Γιατί να λέμε ΔΥΣΤΥΧΩΣ όταν ανοίγουν τα σχολεία;

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
...Πολλοί άνθρωποι γνωρίζουν μαθηματικά,φυσικά αλλά δεν διστάζουν να επωφεληθούν από τις γνώσεις τους για προσωπικούς λόγους...

Εκτος απο ολα τα αλλα points εκθεσιολογιου, μπορεις να μας εξηγησεις λιγο αυτη την προταση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dante ravenclaw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dante ravenclaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Fail.Ναι εκθεσιολόγιο.Αν ο άλλος δεν χρησιμοποίει τα καθιερωμένα γλωσσικά πρότυπα και παραθέτει επιχειρήματα που αυτός πιστεύει,τα έχει αντιγράψει από ένα βοήθημα έκθεσης.Τι να σου πω ρε φίλε...Για αυτό που ρωτάς τα φακελάκια των γιατρών είναι η μεγαλύτερη απόδειξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hiro

Νεοφερμένος

Ο Hiro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Μα για το ελληνικό σχολείο μιλάμε.Δεν ζούμε στην σουηδία.Και ναι αυτά που λες πρέπει να γίνονται,όμως αφού δεν υπάρχουν δεν μπορούμε να τα αναλύσουμε.Αρνείσαι δηλαδή ότι τα αρχαία μας παρέχουν θετικά πρότυπα?Και μην το πας μόνο στη γραμματική.Σκέψου και τα αρχαία συγγράματα που διδαχτήκαμε,τις τραγωδίες και τα έπη.Και μάλλον δεν κατάλαβες ότι αυτό ακριβώς εννοούσα όταν έλεγα ότι πρέπει να παρέχει ολόπλευρη μόρφωση,να μαθαίνουν δηλαδή κάτι από μία ευρεία γκάμα επιστημονικών κλάδων.Και της ψυχολογίας και της σεξουαλικής αγωγής αν αυτά θες στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Δεν έχω κανένα πρόβλημα να γίνονται αρχαία ή τραγωδίες, αλλά με μέτρο. 6 χρόνια * (2-3 ώρες γραμματική + 2-3 ώρες αρχαία συγγράμματα) δεν είναι μόνο υπερβολικό, είναι γελοίο. Αν κάναμε λίγες ώρες στο γυμνάσιο, μόνο και μόνο για να μάθουμε την ιστορία μας και την γλώσσα μας, δε θα με πείραζε καθόλου.

Εδώ όμως γίνονται λες και είναι το σημαντικότερο μάθημα του κόσμου, τρώγωντας ώρες που θα μπορούσαν να γίνουν ευχάριστες, και με δραστηριότητες που πραγματικά ολοκληρώνουν την προσωπικότητα κάποιου.

//άντε, έγραψα και μη-troll απάντηση για χάρη σου :pfff::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dante ravenclaw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dante ravenclaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Μα συμφωνώ απόλυτα.Απλά αυτό που ήθελα να σου πω είναι ότι καλύτερα να εξετάζουμε τα πράγματα όπως είναι πράγματι και όχι όπως θα έπρεπε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Fail.Ναι εκθεσιολόγιο.Αν ο άλλος δεν χρησιμοποίει τα καθιερωμένα γλωσσικά πρότυπα και παραθέτει επιχειρήματα που αυτός πιστεύει,τα έχει αντιγράψει από ένα βοήθημα έκθεσης.Τι να σου πω ρε φίλε...Για αυτό που ρωτάς τα φακελάκια των γιατρών είναι η μεγαλύτερη απόδειξη.

Ου, μα τι ξεχωριστος!
Οι γιατροι δε ξερουν μαθηματικα. Και γενικοτερα, ειναι λιγο ατοπο αυτο που ισχυριζεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Χμμ, για να το δοκιμάσω. λύω, λύεις, λύει, λύομεν, λύετε, λύουσι.

