Γιατί να λέμε ΔΥΣΤΥΧΩΣ όταν ανοίγουν τα σχολεία;

massa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο massa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 190 μηνύματα.
τα πραγματα ειναι απλα .
το παιδι θα λιμπιζεται καμια γκομενα απο fb που δεν θελει να δει το σχολειο ουτε ζωγραφιστο και σου λεει
οπα τωρα τι γινεται?
ε υπαρχουν και αλλου πορτοκαλιες και αν δεν βρεις τετοια φρουτα δοκιμασε κανα φυτο if you know what i mean.:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

takis777

Νεοφερμένος

Ο takis777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΟΝΕΙΔΟΣ!
ΑΝΑΙΣΧΥΝΤΟΙ!
ποιοι ειστε εσεις που θα κατακρινετε εναν τοσο σοβαρο, και πανω απο ολα, χρησιμο και επιμορφωτικο θεσμο?
Ελατε, βαθεια μεσα σας το ξερω οτι θελετε να μαθετε, γιατι δημιουργειται ο ανεμος ή τι ειπε ο τζον λοκ και ολοι οι υπολοιποι σοφοι...
θεματα πρακτικα που θα αντιμετωπισετε σε ολη την ζωη σας, μην το αρνειστε! ολοι θελουμε να αφιερωσουμε τουλαχιστον 5 ωρες την ημερα και να πληρωνουμε για την αληθινη μορφωση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
το σχολειο ειναι απαραδεκτο και ειναι οτι πιο κοντινό σε φυλακη.Θελω να παω τουαλετα και επειδη μιλαγα με τον διπλανο μου και την εσπασα στον καθηγητη
1. ταπεινώνομαι ζητωντας την αδεια του να κατουρήσω
2.μου λεει οχι απλα και μονο επειδη μπορει-εχει εξοσια πανω μου-

Επισης,διαβαζω μαθαινεις πολλα πραγματα κτλπ...τι δλδ;;;πως να λυνω 2ο βαθμιες εξισωσεις;;;πως να γραφω εκθεση;;;μπαααααα αυτα τα κανω ολα σε ιδιαιτερα....
μετα θα μου πεις σε συμμορφωνει και σε κανει να συνειδητοποιησεις το μελλον σου στην κοινωνια...μλκς,εφαγα τοσες μονοημερες αποβολες επειδη ελεγα την γνωμη μου και διαφωνουσα και το μονο που εμαθα ειναι ''το συστημα δεν αλλαζει, αλλαξε εσυ''...
θα μου πεις παλι αυτα γινοταν τωρα που εδινες πανελληνιες και υπηρχε το αγχος να βγαλουν την υλη.Ναι θα σου πω και εγω εχεις δικιο,στοχος του οταν ημουν μικρος ηταν η γνωση,να αναπτυξω κριτική σκεψη και ολα τα αλλα political correct που βλεπεις σε φυλλαδια και το πετυχε απολυτως...ΟΧΙ δεν με καταπιεσαν στα καλλιτεχνικα ή στην μουσικη,οχι δεν ακουσα τις μλκς καθε στερημενου δασκαλου επειδη ενα παιδι 10 χρονων βαριοταν να διαβασει ΣΟΛ ΦΑ ΜΙ ΡΕ ΝΤΟ...ολα στο μυαλο μου ειναι αυτα
αλλα για να μην γινομαι κακος αυτα συνεβησαν μονο σε εμενα σωστα;;;:whistle:

