Γιατί δεν είναι δημοφιλής η κλασική μουσική στους νέους;

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Η κλασσικη μουσικη ειναι μουσικη αλλης περιοδου.
Γιατι δεν ειναι δημοφιλης??Γιατι συνηθως πασαρετε στα μικρα παιδια σαν ενα παλιομοδιτικο ειδος που ΠΡΕΠΕΙ να μαθουν.
Εμενα προσωπικα μου αρεσει,δεν μου την εμαθε κανεις,απλως καπου πρεπει να επεσε το αυτι μου σε ενα κομματι και το εψαξα παραπανω.
Εχει μια μαγεια το κλασσικο,μονο το οργανο χωρις στιχους,που δυσκολα τη βρισκεις στη σημερινη μουσικη σκηνη.Εχουν αρμονια οι νοτες.
Θα ελεγα οτι φταει ο τροπος που μαθαινεται η μουσικη στο σχολεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

delirium

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασιλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Γιατί δεν έχει σήμερα καλό μάνατζερ. Σήμερα άμα έχεις καλό μάνατζερ ο κόσμος σε ακούει. Αν όχι κάτσε κρυμμένος μέχρι να σε βρούνε 5 ψαγμένοι οι οποίοι στην παρέα θα λένε πως ακούνε Mozart και θα το παίζουν "Ι ΑΜ ΓΚ@Μ@ΤΟΣ " στις κοπέλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Εεε γιατι η κλασικη μουσικη δεν εχει ξεβρακωτες, βιντεο κλιπ με μαμιαδες των 6 γκομενων και δεν παιζει στα κλαμπ... Δυστυχώς σήμερα αυτά τα τραγούδια πουλάνε.

Εμένα μου αρέσει πολύ η κλασική μουσική, τη βρίσκω τις περισσότερες φορές γαλήνια και ηρεμιστική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
μπα, όχι απαραίτητα



ούτε οι maiden είναι "καινούργιοι" αλλά μια χαρά ακούγονται

Παίζει maiden το mad ρε?
Πολύ TV Wars βλέπεις.
Τώρα άμα αρχίσουμε να λέμε για ράδιο/τύπο...
Να βγάλει καινούργιο σινγκλάκι ο Μπράμς,δύσκολο το βλέπω-οπότε τι να γράψει το περιοδικό?Ούτε συνέντευξη μπορούν να πάρουν από τους πεθαμένους.Στην εγκυκλοπαίδεια λοιπόν.
Στο ραδιόφωνο,οι σταθμοί που παίζουν rock/metal είναι ελάχιστοι επίσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

delirium

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασιλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Εεε γιατι η κλασικη μουσικη δεν εχει ξεβρακωτες, βιντεο κλιπ με μαμιαδες των 6 γκομενων και δεν παιζει στα κλαμπ... Δυστυχώς σήμερα αυτά τα τραγούδια πουλάνε.

Εμένα μου αρέσει πολύ η κλασική μουσική, τη βρίσκω τις περισσότερες φορές γαλήνια και ηρεμιστική.

Δε διαφωνώ σε αυτά που λες. Αλλά αυτό πουλάει σήμερα οπότε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Ρε άκουσα πιο πριν μια μπούρδα, να μην συγκρίνουμε λέει την Metal με την κλασσική (implying ότι η μέταλ είναι το υπόγειο και η κλασική το ρετιρέ).
Γτφ ρε, οι δύο πιο δύσκολες μουσικές είναι (στη δημιουργία).
Άσε που άμα συγκρίνεις όπερα (aka κλασική με φωνητικά) με Μέταλ, ξέρεις πόσα ίδια βγάζεις;
Πρώτα απ' όλα, ουρλιάζουν και οι δύο και δεν καταλαβαίνεις ακριβώς τι λένε, και χαλάνε και τις φωνητικές τους χορδές σε λίγα χρόνια.
Φοράνε ηλίθια, εκκεντρικά κοστούμια και μέικ απ...

