Γυμναστική

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
/off topic
Είναι σαν τις φυσικές τροφές.
Και τα μανιτάρια φυσική τροφή είναι. Δε τα τρώμε όλα όμως, έτσι;

Πολλοί αθλητές τα χρησιμοποιούν, έπειτα από σύσταση γιατρών αρκετο
Πολλοί γιατροί συστήνουν αντιβιοτικά για το κοινό κρυολόγημα. Τους ακούμε;

Στο κάτω-κάτω, δεν είναι καθόλου επικίνδυνα
Βασισμένο στις γνώσεις σου περι ιατρικής/βιοχημίας/φαρμακολογίας/ασφάλειας τροφίμων από το λύκειο; ο.Ο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Ποιο είναι το πρόβλημα σου; Παρομοίως με αυτά που έχεις γράψει, μπορεί ο καθένας να βρει ένα σωρό παραδείγματα. Έχω την πείρα. Εκατομμύρια άνθρωποι χρησιμοποιούν εδώ και δεκαετίες συμπληρώματα και δεν έχω ακούσει κανένας να έχει πάθει κάτι. Θεωρώ ότι τα junk και η καθιστική ζωή συμβάλλουν περισσότερο στο κίνδυνο της υγείας ενός ανθρώπου. Γιατί δε το σχολιάζεις και αυτό;

Επιπλέον, ένας ειδικευμένος αθλίατρος θεωρώ πως είναι σε θέση να γνωρίζει τις όποιες παρενέργειες των συμπληρωμάτων(μηδενικές στο 95% των περιπτώσεων) και προφανώς για να τα συνιστά, γνωρίζει τι κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
H εξάρτηση σε χάπια και σε συμπληρώματα νομίζω είναι μια καλή ένδειξη για το λόγο που οι Φαρμακοβιομηχανίες αποτελούν την δεύτερη οικονομία εσόδων μετά τις Βιομηχανίες Όπλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Δεν το θεωρώ εξάρτηση. Ακόμη και να είναι (που εντάξει όλα αυτά που λέμε είναι υποκειμενικά) με την ίδια λογική υπάρχει και η εξάρτηση σε υπολογιστές, ηλ. παιχνίδια, κάπνισμα κ.ά που μαστίζουν τους νέους σήμερα. Μάντεψε πιο είναι χειρότερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Δεν υπάρχει καλή ή κακή εξάρτηση. Η εξάρτηση είναι εξάρτηση. Παύεις να ελέγχεις τον εαυτό σου και απλά ικανοποιείς ασυναίσθητες απαιτήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Σαφώς και η εξάρτηση δεν είναι καλή αλλά με αυτό που έγραψα ήθελα να πω ότι δεν είναι λογική αυτή αφού υπάρχουν ένα σωρό εξαρτήσεις. Δε θεωρώ πως είναι άσχημο κάποιος να αφοσιώνει μεγάλο μέρος της ζωής του για κάτι το οποίο αγαπά. Και σε καμία μα καμία περίπτωση δε συμφωνώ με αυτό που έγραψες πέρι έλλειψης ελέγχου του εαυτού σου. Τα συμπληρώματα δε σε εθίζουν. Η γυμναστική μπορεί να σε εθίζει και δε βλέπω και το κακό σε αυτό αφού είναι μία πολύ καλή ενασχόληση. Εφόσον το όλο πράγμα παραμένει στα πλαίσια του νόμιμου και του μη υπερβολικού (θεωρώντας ως υπερβολικά τα στεροειδή) πιστεύω πως πρόκειται για μία πολύ καλή ενασχόληση η οποία δε στερεί τίποτα από τη ζωή κανενός και δε προκαλεί και τίποτα εις βάρος κανενός. Οπότε, το να θεωρείται κάποιος εθισμένος σε αυτό και να συνεχίζει κανονικά τη ζωή του δε το θεωρώ σε καμία περίπτωση κακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Απλά η γυμναστική από φυσική αναγκαιότητα έχει μετατραπεί σε "μόδα" με το γνωστό marketing που τη συνοδεύει. Γυμναστική με στόχο την εμφάνιση ως κριτήριο αποδοχής κοινωνικών σχέσεων. Στην Ελλάδα ζούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Απλά η γυμναστική από φυσική αναγκαιότητα έχει μετατραπεί σε "μόδα" με το γνωστό marketing που τη συνοδεύει. Γυμναστική με στόχο την εμφάνιση ως κριτήριο αποδοχής κοινωνικών σχέσεων. Στην Ελλάδα ζούμε.

