Γερμανικά: βαθμίδες εκμάθησης & πτυχία

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
C1 και C2 σκετο, δεν υπαρχει πια το + ... Αναλογα το τι θες να σπουδασεις απαιτειται και το αναλογο πιστοποιητικο... Για τις θεωρτητικες σχολες ζητουν συνηθως Γ2.
Σώθηκαμε.:P
Ευχαριστώ πάντως.

το C2 ειναι οντως τοσο δυσκολο οσο λενε?

Όταν για Β2 έχουν κάτι απαιτήσεις σαν αυτές που έχουν στα Αγγλικά για C2 τότε,ναι. Είναι ζόρικο.Αλλά πιστεύω,αξίζει.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σκάρλετ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Που μπορώ να βρω πόσο κοστίζουν οι εξετάσεις TestDaf και πώς να εγγραφτώ? Στο Goethe institut δεν αναφέρει κάτι, ούτε και στο Testdaf institut. Βοηθειααα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apostolis_z6_32

Νεοφερμένος

Ο apostolis_z6_32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
https://ic.daad.de/athen/ ριξε μια ματια εδω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

radiophonic

Νεοφερμένος

Ο radiophonic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Γειά σας,επειδή ενδιαφέρομαι για τα γερμανικά

Το Γκαίτε έχει το εντατικό α1-β1 2760 με 12 ώρες τη βδομάδα και 16 το πολύ μαθητές
Ο κουκκιδης έχει με 6 ώρες και 8 μαθητές γύρω στα. 1600
Το dfg έχει τα ίδια με τον κουκκιδη αλλά γύρω στα 1800

Τι με συμβουλεύετε να κάνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Γειά σας,επειδή ενδιαφέρομαι για τα γερμανικά
Το Γκαίτε έχει το εντατικό α1-β1 2760 με 12 ώρες τη βδομάδα και 16 το πολύ μαθητές
Ο κουκκιδης έχει με 6 ώρες και 8 μαθητές γύρω στα. 1600
Το dfg έχει τα ίδια με τον κουκκιδη αλλά γύρω στα 1800
Τι με συμβουλεύετε να κάνω;
Καταρχήν,αν έχεις σκοπό να προχωρήσεις και σε άλλα επίπεδα δεν βρίσκω το λόγο να κάθεσαι να δίνεις Zertifikat Β1 το οποίο να σε ενημερώσω ότι η μορφή του αλλάζει το Σεπτέμβρη του 2013. Επίσης,ποιος ο λόγος να κάνεις 8 και 12 ώρες εντατικά; Εμένα μου φαίνεται βλακεία.Είμαι κατά των πολλών ωρών γιατί πολλές φορές από τις τόσες ώρες δεν κάνεις δουλειά. Να κάνεις εντατικά 8ώρες/εβδομάδα το καλοκαίρι για να πας να δώσεις Δεκέμβρη,ναι. Το΄χω κάνει και αυτό. Αλλά θέλει υπομονή και χρόνο. Ειδικά υπομονή,πρέπει να'χεις αποφασίσει ότι για να πάρω το πτυχίο θα στρώσω τον απ'αυτό μου όσες ώρες χρειαστεί.Αν είσαι αποφασισμένος να στρωθείς,καν'το. Αν αυτό που σε ενδιαφέρει είναι απλώς να τελειώνεις γρήγορα χωρίς να αφιερώσεις αρκετό χρόνο τότε απλά θα πλουτίσεις το εκάστοτε φροντιστήριο χωρίς αποτέλεσμα.
Πάντως,εγώ κλανω Β2 και κάνω 2h/εβδομάδα με εντατικά το καλοκαίρι.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

radiophonic

Νεοφερμένος

Ο radiophonic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Καταρχήν,αν έχεις σκοπό να προχωρήσεις και σε άλλα επίπεδα δεν βρίσκω το λόγο να κάθεσαι να δίνεις Zertifikat Β1 το οποίο να σε ενημερώσω ότι η μορφή του αλλάζει το Σεπτέμβρη του 2013. Επίσης,ποιος ο λόγος να κάνεις 8 και 12 ώρες εντατικά; Εμένα μου φαίνεται βλακεία.Είμαι κατά των πολλών ωρών γιατί πολλές φορές από τις τόσες ώρες δεν κάνεις δουλειά. Να κάνεις εντατικά 8ώρες/εβδομάδα το καλοκαίρι για να πας να δώσεις Δεκέμβρη,ναι. Το΄χω κάνει και αυτό. Αλλά θέλει υπομονή και χρόνο. Ειδικά υπομονή,πρέπει να'χεις αποφασίσει ότι για να πάρω το πτυχίο θα στρώσω τον απ'αυτό μου όσες ώρες χρειαστεί.Αν είσαι αποφασισμένος να στρωθείς,καν'το. Αν αυτό που σε ενδιαφέρει είναι απλώς να τελειώνεις γρήγορα χωρίς να αφιερώσεις αρκετό χρόνο τότε απλά θα πλουτίσεις το εκάστοτε φροντιστήριο χωρίς αποτέλεσμα.
Πάντως,εγώ κλανω Β2 και κάνω 2h/εβδομάδα με εντατικά το καλοκαίρι.;)