Ουάου! Τώρα έμαθα να ζω με τους άλλους, να κοινωνικοποιούμαι, έμαθα να είμαι καλός άνθρωπος, ολοκληρώθηκε η προσωπικότητά μου. Αν αντί για 5 ώρες αρχαία στο σχολείο, μάθαινα να παίζω πιάνο ή κιθάρα, μάθαινα σεξουαλική αγωγή ή ψυχολογία, δε θα γινόμουν καλός άνθρωπος. Πάλι καλά που ήταν και τα αρχαία και έχω ολοκληρωμένη προσωπικότητα.
Ξέρεις κάτι δεν χρειάζεται τόση ειρωνεία!!
Η αλήθεια είναι ότι ο τρόπος με τον οποίο γίνεται το μάθημα των αρχαίων ελληνικών στα σχολεία είναι το λιγότερο απαράδεκτος! Δεν είναι δυνατόν να τα ισοπεδώνουμε όμως όλα και να βγάζουμε το μάθημα άχρηστο!
Ήσουν θετική ή τεχνολογική ε; Δεν σε κατηγορώ. Σχεδόν όλοι οι συμμαθητές μου είχαν τις ίδιες απόψεις με σένα! Ότι δεν έχει καν λόγο ύπαρξης αυτό το μάθημα.
Και όμως υπάρχουν τόσα πολλά αξιόλογα φιλοσοφικά- επιστημονικά κείμενα που αξίζει να τα διαβάσεις και να τα κατανοήσεις! Δεν είναι μπούρδες ξέρεις! Καλά ο καθένας μπορεί να πει: "και τι μας νοιάζει αφού μπορώ αν θέλω να τα διαβάσω στα νέα ελληνικά, ποιό το πρόβλημα;" Και όμως δεν είναι ακριβώς έτσι! Είναι αλλιώς από το πρωτότυπο! Μια μετάφραση δεν είναι παρά μόνο μια μετάφραση, κάτι σαν υποκατάστατο! Όπως ακριβώς συμβαίνει και με τα ξένα λογοτεχνικά βιβλία. Είναι αλλιώς από το πρωτότυπο και αλλιώς από την μετάφραση. Για παράδειγμα υπάρχουν λέξεις πίσω από τις οποίες κρύβονται διάφορα νοήματα, μέσω των οποίων ο συγγραφέας θέλει να βάλει τον αναγνώστη σε σκέψεις, να του δημιουργήσει προβληματισμούς. Σε τι βαθμό είναι δυνατόν να επιτευχθεί αυτό με μία μετάφραση; Όσο προσεγμένη και αν είναι. Θα μπορούσαμε δλδ να διαβάσουμε Παπαδιαμάντη "μεταποιημένο" στην σύγχρονη γλώσσα; Δεν θα χαλούσε το νόημα και γενικότερα όλη η μαγεία του λόγου του; Κάτι τέτοιο νομίζω γίνεται και με τα αρχαία κείμενα και με την αρχαία γλώσσα γινικότερα! Και εδώ νομίζω κρύβεται και η χρησιμότητά τους.
Αυτή νομίζω είναι η μαγεία του να διαβάζεις αρχαία. Ίσως και να υπερβάλω δεν ξέρω... Μπορεί να είναι και μπούρδες όλα αυτά...
Αλλά δεν είναι κάπως που οι έλληνες μαθητές αδιαφορούν για τα αρχαία ελληνικά την στιγμή που τόσοι ξένοι ενδιαφέρονται για αυτά και σπουδάζουν πάνω σε αυτά;
Δεν είναι το παν τα αρχαία, ούτε λέει κανείς πως είναι το καλύτερο και το πιο αξιόλογο μάθημα του κόσμου! Δεν είναι ούτε άχρηστο όμως!!!
Σόρρυ για το μακροσκελές κείμενο αλλά κατά κάποιον τρόπο έβγαλα το άχτι μου για τα τόσα που έχω ακούσει :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akrione

