Γυμναστική

Βαγγέληςς

Νεοφερμένος

Ο Βαγγέληςς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Γεια σας,

ειμαι καινουριος στον ischool.Το θεμα μου ειναι οτι θα ηθελα πολυ να αρχισω σιγα-σιγα να γυμνάζομαι εκτός σχολείου αλλα δεν έχω καθολου χρονο μεσα στην σχολικη χρονια. Σκεφτηκα καθε κυριακη το πρωι να πηγαινω για jokking με έναν φιλο μου αλλα σκεφτομαι οτι μπορεί να κουράζομαι και να μην έχω κουράγιο να διαβάσω την υπόλοιπη μέρα. Τι λέτε να κάνω ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων . :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Τι τάξη πας? Γιατί, αν είσαι όντως 13, άρα στις πρώτες τάξεις του γυμνασίου, άνετα προλαβαίνεις να κάνεις όποιο άθλημα θες τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα!
Ίσα -ίσα που θα ξεδίνεις και θα επιστρέφεις στα μαθήματα με μεγαλύτερη όρεξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βαγγέληςς

Νεοφερμένος

Ο Βαγγέληςς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Δεν ειναι το σχολειο που μου μειωνει τον ελευθερο χρονο! αλλα τα εξωσχολικα. Τωρα θα παω για δευτερα γυμνασιου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν ειναι το σχολειο που μου μειωνει τον ελευθερο χρονο! αλλα τα εξωσχολικα. Τωρα θα παω για δευτερα γυμνασιου

Αποκλείεται. Εσείς οι μικροί νομίζετε πως δεν έχετε ελεύθερο χρόνο, αλλά έχετε μπόλικο. Γράψε εδώ το πρόγραμμα σου και θα σου βρω εγώ χρόνο. Ο περισσότερος ελεύθερος χρόνος χάνεται συνήθως στο gaming σε αυτήν την ηλικία. Αντί για ένα τρίωρο λολ την ημέρα και δυο ώρες fb, κάνε τα μισά αυτά και κάνε κάποιο άθλημα ή αθλήσου μόνος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βαγγέληςς

Νεοφερμένος

Ο Βαγγέληςς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Καταρχην δεν παιζω λολ. Λοιπον εχω γερμανικα φετος δινω το β2 , αγγλικα το lower , πιανο , ειδικο αρμονιας , ιστορια μουσικης , χορωδεια , πρακτικο διδασκαλειας και χορωδεια σχολειου . Μαθηματα εχω και το σαββατο :) Βρες μου τωρα χρονο... :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Σε μουσικό πας ή σε ωδείο? Ή και στα δυο? Επειδή και εγώ σε μουσικό πήγαινα, αλλά όπως τα αναφέρεις μάλλον πας και σε ωδείο. Ιστορία μουσικής δεν έχω ακούσει να κάνουν σε ωδείο πάντως :P

Το δύσκολο στο πρόγραμμα σου είναι ότι έχεις 2 ξένες γλώσσες αντί για μια. Αλλά και πάλι πιστεύω μπορείς να βρεις χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βαγγέληςς

Νεοφερμένος

Ο Βαγγέληςς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Πηγαινω σε ωδειο και σε κανονικο σχολειο. Η ιστορια μουσικης η χορωδεια και το πρακτικο διδασκαλειας ειναι υποχρεωτικα μαθηματα στο ειδικο αρμονιας. Σκεψου ομως οτι εχω και να διαβαζω για το σχολειο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_98

Νεοφερμένος

Ο Nikos_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Ε ή πήγες ή δεν πήγες στην Αθήνα, όπου έγινε. Έλεγα μήπως πετύχαινα κανέναν, αλλά μάλλον αργά ρώτησα...

