Γνωριμίες/Φιλίες στο Πανεπιστήμιο

Dmzk

Δραστήριο μέλος

Ο Dmzk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 451 μηνύματα.
Εγώ είμαι πρώτο έτος,γνώρισα ένα παιδί πολύ καλός και κουλ τύπος γράφει και στο ischool αλλά με εγκατέλειψε για 10%.Έτσι έμεινα μόνος και έρημος ευτχώς το καλοκαίρι ήρθε και η σχολή τελείωσε επόμενη ζαριά στο επόμενο έτος ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Ενας καλος τροπος να κανεις παρεες ειναι η κομματικη ζωη.
Μπορεις να κανεις αρκετους φιλους εκει, αλλα συμφωνα με την εμπειρια μου , οι περισσοτερες δεν θα κρατησουν μακροχρονια.







Αυτοί είναι απλά κομματικοί φίλοι, που μεταξύ τους μπορεί να μην έχουν κανένα άλλο κοινό σημείο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Ενας καλος τροπος να κανεις παρεες ειναι η κομματικη ζωη.
Μπορεις να κανεις αρκετους φιλους εκει, αλλα συμφωνα με την εμπειρια μου , οι περισσοτερες δεν θα κρατησουν μακροχρονια.

Αληθεύουν όλα όσα λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lenovo_lover

Νεοφερμένος

Η lenovo_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Εχω βρεθεί σε διάφορους χώρους και μέρη, καθώς και στην σχολή που φοιτώ. Κατι παραμενει κοινό σε όλα αυτα. Τι ειναι αυτό; Η αποψη που έχει για εμας ο ανδρικός πληθυσμος.Καχύποπτοι πρωτού καν σε γνωρίσουν. Και απο την στιγμη που θα σε γνωρίσουν, μέσα στις υποψίες για το αν του λες ψεμματα, με ποια παρεα βγηκες, με ποιους ανταλλαξες μηνυματα, τι φόρεσες και γιατί το φόρεσες αφού ξέρεις οτι προκαλει, γιατι βάφτηκες έντονα, γιατί δεν του εστειλες μηνυμα ή δεν τηλεφωνησες τις προηγουμενες x ώρες και η λίστα τέλος δεν εχει. Περα απο αυτό όμως, πιστεύουν ακράδαντα οτι δρουμε ως υπολογιστικές μηχανές. Οτι το πρώτο μας κριτήριο απεναντί τους είναι το πόσα θα μας δωσουν. Πόσα δώρα, πόσα κοπλιμέντα, πόσες βόλτες, πόσες εκπληξεις πασης φύσεως. Οτι αυτός ειναι ο σκοπός μας. Οτιδήποτε υλικό...και εφοσον μας το δωσουν...τοτε ίσως ξυπνήσει μεσα μας και κάποιο συναίσθημα.
Δεν λεω οτι δεν υπαρχουν εκμεταλλεύτρες -ολες μας εχουμε γνωρίσει- αλλά γιατι μπαίνουμε όλες στην ίδια κατηγορία με αυτές; Γιατι πρεπει να φάμε στη μάπα ολες τις προκαταλήψεις τους οι οποιες εχουν φτάσει σε σημείο ρατσισμού θα έλεγα απεναντι στο φυλο μας; Μερικούς δεν χρειάζεται καν να τους μιλήσεις για να αντιληφθείς τα παραπάνω.Τα λέει ολα το υποτιμητικό βλέμμα τους. Και μάλιστα αποκτούν αυτην την "αποψη" απο πολύ μικρή ηλικία, πριν καν τα 18 θα ελεγα και πορεύονται με αυτη.Την ενδυναμώνουν οι αντροπαρέες τους σε συζητήσεις-θάψιμο και ετσι ενστερνίζονται ακομη περισσότερο αυτη την ιδεα. Μόνη μου δεν μπορώ να αλλάξω στο σύνολό τους αυτή την άποψη. Χρειάζεται να προσπαθήσουμε όλες. :ermm: :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
Γιατι πρεπει να φάμε στη μάπα ολες τις προκαταλήψεις τους οι οποιες εχουν φτάσει σε σημείο ρατσισμού θα έλεγα απεναντι στο φυλο μας;

