Διαγραφή από μία σχολή κι εγγραφή σε άλλη

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους! Πέρασα στην σχολή ψηφιακών τεχνών και κινηματογράφου με το μηχανογραφικό 10%. Η ερώτηση που θέλω να κάνω είναι το πότε να ξεκινήσω την διαδικασία για την διαγραφή από την προηγούμενη μου σχολή (Βιολογία στην Πάτρα).

Έχει κάποιος εμπειρία για διαγραφή από το πανεπιστήμιο Πατρών;
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους! Πέρασα στην σχολή ψηφιακών τεχνών και κινηματογράφου με το μηχανογραφικό 10%. Η ερώτηση που θέλω να κάνω είναι το πότε να ξεκινήσω την διαδικασία για την διαγραφή από την προηγούμενη μου σχολή (Βιολογία στην Πάτρα).

Έχει κάποιος εμπειρία για διαγραφή από το πανεπιστήμιο Πατρών;
Η διαδικασία θα ξεκινήσει παράλληλα με τις εγγραφές. Υπάρχει σχετική πρόβλεψη στην πλατφόρμα εγγράφων.
 

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Αφού ζητήσω διαγραφή από το τμήμα βιολογίας, θα χρειαστεί να επιστρέψω το πάσο; Το λέω αυτό, επειδή μένω αρκετά μακριά και δεν θα με βόλευε καθόλου να πάω στην Πάτρα. Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω την διαγραφή εξ' αποστάσεως;
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Αφού ζητήσω διαγραφή από το τμήμα βιολογίας, θα χρειαστεί να επιστρέψω το πάσο; Το λέω αυτό, επειδή μένω αρκετά μακριά και δεν θα με βόλευε καθόλου να πάω στην Πάτρα. Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω την διαγραφή εξ' αποστάσεως;
Το πάσο ναι το επιστρέφεις. Η αίτηση διαγραφής γίνεται ταυτόχρονα με την αίτηση εγγραφής στην νέα σχολή, μέσα από την σχετική πλατφόρμα. Αν χρειαστεί κάποιο δικαιολογητικό λογικά υπάρχει η δυνατότητα για αποστολή. Βέβαια αυτό είναι θέμα σχολής.
 

pacman

Νεοφερμένος

Ο pacman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Χαιρεται παιδια, γνωριζει κανεις να μου πει κατι για την περιπτωση μου.
Ειμαι εγγεγραμενος σε μια σχολη αλλα θελω να κανω αιτηση για ενα προπτυχιακο στο ΕΑΠ, οπου εκει ζηταει να πιστοποιησεις οτι δεν εισαι σε αλλη σχολη.

Δεν εχω θεμα να διαγραφω απο την σχολη που ειμαι γραμμενος, αλλα φανταζομαι οτι λογω καλοκαιριου ισως η γραμματεια ειναι κλειστη.
Υπαρχει κανεις που ειχε αντιμετωπισει αυτο το θεμα; Υπαρχει περιπτωση να μπορει να συννεοηθει η μια γραμματεια με την αλλη??

Ευχαριστω.
 

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Καλησπέρα ξανά, επιστρέφω για άλλη μία φορά στο συγκεκριμένο thread για να ρωτήσω μια απορία καθώς δεν μπορώ να επικοινωνήσω με την γραμματεία της σχολής μου αυτή την στιγμή.

Η απορία μου αφορά το πότε ακριβώς να στείλω το πάσο στην γραμματεία της σχολής από την οποία αιτούμαι την διαγραφή μου. Και η επιστολή, η οποία θα στείλω τι να περιέχει ακριβώς; Να βάλλω απλά ξερό το πάσο σε ένα φάκελο και να το στείλω στην ταχυδρομική διεύθυνση της σχολής μου ή να βάλλω και κάποιο γράμμα για να εξηγήσω γιατί στέλνω το πάσο;

Σας ευχαριστώ!
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Καλησπέρα ξανά, επιστρέφω για άλλη μία φορά στο συγκεκριμένο thread για να ρωτήσω μια απορία καθώς δεν μπορώ να επικοινωνήσω με την γραμματεία της σχολής μου αυτή την στιγμή.