χαχα :Ρ εγω φέτος πάω για 3 συνεχόμενη φορά θα το τιμήσεις φέτος ??
;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Για το αντρικό σώμα τώρα,θεωρώ πως κάτι σε στυλ Daniel Craig που τον είδα στις ταινίες του James Bond είναι ότι πρέπει. Όχι πολύ φουσκωμένος, αλλά να έχει γεροδεμένο σώμα. :P

Δεν θα τον περιέγραφα ως "όχι πολύ φουσκωμένο".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Δεν είναι πολύ φουσκωμένος. Ένας συνεπής νέος σε ένα χρόνο το maximum μπορεί να φτιάξει ένα τέτοιο σώμα. Αλλά είναι μυώδης, σαφώς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ούτε καν. Δεν βλέπεις πόσο φουσκωμένος είναι? Ή επειδή δεν φαίνεται το six pack αυτομάτως δεν είναι? Ο τύπος είναι τεράστιος και σίγουρα δεν μπορεί να είναι έτσι "ένας συνεπής νέος". Εδώ τον βάλανε να παίξει ταινία James Bond.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Ούτε καν. Δεν βλέπεις πόσο φουσκωμένος είναι? Ή επειδή δεν φαίνεται το six pack αυτομάτως δεν είναι? Ο τύπος είναι τεράστιος και σίγουρα δεν μπορεί να είναι έτσι "ένας συνεπής νέος". Εδώ τον βάλανε να παίξει ταινία James Bond.

Πρώτον, πρώτα επιλέχτηκε ο Craig για το ρόλο και μετά ξεκίνησε τη γυμναστική για να φτάσει στο σημείο που είναι. Δεύτερον, το six pack δεν είναι σε καμία περίπτωση σημάδι "τουμπανίλας". Αντιθέτως, αυτομάτως φαίνεται το ότι είναι ογκώδης τύπος και όχι ένας τυχαίος κοκκαλιάρης με κοιλιακούς. Το σώμα το δικό μου δε διαφέρει τόσο πολύ από το δικό του, οπότε αυτό με κάνει τι; Και μένα πολύ φουσκωμένο; Δε θα το 'λεγα. Γυμνάζομαι στα σοβαρά από αυτό το Σεπτέμβρη και έχω φτάσει στο σημείο που είμαι. Θεωρώ ότι με εξαίρεση τους πιο φουσκωμένους ώμους και τρικέφαλους δε διαφέρουν ιδιαίτερα τα σώματα μας. Είναι ένας γυμνασμένος άντρας ο οποίος έχει <<δουλέψει>> καλά στα χέρια του.

Αλλά είναι υποκειμενικό το τι θεωρεί ο καθένας <<πολύ φουσκωμένο>>.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 588 μηνύματα.
Δεν είναι πολύ φουσκωμένος. Ένας συνεπής νέος σε ένα χρόνο το maximum μπορεί να φτιάξει ένα τέτοιο σώμα. Αλλά είναι μυώδης, σαφώς!

Ούτε καν. Δεν βλέπεις πόσο φουσκωμένος είναι? Ή επειδή δεν φαίνεται το six pack αυτομάτως δεν είναι? Ο τύπος είναι τεράστιος και σίγουρα δεν μπορεί να είναι έτσι "ένας συνεπής νέος". Εδώ τον βάλανε να παίξει ταινία James Bond.

ο daniel craig ειναι 1.78 και στο james bond ηταν 78 κιλα....δεν ηταν πολυ φουσκωμενος....για ενα αρκετα συνεπη νεο ειναι εφικτη αυτη η αλλαγη σε ενα χρονο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ναι τι λέμε, ένας στους δυο συνεπείς νέους ίδιοι με τον Craig είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Γιατί ένας στους δύο νέους κάνει γυμναστήριο από τη Τρίτη γυμνασίου, full year, 4 φορές τη βδομάδα;:hmm:

Προσωπικά, δε γνωρίζω ούτε ένα άτομο που να έχει βάλει την αφοσίωση που έχω βάλει εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν ξέρω, ίσως επειδή όταν ήμουν μικρότερος δεν έκανα γυμναστήριο αλλά άθλημα, όμως για τέτοιο σώμα με το στήθος, της πλάτες και τον όγκο του Craig, δεν έφτανε απλή άσκηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Πολλοί σκέφτονται το ίδιο πράγμα μόλις βλέπουν γυμνασμένα άτομα. Να μου πεις ξέρω γω για κανέναν Σβατζενέγκερ ή τον Ρόνι, ναι, να το καταλάβω. Εννοείται πως δεν αρκούν συμπληρώματα, διατροφή και γυμναστική. Παίρνουν κάτι παραπάνω.