Ευχαριστω για το ενδιαφερον αλλα θα διευκρινησω καποια που δεν εγιναν κατανοητα
1. αυτα ειναι για το χειμωνα και οχι για τωρα( δεν θελω να ξεκινησω νεα γλωσσα καλοκαιριατικα)
2. τα αλλα δεν κανουν 8 ωρες αλλα 6 και συμπεραινω απο αυτα που λες οτι το γκαιτε κανει πολλες ωρες( 12 ) αλλα ειναι στην ουσια 2 χρονιες σε 1 .Επιπλεον εχει μεσα απο 12 εως 16 σπουδαστες και απο οτι γραφετε εδω στηριζονται στα προφορικα οποτε με τοσα ατομα χρειαζεται περισσοτερος χρονος
3. φυσικα και θελει στρωσιμο αλλα πλεον περισσοτερο απο ποτε κοιταζουμε την αναλογια χρημα και ποιοτητα μαθηματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dtsberlin

Νεοφερμένος

Ο dtsberlin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Αν ειναι να δώσεις τοσα χρήματα εγω θα σου προτεινα να ερθεις Γερμανία :P
Με 200 ευρω τον μήνα κανεις μαθηματα με 10 άτομα και 12 ώρες την εβδομαδα και μπορεις να βρεις δωματιο γυρω στα 200-300 ευρω. Οποτε θα σου μενουν τα υπολοιπα για να περνας τον μηνα σου και θα μαθεις και καλυτερα την γλωσσα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Markos T.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Παιδιά αυτες οι βαθμίδες ειλικρινά υπάρχουν μόνο για να κερδίζουν χρήματα. Για μία μόνο εξέταση C2 ζητάνε 345 ευρώ!! Και για το Γ1 απο 163 εως 188 ευρώ (αναλόγως που δίνεις)!!
Εγω προσωπικά σκέφτομαι να συμμετάσχω στις εξετάσεις του Κρατικου Πιστοποιητικού Γλωσσομάθειας (που ειναι και πανελλαδικά αναγνωρισμένο τοσο απο το Δημόσιο όσο και από το Ιδιωτικό τομέα) το φθινόπωρο για γερμανικά Γ1 που κοστίζει μόνο 80 ευρώ και το δίνεις όπου και αν βρίσκεσαι και όχι μόνο σε Πάτρα, Αθήνα, Θεσσαλονίκη οπου θες δλδ και έξοδα μετάβασης ( γιατι εκει ειναι τα Goethe Institut).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Παιδιά αυτες οι βαθμίδες ειλικρινά υπάρχουν μόνο για να κερδίζουν χρήματα. Για μία μόνο εξέταση C2 ζητάνε 345 ευρώ!! Και για το Γ1 απο 163 εως 188 ευρώ (αναλόγως που δίνεις)!!
Εγω προσωπικά σκέφτομαι να συμμετάσχω στις εξετάσεις του Κρατικου Πιστοποιητικού Γλωσσομάθειας (που ειναι και πανελλαδικά αναγνωρισμένο τοσο απο το Δημόσιο όσο και από το Ιδιωτικό τομέα) το φθινόπωρο για γερμανικά Γ1 που κοστίζει μόνο 80 ευρώ και το δίνεις όπου και αν βρίσκεσαι και όχι μόνο σε Πάτρα, Αθήνα, Θεσσαλονίκη οπου θες δλδ και έξοδα μετάβασης ( γιατι εκει ειναι τα Goethe Institut).
Παρατήρηση: 188 ευρώ είναι το B2 του Goethe.(τσεκαρισμένο)
Εγώ πάντως θεωρώ περισσότερο πέταμα τα 80 ευρώ του ΚΠγ παρά τα 188 του Goethe Zertifikat B2 σε περίπτωση που δεν το περάσεις.Οι εξετάσεις του ΚΠγ όσον αφορά τα Γερμανικά (και τα αγγλικά βασικά) είναι ελεεινές για τον απλούστατο λόγο ότι μπορεί να σου κάτσει ό,τι παλούκι υπάρχει (π.χ Δώσε οδηγίες για παρασκευή κρέμας και την εφαρμογή της.Ναι,ναι,ξέρω τι σου λέω).
Θα μου πεις,στο Β2 (και για΄σενα C1)δεν μπορεί να μπει παλούκι; Ναι,μπορεί.Αλλά θα πας και ανάλογα προετοιμασμένος. Εδώ εγώ που ξεκίνησα το Μάρτη το Ausblick 2 για να δώσω Β2(Goethe) και έκανα από περιέργεια και μόνο το KΠγ για επίπεδο Β1-Β2 στα γερμανικά και το΄φερα στη βάση.:P
Επίσης,τι ΚΠγ τι Goethe στην πόλη που μένω εξεταστικό κέντρο για κανένα από τα δύο δεν έχει.:P
Επίσης,λάβε υπόψην σου ότι αν θέλεις να πας εξωτερικό το ΚΠγ τους φαίνεται τόσο αδιάφορο,όσο το "r" στα Marlboro.:P (χιουμοράκι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Markos T.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Παρατήρηση: 188 ευρώ είναι το B2 του Goethe.(τσεκαρισμένο)
Εγώ πάντως θεωρώ περισσότερο πέταμα τα 80 ευρώ του ΚΠγ παρά τα 188 του Goethe Zertifikat B2 σε περίπτωση που δεν το περάσεις.Οι εξετάσεις του ΚΠγ όσον αφορά τα Γερμανικά (και τα αγγλικά βασικά) είναι ελεεινές για τον απλούστατο λόγο ότι μπορεί να σου κάτσει ό,τι παλούκι υπάρχει (π.χ Δώσε οδηγίες για παρασκευή κρέμας και την εφαρμογή της.Ναι,ναι,ξέρω τι σου λέω).
Θα μου πεις,στο Β2 (και για΄σενα C1)δεν μπορεί να μπει παλούκι; Ναι,μπορεί.Αλλά θα πας και ανάλογα προετοιμασμένος. Εδώ εγώ που ξεκίνησα το Μάρτη το Ausblick 2 για να δώσω Β2(Goethe) και έκανα από περιέργεια και μόνο το KΠγ για επίπεδο Β1-Β2 στα γερμανικά και το΄φερα στη βάση.:P
Επίσης,τι ΚΠγ τι Goethe στην πόλη που μένω εξεταστικό κέντρο για κανένα από τα δύο δεν έχει.:P
Επίσης,λάβε υπόψην σου ότι αν θέλεις να πας εξωτερικό το ΚΠγ τους φαίνεται τόσο αδιάφορο,όσο το "r" στα Marlboro.:P (χιουμοράκι)

