Γνωριμίες/Φιλίες στο Πανεπιστήμιο

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Ακόμη κι αν γνωρίσεις κόσμο είναι αρκετά σημαντική μια συντροφιά σε ένα άδειο, από κόσμο, σπίτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Έχω συναντήσει περιπτώσεις φοιτητών που "υιοθέτησαν" σκύλο ή γάτα. Η γνώμη που σχημάτισα είναι ότι η φοιτητική ζωή δεν είναι ότι το καλύτερο για ένα κατοικίδιο. Το ζωάκι χρειάζεται φροντίδα, βόλτες, χρόνο, χρήμα, γιατρό, εμβόλια, στοργή. Δεν νομίζω ότι η ζωή του φοιτητή, η οποία περιέχει διάβασμα, παρέες, εξόδους, εκδρομές, ξενύχτια, ταιριάζει με αυτά που έχει ανάγκη το κατοικίδιο. Δηλαδή, αν πραγματικά αγαπάτε τα ζώα, μην το τολμήσετε.

Διαβάστε πιο αναλυτικά τη γνώμη κάποιων ζωόφιλων:

https://dogw0rld.blogspot.gr/2013/10/eisai-foithths-kai-theleis-na-yiothetiseis-ena-zwaki.html

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Δε θεωρώ ότι το κατοικίδιο μες το διαμέρισμα είναι και τόσο καλή ιδέα. Ούτε για μας ούτε για κείνο.
Προσωπικα και απο τους γνωστους μου δεν θα υπηρχε ποτε το ειδος σνομπαριας που λετε
Δεν ειναι σωστο να υπαρχει ρατσισμος ακομα και στις περιοχες της ελλαδας
Εγω αν με το καλο σπουδασω γιαννενα ξερω οτι το 80% ειναι απο βορεια ελλαδα
Εγω ο νοτιος θα εχω προβλημα δηλαδη?? Δεν στεκει..
Τελος μια ερωτηση που μπορει να την απαντησει μεγαλυτερος..
Εγω αρχιζω μαθηματα 5 οκτωβρη
Πρεπει ποσες μερες ποιο νωρις να παω?

Μην ανησυχείς. Στα Γιάννενα έχει παιδιά απ' όλη την Ελλάδα, ειδικά στη σχολή σου.
Αν έχεις ήδη παρέα, αν περνάει κάποιος φίλος εκεί, πήγαινε πιο νωρίς. Κι εγώ 5 Οκτώβρη ξεκινάω μαθήματα, λέω να ανέβω κανά-δυο βδομάδες πιο πριν Αθήνα, δηλαδή μέσα στην βδομάδα που ακολουθεί τις εκλογές. Να κάνουμε και λίγο τουρισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Καλά βρε δεν λέω να γνωρίσω και ολο το ΕΚΠΑ, απλά ρωτάω για να ξέρω αν είναι σχετικά εύκολο να προκύψουν νέες φιλίες :)

Ναι έχω ενημερωθει για τις παρατάξεις και σίγουρα δεν έχω σκοπό να μπλέξω!!!

Ναι, μην ανησυχείς, στο πανεπιστήμιο που είναι πιο πολλά τα άτομα, είναι πιο εύκολο να αποκτήσεις φιλίες σε σχέση με το σχολείο.
Θυμάμαι το Σεπτέμβρη του 1995 (είμαι και λίγο γιαγιούλα:P) που πέρασα στη Νηπιαγωγική κι εμένα αυτό με απασχολούσε. Τελικά ήταν τόσο εύκολο που δεν το περίμενα. Πάω την πρώτη μέρα στο μάθημα, βλέπω μια κοπέλα που καθόταν μόνη της στο κυλικείο της σχολής και τη ρώτησα αν μπορώ να καθίσω, μιας και δεν είχε άλλες θέσεις. Ε, πιάσαμε κουβέντα και μετά το τέλος του μαθήματος πήγαμε και για καφέ. Μετά άνοιξε ακόμα ο κύκλος μας. Συν τοις άλλοις εκείνες οι φιλίες κρατησαν.

Και τώρα το μεταπτυχιακό μου είναι εξ αποστάσεως, 5 παρακολουθήσεις ανά θεματική ενότητα. Παρ' όλα αυτά δημιούργησα νέές φιλίες (και όχι μόνο....:P). Παίζει ρόλο βέβαια και πόσο θέλει ο/η καθένας/μία να δημιουργήσει καινούριες φιλίες. Αυτοί/ες βέβαια που προτιμούν την απομόνωσή τους και δεν θέλουν παρέες θέλω να πιστεύω ότι είναι ελάχιστοι/ες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john_doe

Δραστήριο μέλος

Ο john_doe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Εγώ είμαι της άποψης ότι δεν πρέπει να επικεντρωνόμαστε στις φιλίες κατά τη διάρκεια των σπουδών μας, αφού αυτό που προέχει είναι να πάρουμε πτυχίο με άριστα, πράγμα που θα μας επιτρέψει να κάνουμε αργότερα μεταπτυχιακό με υποτροφία στο εξωτερικό, όπου εξυπακούεται ότι θα κάτσουμε για καριέρα. Για προπτυχιακές φιλίες, και ένα γεια με τον ντελιβερά είναι υπεραρκετό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrMimi

Νεοφερμένος

Η DrMimi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Για προπτυχιακές φιλίες, και ένα γεια με τον ντελιβερά είναι υπεραρκετό.

