Γιατί η φυσική είναι τόσο μπερδεμένη;

lambrosbardakos

Νεοφερμένος

Ο lambrosbardakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Μπορείτε να μου πείτε τρόπο πως να καταλαβαίνω την φυσική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
διαβαζεις , κανεις ασκησεις ρωτας τις αποριες και γραφεις 20
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
για εμενα η φυσικη της 1ης ειναι αρκετα δυσκολη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Manthak47

Νεοφερμένος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Θα μπορούσε να πει κανείς ότι η Φυσική για την κατανόησή της θέλει λίγη τρέλα :P... αλλά η ζωή είναι γενικά τρελή (περίπλοκη) άρα η Φυσική είναι τρελή της τρελής :xixi: άρα λογική! :up:

Αν καταφέρεις να ξεκολλήσεις από τα καθημερινά γεγονότα που μας μπερδεύουν λίγο και να τα θεωρήσεις άσχετα, έκανες το πρώτο βήμα!:no1:

Μετά χρειάζεσαι να αποκτήσεις γερές βάσεις σε Άλγεβρα και Γεωμετρία (γιατί αλλιώς η επίλυση των εξισώσεων θα είναι ... άτοπη:D) όπως επίσης να μάθεις απ' έξω τους τύπους κάθε φαινομένου και να τους εφαρμόζεις (σωστά) στις ασκήσεις ανάλογα με τα δεδομένα.

Προσωπικά η Φυσική ξεκίνησε να μου αρέσει λόγω του Ηλεκτρισμού. Μετά συνάντησα στη Β΄Γυμνασίου έναν τέλειο καθηγητή :iagree: και αργότερα στη Γ΄ έναν απαίσιο που αν κάτι δεν το έγραφε το βιβλίο... απλά δεν το ήξερε :s:s!!!!!! Από εγωισμό λοιπόν να μην ξεχάσω και αυτά που ήξερα :jumpy: κάθησα και ασχολήθηκα πάρα πολύ με τη Φυσική ώσπου έγινε το αγαπημένο μου μάθημα! Φέτος στο Λύκειο πέτυχα νομίζω τον καθηγητή του αιώνα :D:D (για εμένα) που δεν μου έχει αφήσει την παραμικρή απορία.

Άρα και ο καθηγητής παίζει ρόλο στο πόσο εύκολη θα σου φαίνεται η Φυσική :bye:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
ουσιαστικα ρωτησε πως να "δουλεψει" για να μαθει φυσικη....οχι ποιος παραγοντας παίζει ρόλο στο πόσο εύκολη θα σου φαίνεται η Φυσική...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lambrosbardakos

Νεοφερμένος

Ο lambrosbardakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Κοιτάξτε συμφωνώ ότι ο καθηγητής παίζει πολυ σημαντικό ρόλο ασ πούμε εμείς έχουμε έναν που να φανταστείς έχει βγάλει όλο το βιβλίο άχρηστο γενικώς μπερδέβετε το μιαλό σου με τόσα πράγματα:s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Στην πορεία σου σαν μαθητής-φοιτητής θα βρεις πολλούς καθηγητές που δεν σε ικανοποιούν. Λίγοι είναι οι πραγματικά καλοί στους κλάδους των επιστημών. Αν τους πετύχεις είσαι τυχερός, αν όχι προσπαθείς.

Από εκεί και πέρα αυτό που είναι σωστό να κάνεις είναι αρκετό διάβασμα ώστε να το παλέψεις και να μην το αφήσεις να περάσει μέχρι να μην μπορείς να ανταπεξέλθεις τελείως.Και εννοείται πολλές ασκήσεις. Και αυτό όχι μόνο για Φυσική αλλά και για όλες τις θετικές επιστήμες.:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariapg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Εγώ παιδιά αν δεν έχω καταλάβει κάποια θεωρία, λύνω πολλές ασκήσεις....ετσι και αλλιώς δεν σου ζητανε πολλά πράγματα...μια, δυο και το πας παπαγαλια μετα...:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Μπορείτε να μου πείτε τρόπο πως να καταλαβαίνω την φυσική
Η φυσική δεν είναι μπερδεμένη. Ο τρόπος χειρισμού της είναι μπερδεμένος. Αν θέλεις να μ'ακούσεις, α) πρέπει να είσαι καλός χειριστής των μαθηματικών (εξισώσεις- ταυτότητες) αλλιώς ξέχνα το. Θα σέρνεσαι. Σαυτή την περίπτωση γύρνα στα Μαθηματικά της Γ' Γυμνασίου. βαρύ , αλλά δεν γίνεται διαφορετικά β) για κάθε άσκηση, όσο απλή κιαν είναι, κάνεις ένα απλό σχήμα ένα σχεδιάγραμμα, έστω μια γραμμή και δύο τρία σημεία για να έχεις εικόνα της άσκησης. Διαφορετικά θα είναι Ιστορία ή Λογοτεχνία. Αυτά τα απλά και θα με θυμηθείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lambrosbardakos