Eμένα προσωπικά το ίδιο μ' αρέσει η Άνοιξη στις 4 εποχές του Βιβάλντι με το Hand of Sorrow των Within Temptation, μη σου πω ότι η μελωδία στην εισαγωγή του δεύτερου είναι πιο όμορφη από το πρώτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Που σκατά τα βρίσκετε τα threads και τα ξεθάβετε βρε?Δεν ζούμε στην Ευρώπη του 19ου αιώνα ώστε να μπορέσει να μας συγκινήσει στις καθημερινές μας στιγμές η "βουκολική Συμφωνία" των 500φεύγα ωρών του Μπετόβεν,γιατί μαντέψτε...δεν ζούμε σε κανένα βουκολικό περιβάλλον!Η μουσική πρέπει να ανταποκρίνεται στις καθημερινές μας ανησυχίες ώστε να μας προκαλέσει δυνατή συγκίνηση.Διαφορετικά,μπορεί να μας αρέσει γενικά και αόριστα σαν μελωδία,αλλά δεν θα τη βάλουμε και στο ipod μας να την ακούμε στο μετρό.

Κοιταζα την κατηγορια να την συμμαζεψω, το βρηκα, μ'αρεσε εγραψα.

Με την ιδιια λογικη γιατι ποιηματα που γραφτηκαν το 1900 και πριν ξερω γω να μιλανε στην ψυχη μας; Ισως γιατι ειναι διαχρονικα τα μηνυματα που περνανε; Επισης, ηδη το ανεφρα. Οταν μιλας για κλασικη μουσικη δεν αναφερεσαι απαραιτητα στον Beethoven ή τον Mozart. Υπαρχουν ενα σωρο συγχρονοι καλλιτεχνες και οχι δεν παιζουν αποκλειστικα κομματια ολων αυτων των παλιων αλλα φτιαχνουν καινουρια δικα τους:P. Οπως για παραδειγμα Yiruma, Joe Hisaishi και αλλοι τετοιοι.Επισης, ενταξει ουτε εγω ακουω συνεχεια κλασικη μουσικη, ουτε καν συχνα. Μιλαμε περι εκτιμησης. Σπανια θα πεις ''μου κολλησε η ταδε συμφωνια του ταδε εδω και μια βδομαδα''. Αλλα αλλο να αναγνωριζεις την αξια του και αλλο να λες οτι ειναι rubbish. Και δεν λεμε να μην σου αρεσει, γιατι αυτο ειναι υποκειμενικο. Ουτε εμενα δεν μ'αρεσε η hip hop παραδειγμα αλλα αναγνωριζω οτι υπαρχουν αξιολογα κομματια και καλλιτεχνες απλα σαν ειδος δεν με συγκινει. Και γιατι κατι που ειναι παλιο να μην μιλησει στην ψυχη σου απο την στιγμη που ταυτιζεσαι με το συναισθημα που σου βγαζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jeanjean

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Πολύ απλά γιατί η κλασσική μουσική θέλει ηρεμία,όχι βιασύνη.Η φιλοσοφία της είναι η φιλοσοφία εκείνης της περιόδου της ανθρωπότητος.
Αλλάζουν οι εποχές αλλάζουν όλα.
Θεωρώ πως η κλασσική μουσική αποπνέει έναν άλλον κόσμο,περισσότερο εκλεπτυσμένο,κόσμο που αντιλαμβάνεται την ''λεπτότητα'' της ανθρώπινης υπάρξεως.
Η σημερινή εποχή χαρακτηρίζεται από μεγάλη ροή δεδομένων και υψηλές ταχύτητες.Οπότε δεν θα κάτσει ο άλλος να ασχοληθεί με κάτι το οποίο προυποθετει τα ακριβώς αντίθετα ηρεμία και γαλήνη.
Εγώ προσωπικά αν και ήμουν επί 11 χρόνια στον χώρο της κλασσικής μουσικής δεν είχα ασχοληθεί ιδιαίτερα με την κατανόησή της.Τώρα που εχω σταματησει το βιολί,εδώ και 6 μήνες,πέρα από την διαβολική στέρηση που με έπιασε τ'ωρα τελευταία,''ενστικτωδώς'' με τραβάει να ακούω κλασσική μουσική.
Μάλλον μου έγινε ασυνείδητη συνήθεια. :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Παίζει maiden το mad ρε?
Πολύ TV Wars βλέπεις.
Τώρα άμα αρχίσουμε να λέμε για ράδιο/τύπο...
Να βγάλει καινούργιο σινγκλάκι ο Μπράμς,δύσκολο το βλέπω-οπότε τι να γράψει το περιοδικό?Ούτε συνέντευξη μπορούν να πάρουν από τους πεθαμένους.Στην εγκυκλοπαίδεια λοιπόν.
Στο ραδιόφωνο,οι σταθμοί που παίζουν rock/metal είναι ελάχιστοι επίσης.