Η απορία μου αφορά το πότε ακριβώς να στείλω το πάσο στην γραμματεία της σχολής από την οποία αιτούμαι την διαγραφή μου. Και η επιστολή, η οποία θα στείλω τι να περιέχει ακριβώς; Να βάλλω απλά ξερό το πάσο σε ένα φάκελο και να το στείλω στην ταχυδρομική διεύθυνση της σχολής μου ή να βάλλω και κάποιο γράμμα για να εξηγήσω γιατί στέλνω το πάσο;

Σας ευχαριστώ!
Πριν χρόνια, με το που είχα κάνει την αίτηση διαγραφής, τους έστειλα το πάσο ταχυδρομικώς με ένα γράμμα που τους εξηγούσα το λόγο και να με ενημερώσουν μέσω e-mail ότι το έλαβαν (καθώς δεν το είχα στείλει συστημένο).
Να διευκρινήσεις ωστόσο ότι το στέλνεις στη γραμματεία της σχολής σου κι όχι απλά στη διεύθυνση του πανεπιστημίου.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
Καλησπέρα ξανά, επιστρέφω για άλλη μία φορά στο συγκεκριμένο thread για να ρωτήσω μια απορία καθώς δεν μπορώ να επικοινωνήσω με την γραμματεία της σχολής μου αυτή την στιγμή.

Η απορία μου αφορά το πότε ακριβώς να στείλω το πάσο στην γραμματεία της σχολής από την οποία αιτούμαι την διαγραφή μου. Και η επιστολή, η οποία θα στείλω τι να περιέχει ακριβώς; Να βάλλω απλά ξερό το πάσο σε ένα φάκελο και να το στείλω στην ταχυδρομική διεύθυνση της σχολής μου ή να βάλλω και κάποιο γράμμα για να εξηγήσω γιατί στέλνω το πάσο;

Σας ευχαριστώ!
σε τρωει ο πισινος σου μου φαινεται..τι σε επιασε?
σου ζητησε η νεα σχολη να πας χαρτι διαγραφης?
και ποτε το εκανε ? οι σχολες κοιμουνται ακομα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
σε τρωει ο πισινος σου μου φαινεται..τι σε επιασε?
σου ζητησε η νεα σχολη να πας χαρτι διαγραφης?
και ποτε το εκανε ? οι σχολες κοιμουνται ακομα.
Η σχολή μου ξεκίνησε από σήμερα.

1693851067250.png


Φαντάζομαι όσο συντομότερα στείλω το πάσο στην προηγούμενη τόσο καλύτερα.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
Η σχολή μου ξεκίνησε από σήμερα.

View attachment 121080

Φαντάζομαι όσο συντομότερα στείλω το πάσο στην προηγούμενη τόσο καλύτερα.
ωραια ..εχουμε λοιπον μια σχολη του εκπα ή και ολο το εκπα να ξυπνα νωρις φετο αντι στις 4/10
Τα δικαιολογητικα που ζητουν εχουν μεσα και την διαγραφη?
 

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 210 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
αυτο χαρτι λεει οτι εσυ δεν κανεις τιποτα για την διαγραφη ...τα κανουν αυτοι.
αυτο ειναι και το σχεδιο του υπουγειου.

Παρ ολα αυτα αν θες να την κανεις εσυ τοτε :
Θα συμπληρωσεις μια ΥΔ στο gov.gr ( θες κωδικους τραπεζης)
και θα λες

Παρακαλω να με διαγραψετε απο την σχολης σας διοτι θελω να γραφω στην
ΨΗΦΙΑΚΩΝ ΤΕΧΝΩΝ ΚΑΙ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ ΤΟΥ ΕΚΠΑ
Ο αριθμος μητρωου μου ειναι χχχχχχ και σας εσωκλείω και την φοιτητικη μου ταυτοτητα με αριθ. χχχχχχ
Επεισης θα ειθελα να μου στειλεται την βεβαιωση διαγραφης στο εμαιλ μου....χχχχχχχχχ