ξαναδιάβασε το κείμενό σου, μπορεί να δεις ότι κάνεις κι εσύ το ίδιο λάθος. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Εχω βρεθεί σε διάφορους χώρους και μέρη, καθώς και στην σχολή που φοιτώ. Κατι παραμενει κοινό σε όλα αυτα. Τι ειναι αυτό; Η αποψη που έχει για εμας ο ανδρικός πληθυσμος.Καχύποπτοι πρωτού καν σε γνωρίσουν. Και απο την στιγμη που θα σε γνωρίσουν, μέσα στις υποψίες για το αν του λες ψεμματα, με ποια παρεα βγηκες, με ποιους ανταλλαξες μηνυματα, τι φόρεσες και γιατί το φόρεσες αφού ξέρεις οτι προκαλει, γιατι βάφτηκες έντονα, γιατί δεν του εστειλες μηνυμα ή δεν τηλεφωνησες τις προηγουμενες x ώρες και η λίστα τέλος δεν εχει. Περα απο αυτό όμως, πιστεύουν ακράδαντα οτι δρουμε ως υπολογιστικές μηχανές. Οτι το πρώτο μας κριτήριο απεναντί τους είναι το πόσα θα μας δωσουν. Πόσα δώρα, πόσα κοπλιμέντα, πόσες βόλτες, πόσες εκπληξεις πασης φύσεως. Οτι αυτός ειναι ο σκοπός μας. Οτιδήποτε υλικό...και εφοσον μας το δωσουν...τοτε ίσως ξυπνήσει μεσα μας και κάποιο συναίσθημα.
Δεν λεω οτι δεν υπαρχουν εκμεταλλεύτρες -ολες μας εχουμε γνωρίσει- αλλά γιατι μπαίνουμε όλες στην ίδια κατηγορία με αυτές; Γιατι πρεπει να φάμε στη μάπα ολες τις προκαταλήψεις τους οι οποιες εχουν φτάσει σε σημείο ρατσισμού θα έλεγα απεναντι στο φυλο μας; Μερικούς δεν χρειάζεται καν να τους μιλήσεις για να αντιληφθείς τα παραπάνω.Τα λέει ολα το υποτιμητικό βλέμμα τους. Και μάλιστα αποκτούν αυτην την "αποψη" απο πολύ μικρή ηλικία, πριν καν τα 18 θα ελεγα και πορεύονται με αυτη.Την ενδυναμώνουν οι αντροπαρέες τους σε συζητήσεις-θάψιμο και ετσι ενστερνίζονται ακομη περισσότερο αυτη την ιδεα. Μόνη μου δεν μπορώ να αλλάξω στο σύνολό τους αυτή την άποψη. Χρειάζεται να προσπαθήσουμε όλες. :ermm: :bye:

Σέβομαι τους προβληματισμούς σου. Τέτοια άτομα δυστυχώς υπάρχουν στους εκπροσώπους και των δύο φύλων.
Ωστόσο, μην απογοητεύεσαι, υπάρχουν και καλά παιδιά και σίγουρα θα βρεις κάποιον συμφοιτητή σου, που να σε εκτιμά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Εχω βρεθεί σε διάφορους χώρους και μέρη, καθώς και στην σχολή που φοιτώ. Κατι παραμενει κοινό σε όλα αυτα. Τι ειναι αυτό; Η αποψη που έχει για εμας ο ανδρικός πληθυσμος.Καχύποπτοι πρωτού καν σε γνωρίσουν. Και απο την στιγμη που θα σε γνωρίσουν, μέσα στις υποψίες για το αν του λες ψεμματα, με ποια παρεα βγηκες, με ποιους ανταλλαξες μηνυματα, τι φόρεσες και γιατί το φόρεσες αφού ξέρεις οτι προκαλει, γιατι βάφτηκες έντονα, γιατί δεν του εστειλες μηνυμα ή δεν τηλεφωνησες τις προηγουμενες x ώρες και η λίστα τέλος δεν εχει. Περα απο αυτό όμως, πιστεύουν ακράδαντα οτι δρουμε ως υπολογιστικές μηχανές. Οτι το πρώτο μας κριτήριο απεναντί τους είναι το πόσα θα μας δωσουν. Πόσα δώρα, πόσα κοπλιμέντα, πόσες βόλτες, πόσες εκπληξεις πασης φύσεως. Οτι αυτός ειναι ο σκοπός μας. Οτιδήποτε υλικό...και εφοσον μας το δωσουν...τοτε ίσως ξυπνήσει μεσα μας και κάποιο συναίσθημα.
Δεν λεω οτι δεν υπαρχουν εκμεταλλεύτρες -ολες μας εχουμε γνωρίσει- αλλά γιατι μπαίνουμε όλες στην ίδια κατηγορία με αυτές; Γιατι πρεπει να φάμε στη μάπα ολες τις προκαταλήψεις τους οι οποιες εχουν φτάσει σε σημείο ρατσισμού θα έλεγα απεναντι στο φυλο μας; Μερικούς δεν χρειάζεται καν να τους μιλήσεις για να αντιληφθείς τα παραπάνω.Τα λέει ολα το υποτιμητικό βλέμμα τους. Και μάλιστα αποκτούν αυτην την "αποψη" απο πολύ μικρή ηλικία, πριν καν τα 18 θα ελεγα και πορεύονται με αυτη.Την ενδυναμώνουν οι αντροπαρέες τους σε συζητήσεις-θάψιμο και ετσι ενστερνίζονται ακομη περισσότερο αυτη την ιδεα. Μόνη μου δεν μπορώ να αλλάξω στο σύνολό τους αυτή την άποψη. Χρειάζεται να προσπαθήσουμε όλες. :ermm: :bye:






Έχουν μεγαλώσει έτσι κι από το σπίτι τους. Έτσι πιστεύω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Έχω ξαναγράψει στο θέμα αλλά εντάξει!:P
Έφτασε ο καιρός να επιστρέψω στο μέρος που σπουδάζω για να δώσω τα χρωστούμενα(μαθήματα) και μετά να μπω στο 2ο έτος των σπουδών μου.
Στο 1ο έτος δεν μπόρεσα να κάνω παρέες.Πολλή παρέα έκανα μόνο με μια κοπέλα, αλλά δεν μπορώ να πω ότι ταιριάζουμε απόλυτα.Κάνει κάποια πράγματα που με ενοχλούν απίστευτα και δεν νιώθω πλέον ότι μπορώ να την εμπιστευτώ και να της "ανοιχτώ".Κάναμε παρέα και με κάτι άλλες κοπέλες αλλά ξεκόψαμε.Ουσιαστικά αυτές ξέκοψαν και αρχίσω να πιστεύω ότι το έκαναν λόγω της άλλης κοπέλας γιατί όποτε τους πιάνω κουβέντα εγώ είναι μια χαρά.
Μου φαίνεται πάρα πολύ δύσκολο το να κάνω νέες γνωριμίες.Δηλαδή να πάω εγώ και να μιλήσω σε κάποιον χωρίς να τον ξέρω.Είμαι αρκετά ντροπαλή και κλειστή.Θέλω όμως να γνωρίσω άτομα, να βγαίνουμε, να λέμε τις σαχλαμάρες μας και τέτοια.
Θα περάσω σίγουρα άλλα τρία χρόνο εκεί και αν δεν έχω παρέα δεν θα την παλέψω.Τι να κάνω;Πώς θα κάνω γνωριμίες;Είμαι διατεθειμένη να κάνω προσπάθειες και να γίνω κάπως πιο κοινωνική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolling Stones

