Δε με ενδιαφέρει αυτό που σπουδάζω

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
ellaki το θέμα είναι απλό. Όσο κι αν νομίζει κάποιος ότι στα 17 του ξέρει τι θέλει να κάνει το πιο πιθανό είναι ότι απλά δεν ξέρει. Φτιάχνουμε μια ιδεατή καριέρα στο μυαλό μας, κάνουμε σχέδια για το πόσο τέλεια είναι η σχολή και αν μπορέσουμε και πιάσουμε αυτόν το στόχο (γιατί το να καταλήξεις σε άλλη επιλογή είναι εντελώς άλλη περίπτωση) βλέπουμε πως κάτι χαλάει στο παραμύθι που είχαμε φτιάξει.
Δε σου προτείνω να αλλάξεις τμήμα γιατί απλούστατα δεν έχεις ιδέα για το τι άλλο μπορείς να διαλέξεις. Ιατρική αν με ρωτούσες θα στην απέκλεια αμέσως. Για τις υπόλοιπες πολυτεχνικές σχολές οι γραμμές είναι λεπτές. Σε κάθε περίπτωση κάτσε αυτόν τον χρόνο και προσπάθησε να γίνεις όσο το δυνατόν πιο καλή γίνεται, όσο κι αν το βαριέσαι τώρα. Μάλλον καταλαβαίνω τι τύπος μαθήτριας ήσουν. Σου λέω εκ πείρας πως αν στρωθείς και βρεθείς σε κλίμα συναγωνισμού και προσπάθειας ότι κι αν είναι αυτό που κάνεις αν στρωθείς θα πιάσεις τον εαυτό σου να αγαπάει αυτό που κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Αρχιτεκτονικη και εσυ? Εχει περασει και μια φιλη μου και δεν της πολυαρεσε επειδη τοσο καιρο εκανε σχεδια και ενα σωρο αλλα και τωρα εχει καταληξει,λεει, να κανει χειροτεχνιες με κυβακια.Ο επαγγελματικος προσανατολισμος που εχουμε στο σχολειο μας ειναι πραγματικα απαισιος και ελαχιστοι καθηγητες ξερουν να κανουν πραγματικα αυτο το μαθημα.Αλλα απο εκει και περα ισως επρεπε να το ψαξεις και μονη σου το τι γινεται στη σχολη σου, τα μαθηματα και οι επαγγελματικες προοπτικες.Και εγω πιστευω οτι αλλα σκεφτομαστε για τη σχολη μας και τελικα αλλα βλεπουμε.Αλλα ετσι ειναι.Δυστυχως δεν ειναι ολα ιδεατα.Κανουμε ομως οτι μπορουμε σε αυτο το πλαισιο.Και εγω θα σου ελεγα να μεινεις στη σχολη σου και βλεπεις.Αλλα παλι αν εισαι τοσο απογοητευμενη τι να πω....ξαναδωσε.Η κανε με το 10%.Αλλα οι βασεις ειναι πραγματι πολυ ψηλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mourkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
δε φταίει το σχολειο, φταίνε όσο να νε και οι μαθητές που ενώ έχουν στα χέρια τους ενα μέσο πληροφόρισης τεράστιο όπως ο υπολογιστής και το διαδικτυο, αντί να κάτσουν να ψαχτούν λίγο από μόνοι τους τα περιμένουν όλα από τους καθηγητές, θα μπορούσες πριν πας σε αυτή τη σχολή να διαβάσεις κανα οδηγό σπουδών, να δεις τα μαθήματα να δεις τι κανουν στα μαθήματα έτσι θα είχες καλύτερη εικόνα των πραγμάτων κατι που εμένα δε φένεται να έχεις κάνει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xmmmm