Συμβουλές για το πως να γίνετε μισάνθρωποι.....ευχαριστούμε δεόντως!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Εγώ είμαι της άποψης ότι δεν πρέπει να επικεντρωνόμαστε στις φιλίες κατά τη διάρκεια των σπουδών μας, αφού αυτό που προέχει είναι να πάρουμε πτυχίο με άριστα, πράγμα που θα μας επιτρέψει να κάνουμε αργότερα μεταπτυχιακό με υποτροφία στο εξωτερικό, όπου εξυπακούεται ότι θα κάτσουμε για καριέρα. Για προπτυχιακές φιλίες, και ένα γεια με τον ντελιβερά είναι υπεραρκετό.

Σ' αυτό δεν έχεις άδικο και μπράβο σου που είσαι συνειδητοποιημένος, ο βασικός και πρώτιστος σκοπός των σπουδών είναι η επαγγελματική αποκατάσταση και γιατί όχι; Και η ακαδημαϊκή καριέρα. Δεν είπε κανείς/μία να το ρίξουμε στις βόλτες και να παραμελήσουμε τα μαθήματα, αλλά δεν τρεχει τίποτα να πας ένα Σάββατο να πιείς ένα ποτό με την παρέα σου κι από τους/τις φίλους/ες παίρνουμε άλλου είδους ερεθίσματα. Κι εγώ πάντοτε ήμουν (και συνεχίζω και τώρα που είμαι αρκετά μεγάλη) πολύ επιμελής φοιτήτρια και έχω τις φιλοδοξίες μου ως άνθρωπος, αυτό όμως δεν με εμποδίζει να εχω και τις φιλίες μου και τη σχέση μου, απλώς διαλέγω ανθρώπους, που έχου παρόμοιους στόχους μ' εμένα, όχι από σνομπισμό, αλλά για να υπάρχει κατανόηση στο ότι χρειάζομαι αρκετό χρόνο για διάβασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foithths1985

Νεοφερμένος

Ο foithths1985 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
γενικως ημουν παρα πολυ κομπλεξικος σε αυτα τα θεματα.με τις κοπελες δεν μπορουσα ποτε να γινω φιλος γιατι παντα τις εβλεπα ερωτικα αν ηταν πολυ ομορφες εκτος και ηταν τελειως ασχημη οποτε απλα προσπαθουσα να παρω καμια σημειωση.για τα αγορια παντα προσπαθουσα να τα ξεπερασω δειχνοντας οτι ειναι πιο μαγκας οποτε σιγουρα ειχα δυσκολιες.ειμαι ειλικρινης και οχι σαν πολλους που λεγανε ελα μωρε ημουν ο καλυτερος φοιτητης παρεες και ιστοριες για αγριους.και μην μου πει κανεις οτι μπορει να υπαρξει φιλια γυναικας με αντρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
και μην μου πει κανεις οτι μπορει να υπαρξει φιλια γυναικας με αντρα.

Όσο γι' αυτό ο/η καθένας/μία μπορεί να έχει την προσωπική του άποψη.:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foithths1985

Νεοφερμένος

Ο foithths1985 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Όσο γι' αυτό ο/η καθένας/μία μπορεί να έχει την προσωπική του άποψη.:eek:

φυσικα και μπορει αλλα επιτρεψε με να θεωρω αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
φυσικα και μπορει αλλα επιτρεψε με να θεωρω αυτο

Τι λόγο εχω να σου το απαγορεύσω;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foithths1985

Νεοφερμένος

Ο foithths1985 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.

