Διαγωνισμοί ΕΜΕ 2011-2012

demetr

Νεοφερμένος

Ο demetr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
οντως ο παναγιωτης ειναι μεγαλο μυαλο!!!του χρονου και εγω φιλοδοξω να παω καπως καλυτερα!!!θα κανω μια καλη προετοιμασια διαβαζωντας βιβλια το καλοκαιρι και ελπιζω 1η και 2η φαση τουλαχιστον να τις περασω του χρονου που θα ειμαι Β λυκειου!!!μπορεις καποιος να βαλει τα θεματα της Α Λυκειου???τουλαχιστον να γραψει με δικα του λογια μια εκφωνηση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξαροπ , μπραβο σου . Και εις ανωτερα . Συνεχισε ετσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

labahale

Νεοφερμένος

Ο labahale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Εγώ φέτος πήγα Αρχιμήδη στους μικρούς,έλυσα 2,5 θέματα αλλά δεν πέρασα.Δεν πειράζει,του χρόνου θα είμαι καλύτερος όντας 3η γυμνασίου(αν περάσω βέβαια).Να ρωτήσω και κατι τους μεγαλύτερους:Για τον Αρχιμήδη στο λύκειο χρειάζεται ιδιαίτερη προετοιμασία ή απλά παλιά θέματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demetr

Νεοφερμένος

Ο demetr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
δεν ειμαι σιγουρος εαν καποιος ειναι ικανος χωρις ιδιαιτερη προετοιμασια να περασει τον αρχιμηδη...εγω παντως μεχρι του χρονου σκοπευω να διαβασω αρκετα βιβλια μαθηματικων,,,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

labahale

Νεοφερμένος

Ο labahale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
δεν ειμαι σιγουρος εαν καποιος ειναι ικανος χωρις ιδιαιτερη προετοιμασια να περασει τον αρχιμηδη...εγω παντως μεχρι του χρονου σκοπευω να διαβασω αρκετα βιβλια μαθηματικων,,,
Τι τάξη είσαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEXANDROS_K

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
οντως ο παναγιωτης ειναι μεγαλο μυαλο!!!του χρονου και εγω φιλοδοξω να παω καπως καλυτερα!!!θα κανω μια καλη προετοιμασια διαβαζωντας βιβλια το καλοκαιρι και ελπιζω 1η και 2η φαση τουλαχιστον να τις περασω του χρονου που θα ειμαι Β λυκειου!!!μπορεις καποιος να βαλει τα θεματα της Α Λυκειου???τουλαχιστον να γραψει με δικα του λογια μια εκφωνηση?
ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ ΜΕΓΑΛΩΝ ΘΕΜΑ 1ο Οι θετικοί ακέραιοι p,q είναι πρώτοι μεταξύ τους και ικανοποιούν την εξίσωση p+(q τετράγωνο)=(n τετράγωνο +1)(p τετράγωνο) +q όπου η παράμετρος ν θετικός ακέραιος. Βρείτε όλα τα δυνατά ζεύγη (p,q).

ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ ΜΕΓΑΛΩΝ ΘΕΜΑ 1ο Οι θετικοί ακέραιοι p,q είναι πρώτοι μεταξύ τους και ικανοποιούν την εξίσωση p+(q τετράγωνο)=(n τετράγωνο +1)(p τετράγωνο) +q όπου η παράμετρος ν θετικός ακέραιος. Βρείτε όλα τα δυνατά ζεύγη (p,q).
ΘΕΜΑ 2ο Να προσδιορίσετε όλα τα μη μηδενικά πολυώνυμα P(x) kai Q(x) με πραγματικούς συντελεστές, ελαχίστου δυνατού βαθμού, που είναι τέτοια ώστε P(x τετράγωνο)+Q(x)=P(x)+(x πέμπτης)Q(x) για κάθε χ ανείκει R

ΘΕΜΑ 2ο Να προσδιορίσετε όλα τα μη μηδενικά πολυώνυμα P(x) kai Q(x) με πραγματικούς συντελεστές, ελαχίστου δυνατού βαθμού, που είναι τέτοια ώστε P(x τετράγωνο)+Q(x)=P(x)+(x πέμπτης)Q(x) για κάθε χ ανείκει R
ΘΕΜΑ 3ο Δίνεται οξυγώνιο τρίγωνο ΑΒΓ (με ΑΒ μικρότερο ΑΓ μικρότερο ΒΓ), εγγεγραμμένο σε κύκλο C(O,R) στο σημείο Κ. Ο κύκλος C1(O1,R1)(που έχει το κέντρο στην ΟΑ και περνάει από τα Α,Δ), τέμνει την ΑΒ στο Ε και την ΑΓ στο Ζ. Αν Μ,Ν είναι τα μέσα των ΖΓ και ΒΕ αντίστοιχα, να αποδείξετε ότι οι ευθείες ΕΖ,ΔΜ,ΚΓ περνάνε από το ίδιο σημείο, (έστω Τ), οι ευθείες ΕΖ,ΔΝ,ΚΒ περνάνε από το ίδιο σημείο (έστω S) και ότι η ΟΚ είναι μεσοκάθετη της TS
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

SonnY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonnY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ ΜΕΓΑΛΩΝ ΘΕΜΑ 1ο Οι θετικοί ακέραιοι p,q είναι πρώτοι μεταξύ τους και ικανοποιούν την εξίσωση p+(q τετράγωνο)=(n τετράγωνο +1)(p τετράγωνο) +q όπου η παράμετρος ν θετικός ακέραιος. Βρείτε όλα τα δυνατά ζεύγη (p,q).