Οχι ομως δεν ειναι μονο αυτο που με ενοχλει...Παω εκει και περιμενω να περασει η μερα λογω της ανικανοτητας ορισμενων ατομων να μου μεταδωσουν καποιες γνωσεις!!!Με καταπιεζουν με καθε δυνατο τροπο,τεστ,αγχος και χιλια δυο αλλα.Τελειωσα τις πανελληνιες και επρεπε να κατσω να διαβασω καθε μπουρδα που ποτε δεν εγινε μαθημα στη ταξη;;;ξερεις τι σημαίνει ενω εχεις χασει τον υπνο σου ολη την χρονια να μαθεις ορισμους και αποδείξεις να πρεπει να μαθεις απ'εξω 5-10 μεταφρασεις επειδη ο καφρος ο καθηγητης δεν λεει καποια SOS????
Επι ενα χρονο πηγαινα στο σχολειο με αντιστροφη μετρηση να περιμενω ποτε θα τελειωσει να παμε σπιτι να διαβασουμε για τα ιδιαιτερα για να μπω καπου της αρεσκείας μου,δεν ειναι η κουραση οσο η φθορα που εχω πλεον.Και οχι για να σε προλαβω,δεν ειναι το ιδιο στη σχολη,κανεις κατι που ΘΕΣ και ΑΓΑΠΑΣ,απεχανομαι τα μισα μαθηματα που εμαθα...
θα μου πεις τοτε για ποιο λογο τα εμαθες;;;
επειδη δεν ειχα αλλη εναλλακτικη για καλες επαγγελματικες προοπτικες παρα να παω στην Αγγλια σε μια ενδεχομενη αποτυχια.-




δεν ειναι το σχολειο οπως το ονειρευομαστε και οπως ειναι στο εξωτερικο,χωρες πολυ μπροστα στον τομεα αυτο οπως η Ολλανδια αρχιζουν με πρωτες ωρες γυμναστικη και χωρο.Ξερεις τι εκανα εγω γυμναστικη;;;ΕΠΡΕΠΕ να φοραω φορμα για να μην παρω απουσια και μετα απλα μου εδιναν μια μπαλα να παιζω σαν να ειμαι σκυλος....:mad:


Δες και το μελλον:https://www.pekp.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=987

Υ.Γ.
1.Συγνωμη για το υφος μου και καποια ορθογραφικα αλλα τα πηρα :mad::mad::mad::whistle:
2. προφανώς ας μην τα ισοπεδώνουμε ολα υπήρχαν και λαμπρες εξαιρέσεις, καθηγητές φοβεροί κτλπ αλλα, δεν ειναι παρα μια σιωπηρή μειοψηφία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza1993

Δραστήριο μέλος

Ο pizza1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 409 μηνύματα.
Nα υπενθυμησω σε ολου απο επανω που κραζετε οτι η ζωη δεν ειναι αραλικη και ξαπλα.Δεν θα εισατι για μια ζωη κοπριτες και οταν το καταλαβετε θα ειναι πολυ αργα!

ΤΟ σχολειο σου 'εξασφαλιζει' τα προς το ζην ,και οποιος νομιζει πως αραχτος ολη την μερα μπροστα απο το pc θα μαθεi πιο σημαντικα πραγματα απο οτι στο σχολειο απλα εχει πρoβλημα...
Για να προλαβω μερικες κουβεντες,δεν ειπα πως το σχολειο ειναι σωστο,ουτε εμενα μου αρεσε,το θεμα ειναι πως θα το αξιοποιησει ομως ο καθενας..

Αν δεν σας ικανοποιει σαν θεσμος απλα προσπαθειτε να τον αλλαξετε οχι να τον ισοπεδωσετε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