Χαχαχα καλό το τελευταίο με το Marlboro :P
Δεν έχεις άδικο στα όσα λες. Όσο για το παλούκι , τι ΚΠΓ, τι Goethe , πιστεύω αυτό είναι θέμα τύχης οπότε δεν νομίζω να εξαρτάται από τον φορέα στον οποίο θα πας να δώσεις (δεν αναφέρομαι σε σένα προσωπικά, μιλάω γενικά).
Μα φυσικά σαυτά του Goethe πας και ανάλογα προετοιμασμένα μιας και προετοιμάζεσαι με μαθήματα και βιβλία, ενώ στο ΚΠγ πας απλά να δώσεις την εξέταση με ότι γλωσσικές γνώσεις έχεις εκείνη τη δεδομένη χρονική στιγμή. Μόνο που εγώ απλώς αυτή τη στιγμή ενδιαφέρομαι να δώσω ΜΟΝΟ σκέτο εξετάσεις δίχως προετοιμασία και ελέω χρημάτων θα επιλέξω το ΚΠγ μέχρι να πάω για ανώτερα....να έχω τουλάχιστον κάτι εδώ στην Ελλάδα έστω που είναι και επίσημα αναγωνρισμένο σε δημόσιους και ιδιωτικούς διαγωνισμούς, τώρα εάν πάω εξωτερικό θα πάρω κάνα άλλο πτυχίο γερμανικών στην Γερμανία ή αργότερα κάποτε θα δώσω για το Γ2 ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ αφου μαζέψω κ λιγα χρήματα,καθως δεν έχω θέμα με αυτό, απλώς να συμμετάσχω σε εξέταση θέλω μιας και.....μεγάλωσα στην Γερμανία, ξέρω δηλαδή γερμανικά, απλώς δεν έχω πτυχία γερμανικών :)

