Δεν έχω φίλους, νιώθω μόνος

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Προσπαθησε να βρεις τι κανεις λαθος και δεν σε θελουν στη παρεα και στην συνεχεια αν οντως δεν εχετε τα ιδια ενδιαφεροντα προσπαθησε ξανα να βρεις ατομα με κοινα ενδιαφεροντα που να μπορεις να τους πεις κατι και να νιωθεις οτι σε καταλαβαινουν,δεν ειναι ευκολο το ξερω απλως θελει χρονο να βρεις τους καταλληλους!
Μην ανησυχεις ομως σιγουρα ολα θα πανε μια χαρα!Αρκει και εσυ να εισαι προθυμος να δεχθεις καποια πραγματα!

Το οτι παριστανει τον ηλιθιο δεν ειναι απραιτητα δικο του φταιξιμο.

Εκτος, κι αν κανει (ή δεν κανει) κατι και απλα δεν το εχει αναφερει εδω. Απλα αυτο ειναι αλλη ιστορια.

Τι να σου πω, καλυτερα να 'σαι τελειως μονος σου παρα να 'χεις φιλους και γενικα ατομα γυρω σου που δεν σε γεμιζουν και μονο κακο σου κανουν.:D

Και μην διανοηθεις να αλλαξεις για να ταιριαζεις στην παρεα, το κλιμα και γενικα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Είναι ευλογία το να μην έχει κάποιος φίλους; Elaborate it please, γιατί αρνούμαι να πιστέψω πως το εννοείς Γιώργο έτσι απόλυτα. Κρύβεται κάτι από πίσω;

Οι φίλοι είναι σημαντικό κομμάτι της ζωής μας και ειδικά στην εφηβεία τείνουν να αντικαταστήσουν το πρότυπο της οικογένειας. Είναι καλό να συναναστρέφεσαι, κοινωνικά όντα είμαστε. Όλοι έχουμε τις παραξενιές μας, το ίδιο θα έχουν κι αυτοί. Μην ψάχνετε να βρείτε την τελειότητα στην παρέα σας. Το πιο πιθανό είναι πως δεν υπάρχει. Το ίδιο όμως θα ισχύει αργότερα και με το σύντροφό σας, τα παιδιά σας, το αφεντικό σας. Η ζωή είναι γεμάτη trade offs τι να κάνουμε; Δυο τρεις υποχωρήσεις για δέκα καλές στιγμές με τους φίλους μας είναι κάτι λογικό. Δε σημαίνει αυτόματα πως χάνεις τον εαυτό σου, καλύτερα να'σαι μόνος κλπ κλπ. Υπάρχουν στιγμές για φίλους, άλλες για την οικογένεια και άλλες για τον εαυτό μας. Μην αγνοήσετε τελείως κάποια πλευρά, χάνετε ένα μεγάλο κομμάτι της ζωής.

Και για όσους απογοητεύονται, φίλοι έρχονται και παρέρχονται. Θα αλλάξετε δεκάδες παρέες στη ζωή σας. Κρατήστε τα θετικά από αυτούς, κάντε παρέα με άτομα που βγάζουν τον καλό σας εαυτό και κοιτάξτε τη ζωή λίγο πιο θετικά. Εάν είστε προδιαθετημένοι πως οι άλλοι δε σας νοιάζονται, δεν ενδιαφέρονται κλπ δε θα πάτε μπροστά και μάλλον θα εισπράττετε την αντίστοιχη συμπεριφορά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sweet_Butterfly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sweet_Butterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
Πίστεψέ με δεν είσαι ο μόνος...ούτε εγώ έχω παρέες φυσιολογικές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Να είστε ελεύθεροι, αυτό να κυνηγάτε στη ζωή σας. Ελεύθεροι από ανθρώπους, συναισθήματα κι εξαρτήσεις, ελεύθεροι από τη μάζα και το συμβιβασμό, ελεύθεροι από συγκαταθέσεις που δε σας ταιριάζουν, ελεύθεροι από την κοινή γνώμη είτε αυτή δείχνει να συμφωνεί με ό,τι κάνετε είτε όχι. Να είστε ελεύθεροι από τον εαυτό σας, κυρίως απ' αυτό που πιστεύετε πως επιβάλλεται να είστε, ελεύθεροι απ' τα πρέπει. Δεν πρέπει κάποιος να έχει φίλους, το κάνει επειδή το θέλει. Δεν πρέπει κάποιος να ακολουθεί τη μάζα, το κάνει επειδή το θέλει. Δεν πρέπει ο άνθρωπος να είναι ίδιος με τον κόσμο του -ή και μέσα σ' αυτόν. Γίνεται επειδή η πίεση είναι μεγάλη, επειδή έτσι πρέπει, τους ακούς να λένε.