takis777

Νεοφερμένος

Ο takis777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
ΤΟ σχολειο σου 'εξασφαλιζει' τα προς το ζην
Τι εννοεις μου εξασφαλιζει τα προς το ζην?
κανε μια ερευνα και πες μας αν οι μαθητες που εδωσαν πανελληνιες περασαν στη σχολη τους λογω του σχολειου, του φροντιστηριου ή των ιδιαιτερων...
μου εξασφαλιζει το μελλον αφου θα πρεπει πρωτα εμεις να δωσουμε μερικες χιλιαδες ευρο σε φροντιστηρια κτλ.?
αυτο ειναι το σχολειο που θελεις κα που θα πρεπει να λατρευουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Για ποια γνωση που δινει το σχολειο μιλατε ?
Γιατι το 90% ειναι αχρηστες γνωσεις που δεν θα χρησιμευσουν στη ζωη (λες και θα βοηθησει καπου το πυθαγορειο θεωρημα)
Που ειναι τα μαθηματα πρωτων βοηθειων ?Ο νομος του Ωμ δεν θα βοηθησει καποιον που εχει πνιγει ή που δεν εχει σφυγμο.
Μπορει να τελειωσες το λυκειο με 20 και να εγινες δικηγορος, αλλα ποτε δεν εμαθες να κανεις τεχνικες ανανηψεις.:/:
Που ειναι τα μαθηματα σεξουαλικης διαπαιδαγωγισης ?Η καποιο μαθημα για το φυσικο περιβαλλον ξερω γω που να συνδιαζεται με εργαστηριο και διαφορες εκπαιδευτικες επισκεψεις ?Ισως η ανθρωπινη ψυχολογια σε συνδιασμο με καθηγητες που εχουν ορεξη για το αντικειμενο & κουβεντα ?
Επομενο ειναι το σχολειο να ειναι ενα μισητο πραγμα.Τι θα σου προσφερουν τα αρχαια ή τα λατινικα ?Η' η φυσικη ?(μηπως να μαθεις οτι αν αφησεις το στυλο θα πεσει προς το εδαφος και δεν θα συνεχισει προς τον ουρανο ?)
Ενα ματσο απο βαρετα μαθηματα που δεν εχουν να σου προσφερουν τιποτα ουσιαστικο,μια αχρηστη γνωση για να εξεταστεις και να περασεις στη συνεχεια καπου...

Αυτα ξαναπες τα την επομενη φορα που θα χτυπησει το τηλεφωνο, που θα μπεις σε ασανσερ, που θα κανεις μια ακτινογραφια στο νοσοκομειο, που θα παρεις ασπιρινες, που θα μπεις σε αυτοκινητο, που θα ανοιξεις τον υπολογιστη, που θα μαγειρεψεις...και ενα σωρο αλλες καθημερινες σου δραστηριοτητες.
ΥΓ Δεν ειπα το πιο σημαντικο...οταν ανοιξεις το φως στην τουαλετα αργα το βραδυ, επειδη σε πειραξαν τα παϊδακια.
Εχεις δικιο πως λειπουν αρκετα απο το σχολειο. Αλλα αυτο σε καμια περιπτωση δε σημαινει πως οσα διδασκονται ειναι αχρηστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza1993

Δραστήριο μέλος

Ο pizza1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 409 μηνύματα.
Τι εννοεις μου εξασφαλιζει τα προς το ζην?
κανε μια ερευνα και πες μας αν οι μαθητες που εδωσαν πανελληνιες περασαν στη σχολη τους λογω του σχολειου, του φροντιστηριου ή των ιδιαιτερων...
μου εξασφαλιζει το μελλον αφου θα πρεπει πρωτα εμεις να δωσουμε μερικες χιλιαδες ευρο σε φροντιστηρια κτλ.?
αυτο ειναι το σχολειο που θελεις κα που θα πρεπει να λατρευουμε?

Το σχολειο δεν ειναι μονο οι πανελληνιες και η γ λυκειου.Αν το συνηδητοποιησεις αυτο τοτε ξαναγραψε μου...
Και σου λεω αμα σε χαλαει κατι προσπαθεις να το κανεις καλυτερο οχι να το ισοπεδωσεις...
Και δεν μιλαω μονο για σενα μιλαω για αρκετους απο πανω.Και ρωτω τον stefa χωρις την φυσικη,βιολογια,μαθηματικα,χημεια του λυκειου-γυμνασιου πιστευεις ο ανθρωπος θα ειχε παει στο φεγγαρι,θα ειχε αναπτυξει την ιατρικη,την βιομηχανια,τα μεσα μεταφορας,εποικοινωνιας και γενικως ολα οσα σημερα αποκαλουμε πολιτισμο?Χωρις την γλωσα,λογοτεχνια κλπ γυμνασιου-λυκειου θα ειχαν αναπτυχθει πιστευεις η κοινωνιολογια,ψυζολογια κλπ οπως ειναι σημερα?...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Nα υπενθυμησω σε ολου απο επανω που κραζετε οτι η ζωη δεν ειναι αραλικη και ξαπλα.Δεν θα εισατι για μια ζωη κοπριτες και οταν το καταλαβετε θα ειναι πολυ αργα!