Βλακεία πάντως που εξεταστικά κέντρα έχει μόνο περιορισμένα σε μερικές πόλεις. Εύχομαι να επιτύχεις για το Β2 πάντως [που θες να δώσεις, πως σου φαίνονται, δύσκολα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Χαχαχα καλό το τελευταίο με το Marlboro :P
Δεν έχεις άδικο στα όσα λες. Όσο για το παλούκι , τι ΚΠΓ, τι Goethe , πιστεύω αυτό είναι θέμα τύχης οπότε δεν νομίζω να εξαρτάται από τον φορέα στον οποίο θα πας να δώσεις (δεν αναφέρομαι σε σένα προσωπικά, μιλάω γενικά).
Μα φυσικά σαυτά του Goethe πας και ανάλογα προετοιμασμένα μιας και προετοιμάζεσαι με μαθήματα και βιβλία, ενώ στο ΚΠγ πας απλά να δώσεις την εξέταση με ότι γλωσσικές γνώσεις έχεις εκείνη τη δεδομένη χρονική στιγμή. Μόνο που εγώ απλώς αυτή τη στιγμή ενδιαφέρομαι να δώσω ΜΟΝΟ σκέτο εξετάσεις δίχως προετοιμασία και ελέω χρημάτων θα επιλέξω το ΚΠγ μέχρι να πάω για ανώτερα....να έχω τουλάχιστον κάτι εδώ στην Ελλάδα έστω που είναι και επίσημα αναγωνρισμένο σε δημόσιους και ιδιωτικούς διαγωνισμούς, τώρα εάν πάω εξωτερικό θα πάρω κάνα άλλο πτυχίο γερμανικών στην Γερμανία ή αργότερα κάποτε θα δώσω για το Γ2 ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ αφου μαζέψω κ λιγα χρήματα,καθως δεν έχω θέμα με αυτό, απλώς να συμμετάσχω σε εξέταση θέλω μιας και.....μεγάλωσα στην Γερμανία, ξέρω δηλαδή γερμανικά, απλώς δεν έχω πτυχία γερμανικών :)
Βλακεία πάντως που εξεταστικά κέντρα έχει μόνο περιορισμένα σε μερικές πόλεις. Εύχομαι να επιτύχεις για το Β2 πάντως [που θες να δώσεις, πως σου φαίνονται, δύσκολα?
Ααα οκ,τότε. Αφού έχεις μεγαλώσει Γερμανία το'χεις πάρει χαλαρά. :hehe:.
Η βλακεία είναι ότι αντί τα UFOs να βάλουν τα εξεταστικά κέντρα μέσα στην πόλη τα βάζουν σε χωριά..
Αναφέρομαι για Κρήτη.
Εγώ καλά τα πάω,απλώς έχει πέσει πάρα πολύ λεξιλόγιο..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Markos T.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Ααα οκ,τότε. Αφού έχεις μεγαλώσει Γερμανία το'χεις πάρει χαλαρά. :hehe:.
Η βλακεία είναι ότι αντί τα UFOs να βάλουν τα εξεταστικά κέντρα μέσα στην πόλη τα βάζουν σε χωριά..
Αναφέρομαι για Κρήτη.
Εγώ καλά τα πάω,απλώς έχει πέσει πάρα πολύ λεξιλόγιο..:P

Ε ναί :P Χαχα όπως το πες.....τι να σου πώ εγώ νόμιζα στην Κρήτη τα εξ. κέντρα είναι μέσα στα Χανιά και το Ηράκλειο αλλά απ ότι φαίνεται μπάχαλο ταχουν κάνει και εκεί οι προκομένοι. Υστερα δίνουμε κ τόσα λεφτά κ αυτοί τον χαβά τους.
Ε ναι χρειάζεται το λεξιλόγιο ειδικά στο Β2, καλή μνήμη κ όρεξη νάχεις και τα μαθαίνεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Ε ναί :P Χαχα όπως το πες.....τι να σου πώ εγώ νόμιζα στην Κρήτη τα εξ. κέντρα είναι μέσα στα Χανιά και το Ηράκλειο αλλά απ ότι φαίνεται μπάχαλο ταχουν κάνει και εκεί οι προκομένοι. Υστερα δίνουμε κ τόσα λεφτά κ αυτοί τον χαβά τους.
Ε ναι χρειάζεται το λεξιλόγιο ειδικά στο Β2, καλή μνήμη κ όρεξη νάχεις και τα μαθαίνεις...
Όρεξη έχω.
Το λεξιλόγιο δε θέλει να το μάθω.:angelnot:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charriss