Νεοφερμένος

Ο Trolling Stones αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Έχω ξαναγράψει στο θέμα αλλά εντάξει!:P
Έφτασε ο καιρός να επιστρέψω στο μέρος που σπουδάζω για να δώσω τα χρωστούμενα(μαθήματα) και μετά να μπω στο 2ο έτος των σπουδών μου.
Στο 1ο έτος δεν μπόρεσα να κάνω παρέες.Πολλή παρέα έκανα μόνο με μια κοπέλα, αλλά δεν μπορώ να πω ότι ταιριάζουμε απόλυτα.Κάνει κάποια πράγματα που με ενοχλούν απίστευτα και δεν νιώθω πλέον ότι μπορώ να την εμπιστευτώ και να της "ανοιχτώ".Κάναμε παρέα και με κάτι άλλες κοπέλες αλλά ξεκόψαμε.Ουσιαστικά αυτές ξέκοψαν και αρχίσω να πιστεύω ότι το έκαναν λόγω της άλλης κοπέλας γιατί όποτε τους πιάνω κουβέντα εγώ είναι μια χαρά.
Μου φαίνεται πάρα πολύ δύσκολο το να κάνω νέες γνωριμίες.Δηλαδή να πάω εγώ και να μιλήσω σε κάποιον χωρίς να τον ξέρω.Είμαι αρκετά ντροπαλή και κλειστή.Θέλω όμως να γνωρίσω άτομα, να βγαίνουμε, να λέμε τις σαχλαμάρες μας και τέτοια.
Θα περάσω σίγουρα άλλα τρία χρόνο εκεί και αν δεν έχω παρέα δεν θα την παλέψω.Τι να κάνω;Πώς θα κάνω γνωριμίες;Είμαι διατεθειμένη να κάνω προσπάθειες και να γίνω κάπως πιο κοινωνική.

Επειδή δε μπόρεσες να κάνεις παρέες στο 1ο έτος δε σημαίνει ότι δε θα κάνεις και στο 2ο. Ίσως σου φαίνεται πιο δύσκολο επειδή είσαι κάπως "απογοητευμένη" πάνω σε αυτό το θέμα. Σκέψου όμως ότι τώρα, στο 2ο έτος, θα δεις άτομα στο τμήμα σου που ίσως δε τα έχεις ξαναδεί ή δεν έχει τύχει να μιλήσετε ποτέ. Ακόμα αν σε κάποιο μάθημα κοπείς και το παρακολουθήσεις ξανά μπορείς να γνωρίσεις και πρωτοετείς. Σαφώς το γεγονός ότι είσαι ντροπαλή και κλειστή δε βοηθάει τόσο, αλλά να είσαι σίγουρη ότι αν γνωρίσεις άλλα άτομα θα γίνεις πιο κοινωνική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SinisterAngel

