Διαγραφή από μία σχολή κι εγγραφή σε άλλη

Elkal

Νεοφερμένος

Η Elkal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Δηλαδή είναι υποχρεωμένες οι γραμματείες των σχολών να στείλουν βεβαιώσεις διαγραφής στα νέα τμήματα εισαγωγής έτσι μην πάμε και μας πούνε που είναι η διαγραφή, δεν γίνεται η εγγραφή (εννοώ όταν μας καλούν για την ταυτοπροσωπια )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Δηλαδή είναι υποχρεωμένες οι γραμματείες των σχολών να στείλουν βεβαιώσεις διαγραφής στα νέα τμήματα εισαγωγής έτσι μην πάμε και μας πούνε που είναι η διαγραφή, δεν γίνεται η εγγραφή (εννοώ όταν μας καλούν για την ταυτοπροσωπια )
Αν κάνεις την διαγραφή μέσω του eregister τότε ναι οι γραμματείες συνεννοούνται μεταξύ τους για τα αποφοιτήρια, είναι δική τους υπόθεση. Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να στείλεις το πάσο σου στην Γραμματεία της σχολής που είσαι ήδη εγγεγραμμένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elkal

Νεοφερμένος

Η Elkal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Αν κάνεις την διαγραφή μέσω του eregister τότε ναι οι γραμματείες συνεννοούνται μεταξύ τους για τα αποφοιτήρια, είναι δική τους υπόθεση. Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να στείλεις το πάσο σου στην Γραμματεία της σχολής που είσαι ήδη εγγεγραμμένη.


Και δηλαδή δεν μπορούν να σου ζητήσουν κάτι έξτρα έτσι ; I mean πρέπει να στείλουν το απόφοιτηριο έτσι κι αλλιώς. Εμένα μου ζήτησαν αφού κάνω τη διαγραφή μεσω του eregister να στείλω ένα μέιλ με τα στοιχεία μου(μέιλ ελπίζω να εννοούν email) (αριθμό μητρώου τμήματος και ονοματεπώνυμο καθώς και να στείλω το πάσο ταχυδρομικα)

Παρεμπιπτόντως, ο αριθμός μητρώου είναι αυτός που αναγράφεται στο πίσω μέρος του πάσο με την ένδειξη ΑΜ και είναι τετραψήφιος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Και δηλαδή δεν μπορούν να σου ζητήσουν κάτι έξτρα έτσι ; I mean πρέπει να στείλουν το απόφοιτηριο έτσι κι αλλιώς. Εμένα μου ζήτησαν αφού κάνω τη διαγραφή μεσω του eregister να στείλω ένα μέιλ με τα στοιχεία μου(μέιλ ελπίζω να εννοούν email) (αριθμό μητρώου τμήματος και ονοματεπώνυμο καθώς και να στείλω το πάσο ταχυδρομικα)

Παρεμπιπτόντως, ο αριθμός μητρώου είναι αυτός που αναγράφεται στο πίσω μέρος του πάσο με την ένδειξη ΑΜ και είναι τετραψήφιος;


Αν εννοείς το νέο τμήμα εισαγωγής, μπορεί να σου ζητήσουν διάφορα δικαιολογητικά να τους πας αλλά απ'την παλιά σχολή μόνο το αποφοιτήριο θέλουν, απ'όσο ξέρω. Εμένα δεν μου ζήτησαν να τους στείλω e-mail πάντως και σπουδάζω στο Πανεπιστήμιο Κρήτης. Αλλά δεν είναι κάτι το e-mail.
Ο αριθμός μητρώου είναι αυτός που χρησιμοποιείς για να μπεις στο studentsweb. Πάρε όμως αύριο το πρωί τηλέφωνο να ρωτήσεις.
Το πάσο το έστειλες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elkal