Όμως, αυτός που βρίσκει τρόπους να ξεφύγει και τελικά κατακτά την ελευθερία του ή έστω εκείνος που προχωρά προς αυτή κερδίζει κάτι πολύ πιο σημαντικό από απλούς ανθρώπους γύρω του. Κερδίζει τη δυνατότητα αυτοκαθορισμού οποιαδήποτε στιγμή, τις απαντήσεις σε ερωτήματα που αφορούν τον εαυτό του, απαντήσεις που δε μπορεί να τις δώσει κανένας από αυτούς που τον ξέρουν καλά. Ξέρεις πάντα ποιος είσαι και προς τα πού πηγαίνεις, και είσαι εντάξει με αυτό, είσαι εντάξει με τον εαυτό σου, όταν είσαι ελεύθερος. Αυτό να κυνηγάτε στη ζωή σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Εγώ θα το έλεγα ευλογία, όχι πρόβλημα.

Κοίτα, δεν είναι 100% στο χέρι σου αυτό. Απλώς είσαι σε ένα περιβάλλον που δεν ταιριάζεις με κόσμο. Χαλάρωσε, δεν θα κρέμεσαι από τους συμμαθητές σου για μια ζωή... :)
Μετά το σχολείο ενδεχεται να ανοίξουν οι ορίζοντές σου.

Δεν ειναι ευλογια,το αντιθετο θα ελεγα,''καταρα'' ειναι το να μην μπορεις να μοιραζεσαι τη χαρα και τη λυπη με τον φιλο/η σου...

οσον αφορα τα υπολοιπα,συμφωνω μ την αποψη του Γιωργου,εξαρταται και το περιβαλλον,εσυ μπορει να εισαι πολυ αξιολογο ατομο και να θες να εχεις φιλους εξισου αξιολογα ατομα,ωστοσο στο περιβαλλον σου να μην μπορειςψ να βρεις τετοια ατομα..

κανε υπομονη,φιλους μπορεις να βρεις παντου,στο σχολειο,στη σχολη,στο φροντ, σε καποια εξοσχολικη δραστηριοτητα...μην τα παρατας,οποιος αξιζει δεν χανεται;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Να είστε ελεύθεροι, αυτό να κυνηγάτε στη ζωή σας. Ελεύθεροι από ανθρώπους, συναισθήματα κι εξαρτήσεις, ελεύθεροι από τη μάζα και το συμβιβασμό, ελεύθεροι από συγκαταθέσεις που δε σας ταιριάζουν, ελεύθεροι από την κοινή γνώμη είτε αυτή δείχνει να συμφωνεί με ό,τι κάνετε είτε όχι. Να είστε ελεύθεροι από τον εαυτό σας, κυρίως απ' αυτό που πιστεύετε πως επιβάλλεται να είστε, ελεύθεροι απ' τα πρέπει. Δεν πρέπει κάποιος να έχει φίλους, το κάνει επειδή το θέλει. Δεν πρέπει κάποιος να ακολουθεί τη μάζα, το κάνει επειδή το θέλει. Δεν πρέπει ο άνθρωπος να είναι ίδιος με τον κόσμο του -ή και μέσα σ' αυτόν. Γίνεται επειδή η πίεση είναι μεγάλη, επειδή έτσι πρέπει, τους ακούς να λένε.

