Γιατί να λέμε ΔΥΣΤΥΧΩΣ όταν ανοίγουν τα σχολεία;

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
εγω θελω μονο και μονο να αρχισει το σχολειο για να τελειωσω και την δευτεροβαθμια εκπαιδευση αλλα και για να παρω μερος σε διαφορους διαγωνισμους.τωρα δεν εχω καμια ορεξη να ειμαι παλι με ολα τα μπαζα που το μονο που σκεφτονται ειναι ποσα κιλα μεικ απ να βαλουν ή τα αγορια ποσα χαρτομαντηλα να βαλουν στο παντελονι.το σχολειο απο κεντρο εκπαιδευσης εχει γινει κεντρο καλλοπισμου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.

MariaEchelon

Νεοφερμένος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Γιατι ετσι οπως εχει καταντησει το σχολειο μονο γνωσεις δεν προσφερει.. Οι καλοι καθηγητες ειναι ελαχιστοι μπροστα στους ασχετους και αδιαφορους που υπαρχουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

thanosnt

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thanosnt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
εγω παντως πιστευω πως και καλυτερη να ηταν η εκπαιδευσηκαι και το σχολειο στην χωρα μας παλι ελαχιστοι θα ηταν αυτοι που θα χαιρονταν οταν αρχιζαν τα σχολεια...τι προτιμαται να διαβαζετε ή να ειστε σε καμια παραλια χαλαρα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Μπορεί να είναι το τρίτο topic που μιλαει για την εναρξη του σχολειου και της εξεταστικης περιοδου αλλα δεν μπορω να καταλαβω κατι: Γιατι δυστυχως ανοιγουν τα σχολεια?Γιατι οχι ευτυχως?Δεν ειναι καλο?Οι περισσοτεροι ειδικα στο fb κανουν εκδηλωσεις κλαιγονται και ειναι εξευτελιστικο.Δεν θελουν να μαθουν?Απλα ξυπνας 7 τι αλλο?Μαθαινεις τόσα ενδιαφεροντα πραγματα..ΤΟΣΑ.Και σε πειραζει που δεν θα πας μπανιο(που εξαλου χειμωνιατικα ελαχιστοι πανε),που ξυπνας 2-3 ωρες αργοτερα και που διαβαζεις?Απο το ΣΧΟΛΕΙΟ ομως ΜΠΟΡΕΙ να βγαλεις τα προς το ζην(γιατι ειδικα στην Ελλαδα τιποτα δεν ειναι σιγουρο).Συγνψμη που ανοιξα ξεχωριστω θεμα αλλα θα θελα γνωμες..Ελεος πια :mastigio

λες δυστηχως γιατι οι καθηγητες ειναι αδιαφοροι,διδασκουν λες και ακους το ιδιο ρομποτ καθε χρονο,γινονται οι ιδιες μαλακιες μεσα στην ταξη

λες ευτυχως γιατι θα ξαναβρεις την παρεα σου,θα περνατε καλα στην ταξη και ευτυχως που υπαρχουν και τα διαλλειματα

το σχολειο στη μορφη που εχει τωρα δεν προσφερει τιποτα,οποτε ναι,δυστυχως:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
"Το καλύτερο σχολείο που φωτίζει,είναι αυτό που καίγεται" (σύνθημα σε τοίχο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Γιατί περνάμε καλύτερα όταν κάνουμε διακοπές από όταν μελετάμε ρεεεεεε!!!

Είναι ανθρώπινο να μας αρέσει η χαλάρωση και η διασκέδαση περισσότερο από το διάβασμα και την εργασία αλλά και η χαρά της δημιουργίας και της μάθησης μας γεμίζουν με όμορφα συναισθήματα ειδικά όταν καταφέρνουμε κάτι αξιόλογο. Το ότι προτιμάμε να κάνουμε διακοπές από το να δουλεύουμε δε σημαίνει ότι είμαστε ρεμάλια γιατί αυτό δε σημαίνει ότι όποιος το πιστεύει αυτό δεν εργάζεται σκληρά και δεν πετυχαίνει πράγματα στη ζωή του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dante ravenclaw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dante ravenclaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Ου, μα τι ξεχωριστος!
Οι γιατροι δε ξερουν μαθηματικα. Και γενικοτερα, ειναι λιγο ατοπο αυτο που ισχυριζεσαι.