Νεοφερμένος

Η Elkal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Αν εννοείς το νέο τμήμα εισαγωγής, μπορεί να σου ζητήσουν διάφορα δικαιολογητικά να τους πας αλλά απ'την παλιά σχολή μόνο το αποφοιτήριο θέλουν, απ'όσο ξέρω. Εμένα δεν μου ζήτησαν να τους στείλω e-mail πάντως και σπουδάζω στο Πανεπιστήμιο Κρήτης. Αλλά δεν είναι κάτι το e-mail.
Ο αριθμός μητρώου είναι αυτός που χρησιμοποιείς για να μπεις στο studentsweb. Πάρε όμως αύριο το πρωί τηλέφωνο να ρωτήσεις.
Το πάσο το έστειλες;
Σε ποια σχολή; αν επιτρέπεται ;
Επίσης, δεν θυμάμαι τους κωδικούς τους studentsweb είναι τετραψήφιος ο ΑΜ γιατί πίσω στο πάσο γραφςει ΑΜ και έναν τετραψήφιο κωδικό. Επίσης, το αποφοιτήριο θα το στείλουν αυτοί, υπηρεσιακα , εγώ χρειάζεται να το έχω στα χέρια μου; και αν ναι πως θα μπορω Να το αποκτήσω;
Αύριο θα στείλω το πάσο με συστημένη επιστολή αφού κάνω την εγγραφή, αύριο ξεκινούν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios725

Νεοφερμένος

Ο Stelios725 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Παιδια εγω χθες πηγα διαγραφτηκα απο την σχολη και εδωσα και το πασο,τωρα στην εγγραφη θα βαλω παλι οτι ειμαι σε αλλο τμημα για να γινει διαγραφη και απο εκει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Efaki.p

Νεοφερμένος

Η Ευθυμία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας το θέμα αυτό απασχολεί κι εμένα καθώς πέρυσι πέρασα ΛΟΧΡΗ σε ένα ΤΕΙ.Πήρα τηλέφωνο στην γραμματεία και μου είπε ότι δεν χρειάζεται να πάω από κοντά η διαγραφή μου θα γίνει ηλεκτρονικά μαζί με την εγγραφή μου σε άλλο τμήμα.Βέβαια δεν γνώριζα ότι θα έπρεπε να παραδώσω και το φοιτητικό μου πάσο οπότε αυτό δεν το έχω ρωτήσει.Ευχαριστώ που με πληροφορήσατε δεν είχα ιδέα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elkal

Νεοφερμένος

Η Elkal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Ρε παιδιά δήλωσα στο eregister ότι είμαι γραμμένη σε άλλη σχολή, έπειτα πήρα τη γραμματεία της παλιάς μου σχολής να δω αν χρειάζεται κάτι άλλο. Και είπαν να στείλω ένα μέιλ με τα στοιχεία μου. Τα έστειλα και έπειτα μου έστειλαν ένα απόφοιτηριο με αριθμό πρωτοκόλλου κτλ. Που λέει ότι διαγράφηκα σήμερα . Πριν όμως είχα εκτυπώσει την αίτηση από το eregister και έλεγε ότι είμαι ήδη γραμμένη σε άλλη σχολή και λέει το εξής "παρακαλώ να προβείτε στις απαραίτητες ενεργειες για τη διαγραφή μου από το παλιό τμήμα" Ναι, αλλά η παλιά σχολή μου έστειλε απόφοιτηριο που σημαίνει ότι έχω ήδη διαγραφεί..λετε να υπάρξει πρόβλημα;

Παιδιά είναι έτσι όπως τα λέει η Λένω. Πήρα τηλέφωνο στη παλιά μου σχολή και τους ρώτησα αν έχω διαγραφεί και μου είπαν πως πράγματι έχω διαγραφεί. Απλά πρέπει να πάτε πίσω το πάσο για να σας το ακυρώσουν και να πάρετε ένα αποφοιτήριο που θα το παραδώσετε στη νέα σας σχολή. Αλλά και να μην το κάνετε η διαγραφή έχει γίνει έτσι κι αλλιώς μέσω της ηλεκτρονικής αίτησης εγγραφής στην θα έχει δηλωθεί ότι θέλετε να διαγραφείτε από τη σχολή που είστε τώρα και επιθυμείτε να εγγραφείτε στη νέα σχολή. Αυτή την αίτηση την παραδίδετε υπογεγραμμένη στη νέα σχολή, όταν θα σας καλέσουν για τις κανονικές εγγραφές.


