Δε με ενδιαφέρει αυτό που σπουδάζω

ellaki

Νεοφερμένος

Η ellaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
εγω απο παρεες ειμαι μια χαρα...ισα ισα σκεφτομαι οτι θα χασω και μερικες ψυχες που βρηκα εδω..... τελοσπάντων, αυτο που ρωτησα να κρατησω δλδ βαθμολογιες και να ξαναδωσω ορισμενα μαθηματα (ωστε να αλλαξω κατευθυνση) παιζει καθολου?? δε μου απαντησατε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xmmmm

Νεοφερμένος

Η xmmmm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Νομίζω κάποιος απάντησε πιο πριν..πάντως όχι δε γίνεται σίγουρα..Γινόταν παλιότερα αλλά όχι πια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
εγω απο παρεες ειμαι μια χαρα...ισα ισα σκεφτομαι οτι θα χασω και μερικες ψυχες που βρηκα εδω..... τελοσπάντων, αυτο που ρωτησα να κρατησω δλδ βαθμολογιες και να ξαναδωσω ορισμενα μαθηματα (ωστε να αλλαξω κατευθυνση) παιζει καθολου?? δε μου απαντησατε!


Απαντησαν και πιο πριν,δεν γινεται,παντως οπως ειπαν και τα παιδια μεινε στη σχολη για το 1ο ετος,και μετα βλεπεις αν σου αρεσε η οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ellaki

Νεοφερμένος

Η ellaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
ευχαριστώ πολύ παιδιά, μάλλον έτσι θα γίνει δεν μπορώ να σκεφτώ καλύτερη λύση....φέτος θα μείνω εδώ, επίσης αν κάνω μηχανογραφικό το καλοκαίρι ειτε περασω ειτε οχι στην αλλη σχολη αν δεν κανω την εγγραφη παραμενω εγγεγραμμενη στην προηγουμενη ετσι δεν ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Θεωρώντας ότι όσα λες για τις προτιμήσεις σου ισχύουν...
Να κάνεις μηχανογραφικό για πολιτικών μηχανικών και να περάσεις το χρόνο που σου απομένει μέχρι τότε ασχολούμενη με τα σχετικά μαθήματα της σχολής σου αν υπάρχουν (τα καλλιτεχνικά αγνόησε τα εντελώς) καθώς και προετοιμαζόμενη για τα μαθήματα που θα συναντήσεις στους Πολιτικούς μηχανικούς. Αν πας εκεί έχοντας κάποιες γνώσεις ήδη για τα όσα θα διδαχθείς θα τα "παίρνεις" πολύ εύκολα και θα θριαμβεύσεις. Και είναι γνωστό ότι σε ο,τι τα πηγαίνουμε καλά συνήθως μας αρέσει κιόλας και αντιστρόφως (πόσω δε μάλλον να ισχύουν και τα 2 μαζί).
Αν ισχύουν τα όσα λες, είναι λάθος να βρίσκεσαι στην Αρχιτεκτονική και απορώ πώς δεν σου είπε κάποιος κάτι νωρίτερα! Η Αρχιτεκτονική απαιτεί και καλλιτεχνική φύση! Είναι και τέχνη, δεν είναι μόνο επιστήμη! Αυτό που ήθελες εσύ είναι ΣΑΦΩΣ Πολιτικών Μηχανικών! Μα καλά, το ελεύθερο σχέδιο γιατί πίστευες ότι το κάνεις; Πίστευες ότι είναι βίτσιο όσων έφτιαξαν το σύστημα;

ΥΓ: Όσον αφορά αυτό που λες παραπάνω, ναι, αν δεν γραφτείς στην άλλη παραμένεις στην προηγούμενη. Αν δεν κάνεις ρητά αίτηση διαγραφής από την τωρινή βασικά παραμένεις εκεί, απλά χρειάζεσαι την διαγραφή για να μπορέσεις να γραφτείς στην νέα.
ΥΓ2: Civilara εγώ πάντως πήγα σε μια σχολή που ήταν πρώτη προτίμηση μου (ΗΜΜΥ), δεν μου άρεσε καθόλου, άλλαξα, κατέληξα Πληροφορική ΑΣΟΕΕ την οποία και ΛΑΤΡΕΥΩ. Μην μιζεριάζεις τα παιδιά, δεν ισχύει αυτό που λες πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Civilara εγώ πάντως πήγα σε μια σχολή που ήταν πρώτη προτίμηση μου (ΗΜΜΥ), δεν μου άρεσε καθόλου, άλλαξα, κατέληξα Πληροφορική ΑΣΟΕΕ την οποία και ΛΑΤΡΕΥΩ. Μην μιζεριάζεις τα παιδιά, δεν ισχύει αυτό που λες πάντα.