ΘΕΜΑ 2ο Να προσδιορίσετε όλα τα μη μηδενικά πολυώνυμα P(x) kai Q(x) με πραγματικούς συντελεστές, ελαχίστου δυνατού βαθμού, που είναι τέτοια ώστε P(x τετράγωνο)+Q(x)=P(x)+(x πέμπτης)Q(x) για κάθε χ ανείκει R


ΘΕΜΑ 3ο Δίνεται οξυγώνιο τρίγωνο ΑΒΓ (με ΑΒ μικρότερο ΑΓ μικρότερο ΒΓ), εγγεγραμμένο σε κύκλο C(O,R) στο σημείο Κ. Ο κύκλος C1(O1,R1)(που έχει το κέντρο στην ΟΑ και περνάει από τα Α,Δ), τέμνει την ΑΒ στο Ε και την ΑΓ στο Ζ. Αν Μ,Ν είναι τα μέσα των ΖΓ και ΒΕ αντίστοιχα, να αποδείξετε ότι οι ευθείες ΕΖ,ΔΜ,ΚΓ περνάνε από το ίδιο σημείο, (έστω Τ), οι ευθείες ΕΖ,ΔΝ,ΚΒ περνάνε από το ίδιο σημείο (έστω S) και ότι η ΟΚ είναι μεσοκάθετη της TS

Μόνο 3 θέματα είχε ο Αρχιμήδης??? Αν κατάλαβα καλά είχε 2 θέματα με Πολυώνυμα ε???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demetr

Νεοφερμένος

Ο demetr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
https://www.scribd.com/fullscreen/83893712?access_key=key-20mmigyv5inn9smncxgr,,,,να τα προχθεσινα θεματα....το 4ο των μεγαλων ητανε συνδυαστικη γεωμετρια και δεν εχει αναρτηθει ακομα!!!

Τι τάξη είσαι?

Α λυκειου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ALEXANDROS_K

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Μόνο 3 θέματα είχε ο Αρχιμήδης??? Αν κατάλαβα καλά είχε 2 θέματα με Πολυώνυμα ε???
Το 4ο ήταν συνδυαστική και δεν το ανέφερα γιατί έδινε σχημα και δεν έχει νόημα χωρίς αυτό

Βρήκα το 4ο των μεγάλων και το παραθέτω παρακάτω

https://www.scribd.com/fullscreen/83893712?access_key=key-20mmigyv5inn9smncxgr,,,,να τα προχθεσινα θεματα....το 4ο των μεγαλων ητανε συνδυαστικη γεωμετρια και δεν εχει αναρτηθει ακομα!!!



Α λυκειου!
Το 4ο ΘΕΜΑ των "ΜΕΓΑΛΩΝ "
Το ισοσκελές τραπέζιο του σχήματος αποτελείται από ίσα μεταξύ τους ισόπλευρα τρίγωνα που οι πλευρές τους έχουν μήκος 1 . Η πλευρά
έχει μήκος
και η μεγάλη βάση του
έχει μήκος
. Ξεκινάμε από το σημείο
και κινούμαστε κατά μήκος των ευθυγράμμων τμημάτων που ορίζονται μόνο προς τα δεξιά και επάνω (λοξά αριστερά ή λοξά δεξιά) . Υπολογίστε (συναρτήσει του
ή ανεξάρτητα από αυτό ) το πλήθος όλων των δυνατών διαδρομών που μπορούμε να ακολουθήσουμε , με σκοπό να καταλήξουμε στα σημεία
, όπου
ακέραιος μεγαλύτερος του
.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

wiii!! τελικά έγραψα σχεδόν 3 θέματα! :P έπεσα ηρωικά!! :D (έψαχνα πόσον καιρό να βρω τις άτιμες τις λύσεις)

Συγχαρητήρια σε όσους πέρασαν και καλή επιτυχία στη συνέχεια!!! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

labahale

Νεοφερμένος

Ο labahale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
wiii!! τελικά έγραψα σχεδόν 3 θέματα! :P έπεσα ηρωικά!! :D (έψαχνα πόσον καιρό να βρω τις άτιμες τις λύσεις)

Συγχαρητήρια σε όσους πέρασαν και καλή επιτυχία στη συνέχεια!!! :clapup:
Λύσεις για τους μικρούς έχει κάπου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEXANDROS_K

