[Γ' Λυκείου] Ενδοσχολικές

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το μισθολογικό επίπεδο έχει να κάνει μόνο με το τυπικό επίπεδο εκπαίδευσης , σύμφωνα με τις συλλογικές συμβάσεις. Του τύπου, απόφοιτος Λυκείου 750 ευρώ, απόφοιτος ΤΕΙ 900 ευρώ, απόφοιτος ΑΕΙ 1100 ευρώ κλπ. Δεν έχει καμία σχέση το προηγούμενο επίπεδο, αν κατέχεις το επόμενο.
Για να σπουδάσεις στο εξωτερικό μετράνε ορισμένα μαθήματα, όχι όλα, ούτε ο μέσος όρος απολυτηρίου. Αυτό που είναι γεγονός, και γι'αυτό μπερδεύεται πολύς κόσμος, είναι ότι δε μετράνε μόνο τα μαθήματα της ελληνικής κατεύθυνσης. Πιθανόν σε ορισμένα πανεπιστήμια να μετράνε μαθήματα γενικής και να μη μετράνε κατεύθυνσης. Στις περισσότερες θεωρητικές σχολές, για παράδειγμα, ζητάνε και Στατιστική για λόγους έρευνας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εγω παντως για να πω την μαυρη μου αληθεια, απλα δεν γουσταρα να εχω απολυτηριο κατω απο 18,5. Καθαρο ψωνιο δηλαδης. :P Τωρα αν θα μου χρησιμευσει ποτε το καλο απολυτηριο πραγματικα δεν ξερω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Μετρανε και ορισμενα μαθηματα και ο βαθμος απολυτηριου... Κοιτα σε συμβουλευω μην τα αφηνεις τελειως τα ενδοσχολικα, απο εκει περα its all yours...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν αφήνω τιποτα, ούτως ή άλλως και να μη γράψω θα μου βάλουν βαθμό. Ο βαθμός απολυτηρίου, πάντως, δεν έχει καμία ισχύ εφ'οσον έχεις πανεπιστημιακή εκπαίδευση. Εκτός κι αν πας σε μια δουλειά που η απαίτηση είναι μόνο απολυτήριο Λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lookthetree

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο θωμάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Εγω πιστευω οτι μετα τις πανελληνιες ολα τα παιδια τις ενδοσχολικες τις βλεπουν σαν χαβαλε και εγω μεσα σ'αυτους ειμαι δεν λεω αλλα ωστοσο δεν πρεπει να τις εχουμε εντελως γραμμενες γτ οπου και να πας απολυτηριο λυκειου σ ζητανε στο στρατο,στο δημοσιο παντου!Και στο κατω-κατω και 2 ωρες την ημερα να κατσεις να διβασεις το καθε μαθημα δεν ειναι δυσκολο βρε παιδι μ παλι κατι θα σου μεινει...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Στο στρατό ζητάνε απολυτήριο Λυκείου αν πας πριν τελειώσεις το πανεπιστήμιο. Αλλά δεν έχει καμία σχέση. Κι ο ξάδερφός μου που πήγε 18 ετών με απολυτήριο Γυμνασίου μια χαρά καθήκοντα πήρε, εν αντιθέση άλλων που είχαν απολυτήριο Λυκείου. Αλλαγή καθεστώτος παιρνεις εφ'οσον έχεις πτυχίο πανεπιστημίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lookthetree

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο θωμάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Στο στρατό ζητάνε απολυτήριο Λυκείου αν πας πριν τελειώσεις το πανεπιστήμιο. Αλλά δεν έχει καμία σχέση. Κι ο ξάδερφός μου που πήγε 18 ετών με απολυτήριο Γυμνασίου μια χαρά καθήκοντα πήρε, εν αντιθέση άλλων που είχαν απολυτήριο Λυκείου. Αλλαγή καθεστώτος παιρνεις εφ'οσον έχεις πτυχίο πανεπιστημίου.
Eνταξει αυτη ειναι η δικη σου γνωμη εγω παντως παλι θα σου ξαναπω πως και το απολυτηριο λυκειου χρειαζεται και ειναι μεγαλο προσον να το εχεις με εναν πολυ καλο βαθμο αλλιως αμα δεν χρειαζονταν δεν θα μας το εδιναν και ουτε θα γραφαμε ενδοσχολικες...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gialouris