Νεοφερμένος

Η xmmmm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
δε φταίει το σχολειο, φταίνε όσο να νε και οι μαθητές που ενώ έχουν στα χέρια τους ενα μέσο πληροφόρισης τεράστιο όπως ο υπολογιστής και το διαδικτυο, αντί να κάτσουν να ψαχτούν λίγο από μόνοι τους τα περιμένουν όλα από τους καθηγητές, θα μπορούσες πριν πας σε αυτή τη σχολή να διαβάσεις κανα οδηγό σπουδών, να δεις τα μαθήματα να δεις τι κανουν στα μαθήματα έτσι θα είχες καλύτερη εικόνα των πραγμάτων κατι που εμένα δε φένεται να έχεις κάνει
Συμφωνώ...και ειδικά όταν πρόκειται για τέτοιες σχολές, που έχουν ειδικά μαθηματα υποτίθεται ότι ξέρεις τι είναι αφού μόνος σου επιλέγεις να δώσεις τα συγκεκριμενα μαθηματα.Παντως λάθη γίνονται οπότε εσύ όπως και να χει δες μηπως τελικα σ αρεσει αλλιώς ψαξ το καλυτερα και διαλεξε κατι άλλο..Όμως γενικα βρε παιδια, και σεις που θα δωσετε τώρα και αργότερα,δείτε τι θέλετε πραγματικά ώστε να αποφεύγονται τέτοια λάθη και να μην παίρνετε άδικα θέσεις παιδιών που θέλουν αυτή τη θέση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metal-Militiaman

Νεοφερμένος

Ο Metal-Militiaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Κατ' αρχάς σου συνιστώ ηρεμία και ψυχραιμία

ΒΑΣΕΙΣ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ 2009
ΑΕΙ - ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΛΥΚΕΙΑ 10%
https://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-...s/442-vaseis-panelladikes-exetaseis-2009.html

Ιατρική Αθήνας:19334
Ιατρική Θεσσαλονίκης:19118
Iατρική Θεσσαλίας(Λάρισα):19020
Ιατρική Πάτρας:19017
Iατρική Ιωαννίνων: 18894
Ιατρικής Θράκης(Αλεξανδρούπολη):18800
Ιατρική Κρήτης:18780

Μπορεί κανείς να παρατηρήσει ότι οι βάσεις του 10% των Ιατρικών σχολών είναι χαμηλότερες απ'ότι του 90%,αυτή η ιδιορρυθμία συμβαίνει σε όλες τις Ιατρικές άλλωστε πολλοί είναι αυτοι που λένε ''Αν δεν πιάσεις Ιατρική στις φετινές Πανελλήνιες δώσε του χρόνου με το 10% και μπήκες''.

ΦAPMAKEYTIKHΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ:19443
ΦAPMAKEYTIKHΣ ΑΘΗΝΑΣ:19440

Επομένως κράτησε τα 19,700 μοριάκια ώστε να μην μπεις ξανά στη διαδικασία των Πανελλήνιων, όλα αυτά που αναίφερε η ''aleka'' ισχύουν σε μεγάλο βαθμό.

Επειδή όμως δε φαίνεσαι και πολύ σίγουρη θα σου έλεγα να κάτσεις στη σχολή που πέρασες κρατώντας τα υπεραρκετά μόρια σου γιατί αφενός μπορεί τα μαθήματα κορμού των πρώτων εξαμήνων να έχουν έντονη καλλυτεχνική χροία αφετέρου μπορεί να υπάρχει κατεύθυνση στη σχολή σου με μαθήματα μηχανικής φύσεως(χτίσιμο σπιτιών) δηλαδή αυτά που διδάσκονται σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό οι πολιτικοί μηχανικοί.

Σε περίπτωση που διαπιστώσεις ότι η εν λόγω σχολή δε σε ενδιαφέρει καθόλου τότε πάρε μια λίστα που να περιέχει όλες τις σχολές ΑΕΙ/ΤΕΙ και τσέκαρε όποιες σε ενδιαφέρουν.Έπειτα διάβασε αναλυτικά το πρόγραμμα σχουδών της κάθε σχολής,τις επαγγελματικές προοπτικές ,ακόμη και τα μεταπτυχιακά της προγράμματα(!) μελέτα εξονυχιστικά το περιεχόμενο των μαθημάτων- δόξα το θεό όλες οι σχολές έχουν δικές τους ιστοσελίδες-.Ιδιαίτερα αν προτιμάς Θεσσαλονίκη σκέψου ότι έχεις όλους τους φοιτητές του ΑΠΘ στη διάθεσή σου για τυχόν απόριες σχετικά με το περιεχόμενο της σχολής που σε ενδιαφέρει καί στο ischool θα βρεις τα κατάλληλα άτομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ellaki

