Γνωριμίες/Φιλίες στο Πανεπιστήμιο

evelin19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η evelin19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
γεια σας παιδια ειμαι πρωτοετης φοιτητρια β εξαμηνου κ αγχωνομαι πολυ για τις γνωριμιες μου εκει.....εσεις εχετε εμπειρια απο γνωριμιες πως σας φανηκαν σαν πρωτη μερα??????:redface::redface::redface::redface::redface::redface::redface::redface::redface::redface::redface::redface::redface::redface::redface::bye::bye::bye::bye::bye::bye::bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GStef

Νεοφερμένος

Ο GStef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Βασικά αν και δεν είμαι πρωτοετής, έχω ακούσει από φίλους πως δεν είναι κάτι το δύσκολο να κάνεις παρέες, αρκεί φυσκά να μην είσαι freak :P Το μόνο που χρειάζεται είναι απλά να είσαι ο εαυτός σου και γενικά να πιάνεις εύκολα κουβέντα και να μπορείς να μπεις σε μια κουβέντα (βέβαια με μέτρο αλλιώς γίνεσαι ο πρηχτης :P). Και στο κάτω κάτω σκέψου ότι ανάμεσα στους πρωτοετείς σχεδόν όλοι είναι άγνωστοι μεταξύ τους, οπότε πάνω κάτω όλοι βρίσκονται στην ίδια θέση με εσένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chaoscrum

Νεοφερμένος

Ο chaoscrum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
αν ντρεπεσαι να μιλισεις θα τα βρεις λιγο σκουρα και πολυ πιθανον να εχεις μικρο αριθμο φιλλων-γνωστων.
Αν εισαι απο το αλλο φρουτο δεν θα εχεισ κανενα προβλημα.
Συμβουλη μου σαν Αετης , πηγαινε εκει και μιλα αν θεσ να πεις κατι, μην το σκευτεις 2η φορα.

Εγω το πρωτο ατομο που βρηκα ηταν ενας θεσσαλονικιος με μοηκανα και μποτες.

ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ. ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΟΕΤΗΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΣΥ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
γεια σας παιδια ειμαι πρωτοετης φοιτητρια β εξαμηνου κ αγχωνομαι πολυ για τις γνωριμιες μου εκει.....εσεις εχετε εμπειρια απο γνωριμιες πως σας φανηκαν σαν πρωτη μερα??????:redface::redface::redface::redface::redface::redface::redface::redface::redface::redface::redface::redface::redface::redface::redface::bye::bye::bye::bye::bye::bye::bye:

Σίγουρα το να βρίσκεσαι σε μια αίθουσα με 200 - 300 αγνώστους δεν είναι και ό,τι πιο εύκολο, ειδικά όταν, ως πρωτοετής, έχεις και το άγχος του πρώτου καιρού στη σχολή. Αν στο τμήμα σου έχει περάσει κάποιος παλιός σου συμμαθητής ή ακόμη και φίλος, θα είσαι τυχερή. Συνήθως, βέβαια, δεν συμβαίνει αυτό. Δεν χρειάζεται να πανικοβληθείς όμως! Θα καθήσεις κι εσύ στο έδρανό σου, θα έρθουν άλλα παιδιά να κάτσουν δίπλα σου, θα πιάσετε μια μικρή κουβέντα με ερωτήσεις του τύπου "από που είσαι?", "ήταν αυτή η σχολή η πρώτη σου επιλογή?", "γιατί επέλξες να σπουδάσεις το τάδε αντικείμενο?" κλπ. και έστι θα κάνεις τις πρώτες σου γνωριμίες... κάπως συμπτωματικά δηλαδή. Στο μέλλον θα γνωρίσεις σιγά- σιγά και άλλους συμφοιτητές σου. Μπορεί μαλιστα αυτούς που έτυχε να γνωρίσεις πρώτους λόγω μιας συγκυρίας (π.χ. λόγω του οτι ψάχνατε την ίδια αίθουσα ή έτυχε να καθήσετε δίπλα κλπ) να μην τους συναναστρέφεσαι και τόσο, αν δείς πως δεν ταιριάζετε. Γενικώς πάντως δεν υπάρχει λόγος άγχους. Αν είσαι κοινωνική, θα κάνεις γρήγορα παρέες. Εξ'άλλου, και οι υπόλοιποι πρωτοετείς θα είναι, οπότε και αυτοί θα θέλουν να κάνουν κάποιες φιλίες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pennyy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
λοιπον
σε λιγοτερο απο ενα μηνα
ξεκιναμε
πιστευεται οτι θα ειναι ευκολο να κανουμε γνωριμιες ?
πως το φανταζεστε ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Όλοι στην ίδια μοίρα θα είστε, δηλαδή άγνωστοι μεταξύ αγνώστων οπότε μην αγχώνεστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pennyy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
εγω το βλεπω να μενω μονη μου τελιως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karotenia