ΤΟ σχολειο σου 'εξασφαλιζει' τα προς το ζην ,και οποιος νομιζει πως αραχτος ολη την μερα μπροστα απο το pc θα μαθεi πιο σημαντικα πραγματα απο οτι στο σχολειο απλα εχει πρoβλημα...
Για να προλαβω μερικες κουβεντες,δεν ειπα πως το σχολειο ειναι σωστο,ουτε εμενα μου αρεσε,το θεμα ειναι πως θα το αξιοποιησει ομως ο καθενας..

Αν δεν σας ικανοποιει σαν θεσμος απλα προσπαθειτε να τον αλλαξετε οχι να τον ισοπεδωσετε!

Το σχολειο δεν ειναι μονο οι πανελληνιες και η γ λυκειου.Αν το συνηδητοποιησεις αυτο τοτε ξαναγραψε μου...
Και σου λεω αμα σε χαλαει κατι προσπαθεις να το κανεις καλυτερο οχι να το ισοπεδωσεις...
Και δεν μιλαω μονο για σενα μιλαω για αρκετους απο πανω.Και ρωτω τον stefa χωρις την φυσικη,βιολογια,μαθηματικα,χημεια του λυκειου-γυμνασιου πιστευεις ο ανθρωπος θα ειχε παει στο φεγγαρι,θα ειχε αναπτυξει την ιατρικη,την βιομηχανια,τα μεσα μεταφορας,εποικοινωνιας και γενικως ολα οσα σημερα αποκαλουμε πολιτισμο?Χωρις την γλωσα,λογοτεχνια κλπ γυμνασιου-λυκειου θα ειχαν αναπτυχθει πιστευεις η κοινωνιολογια,ψυζολογια κλπ οπως ειναι σημερα?...

Καλά εσυ το έκαψες πάλι το θέμα..τι να πώ...

α και δεν πήγαμε ποτέ στο φεγγάρι. :1eye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

takis777

Νεοφερμένος

Ο takis777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Το σχολειο δεν ειναι μονο οι πανελληνιες και η γ λυκειου.Αν το συνηδητοποιησεις αυτο τοτε ξαναγραψε μου...
Και σου λεω αμα σε χαλαει κατι προσπαθεις να το κανεις καλυτερο οχι να το ισοπεδωσεις...
Και δεν μιλαω μονο για σενα μιλαω για αρκετους απο πανω.Και ρωτω τον stefa χωρις την φυσικη,βιολογια,μαθηματικα,χημεια του λυκειου-γυμνασιου πιστευεις ο ανθρωπος θα ειχε παει στο φεγγαρι,θα ειχε αναπτυξει την ιατρικη,την βιομηχανια,τα μεσα μεταφορας,εποικοινωνιας και γενικως ολα οσα σημερα αποκαλουμε πολιτισμο?Χωρις την γλωσα,λογοτεχνια κλπ γυμνασιου-λυκειου θα ειχαν αναπτυχθει πιστευεις η κοινωνιολογια,ψυζολογια κλπ οπως ειναι σημερα?...