Θα τα βαλεις σε φακελο και θα τα στειλεις με courier στην παλια σχολη

εδω το λινκ της ΥΔ


Αυτη την μπουρδα με την ταυτοτητα πισω δεν την καταλαβαινω
αφου εσυ την εχεις στο κινητο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Γιάννη, συγγνώμη νομίζω άθελα μου σε μπέρδεψα. Έχω έρθει ήδη σε τηλεφωνική επικοινωνία με την γραμματεία του τμήματος Βιολογίας και την ενημέρωσα πως έχω αιτηθεί την διαγραφή μου από το τμήμα μέσω της πλατφόρμας εγγραφής των πρωτοετών φοιτητών του υπουργείου. Η αίτηση αυτή όπως αναφέρει το υπουργείο έχει ήδη τον χαρακτήρα υπεύθυνης δήλωσης.

Η γραμματεία μου είπε πως εγώ δεν έχω να κάνω τίποτα άλλο παρά μόνο να στείλω ταχυδρομικά το πάσο μου. H απορία μου είναι αν στον φάκελο που θα στείλω στην γραμματεία μαζί με το πάσο πρέπει να συμπεριλάβω και κάποιο γράμμα που να εξηγώ γιατί στέλνω το πάσο.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
Γιάννη, συγγνώμη νομίζω άθελα μου σε μπέρδεψα. Έχω έρθει ήδη σε τηλεφωνική επικοινωνία με την γραμματεία του τμήματος Βιολογίας και την ενημέρωσα πως έχω αιτηθεί την διαγραφή μου από το τμήμα μέσω της πλατφόρμας εγγραφής των πρωτοετών φοιτητών του υπουργείου. Η αίτηση αυτή όπως αναφέρει το υπουργείο έχει ήδη τον χαρακτήρα υπεύθυνης δήλωσης.

Η γραμματεία μου είπε πως εγώ δεν έχω να κάνω τίποτα άλλο παρά μόνο να στείλω ταχυδρομικά το πάσο μου. H απορία μου είναι αν στον φάκελο που θα στείλω στην γραμματεία μαζί με το πάσο πρέπει να συμπεριλάβω και κάποιο γράμμα που να εξηγώ γιατί στέλνω το πάσο.
ε βαλε ..
Σας στελνω την φοιτητικη μου ταυτοτητα οπως τηλεφωνικα μου ζητησατε.

Εδω να σου πω οτι ισως να εισαι ο μοναδικος που θα στειλει ταυτοτητα πισω.

Καταλαβαινεις οτι πρεπει να κανουν 8.000 διαγραφες ,,ε αν ζητουσαν ταυτοτητες θα τελειωναν σε 2 χρονια
Τωρα μπηκες στο χορο ,,καντο γιατι θα σε φαει η ανυσυχια
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Η γραμματεία μου είπε πως εγώ δεν έχω να κάνω τίποτα άλλο παρά μόνο να στείλω ταχυδρομικά το πάσο μου. H απορία μου είναι αν στον φάκελο που θα στείλω στην γραμματεία μαζί με το πάσο πρέπει να συμπεριλάβω και κάποιο γράμμα που να εξηγώ γιατί στέλνω το πάσο.
Eγώ πάντως, σου απάντησα πιο πάνω...δεν ξέρω αν το είδες.
 

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Eγώ πάντως, σου απάντησα πιο πάνω...δεν ξέρω αν το είδες.
Το είδα ναι, συγγνώμη που δεν απάντησα. Μου ήρθε η ειδοποίηση μαζί με το μήνυμα του Γιάννη και αφοσιώθηκα στο να απαντήσω στον Γιάννη και ξεχάστηκα.
 

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Το έχω ερωτευτεί πια αυτό το thread αλλά δεν θέλω να αγχώνομαι οπότε...