Δεν έχω σκοπό να μιζιεράσω κανέναν και για να μην παρεξηγηθώ νομίζω ότι το είπα ότι δεν ισχύει πάντα. Είναι ο κανόνας αλλά κάθε κανόνας έχει και τις εξαιρέσεις του. Το μήνυμα που θέλω να περάσω είναι να μην πηγαίνουμε σε μια άλλη σχολή επειδή δεν μας αρέσει η πρώτη αλλά να πηγαίνουμε σε άλλη σχολή επειδή μας αρέσει η σχολή που θέλουμε να πάμε και να μάθουμε πληροφορίες γι αυτήν από φοιτητές, απόφοιτους και από το Internet έτσι ώστε να είμαστε υποψιασμένοι για το τι θα βρούμε μπροστά μας. Με άλλα λόγια θέλω να πω ψάξε-ρώτησε-μάθε πριν αλλάξεις σχολή γιατί μπορεί και πάλι να το μετανιώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pemptousia

Διάσημο μέλος

Η Pemptousia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,420 μηνύματα.
ellaki, αν εξαιρέσουμε την "καλλιτεχνική φύση" της σχολής (που είναι κ αυτό που δεν σου αρέσει) το τμήμα της Θεσσ/νίκης είναι καλό? γτ σκέφτομαι να κάνω κ εγώ με 10% του χρόνου κ να τη δηλώσω.... Βασικά να δηλώσω μόνο αυτή....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
συμφωνω με την αλεκα

επιπλεον πιστευω οτι η σχολη μπορει να σε ενδιαφερει παραπανω τα επομενα ετη, σκεψου οτι το πρωτο εξαμηνο κανεις καποια βασικα μαθηματα που μπορει να τα θεωρεις βαρετα. η αποψη μου ειναι να κοιταξεις πρωτα απ'ολα τον οδηγο σπουδων της δικιας σου σχολης, να δεις και το επομενο εξαμηνο και, αν πραγματικα δεν σε καλυπτει, ψαξε αλλες σχολες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Aπο την πρωτη εβδομαδα καταλαβες οτι δεν σου αρεσει η σχολη;;Δεν ειναι πολυ νωρις;Και καλα τα μαθηματα που διδασκονται δεν ειχες κανει τον κοπο να τα δεις πριν την επιλεξεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
περασα φετος σε μια σχολη βγαζοντας 19.700 μόρια! προς το παρον δε μου αρεσει κα-θο-λου και το εχω μετανιωσει μαλλον (αν και ειμαι μεσα μόλις την 1η εβδομαδα). Το πιο γελοιο απ' όλα είναι ότι εγω επέλεξα αυτή τη σχολή, και ήθελα παρααα πολυ να περασω, δεν με πίεσε κανένας!!!! Αλλά είναι βλέπετε και ο φοβερός επαγγελματικός προσανατολισμός που έχουμε στα σχολεία!! Είμαστε βαθιαααα νυχτωμένοι παιδιά! Σκέφτομαι λοιπόν να υποβάλω αίτηση του χρόνου για το 10% των θέσεων.ΑΠΟΡΙΑ: οι βάσεις είναι πολύ υψηλές ? επίσης, τι να κανω τωρα??να παρακολουθω κανονικά τα μαθήματα μπας και αλλαξω γνώμη? και αλλη μια απορια: ξερετε αν υπαρχουν γραφεια επαγγελματικου προσανατολισμου ή κατι σχετικο ωστε να παρω γενικα πληροφοριες και βοηθεια για το προβλημα μου?? ΠΑΡΑΚΑΛΩ απαντηστε!!
Τη σχολη που διαλεξες για να σπουδασεις,την επελεξες μονο και μονο απο τον τιτλο της?μπηκες μεσα να δεις τα μαθηματα πριν την βαλεις στο μηχανογραφικο σου?μπηκες να δεις το προγραμμα σπουδων,αν σου ταιριαζει,αν βρισκεις ενδιαφεροντα τα μαθηματα?