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
...που εχεις στο βιογραφικο σου δικαιουσε μεγαλυτερο μισθο. Οποτε ναι ο εργαζομενος λαμβανει πολυ σοβαρα υποψη του το απολυτηριο.
Οπότε όσο πιο λίγα έχεις αν και χειρότερο για σένα είναι καλύτερο για τον εργοδότη. Όχι ότι λέω να μην έχεις ένα καλό βιογραφικό αλλά μπορεί να προτιμήσει κάποιον χωρίς πχ μεταπτυχιακό για να του δίνει λιγότερο μισθό.

Τα χομπις ειναι απλα ασχολιες που εχεις, δεν ειναι καποια πιστοποιηση γνωσης..
Επίσης έχω ακούσει πως για να μπεις σε πανεπιστήμιο στην Αμερική θα προτιμήσουν έναν καλό μαθητή με χόμπι κι έτσι παρά έναν πολύ καλό μαθητή που ασχολείται μόνο με σπουδές και σχολείο και τίποτα άλλο!:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Eνταξει αυτη ειναι η δικη σου γνωμη εγω παντως παλι θα σου ξαναπω πως και το απολυτηριο λυκειου χρειαζεται και ειναι μεγαλο προσον να το εχεις με εναν πολυ καλο βαθμο αλλιως αμα δεν χρειαζονταν δεν θα μας το εδιναν και ουτε θα γραφαμε ενδοσχολικες...:)

Δεν δίνουμε ενδοσχολικές επειδή έχουν κάποιο νόημα. Μια μαλακία είναι μόνο και μόνο για να υπάρχει.

Οπότε όσο πιο λίγα έχεις αν και χειρότερο για σένα είναι καλύτερο για τον εργοδότη. Όχι ότι λέω να μην έχεις ένα καλό βιογραφικό αλλά μπορεί να προτιμήσει κάποιον χωρίς πχ μεταπτυχιακό για να του δίνει λιγότερο μισθό.


Επίσης έχω ακούσει πως για να μπεις σε πανεπιστήμιο στην Αμερική θα προτιμήσουν έναν καλό μαθητή με χόμπι κι έτσι παρά έναν πολύ καλό μαθητή που ασχολείται μόνο με σπουδές και σχολείο και τίποτα άλλο!:iagree:


Ναι, εκεί συνήθως ασχολούνται με ικανότητες ηγεσίας, εργασίας σε ομάδα κλπ. Παίζουν και ψυχολογικά χαρακτηριστικά για την επιλογή και μάλιστα με μεγάλη σημασία.

Ο βαθμός του Απολυτηρίου δεν είναι μισθολογικό κριτήριο είτε έχεις είτε δεν έχεις πτυχίο πανεπιστημίου. Δεν ξέρω από που το βγάλατε αυτό αλλά το τι φανταζόμαστε απ'το τι συμβαίνει στην πραγματικότητα απέχει πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Δεν αφήνω τιποτα, ούτως ή άλλως και να μη γράψω θα μου βάλουν βαθμό. Ο βαθμός απολυτηρίου, πάντως, δεν έχει καμία ισχύ εφ'οσον έχεις πανεπιστημιακή εκπαίδευση. Εκτός κι αν πας σε μια δουλειά που η απαίτηση είναι μόνο απολυτήριο Λυκείου.


Εε δεν παμε ολοι σε σχολεια που αμα γραψει καποιος 5 του το κανουν 20 :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Στις ενδοσχολικες τις δικες μας μπορει η επιτηρηση να ηταν χαλαρη (επιεικης ο ορος που χρησιμοποιω :P) αλλα και η υλη ηταν βαρβατη και στους βαθμους επαιρνες ο,τι εγραφες (ασχετως το πως το εγραφες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Ο βαθμός του Απολυτηρίου δεν είναι μισθολογικό κριτήριο είτε έχεις είτε δεν έχεις πτυχίο πανεπιστημίου. Δεν ξέρω από που το βγάλατε αυτό αλλά το τι φανταζόμαστε απ'το τι συμβαίνει στην πραγματικότητα απέχει πολύ.