Οι αιτήσεις εγγραφής (και συνάμα διαγραφής) στέλνονται στις γραμματείες των τμημάτων την στιγμή που εγώ πατήσω οριστικοποίηση στην πλατφόρμα του υπουργείου ή μαζεύονται όλες μαζί και θα σταλθούν στις γραμματείες όταν τελειώσει η προθεσμία εγγραφών στις 12 του μηνός;

Το ρωτάω αυτό γιατί ακόμα δεν έχω λάβει ούτε βεβαίωση διαγραφής ούτε βεβαίωση εγγραφής ούτε τίποτα.
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Το έχω ερωτευτεί πια αυτό το thread αλλά δεν θέλω να αγχώνομαι οπότε...

Οι αιτήσεις εγγραφής (και συνάμα διαγραφής) στέλνονται στις γραμματείες των τμημάτων την στιγμή που εγώ πατήσω οριστικοποίηση στην πλατφόρμα του υπουργείου ή μαζεύονται όλες μαζί και θα σταλθούν στις γραμματείες όταν τελειώσει η προθεσμία εγγραφών στις 12 του μηνός;

Το ρωτάω αυτό γιατί ακόμα δεν έχω λάβει ούτε βεβαίωση διαγραφής ούτε βεβαίωση εγγραφής ούτε τίποτα.
εγώ προσωπικά το μακρινό 2019 που έδωσα δεύτερη χρονιά πανελλήνιες απλά συμπλήρωσα την αίτηση εγγραφής/διαγραφής, δεν επικοινώνησα με καμία γραμματεία και κανείς δεν μου ζήτησε το προηγούμενο πάσο (που είχα ήδη χάσει) αλλά όλα καλά πήγαν
 
Τελευταία επεξεργασία:

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Το έχω ερωτευτεί πια αυτό το thread αλλά δεν θέλω να αγχώνομαι οπότε...

Οι αιτήσεις εγγραφής (και συνάμα διαγραφής) στέλνονται στις γραμματείες των τμημάτων την στιγμή που εγώ πατήσω οριστικοποίηση στην πλατφόρμα του υπουργείου ή μαζεύονται όλες μαζί και θα σταλθούν στις γραμματείες όταν τελειώσει η προθεσμία εγγραφών στις 12 του μηνός;

Το ρωτάω αυτό γιατί ακόμα δεν έχω λάβει ούτε βεβαίωση διαγραφής ούτε βεβαίωση εγγραφής ούτε τίποτα.
Νομίζω ότι η επιβεβαίωση εγγραφής έρχεται μαζί με τους κωδικούς μετά την αποστολή όλων των δικαιολογητικών,για τη διαγραφή δε ξέρω καν αν θα υπάρξει κάποια ενημέρωση αφού οι διαδικασίες αυτές πλέον γίνονται μεταξύ των πανεπιστημίων χωρίς τη συμμετοχή του φοιτητή(παρά μόνο την αίτηση διαγραφής/εγγραφής που συμπληρώνει στις αρχές)
 

littlefungi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο littlefungi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Το έχω ερωτευτεί πια αυτό το thread αλλά δεν θέλω να αγχώνομαι οπότε...

Οι αιτήσεις εγγραφής (και συνάμα διαγραφής) στέλνονται στις γραμματείες των τμημάτων την στιγμή που εγώ πατήσω οριστικοποίηση στην πλατφόρμα του υπουργείου ή μαζεύονται όλες μαζί και θα σταλθούν στις γραμματείες όταν τελειώσει η προθεσμία εγγραφών στις 12 του μηνός;

Το ρωτάω αυτό γιατί ακόμα δεν έχω λάβει ούτε βεβαίωση διαγραφής ούτε βεβαίωση εγγραφής ούτε τίποτα.
Πέρυσι όταν έκανα την εγγραφή στη 2η και πήγα να αφήσω τα δικαιολογητικά είχαν ήδη στείλει από την 1η σχολή τη βεβαίωση διαγραφής κατευθείαν στη γραμματεία της 2ης
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top