Νεοφερμένος

Η ellaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
παιδιά αυτό που με τρομάζει είναι ότι προτιμώ την ιδέα των πανελλαδικών σε σχέση με αυτήν της φοίτησης στη σχολή επί 5 !!! ολόκληρα χρόνια! επίσης σε καμία περίπτωση δεν εχω απογοητευτεί απο παρέες και φοιτητική ζωή...ίσα-ίσα αν και μου φαίνεται ότι μπορώ να τα θυσιάσω όλα αυτά για μια χρονιά προκειμένου να φυγω από δω!! έχω τρομάξει με τον εαυτό μου είναι η αλήθεια ....είμαι ψυχάκιας θα αρχίσω να πιστεύω!!! το ζήτημα είναι ότι αν ξαναμπώ στο λούκι των εξετάσεων υπάρχει πάντα ο αστάθμιτος παράγοντας που λέγεται αποτυχία (δλδ. είναι αμφίβολο αν απο θετική πλεόν θα καταφέρω να ξαναβγάλω 19700+ .......) φοβάμαι δλδ μη γίνει η ψυχολογία μου σκατα....αν και μου έχω εμπιστοσύνη και δε θεωρώ τα 20άρια στις εξετάσεις ''τυχερά'' αλλα απόρροια διάβασματος και προσπάθειας. επίσης αν δεν τα πάω πολύ καλά θα χάσω τα τωρινά μου μόρια και ενδεχομένως να μείνω εγκλωβισμένη στην τωρινή κακή μου επιλογή και να αναγκαστώ να σκύψω το κεφάλι και να τη βγάλω μόνο και μόνο για να έχω ένα χαρτί στα χέρια μου.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Αυτό που δεν καταλαβαίνεις είναι το εξής. Μόρια χωρίς στόχο γίνονται άχρηστα μόρια. Έκανες μια λάθος επιλογή? Εγώ σου λέω πως είναι μαθηματικά βέβαιο πως θα κάνεις και δεύτερη χειρότερη μάλιστα αν δεν αλλάξεις νοοτροπία. Το σχολείο τέλειωσε και πρέπει να αποδεσμευθείς από την ιδέα των πανελληνίων. Αυτό που δέχομαι είναι σε ξενίζει η ιδέα του Πολυτεχνείου γιατί είναι κάτι τελείως πρωτόγνωρο, αλλά όπου κι αν πας, σε σχολείο δε θα ξαναβρεθείς. Οπότε κάτσε στη σχολή σου, και 10% να κάνεις δε χάνεις τίποτα να της δώσεις μια νέα ευκαιρία. Άσε που προσωπικά το κλίμα της πανεπιστημιακής εκπαίδευσης είναι by far πολύ καλύτερο από το λύκειο και προσφέρεται για να ανοίξεις γρήγορα το μυαλό σου στον έξω κόσμο.
Ψήφος στην Αρχιτεκτονική. Μαύρο στο να ξαναδώσεις ειδικά για Ιατρική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Έχεις 19700 και σκέφτεσαι να δώσεις ξανά πανελλήνιες για την ιατρική; :!:

Είναι πολύ psycho να κάνεις κάτι τέτοιο,άσε που μπορεί να μη σου αρέσει πάλι και να πάει τζάμπα πάλι ο κόπος!