Εμένα μου είπαν αφού ολοκληρώσω την εγγραφη, μέσω της οποίας αιτουμαι και την διαγραφη μου να στείλω με email τα στοιχεία μου ώστε να με διαγράψουν. Μου έστειλαν επίσης με μέιλ απόφοιτηριο. Θα στείλουν όμως το πρότυπο η κάποια βεβαίωση διαγραφής στη γραμματεία της καινιυργιας σχολής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Εμένα μου είπαν αφού ολοκληρώσω την εγγραφη, μέσω της οποίας αιτουμαι και την διαγραφη μου να στείλω με email τα στοιχεία μου ώστε να με διαγράψουν. Μου έστειλαν επίσης με μέιλ απόφοιτηριο. Θα στείλουν όμως το πρότυπο η κάποια βεβαίωση διαγραφής στη γραμματεία της καινιυργιας σχολής;

Η διαγραφή γίνεται τι στιγμή που θα γραφτείς στη νέα σου σχολή. Αυτοί θα δουν στην αίτηση εγγραφής ότι είσαι γραμμένος στο τάδε τμήμα και θα προχωρήσουν στις απαραίτητες ενέργειες για τη διαγραφή σου. Είναι υποχρεωμένοι από τον κανονισμό του Υπουργείου Παιδείας να το κάνουν έτσι. Έπειτα εσύ (καλό είναι να το κάνεις) θα περάσεις μετά από λίγες ημέρες από τη γραμματεία της νέας σου σχολής να επιβεβαιώσεις ότι τους έχει σταλεί το αποφοιτήριο-πιστοποιητικό διαγραφής από τη παλιά σου σχολή. Αν δε τους έχει σταλεί (στη δική μου τη περίπτωση δεν τους είχε σταλεί το πιστοποιητικό διαγραφής αλλά η διαγραφή είχε γίνει από πέρσι τον Οκτώβριο) τότε θα πας εσύ να το πάρεις από την παλιά σχολή (πάρε και το πάσο γιατί είναι πιθανό να στο ζητήσουν για να το ακυρώσουν) και θα το καταθέσεις στη γραμματεία της νέας σου σχολής. Τώρα δε μπορώ να καταλάβω γιατί σε κάποια τμήματα-όπως και στο δικό σου- ακολουθούν άλλες διαδικασίες παρακάμπτοντας τον κανονισμό του Υπουργείου!!!! Τέλος πάντων, αφού σου λένε να το κάνεις έτσι, κάνε το έτσι :angry::angry: . Ευτυχώς τώρα ξέρω ακριβώς τι πρέπει να κάνω για να γραφτώ στη νομική και να ξεγραφτώ από το Πολιτικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Αν δε τους έχει σταλεί (στη δική μου τη περίπτωση δεν τους είχε σταλεί το πιστοποιητικό διαγραφής αλλά η διαγραφή είχε γίνει από πέρσι τον Οκτώβριο) τότε θα πας εσύ να το πάρεις από την παλιά σχολή (πάρε και το πάσο γιατί είναι πιθανό να στο ζητήσουν για να το ακυρώσουν) και θα το καταθέσεις στη γραμματεία της νέας σου σχολής. Τώρα δε μπορώ να καταλάβω γιατί σε κάποια τμήματα-όπως και στο δικό σου- ακολουθούν άλλες διαδικασίες παρακάμπτοντας τον κανονισμό του Υπουργείου!!!!