Ποτε δεν ειπα οτι το σχολειο ειναι μονο η γ λυκειου ουτε το πιστευω αυτο.
Οι μαθητες ειναι οι πιο σκληρα εργαζομενοι πολιτες και δεν υπαρχει λογος να βγεις απο το σχολειο πανεπιστημονας για να σπουδασεις αυτο που πραγματικα θελεις...
για να περασω σε μια σχολη θα πρεπει πρωτα να ξερω γιατι και πως καταφερε ο ανθρωπος να φτασει στο φεγγαρι, γιατι ο νομος του χωροχρονου αλλαζει ολα οσα ειχες μαθει στο σχολειο...
επιπλεον θα πρεπει να ξερω την αρχη της κτισης και την κβαντικη φυσικη...
τι ειπε ο καθε ρητορας που κοροιδευε τον κοσμο, επειδη αυτος καθοταν και ολοι οι αλλοι ήταν δουλοι...
Μεσα σε ολα αυτα στο χωρο του σχολειου καλλιεργειται ο φοβος και το αγχος λες και ερχεται το τελος του κοσμου!
Απαντησε μου ειλικρινα, ποιο νομιζεις οτι ειναι το ποσοστο που θα ασχοληθει πραγματικα με αυτα και πιθανον να κανει την υπερβαση, μονο και μονο επειδη το ΘΕΛΕΙ?
Ποσοι ειναι αυτοι που θα προσπαθησουν να βρουν ενα νεο νομο στη φυσικη???

(μη φοβασαι δεν το παιρνω προσωπικα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
Μα γιατί τρολλάρετε; Και εγώ στο δημοτικό έκανα τούμπες κάθε πρωί που θα πήγαινα σχολείο. Αν το παιδί γουστάρει και είναι ενθουσιασμένος ,με 'γεια του με χαρά του, εσείς ΠΟΥ κολλάτε;


η συνεισφορά μου : get a life
όντως με'γεια του με χαρά του...εκεί που κολλάμε είναι στο ότι μας κατακρίνει που δε γουσταρουμε αν ανοίξουν γιατι έχουμε λούκι φέτος μπροστά μας και στο ότι μας θεωρεί εξωγήινους και ανώμαλους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza1993

Δραστήριο μέλος

Ο pizza1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 409 μηνύματα.
Ποτε δεν ειπα οτι το σχολειο ειναι μονο η γ λυκειου ουτε το πιστευω αυτο.
Οι μαθητες ειναι οι πιο σκληρα εργαζομενοι πολιτες και δεν υπαρχει λογος να βγεις απο το σχολειο πανεπιστημονας για να σπουδασεις αυτο που πραγματικα θελεις...
για να περασω σε μια σχολη θα πρεπει πρωτα να ξερω γιατι και πως καταφερε ο ανθρωπος να φτασει στο φεγγαρι, γιατι ο νομος του χωροχρονου αλλαζει ολα οσα ειχες μαθει στο σχολειο...
επιπλεον θα πρεπει να ξερω την αρχη της κτισης και την κβαντικη φυσικη...
τι ειπε ο καθε ρητορας που κοροιδευε τον κοσμο, επειδη αυτος καθοταν και ολοι οι αλλοι ήταν δουλοι...
Μεσα σε ολα αυτα στο χωρο του σχολειου καλλιεργειται ο φοβος και το αγχος λες και ερχεται το τελος του κοσμου!
Απαντησε μου ειλικρινα, ποιο νομιζεις οτι ειναι το ποσοστο που θα ασχοληθει πραγματικα με αυτα και πιθανον να κανει την υπερβαση, μονο και μονο επειδη το ΘΕΛΕΙ?
Ποσοι ειναι αυτοι που θα προσπαθησουν να βρουν ενα νεο νομο στη φυσικη???