Μείνε εκεί που είσαι το 1ο έτος,τότε θα κρίνεις και θα πράξεις ανάλογα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αν έχεις τόσα μόρια όσα λες, να κάτσεις τον πρώτο χρόνο να δεις τα πράγματα καλύτερα κι αν βγει αρνητικό, κάνε με το 10% και μπες όπου γουστάρεις. Για ποιο λόγο επέλεξες τη συγκεκριμένη σχολή; Διάβασες τους οδηγούς σπουδών; Βρηκες λεπτομέρειες για τα μαθήματα; Συζήτησες με κάποιον παλιοτερο φοιτητή ή έστω κάποιον καθηγητή σου που να γνωρίζει; Αν ναι, τότε πως έτσι ξαφνικά άλλαξες προτίμηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xmmmm

Νεοφερμένος

Η xmmmm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Το να έχεις 19.700 μόρια,να σκέφτεσαι να ξαναδώσεις και μάλιστα να λες ότι προτιμάς την ιδέα των πανελλαδικών..δε μου ακούγεται και πολυ φυσιολογικό..δεν ξέρω τι να σ πω..έδωσα και εγώ ξανα πανελληνιες..δεν ηταν χαλια η φαση αλλα να προτιμαω ξανα εξετασεις ενω εχω τόσα μόρια και να σκέφτομαι δηλαδη να ξαναδώσω..???δεν μπορώ καθόλου όμως να καταλαβω το σκεπτικό σου..επίσης το ότι σ αρεσει να διαβαζεις δε νομιζω ότι είναι κριτήριο για να διαλέξεις την ιατρική..υπάρχουν ένα κάρο σχολές που έχουν πολύ διάβασμα..εσύ λες ότι είχες θέμα με το αίμα..πως ξαφνικά έγινε η ιδανική σχολή για σένα?μην διαλέξεις κατι απλά και μόνο επειδή μπορούν να σε βοηθήσουν οι γονείς σου..αν το θελεις οκ αλλα γενικά μου φαίνεται ότι δεν εχεις κατασταλάξει καθόλου για το τι θες. Όσο για τον οδηγό σπουδών όσο ελλιπής ή μη αναλυτικός και αν είναι νομίζω καθιστά σαφές ότι η αρχιτεκτονική στο κύριο μέρος της τουλάχιστον δεν ασχολείται με το χτίσιμο και τα στατικά του κτιρίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Με 19700 οι πιθανοτητες να περασεις με το 10% οπου δηλωσεις ειναι πολυ καλες, αν σου αρεσει η ιδεα να χτιζεις σπιτια οπως περιεγραψες τοτε να ψαξεις το θεμα για πολιτικος μηχανικος. Μη δωσεις ξανα πανελλαδικες γιατι ειναι μεγαλο ρισκο να τα πας χειροτερα απο οτι πηγες και να μη σου αρεσει ουτε η σχολη που θα δηλωσεις (βεβαια αν καταφερεις να μπεις ιατρικη παλι θα εχεις πολλα μορια αλλα αν δεν καταφερεις τοτε χανεις τα 19700 και ποιος ξερει ποσα θα εχεις βγαλει; ).
Παντως μου φαινεται τρομερα ανευθυνο και εκ μερους σου και του περιβαλλοντος σου το γεγονος οτι ξοδεψες τοσα χρηματα και χρονο για σχεδιο κτλ για να μπεις σε μια σχολη χωρις να εχεις ψαξει ακριβως το αντικειμενο της μονο επειδη εχεις ακουσει οτι χτιζουν σπιτια... ελπιζω στο μελλον να εισαι πιο προσεκτικη και να ψαξεις πιο λεπτομερως τις σχολες που θα δηλωσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oli@photographer

Νεοφερμένος

Η oli@photographer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
μα καλα πλακα μου κανεις....αφου σου λεω ομονος λογος που μου τη σπαει η σχολή είναι το γεγονος οτι σε ΟΛΑ τα μαθηματα σκιτσαρουμε και δεν υπαρχει μαθημα για διαβασμα...:(
παντως στην φωτογραφια που ειμαι εγω εχουμε σχεδιο ΜΟΝΟ στο Α εξαμηνο ελευθερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kay