Ηuh? Κι πως γράφτηκες στο νέο τμήμα εφόσον δεν τους είχε σταλεί το αποφοιτήριο; Μήπως δεν κατάλαβες κάτι καλά; Στο τμήμα μου ( όπως κι σε πολλά άλλα) είπαν πως το αποφοιτήριο είναι απαραίτητο δικαιολογητικό για την εγγραφή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η διαγραφή γίνεται τι στιγμή που θα γραφτείς στη νέα σου σχολή. Αυτοί θα δουν στην αίτηση εγγραφής ότι είσαι γραμμένος στο τάδε τμήμα και θα προχωρήσουν στις απαραίτητες ενέργειες για τη διαγραφή σου. Είναι υποχρεωμένοι από τον κανονισμό του Υπουργείου Παιδείας να το κάνουν έτσι. Έπειτα εσύ (καλό είναι να το κάνεις) θα περάσεις μετά από λίγες ημέρες από τη γραμματεία της νέας σου σχολής να επιβεβαιώσεις ότι τους έχει σταλεί το αποφοιτήριο-πιστοποιητικό διαγραφής από τη παλιά σου σχολή. Αν δε τους έχει σταλεί (στη δική μου τη περίπτωση δεν τους είχε σταλεί το πιστοποιητικό διαγραφής αλλά η διαγραφή είχε γίνει από πέρσι τον Οκτώβριο) τότε θα πας εσύ να το πάρεις από την παλιά σχολή (πάρε και το πάσο γιατί είναι πιθανό να στο ζητήσουν για να το ακυρώσουν) και θα το καταθέσεις στη γραμματεία της νέας σου σχολής. Τώρα δε μπορώ να καταλάβω γιατί σε κάποια τμήματα-όπως και στο δικό σου- ακολουθούν άλλες διαδικασίες παρακάμπτοντας τον κανονισμό του Υπουργείου!!!! Τέλος πάντων, αφού σου λένε να το κάνεις έτσι, κάνε το έτσι :angry::angry: . Ευτυχώς τώρα ξέρω ακριβώς τι πρέπει να κάνω για να γραφτώ στη νομική και να ξεγραφτώ από το Πολιτικό.


Αυτό αγαπητέ Jims προφανώς δεν παρατηρείται επειδή κάποιες σχολές παρακάμπτουν τον κανονισμό του Υπουργείου αλλά επειδή κάποιοι βιαστικοί θέλουν να ολοκληρώσουν μόνοι τους τη διαδικασία διαγραφής από την προηγούμενη σχολή τους, εκτός ηλεκτρονικού συστήματος (σε αυτήν την περίπτωση που κάνεις μόνος σου τη διαδικασία διαγραφής, πρέπει να καταθέσεις στην καινούρια σου σχολή το πιστοποιητικό διαγραφής από την προηγούμενη). Βγάζει εγκύκλιο το Υπουργείο ότι όλα γίνονται ηλεκτρονικά και δεν χρειάζεται να ταλαιπωρηθούν αλλά αυτοί δεν πείθονται και θέλουν να το κάνουν από μόνοι τους. Σαν να λέμε ότι αρνούνται να χρησιμοποιήσουν το ΑΤΜ για να πάρουν λεφτά και προτιμούν να στηθούν στην ουρά γιατί τους αρέσει να περιμένουν. OK, no comment! Το θέμα είναι γιατί σε κάποιες σχολές συνεχίζουν να υφίστανται και οι δύο τρόποι διαγραφής. Κανονικά δεν θα έπρεπε! Μετά αρχίζουν τα προβλήματα (και πώς να δηλώσω ότι είμαι γραμμένος σε άλλη σχολή ενώ έχω διαγραφεί και πότε θα μου στείλουν το πιστοποιητικό διαγραφής και αν δεν το έχω λάβει μέχρι την περίοδο των εγγραφών τι να κάνω κτλ, κτλ). Δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να κάνουμε τη ζωή μας δύσκολη!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Ηuh? Κι πως γράφτηκες στο νέο τμήμα εφόσον δεν τους είχε σταλεί το αποφοιτήριο; Μήπως δεν κατάλαβες κάτι καλά; Στο τμήμα μου ( όπως κι σε πολλά άλλα) είπαν πως το αποφοιτήριο είναι απαραίτητο δικαιολογητικό για την εγγραφή.