(μη φοβασαι δεν το παιρνω προσωπικα)

Ουτε εγω το παιρνω προσωπικα συζητηση κανουμε.Το ποσοστο ναι ειναι χαμηλο αλλα τι σημασια εχει,θα ειχε προχωρησει ο πολιτισμος χωρις το σχολειο?Χωρις το σχολειο θα εισουν αλλος ανθρωπος,καλυτερος ή χειροτερος με τις πιθανοτητες να συγκλυνουν προς το δευτερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hiro

Νεοφερμένος

Ο Hiro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Ναι ρε παιδιά, γιατί;

Αφού το ελληνικό σχολείο είναι ένας παράδεισος μέσα στη γη. Ποιό παιδί 15 χρονών δεν λαχταράει να κάθεται αμίλητο για 5 ώρες, μαθαίνοντας εξαιρετικά χρήσιμα πράγματα, όπως Αρχαία; Δηλαδή, αν δεν ξέρεις αρχαία, πώς θα δουλέψεις στο μέλλον; Πώς θα γίνεις ταμίας, αρχιτέκτονας, γιατρός, προγραμματιστής, υδραυλικός, φυσικός, αν δεν ξέρεις αρχαία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza1993

Δραστήριο μέλος

Ο pizza1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 409 μηνύματα.
Ναι ρε παιδιά, γιατί;

Αφού το ελληνικό σχολείο είναι ένας παράδεισος μέσα στη γη. Ποιό παιδί 15 χρονών δεν λαχταράει να κάθεται αμίλητο για 5 ώρες, μαθαίνοντας εξαιρετικά χρήσιμα πράγματα, όπως Αρχαία; Δηλαδή, αν δεν ξέρεις αρχαία, πώς θα δουλέψεις στο μέλλον; Πώς θα γίνεις ταμίας, αρχιτέκτονας, γιατρός, προγραμματιστής, υδραυλικός, φυσικός, αν δεν ξέρεις αρχαία;

Αρχιζω και σε συμπαθω εσενα:clapup:.Διαλεγεις τα μαθηματα που σου αρεσουν και ασχολησε μονο με αυτα και στην ωρα των αρχαιων παιζεις ζωο,πραγμα,φυτο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dante ravenclaw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dante ravenclaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Ναι ρε παιδιά, γιατί;

Αφού το ελληνικό σχολείο είναι ένας παράδεισος μέσα στη γη. Ποιό παιδί 15 χρονών δεν λαχταράει να κάθεται αμίλητο για 5 ώρες, μαθαίνοντας εξαιρετικά χρήσιμα πράγματα, όπως Αρχαία; Δηλαδή, αν δεν ξέρεις αρχαία, πώς θα δουλέψεις στο μέλλον; Πώς θα γίνεις ταμίας, αρχιτέκτονας, γιατρός, προγραμματιστής, υδραυλικός, φυσικός, αν δεν ξέρεις αρχαία;

Μα φίλε μου στο σχολείο δεν πας μόνο για να εξειδικευτείς.Πιστεύεις δηλαδή ότι το σχολείο θα λειτουργούσε σωστά αν επί 5 χρόνια έκανες μόνο φυσική,μαθηματικά ή τέλος πάντων ό,τι αφορά τη μετέπειτα εργασία σου?Λησμονείς ίσως ότι σκοπός του σχολείου δεν είναι μόνο να σε κάνει αρχιτέκτονα,δικηγόρο ή γιατρό αλλά να σε κάνει και άνθρωπο,να καλλιεργήσει την πνευματική και κυρίως την ηθική σου συνείδηση.Γιατί στην κοινωνία μας υπάρχει κάτι που λέγεται αμοραλισμός.Πολλοί άνθρωποι γνωρίζουν μαθηματικά,φυσικά αλλά δεν διστάζουν να επωφεληθούν από τις γνώσεις τους για προσωπικούς λόγους.Το σχολείο είναι μία μικρή κοινωνία,σε διδάσκει πώς να ζεις με τους άλλους,σε κοινωνικοποιεί.Και σου προβάλλει τέλος θετικά πρότυπα,τα οποία επιδαψιλώς μας παρέχουν τα αρχαία.Και δεν λέω ότι αυτό γίνεται πράγματι στα ελληνικά σχολεία,αλλά το παρουσιάζω πιο πολύ δεοντολογικά.Το σχολείο πρέπει να παρέχει δηλαδή ένα κράμα κατάρτισης και ολόπλευρης μόρφωσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
πολυ μαρεσει αυτο το θεμα! αν και δεν συμφωνω με κανεναν απολυτα, ο καθενας απο την δικη του οπτικη γωνια εχει δικια! παντως οσο προσπαθησα να το ψαξω η αποψη που εχει καθε ανθρωπος για το σχολειο εξαρταται απο τους καθηγητες που ειχε! ας πουμε σε μενα εκατσε να εχω και γαμω τους καθηγητες σχεδον σε ολα τα μαθηματα και σχεδον σε ολες τις ταξεις του λυκειου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