Ενδεικτικά ανέφερα κάποιες επιστήμες.Δεν είπα ότι οι γιατροί ξέρουν μαθηματικά.Γιατί είναι άτοπο?Δηλαδή δεν υπάρχουν επιστήμονες που να εκμεταλλεύονται τη θέση τους?Μάλλον εθελοτυφλείς.Και τις ειρωνείες κράτα τις για τον εαυτό σου.καλύτερα να χρησιμοποιείς επιχειρήματα παρά να σκεπάζεσαι κάτω από τις ειρωνείες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
Είτε τα λες για μένα ή όχι, εγώ θα σου απαντήσω.
Λοιπόν, για τις πανελλήνιες δε έδινα/δίνω δεκάρα. Ο,τι ξέρω σήμερα, δε έχει στηρικτεί στο σχολείο. Ναι, μου έμαθαν να διαβάζω και να γράφω, να εκφράζομαι και λοιπά, αλλά όλο αυτό έφτανε μέχρι το δημοτικό. Αυτή είναι η άποψη μου. Το μόνο που αρκεί στο σχολείο, είναι να παπαγαλίζεις σωστά και να παίρνεις καλό βαθμό για να μπεις κάπου. Αυτό μας έχει περάσει το ελληνικό σύστημα. Και Κανένα μάθημα από αυτά που έχουν διδακτεί στο πλαίσιο του σχολείου, δε με ενδιαφέρε ποτέ. Ήταν και εξακολουθούν να είναι ανούσια!
Για ποιες βάσεις και ερεθισμούς μου μιλάς; Το σχολείο τα δίνει αυτά;
Εφόδια; Πες μου εσύ ένας που θέλει να γίνει π.χ. Ψυχολόγος, τι να τα κάνει τα αρχαία ή τα κείμενα;
Το ζήτημα ήταν, να μας έδιναν την επιλογή να διαλέγαμε τα μαθήματα που θέλαμε να διδακτούμε; Το να μας έχουν 3 κατευθύνσεις, αυτό δεν είναι επιλογή.Είναι απλά τρεις πόρτες και εσύ διαλέγεις αυτή που θα καταφέρεις να ανταπεξέλθεις καλύτερα.

Το θέμα το πιάνεις πολύ ελαφρολαϊκά..:hmm:Προσωπικά ας είμαι από χειρότερο σύστημα εισαγωγικών εξετάσεων από το δικό σου (προέρχομαι από τις εξετάσεις των 9 σε 2 τάξεις) νιώθω ότι το σχολείο μου έχτισε την κοινωνική προσωπικότητά μου, αυτό που δεν διδάσκεται σε κανένα Πανεπιστήμιο και σε κανένα κωλοσύγγραμμα κάποιου καθηγητίσκου ΔΕΠ περί ψυχοπαιδαγωγικής διαλεκτικής του 1965. :) Η λογική "εσύ ένας που θέλει να γίνει π.χ. Ψυχολόγος, τι να τα κάνει τα αρχαία ή τα κείμενα;" δεν αρμόζει σε άτομο που επιδιώκει διακαώς το Πανεπιστήμιο. Γενικότερα δεν αρμόζουν τέτοιες απόψεις σε άτομα που επιθυμούν να χτίσουν στην γνώση. Γνώση είναι τα πάντα: πως φτιάχνεις στιφάδο κουνέλι μέχρι ...πως να επισκευάζεις μια χαλασμένη πρίζα ή να λύνεις δύσκολες εξισώσεις. Δηλαδή εγώ που έμαθα Αρχαία Γενικής Παιδείας ή Βιολογία κατεύθυνσης, ας μην χρειάστηκαν στις σπουδές μου ήταν περιττές γνώσεις; Προσωπικά δεν βλέπω την γνώση ως "σκουπίδι" ή ως αυτοσκοπό για κάτι...γιατί πολύ απλά μου αρέσει να σκέφτομαι περισσότερο από το να λέω μπούρδες. ;) Ακόμη και στο Πανεπιστήμιο, δεν κινήθηκα τόσο μηχανογραφικά όσο ως φοιτητής, με αυτοσκοπό κάτι συγκεκριμένο. Δεν μου αρέσουν τα πλαίσια και η φουλ τεχνοκρατία στην γνώση. Μου αρέσει η σκέψη πίσω από την γνώση. Πως από δυο συναρτήσεις μπορείς να μελετήσεις ολόκληρη την θεωρία (κλασική μηχανική) του Νεύτωνα με συνεχείς διαλογικές σκέψεις και φιλοσοφικές αναζητήσεις μαζί με τον ατελείωτο και κομψό μαθηματικό φορμαλισμό..:) Γιατί θα πρέπει το λύκειο ή το σχολείο να στοχεύει σε Πανεπιστήμονες μόνο; Η κοινωνία έχει ανάγκη από ανθρώπους και όχι από τενεκέδες Πανεπιστήμονες (με την έννοια "κούφιων" ανθρώπων)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Ενδεικτικά ανέφερα κάποιες επιστήμες.Δεν είπα ότι οι γιατροί ξέρουν μαθηματικά.Γιατί είναι άτοπο?Δηλαδή δεν υπάρχουν επιστήμονες που να εκμεταλλεύονται τη θέση τους?Μάλλον εθελοτυφλείς.Και τις ειρωνείες κράτα τις για τον εαυτό σου.καλύτερα να χρησιμοποιείς επιχειρήματα παρά να σκεπάζεσαι κάτω από τις ειρωνείες.