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akrione αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 202 μηνύματα.
χαχαχα σορρυ που γελαω αλλα τωρα εσυ ανυπομονεις να πας σχολειο για να μαθεις γραμματα για να ενταχτεις και να προσφερεις στην κοινωνια Η απλως προβαλλεις μια εικονα περα για περα αληθινη για να μας δειξεις κατι? εγω τωρα ειμαι πολυ σιγουρος οτι ξερεις πολυ καλα τις απαντησεις για τις ερωτησεις σου..εννοω οτι γνωριζεις τους λογους που ενα παιδι δν θελει να παει σχολειο το οποιο δν ειναι το πρωινο ξυπνημα μονο αλλα πολλα πραγματα οπως (κακο σχολικο περιβαλλον,σχολικη βια κακοι καθηγητες ,βαρεμαρα κλπ)...φυσικα δν πρεπει να μισησεις το σχολειο γιατι μαθαινεις αλλα την μαθηση την εμποδιζουν αυτα που προανεφερα...Α! παρεπιπτοντως αυτο παει στο πρωτο σχολιο -τα αλλα δν τα διαβασα-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
χαχαχα σορρυ που γελαω αλλα τωρα εσυ ανυπομονεις να πας σχολειο για να μαθεις γραμματα για να ενταχτεις και να προσφερεις στην κοινωνια Η απλως προβαλλεις μια εικονα περα για περα αληθινη για να μας δειξεις κατι? εγω τωρα ειμαι πολυ σιγουρος οτι ξερεις πολυ καλα τις απαντησεις για τις ερωτησεις σου..εννοω οτι γνωριζεις τους λογους που ενα παιδι δν θελει να παει σχολειο το οποιο δν ειναι το πρωινο ξυπνημα μονο αλλα πολλα πραγματα οπως (κακο σχολικο περιβαλλον,σχολικη βια κακοι καθηγητες ,βαρεμαρα κλπ)...φυσικα δν πρεπει να μισησεις το σχολειο γιατι μαθαινεις αλλα την μαθηση την εμποδιζουν αυτα που προανεφερα...Α! παρεπιπτοντως αυτο παει στο πρωτο σχολιο -τα αλλα δν τα διαβασα-

Απλά το σχολείο μου αρέσει σαν ιδέα και η βία,το πώς μοιάζει,η χάλια κατάσταση,το κακό περιβάλλον..προσπαθω να μην βλεπω μονο αυτα..Βλεπω θετικα.Και εμενα μου αρεσει η ιδεα να κανω αυτο που θελω προσφεροντας ΟΚ? Συμφωνω με ολους απλα μου την σπαει ολος αυτος ο χαμος,η απελπισια,οι γκρινιες:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akrione

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akrione αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 202 μηνύματα.
δηλαδη εσυ φιλος δν γκρινιαζεις και δν παραπονιεσαι για τιποτα? γιατι αν ειναι ετσι τοτε μπραβο ειλικρινα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Ναι;)Καθε μερα που παω ειναι μια καινουρια εμπειρια..κατι καινουριο που μαθαινω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι;)Καθε μερα που παω ειναι μια καινουρια εμπειρια..κατι καινουριο που μαθαινω!
ενταξει ρε φιλε μην κανεις και ετσι. Το σχολειο δεν ειναι μονο μαθηματα ειναι για να λεμε και καμια μαλακια με τους αλλους να γελασουμε κτλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