Νεοφερμένος

Η kay αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
ΧΕΛΛΟΟΥ!Αρχιτεκτονικη περασες!εννοειται και θα κανεις ''χειροτεχνιες''!απο διαβασμα μην περιμενεις τιποτα ,τουλ στην πατρα το πρωτο ετος βγηκε με μηδαμινο θεωρητικο διαβασμα.αυτη η σχολη ειναι μονο ντεντλαηνς και το βασικο μαθημα-ο σχεδιασμος-ειναι ουσιαστικα αρχιτεκτονικα προβληματα προς επιλυση κλπ τα οποια μπορει να γινουν κ πολυ δυσκολα-χειροτερα κ απ την πιο δυσκολη ασκηση που ελυσες στα μαθηματικα.τα παντα περιστρεφονται γυρω απ το σχεδιο δλδ κ οικοδομικη που κανουμε,μαθαινουμε να σχεδιαζουμε που θα ειναι η μονωση στον τοιχο!

τα μαθηματικοφυσικα ειναι σχεδον ανυπαρκτα και οχι δεν ασχολουμαστε πολυ με τα στατικα, ειδικα στα 2 πρωτα χρονια.το θεμα με την αρχιτεκτονικη ειναι να ανοιξει πνευματικους και καλλιτεχνικους οριζοντες με νεα ερεθισματα,αξιοποιηση του ταλεντου σου και ταξιδια(απ τις ελαχιστες σχολες που πανε εκπαιδευτικες εκδρομες!!!).πολλη κουλτουρα.καμια φορα επισης το ταλεντο επιβραβευεται πολυ περισσοτερο απ τη σκληρη δουλεια(ειναι να το χεις!!!)(κ οταν λεω ταλεντο δεν εννοω το ποσο καλα εγραψες ελευθερο).επισης ειναι πολυ ανταγωνιστικη σχολη και παιζει να μαστε κ οι πιο σνομπ ανθρωποι στον κοσμο.αν σου αρεσει ο ανταγωνισμος μπορεις να το παρεις πατριωτικα για να κανεις τις πιο γαματες εργασιες.

ενταξει εγω γουσταρω αρχιτεκτονικη γιατι ειναι τοσο καλλιτεχνικη,τοσο σουπερ,τοσο πιεστικη και σπαστικη ως σχολη(ειμαι και μαζοχα!).προσωπικα εγω λέω καμια φορα να τα παρατησω ολα και να παω να γινω βιζουαλ αρτιστ στο μπερλιν,και αυτο γινεται οταν βρισκομαι σε δημιουργικο τελμα και ιδεες μου -οχι!μα γιατι!- δεν ειναι οι υπεργαματες κορυφαιες λυσεις.

αποριας αξιο ειναι πως αντεξες 2 χρονια το ελευθερο,στ αληθεια απορώ!


βασικα κατσε αυτην τη χρονια να δεις αν την παλευεις και δωσε 10 % για πολιτικους.ή καποια σχολη με διαβασμα σχολειου(ελεος κιολας!)-σκεψου και οτι το 90% των βιβλιων στη βιβλιοθηκη των αρχιτεκτονικων σχολων ειναι μονο φωτογραφιες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
κ γω δεν ειμαι πολυ ενθουσιασμενη απο την σχολη μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
μωρε την καρδια μου πετρα να την κανω....μαθηματα δε με βλεπω να περναω... το προβλημα μου φιλε εγκειται -δυστυχως- στο αντικειμενο...απλα δεν ειχα καταλαβει απ εξω τι ακριβως ειναι η αρχιτεκτονικη, φανταζομουν ποιο αυστηρα και τυποποιημενα πραματα, και δυσκολα...μαθηματικα, φυσικες...ελεγα πως αλλιως ειναι δυνατον να σταθει ενα σπιτι. Γι' αυτο λεω για πολιτικους τωρα (αν και τους ειχα σκεφτει και πριν το μηχανογραφικο, αλλα κανεις δε με ενημερωσε για τις σαφεις διαφορες μεταξυ των δυο σχολων)......δεν εχω κα-μι-α απολυτως ορεξη να φτιαχνω καπελα απο υλικα που εχω σπιτι μου, μου φαινεται σαν ιδιωτικο κολλεγιο art&design αυτη η σχολη! και δεν ειμαι καλλιτεχνης...
-----------------------------------------
αλεκα, δε νομιζω απλα χανω μορια...