ειναι πολυ νωρις ακομα για να κρινεις αν σου αρεσει ή οχι,μην ξεχνας οτι εισαι α' εξαμηνο,οποτε διδασκεσαι μαθηματα γενικοτερης φυσης,σε μεγαλυτερα εξαμηνα ξεκιναει η εξειδικευση και ειναι πιο ενδιαφεροντα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
περασα φετος σε μια σχολη βγαζοντας 19.700 μόρια! προς το παρον δε μου αρεσει κα-θο-λου και το εχω μετανιωσει μαλλον (αν και ειμαι μεσα μόλις την 1η εβδομαδα). Το πιο γελοιο απ' όλα είναι ότι εγω επέλεξα αυτή τη σχολή, και ήθελα παρααα πολυ να περασω, δεν με πίεσε κανένας!!!! Αλλά είναι βλέπετε και ο φοβερός επαγγελματικός προσανατολισμός που έχουμε στα σχολεία!! Είμαστε βαθιαααα νυχτωμένοι παιδιά! Σκέφτομαι λοιπόν να υποβάλω αίτηση του χρόνου για το 10% των θέσεων.ΑΠΟΡΙΑ: οι βάσεις είναι πολύ υψηλές ? επίσης, τι να κανω τωρα??να παρακολουθω κανονικά τα μαθήματα μπας και αλλαξω γνώμη? και αλλη μια απορια: ξερετε αν υπαρχουν γραφεια επαγγελματικου προσανατολισμου ή κατι σχετικο ωστε να παρω γενικα πληροφοριες και βοηθεια για το προβλημα μου?? ΠΑΡΑΚΑΛΩ απαντηστε
Τωρα που μπηκες στο "χορο", πρεπει να "χορεψεις"...
Περιμενε λιγο ακομα πριν αποφασισεις αν σου αρεσει ή οχι!Αλλα να μπεις αρχιτεκτονικη και να θελεις να φυγεις;;
Τι να πω;Θα πεθαινα να μπω εκει περα αλλα ξερω οτι δεν μπορω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Ρε παιδιά, μπορεί ένας απόφοιτος λυκείου να καταλάβει την περιεχόμενο της ύλης σε κάθε μάθημα στον οδηγό σπουδών, ενός Πανεπιστημιακού Τμήματος (ή Τμήματος ΤΕΙ); Άσε που οι τίτλοι πολλών μαθημάτων είναι γενικοί και αόριστοι. Το πολύ πολύ να πιάσει μέσα στις άκρες το περιεχόμενο του μαθήματος κοιτάζοντας τον οδηγό σπουδών, άμα μοιάζει λίγο με κάποιο αντίστοιχο (εισαγωγικό) μάθημα του λυκείου. Τα υπόλοιπα μαθήματα φαίνονται κινέζικα ως προς την τυπική περιγραφή τους. Πόσες φορές έχουμε δει ένα πολύ ενδιαφέρον μάθημα στον οδηγό σπουδών (χωρίς να καταλαβαίνουμε επακριβώς την περιγραφόμενη ύλη) και μας κόπηκε η χαρά...κοινώς πέσαμε σε λακούβα, μόλις ο μπιπ καθηγητής άλλαξε τα φώτα (του μαθήματος) και το έκανε ακαταλαβίστικο, βαρετό και απαίσιο (απαίσια διδασκαλία + δύσκολη εξεταστική); :P