Ακριβως για αυτό λοιπόν πες μου γιατί ακούγονται τόσο. Και αυτοί και πολλοί άλλοι. Αν το αμφισβητείς μπες youtube και δες views στα τραγούδια τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γαλάτεια

Νεοφερμένος

Η Γαλάτεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Δεν είναι δημοφιλής γιατί είμαστε σε μια εποχή του γρήγορου. Του γρήγορου φαγητού, του γρήγορου ύπνου, της γρήγορης διασκέδασης και της γρήγορης ψυχαγωγίας. Και αυτό σημαίνει ότι διασκεδάζουμε και δεν ψυχαγωγούμαστε με εύκολα μεταβολίσιμα μουσικά προϊόντα εκτός των άλλων. Καλώς ή κακώς ένα τραγούδι με στίχους και με μια μοντέρνα ενορχήστρωση, ανεξαρτήτου είδους, σου περνάει πολύ πιο γρήγορα το μήνυμα που θέλει να περάσει, είτε πρόκειται για ερωτική απογοήτευση είτε για ένα κοινωνικό μήνυμα που θα σε κάνει να ταυτιστείς μαζί του με συνέπεια τι; Την εμπορικότητα.
Η κλασική μουσική, αν και δεν απαιτεί ιδιαίτερη παιδεία και υπόβαθρο όπως κάποιοι θέλουν να κάνουν τον κόσμο να νομίζει αλλα επικαλείται κυρίως αυθόρμητα συναισθήματα (σκεφτείτε μόνο ότι την ακούν έμβρυα και βρέφη με πολύ θετικές αντιδράσεις), δεν ικανοποιεί τη συνθήκη του γρήγορου καθώς χρειάζεσαι χρόνο να την επεξεργαστείς και κυρίως να τη βιώσεις. Δεν παρέχει ποσότητα, δεν επιδέχεται πλασάρισμα εμπορικό.
Με πολύ μεθοδικό τρόπο άλλωστε και σε παγκόσμια κλίμακα, οι ποιοτικές μουσικές προτάσεις σπάνια κάνουν τεράστια επιτυχία διότι αυτές οι δουλειές απαιτούν παραγωγές πολύ πιο προσεγμένες (ό,τι κι αν σημαίνει αυτό) από τις χαμηλότερου επιπέδου παραγωγές κι έτσι μας επιβάλλονται μέσω διαφημίσεων και τάσεων εύπεπτα και κυρίως ποσοτικοπαραγωγικά μουσικά κατασκευάσματα (ονόματα δε λέμε, οικογένειες δε θίγουμε). Τα πα!:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisk

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Οι πιο πολλοι δεν ακουν τη μουσικη για τη μουσικη, αλλα για τους στιχους. Ο ελληνας δεν εχει μαθει να ακουει μουσικη (οι περισσοτεροι τουλαχιστον), χωρις να φταιει αυτος βεβαια, αλλα το περιβαλλον στο οποιο μεγαλωσε... Κατα συνεπεια η κλασικη του φαινεται σαν να ακουει καποιον να μιλα μια γλωσσα που δεν ξερει.... Πραγματικα πιστευω οτι υπαρχει μια εποχη που να αρεσει σε οποιονδηποτε, εστω ενας συνθετης, ενα κομματι, απλα δεν το εχει ακουσει και θεωρει οτγενικα η κλασικη μουσικη δεν του αρεσει απο το 1/10 μιας συμφωνιας που ακουσε.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Αυτο το ειδος μουσικης ειναι τοσο διαφορετικο απο τα συνηθη ειδη μουσικης.Δεν ειναι η μουσικη που θα ακουσεις στα κλαμπ,στις καφετεριες .Δε θα το ακουσεις για να ξεφαντωσεις αλλα για να ηρεμησεις.Δε σε βρισκει αυτη οπως γινεται με την πχ ποπ αλλα την ανακαλυπτεις εσυ.
Εγω απο μικρη ακουγα περιστασιακα κλασσικη μουσικη αλλα ασχοληθηκα με αυτην οταν ξεκινησα κιθαρα απο τοτε την εχω αγαπησει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Ακριβως για αυτό λοιπόν πες μου γιατί ακούγονται τόσο. Και αυτοί και πολλοί άλλοι. Αν το αμφισβητείς μπες youtube και δες views στα τραγούδια τους.

Λολ,γιατί δεν ήταν "hot" πριν από 300 χρόνια?
Οι περισσότεροι μεταλλάδες του 70' είναι σήμερα πενηντάρηδες και εξηντάρηδες,επέτρεψέ τους να νοσταλγούν την εποχή που ο Πανούσης έμοιαζε με τον Ozzy αξύριστο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Δεν ξέρω για τους άλλους αλλά εγώ οπότε έχω αϋπνίες η οταν είμαι στεναχωρημενη κτλ.. βάζω τον σταθμο της ελληνικης ραδιοφωνίας στο οποίο βάζουν κλασική μουσική ! με χαλαρώνει και με νανουρίζει! Είναι πολύ ωραίο ακουστικά είδος μουσικής και ένας λόγος για τον οποιο πιστευω δεν είναι τοσο ευρέως διαδεδομένη στους νέους είναι επειδή όλοι οι σταθμοί του ραδιοφονου, η τηλεόραση και γενικά τα Μ.Μ.Ε προβάλουν περισσότερο και καλα την ξένη αλλά και εγχώρια ποιοτική μουσική.
Δηλαδή τα "νταμπα ντουμπα" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Όταν λες Ελληνική ραδιοφωνία;
Μαντεύω ότι θες να πεις τρίτο πρόγραμμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Μ'άρεσε αυτό που είπε κάποιος περί metal.Ούτε η metal προβάλλεται καθόλου,αλλά έχει μεγαλύτερο fanbase.Γιατί?Προφανώς είναι πιο επίκαιρη,βρίσκεται πιο κοντά στο σήμερα,οπότε περισσότερος κόσμος feels attraction to it.Και πριν προλάβει να πει κανάς μπαγλαμάς ότι υπάρχει κόσμος που γίνεται μεταλάς για να το παίξει "kewl",να του θυμίσω ότι,στην Ελλάδα τουλάχιστον,ο μέσος μεταλάς δεν είναι ο γοητευτικός ψηλέας με το ψαγμένο μουσάκι και τα hot δερμάτινα σαν χαρακτήρας από contemporary vampire movie (before Twilight ofc),αλλά ένας σάπιος τυπάς με μπυροκοίλι,τρίχα κάγκελο,τρύπια μπλούζα Metallica που έχει αρχίσει να γίνεται ένα με το δέρμα του,ο οποίος μένει στο υπόγειο της μάνας του,παίζει όλη μέρα WoW,συλλέγει κάρτες Magic the Gathering,ζωγραφίζει μινιατούρες Warhammer 40K,βλέπει anime και θεωρεί πιο πιθανή μια alien invasion ή μια zombie apocalypse παρά το να του κάτσει η Βάσω,η πρώην συμμαθήτριά του που γουστάρει απ'την πέμπτη δημοτικού.
Όλο αυτό σαν food for thought στο επιχείρημα-Halls (καραμέλα για τον βήχα) "δεν αρέσει γιατί δεν προβάλλεται απ'τα media" (το οποίο φοριέται τόσο πόλυ πρώτον επειδή είναι πασπαρτού και-κυρίως-δεύτερον επειδή it implies ότι "εμένα μ'αρέσει,άρα εγώ ξέφυγα απ'την επιρροή των media,τι γαμάτος που είμαι,όλοι οι άλλοι είναι πρόβατα,νια νια νια").