takis777

Νεοφερμένος

Ο takis777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Ουτε εγω το παιρνω προσωπικα συζητηση κανουμε.Το ποσοστο ναι ειναι χαμηλο αλλα τι σημασια εχει,θα ειχε προχωρησει ο πολιτισμος χωρις το σχολειο?Χωρις το σχολειο θα εισουν αλλος ανθρωπος,καλυτερος ή χειροτερος με τις πιθανοτητες να συγκλυνουν προς το δευτερο...

αυτο ελειπε να γινει το σχολειο που πληρωνουμε καθημερινα για να πηγαινουμε και εντελως αχρειαστο...
πως δεν εχει σημασια το ποσοστο? οταν το 95% των μαθητων αναγκαζεται να διαβαζει ολα οσα σου ειπα για να σπουδασει αυτο που θελει.
το θεμα ομως ειναι η κατασταση που επικρατει στο σχολειο, γι' αυτο και δεν θελει κανεις να πηγαινει στο σχολειο.
Φοβος,αγχος και πανελληνιες, αυτα ακους στο σχολειο απο ολους.
Οι μαθητες αρρωσταινουν και μαζι τους, τους ακολουθουν και οι γονεις.
Αυτο το σχολειο ειναι που πραγματικα θελουμε?
Για το τελος, αφησα την δηθεν αναπτυξη του πολιτισμου απο το σχολειο...
Πως αναπτυσσεται ο πολιτισμος??? Αν βγαινουν 10.000 μαθητες καθε χρονο απο το σχολειο πανεπιστημονες και με χαπια?
Αν αναφερεσαι στην ενταξη του μαθητη στην κοινωνια τοτε να το καταλαβω ως ενα βαθμο,αλλα ολα αυτα σταματανε μετα απο ενα χρονικο διαστημα...
Μετα ο μαθητης αρχιζει να μαθαινει για τις πανελληνιες και αρχιζει η κατηφορα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Nα υπενθυμησω σε ολου απο επανω που κραζετε οτι η ζωη δεν ειναι αραλικη και ξαπλα.Δεν θα εισατι για μια ζωη κοπριτες και οταν το καταλαβετε θα ειναι πολυ αργα!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hiro

Νεοφερμένος

Ο Hiro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Το σχολείο είναι μία μικρή κοινωνία,σε διδάσκει πώς να ζεις με τους άλλους,σε κοινωνικοποιεί.Και σου προβάλλει τέλος θετικά πρότυπα,τα οποία επιδαψιλώς μας παρέχουν τα αρχαία.Και δεν λέω ότι αυτό γίνεται πράγματι στα ελληνικά σχολεία,αλλά το παρουσιάζω πιο πολύ δεοντολογικά.Το σχολείο πρέπει να παρέχει δηλαδή ένα κράμα κατάρτισης και ολόπλευρης μόρφωσης.

Χμμ, για να το δοκιμάσω. λύω, λύεις, λύει, λύομεν, λύετε, λύουσι.

