Γερμανικά: βαθμίδες εκμάθησης & πτυχία

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Σωστη παρατηρηση! :)
Γι αυτο κ ειπα δε ξερω ακριβως, γιατι ηταν καπως για λιγο ενα τσακ κατω απο το Γ1!
Κοίτα,είναι φυσιολογικό αυτό που λες εν μέρει καθώς και τα κριτήρια επιπέδων γνώσης μία ξένης γλώσσας είναι λίγο πίκρα θέμα.:)
Εγώ δεν ξέρω,φοβάμαι να πάω να δω προηγούμενα θέματα διότι αν μου φανούν δύσκολα θα απογοητευτώ.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Markos T.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Κοίτα,είναι φυσιολογικό αυτό που λες εν μέρει καθώς και τα κριτήρια επιπέδων γνώσης μία ξένης γλώσσας είναι λίγο πίκρα θέμα.:)
Εγώ δεν ξέρω,φοβάμαι να πάω να δω προηγούμενα θέματα διότι αν μου φανούν δύσκολα θα απογοητευτώ.:P

Χαχαχα Αχ, έλα ρε μην είσαι τόσο μελοδραματική, δε θα απογοητευτείς, ίσα ίσα θα ξέρεις τι θα σε περιμένει ώστε να μην....προσγειωθείς κάποτε τόσο ανώμαλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charriss

Νεοφερμένος

Ο charriss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
τι βιβλια θα μου προτεινατε να κανω?
ευχαριστω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Χαχαχα Αχ, έλα ρε μην είσαι τόσο μελοδραματική, δε θα απογοητευτείς, ίσα ίσα θα ξέρεις τι θα σε περιμένει ώστε να μην....προσγειωθείς κάποτε τόσο ανώμαλα!
Τις περισσότερες φορές υποτιμώ τον εαυτό μου.:P
τι βιβλια θα μου προτεινατε να κανω?
ευχαριστω:)
Αυτά θα σου τα πει η καθηγήτρια.
Για΄μενα τα καλύτερα είναι ή τα Planet ή το Flott το δεύτερο όμως είναι ζόρικο οπότε αν δεν είσαι καλός άστο.
Εξάλλου δεν το προτιμούν αρκετές καθηγήτριες καθώς είναι για άριστους μαθητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
fail :P σβήστε το
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STRATOS111

Νεοφερμένος

Ο STRATOS111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Μόλις τελείωσα το Λύκειο και σκέφτομαι από το Σεπτέμβρη να ξεκινησω Γερμανικά. Πιστεύετε πως τρία χρόνια μαθημάτων( ακόμη και καλοκαιρινών) αρκούν για την απόκτηση του Β2 και για ουσιαστική γνώση της γλώσσας;; (Να τονίσω πως δεν ενδιαφέρομαι για το ΚΠΓ αλλά για το Δίπλωμα GOETHE.)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!:)

Επισήμανση: Το παρόν μήνυμα προήλθε από νήμα με παρόμοιο περιεχόμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Markos T.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Μόλις τελείωσα το Λύκειο και σκέφτομαι από το Σεπτέμβρη να ξεκινησω Γερμανικά. Πιστεύετε πως τρία χρόνια μαθημάτων( ακόμη και καλοκαιρινών) αρκούν για την απόκτηση του Β2 και για ουσιαστική γνώση της γλώσσας;; (Να τονίσω πως δεν ενδιαφέρομαι για το ΚΠΓ αλλά για το Δίπλωμα GOETHE.)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!:)

Επισήμανση: Το παρόν μήνυμα προήλθε από νήμα με παρόμοιο περιεχόμενο.

Mετα απο 3 χρόνια γερμανικά δε νομίζω να μην μπορέσεις να πάρεις το Β2...ξερω κ ατομα με 2 χρόνια που το πήραν, αν τα πήγαινες καλά αυτά τα τρία χρόνια λογικά θα τα καταφέρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STRATOS111