Οπότε μην λέμε ότι θέλουμε. Νομίζω ότι ένας απόφοιτος λυκείου (και πρωτοεξαμηνίτης ακόμη και πρωτοετής φοιτητής) είναι λίγο δύσκολο να καταλάβει επακριβώς την ύλη ανά μάθημα όπως περιγράφεται στον οδηγό σπουδών τυπικά, λόγω (φυσιολογικής) άγνοιας. Και πώς ξέρετε αν τα μαθήματα όπως φαίνονται ενδιαφέροντα στον οδηγό σπουδών είναι σε τελική ανάλυση στην πραγματικότητα, ενδιαφέροντα; Ένα πανεπιστημιακό μάθημα δεν είναι από μόνο του ενδιαφέρον. Ο καθηγητής το κάνει ή όχι ενδιαφέρον, απαιτητικό...κτλ. Συνήθως, σχεδόν όλοι στα τυφλά προχωρούμε μόλις εισαγόμαστε στο Πανεπιστήμιο. Ξέρω πολλά παιδιά που στο Τμήμα μου όπου στα μέσα των σπουδών τους ενώ είχαν επιλέξει μια x κατεύθυνση (με εκδηλώσεις προτίμησης από το πρώτο έτος) ξαφνικά δεν τους άρεσε (κάτι είδαν στην πορεία διότι ο οδηγός σπουδών τα περιγράφει όλα ωραία και καλά) και άλλαξαν επιλέγοντας μια y κατεύθυνση, προκειμένου να μπορέσουν να αποφοιτήσουν κάποια στιγμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Κοίταξε ellaki, είχα ένα παρόμοιο πρόβλημα και εγώ αν και μου βγήκε στο 2ο έτος. Η μόνη διαφορά είναι ότι η επιλογή δεν ήταν απολύτως ελεύθερη στην περίπτωσή μου. Μείνε εκεί που είσαι. Μην αφήσεις την σχολή σου. Με βεβαιότητα σου λέω ότι τα πράγματα δεν είναι ρόδινα πουθενά και πολύ πιθανόν να μην σου αρέσει και η 2η σχολή που θα περάσεις με το 10%. Κάνε τον 1ο χρόνο στην σχολή σου και μετά κρίνε. Αν σ' αρέσει το αντικείμενο αλλά δεν σ' αρέσει ο τρόπος με τον οποία διδάσκεται το μάθημα και γενικά δεν μπορείς να προσαρμοστείς στην ελληνική εκπαιδευτική πραγματικότητα (π.χ. παλιά και δυσανάγνωστα συγγράμματα, βρώμικες αίθουσες, οι καθηγητές δεν βοηθούν κλπ.) τότε μην ανησυχείς δεν είσαι η μόνη. Δυστυχώς πουθενά στην Ελλάδα δεν γίνεται η εκπαίδευση έτσι όπως πρέπει να γίνεται και γι αυτό ακόμα και αν αγαπάς αυτό που σπουδάζεις δεν έχεις όρεξη για μάθηση και μελέτη. Επειδή λοιπόν η κατάσταση δεν είναι καλή να ξέρεις πως είναι πολύ πιθανόν (για να μην πω το πιθανότερο) να συναντήσεις τα ίδια και χειρότερα στην σχολή που θα περάσεις του χρόνου. Εγώ σε συμβουλεύω να μείνεις. Είναι δύσκολο να κάνεις την καρδιά σου πέτρα αλλά σχεδόν όλοι οι πτυχιούχοι το περνάνε (δυστυχώς:().
:(:(:(:( εμενα θα μου πεις...και πες παλι καλα εσυ ellaki εβγαλες και σεβαστα μορια και με την πρωτη περασες τουλαχιστον σε μια αρκετα καλη σχολη η οποια ναι οκ μπορει να μην σ αρεσει προς το παρον,τι να πουν κι αλλοι που ακομα και η 2η επιλογη τους απογοητευει; :( μερικοι δινουν και 3η...θελω να πω πως υπαρχουν και πολυ χειροτερα,μη σε παιρνει απο κατω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ellaki