Εμένα πάρα πολλά κλασικά κομμάτια, ιδιαίτερα της εποχής του Baroque "μιλάνε" μέσα μου και με συγκινούν, όπως και πολύ άλλο κόσμο και δεν ζώ ούτε σε κανένα μεσαιωνικό πύργο, ούτε τρώω βελανίδια. Η πραγματική μουσική είναι διαχρονική και γεννάει συναισθήματα και εικόνες χωρίς να είναι απαραίτητο να συνδέεται με κάτι "σημερινό". Αν ήταν έτσι, όλες οι φιλαρμονικές ορχήστρες και όλα τα ωδεία θα έπρεπε να έχουν κλείσει και όλοι να τρέχανε να γίνουν DJ σε μπαράκια.

This does not disprove what I say.Το τι κάνεις εσύ δεν αλλάζει κάτι.Απ'τη στιγμή που μιλάμε σε κοινωνικό επίπεδο,πάντα μιλάμε κατά κανόνα.Sure,there are exceptions.So?Προφανώς αναφερόμαστε στην πλειοψηφία.Ειδικότερα όταν μιλάμε για μια κοινωνία τόσο μεγάλη και τόσο πολυσύνθετη όπως η σύγρχονη,είναι λογικό να υπάρχουν πολλές τάσεις.Ε,εμείς εξετάζουμε τις κυρίαρχες.Φυσικά και σήμερα μια variety βιωμάτων μπορεί να οδηγήσει κάποιον στην κλασσική μουσική,ενώ κάποιον άλλο στην ηλεκτρονική,κάποιον άλλο στη jazz etc.Αυτό που λέμε εδώ πέρα είναι γιατί η πλειοψηφία δεν ακούει κλασσική μουσική (και το εξήγησα παραπάνω).
Και αυτό το "διαχρονικό" που κοτσάρουμε σε διάφορα πράγματα δεν το καταλαβαίνω καθόλου.Άντε,πάει στο διάολο,αν μιλάμε για κάποιον φυσικό νόμο,που according to contemporary knowledge είναι most likely να ισχύει until the end of days,αν και ποτέ δεν έχω ακούσει να αναφέρεται κανείς στη "διαχρονική βαρύτητα" (sic).Τι σκατά πάει να πει διαχρονικό?Έχει ταξιδέψει κανείς στο χρόνο ώστε να γνωρίζει ότι κάτι θα ισχύει for always στον ανθρώπινο πολιτισμό?Ποια υπέρμετρη υπεροψία του δίνει το δικαίωμα να κάνει τη βαρύγδουπη δήλωση ότι κάτι θα έχει την ίδια αξία για πάντα?

Κοιταζα την κατηγορια να την συμμαζεψω, το βρηκα, μ'αρεσε εγραψα.