elena00

Νεοφερμένος

Η elena00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέραααα:P Ας μπω κατευθείαν στο θέμα : πέρυσι πέρασα σε μια σχολή στην Αθήνα αλλά λόγω ενός σοβαρού προσωπικού προβλήματος,δεν πήγαινα συχνά στα μαθήματα,δλδ 1 φορά το μήνα το πολύ:redface: Τουλάχιστον,συμμετείχα κανονικά στις εξετάσεις του Φεβρουαρίου όπως και σε αυτές τώρα και έχω περάσει αρκετά μαθήματα. Το Σεπτέμβρη θα δώσω και άλλα που χρωστάω,οπότε θα ξεκινήσω το δεύτερο έτος με λίγα χρωστούμενα. Το θέμα μου είναι ότι λόγω της απουσίας μου από τη σχολή,δεν κατέστη δυνατόν να γνωρίσω άτομα,να κάνω παρέες και τα σχετικά. Από τον Οκτώβρη που θα μπω στο δεύτερο έτος φοβάμαι ότι επειδή όλοι θα έχουν σχηματίσει την παρέα τους από το πρώτο έτος,δεν θα δέχονται νέα μέλη.. Τι μπορώ να κάνω για να προσεγγίσω συμφοιτητές μου στο αμφιθέατρο και να ενταχθώ σιγά-σιγά σε μια παρέα( εφ'οσον κολλήσουμε μεταξύ μας)? Οποιαδήποτε συμβουλή είναι καλοδεχούμενη,είμαι τρομερά αγχωμένη για το συγκεκριμένο θέμα..από την άλλη,λεω,δεν μπορεί,όλο και κάποια ανοιχτή παρέα θα υπάρχει,δεν γίνεται ΟΛΕΣ να είναι κλίκες:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Δεν ισχύει αυτό που λες. :) Εγώ μέχρι και τώρα που γιάγιεψα γνωρίζω άτομα, βγαίνουμε για καφέ, έχουμε καλές σχέσεις.
Απλά θα πας μια μέρα στο αμφιθέατρο και θα πεις "Γεια είμαι η Έλενα.", καλαμπούρισε λίγο για τον καθηγητή, για το μάθημα. Πες ότι είσαι 2ο και επειδή δεν παρακολουθούσες, δεν ξέρεις κανέναν, με χαμόγελο και όχι ηττοπάθεια. Στην αρχή θα μιλάτε στα μαθήματα, θα κάθεστε μαζί, θα βγαίνετε στα διαλείμματα. Με τον καιρό πρότεινε κι εσύ για κανέναν καφέ ή να κάνετε μαζί εργασία ή να διαβάσετε μαζί. Δεν είναι πολύ δύσκολο... Αν είσαι χαμογελαστή και ευχάριστη δεν πρόκειται να μείνεις μόνη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ευλιγιστούλης

Νεοφερμένος

Ο Ευλιγιστούλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
εγω παντως στα 2 χρονια που εχουν περασει στο πανεπιστημιο, μονο ενα ατομο εχω φιλο, ειμαστε φιλοι φιλοι ομως. κανεναν αλλον, ολοι οι αλλοι ειναι απλοι γνωστοι που λεμε απλως ενα γεια.. δυσκολες οι φιλιες :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Naah, εμείς τις κάνουμε δύσκολες. Δεν χρειάζεται όλοι οι φίλοι σου να είναι άτομα που τους εμπιστεύεσαι την ζωή σου και λέτε τα πάντα μεταξύ σας. Υπάρχουν και αυτοί, αλλά είναι λίγοι (και είναι λογικό). Μετά υπάρχουν οι παρέες της σχολής, τα άτομα που θα μαλακιστείτε στα κενά, θα πάτε για κανένα καφέ μετά το μάθημα ή για καμιά μπύρα το σ/κ. Κι αυτοί καλοί είναι, κοινωνικά όντα είμαστε, και καλό είναι να μην είμαστε υπερεκλεκτικοί από τα early 20s. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ευλιγιστούλης

Νεοφερμένος

Ο Ευλιγιστούλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
φιλος σημαινει οτι τον εμπιστευομαι (οσο αυτο ειναι δυνατον) και οχι καποιος τυχαιος, καποιος που θα παω απλα για ενα καφε ειναι γνωστος οχι φιλος. επισης παρεες της σχολης οπου θα παμε για καφε η μπυρα δεν παιζει, ισως δεν ταιριαζω η δεν ξερω εγω τι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Εδώ λέμε για παρέες νομίζω, όχι για αδερφές ψυχές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ευλιγιστούλης

Νεοφερμένος

Ο Ευλιγιστούλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
ενταξει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
φιλος σημαινει οτι τον εμπιστευομαι (οσο αυτο ειναι δυνατον) και οχι καποιος τυχαιος, καποιος που θα παω απλα για ενα καφε ειναι γνωστος οχι φιλος. επισης παρεες της σχολης οπου θα παμε για καφε η μπυρα δεν παιζει, ισως δεν ταιριαζω η δεν ξερω εγω τι.
Κανένας δεν πρόκειται να γίνει φίλος σου -με την έννοια που το εννοείς- από τη μία μέρα στην άλλη. Αναγκαστικά, θα πρέπει πρώτα να περάσετε από τη φάση των τυχαίων, απλών γνωστών και να πάτε για έναν και δύο και τρεις καφέδες. Μετά θα πάτε και για καμιά ταινία, καμια εκδρομή, θα βγείτε βράδυ και τα υπόλοιπα έρχονται από μόνα τους. Αναγκαστικά, έτσι είναι η ζωή. Όταν ήμουν 4-5 πήγαινα σε άγνωστα παιδάκια και τους έλεγα "γεια σου, με λένε Μαρία, θέλεις να γίνουμε φίλοι;" Όσο περνούν φυσικά τα χρόνια, τα πράγματα παύουν να είναι τόσο απλά, και οι ανθρώπινες σχέσεις γίνονται πιο -ας μην το πούμε δύσκολες, ας πούμε- απαιτητικές. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top