Συμφωνώ σε αυτό που λες. :)

Ο καθένας έχει τα κίνητρα του και τους στόχους του για τους λόγους που θέλει να πιστεύει. Δε μπορούμε να κάνουμε κάτι για αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
είναι μία πολύ καλή ενασχόληση
Σύμφωνος. Το πρόβλημα είναι πως το σύγχρονο γυμναστήριο (και εμείς που το ακολουθούμε) έχει χαλάσει το σκοπό της γυμναστικής. Αντί να γυμναζόμαστε με σκοπό την φυσική κατάσταση (παραβλέπω τα ψυχολογικά οφέλη) και με ευχάριστο επακόλουθο το γυμνασμένο σώμα, στοχεύουμε στα μπράτσα με αδιάφορο side-effect ένα αμιλητέο κέρδος fitness. Γιατί το weightlifting δε σε κάνει fit, ίσως το αντίθετο in longterm. Aυτή είναι μια γενική τοποθέτηση στη μόδα του <<πληρώνω για να σηκώνω βαριά αντικείμενα και να τρέχω σε στάσιμο σημείο>>, δε το λέω ούτε στοχεύω προς εσένα.
Εφόσον το όλο πράγμα παραμένει στα πλαίσια του νόμιμου και του μη υπερβολικού
Σου φαίνεται λογικό ή αποδεκτό η σκόνη ή το χάπι για το φούσκωμα της πάπιας (που ειδικά στη περίπτωση της κρεατίνης πρόκειται πραγματικά για τρόμπα αέρος); Και γιατί τραβάς τη γραμμή στα στεροειδή; Και αυτά είναι πολύ όμομοια με φυσιολογικές ορμένος (τεστοστερόνη)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Σύμφωνος. Το πρόβλημα είναι πως το σύγχρονο γυμναστήριο (και εμείς που το ακολουθούμε) έχει χαλάσει το σκοπό της γυμναστικής. Αντί να γυμναζόμαστε με σκοπό την φυσική κατάσταση (παραβλέπω τα ψυχολογικά οφέλη) και με ευχάριστο επακόλουθο το γυμνασμένο σώμα, στοχεύουμε στα μπράτσα με αδιάφορο side-effect ένα αμιλητέο κέρδος fitness. Γιατί το weightlifting δε σε κάνει fit, ίσως το αντίθετο in longterm. Aυτή είναι μια γενική τοποθέτηση στη μόδα του <<πληρώνω για να σηκώνω βαριά αντικείμενα και να τρέχω σε στάσιμο σημείο>>, δε το λέω ούτε στοχεύω προς εσένα.
Σου φαίνεται λογικό ή αποδεκτό η σκόνη ή το χάπι για το φούσκωμα της πάπιας (που ειδικά στη περίπτωση της κρεατίνης πρόκειται πραγματικά για τρόμπα αέρος); Και γιατί τραβάς τη γραμμή στα στεροειδή; Και αυτά είναι πολύ όμομοια με φυσιολογικές ορμένος (τεστοστερόνη)...