Ποια χρονιά γράφτηκες στη σχολή σου; Ρωτώ γιατί αυτό το μέτρο εφαρμόστηκε για πρώτη φορά πέρσι και οι διαγραφές γίνονται από τότε μέσω ενός ηλεκτρονικού συστήματος χωρίς να χρειάζεται ο αιτών να κάνει κάτι άλλο παρά μόνο να δηλώσει στην αίτηση (συγκεκριμένα στο eregister.it.minedu.gov.gr)ότι είναι γραμμένος στο τάδε τμήμα και επιθυμεί να διαγραφεί από αυτό. Σε εμένα πάντως η διαγραφή από το Πάντειο έγινε 2/10/2017. Και πράγματι η εγγραφή στο Πολιτικό του ΕΚΠΑ έγινε 1/10/2017. Εγώ δε έκανα τίποτε άλλο. Άρα είναι προφανές ότι γίνεται αυτόματα. Απλά πήγα χθες στο Πάντειο και πήρα μια βεβαίωση διαγραφής στην οποία επί λέξει έγραφε: ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΔΙΑΓΡΑΦΗΣ: 02/10/17. Αυτή τη βεβαίωση τη παρέδωσα στη γραμματεία του Πολιτικού γιατί για κάποιο λόγο δεν είχε σταλεί. Το ίδιο θα κάνω και τώρα για να γραφτω στη νομική.

Αυτό αγαπητέ Jims προφανώς δεν παρατηρείται επειδή κάποιες σχολές παρακάμπτουν τον κανονισμό του Υπουργείου αλλά επειδή κάποιοι βιαστικοί θέλουν να ολοκληρώσουν μόνοι τους τη διαδικασία διαγραφής από την προηγούμενη σχολή τους, εκτός ηλεκτρονικού συστήματος (σε αυτήν την περίπτωση που κάνεις μόνος σου τη διαδικασία διαγραφής, πρέπει να καταθέσεις στην καινούρια σου σχολή το πιστοποιητικό διαγραφής από την προηγούμενη). Βγάζει εγκύκλιο το Υπουργείο ότι όλα γίνονται ηλεκτρονικά και δεν χρειάζεται να ταλαιπωρηθούν αλλά αυτοί δεν πείθονται και θέλουν να το κάνουν από μόνοι τους. Σαν να λέμε ότι αρνούνται να χρησιμοποιήσουν το ΑΤΜ για να πάρουν λεφτά και προτιμούν να στηθούν στην ουρά γιατί τους αρέσει να περιμένουν. OK, no comment! Το θέμα είναι γιατί σε κάποιες σχολές συνεχίζουν να υφίστανται και οι δύο τρόποι διαγραφής. Κανονικά δεν θα έπρεπε! Μετά αρχίζουν τα προβλήματα (και πώς να δηλώσω ότι είμαι γραμμένος σε άλλη σχολή ενώ έχω διαγραφεί και πότε θα μου στείλουν το πιστοποιητικό διαγραφής και αν δεν το έχω λάβει μέχρι την περίοδο των εγγραφών τι να κάνω κτλ, κτλ). Δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να κάνουμε τη ζωή μας δύσκολη!!!