massa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο massa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 190 μηνύματα.
Ξ
Είναι αλλιώς από το πρωτότυπο και αλλιώς από την μετάφραση. Για παράδειγμα υπάρχουν λέξεις πίσω από τις οποίες κρύβονται διάφορα νοήματα, μέσω των οποίων ο συγγραφέας θέλει να βάλει τον αναγνώστη σε σκέψεις, να του δημιουργήσει προβληματισμούς. Σε τι βαθμό είναι δυνατόν να επιτευχθεί αυτό με μία μετάφραση; Όσο προσεγμένη και αν είναι. Θα μπορούσαμε δλδ να διαβάσουμε Παπαδιαμάντη "μεταποιημένο" στην σύγχρονη γλώσσα; Δεν θα χαλούσε το νόημα και γενικότερα όλη η μαγεία του λόγου του; Κάτι τέτοιο νομίζω γίνεται και με τα αρχαία κείμενα και με την αρχαία γλώσσα γινικότερα! Και εδώ νομίζω κρύβεται και η χρησιμότητά τους.
δηλαδη να ουμε εσυ νομιζεις τωρα οτι αν διαβασεις απο το πρωτοτυπο θα κανεις καλυτερη μεταφραση απο καποιον που εχει αφιερωσει την ζωη του να μεταφραζει αρχαια.
μια προσεγμενη μεταφραση ειναι 242543535455656546 φορες καλυτερη απο τη υποτυπωδη δικη σου.
εκτος αν αμφισβητεις τους μεταφραστες οποτε κατι αλλο συμβαινει με σενα.

Ναι;)Καθε μερα που παω ειναι μια καινουρια εμπειρια..κατι καινουριο που μαθαινω!

αχχαχαααχαχαχαχαχοχαοχαοοαχοαχαχαααοχαοχαοχαοχαχοαοαχαοαχοοοαχαχαχ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
δηλαδη να ουμε εσυ νομιζεις τωρα οτι αν διαβασεις απο το πρωτοτυπο θα κανεις καλυτερη μεταφραση απο καποιον που εχει αφιερωσει την ζωη του να μεταφραζει αρχαια.
μια προσεγμενη μεταφραση ειναι 242543535455656546 φορες καλυτερη απο τη υποτυπωδη δικη σου.
εκτος αν αμφισβητεις τους μεταφραστες οποτε κατι αλλο συμβαινει με σενα.



αχχαχαααχαχαχαχαχοχαοχαοοαχοαχαχαααοχαοχαοχαοχαχοαοαχαοαχοοοαχαχαχ

1.Διαφωνω..Δεν ειμαι ειδημων αλλα ξερω απο φιλολογους και απο φιλους ΦΙΛΟΛΟΓΟΥΣ οτι η μεταφραση ειναι τυπικη,μαθαινεται μονο απεξω (αυτο το εχω καταλαβει και εγω) και σιγουρα ειναι καλυτερη η μεταφραση απο καποιον φιλολογο η ακομα και φοιτητη με εμπειρια παρα του Υπουργειου που ειναι αστα να πανε.Εγω λεω τι φαινεται

Και προς τι το αστειο στο σχολιο μου?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
Γιατι δυστυχως ανοιγουν τα σχολεια?Γιατι οχι ευτυχως?Δεν ειναι καλο?
Εγώ πάντως λέω ΕΥΤΥΧΩΣ που δε θα ξαναπάω σχολείο!!!

Μαθαινεις τόσα ενδιαφεροντα πραγματα..ΤΟΣΑ.Και σε πειραζει που δεν θα πας μπανιο(που εξαλου χειμωνιατικα ελαχιστοι πανε),που ξυπνας 2-3 ωρες αργοτερα και που διαβαζεις?Απο το ΣΧΟΛΕΙΟ ομως ΜΠΟΡΕΙ να βγαλεις τα προς το ζην(γιατι ειδικα στην Ελλαδα τιποτα δεν ειναι σιγουρο).