.....τι άλλο θα ακούσουμε...μα καλά ρε παιδιά που ζείτε έχετε χαζέψει από το πολύ διάβασμα για την συλλογή μορίων...έχασες το "δάσος" κοιτώντας τα μόρια...


και όπως προείπε κάποιος ΧΑΛΟΟΥ αρχιτεκτονική επέλεξες ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
απο διαβασμα μην περιμενεις τιποτα ,τουλ στην πατρα το πρωτο ετος βγηκε με μηδαμινο θεωρητικο διαβασμα.

Δεν ξέρω τι κάνετε στην Πάτρα, αλλά εμείς στα Χανιά έχουμε Ιστορία/Θεωρία Αρχιτεκτονικής και Ιστορία Τέχνης στο 1ο εξάμηνο. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι είναι και τόσο θεωρητικά μαθήματα, μάλλον ανάπτυξη κριτικής σκέψης πάνω στο κάθε αντικείμενο θα έλεγα ότι είναι. Δεν είναι όμως ότι δεν έχουμε θεωρητικά μαθήματα στην αρχιτεκτονική και απλά σχεδιάζουμε συνέχεια (κυρίως στα πρώτα 2 έτη).

δεν εχω κα-μι-α απολυτως ορεξη να φτιαχνω καπελα απο υλικα που εχω σπιτι μου, μου φαινεται σαν ιδιωτικο κολλεγιο art&design αυτη η σχολη! και δεν ειμαι καλλιτεχνης...

Στο ιδιωτικό κολλέγιο art&design είναι πολύ πιθανό να μην είχες την τύχη και την ευκαιρία να τα κάνεις αυτά. Σίγουρα οι καθηγητές σου έχουν κάποιο λόγο που σου βάζουν τις εργασίες που σου βάζουν, και καλό θα ήταν αντί να γκρινιάζεις -όπως κάνουν οι περισσότεροι άλλωστε- να κάτσεις να βρεις το νόημα αυτής ακριβώς της άσκησης. Μπορεί μέσα στο καπέλο να κρύβεται και μια άσκηση στατικής...
Κι εγώ γκρίνιαζα που στο 1ο εξάμηνο είχα άπειρες γραπτές εργασίες και καταριόμουνα που είχαμε να κάνουμε περίληψη ολόκληρου βιβλίου σε ένα μάθημα, αλλά κατάλαβα, ότι διαβάζοντάς το και βρίσκοντας τα βασικά του σημεία ήταν ένας πολύ καλός τρόπος για να μάθω και να καταλάβω τί έλεγε, και σε πληροφορώ ότι είναι από τα καλύτερα βιβλία που θα μπορούσα να διαβάσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kay

Νεοφερμένος

Η kay αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι κάνετε στην Πάτρα, αλλά εμείς στα Χανιά έχουμε Ιστορία/Θεωρία Αρχιτεκτονικής και Ιστορία Τέχνης στο 1ο εξάμηνο. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι είναι και τόσο θεωρητικά μαθήματα, μάλλον ανάπτυξη κριτικής σκέψης πάνω στο κάθε αντικείμενο θα έλεγα ότι είναι. Δεν είναι όμως ότι δεν έχουμε θεωρητικά μαθήματα στην αρχιτεκτονική και απλά σχεδιάζουμε συνέχεια (κυρίως στα πρώτα 2 έτη)..

καλα εμεις διναμε ειδικα στο πρωτο εξαμηνο με ανοιχτα βιβλια(θεματα κριτικης σκεψης)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Ναι κι εμεις με ανοιχτα διναμε, αλλά αφού είναι κριτικής σκέψης μόνο για τη σαλτσα χρησιμεύουν τα βιβλία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kay

Νεοφερμένος

Η kay αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
μα τον Φρανκ Λλόυντ να μια σχολη που δε συναντας παπαγαλια και διαβασμα σαν να εισαι σε σχολειο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Ούτε γω ξετρελάθηκα με τη σχολή μου....:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top