Σορρυ αλλα αν θεωρεις φαντασια συζητησεις εργαζομενων με εργοδοτες τοτε οκ παω πασο για μια ακομη φορα μαζι σου:)
Απλα πρεπει να σου τονισω οτι η αληθεια δεν ειναι δυνατον παντα να ταυτιζεται με την αποψη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gialouris

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Σε εμάς πάντως στα ενδοσχολικά δεν υπήρχε επιτήρηση!!!:P Δηλαδή κάποια στιγμή πήγα να βοηθήσω κάποιον και δεν άκουγε με τίποτα κι εκεί που πήγα να πω: καλά γ*μ*, το λέει ο επιτηρητής: Πες το δυνατά αφού δεν ακούει! Τον κοιτάω με σοβαρό ύφος και λέω: Να το πω δυνατά;! Και λέει με μια φυσικότητα: ναι άντε!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

musicrain1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Σε εμάς πάντως στα ενδοσχολικά δεν υπήρχε επιτήρηση!!!:P Δηλαδή κάποια στιγμή πήγα να βοηθήσω κάποιον και δεν άκουγε με τίποτα κι εκεί που πήγα να πω: καλά γ*μ*, το λέει ο επιτηρητής: Πες το δυνατά αφού δεν ακούει! Τον κοιτάω με σοβαρό ύφος και λέω: Να το πω δυνατά;! Και λέει με μια φυσικότητα: ναι άντε!:P

Χαχαχαχαχα:lol: Δεν υπάρχει πραγματικά:D! Σας ζηλεύω! Εμένα σήμερα μου βγήκε η πίστη για να πω στο μπροστινό μου τα Σ-Λ της ιστορίας:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Σορρυ αλλα αν θεωρεις φαντασια συζητησεις εργαζομενων με εργοδοτες τοτε οκ παω πασο για μια ακομη φορα μαζι σου:)
Απλα πρεπει να σου τονισω οτι η αληθεια δεν ειναι δυνατον παντα να ταυτιζεται με την αποψη σου.

Να διαβάσεις τις συλλογικές συμβάσεις να δεις πως βγαίνουν οι μισθοί. Αυτό που λες είναι προφανώς φροντιστηριακή φιλολογία, δεν ανταποκρίνεται στις πραγματικές συνθήκες της αγοράς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ALB αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 70 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Oπως στα προηγουμενα ετσι και σημερα στην κοινωνιολογια..επεσε τρελη αντιγραφη!!!οκ περιμενα να ειναι χαλαρα...αλλα οχι και ετσι...!!!!Μιλαμε δεν το εχω ξαναζησει αυτο...!!!!Ειχα ενα παιδι απεναντι μου και προσπαθουσα να του πω τα Σ-Λ...!!!Αλλα επειδη εγραφε μια αλλη ασκηση δεν με ακουγε που τον φωναζα να του τα πω...!!!Με βλεπει μια επιτητητρια....και παει και τον σκουνταει....και του κανει νοημα οτι τον φωναζα...!!!Ε-Λ-Ε-Ο-Σ.....και αρχισα να του τα λεω μπροστα στα ματια της...!!!
Παιδια κακα τα ψεμματα ολοι ξερουμε τι γινεται στην 3η λυκειου...και ποσο αντικειμενικοι ειναι οι βαθμοι που βαζουν οι καθηγητες...!!!Ο βαθμος του απολυτηριου παιζει ρολο μονο για το δημοσιο...κανεις δεν κοιταει το απολυτηριο...ολοι γνωριζουν τι γινεται...!!!και επειδη εγω ειμαι ξενος..και οπωσ ξερουμε στο δημοσιο δεν βαζουν ουτε ελληνες....εμενα θα βαλουν????χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα........αλβανος δημοσιος υπαλληλος...never!!!!:lol::lol::lol::lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Να διαβάσεις τις συλλογικές συμβάσεις να δεις πως βγαίνουν οι μισθοί. Αυτό που λες είναι προφανώς φροντιστηριακή φιλολογία, δεν ανταποκρίνεται στις πραγματικές συνθήκες της αγοράς.