Νεοφερμένος

Η ellaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
παιδιά εν-νο-ει-ται πως ειχα κοιταξει στο ιντερνετ τα μαθηματα, απλα θεωρουσα οτι θα χτιζαμε σπιτια (θα μελετουσαμε πώς μπορουν να σταθουν, τι αντοχες εχουν κ.λπ.) και ταυτοχρονα το προγραμμα θα σπαει με λιγο σχεδιο για χαλαρωση περισσοτερο. Θεωρουσα οτι ενας ανθρωπος που αναλαμβανει την ευθυνη ενος κτισματος οπου κατοικουν τοσοι ανθρωποι θα πρεπει να ειναι μεγαλος επιστημονας για να ανταπεξελθει. Εγώ μέχρι τώρα όμως καταλαβαίνω ότι προσπαθούν να μας μυήσουν στην τέχνη και να βγάλουν προς τα έξω τον καλλιτεχνικό μας εαυτό καλά και ντε....σημειωτέον ότι όλοι οισυμφοιτητές μου εχουν βγάλει (χωρίς σχέδιο) πάνω από 19000 μόρια!!! που σημαίνει ότι πολλοί από μας κάναμε ελευθερο σχέδιο μηχανικά και περισσότερο αγαπολυσαμε το γραμμικό που ήταν καθαρα τυποποιημένο....το παραδέχομαι ειμαι αδικαιολόγητη (αν κ έχω ξεπεράσει το πρώτο σοκ με κλάματα και λοιπά) και ΄τωρα προσπαθώ να βρω την πιο λογική λύση....

τώρα μπορεί να με περάσετε για θεότρελη αλλα από τη στιγμή που κατάλαβα ότι δν έχω καποιο ιδιαίτερο πάθος σκέφτομαι να ξαναδώσω από θετική για ιατρική και φαρμακευτική μιας και οι δύο μου γονείς είναι γιατροί κ μπορούν να με καθοδηγήσουν και να με βοηθήσουν στον κλάδο και επιπλέον επειδή μ αρέσει πολύ το διάβασμα....πέιτε γνώμες και εντυπώσεις όσοι είστε σε κάποια σχετική σχολή....έχω εμπιστοσύνη στον εαυτό μου καθώς έχω απομυθοποιήσει τις πανελλαδικές, επιπλεόν δε θα έχω σχολείο και τα τέσσερα μαθήματα τα έχω ήδη διδαχθεί οπότε θα δώσω βάση κυρίως σε βιολογία, χημεία τα οποία δε θεωρώ ιδιαίτερα δυσκολα μαθήματα......
βοηθήστε ρε παιδιά, είναι πολύ κρίσιμη η φάση που βρίσκομαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Το ότι οι συμφοιτητές σου έχουν βγάλει πάνω απο 19000 μόρια πώς συνεπάγεται ότι αγαπούσαν περισσότερο το γραμμικό σχέδιο; Ελπίζω να μην υπονοείς ότι η επιστήμη και η τέχνη είναι αμοιβαίως αποκλειόμενες!

Όσο για το άλλο, θα σου πρότεινα να μην διαλέξεις μια σχολή επειδή "οι γονείς είναι γιατροί και μπορούν να σε καθοδηγήσουν". Να διαλέξεις μια σχολή επειδή αυτό θέλεις να κάνεις όλη σου τη ζωή, επειδή αν δεν το κάνεις, κάτι θα σου λείπει! Υπάρχει κάτι τέτοιο; Αν ναι, go for it ανεξαρτήτως λοιπών συνθηκών.

@Civilara: Όταν έχεις βγάλει 19700 μόρια (όπως η ellaki) είσαι ήδη εξαίρεση, και αν σχεδιάζεις τη ζωή σου βάσει του τι πετυχαινει ο μέσος όρος, βαδίζεις λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
το να ξαναδωσεις απο θετικη σημαινει

(α) προετοιμασια απο την αρχη σε 2 μαθηματα (μπορει να ακουγεται λιγο , αλλα δεν θα εχεις το περιθωριο να δωσεις χρονο στη σχολη που εισαι τωρα μιας και θα πρεπει το πολυ σε ενα μηνα να ξεκινησεις προετοιμασια, αφου δεν τα εχεις ξανακουσει)

(β) χανεις τη βαθμολογια που εχεις ηδη (19700), ακομα και αν πας χειροτερα, πραγμα που σημαινει πως δεν εχεις περιθωριο για 10%

(γ) χανεις τη βαθμολογια των προφορικων στα 4 κοινά μαθήματα

και ολα αυτα μονο και μονο επειδη θεωρεις πως οι γονεις σου θα μπορουσαν να σε καθοδηγησουν καλυτερα σε μια σχολη του 3ου πεδιου...

να το κανεις αν σου αρεσει η ιατρικη/φαρμακευτικη ουατεβερ...αν το σκεφτεσαι να ξαναδωσεις μονο για τον παραπανω λογο, του χρονου τετοια εποχη θα εχεις τα ιδια.