Εγώ ειδικά φέτος, έμαθα την δουλειά του παπαγάλου. Μα, ήταν τόση υπέροχη εμπειρία, τόσα κατεβατά κείμενα ιστορίας που αν ξεχνούσα μια λέξη, το έλεγα πάλι από την αρχή ή έπαιρνα πιο χαμηλό βαθμό για να καταλάβω το λάθος μου. Στα αρχαία που λες, το πιο ενδιαφέρων πράγμα που έμαθα ήταν τα σχολια κάθε κειμένου, πρώτη φορά συνάντησα κάτι τέτοιο στην ζωή μου, και όταν μου είπαν ότι έπρεπε να τα μάθω όλα, έμεινα με το στόμα ανοικτό από τον ενθουσιασμό μου. Καλά για να μη μιλήσω για τα λατινικά, τόσες μεταφράσεις τόσα ρήματα (ανώμαλα και μη), τόσες εξαιρέσεις. Ειλικρινά χαίρομαι που όλα αυτά θα με συνοδεύσουν στην ζωή μου...Αχ, τι ξέχασα!! Το μάθημα της έκθεσης. Λοιπόν, συμβουλή για την Γ'λυκείου: Μη γράψεις ποτέ κάτι που δε θέλουν να διαβάσουν! Έχεις ελευθερία έκφρασης, αρκεί πάντα να συμβαδίζει με την δική τους γνώμη και αν μη τι άλλο, ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ αν σου ζητηθεί θέμα για την παιδεία, ΠΟΤΕ μη την κατακρίνεις. Άδικα, θα χάσεις βαθμό.. κρίμα δεν είναι; Να μη μπεις σε ένα ελληνικό πανεπιστήμιο που το κατακλύει η γνώση και η αγάπη των καθηγητών;

Το μόνο που μου άρεσε αυτή την χρονιά ήταν το μάθημα της Ν.Λογοτεχνίας, αλλά και αυτό με την τόσο υπερ-ανάλυση μου το κατέστρεψαν λίγο.. :mad:

Από το σχολείο ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να βγάλεις τα προς το ζην, γιατί πολύ απλά ότι "διδάσκουν", ίσως το 10% θα χρησιμοποιήσεις κάποτε και αν. Υπάρχουν τόσα ταλέντα, που το ίδιο το σχολείο τα καταπιέζει και τα υποβαθμίζει ή δε τα αφήνει να αναπτυχθούν μέσα σε αυτό το $#^$#%#$σύστημα!
Άρα εγώ δε θα μπορέσω να επιβιώσω, γιατί ό,τι έμαθα όλη την χρονιά, τα έχω ήδη ξεχάσει.
Dude, είσαι ακόμα 15...όταν βγάλεις το λύκειο και δώσεις πανελλήνιες, ξανα-έλα εδώ και πες μας γιατί δε θέλεις να ξαναπας σχολείο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Γιατι δυστυχως ανοιγουν τα σχολεια?
Γιατί δεν συμβαδίζει με τον Νεοελληνικό τρόπο ζωής: του καναπέ και του φραπέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza1993

Δραστήριο μέλος

Ο pizza1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 409 μηνύματα.
Αν δεν υπηρχε το σχολιο δεν θα ειχες δωσει καν πανελληνιες,δεν θα ηξερες τπτ απο οσα ξερεις σημερα πανω στ αμαθηματα που σε ενδοιαφερουν και θα σε κυνηγησουν στην επαγγελματικη σου πορεια,α και δεν θα σου δινοταν η ευκαιρια να σπουδασεις δεν θα ειχες ολες τις απαραιτητες βασεις,ερεθισμους, και οσα ζηταει το πανεπιστημιο τις επιλογης σου αρκει αν γνωριζεις κανα κολπο για να φυτρωνεις την γνωση απο την μια μερα στην αλλη και μας το κρυβεις...