Έχεις δίκιο στο ότι κάποιοι βιάζονται να τα κάνουν μόνοι τους, αλλά και οι σχολές είναι υποχρεωμένες να τους πουν να τα κάνουν μέσω του ηλεκτρονικού συστήματος και να μην τους λένε να προβούν σε ενέργειες που το υπουργείο δεν έχει καθορίσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Ποια χρονιά γράφτηκες στη σχολή σου; Ρωτώ γιατί αυτό το μέτρο εφαρμόστηκε για πρώτη φορά πέρσι και οι διαγραφές γίνονται από τότε μέσω ενός ηλεκτρονικού συστήματος χωρίς να χρειάζεται ο αιτών να κάνει κάτι άλλο παρά μόνο να δηλώσει στην αίτηση (συγκεκριμένα στο eregister.it.minedu.gov.gr)ότι είναι γραμμένος στο τάδε τμήμα και επιθυμεί να διαγραφεί από αυτό. Σε εμένα πάντως η διαγραφή από το Πάντειο έγινε 2/10/2017. Και πράγματι η εγγραφή στο Πολιτικό του ΕΚΠΑ έγινε 1/10/2017. Εγώ δε έκανα τίποτε άλλο. Άρα είναι προφανές ότι γίνεται αυτόματα. Απλά πήγα χθες στο Πάντειο και πήρα μια βεβαίωση διαγραφής στην οποία επί λέξει έγραφε: ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΔΙΑΓΡΑΦΗΣ: 02/10/17. Αυτή τη βεβαίωση τη παρέδωσα στη γραμματεία του Πολιτικού γιατί για κάποιο λόγο δεν είχε σταλεί. Το ίδιο θα κάνω και τώρα για να γραφτω στη νομική.
To 2016. Τότε ήταν η πρώτη χρονιά που ξεκίνησαν οι ηλεκτρονικές διαγραφές, όχι πέρυσι. Γιατί πήγες τώρα στο Πάντειο να πάρεις βεβαίωση διαγραφής όμως; Στην ζήτησαν από το πολιτικό που είσαι τώρα εγγεγραμμένος;
Μου κάνει εντύπωση που δεν την είχαν στείλει οι μεν και ζητήσει οι δε πάντως γιατί υποτίθεται ότι επικοινωνεί η μια γραμματεία με την άλλη και στέλνονται τα αποφοιτήρια υπηρεσιακά ώστε να γίνει η εγγραφή, τέλος πάντων.
Καλή σταδιοδρομία εύχομαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elkal

Νεοφερμένος

Η Elkal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Αυτό αγαπητέ Jims προφανώς δεν παρατηρείται επειδή κάποιες σχολές παρακάμπτουν τον κανονισμό του Υπουργείου αλλά επειδή κάποιοι βιαστικοί θέλουν να ολοκληρώσουν μόνοι τους τη διαδικασία διαγραφής από την προηγούμενη σχολή τους, εκτός ηλεκτρονικού συστήματος (σε αυτήν την περίπτωση που κάνεις μόνος σου τη διαδικασία διαγραφής, πρέπει να καταθέσεις στην καινούρια σου σχολή το πιστοποιητικό διαγραφής από την προηγούμενη). Βγάζει εγκύκλιο το Υπουργείο ότι όλα γίνονται ηλεκτρονικά και δεν χρειάζεται να ταλαιπωρηθούν αλλά αυτοί δεν πείθονται και θέλουν να το κάνουν από μόνοι τους. Σαν να λέμε ότι αρνούνται να χρησιμοποιήσουν το ΑΤΜ για να πάρουν λεφτά και προτιμούν να στηθούν στην ουρά γιατί τους αρέσει να περιμένουν. OK, no comment! Το θέμα είναι γιατί σε κάποιες σχολές συνεχίζουν να υφίστανται και οι δύο τρόποι διαγραφής. Κανονικά δεν θα έπρεπε! Μετά αρχίζουν τα προβλήματα (και πώς να δηλώσω ότι είμαι γραμμένος σε άλλη σχολή ενώ έχω διαγραφεί και πότε θα μου στείλουν το πιστοποιητικό διαγραφής και αν δεν το έχω λάβει μέχρι την περίοδο των εγγραφών τι να κάνω κτλ, κτλ). Δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να κάνουμε τη ζωή μας δύσκολη!!!