Δεν ειναι θεμα επιστημης ή μορφωσης (με την εννοια των γνωσεων).
Δε γινεται να κρατησεις την ειρωνεια για τον εαυτο σου. δε λεγεται ειρωνεια τοτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toi_toi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο toi_toi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,051 μηνύματα.
Το θέμα το πιάνεις πολύ ελαφρολαϊκά..:hmm:Προσωπικά ας είμαι από χειρότερο σύστημα εισαγωγικών εξετάσεων από το δικό σου (προέρχομαι από τις εξετάσεις των 9 σε 2 τάξεις) νιώθω ότι το σχολείο μου έχτισε την κοινωνική προσωπικότητά μου, αυτό που δεν διδάσκεται σε κανένα Πανεπιστήμιο και σε κανένα κωλοσύγγραμμα κάποιου καθηγητίσκου ΔΕΠ περί ψυχοπαιδαγωγικής διαλεκτικής του 1965. :) Η λογική "εσύ ένας που θέλει να γίνει π.χ. Ψυχολόγος, τι να τα κάνει τα αρχαία ή τα κείμενα;" δεν αρμόζει σε άτομο που επιδιώκει διακαώς το Πανεπιστήμιο. Γενικότερα δεν αρμόζουν τέτοιες απόψεις σε άτομα που επιθυμούν να χτίσουν στην γνώση. Γνώση είναι τα πάντα: πως φτιάχνεις στιφάδο κουνέλι μέχρι ...πως να επισκευάζεις μια χαλασμένη πρίζα ή να λύνεις δύσκολες εξισώσεις. Δηλαδή εγώ που έμαθα Αρχαία Γενικής Παιδείας ή Βιολογία κατεύθυνσης, ας μην χρειάστηκαν στις σπουδές μου ήταν περιττές γνώσεις; Προσωπικά δεν βλέπω την γνώση ως "σκουπίδι" ή ως αυτοσκοπό για κάτι...γιατί πολύ απλά μου αρέσει να σκέφτομαι περισσότερο από το να λέω μπούρδες. ;) Ακόμη και στο Πανεπιστήμιο, δεν κινήθηκα τόσο μηχανογραφικά όσο ως φοιτητής, με αυτοσκοπό κάτι συγκεκριμένο. Δεν μου αρέσουν τα πλαίσια και η φουλ τεχνοκρατία στην γνώση. Μου αρέσει η σκέψη πίσω από την γνώση. Πως από δυο συναρτήσεις μπορείς να μελετήσεις ολόκληρη την θεωρία (κλασική μηχανική) του Νεύτωνα με συνεχείς διαλογικές σκέψεις και φιλοσοφικές αναζητήσεις μαζί με τον ατελείωτο και κομψό μαθηματικό φορμαλισμό..:) Γιατί θα πρέπει το λύκειο ή το σχολείο να στοχεύει σε Πανεπιστήμονες μόνο; Η κοινωνία έχει ανάγκη από ανθρώπους και όχι από τενεκέδες Πανεπιστήμονες (με την έννοια "κούφιων" ανθρώπων)!
oκ απο τις λιγες φορες που συμφωνω με ποστ σου! :thumbup:
αφου το διαβασα και δευτερη φορα για να σιγουρευτώ οτι καλα βλεπουν τα ματακια μου!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dante ravenclaw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dante ravenclaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Ναι είναι θέμα έλλειψης ηθικής συνείδησης.Αυτό προσπαθώ να σου πω τόση ώρα αλλά μάλλον αρνείσαι να καταλάβεις.Μπορεί ο γιατρός να έχει τη δυνατότητα να κάνει μία διάγνωση αλλά να μην έχει την υπευθυνότητα να αρνηθεί ένα φακελάκι.Και αυτός που σου παρέχει αυτήν την ηθική συνείδηση είναι κυρίως το σχολείο.Αυτό λέμε τόση ώρα.Δεν είπα ότι είναι θέμα γνώσεων.Αν δεν είναι ειρωνεία τότε τι είναι?Τις ειρωνείες μπορείς να τις εξέφραζες όταν είδες το μήνυμά μου,δεν χρειάζεται να τις γράψεις.Και κάποιος τώρα που βλέπει τη συζήτηση μας μπορεί να μας βρίζει,δεν είναι ανάγκη να το γράφει:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Ναι είναι θέμα έλλειψης ηθικής συνείδησης.Αυτό προσπαθώ να σου πω τόση ώρα αλλά μάλλον αρνείσαι να καταλάβεις.Μπορεί ο γιατρός να έχει τη δυνατότητα να κάνει μία διάγνωση αλλά να μην έχει την υπευθυνότητα να αρνηθεί ένα φακελάκι.Και αυτός που σου παρέχει αυτήν την ηθική συνείδηση είναι κυρίως το σχολείο.Αυτό λέμε τόση ώρα.Δεν είπα ότι είναι θέμα γνώσεων.Αν δεν είναι ειρωνεία τότε τι είναι?Τις ειρωνείες μπορείς να τις εξέφραζες όταν είδες το μήνυμά μου,δεν χρειάζεται να τις γράψεις.Και κάποιος τώρα που βλέπει τη συζήτηση μας μπορεί να μας βρίζει,δεν είναι ανάγκη να το γράφει:P