Γενικως δεν θα ειχες καν το ενδοιαφερον για να σπουδασεις καποια επιστημη(κατα 80-90%) και ουτε τα απαραιτητα εφοδια.Αυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
Αν δεν υπηρχε το σχολιο δεν θα ειχες δωσει καν πανελληνιες,δεν θα ηξερες τπτ απο οσα ξερεις σημερα πανω στ αμαθηματα που σε ενδοιαφερουν και θα σε κυνηγησουν στην επαγγελματικη σου πορεια,α και δεν θα σου δινοταν η ευκαιρια να σπουδασεις δεν θα ειχες ολες τις απαραιτητες βασεις,ερεθισμους, και οσα ζηταει το πανεπιστημιο τις επιλογης σου αρκει αν γνωριζεις κανα κολπο για να φυτρωνεις την γνωση απο την μια μερα στην αλλη και μας το κρυβεις...

Γενικως δεν θα ειχες καν το ενδοιαφερον για να σπουδασεις καποια επιστημη(κατα 80-90%) και ουτε τα απαραιτητα εφοδια.Αυτα.

Είτε τα λες για μένα ή όχι, εγώ θα σου απαντήσω.
Λοιπόν, για τις πανελλήνιες δε έδινα/δίνω δεκάρα. Ο,τι ξέρω σήμερα, δε έχει στηρικτεί στο σχολείο. Ναι, μου έμαθαν να διαβάζω και να γράφω, να εκφράζομαι και λοιπά, αλλά όλο αυτό έφτανε μέχρι το δημοτικό. Αυτή είναι η άποψη μου. Το μόνο που αρκεί στο σχολείο, είναι να παπαγαλίζεις σωστά και να παίρνεις καλό βαθμό για να μπεις κάπου. Αυτό μας έχει περάσει το ελληνικό σύστημα. Και Κανένα μάθημα από αυτά που έχουν διδακτεί στο πλαίσιο του σχολείου, δε με ενδιαφέρε ποτέ. Ήταν και εξακολουθούν να είναι ανούσια!
Για ποιες βάσεις και ερεθισμούς μου μιλάς; Το σχολείο τα δίνει αυτά;
Εφόδια; Πες μου εσύ ένας που θέλει να γίνει π.χ. Ψυχολόγος, τι να τα κάνει τα αρχαία ή τα κείμενα;
Το ζήτημα ήταν, να μας έδιναν την επιλογή να διαλέγαμε τα μαθήματα που θέλαμε να διδακτούμε; Το να μας έχουν 3 κατευθύνσεις, αυτό δεν είναι επιλογή.Είναι απλά τρεις πόρτες και εσύ διαλέγεις αυτή που θα καταφέρεις να ανταπεξέλθεις καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
Ναι;)Καθε μερα που παω ειναι μια καινουρια εμπειρια..κατι καινουριο που μαθαινω!

Και εγώ κάθε φορά που πάω,συνειδητοποιώ,πως πλέον και ο κάθε άχρηστος μπορεί να γίνει καθηγητής.
το σχολειο ειναι απαραδεκτο και ειναι οτι πιο κοντινό σε φυλακη.Θελω να παω τουαλετα και επειδη μιλαγα με τον διπλανο μου και την εσπασα στον καθηγητη
1. ταπεινώνομαι ζητωντας την αδεια του να κατουρήσω
2.μου λεει οχι απλα και μονο επειδη μπορει-εχει εξοσια πανω μου-
....
Δημόσια σχολεία φυλακές ανηλίκων
Tα σχολεία που καίγονται είναι αυτά που φωτίζουν
και για όλη την μιζέρια που τους μαθητές πονά
Μπουρλότο και φωτιά σε όλα τα σχολικά κελιά.
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δημόσια σχολεία φυλακές ανηλίκων
Tα σχολεία που καίγονται είναι αυτά που φωτίζουν
και για όλη την μιζέρια που τους μαθητές πονά
Μπουρλότο και φωτιά σε όλα τα σχολικά κελιά.
:P

Θα συμφωνήσω αλλά πιστεύω οτι και τα ιδιωτικά σχολεία είναι φυλακες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosnt

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thanosnt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
ρε παιδια θελει και ερωτημα γιατι να λεμε δυστηχως οταν ανοιγουν τα σχολεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top