Όμως, αυτός που βρίσκει τρόπους να ξεφύγει και τελικά κατακτά την ελευθερία του ή έστω εκείνος που προχωρά προς αυτή κερδίζει κάτι πολύ πιο σημαντικό από απλούς ανθρώπους γύρω του. Κερδίζει τη δυνατότητα αυτοκαθορισμού οποιαδήποτε στιγμή, τις απαντήσεις σε ερωτήματα που αφορούν τον εαυτό του, απαντήσεις που δε μπορεί να τις δώσει κανένας από αυτούς που τον ξέρουν καλά. Ξέρεις πάντα ποιος είσαι και προς τα πού πηγαίνεις, και είσαι εντάξει με αυτό, είσαι εντάξει με τον εαυτό σου, όταν είσαι ελεύθερος. Αυτό να κυνηγάτε στη ζωή σας.


Ωραία όσα λες βρε Γιώργο αλλά για να ζητάει ο άλλος βοήθεια, μάλλον σημαίνει πως θέλει να έχει φίλους επειδή θέλει κι όχι επειδή... πρέπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Μα δεν τα είπα γι' αυτόν συγκεκριμένα, δεν ξέρω τι λέει το θέμα. :P

Αλλά και πάλι, δεν κολλάνε πουθενά αυτά που λέω με αυτά που θέλει να κάνει αυτός. Ας χαλαρώσει κι ας δώσει λίγο χρόνο στον εαυτό του. Αν τα βρει μαζί του θα βρει και φίλους. Αν τους ψάχνει για να καλύψει κενά απλά θα συνεχίσει να ψάχνει. Και εν πάση περιπτώσει ας δει τι θέλει να κάνει στη ζωή του, να είναι ανεξάρτητος ή φύλλο στον άνεμο; Γιατί ακόμα και να βρει πέντε δέκα άτομα τώρα, αν δεν κάτσει να σκεφτεί λίγο μόνος του θα περάσει πάλι τα ίδια όταν τα χάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

everes

Νεοφερμένος

Ο everes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
μακαρ παιδια το ευχομαι να αλλαξουν τα πραγματα..συγκεκριμενα το γεγονος οτι μενω σε επαρχια δεν υπαρχουν και πολλα να κανεις..Με τα περισσοτερα ατομα απο το σχολειο απλα μιλαω (αλλα μεχρι εκει) εχω διαπιστωσει πως ο καθενας ενδιαφερεται για την παρτυ του και δεν κοιταει να βοηθησει τον συνανθρωπο του..ευτυχως που εχω βρει στηριγμα στην κοπελα μου η οποια με καταλαβαινει και αν και βγαινω με την δικη της παρεα εγω αισθανομαι ασχημα γιατι την δικη μου παρεα δεν την εχω!! (Π.χ διακοπες και παλι φετος θα παω ειτε με τον 1 και μοναδικο φιλο ειτε με συγγενεις) αφηστε που εχω αισθανθει πως και αυτος ο φιλος που μου απεμεινε την κανει με ελαφρα πηδηματακια...νιωθω πως δεν αξιζω τιποτα (γενικα δεν εχω αυτοπεποιθηση και θετω αρνητικες σκεψεις παντα σε ο,τι κανω γιατι πολυ απλα οταν ημουν μικρος ντρεπομουν πολυ...και ακομα και τωρα εχω ανασφαλειες και αμφιβολιες) ισως ζηταω πολλα στην φιλια αλλα δεν εχω συναντησει ενα πραγματικο φιλο,ειλικρινη που να σε κανει παρεα οχι με σκοπο να σε εκμεταλευεται !!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράνοια

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεμίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
μήπως είσαι σε λάθος παρέα;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

everes

Νεοφερμένος

Ο everes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
μήπως είσαι σε λάθος παρέα;:worry:
Λες? νομιζω οτι χαραμιστηκα απο το 2008 που δημιουργηθηκε αυτο το θεμα..και εν τελει ξερω την αιτια που δεν εχω φιλους..Φταει μια κοπελα με την οποια ειχα σχεση και ηθελε να περναμε ολη τη ημερα μαζι και για να μην της χαλασω χατιρι παραμελουσα τους φιλους μου οι οποιοι το πηραν τοσο προσωπικα και μου ειπαν Bye! Βασικα ναι για να ειμαι ειλικρινης απο εκει ξεκινησαν ολα! Και κατεληξα εδω που ειμαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράνοια

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεμίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Όλα οι κοπέλες τα κάνουν εγώ ξέρω:P εδώ που τα λέμε και λογικό να σου γυρίζουν την πλάτη για λίγο μετά από τόσο γράψιμο..αλλά μην ανησυχείς αυτό θαρρώ πως δεν θα ενοχλήσει και πολύ.Εξάλλου έχεις όλη την ζωή μπροστά σου και να κάνεις γνωριμίες και να ταιριάξεις με άτομα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
μακαρ παιδια το ευχομαι να αλλαξουν τα πραγματα..συγκεκριμενα το γεγονος οτι μενω σε επαρχια δεν υπαρχουν και πολλα να κανεις..Με τα περισσοτερα ατομα απο το σχολειο απλα μιλαω (αλλα μεχρι εκει) εχω διαπιστωσει πως ο καθενας ενδιαφερεται για την παρτυ του και δεν κοιταει να βοηθησει τον συνανθρωπο του..ευτυχως που εχω βρει στηριγμα στην κοπελα μου η οποια με καταλαβαινει και αν και βγαινω με την δικη της παρεα εγω αισθανομαι ασχημα γιατι την δικη μου παρεα δεν την εχω!! (Π.χ διακοπες και παλι φετος θα παω ειτε με τον 1 και μοναδικο φιλο ειτε με συγγενεις) αφηστε που εχω αισθανθει πως και αυτος ο φιλος που μου απεμεινε την κανει με ελαφρα πηδηματακια...νιωθω πως δεν αξιζω τιποτα (γενικα δεν εχω αυτοπεποιθηση και θετω αρνητικες σκεψεις παντα σε ο,τι κανω γιατι πολυ απλα οταν ημουν μικρος ντρεπομουν πολυ...και ακομα και τωρα εχω ανασφαλειες και αμφιβολιες) ισως ζηταω πολλα στην φιλια αλλα δεν εχω συναντησει ενα πραγματικο φιλο,ειλικρινη που να σε κανει παρεα οχι με σκοπο να σε εκμεταλευεται !!!!!

μην ανησυχεις οσο ημουν στο σχολειο περασα και εγω ακριβως απο την ιδια φαση...αισθανομουν ασχημα που καθε φορα που ερχοταν το καλοκαιρι ,οι υπολοιποι συμμαθητες μου τριγυρνουσαν με ενα παγωτο στο χερι και κανανε βολτες και εγω καθομουν μεσα στους 4 τοιχους

Ειχα 2 επιλογες,ειτε να κολλησω με την παρεα τους και να προσποιηθω οτι ειμαι καλα μαζι τους και ειμαι το ιδιο με αυτους ωστε να κανουν και εμενα παρεα ,ειτε να μεινω στους 4 τοιχους κλεισμενη και να κλαιω τη μοιρα μου.Επελεξα που λες το δευτερο,δεν ηθελα να αλλοιωσω κανενα στοιχειο του χαρακτηρα μου και ουτε να συμβιββαστω με μια παρεα μονο και μονο για να ωγαινω εξω και να λεω οτι εχω παρεα.

Αργοτερα τα πραγματα αλλαξαν,αλλαξα και εγω βεβαια,με την τριβη των σχεσεων εγινα πιο ανεκτικη και συννενοησιμη αλλα δεν αλλαξα τοσο πολυ.Μπηκα στη σχολη και γνωρισα πολυ αξιολογα ατομα που μεχρι και τωρα που τελειωσα διατηρουμε αψογες σχεσεις,εχουμε κοινα ενδιαφεροντα και πανω απο ολα ειμαστε μια καλη παρεα και δεν χρειαστηκε ποτε να θαψω μεσα μου κατι ωστε να το κρυψω μην τυχον φανω κατωτερη απο εκεινους.Οι φιλοι μου μεθελουν γ αυτο που ειμαι,το ιδιο και το αγορι μου,εγω τους θελω ακριβως γ αυτο που ειναι!