Παρατηρώ κάποιον άσχημο τόνο στον λόγο σου. Θέλω να σε ενημερώσω ότι έχω διαβάσει και εγώ την εγκύκλιο του υπουργείου από πάρα πολλά sites,δςν ήρθα ως πρόβατο να ρωτήσω μόνο στο forum αυτό εδώ.Οχι, γιατί δεν υπάρχουν αξιόλογες και σωστές πληροφορίες από εδώ, αλλα γιατί πρέπον είναι να ζητάμε και τη γνώμη κάποιου που ξέρει περισσότερα πράγματα από εμάς . Στις εγκυκλίους λοιπόν του υπουργείου λεει οτι όσοι είναι εγγεγραμμένο από προηγούμενο έτος σε άλλο τμήμα ΑΕΙ ή ΤΕΙ της χώρας θα δηλώνει το τμήμα στο οποίο είναι ήδη εγγεγραμμένος και θα αιτεοται την διαγραφη του από το εν λόγω τμήμα ώστε να ολοκληρωθει εγγραφή του στο άλλο . Βάσει αυτού του αποσπάσματος δεν καταλαβαίνεις εάν πράγματι θα σταλούν όλα τα έγγραφα στο νέο τμήμα επιτυχίας σου, αλλά μόνο ότι το έχεις αιτηθεί . Επόμενο είναι, λοιπόν,, να απευθυνθείς στην παλιά σου σχολη, ώστε οι υπάλληλοι, διορισμένοι από το υπουργείο, να σε βοηθήσουν. Έτσι, λοιπόν, έκανα και εγώ,οχι επειδή βιάστηκα αγαπητή, αλλά επειδή είναι λογικό να με ανησυχεί και να με νοιάζει αν όλα θα γίνουν σωστά ώστε να ολοκληρωθεί η εγγραφή μου στο νέο τμήμα, το οποίο θέλω να παρακολουθήσω. Θα εμένα απραγης και βασισμένη σε μια μόνο γνώμη, εάν δεν με ένοιαζε και πολύ. Αφού λοιπόν δήλωσα στο eregister ότι είμαι ηδη εγγεγραμμένη σε άλλο τμήμα και ολοκλήρωσα την ηλεκτρονική διαδικασία εγγραφής, πήρα την γραμματεία της παλιάς σχολής να δω τι θα γίνει με το πασο, αυτοί μου είπαν ότι εκτός από το πάσο, θα έπρεπε να στείλω και έν email με τα στοιχεία μου, μου έστειλαν ήδη ένα απόφοιτηριο και με διαβεβαιωσαν ότι θα σταλεί και υπηρεσιακα στη νέα σχολή, γι αυτό άλλωστε και τόνισαν ότι στο email θα έπρεπε να δηλώσω το τμήμα που εισήχθησα φέτος. Επειδή, όμως, μου φάνηκε περίεργο ότι θα επρπε να στείλω και emai, απευθύνθηκα στο panelladikes24 μέσω email και messenger, δηλαδή σε ένα εγκεκριμένο και αξιόπιστο site σε θέματα παιδείας, και μου είπαν και αυτοί ότι έκανα καλά που ακολούθησα τις οδηγείες τις γραμματείας μου .

Δεν είμαι βιαστική λοιπόν, ούτε και εγώ ούτε και τα άλλα παιδιά, απλά ενδιαφερόμαστε και θέλουμε και μια δεύτερη γνώμη. Σίγουρα οι γραμματείς μπορεί να μην είναι πάντοτε ιδιαιτέρως εξυπηρετικοί είναι όμως άνθρωποι που ξέρουν κάποια πράγματα παραπάνω από εμάς, γι αυτό άλλωστε βρίσκονατι και σε θέση που έχει να κάνει με την εκπαίδευση και την ενημέρωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elkal

Νεοφερμένος

Η Elkal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.

Για όσους αναρωτιέστε αν πειράζει που δηλώσατε ότι είστε ήδη εγγραμμενοι στο eregister, ενώ είχατε προβεί ήδη σε διαδικασία διαγραφής δείτε αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Σε περίπτωση που κάποιος έχει ήδη διαγραφεί από την σχολή και έχει πάρει το αποφοιτηριο, έπρεπε να δηλώσει ότι είναι εγγεγραμμένος σε άλλη σχολή; :confused: Φαντάζομαι πως όχι,σωστά; Γιατί ναι μεν έχει υποβάλει αίτηση διαγραφής όπως λέει το δεύτερο πεδίο αλλά έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία, όποτε δεν εμφανίζεται το όνομα του σε κάποια άλλη σχολή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
@methexys ; Εγώ το 2016 που είχα ηδη πάρει αποφοιτηριο, είχα επιλέξει ότι δεν είμαι σε άλλο τμήμα κι πήγαν όλα καλά. Πάρτε βέβαια ένα τηλεφωνακι στο Υπουργείο για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elkal