αν ημουν στη θεση σου επ ουδενι δεν θα σκεφτομουν πανελληνιες ξανα, μοναχα 10%.

δωσε χρονο στην αρχιτεκτονικη και ξεκινα να ψαχνεις λιγο τι παιζει με πολιτικων / μηχανολογων μηχανικών.

επισης, εχεις προσβαση στο 2ο πεδιο , δλδ σε χημικο, φυσικο , βιολογικο κλπ. κοιτα κι αυτες τις εναλλακτικες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
ellaki περισσότερη ωριμότητα και ηρεμία. Που κολλάνε Ιατρικές με χτισίματα σπιτιών και πως μπορούν να σε βοηθήσουν οι γονείς σου; Μιλάμε για το τι θα κάνεις μια ζωή. Η σχολή είναι απλά ένας ενδιάμεσος σταθμός που θα σου δώσει τα εφόδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ellaki

Νεοφερμένος

Η ellaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
καταλαβαίνω τι μου λέτε, όμως η κατάσταση από τη β λυκείου ηταν περιεργη...δλδ δεν τα πήγαινα καλα με τα αίματα κ οι γονείς μου (παρότι γιατροί) δε με εσπρωξαν στην ιατρική, οπότε αποφάσισα να κανω κατι εντελως διαφορετικο απ αυτους και ΕΞ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΥ (αφού δεν έχω ιδιαίτερο πάθος με κάτι και απλά διακρίνομαι για την υπομονή και το πείσμα μου για την πρωτιά) κατεληξα στον κλάδο τον μηχανικών (χωρίς δλδ να με τραβάει ο κατασκευαστικός τομέας , ούτε κρύο ούτε ζεστη) , επειδή έπιανε και κάπως το χέρι μου είπα να ξεκινήσω και το σχέδιο (αν και σε καμία περίπτωση και ποτε δε θεώρησα τον εαυτό μου ταλέντο).....και κάπως έτσι (και με λίγη τύχη καθώς τη βάση στο σχέδιο με το ζόρι την έπιασα) κατέληξα στην αρχιτεκτονική....έλα όμως που ήδη βαριέμαι να πατήσω εκεί το πόδι μου και πόσο μάλλον να φτιάχνω τις χειροτεχνίες που μας βάζουν....το μέγα λάθος μου ήταν ότι χωρίς ιδιαίτερο πάθος πάσχισα να μπω σε μια ιδιαίτερη σχολή που αμα δεν τη γουστάρεις με τα χίλια δεν την παλεύεις (μάλλον περνώντας όμως τα μαθήματα) . οπότε μ αυτό το σκεπτικό λέω ''πήγαινε στα σιγουρα'' (καθώς θα έχω δικούς μου ανθρώπους μέσα στα πράματα) έτσι κ αλλιώς οι σχολές του τρίτου θέλουν διαβασμα κ αυτό μπορώ να το κάνω καλα κ με ευχαρίστηση...άργησα βέβαια να τα καταλάβω όλα αυτά (παρόλο που όλοι οι καθηγητές με έπρηζαν να παω θετική) αλλα καλλιο αργα παρα.....αργοτερα οταν θα μας εχουν παρει τα χρονια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oli@photographer

Νεοφερμένος

Η oli@photographer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
παντως εισαι σιγουρη πως δεν θα ηθελες να κανεις μηχανογραφικο και με το 10% να μπεις σε μια σχολη με σχεδιο με λιγοτερα μορια πχ διακοσμητικη,γραφιστικη,φωτογραφια,συντηρηση αρχαιοτητων και εργων τεχνης???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ellaki

Νεοφερμένος

Η ellaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
παντως εισαι σιγουρη πως δεν θα ηθελες να κανεις μηχανογραφικο και με το 10% να μπεις σε μια σχολη με σχεδιο με λιγοτερα μορια πχ διακοσμητικη,γραφιστικη,φωτογραφια,συντηρηση αρχαιοτητων και εργων τεχνης???



μα καλα πλακα μου κανεις....αφου σου λεω ομονος λογος που μου τη σπαει η σχολή είναι το γεγονος οτι σε ΟΛΑ τα μαθηματα σκιτσαρουμε και δεν υπαρχει μαθημα για διαβασμα...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top