Εσυ ξερεις καλυτερα απο εναν 26 χρονο που εργαζεται και εναν 44 χρονο ποιες ειναι οι πραγματικες συνθηκες αγορας?? :lol: 18 χρονων εισαι, μαζεψε τιποτα :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εσυ ξερεις καλυτερα απο εναν 26 χρονο που εργαζεται και εναν 44 χρονο ποιες ειναι οι πραγματικες συνθηκες αγορας?? :lol: 18 χρονων εισαι, μαζεψε τιποτα :p

Δεν λειτουργώ με λογικές αυθεντίας. Να πας να διαβάσεις τις συμβάσεις, στο ξαναλέω. Ο κάθε μούφας μπορεί να φιλολογεί όπως θέλει. Η ουσία είναι πως, όσο κι αν προσπαθούν κάποιοι να πείσουν, όταν έχεις πτυχίο πανεπιστημίου στα παπάρια του του αλλουνού με πόσο τέλειωσες το Λύκειο. Δηλαδή έλεος, κάνεις σαν κάτι κομπλεξικές αμόρφωτες μανάδες που λένε στα παιδιά τους "θέλω να βγαλεις βαθμό απολυτηριου" επειδή όταν πηγαν αυτές για κορδελιάστρες το '80 μετρούσε. Ε, δεν πάω για κορδελιάστρα, αν πηγαίνεις εσύ, πάω πάσο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgioSAc

Νεοφερμένος

Ο giorgioSAc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Δεν λειτουργώ με λογικές αυθεντίας. Να πας να διαβάσεις τις συμβάσεις, στο ξαναλέω. Ο κάθε μούφας μπορεί να φιλολογεί όπως θέλει. Η ουσία είναι πως, όσο κι αν προσπαθούν κάποιοι να πείσουν, όταν έχεις πτυχίο πανεπιστημίου στα παπάρια του του αλλουνού με πόσο τέλειωσες το Λύκειο. Δηλαδή έλεος, κάνεις σαν κάτι κομπλεξικές αμόρφωτες μανάδες που λένε στα παιδιά τους "θέλω να βγαλεις βαθμό απολυτηριου" επειδή όταν πηγαν αυτές για κορδελιάστρες το '80 μετρούσε. Ε, δεν πάω για κορδελιάστρα, αν πηγαίνεις εσύ, πάω πάσο...

+1

Δηλαδη τι να το κανει ο αλλος το απολυτηριο με 19-20 αν ειναι πχ αποφοιτος πολυτεχνειου?
Και λογικα να το παρεις το πραγμα δεν στεκει...

Δηλαδη τι θα σου πει ο εργοδοτης σου?"Μπορει να τελειωσες τη σχολη με αριστα αλλα δεν πληρεις τις προυποθεσεις γιατι εχεις χαμηλο απολυτηριο λυκειου":s

ενταξει ΕΛΕΟΣ αν ισχυει κατι τετοιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Δεν λειτουργώ με λογικές αυθεντίας. Να πας να διαβάσεις τις συμβάσεις, στο ξαναλέω. Ο κάθε μούφας μπορεί να φιλολογεί όπως θέλει. Η ουσία είναι πως, όσο κι αν προσπαθούν κάποιοι να πείσουν, όταν έχεις πτυχίο πανεπιστημίου στα παπάρια του του αλλουνού με πόσο τέλειωσες το Λύκειο. Δηλαδή έλεος, κάνεις σαν κάτι κομπλεξικές αμόρφωτες μανάδες που λένε στα παιδιά τους "θέλω να βγαλεις βαθμό απολυτηριου" επειδή όταν πηγαν αυτές για κορδελιάστρες το '80 μετρούσε. Ε, δεν πάω για κορδελιάστρα, αν πηγαίνεις εσύ, πάω πάσο...

Ετσι κι αλλιως δεν εχεις αναγκη αφου ειπες οτι πας σε σχολειο που οτι και να γραψεις αριστα θα σου βαλουν, οποτε να γιατι λες οτι λες :D Και το δικο σου να ισχυει το να εχει καποιος ψηλο απολυτηριο δεν το χαλαει, απο την αλλη με χαμηλο απολυτηριο το ρισκαρεις. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top