Αλλά νευριάζω συχνά όταν άτομα, εντελώς άσχετα με τον χώρο του weightlifting βλέπουν αμέσως ένα άτομο γυμνασμένο και λένε ότι παίρνει στεροειδή. Εγώ ούτε συμπληρώματα παίρνω, ούτε καν διατροφή δε τηρώ πιστά και πολλοί μένουν έκπληκτοι με το σώμα που έχω χτίσει. Οπότε, διαφωνώ με αυτό που λες. Όταν έχεις διατροφολόγους και γυμναστές πάνω από το κεφάλι σου, γυμνάζεσαι 5 φορές τη βδομάδα, παίρνεις πρωτεΐνες, ίσως και καμιά κρεατίνη(που είναι απολύτως φυσικά και νόμιμα προϊόντα - γιατί και εδώ υπάρχει παραπληροφόρηση) και σου ετοιμάζουν πάση θυσία έξι γεύματα την ημέρα μπορείς να γίνεις διπλάσιος από αυτό που έχει ο Craig. Το σώμα μας κάνει θαύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Είμαι κατά των πρωτεϊνών σε κουτάκι, των κρεατίνων κλπ.

Άλλο το να τρως υγιεινά και να χτίζεις ότι έχεις, και άλλο το να παίρνεις συμπληρώματα που μαζί με το weightlifting να διπλασιάζουν τον όγκο σου.
Άλλο το να τρως ασπράδι από αυγό, κοτόπουλο, επιλεγμένη διατροφή κλπ και άλλο το να παίρνεις πακετάκια που σε μεγαλώνουν.

Και στο κάτω κάτω αν γυμνάζεσαι, κάνεις βάρη κλπ, γιατί να πάρεις επιπλέον πράγματα απλώς για να "μεγαλώσεις"?

Αλλά εγώ δεν είπα ότι ο Craig έκανε κάτι τέτοιο. Απλώς φαντάσου ότι για να παίξει στην ταινία πόση προετοιμασία έκανε. Λογικά θα ασχολιόταν αρκετές εβδομάδες ίσως και μήνες με το να φτιάξει το σώμα που ταίριαζε στην ταινία με βοήθεια personal trainer και πολύ συγκεκριμένη διατροφή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Είμαι κατά των πρωτεϊνών σε κουτάκι, των κρεατίνων κλπ.

Άλλο το να τρως υγιεινά και να χτίζεις ότι έχεις, και άλλο το να παίρνεις συμπληρώματα που μαζί με το weightlifting να διπλασιάζουν τον όγκο σου.
Άλλο το να τρως ασπράδι από αυγό, κοτόπουλο, επιλεγμένη διατροφή κλπ και άλλο το να παίρνεις πακετάκια που σε μεγαλώνουν.

Και στο κάτω κάτω αν γυμνάζεσαι, κάνεις βάρη κλπ, γιατί να πάρεις επιπλέον πράγματα απλώς για να "μεγαλώσεις"?

Αλλά εγώ δεν είπα ότι ο Craig έκανε κάτι τέτοιο. Απλώς φαντάσου ότι για να παίξει στην ταινία πόση προετοιμασία έκανε. Λογικά θα ασχολιόταν αρκετές εβδομάδες ίσως και μήνες με το να φτιάξει το σώμα που ταίριαζε στην ταινία με βοήθεια personal trainer και πολύ συγκεκριμένη διατροφή.