Απλα κανε λιγο υπομονη και μην φοβασαι να γνωρισσεις καινουριους ανθρωπους,ακομα και φιλοι σου να μην γινουν στο τελος ολοι κατι εχουν να σου δωσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariagezz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 239 μηνύματα.
δεν είναι κατά τη γνώμη μου εγωιστικό να μη σου αρέσει να σε αγνοούν οι φίλοι σου! προσπάθησε να βρείς φίλους που να σε εκτιμάνε για αυτό που είσαι και να έχουν τα ίδια ενδιαφέροντα με σένα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

everes

Νεοφερμένος

Ο everes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
σε ευχαριστω πολυ για τη κατανοηση που δειχνεις γτ με καταλαβαινεις σγουρα!! Απο την αλλη εαν δω την θετικη πλευρα της υποθεσης μπορω να πω (χωρις να το θεωρησετε υπερηφανεια) οτι ποσοτικα και ποιοτικα ειμαι ανωτερος απο τα ατομα που με αγνοουν! Ποσοτικα εννοω(οικονομικη κατασταση, αγαπη,ανεσεις ταξιδια, και χαρα στην καθημερινοτητα μου) και ποιοτικα (οσον αφορα τον εσωτερικο κοσμο μου θεωρω οτι στοιχεια οπως ειλικρινεια,ευγενεια,καλοσυνη, τιμιοτητα ελλειπουν σε αυτους) Ομως, για μενα το οτι εδω και τοσο καιρο δεν εχω ουσιαστικη φιλια ειναι ενας φαυλος κυκλος για μενα που ο,τι και να κανω στην ζωη μου δεν θα αντικαταστησει την ελλειψη φιλων ...νιωθω οτι απο το "εγω "μου λειπει ο φιλος/φιλη που με πικραινει αυτο το γεγονος..ισως και το οικογενειακο μου περιβαλλον με εχουν επηρεασει ωστε να τα βλεπω τοσο δραματικα τα πραγματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Ενταξει δεν ειναι τοσο τα υλικα αγαθα,οσο το επιπεδο στην καθημερινη ζωη σου και θα σταθω σε αυτο π ειπες περι χαρας στην καθημερινοτητα,οσοι εχουν φιλους μην νομιζεις οτι ειναι και πραγματικα ευτιχησμενοι!Αλλα οταν εχουν ενα προβλημα αποφορτιζονται με το να το λενε στους φιλους τους σε αντιθεση με εσενα που το κρατας μεσα σου και δεν εχεις καπου να το πεις για να σου φυγει ενα βαρος....και αυτο ειναι πολυ σημαντικο αλλα αντιμετωπιζετε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
σε ευχαριστω πολυ για τη κατανοηση που δειχνεις γτ με καταλαβαινεις σγουρα!! Απο την αλλη εαν δω την θετικη πλευρα της υποθεσης μπορω να πω (χωρις να το θεωρησετε υπερηφανεια) οτι ποσοτικα και ποιοτικα ειμαι ανωτερος απο τα ατομα που με αγνοουν! Ποσοτικα εννοω(οικονομικη κατασταση, αγαπη,ανεσεις ταξιδια, και χαρα στην καθημερινοτητα μου) και ποιοτικα (οσον αφορα τον εσωτερικο κοσμο μου θεωρω οτι στοιχεια οπως ειλικρινεια,ευγενεια,καλοσυνη, τιμιοτητα ελλειπουν σε αυτους) Ομως, για μενα το οτι εδω και τοσο καιρο δεν εχω ουσιαστικη φιλια ειναι ενας φαυλος κυκλος για μενα που ο,τι και να κανω στην ζωη μου δεν θα αντικαταστησει την ελλειψη φιλων ...νιωθω οτι απο το "εγω "μου λειπει ο φιλος/φιλη που με πικραινει αυτο το γεγονος..ισως και το οικογενειακο μου περιβαλλον με εχουν επηρεασει ωστε να τα βλεπω τοσο δραματικα τα πραγματα