Νεοφερμένος

Η Elkal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Σε περίπτωση που κάποιος έχει ήδη διαγραφεί από την σχολή και έχει πάρει το αποφοιτηριο, έπρεπε να δηλώσει ότι είναι εγγεγραμμένος σε άλλη σχολή; :confused: Φαντάζομαι πως όχι,σωστά; Γιατί ναι μεν έχει υποβάλει αίτηση διαγραφής όπως λέει το δεύτερο πεδίο αλλά έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία, όποτε δεν εμφανίζεται το όνομα του σε κάποια άλλη σχολή...

Φαντάζομαι πως δεν λειτουργούν ακριβώς έτσι, τι πάει να πει δηλαδή "δεν εμφανίζεται το όνομα" κρατούν αρχείο,και έστω ότι δεν τους εμφανίζει το σύστημα το όνομα σου, δεν θα μπουν στον κόπο να ψάξουν στα "γραφειοκρατία" αρχεία τους; σίγουρα κρατούν αρχείο για το ποιος είναι, αλλά για το ποιος έχει ήδη φύγει από τη σχολή τους.
Επίσης, το απόσπασμα αυτό από το υπουργείο λέει ναι μεν "όσοι έχουν ήδη αιτηθεί την διαγραφη τους από το προηγούμενο τμήμα" αλλά εάν το έχεις αιτηθεί, είναι ζήτημα ωρών να σου εκδοσουν απόφοιτηριο, άλλο αν εσύ δεν το παρέλαβες στα χέρια σου και στο έστειλαν σκαναρισμενο, η το έχουν δώσει σε κουριερ για να έρθει στα χέρια σου. Επομένως, αν το έχεις αιτηθεί είναι αυτόματα σαν να έχεις κανεο διαγραφη και εφοσον δεν διευκρίνιζε κάτι σε αυτό το σημείο το υπουργείο, καλό είναι τα παιδιά να μην ανησυχούν τόσο, γιατί σε φόρουμ και σαιτ έχουν διαβάσει ήδη τα τέρατα, χωρίς να υπάρχει λόγος ανησυχίας

@methexys ; Εγώ το 2016 που είχα ηδη πάρει αποφοιτηριο, είχα επιλέξει ότι δεν είμαι σε άλλο τμήμα κι πήγαν όλα καλά. Πάρτε βέβαια ένα τηλεφωνακι στο Υπουργείο για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο.


Ποτέ είχες πάρει όμως το αποφοιτήριο; είχε περάσει καιρός απο τότε που άνοιξαν οι ηλεκτρονικές εγγραφες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
@methexys ; Εγώ το 2016 που είχα ηδη πάρει αποφοιτηριο, είχα επιλέξει ότι δεν είμαι σε άλλο τμήμα κι πήγαν όλα καλά. Πάρτε βέβαια ένα τηλεφωνακι στο Υπουργείο για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο.

Άρα ακολούθησες διαφορετική διαδαδικασία και έκανες τη διαγραφή εκτός ηλεκτρονικού συστήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Ποτέ είχες πάρει όμως το αποφοιτήριο; είχε περάσει καιρός απο τότε που άνοιξαν οι ηλεκτρονικές εγγραφες;

Άρα ακολούθησες διαφορετική διαδαδικασία και έκανες τη διαγραφή εκτός ηλεκτρονικού συστήματος.
Πήγα για την διαγραφή μια-δυο ημέρες πριν βγει η εγκύκλιος για την ηλεκτρονική διαγραφή/εγγραφή. Αυτό έγινε το 2016, τώρα ακολούθησα το ηλεκτρονικό σύστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top