Αρχικά, να σου πω ότι αυτό που λες είναι πολύ δύσκολο να γίνει. Η πρωτεΐνη και η κρεατίνη που λαμβάνεις από τα συμπληρώματα, είναι κατά πολύ όμοια με αυτή των φαγητών. Ένας άνθρωπος όμως που γυμνάζεται σοβαρά και τηρεί διατροφή είναι πολύ δύσκολο να τηρεί πρόγραμμα χωρίς συμπληρώματα. Συν το ότι βγαίνει πολύ ακριβά. Γιατί να φάω εγώ για παράδειγμα 7 αυγά που είναι και χρονοβόρο όταν μπορώ με ένα shake πρωτεΐνης να πάρω την αναγκαία ποσότητα μετά τη γυμναστική; Για τα σοβαρά άτομα, πρώτα έρχεται η φυσική τροφή και μετά αυτά τα συμπληρώματα διατροφής (το λέει και η λέξη). Στο κάτω-κάτω, δεν είναι καθόλου επικίνδυνα. Είναι σαν τις φυσικές τροφές. Πολλοί αθλητές τα χρησιμοποιούν, έπειτα από σύσταση γιατρών αρκετοί(Όπως και ο φίλος μου που είναι ποδοσφαιριστής και του πρότεινε ο γιατρός πρωτεΐνη μαζί με γυμναστήριο για να <<γεμίσει>>). Σχετικά τώρα με το άλλο που λες. Η γυμναστική είναι μόνο μία παράμετρος. Στην αρχή συμφωνώ, έχουμε αυτό που λέμε Noob gains όπου χωρίς φαΐ παρατηρείς πως μπορείς να φουσκώνεις. Μετά από λίγους μήνες αυτό διακόπτεται όμως και μένεις στάσιμος. Οι αλλαγές πολύ ελάχιστες. Από εκεί και πέρα είναι υποχρεωτικό να δώσεις ποιοτική τροφή στον οργανισμό για να αναγκαστεί να φουσκώσει το σώμα. Εγώ είμαι θύμα αυτής της περίπτωσης. Πήρα ό,τι πήρα για λίγους μήνες και τώρα συνεχίζω και γυμνάζομαι μόνο και μόνο για να μη χάσω όσα έχω. Ελάχιστες βελτιώσεις έχω δει του 2+ τελευταίους μήνες.

Όσο για το τελευταίο, δεν αμφησβητώ τίποτα από όσα λες. Ασχολιόταν μήνες, με ένα διάσημο προπονητή (έχει ετοιμάσει και άλλους ηθοποιούς, όπως τον Chris Evans για το Captain America) και προφανώς ίδρωσε αρκετά. Σταματάω εδώ όμως γιατί έχουμε ξεφύγει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 588 μηνύματα.
Είμαι κατά των πρωτεϊνών σε κουτάκι, των κρεατίνων κλπ.

Άλλο το να τρως υγιεινά και να χτίζεις ότι έχεις, και άλλο το να παίρνεις συμπληρώματα που μαζί με το weightlifting να διπλασιάζουν τον όγκο σου.
Άλλο το να τρως ασπράδι από αυγό, κοτόπουλο, επιλεγμένη διατροφή κλπ και άλλο το να παίρνεις πακετάκια που σε μεγαλώνουν.

Και στο κάτω κάτω αν γυμνάζεσαι, κάνεις βάρη κλπ, γιατί να πάρεις επιπλέον πράγματα απλώς για να "μεγαλώσεις"?

Αλλά εγώ δεν είπα ότι ο Craig έκανε κάτι τέτοιο. Απλώς φαντάσου ότι για να παίξει στην ταινία πόση προετοιμασία έκανε. Λογικά θα ασχολιόταν αρκετές εβδομάδες ίσως και μήνες με το να φτιάξει το σώμα που ταίριαζε στην ταινία με βοήθεια personal trainer και πολύ συγκεκριμένη διατροφή.

καταρχας τα συμπληρωματα δεν προκειτα να σε 'φουσκωσουν'....δεν ειναι μαγικο ραβδακι που χτιζουν μυες....θα σου προσφερουν καλυτερη αποκατασταση και καποια ισως περισσοτερη δυναμη....αποτελεσμα αυτων ειναι ειναι οτι αν ακολουθεις σωστη διατροφη και κανεις σωστη γυμναστικη θα παρεις μυς.....αμετρητα τα παραδειγματα ατομων που παρολο που παιρνουν συμπληρωματα δεν εχουν παρει ουτε μισο κιλο μυς....οπως ειπε και fedde ,φιλος μου ποδοσφαιριστης μετα απο συμβουλη γιατρου πηρε πρωτεινη για μετα το γυμναστηριο....ε 55 κιλα ηταν 55 κιλα ειναι ακομα μετα απο 1 χρονο...η διατροφη θα σε φουσκωσει...οχι τα συμπληρωματα.....οσον αφορα τον craig πραγματικα ιδρωσε αλλα μην ξεχνας οτι ειναι και 46 ετων ...πολυ πιο δυσκολα χτιζεις στα 46 απο οτι στα 17-20 που ειμαστε εμεις.....