Ουάου! Τώρα έμαθα να ζω με τους άλλους, να κοινωνικοποιούμαι, έμαθα να είμαι καλός άνθρωπος, ολοκληρώθηκε η προσωπικότητά μου. Αν αντί για 5 ώρες αρχαία στο σχολείο, μάθαινα να παίζω πιάνο ή κιθάρα, μάθαινα σεξουαλική αγωγή ή ψυχολογία, δε θα γινόμουν καλός άνθρωπος. Πάλι καλά που ήταν και τα αρχαία και έχω ολοκληρωμένη προσωπικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza1993

Δραστήριο μέλος

Ο pizza1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 409 μηνύματα.
αυτο ελειπε να γινει το σχολειο που πληρωνουμε καθημερινα για να πηγαινουμε και εντελως αχρειαστο...
πως δεν εχει σημασια το ποσοστο? οταν το 95% των μαθητων αναγκαζεται να διαβαζει ολα οσα σου ειπα για να σπουδασει αυτο που θελει.
το θεμα ομως ειναι η κατασταση που επικρατει στο σχολειο, γι' αυτο και δεν θελει κανεις να πηγαινει στο σχολειο.
Φοβος,αγχος και πανελληνιες, αυτα ακους στο σχολειο απο ολους.
Οι μαθητες αρρωσταινουν και μαζι τους, τους ακολουθουν και οι γονεις.
Αυτο το σχολειο ειναι που πραγματικα θελουμε?
Για το τελος, αφησα την δηθεν αναπτυξη του πολιτισμου απο το σχολειο...
Πως αναπτυσσεται ο πολιτισμος??? Αν βγαινουν 10.000 μαθητες καθε χρονο απο το σχολειο πανεπιστημονες και με χαπια?
Αν αναφερεσαι στην ενταξη του μαθητη στην κοινωνια τοτε να το καταλαβω ως ενα βαθμο,αλλα ολα αυτα σταματανε μετα απο ενα χρονικο διαστημα...
Μετα ο μαθητης αρχιζει να μαθαινει για τις πανελληνιες και αρχιζει η κατηφορα...

ΔΕν ξερω ισως εχεις δικιο εγω παντος δνε ηξερα καν οτι υπηρχαν οι πανελληνιες μεχρι 1η λυκειου,και δεν πιστευω να υπαρχει μαθητης που να νοιαζετε για τις πανελληνιες πριν την 2α λυκειου...και να υπαρχει ειναι λαθος τελος,μεχρι την 2α λυκειου δεν πρεπει να υπαρχει κανενα αγχος ουτε για τα μαθηματα ουτε για βαθμους.ΝΑι ειχα συμμαθητες/τριες που απο τρελενοντουσταν απο το αγχος απο την 1η γυμνασιου μην σου απο και απο το δημοτικο,τι χαρης αυτους να γενικευσω και να πω πως το σχολειο εινναι αχρηστος θεσμος επειδη αυτη ηταν αμυαλοι ή καλυτερα οι γονεις τους ηταν αμυαλοι.
Επισης δεν χρειαζετε ουτε αγχος ουτε χαπια για να ανταπεξελθεις στο υπαρχον συστημα,ορεξη και ενδοιαφερον χρειαζετε...

Ηιρο συμφωνω 100% μαζι σου,γιαυτο το σχολειο θελει βελτιωση οχι καταργηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dante ravenclaw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dante ravenclaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Μα για το ελληνικό σχολείο μιλάμε.Δεν ζούμε στην σουηδία.Και ναι αυτά που λες πρέπει να γίνονται,όμως αφού δεν υπάρχουν δεν μπορούμε να τα αναλύσουμε.Αρνείσαι δηλαδή ότι τα αρχαία μας παρέχουν θετικά πρότυπα?Και μην το πας μόνο στη γραμματική.Σκέψου και τα αρχαία συγγράματα που διδαχτήκαμε,τις τραγωδίες και τα έπη.Και μάλλον δεν κατάλαβες ότι αυτό ακριβώς εννοούσα όταν έλεγα ότι πρέπει να παρέχει ολόπλευρη μόρφωση,να μαθαίνουν δηλαδή κάτι από μία ευρεία γκάμα επιστημονικών κλάδων.Και της ψυχολογίας και της σεξουαλικής αγωγής αν αυτά θες στη συγκεκριμένη περίπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top