Νεοφερμένος

Ο lambrosbardakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Κοίτα ουσιαστικα αυτό που προσπαθώ να κάνω είναι γράφω σε ένα χαρτί όλους τους τύπους που έχουν να κάνουν σχέση με το ζητούμενο της άσκησης και προσπαθώ αλλά κάπου κολάω:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Εγώ παιδιά αν δεν έχω καταλάβει κάποια θεωρία, λύνω πολλές ασκήσεις....ετσι και αλλιώς δεν σου ζητανε πολλά πράγματα...μια, δυο και το πας παπαγαλια μετα...:no1:

Παπαγαλία σε θετικά μαθήματα..μεγάλο λάθος.;) Ακόμα και αν είναι σχεδόν ίδια η άσκηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dodos-7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dodos-7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Κοιτα βασικα εγω πιστευω οτι πρωτα πρεπει να δεις λυμενες ασκησεις για να καταλαβεις τη μεθοδολογια και μετα θα μπορεις να λυσεις ασκησεις αφου εχεις κατανοησει τη θεωρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Κοίτα ουσιαστικα αυτό που προσπαθώ να κάνω είναι γράφω σε ένα χαρτί όλους τους τύπους που έχουν να κάνουν σχέση με το ζητούμενο της άσκησης και προσπαθώ αλλά κάπου κολάω:(
Κάνεις αυτά που έγραψα πιο πάνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Προσπαθήστε να μάθετε τουλάχιστον τα βασικά στη Φυσική ακόμη και όσοι δεν "γουστάρουν" το μάθημα.Να είστε σίγουροι ότι θα σας φανεί χρήσιμο στη ζωή σας πέρα από επαγγελματική αποκατάσταση που από μόνη της η Φυσική δεν μπορεί να σας προσφέρει και πολλά οικονομικά ανταλλάγματα.
Τουλάχιστον θα σας βοηθήσει να μάθετε να οδηγείτε σωστά και να κάνετε γρήγορη εκτίμηση της καράστασης σε περιπτώσεις κακών καιρικών συνθηκών, βροχερού καιρού, ολισθηρότητας οδοστρώματος("άγριος" τάπητας του δρόμου έχει μεγάλο συντελεστή τριβής) ανάποδα τιμόνια γιά εξουδετέρωση της στροφορμής που σας οδηγεί στον γκρεμό κ.λ.π.
Θα ξέρετε επίσης τούς κινδύνους και πώς να προστατευτείτε από το ηλεκτρικό ρεύμα, τούς κινδύνους από την επίδραση τυων ιονιζουσών ακτινοβολιών,Την επίδραση της ατμόσφαιρας γιά τούς ορειβάτες την επίδρασης τού μεγάλου βάθους στη θάλασσα, γιατί τις ζεστές μέρες ο ήχος τρέχει πιό γρήγορα καί δεκάδες άλλα χρηστικά.
Θα έπρεπε όλοι να μάθουν Φυσική ακόμη και αν δεν την αγαπούν αξίζει να προσπαθήσουν.:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lambrosbardakos

Νεοφερμένος

Ο lambrosbardakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.

gewrgia

Νεοφερμένος

Η gewrgia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ελα ντε!!Εμενα προσωπικα μου φαινεται το πιο δυσκολο μαθημα στην Α'..Απο την φυσικη το μονο που καταλαβαινω καλα ειναι η θεωρια!!Απο ασκησεις δεν παω και τοσο καλα αλλα το προσπαθω..Το κλειδι για να την μαθεις παντως ειναι να εχεις μεθοδικοτητα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariapg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Παπαγαλία σε θετικά μαθήματα..μεγάλο λάθος.;) Ακόμα και αν είναι σχεδόν ίδια η άσκηση.

Συμφωνώ...αλλά με τις πολλές ασκήσεις δεν κάθεσαι ναψάχνεις ανάμεσα σε 20 τύπους, ποιος είναι ο κατάλληλος... ή ποιά βήματα πρέπει να ακολουθούσης. Ξέρεις πάνω κάτω που θα κινηθείς ώστε να λύσεις σωστά την άσκηση:no1:

Προσωπικά διαβάζω την θεωρία και τους τύπους και μετά λύνω ασκήσεις ώστε να καταλάβω πως λύνονται! Στις πρώτες ασκήσεις μπορεί να μην ξέρω απ έξω τους τύπου… αλλά έτσι με βοηθάει να τον κατανοήσω καλύτερα!:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sven17

Νεοφερμένος

Ο Sven17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
διοτι υπαρχουν πολλοι τυποι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thomi

Νεοφερμένος

Η θωμη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
ε ναι ρε τρελα τρελα μασ κανει τρελα στ τετραγωνο αρα λογικη...ποπο την ειπα παλι:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Μα δεν είναι η Φυσική τόσο μπερδεμένη.Εσύ είσαι μπερδεμένος!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top