Με την ιδιια λογικη γιατι ποιηματα που γραφτηκαν το 1900 και πριν ξερω γω να μιλανε στην ψυχη μας; Ισως γιατι ειναι διαχρονικα τα μηνυματα που περνανε; Επισης, ηδη το ανεφρα. Οταν μιλας για κλασικη μουσικη δεν αναφερεσαι απαραιτητα στον Beethoven ή τον Mozart. Υπαρχουν ενα σωρο συγχρονοι καλλιτεχνες και οχι δεν παιζουν αποκλειστικα κομματια ολων αυτων των παλιων αλλα φτιαχνουν καινουρια δικα τους:P. Οπως για παραδειγμα Yiruma, Joe Hisaishi και αλλοι τετοιοι.Επισης, ενταξει ουτε εγω ακουω συνεχεια κλασικη μουσικη, ουτε καν συχνα. Μιλαμε περι εκτιμησης. Σπανια θα πεις ''μου κολλησε η ταδε συμφωνια του ταδε εδω και μια βδομαδα''. Αλλα αλλο να αναγνωριζεις την αξια του και αλλο να λες οτι ειναι rubbish. Και δεν λεμε να μην σου αρεσει, γιατι αυτο ειναι υποκειμενικο. Ουτε εμενα δεν μ'αρεσε η hip hop παραδειγμα αλλα αναγνωριζω οτι υπαρχουν αξιολογα κομματια και καλλιτεχνες απλα σαν ειδος δεν με συγκινει. Και γιατι κατι που ειναι παλιο να μην μιλησει στην ψυχη σου απο την στιγμη που ταυτιζεσαι με το συναισθημα που σου βγαζει;

Μα η αξία ενός κομματιού dear,είναι υποκειμενική.Εμείς προσδίδουμε αξία και στην κλασσική μουσική,και στην hip hop και σε όποια άλλη μουσική.Για τα υπόλοιπα,απάντησα στον από πάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Θα διατυπωσω μια χαζη(ισως) ερωτηση,αλλα δημιουργηθηκε συνειρμικα:Μηπως το οτι ακουγεται πολυ στην εποχη μας η χορευτικη(house,trance,techno,κλπ) μουσικη,συνδεεται με τους πιο γρηγορους-σε σχεση με παλαιοτερα-ρυθμους ζωης;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Δεν ζούμε στην Ευρώπη του 19ου αιώνα ώστε να μπορέσει να μας συγκινήσει στις καθημερινές μας στιγμές η "βουκολική Συμφωνία" των 500φεύγα ωρών του Μπετόβεν,γιατί μαντέψτε...δεν ζούμε σε κανένα βουκολικό περιβάλλον!Η μουσική πρέπει να ανταποκρίνεται στις καθημερινές μας ανησυχίες ώστε να μας προκαλέσει δυνατή συγκίνηση.Διαφορετικά,μπορεί να μας αρέσει γενικά και αόριστα σαν μελωδία,αλλά δεν θα τη βάλουμε και στο ipod μας να την ακούμε στο μετρό.