Δραστήριο μέλος

Η karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
βασικα στην αρχη λογω το οτι δεν θα ξερουμε κανενα θα κανουμε ευκολα παρεες!!!Θα ρωταμε το ονομα ,την πολη και μετα θα βγαινουμε για καφε ετσι θα κανουμε με πολλα ατομα παρεα...................μετα θα ξεχωρισουν ποιοι εχουν τα ιδια ενδιαφεροντα με εμας, τις ιδιες ανησυχιες και θα δεθουμε περισσοτερο. ο καιρος θα δειξει!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pennyy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
μου αρεσει που ειστε ολοι αισιοδοξοι
μονο εγω δεν ειμαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Στο σχολείο δηλαδή πώς έκανες παρέες; Ίδια πράγματα κι εδώ. Απλά ό,τι κάνεις στους 1-2 πρώτους μήνες. Μετά κλείνει το κατάστημα. x.X
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasrousmath

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
pennyy αρχικά κουλαρε.......
χαχαχαχα
όλοι περασαμε απο αυτη τη φάση.......
Λοιπόν, γνωρίζεις ατομα πολύ εύκολα.....Απο την μερα της εγγραφης επίσης ξεχωρίζεις μερικα...
Εγω την μερα της εγγραφης μου γνωρισα ενα παιδι και τωρα είμαστε κολητάρια........
Αρχικά εκανα παρέα μονο με αυτό το παιδι.....Περίπου ενα μήνα....
Μετα που μπήκα στο κλίμα, παρεπιπτώντος το πρωτο έτος εχει πολυ πρωινο ξύπνημα, ξεθάρεψα.....
Βασικά είναι εύκολη η γνωριμία......Κάθεσαι στο αμφιθέατρο, προσπαθείς να καταλάβεις τι λέει και κυρίως τι γράφει ο καθήγητης.....Πολλές φορές δεν βλέπεις, βλέπεις απο τον διπλανο και εγω εύχομαι να είναι διπλανη ( χεχεχεεχ ) και έτσι είναι ενας τρόπος να ανταλλάξεις βλέμμα και μετα μαθαίνεις το όνομα του ή της.....Είναι ακόμη πιο εύκολο αν μπεις σε κάποια φοιτητική παράταξή, εγώ δεν το έχω κάνει.....
Να σου πω, εγώ μεχρί τον Νοέμβρη, αρχες Νοέμβρη δεν ήξερα ανθρωπό, παρα μόνο το παιδι απο τις εγγραφες.....
Μετά ξεθάρεψα και έμαθα όσους απο το πρώτο ετος πατουσε στην σχολή.......Σχεδόν παραπάνω απο τα μισά ατομα, στο σύνολο των 350 περίπου ατόμων του έτους μου.....Μετά έμαθα όλα τα παιδιά απο το έτος μου και επεκτάθηκα και σε ανώτερα έτη.....!!!!
Μολονότι δεν είμαι πολύ κοινωνικός, είμαι λιγο ντροπαλούλης, γνωρισα και γνωρίζω πολλά παιδια.....
Πάντως θα δεις πολλά παιδια, καθε λογής άτομο........Καθε καρυδιάς καρύδι που λενε και στο χωριό μου....!!!
Ποτε μην εμπιστευεσαι απο την πρωτη γνωριμία τα πάντα ή έστω πολλά για τον εαυτό σου.....
Κράτα μια πισινή.....!!!
Με τον καιρό θα κάνεις φίλους με την πραγματικη εννοια............
Καλη αρχή και αισιοδοξία....!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pennyy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
μακαρι να εχεις δικιο
να μας πουν κ αλλοι
που τα εχουν περασει τις εμπειριες τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasrousmath

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Στο σχολείο δηλαδή πώς έκανες παρέες; Ίδια πράγματα κι εδώ. Απλά ό,τι κάνεις στους 1-2 πρώτους μήνες. Μετά κλείνει το κατάστημα. x.X

Έχει δίκιο ο φίλος Γιώργος.....
Ότι κάνεις τους πρώτους 2 αντε 3 μήνες.....
Μετά, όσες γνωριμίες κι αν κάνεις δεν θα είναι φίλοι.....
Αποδεδειγμένα πράγματα.....χαχαχα
---------------------------------------------------------------------------
μακαρι να εχεις δικιο
να μας πουν κ αλλοι
που τα εχουν περασει τις εμπειριες τους

Παντως εγώ που ηθελα τρελά να περάσω Ιατρική και μετά την φυσική τα είχα βάψει μαυρα και ελεγα πως εχασα τα παντα, όλους τους κόπους και όλο το διάβασμα, όλα αυτά πήγαν χαμένα......Τελικά, έμαθα πολλά πράγματα ως φοιτητής πια και κυρίως γνώρισα πολλά άτομα και.....εκανα και κολητάρι....!!!:):):)
Θέλω να πω ότι όλα γίνονται για κάποιο λόγο.....
Ακόμη κι αν δεν τον βλέπουμε στην αρχή καθαρα.....

Τωρα εγω θα δώσω πανελλήνιες παράλληλα με την σχολή μπας και περάω Ιατρική που είναι όνειρο μεγάλο.....
Αν περάσω αυτό που θα μου μείνει απο το μαθηματικό είναι τα φιλαράκια μου......
Περιμένω να δω κι άλλες εμπειρίες και απόψεις σχετικά με το θέμα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

johnnynoisemaker

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
να πω την αληθεια δεν ειναι μονο η penny που σκεφτεται αυτα...και εγω τα εχω σκεφτει γιατι...ε ειχα βολευτει γυαμνασιο λυκειο τους ηξερα ολους και τωρα...μου φαινεται καπως που δεν ξερω κανεναν...παρολο που εχω αλλαξει πολλα σχολεια στην ζωη μου...μαλλον βολευτηκα τα τελευταια χρονια:P
hmm...:hmm:κακως!επρεπε να αλλαξω κανα δυο ακομα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Έχει δίκιο ο φίλος Γιώργος.....
Ότι κάνεις τους πρώτους 2 αντε 3 μήνες.....
Μετά, όσες γνωριμίες κι αν κάνεις δεν θα είναι φίλοι.....
Αποδεδειγμένα πράγματα.....χαχαχα
Γιατί μόνο τους πρώτους 2 μήνες????????
Πώς θα προλάβεις να γνωρίσεις τόσα άτομα μέσα σε τόσο λίγο χρονικό διάστημα και να δεις ποιοι είναι οι πραγματικοί φίλοι??????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasrousmath

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Γιατί μόνο τους πρώτους 2 μήνες????????
Πώς θα προλάβεις να γνωρίσεις τόσα άτομα μέσα σε τόσο λίγο χρονικό διάστημα και να δεις ποιοι είναι οι πραγματικοί φίλοι??????
Φίλη μου pop corn, μμμμμ και πεινάω.......χαχαχαχαχα
Εχεις δίκιο, η φιλία θέλει χρόνο, αλλά δεν ξέρω.......Απλά κολλάς με τα άτομα της "πρώτης επαφής" με έναν μαγικό τρόπο.....
Δεν ξερω πως....
Ισως το διαπιστώσεις και εσύ.....
Αυτο έχει δείξει πάντως η δικιά μου εμπειρία.....
Γνωρισα και γνωρίζω πολύ καλά παιδιά, αλλα δεν γίνεται να είμαστε φίλοι, εννοώ με την έννοια οπως την ορίζουν τα λεξικά.....:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Φίλη μου pop corn, μμμμμ και πεινάω.......χαχαχαχαχα
Εχεις δίκιο, η φιλία θέλει χρόνο, αλλά δεν ξέρω.......Απλά κολλάς με τα άτομα της "πρώτης επαφής" με έναν μαγικό τρόπο.....
Δεν ξερω πως....
Ισως το διαπιστώσεις και εσύ.....
Αυτο έχει δείξει πάντως η δικιά μου εμπειρία.....
Γνωρισα και γνωρίζω πολύ καλά παιδιά, αλλα δεν γίνεται να είμαστε φίλοι, εννοώ με την έννοια οπως την ορίζουν τα λεξικά.....:P:P
Φίλε Κώστα άσε τα λεξικά στην άκρη και μην απορρίπτεις ανθρώπους απλώς επειδή δεν γνωριστήκατε από την αρχή. Ενδεχομένως να χάσεις από φίλους ανθρώπους με τους οποίους να εχεις πολλά κοινά.
Μ' εναν πολύ καλό μου φίλο είμασταν συμμαθητές από Α' Γυμνασίου και ξαφνικά στην Β' Λυκείου κολλήσαμε και αρχίσαμε να κάνουμε πολυ παρέα. Δεν ειχαμε γνωρίσει πραγματικά ο ενας τον άλλο μέχρι τότε.
Αντίθετα έχω μετανιώσει για τον ενθουσιασμό που είχα δειξει σε κάποια άτομα από την πρώτη στιγμή και στη συνέχεια αποδείχθηκε ότι έκανα λάθος.
Για αυτό σου λέω αυτά τα πράγματα θέλουν χρόνο. Σίγουρα κάποιοι άνθρωποι θα σου κάνουν κλικ από την 1η στιγμή. Μπορεί να συνεχίσεις μαζί τους μπορεί και όχι. Αργότερα τα πράγματα ξεδιαλύνουν κάπως...
Ουφ! Ψιλοαγχωθηκα τώρα...
:popcorn: Ρε εχει και ανθρωπάκι "ποπ κορν"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
O Κώστας ο συνάδελφος αποπάνω, ψάχνει να καθήσει δίπλα σε φοιτήτρια...που αντί για το τετράδιο να βλέπει το μπούστο της. :D :laugh: (ατιμούλικο :p :D)

Όντως παίδες εν τι καμίνω του άγχους, κουλάρετε και μην σκάτε. Όλοι και όλες τον πρώτο καιρό ψάχνουν γνωριμίες στα πλαίσια της κοινωνικοποίησης που είναι απαραίτητο στοιχείο και για την φοιτητική επιβίωση. Οι γνωριμίες θα γίνουν χωρίς να το καταλάβετε. Από ένα ασήμαντο θέμα κάποιο πρωί τις πρώτες ημέρες (π.χ. σε ποιο αμφιθέατρο έχουμε μάθημα, ποιος καθηγητής κάνει στο τάδε αμφιθέατρο μάθημα...κτλ) θα ξεδιπλωθείτε και σιγά σιγά το ένα θέμα θα φέρει το άλλο...κοκ. Δηλαδή, θα επεκταθείτε σε γνωριμίες και συστάσεις. Και με τον καιρό αφού θα βλεπόσαστε συνέχεια, θα αποκτήσετε μεγαλύτερη οικειότητα. Και πάει λέγοντας. Θυμάστε όταν πρωτογνωρίσατε τους φίλους σας στο σχολείο; Εκείνη την θρυλική ερώτηση με την αφοπλιστική αθωότητα: «θες να παίξουμε κρυφτό»; «έλα να παίξουμε μήλα με την Μαρία και την Γιάννα», «θέλεις να παίξεις μαζί μας;»..κτλ. Μόνο που τώρα αντί να κάνετε τέτοιες ερωτήσεις, θα μιλάτε περί ανέμων και υδάτων, περί ποντικών και γάτων....και το "χτένισμα" της όψης από την κορυφή μέχρι τα νύχια, θα αρχίσει (τακτική φοιτητριών :P). Θα δείτε, θα σας αρέσει. Έχει απίστευτη πλάκα. Με αφορμή την τελευταία γραμμή στον πίνακα που δεν είδες επειδή έσβησε ο καθηγητάς, μπορείς να γνωρίσεις έναν αληθινό φίλο ή μια αληθινή φίλη (εν καιρώ). Το θέμα είναι να το επιδιώκετε...και να μην κινείστε σαν να σφίγγεστε για να μην σας φύγει καμιά κλανιά. Χαλαρώστε αγαπητοί φίλοι μου. Ώριμα παιδιά είστε...