Κοιτα, η προταση "...πολλοι ξερουν μαθηματικα, αλλα δυστυχως τα χρησιμοποιουν για ποροσωπικο τους οφελος..."(δε θυμαμαι πως ακριβως, και βαριεμαι να το ψαξω), ειναι παρεξηγισιμη...
1.δε ξερουν πολλοι μαθηματικα
2.το προσωπικο οφελος ειναι και η ιδια η εργασια
3. καποιος ανωτερος νους κατι θα βρει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dante ravenclaw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dante ravenclaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
όντως μάλλον παρεξήγησες αυτό που είπα:PΧρησιμοποίησα αυτή τη φράση μόνο και μόνο για να αναδείξω το γεγονός ότι πολλοί επιστήμονες διακατέχονται από ανηθικότητα.Και όταν λέω επιστήμες δεν εννοώ μόνο τις θετικές αλλά και τους δικαστές κλπ.Όταν προηγουμένως έχουμε πει τόσα πολλά για τη σχέση της ηθικής με την εξειδίκευση,μου φαίνεται-τουλάχιστον εμένα- αυτονόητο ότι η φράση προσωπικό όφελος δεν αναφέρεται στην εργασία,αλλά στην παράνομη προσπάθεια κάποιων ειδικών να κερδίσουν περισσότερα από όσα τους προσφέρει η εργασία τους.Μα μην στέκεσαι στα μαθηματικά.Ενδεικτικά τα ανέφερα.Στην πραγματικότητα δεν συζητάμε για τους αμοραλιστές μαθηματικούς αλλά για τους αμοραλιστές επιστήμονες.Και αυτοί είναι αν όχι πολλοί,αρκετοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
https://www.youtube.com/watch?v=lZqKAv6zmLc παρτε και ενα τραγουδακι που θα αρεσει σιγουρα στον Mr. Crowley :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Baby Lee

Νεοφερμένος

Η Baby Lee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Holy fuck με τσου ρομαντισμους σας μωρε σκυλοι.

Στο εγγυομαι πως αν στο σχολειο μας λεγαν για τελειες τελειες σαν φεγγαρια ολογιομα που βαριοντουσαν και δημιουργουσαν γραμμες και συμπαντα (ψαξε μονος σου το λινκ αδερφε) θα το γ@αμουσ@με παραυτα προς χαρη λιγης υποταγης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shark.0wNz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jimakos R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
εγώ ποτέ μου δεν είπα ''δυστυχώς'' όταν άρχιζε το σχολείο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Τώρα γιατί πρέπει όλα να είναι μία μάχη δεν το καταλαβαίνω. Δηλαδή ή θα ποστάρουμε στο φέιςμποοκ τα προαναφερθέντα μοιρολόγια, ή θα πρέπει να χεζόμαστε στην χαρά μας που ανοίγουν τα σχολεία και να παρακαλάμε να τελειώσει το καλοκαίρι. Έλεος δηλαδή! Μέση λύση δεν υπάρχει!
Θα πάθουν τίποτα αν αποδεχτούν ότι ΝΑΙ θα αρχίσουν τα σχολείο (οι μεν) και ότι ακόμη έχουμε ΔΙΑΚΟΠΕΣ, δεν είναι ανάγκη να κάθεσαι να περιμένεις τα σχολεία, κάνε κάτι πιο δημιουργικό (οι δε).

