Διαγωνισμοί ΕΜΕ 2011-2012

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Ούτε το άθροισμα αλλά ούτε και το γινόμενο τεσσάρων διαδοχικών ακεραίων μπορεί να είναι τετράγωνο κάποιου άλλου ακεραίου.

Ζητώ συγνώμη, ξέχασα τη λέξη άλλου στην εκφώνηση.
Έστω οι ακέραιοι αριθμοί ν, ν+1, ν+2, ν+3.
Άθροισμα
. A άρτιος.
Αν υποθέσουμε ότι , τότε και κ άρτιος, άρα της μορφής 2λ.
Έχουμε:
. Δηλαδή ένας περιττός ισούται με ένα άρτιο. Άτοπο.
Πώς αλλιώς μπορεί να αποδειχθεί, με βάση τις μορφές τετραγώνων;

Γινόμενο

Αν ν = 0, -1, -2, -3 , ένας από τους αριθμούς μηδενίζεται και το γινόμενο γίνεται 0, δηλαδή ναι μεν τετράγωνο ακεραίου,αλλά ενός από τους τέσσερις αριθμούς.
Έχουμε
Γ =
Έχουμε επίσης
Δ1 =
και
Δ2 =
Όμως Δ1, Δ2 τετράγωνα διαδοχικών ακεραίων.
Θα δείξουμε ότι Δ1<Γ<Δ2. Προφανώς ισχύει ότι Γ<Δ2.
Θα δείξουμε ότι Γ>Δ1.

Προφανώς ισχύει για ν>0 και ν<-3.
Μιά κάπως διαφορετική λύση χωρίς το Δ1. Αν πούμε Δ2-1=Γ (που ισχύει), πως καταλήγουμε στο ίδιο αποτέλεσμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
χαχαχαχαχα.οντως φιλε μου.οι ασκησεις του ειναι υψηλου επιπεδου..οποια βοηθεια απο θεμα μεθοδολογιων κλπ ευπροσδεκτη..επισης ανεβασε την λυση απο την ασκηση που εθεσες προχθες εαν θες
Μια που ανέφερες μεθοδολογίες, βρήκα στον υπολογιστή αυτές τις σημειώσεις-συμπεράσματα που είχα σκανάρει κάποτε.
Είναι πάνω στη γεωμετρία και αναφέρονται στις συντρέχουσες ευθείες και στα συνευθειακά σημεία.
Πατήστε επάνω στις εικόνες (Αργούν λίγο να ανοίξουν). Ελπίζω να φαίνονται καλά.
1.jpg2.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 1.jpg
    1.jpg
    1.1 MB · Εμφανίσεις: 267
  • 2.jpg
    2.jpg
    1.2 MB · Εμφανίσεις: 214
Τελευταία επεξεργασία:

demetr

Νεοφερμένος

Ο demetr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
ναι φιανονται...σε ευχαριστω πολυ φιλε schooliki!!!!!εαν εχεις και καμια αλλη μεθοδολογια για αλγεβρα αρχιμηδη πες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Markovski

Νεοφερμένος

Ο Markovski αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
ρε παιδια ποτε θα βγουν οι επιτυχοντες του ευκλειδη???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SonnY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonnY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
ρε παιδια ποτε θα βγουν οι επιτυχοντες του ευκλειδη???

ποιο πάνω είπε ένας φίλος ότι βγαίνουν κατά τις 15.. Δεν ξέρω κατά πόσοαληθεύει αυτό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demetr

Νεοφερμένος

Ο demetr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
εαν καποιος παρει τηλεφωνο στην ΕΜΕ ας ρωτησει για τα αποτελεσματα και να μας πει εδω ποτε περιπου..ο φιλος παραπανω οντως ειπε 15-20 αλλα για οτι νεοτερο γραψτε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Markovski

Νεοφερμένος

Ο Markovski αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
τελικα ξαναπηρα στην ΕΜΕ και λενε οτι τους ειπαν για μετα τις 20
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Το παραρτημα της Πατρας ειναι κατω απο το σπιτι μου... Οταν βγουν θα σας ενημερωσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Markovski

Νεοφερμένος

Ο Markovski αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
δηλαδη θα το μαθεις πριν αναρτηθουν στο ιντερνετ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Iσως παντως χτες που ρωτησα δεν ειχε βγει ανακοινωση για το ποτε βγαινουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Markovski

Νεοφερμένος

Ο Markovski αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
για οτι νεοτερο πες μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demetr

Νεοφερμένος

Ο demetr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
ΕΕΕΕ δεν παει αλλο!...σιγουρα αυτην την εβδομαδα θα βγουνε τα αποτελεσματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Markovski

Νεοφερμένος

Ο Markovski αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
παιδια θα βγουνε ή σήμερα ή αυριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demetr

Νεοφερμένος

Ο demetr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
και εγω ετσι πιστευω!!!και μου φενεται περιεργο το γεγονος οτι η σελιδα της μαθηματικης εταιρειας www.hms.gr τουλαχιστον σε εμενα δεν μπαινει..που σημαινει οτι κατι προσθετουν μαλλον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

POSITIVE

Νεοφερμένος

Ο Λεωνίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
και εγω ετσι πιστευω!!!και μου φενεται περιεργο το γεγονος οτι η σελιδα της μαθηματικης εταιρειας www.hms.gr τουλαχιστον σε εμενα δεν μπαινει..που σημαινει οτι κατι προσθετουν μαλλον!
έχω μια υποψία για το τί μπορεί να είναι αυτό το κάτι :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akis95

Δραστήριο μέλος

Ο akis95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 535 μηνύματα.
παιδια εχω τρελο αγχος και δυστυχως δεν θα περασω γιατι σημερα ειδα το μαθηματικο απο μακρια να με κοιταει με ενα περιεργο βλεμα πφφφφφφφφφφ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Markovski

Νεοφερμένος

Ο Markovski αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
παιδια ουτε εγω εχω προσβαση στην μαθηματικη τα αποτελεσματα ερχονται!

και που θα ξερει ο μαθηματικος? πρωτα τα αποτελεσματα βγαινουν στο ιντερνετ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ΤΖΟΥΚΟΣ

Νεοφερμένος

Ο ΤΖΟΥΚΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
παιδια ουτε κι εγω εχω προσβαση ηδη απο τισ 3 30 . ποσες ωρεσ κανουν για να τα βαλουν:clapup::clapup::clapup:καλη επιτυχια σ'όλους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akis95

Δραστήριο μέλος

Ο akis95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 535 μηνύματα.
καλη επιτυχια και σε εσενα πως τα πηγες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demetr

Νεοφερμένος

Ο demetr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
ουτε εγω εχω προσβαση ακομα απο την ωρα που εστειλα!!!!!!αντε να δουμε!!!Καλη μας επιτυχια!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top