Υ.Σ.: Θυμάμαι κάτι παιδιά στο πρώτο έτος, που έρχονταν 8:00 το πρωί για μάθημα, με στριφτό τσιγάρο για να πουλήσουν μούρη στις "αθώες" φοιτήτριες. Μετά που δεν προέκυψε κάτι, το έκοψαν, γιατί μάλλον ήθελαν μηνιάτικο για τσιγάρα πολυτελείας. :D :laugh: Θα δείτε και μαλακίες με το κιλό από "ανώριμους" και "ανώριμες" που θέλουν την προσοχή των άλλων (φτηνοί γκομενοελκυστές).

Σύσταση προς φοιτήτριες: Μην εκλαμβάνετε την πρώτη γνωριμία ως πέσιμο και αρχίστε τα σουξουμούξου. Έχω δει και αυτό και έχω φρικάρει. Δεν θέλουν όλοι να σας ερωτευτούν. Δεν σας θέλουν καν. Μια απλή γνωριμία θέλουν σε έναν μαζικό χώρο εργασίας. Αν δεν σπάσει ο πάγος, δεν λέει. Η τυπικότητα για τους Εγγλέζους. Εμείς είμαστε μεσογειακοί...με ένα χαμόγελο ρίχνουμε και γκόμενα άμα λάχει. Τι πιο ωραίο από ένα μεγάλο καλημέρα και μονολεκτικές ερωτοαπαντήσεις, αστεία,...κτλ το πρωί έξω από την αίθουσα μαθήματος, στους μισοξαπλωμένους παρεβρισκόμενους φοιτητές που περιμένουν για μάθημα στο παγκάκι με το μάτι βαρύ από την νύστα, τον αχνιστό καφέ...κτλ; :D Θα με θυμηθείτε...

Καλή αρχή και μην το ψειρίζεται τόσο πολύ. Το αυθόρμητο, το άγνωστο και το τυχαίο στην ζωή, δίνει χρώμα. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
Η δική μου εμπειρία λέει πως συνήθως οι πρώτες παρέες δεν είναι αυτές που κολλάς. Συγκεκριμένα εγώ τη βασική μου παρέα που είμαστε μαζί όλη την ώρα μέχρι και σήμερα την έκανα λίγο πριν τα Χριστούγεννα. Χρειάζεται χρόνος για να βρεις με ποιον ταιριάζεις πραγματικά. Το ότι βρίσκεις όμως παρέα δεν σημαίνει ότι κλείνουν οι πόρτες. Πάντα να είστε ανοιχτοί σε καινούριες γνωριμίες. Ποτέ δεν ξέρετε πότε θα γνωρίσετε έναν πολύ καλό φίλο.

Όσο για τις πρώτες μέρες του πανεπιστημίου και να μην θέλετε να κάνετε γνωριμίες, θα κάνετε! Είναι ο κανόνας! Όλοι είναι μόνοι τους, κανένας δεν ξέρει κανέναν και όλοι ψάχνουν παρέα! Αρπάξτε λοιπόν την ευκαιρία και μιλήστε σε όλους! Από όλα τα έτη, μην κολλάτε μόνο στους πρωτοετείς. Το πανεπιστήμιο είναι η τέλεια στιγμή να βγείτε απ' το καβούκι σας και να αρχίσετε τη ζωή σας ως ημι-ανεξάρτητοι(γιατί ακόμα σας πληρώνουν) πλέον ενήλικες! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
αρχίσετε τη ζωή σας ως ημι-ανεξάρτητοι(γιατί ακόμα σας πληρώνουν) πλέον ενήλικες! :)

Η περίπτωση να πιάσει κάποιος δουλειά δεν ορίζετε?:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top