Νεοφερμένος

Η SinisterAngel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
@KeepDreaming
Βρισκομαι σε παρομοια φαση,λογω μετεγγραφης ομως.
Στην πρωτη σχολη που πηγα εκανα καλες παρεες ,αλλα στο 2ο εξαμηνο πηρα μετεγγραφη για Αθηνα ,λογω οικονομικων δυσκολιων
Δεν καταφερα να παρακολουθησω ολα τα εργαστηρια ,καθως ηταν υποχρεωτικη η εγγραφη σε καποια απο το 1ο εξαμηνο το οποιο δεν παρακολουθησα.Επομενως δεν γνωρισα ατομα απο το ετος μου.Ειμαι και λιγο αντικοινωνικη η αληθεια ειναι.. :P
Επομενως ,σκεφτομαι να ξαναπαω στο 1ο εξαμηνο απο Σεπτεμβρη,παρολο που θα δωσω καποια μαθηματα σε αυτη την εξεταστικη.
Μου ειναι πολυ δυσκολο να κανω παρεες ,και ντρεπομαι λιγο που ,αν και 2οετης θα παρακολουθω στο 1ο εξαμηνο..
Ελπιζω να καταφερω να κανω παρεες ,ανεξαρτητα απο το ετος .:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
κι εγώ τέτοιος χαρακτήρας είμαι αλλά το παλεύω. ευτυχώς έκανα παρέες στο α' έτος αλλά όχι και τόσο καλές. από φέτος θέλω να ξεκόβω κι ας είμαι και μόνη, δε με νοιάζει αν είναι να έχω τέτοιες "φίλες". δε θα σας πω τις γνωστές συμβουλές, θα σας παροτρύνω όμως να μην κάνετε κάτι που έκανα εγώ. μερικές φορές, ενώ είχα κανονίσει να βγω, τελευταία στιγμή το ακύρωνα. μ' έπιανε ένα μικρό άγχος αλλά πέρα από αυτό ένιωθα πως ήθελα να κάτσω σπίτι, να παραγγείλω φαΐ απέξω και να δω ταινία. ε, είμαι λίγο σπιτόγατα :P αυτό δεν το έκανα πάντα, ζήτημα να το έχω κάνει 3-4 φορές αλλά και πάλι. χάνονται ευκαιρίες έτσι και δίνονται και λάθος εντυπώσεις. μετά "πίεζα" τον εαυτό μου να βγω. όχι πως δεν ήθελα να πάω, αλλά προσπαθούσα να ξεπεράσω αυτό το συναίσθημα του να θέλω να μείνω μόνη. και τελικά δεν πέρναγα άσχημα, έλεγα ευτυχώς που βγήκα. ελπίζω να βοήθησα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
κι εγώ τέτοιος χαρακτήρας είμαι αλλά το παλεύω. ευτυχώς έκανα παρέες στο α' έτος αλλά όχι και τόσο καλές. από φέτος θέλω να ξεκόβω κι ας είμαι και μόνη, δε με νοιάζει αν είναι να έχω τέτοιες "φίλες". δε θα σας πω τις γνωστές συμβουλές, θα σας παροτρύνω όμως να μην κάνετε κάτι που έκανα εγώ. μερικές φορές, ενώ είχα κανονίσει να βγω, τελευταία στιγμή το ακύρωνα. μ' έπιανε ένα μικρό άγχος αλλά πέρα από αυτό ένιωθα πως ήθελα να κάτσω σπίτι, να παραγγείλω φαΐ απέξω και να δω ταινία. ε, είμαι λίγο σπιτόγατα :P αυτό δεν το έκανα πάντα, ζήτημα να το έχω κάνει 3-4 φορές αλλά και πάλι. χάνονται ευκαιρίες έτσι και δίνονται και λάθος εντυπώσεις. μετά "πίεζα" τον εαυτό μου να βγω. όχι πως δεν ήθελα να πάω, αλλά προσπαθούσα να ξεπεράσω αυτό το συναίσθημα του να θέλω να μείνω μόνη. και τελικά δεν πέρναγα άσχημα, έλεγα ευτυχώς που βγήκα. ελπίζω να βοήθησα :P

Α, ναι κι εμένα καμιά φορά μου συμβαίνει αυτό, να είμαι πολύ κουρασμένη καμιά Παρασκευή και να πέσω στο κρεβάτι από τις εννέα και από την άλλη να μου λένε φίλοι/ες απ' τη σχολή: "Τέσα, σήκω και πάμε για ποτό". Η παρέα είναι απαραίτητη, αλλά κάποιες φορές νιώθουμε και την ανάγκη να κουρνιάσουμε στο σπίτι μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iiwhisperofhope

Νεοφερμένος

Η iiwhisperofhope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γειά, έχω περάσει Αγγλική Φιλολογία Αθήνας μαζί με μια φίλη μου. Ωστόσο θέλω πολύ να γνωρίσω νέα άτομα, να κάνω και νέες φιλίες. :) Γνωρίζεις εύκολα άτομα στο Πανεπιστήμιο; Εσείς (από τα μεγαλύστερα έτη) βρήκατε εύκολα παρέες; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Γειά, έχω περάσει Αγγλική Φιλολογία Αθήνας μαζί με μια φίλη μου. Ωστόσο θέλω πολύ να γνωρίσω νέα άτομα, να κάνω και νέες φιλίες. :) Γνωρίζεις εύκολα άτομα στο Πανεπιστήμιο; Εσείς (από τα μεγαλύστερα έτη) βρήκατε εύκολα παρέες; :)