Όταν μίλησες έτσι στόχευσες προς εμένα. Και δε δικαιολογείται η λεκτική σου επίθεση. Ο καθένας κάνει ότι θέλει, ας κάνει μπράτσα για τις γκόμενες, γιατί να το κρίνουμε εμείς αυτό; Και πιστεύω πως τα longterm οφέλη είναι θετικά στις περισσότερες των περιπτώσεων. Τη γραμμή τη τραβάω στα στεροειδή γιατί από εκεί και πέρα ξεκινάει να γίνεται η ενασχόληση πλέον επικίνδυνη (αν και είμαι και κατά των νιτρικών οξειδίων, testosterone boosters και ό,τι άλλη βλακεία έχει βγει αλλά anyway. Δεν έχει γίνει έρευνα αρκετή για αυτά.) Από εκεί και πέρα ισχύουν και πιστεύω όσα προανέφερα στα παραπάνω μηνύματα. Και σταματάω εδώ γιατί έχουμε ξεφύγει από τη συζήτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Eν ολίγοις όσοι δεν ασχολούνται με το σώμα τους είναι στο έλεος; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Αρχικά, να σου πω ότι αυτό που λες είναι πολύ δύσκολο να γίνει. Η πρωτεΐνη και η κρεατίνη που λαμβάνεις από τα συμπληρώματα, είναι κατά πολύ όμοια με αυτή των φαγητών. Ένας άνθρωπος όμως που γυμνάζεται σοβαρά και τηρεί διατροφή είναι πολύ δύσκολο να τηρεί πρόγραμμα χωρίς συμπληρώματα. Συν το ότι βγαίνει πολύ ακριβά. Γιατί να φάω εγώ για παράδειγμα 7 αυγά που είναι και χρονοβόρο όταν μπορώ με ένα shake πρωτεΐνης να πάρω την αναγκαία ποσότητα μετά τη γυμναστική; Για τα σοβαρά άτομα, πρώτα έρχεται η φυσική τροφή και μετά αυτά τα συμπληρώματα διατροφής (το λέει και η λέξη). Στο κάτω-κάτω, δεν είναι καθόλου επικίνδυνα. Είναι σαν τις φυσικές τροφές. Πολλοί αθλητές τα χρησιμοποιούν, έπειτα από σύσταση γιατρών αρκετοί(Όπως και ο φίλος μου που είναι ποδοσφαιριστής και του πρότεινε ο γιατρός πρωτεΐνη μαζί με γυμναστήριο για να <<γεμίσει>>). Σχετικά τώρα με το άλλο που λες. Η γυμναστική είναι μόνο μία παράμετρος. Στην αρχή συμφωνώ, έχουμε αυτό που λέμε Noob gains όπου χωρίς φαΐ παρατηρείς πως μπορείς να φουσκώνεις. Μετά από λίγους μήνες αυτό διακόπτεται όμως και μένεις στάσιμος. Οι αλλαγές πολύ ελάχιστες. Από εκεί και πέρα είναι υποχρεωτικό να δώσεις ποιοτική τροφή στον οργανισμό για να αναγκαστεί να φουσκώσει το σώμα. Εγώ είμαι θύμα αυτής της περίπτωσης. Πήρα ό,τι πήρα για λίγους μήνες και τώρα συνεχίζω και γυμνάζομαι μόνο και μόνο για να μη χάσω όσα έχω. Ελάχιστες βελτιώσεις έχω δει του 2+ τελευταίους μήνες.

Όσο για το τελευταίο, δεν αμφησβητώ τίποτα από όσα λες. Ασχολιόταν μήνες, με ένα διάσημο προπονητή (έχει ετοιμάσει και άλλους ηθοποιούς, όπως τον Chris Evans για το Captain America) και προφανώς ίδρωσε αρκετά. Σταματάω εδώ όμως γιατί έχουμε ξεφύγει :P

