίνεται να είναι μέσα στη διακρίνουσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Να πω κι εγώ συνοπτικά τι έκανα στη Γ' Λυκείου.

1ο θέμα - ακριβώς λυμένο όπως στις επίσημες
2ο θέμα - πάνω / κάτω τα ίδια πράγματα με τις επίσημες, απλά με πιο πολλές σχέσεις και σάλτσες που θα μπορούσα να είχα αποφύγει
3ο θέμα - το πρώτο ερώτημα, για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος αν έχω πάρει κάτι επειδή μου φάνηκε (και φαίνεται ακόμα) πολύ αφηρημένο
4ο θέμα - οκ όλα, δεν κατάφερα να αποδείξω ότι το κέντρου του c2 είναι ομοκυκλικό με τα άλλα...μιας και δεν κατάφερα να βρω πού είναι. :P

Άντε μπράβο, καλά αποτελέσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top