Mία φίλη μου με την οποία το συζητούσα πάντως, (η οποία σπουδάζει επίσης Αγγλική Φιλολογία στην Αθήνα :P) μου είπε ότι είναι πολύ εύκολο να γνωρίσεις κόσμο και να ταιριάξεις με άτομα, ακόμη και αν δεν είσαι ο πιο κοινωνικός άνθρωπος. Όλοι οι καινούριοι ψάχνονται για παρέα, είναι σαν την πρώτη μέρα του σχολείου. Πρέπει μόνο να είσαι χαμογελαστή και ανοιχτή σε νέες γνωριμίες.
Ελπίζω να είναι έτσι όπως τα λέει.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GKara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GKara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 127 μηνύματα.
Ελπίζω να είναι έτσι όπως τα λέει.:P

Στο Ηράκλειο έτσι είναι, στο λέω με σιγουριά. Στην Αθήνα είναι όλοι λίγο πιο κλειστοι στον εαυτο τους ! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Στο Ηράκλειο έτσι είναι, στο λέω με σιγουριά. Στην Αθήνα είναι όλοι λίγο πιο κλειστοι στον εαυτο τους ! ;)

Bασικά έχω ακούσει ότι στην Αθήνα υπάρχουν αρκετοί που είναι σνομπ ως προς τα παιδιά από επαρχία.
Δεν ξέρω αν αληθεύει, αλλά δεν μου φαίνεται καθόλου απίθανο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john_doe

Δραστήριο μέλος

Ο john_doe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
1-2 φίλους νά 'χετε εντός ή εκτός σχολής, αρκεί. Α, και κανέναν γκόμενο. Μη μυθοποιείτε την έννοια της φοιτητικής παρέας, συνήθως δεν υφίσταται κάτι τέτοιο πέρα από σχέσεις για ανταλλαγή συμβατικών σαχλοκουβεντών και σημειώσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GKara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GKara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 127 μηνύματα.
Bασικά έχω ακούσει ότι στην Αθήνα υπάρχουν αρκετοί που είναι σνομπ ως προς τα παιδιά από επαρχία.
Δεν ξέρω αν αληθεύει, αλλά δεν μου φαίνεται καθόλου απίθανο.

Στην Αθήνα πολλοί είναι σνομπ γενικά :/: αλλα και πάλι δεν νομίζω να υπάρχει κάτι συγκεκριμένο ως προς τους επαρχιώτες ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
1-2 φίλους νά 'χετε εντός ή εκτός σχολής, αρκεί. Α, και κανέναν γκόμενο. Μη μυθοποιείτε την έννοια της φοιτητικής παρέας, συνήθως δεν υφίσταται κάτι τέτοιο πέρα από σχέσεις για ανταλλαγή συμβατικών σαχλοκουβεντών και σημειώσεων.
Ε λίγο απίθανο να ταιριάξουν όλοι σε παρέες των 5 και 10 ατόμων όπως αυτές που δημιουργούνται στην αρχή. Για αυτό και σιγά σιγά σπάνε.

Στην Αθήνα πολλοί είναι σνομπ γενικά :/: αλλα και πάλι δεν νομίζω να υπάρχει κάτι συγκεκριμένο ως προς τους επαρχιώτες ..
Μου έχουν πει ότι αρκετοί αποφεύγουν να κάνουν παρέα με παιδιά από επαρχία, κάνουν με φίλους τους από το λύκειο και με άλλους ΑΘηναίους.
Δεν θα είναι όλοι έτσι βέβαια, μην γενικεύουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν υπάρχουν περισσότεροι σνομπ στην Αθήνα απ ότι σε άλλες πόλεις. Το ποσοστό παίζει να είναι περίπου ίδιο (θέμα χαρακτήρα όχι πόλης). Απλά στην Αθήνα ως μεγαλύτερη πόλη φαίνεται περισσότερο.
Εγώ στη Θεσσαλονίκη άκουσα τον όρο Aθηνεζος. Σημαίνει ότι όλοι οι Θεσσαλονικείς είναι σνομπ? https://www.slang.gr/lemma/470-athinezos
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top