Πάντα είναι καλό πριν εκφέρουμε γνώμη:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Η απάντηση μου σε ΠΜ εάν θέλεις να συνεχίσουμε τη συζήτηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 585 μηνύματα.
Τα συμπληρώματα δε σε εθίζουν. Η γυμναστική μπορεί να σε εθίζει και δε βλέπω και το κακό σε αυτό αφού είναι μία πολύ καλή ενασχόληση. Εφόσον το όλο πράγμα παραμένει στα πλαίσια του νόμιμου και του μη υπερβολικού (θεωρώντας ως υπερβολικά τα στεροειδή) πιστεύω πως πρόκειται για μία πολύ καλή ενασχόληση η οποία δε στερεί τίποτα από τη ζωή κανενός και δε προκαλεί και τίποτα εις βάρος κανενός.

επειδη το θεμα ειναι λεπτο δεν αντεξα....κοιτα πρεπει να ειμαστε πολυ ακριβεις......ποιος σου ειπε οτι τα συμπληρωματα δε σε εθιζουν? τα testorene boosters και τα νιτρικα δε σε εθιζουν?παρολα αυτα και νομιμα ειναι και τα παντα....επισης ποιος σου ειπε οτι τα συμπληρωματα δεν ειναι επικινδυνα? για διαφορους λιποδιαλυτες (μην πω ονοματα) ο εοφ εχει εκφρασει ανοιχτα αΜΦΙΒΟΛΙΕς παρολα αυτα πωλουνται κανονικα και νομιμα.....γνωριζεις επισης οτι στην αμερικη ο νομος για τα συμπληρωματα λεει οτι δεν χρειαζεται ιδιαιτερος ελεγχος απο αρμοδια δημοσια υπηρεσια αλλα υπευθυνη για τον ελεγχο ειναι η εκαστοτε εταιρεια που τα πουλαει?.....καλα ειναι τα συμπληρωματα εφοσον εχεις τη γνωση και ξερεις τι παιρνεις...ειδαλλως αστο καλυτερα....γιατι αφου ασχολεισαι χρονια με γυμναστηρια οπως λες σιγουρα θα εχεις ακουσει για κανεναν που κατεστρεψε τα νεφρα του.....το ΚΑΤ εχει ειδικη μοναδα γεματη με κατεστραμμενα νεφρα απο συμπληρωματα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
physicscrazy αρχικά σου λέω ότι δεν έχω ακούσει ποτέ για κανένα που να έχει πάθει κάτι με τα νεφρά του. Όσο για τα άλλα που είπες, άμα διάβαζες και τα επόμενα μου μηνύματα θα έβλεπες πως γράφω και τις αμφιβολίες, αντιρρήσεις μου για τα preworkouts, testosterone boosters κλπ. Προσωπικά, εμπιστεύομαι μόνο whey, καζεΐνη και μονουδρική κρεατίνη. :)

Νίκος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 585 μηνύματα.
physicscrazy αρχικά σου λέω ότι δεν έχω ακούσει ποτέ για κανένα που να έχει πάθει κάτι με τα νεφρά του. Όσο για τα άλλα που είπες, άμα διάβαζες και τα επόμενα μου μηνύματα θα έβλεπες πως γράφω και τις αμφιβολίες, αντιρρήσεις μου για τα preworkouts, testosterone boosters κλπ. Προσωπικά, εμπιστεύομαι μόνο whey, καζεΐνη και μονουδρική κρεατίνη. :)

Νίκος

ναι τα διαβασα,απλως ειπες μονο οτι εχεις αμφιβολιες για αυτο:)......και εγω αυτα εμπιστευομαι,αν και δε νομιζω οτι τα bcaa ή η γλουταμινη μπορει να προκαλεσουν κατι κακο.....αλλα οκ ξεκαθαριστηκε το θεμα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flash1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
με την βελτίωση της τεχνολογίας τόσο και περισσότερη γίνονται αυτοι που δεν γυμνάζονται.
τρέξιμο η καλύτερη γυμναστική!ειδικά άμα κάνεις και σε βουνό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top