Νεοφερμένος

Ο charriss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
παιδια , ειμαι 16 χρονων και θελω να περασω στο μεταφραστικο της κερκυρας με τις γλωσσες αγγλικα και γερμανικα.
Στα αγγλικα εχω C2. στα γερμανικα δεν εχω πτυχιο αλλα κανω 6 χρονια στο σχολειο.προλαβαινω να προετοιμαστω
για τα γερμανικα στις πανελληνιες με εντατικο διαβασμα? σε τι επιπεδο ειναι τα γερμανικα στις πανελληνιες? τι θα με
συμβουλευατε να κανω? ειμαι αποφοιτος της α λυκειου.thank you.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
παιδια , ειμαι 16 χρονων και θελω να περασω στο μεταφραστικο της κερκυρας με τις γλωσσες αγγλικα και γερμανικα.
Στα αγγλικα εχω C2. στα γερμανικα δεν εχω πτυχιο αλλα κανω 6 χρονια στο σχολειο.προλαβαινω να προετοιμαστω
για τα γερμανικα στις πανελληνιες με εντατικο διαβασμα? σε τι επιπεδο ειναι τα γερμανικα στις πανελληνιες? τι θα με
συμβουλευατε να κανω? ειμαι αποφοιτος της α λυκειου.thank you.
Ααα καλέ,δικός μου είσαι.:redface:
Μεταφραστικό θέλω και΄γω και για τις ίδιες γλώσσες.
Για τα αγγλικά αν βρεις και κάποιο βιβλίο για προετοιμασία αγγλικών ως ειδικό μάθημα στις Πανελλήνιες νομίζω είσαι εντάξει.
Το επίπεδο που εξετάζεσαι είναι C1 περίπου.
Το ίδιο ισχύει και για τα Γερμανικά εξεταζόμενο επίπεδο είναι το C1. Εγώ προσωπικά κάνω προετοιμασία για να δώσω το Goethe Zertifikat B2 όπου πάνω κάτω με καλύπτει. Αν και θα συνεχίσω και για C1.Για μένα,αν δεν ξεκινήσεις όσο πιο σύντομα μπορείς Γερμανικά για να φτάσεις το Γ1 επίπεδο ή έστω Β2 όσο διάβασμα και να κάνεις δε νομίζω να τα καταφέρεις.
Έχω τη θεία μου και έχει αποφοιτήσει το συγκεκριμένο τμήμα και μου έχει πει πως αν δεν γράψεις άριστα στα ειδικά μαθήματα δεν μπαίνεις ούτε για πλάκα.
Οπότε,βρες μία καθηγήτρια με καλές συστάσεις πες της τι σκοπό έχεις και για ποιο λόγο τα χρειάζεσαι τα Γερμανικά και ξεκίνα μάθημα.
Ό,τι θέλεις ρωτάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charriss

Νεοφερμένος

Ο charriss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
απο ποιο επιπεδο να αρχισω να προετοιμαζομαι?
ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
απο ποιο επιπεδο να αρχισω να προετοιμαζομαι?
ευχαριστω.
Δεν ξέρω ακριβώς. Εγώ σου προτείνω από Α2 για να΄σαι σίγουρος και αν δεις ότι τα ξέρεις προχωράς πιο γρήγορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Markos T.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
απο ποιο επιπεδο να αρχισω να προετοιμαζομαι?
ευχαριστω.

Ή από Α2 ή από Β1 ξεκίνα.
Τώρα για το ειδικό μάθημα των γερμανικών, δες και προηγούμενα θέματα των τελευταίων ετών για να δείς πως περίπου και σε περίπου επίπεδο είναι.
Είχα δώσει και εγώ, δε κατάλαβα ακριβώς αλλά μάλλον C1 επιπέδου ήταν τα θέματα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Ή από Α2 ή από Β1 ξεκίνα.
Τώρα για το ειδικό μάθημα των γερμανικών, δες και προηγούμενα θέματα των τελευταίων ετών για να δείς πως περίπου και σε περίπου επίπεδο είναι.
Είχα δώσει και εγώ, δε κατάλαβα ακριβώς αλλά μάλλον C1 επιπέδου ήταν τα θέματα....
C1 είναι.;)
Απλώς στα Γερμανικά κάνουν μία μικρή "έκπτωση" και είναι επιπέδου Γ1-Β2.;)
Στα αγγλικά είναι Γ1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Markos T.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
C1 είναι.;)
Απλώς στα Γερμανικά κάνουν μία μικρή "έκπτωση" και είναι επιπέδου Γ1-Β2.;)
Στα αγγλικά είναι Γ1.

Σωστη παρατηρηση! :)
Γι αυτο κ ειπα δε ξερω ακριβως, γιατι ηταν καπως για λιγο ενα τσακ κατω απο το Γ1!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top