Η ποιμενική συμφωνία του Beethoven έχει διάρκεια μόλις 35 λεπτών, λιγότερο από ένα CD που θα βάλουμε να ακούσουμε.
Ο Beethoven έγραψε τη συμφωνία του για τη φύση, για το κοινό της Βιέννης.
Η μελωδία είναι μόνο ένα από τα στοιχεία της κλασσικής μουσικής και συνήθως όχι το πιο σημαντικό.
Ο Beethoven είχε τη μέγιστη δυνατή δυσκολία στη μελωδία. Στο Rossini η μελωδία έτρεχε από τις τσέπες του.
Ποιός από τους δυο θεωρείται μέγιστος;
Την κλασσική μουσική, όντως δε θα τη συνιστούσα για το μετρό.
This does not disprove what I say.Το τι κάνεις εσύ δεν αλλάζει κάτι.Απ'τη στιγμή που μιλάμε σε κοινωνικό επίπεδο,πάντα μιλάμε κατά κανόνα.Sure,there are exceptions.So?Προφανώς αναφερόμαστε στην πλειοψηφία.Ειδικότερα όταν μιλάμε για μια κοινωνία τόσο μεγάλη και τόσο πολυσύνθετη όπως η σύγρχονη,είναι λογικό να υπάρχουν πολλές τάσεις.Ε,εμείς εξετάζουμε τις κυρίαρχες.Φυσικά και σήμερα μια variety βιωμάτων μπορεί να οδηγήσει κάποιον στην κλασσική μουσική,ενώ κάποιον άλλο στην ηλεκτρονική,κάποιον άλλο στη jazz etc.Αυτό που λέμε εδώ πέρα είναι γιατί η πλειοψηφία δεν ακούει κλασσική μουσική (και το εξήγησα παραπάνω).
Και αυτό το "διαχρονικό" που κοτσάρουμε σε διάφορα πράγματα δεν το καταλαβαίνω καθόλου.Άντε,πάει στο διάολο,αν μιλάμε για κάποιον φυσικό νόμο,που according to contemporary knowledge είναι most likely να ισχύει until the end of days,αν και ποτέ δεν έχω ακούσει να αναφέρεται κανείς στη "διαχρονική βαρύτητα" (sic).Τι σκατά πάει να πει διαχρονικό?Έχει ταξιδέψει κανείς στο χρόνο ώστε να γνωρίζει ότι κάτι θα ισχύει for always στον ανθρώπινο πολιτισμό?Ποια υπέρμετρη υπεροψία του δίνει το δικαίωμα να κάνει τη βαρύγδουπη δήλωση ότι κάτι θα έχει την ίδια αξία για πάντα?
Πάντα η έντεχνη ή κλασσική μουσική ήταν για "μυημένους". Συνήθως έχει μια πολυπλοκότητα, δεν είναι εύκολη. Θέλει ακούσματα. Ακόμα καλύτερα μια, μικρή έστω, μουσική παιδεία. Για τους κεντρωευρωπαίους είναι πιο εύκολα τα πράγματα, είναι μέρος της παράδοσής τους.
Στο χώρο αυτό θα βάλω το μπαρόκ, την κλασσική περίοδο, τη ρομαντική περίοδο, τη μουσική του εικοστού αιώνα (δωδεκάφθογκη, ατονική, ηλεκτρονική κ.λ.π.), τη σύχρονη jazz, δημιουργούς όπως η Καραΐνδρου στην Ελλάδα κ.λ.π.
Πάντα, δίπλα στην έντεχνη μουσική, υπήρχε η λαϊκή μουσική. Καμια δεν είναι καλύτερη από την άλλη. Το κάθε είδος έχει τους σπουδαίους δημιουργούς και τα αριστουργήματά του. Η λαϊκή μουσική διαχρονικά ήταν πιο κοντά στον άνθρωπο. Και όταν λέω λαϊκή μουσική, εννοώ τη λεγόμενη δημοτική μουσική των διαφόρων χωρών, στην Ελλάδα το ρεμπέτικο, το λαϊκό τραγούδι του 60, το λεγόμενο έντεχνο των μεγάλων δημιουργών Θεοδωράκη, Χατζηδάκι κ.λ.π., στην Αμερική την πρώτη jazz, το μπλουζ, σε όλο τον κόσμο την ποπ, το ροκ.
Δεν υπάρχει καλό και κακό είδος μουσικής. Υπάρχει καλή και κακή μουσική.
Και φίλε μου, τι να κάνουμε, ο χρόνος είναι ο αμείλικτος κριτής για κάθε τι.
Αν μετρούσε μόνο η εποχή που έζησε ο κάθε δημιουργός, τότε το Σούμπερτ δε θα τον ήξερε κανένας σήμερα. Αν εξαιρέσεις τα τραγούδια του, σχεδόν κανένα έργο του δεν παρουσιάστηκε στο κοινό της εποχής. Κυριολεκτικά έγραφε για τους φίλους του. Πόσα έργα; Περίπου χίλια.
Από τους Μπαχ θα ξέραμε τον Κρίστιαν που ήταν διάσημος στην εποχή του και όχι τον πατέρα του Γιόχαν Σεμπάστιαν, που ήταν γνωστός μόνο σαν οργανίστας.
Και μια ιστορία πάνω σ' αυτό.
Έκανε αίτηση ο Γιόχαν Σεμπάστιαν Μπάχ να προσληφθεί σε μια θέση. 'Ενα μέλος του Συμβουλίου έγραψε ένα σημείωμα (βρέθηκε πολλά χρόνια μετά στα αρχεία), που έλεγε: Εγώ ήθελα τον τάδε αλλά δεν κατέστη δυνατόν. Τι να κάνουμε, αφού δε μπορούμε να έχουμε τους καλύτερους, ας αρκεστούμε στους μέτριους. Ο μέτριος ήταν ο Μπαχ. Ο χρόνος φίλε μου, ο χρόνος.
Ο χρόνος έδειξε ότι τα τραγούδια του Dylan, των Rolling Stones κ.λ.π., μπορούν να μιλήσουν και για το σήμερα. Ο χρόνος θα δείξει αν θα μείνει κάτι από το Nick Cave, για μένα σημαντικό δημιουργό του ροκ σήμερα. Αυτός ο άτιμος ο χρόνος..........
Αυτά που έγραψα παραπάνω, ισχύουν γενικά για την τέχνη. Ποιός θα πει ότι ο Σοφοκλής μιλά μόνο για τους αθηναίους της εποχής εκείνης, ότι μας είναι αδιάφορος σήμερα; Ποιός θα πει ότι μας αγγίζει περισσότερο η τάδε επιθεώρηση, γιατί μιλά άμεσα για τα σημερινά προβλήματα; Η τέχνη, αν είναι τέχνη, θα μιλά σε οποιαδήποτε εποχή.
Υ.Γ.
Φίλε μου, δε μιλάμε για την αιωνιότητα. Δεν υπάρχει το "για πάντα". Όμως μπορώ να πω με σιγουριά ότι για τα επόμενα 200-300 χρόνια που θα υπάρχει το ανθρώπινο είδος (μήπως είμαι πολύ αισιόδοξος; ), θα ακούγεται ο Μπαχ.
Υ.Γ. 2
Άκουσε τα "Κατά Ματθαίον πάθη", ένα έργο που γράφτηκε πριν τριακόσια χρόνια από ένα βαθιά θρησκευόμενο άνθρωπο όπως ο Μπαχ, και πες μου αν μπορεί ή όχι να συγκλονίσει με τη μουσική του σήμερα ένα άνθρωπο, ακόμα και άθεο;
Μάλλον τα ζητήματα της τέχνης είναι αρκετά περίπλοκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Λολ,γιατί δεν ήταν "hot" πριν από 300 χρόνια?
Οι περισσότεροι μεταλλάδες του 70' είναι σήμερα πενηντάρηδες και εξηντάρηδες,επέτρεψέ τους να νοσταλγούν την εποχή που ο Πανούσης έμοιαζε με τον Ozzy αξύριστο!