Αρχικά, να σου πω ότι αυτό που λες είναι πολύ δύσκολο να γίνει. Η πρωτεΐνη και η κρεατίνη που λαμβάνεις από τα συμπληρώματα, είναι κατά πολύ όμοια με αυτή των φαγητών. Ένας άνθρωπος όμως που γυμνάζεται σοβαρά και τηρεί διατροφή είναι πολύ δύσκολο να τηρεί πρόγραμμα χωρίς συμπληρώματα. Συν το ότι βγαίνει πολύ ακριβά. Γιατί να φάω εγώ για παράδειγμα 7 αυγά που είναι και χρονοβόρο όταν μπορώ με ένα shake πρωτεΐνης να πάρω την αναγκαία ποσότητα μετά τη γυμναστική; Για τα σοβαρά άτομα, πρώτα έρχεται η φυσική τροφή και μετά αυτά τα συμπληρώματα διατροφής (το λέει και η λέξη). Στο κάτω-κάτω, δεν είναι καθόλου επικίνδυνα. Είναι σαν τις φυσικές τροφές. Πολλοί αθλητές τα χρησιμοποιούν, έπειτα από σύσταση γιατρών αρκετοί(Όπως και ο φίλος μου που είναι ποδοσφαιριστής και του πρότεινε ο γιατρός πρωτεΐνη μαζί με γυμναστήριο για να <<γεμίσει>>). Σχετικά τώρα με το άλλο που λες. Η γυμναστική είναι μόνο μία παράμετρος. Στην αρχή συμφωνώ, έχουμε αυτό που λέμε Noob gains όπου χωρίς φαΐ παρατηρείς πως μπορείς να φουσκώνεις. Μετά από λίγους μήνες αυτό διακόπτεται όμως και μένεις στάσιμος. Οι αλλαγές πολύ ελάχιστες. Από εκεί και πέρα είναι υποχρεωτικό να δώσεις ποιοτική τροφή στον οργανισμό για να αναγκαστεί να φουσκώσει το σώμα. Εγώ είμαι θύμα αυτής της περίπτωσης. Πήρα ό,τι πήρα για λίγους μήνες και τώρα συνεχίζω και γυμνάζομαι μόνο και μόνο για να μη χάσω όσα έχω. Ελάχιστες βελτιώσεις έχω δει του 2+ τελευταίους μήνες.

Όσο για το τελευταίο, δεν αμφησβητώ τίποτα από όσα λες. Ασχολιόταν μήνες, με ένα διάσημο προπονητή (έχει ετοιμάσει και άλλους ηθοποιούς, όπως τον Chris Evans για το Captain America) και προφανώς ίδρωσε αρκετά. Σταματάω εδώ όμως γιατί έχουμε ξεφύγει :P

συμφωνω μαζι σου οτι τα συμπληρωματα ειναι φυσικες ουσιες που μπορεις να παρεις απο τη διατροφη σου ,αλλα σιγουρα μπορουν να προκαλεσουν προβληματα σε λαθος δοσολογιες.....για παραδειγμα πρεπει να φας μισο κιλο μοσχαρισιο κρεας για να παρεις 2 γραμμαρια κρεατινης...απο ενα συμπληρωμα παιρνεις 5 γραμμαρια σε μια δοση....αν λοιπον το παρακανεις μπορει να βρεθεις με κατεστραμμενα νεφρα.....το ιδιο και με την πρωτεινη σε μικροτερο βαθμο ομως(μη μιλησω για νιτρικα)....οσον αφορα το υπολοιπο κειμενο συμφωνω....χωρις φαι δεν βλεπειες προκοπη....προσωπικα ημουν τυχερος γιατι εχω τη δυνατοτητα να κανω 6 ποιοτικα γευματα τη μερα.....οποτε δεν πιστευω πως μου ειναι απαραιτητα τα συμπληρωματα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top