Μια χαρά είναι διαμορφωμένα όλα όσα έχουν να κάνουν με διακοπές-μαθήματα ... Όπως ακριβώς χρειάζεται! Και στην τελική ας το αποδεχτούμε ότι είναι έτσι, και ας προσπαθήσουμε να τα απολαύσουμε και τα δύο...

Και για να απαντήσω και στην αρχική ερώτηση, μπορώ άνετα να λέω δυστυχώς γιατί:
1) καλά είχαμε την ηρεμία μας τόσο καιρό, μόλις γυρίσουμε κάποιοι θα φροντίσουν να ανοίξουν πάλι θέματα και δε γουστάρω.
2) όρεξη έχω να ακούω το θεολόγο να προσπαθεί να με πείσει με ηλίθια επιχειρήματα, το γυμναστή να μας πεθαίνει στο τρέξιμο, το διευθυντή να με ειρωνεύεται (και να ανταποδίδω) και όλους τους σχετικούς
3) με τις χάλια μεταρρυθμίσεις που θα δούμε θα χτυπάμε το κεφάλι μας

Έχουμε βέβαια και τα ευτυχώς:
1) καλή η ηρεμία αλλά καταντάει μονότονη, και καμια φασαρία να ξεδίνουμε δεν είναι άσχημη
2) Έχω αρχίσει να βαριέμαι και τώρα αυτό σε δύο βδομάδες έχει κάτσει καλά γιατί θα χω προλάβει να κάνω αυτά που θέλω
3) θα ξαναδούμε κάποιους απ τους ελάχιστους ανθρώπους συνεννοούμαστε άψογα, θα πειράξουμε και κανα συμμαθητή ... κανα καθηγητή... ωραία θα περάσουμε!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Πιστευω οτι αυτο εξαρταται απο πολλους παραγοντες οπως την ταξη που θα παει ο καθενας(πχ : αν ειναι να πας τριτη λυκειου γιατι να θελει να ξεκινησουν αφου θα σκοτωθει στο διαβασμα!!!),τους φιλους που εχει και ποσο συχνα τους βλεπει το καλοκαιρι,τους καθηγητες κλπ!
Εμενα προσωπικα μου εχει λειψει το σχολειο....οι φαρσες,τα κενα,το καλοριφερακι που εβαζα πισω απο την πλατη μου οταν διαβαζα(και απο την πολλη ζεστη ζαλιζομουν!!),τα κενα που πηγαιναμε στη βιβλιοθηκη και παιζαμε επιτραπεζια(η διαβαζαμε για την επομενη ωρα),ο τρομος να μη με πιασουν αδιαβαστη(το χειροτερο μου!!),.....δε λεω!ουτε εμενα μου αρεσουν τα απροοπτα και το πολυ διαβασμα...αλλα τι να κανω!!!!μου εχει λειψει!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the_truth

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο the_truth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Οριστε μερικοι λογοι¨
1)Το σχολειο σου μαθαινει κατα βαση 90% αχρηστα πραγματα
2)Μαθαινει και παιρναει την υποταγη και την υπακοη ως συμπεριφορες
3)Ειναι κατι σαν στρατοπεδα αν φυγεις απο κει θα παρεις αποβολη αν κανεις εκεινο θα παθεις το αλλο
Και αυτός που σου παρέχει αυτήν την ηθική συνείδηση είναι κυρίως το σχολείο.Αυτό λέμε τόση ώρα.Δεν είπα ότι είναι θέμα γνώσεων.Αν δεν είναι ειρωνεία τότε τι είναι?Τις ειρωνείες μπορείς να τις εξέφραζες όταν είδες το μήνυμά μου,δεν χρειάζεται να τις γράψεις.Και κάποιος τώρα που βλέπει τη συζήτηση μας μπορεί να μας βρίζει,δεν είναι ανάγκη να το γράφει:P]
Απο που και ως που το σχολειο διαμορφωνει ηθικη συνειδηση?Κανοντας τι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top