Ποιος τους χέζει τους 50άριδες και τους 60αριδες φυσικό είνα να νοσταλγείς πράγματα της παιδικής/νεανική σου ηλικίας. Εγώ μιλάω για 15χρονα που ακούν συγκροτήματα 30ετίας και δεν είναι ένας και 2, είναι πολλοί. Αυτό καταρρίπτει τον ισχυρισμό του "είναι παλιό άρα δεν ακούγεται".

Επίσης το τι πλασάρει το ράδιο και τα media δεν συμβαδίζει πάντα με το τι ακούν οι πολλοί, αλλά με το τι θέλουν αυτοί να ακούν οι πολλοί.

.
Ούτε η metal προβάλλεται καθόλου,αλλά έχει μεγαλύτερο fanbase.Γιατί?Προφανώς είναι πιο επίκαιρη,βρίσκεται πιο κοντά στο σήμερα,οπότε περισσότερος κόσμος feels attraction to it.
Σύμφωνα με τα αντικειμενικά κριτήρια ποιου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Ποιος τους χέζει τους 50άριδες και τους 60αριδες φυσικό είνα να νοσταλγείς πράγματα της παιδικής/νεανική σου ηλικίας. Εγώ μιλάω για 15χρονα που ακούν συγκροτήματα 30ετίας και δεν είναι ένας και 2, είναι πολλοί. Αυτό καταρρίπτει τον ισχυρισμό του "είναι παλιό άρα δεν ακούγεται".

Υποθέτω πως η μέταλ δε θα ακουγόταν πια αν ήταν γτπ όπως η κλασσική...που ακούγεται ακόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top