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

demetr

Νεοφερμένος

Ο demetr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
καλησπερα και παλι παιδιααααα.ιασωνα καλη επιτυχια τωρα...οσο αναφορα τους τπολοιπους εγω εχχω αρχισει ηδη την προετοιμασια για του χρονου με το βιβλιο ΟΛΥΜΠΙΑΔΕΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ του Μπαμπη στεργιου το οποιο και βρηκα εξαιρετικο!!!κανεις αλλος που κανει προετοιμασια ας στειλει κανενα ονομα απο καλα βιβλια!

wiii!! τελικά έγραψα σχεδόν 3 θέματα! :P έπεσα ηρωικά!! :D (έψαχνα πόσον καιρό να βρω τις άτιμες τις λύσεις)

Συγχαρητήρια σε όσους πέρασαν και καλή επιτυχία στη συνέχεια!!! :clapup:

συγχαρητηρια!!!σχεδον 3 θεματα στον ευκλειδη ειναι πολυ καλαααααα!!!δεν πειραζει που δεν περασες..για να εφτασες ως εκει πρεπει να εισαι πολυ καλη στα μαθηματικα!!!Για αυτο μην το παρατησεις το θεμα...υπαρχουν και μαθηματικοι διαγωνισμοι φοιτητων οπου φετος η Ελλαδα απεσπασε 2 χρυσα...Μην διστασεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

pkat876

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pkat876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
παιδιά όλα τα θέματα έχουν ίδια βαθμολογική αξια γιατι κάποια είναι πανεύκολα ενώ κάποια παρα πολύ παλούκια!!! επίσης με ποσο πρέπει να γράψεις περίπου για να περάσεις τον ευκλείδη? παρεπιπτόντως η γεωμετρία δεν παίζεται με τιποτα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
παιδιά όλα τα θέματα έχουν ίδια βαθμολογική αξια γιατι κάποια είναι πανεύκολα ενώ κάποια παρα πολύ παλούκια!!! επίσης με ποσο πρέπει να γράψεις περίπου για να περάσεις τον ευκλείδη? παρεπιπτόντως η γεωμετρία δεν παίζεται με τιποτα!!!

Όλα τα θέματα έχουν την ίδια βαθμολογική αξία. Υπάρχουν επί μέρους βαθμολογίες για τα βήματα κάθε θέματος, οι οποίες συνήθως δημοσιεύονται στο Mathematica.
Στο Θαλή και στον Ευκλείδη πρέπει να πάρεις το 10. Καμιά φορά, αν τα θέματα είναι δύσκολα, μπορεί να πέσει η βάση και λίγο κάτω από το 10.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

pkat876

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pkat876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
Πρώτα μια παράκληση. Να γράφεις Ελληνικά. Αυτό νομίζω ότι το έχουμε καταφέρει στο ischool.

Όλα τα θέματα έχουν την ίδια βαθμολογική αξία. Υπάρχουν επί μέρους βαθμολογίες για τα βήματα κάθε θέματος, οι οποίες συνήθως δημοσιεύονται στο Mathematica.
Στο Θαλή και στον Ευκλείδη πρέπει να πάρεις το 10. Καμιά φορά, αν τα θέματα είναι δύσκολα, μπορεί να πέσει η βάση και λίγο κάτω από το 10.
Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία. Έδωσα φέτος για πρώτη φορά και δεν ξέρω πολλά πράγματα σχετικά με το πώς βαθμολογούνται τα θέματα.
* Όσο για τα greeklish συγνώμη, αλλά γράφω για πρώτη φορά στο ischool. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

POSITIVE

Νεοφερμένος

Ο Λεωνίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Πρώτα μια παράκληση. Να γράφεις Ελληνικά. Αυτό νομίζω ότι το έχουμε καταφέρει στο ischool.

Όλα τα θέματα έχουν την ίδια βαθμολογική αξία. Υπάρχουν επί μέρους βαθμολογίες για τα βήματα κάθε θέματος, οι οποίες συνήθως δημοσιεύονται στο Mathematica.
Στο Θαλή και στον Ευκλείδη πρέπει να πάρεις το 10. Καμιά φορά, αν τα θέματα είναι δύσκολα, μπορεί να πέσει η βάση και λίγο κάτω από το 10.

Θα διαφωνήσω. Νομίζω το 10 που λες είναι λίγο και ειδικά για Ευκλείδη. Εξαρτάται βέβαια και από την τάξη. Αν μιλάμε π.χ. για Γ Λυκειου το 10 μάλλον επαρκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pkat876

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pkat876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
Θα διαφωνήσω. Νομίζω το 10 που λες είναι λίγο και ειδικά για Ευκλείδη. Εξαρτάται βέβαια και από την τάξη. Αν μιλάμε π.χ. για Γ Λυκειου το 10 μάλλον επαρκεί.
Είμαι Α' λυκείου, επομένως τα 2 θέματα είναι λίγα; Γιατί δε νομίζω να μπορώ να καταφέρω κάτι καλύτερο με δεδομένο οτι γεωμετρία δεν το 'χω με τίποτα :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

POSITIVE

Νεοφερμένος

Ο Λεωνίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Θεωρώ ότι χρειάζονται 2,5-3 θέματα για Α' Λυκείου. Πιθανόν να κάνω και λάθος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top