Τα λες και μόνος σου. Είσαι ανώτερος από τους λοιπούς, οπότε γίνονται πράσινοι από τη ζήλια τους και για να μη νοιώθουν μειονεκτικά σε κάναν πέρα. Γράψτους στα παλαιότερα των υποδημάτων σου και συνέχισε με την κοπέλα σου, όσο περπατήσει. Επίσης αφοσιώσου στα μαθήματά σου διότι αυτές οι ευκαιρίες δεν ξανάρχονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Δηλαδη αυτοι που βαλατε αρνητικες υποστηριζετε πως ναι ειναι παρα πολυ καλο να κανεις παρεα με ατομα ετσι για να λες οτι κανεις παρεα και ετσι για να εχεις καποιον να βγαινεις ενω ξερεις οτι δεν παιρνας καλα και οτι δεν εχεις ατομα που εμπιστευεσαι και αγαπας διπλα σου.

Συν το οτι επισης θα πρεπει να πιστευετε πως ναι, αμα ολοι γυρω μας θελουν να καπνιζουν για να το παιξουν μαγκες, να πινουν, να μιλανε μονο για γκομενες και γκομενους και ολα τα συναφη , τοτε εχουμε μια ειλικρινες σχεσεις με τους συνανθρωπους μας.

Good.:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δηλαδη αυτοι που βαλατε αρνητικες υποστηριζετε πως ναι ειναι παρα πολυ καλο να κανεις παρεα με ατομα ετσι για να λες οτι κανεις παρεα και ετσι για να εχεις καποιον να βγαινεις ενω ξερεις οτι δεν παιρνας καλα και οτι δεν εχεις ατομα που εμπιστευεσαι και αγαπας διπλα σου.

Συν το οτι επισης θα πρεπει να πιστευετε πως ναι, αμα ολοι γυρω μας θελουν να καπνιζουν για να το παιξουν μαγκες, να πινουν, να μιλανε μονο για γκομενες και γκομενους και ολα τα συναφη , τοτε εχουμε μια ειλικρινες σχεσεις με τους συνανθρωπους μας.

Good.:thumbup:

Εγώ για να σε τιμωρήσω σου έβαλα +1 :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Μα δεν τα είπα γι' αυτόν συγκεκριμένα, δεν ξέρω τι λέει το θέμα. :P

Ας χαλαρώσει κι ας δώσει λίγο χρόνο στον εαυτό του. Αν τα βρει μαζί του θα βρει και φίλους. Αν τους ψάχνει για να καλύψει κενά απλά θα συνεχίσει να ψάχνει. Και εν πάση περιπτώσει ας δει τι θέλει να κάνει στη ζωή του, να είναι ανεξάρτητος ή φύλλο στον άνεμο; Γιατί ακόμα και να βρει πέντε δέκα άτομα τώρα, αν δεν κάτσει να σκεφτεί λίγο μόνος του θα περάσει πάλι τα ίδια όταν τα χάσει.

Εχεις μεγαλο δικιο σε αυτο που λες με το να βρει καποιος τον εαυτο του. Αν δεν ξερεις ποιος εισαι εσυ εξαλλου δεν ξερεις σιγουρα τι και ποιον θες στη ζωη σου οποτε σε δυσκολευει παρα πολυ.

Αν και, μερικες φορες δυστυχως, ακομα και καλα να τα 'χεις με τον εαυτο σου εσυ ο ιδιος και να ξερεις τι θες δεν σε βοηθα να βρεις καλους φιλους. Οχι ιδανικους και τελειους (εξαλλου τελειος δεν ειναι κανεις) απλα φιλους καλους και αληθινους. Κι αυτο γιατι μερα με τη μερα σπανιζουν ολο και πιο πολυ. Γενικα, πιστευω πως παλιοτερα ηταν πολυ πιο ευκολο να κανεις δυνατες φιλιες και το βλεπω και στους δικους μου και σε αλλους μεγαλυτερους ανθρωπους. Μαλλον οντως η κοινωνια μας παρνει τον κατηφορο.:hmm:


Εγώ για να σε τιμωρήσω σου έβαλα +1 :mad:

Αχ πώς με καταλαβαινεις!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top