Νεοφερμένος

Ο STRATOS111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Mετα απο 3 χρόνια γερμανικά δε νομίζω να μην μπορέσεις να πάρεις το Β2...ξερω κ ατομα με 2 χρόνια που το πήραν, αν τα πήγαινες καλά αυτά τα τρία χρόνια λογικά θα τα καταφέρεις.
Ευχαριστώ για την απάντηση σου. Έχεισ να μου προτείνεις κάποια βιβλία που θα ήταν καλό να χρησιμοποιήσω μέχρι να πάρω το Β2;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Για να πάρεις το Β2 στα γερμανικά με εντατικά μαθήματα, πόσος καιρός χρειάζεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Για να πάρεις το Β2 στα γερμανικά με εντατικά μαθήματα, πόσος καιρός χρειάζεται?
Παιδιά πότε λέτε να πάρετε απόφαση ότι ακόμα και με εντατικά αν δεν στρώσεις τον απ'αυτούλη σου να διαβάσεις Β2 γιοκ;
Επί του θέματος,εξαρτάται από το επίπεδο του λεξιλογίου σου και γραμματικής καθώς και απ΄το χρόνο που διαθέτεις σε προσωπικό διάβασμα.
Εγώ 1 χρόνο θα κάνω προετοιμασία για Β2 και να σημειωθεί ότι δεν έχω δώσει Β1 καθώς το'παιρνα για την πλάκα μου.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Παιδιά πότε λέτε να πάρετε απόφαση ότι ακόμα και με εντατικά αν δεν στρώσεις τον απ'αυτούλη σου να διαβάσεις Β2 γιοκ;
Επί του θέματος,εξαρτάται από το επίπεδο του λεξιλογίου σου και γραμματικής καθώς και απ΄το χρόνο που διαθέτεις σε προσωπικό διάβασμα.
Εγώ 1 χρόνο θα κάνω προετοιμασία για Β2 και να σημειωθεί ότι δεν έχω δώσει Β1 καθώς το'παιρνα για την πλάκα μου.:P

Δεν ξέρω λέξη απο γερμανικά. Ρώτησα σε πόσο καιρό θα μπορούσα με εντατικά μαθήματα να πάρω το B2, για να γνωρίζω και μια 3η ξένη γλώσσα. Αυτά που λες περί στρωσίματος ποπού και λοιπές βλακείες, όχι σε εμένα.

Σόρι αν σου κακοφανούν τα παραπάνω, αλλά δεν μου άρεσε το προσβλητικό/επιθετικό/αλαζονικό υφάκι σου, ενώ δεν γνώριζες τίποτα για εμένα και από την στιγμή που έκανα μια απλή ερώτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalisbarca

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 346 μηνύματα.
Δεν ξέρω λέξη απο γερμανικά. Ρώτησα σε πόσο καιρό θα μπορούσα με εντατικά μαθήματα να πάρω το B2, για να γνωρίζω και μια 3η ξένη γλώσσα. Αυτά που λες περί στρωσίματος ποπού και λοιπές βλακείες, όχι σε εμένα.

Σόρι αν σου κακοφανούν τα παραπάνω, αλλά δεν μου άρεσε το προσβλητικό/επιθετικό/αλαζονικό υφάκι σου, ενώ δεν γνώριζες τίποτα για εμένα και από την στιγμή που έκανα μια απλή ερώτηση.

Πόσες γλώσσες θα μάθεις ρε;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sharon den Adel

Νεοφερμένος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Πιστεύω ότι σε ένα χρόνο μπορείς να το πάρεις άνετα, αλλά με καθημερινή μελέτη. Βλέπω όμως ότι είσαι μαθητής Β' Λυκείου οπότε φαντάζομαι ότι δε θα σου περισσεύει και πολύς χρόνος λόγω του διαβάσματος για το σχολείο. Μπορείς να ξεκινήσεις τώρα χαλαρά και να δώσεις το Σεπτέμβρη μετά τις Πανελλήνιες, δλδ σε δύο χρόνια, εάν τώρα θα πας Β' και εάν βέβαια έχεις το κουράγιο να αφιερώσεις το καλοκαίρι σου στα γερμανικά μετά από την κούραση που θα έχεις συσσωρεύσει. Γενικά εξαρτάται από το πόσο χρόνο θα αφιερώσεις και τις αντοχές σου! Πχ ένας γνωστός μου ξεκίνησε από το μηδέν και σε 7 μήνες έδωσε για Β2 και το πήρε, χτυπούσε όμως κάθε μέρα εξάωρα και οχτάωρα διαβάσματος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Δεν ξέρω λέξη απο γερμανικά. Ρώτησα σε πόσο καιρό θα μπορούσα με εντατικά μαθήματα να πάρω το B2, για να γνωρίζω και μια 3η ξένη γλώσσα. Αυτά που λες περί στρωσίματος ποπού και λοιπές βλακείες, όχι σε εμένα.
Σόρι αν σου κακοφανούν τα παραπάνω, αλλά δεν μου άρεσε το προσβλητικό/επιθετικό/αλαζονικό υφάκι σου, ενώ δεν γνώριζες τίποτα για εμένα και από την στιγμή που έκανα μια απλή ερώτηση.
Ειλικρινά αυτό το σόρρυ που πετάτε όταν γράφετε με φουλ θυμό μέσα σας είναι τόσο γελοίο.
Ναι,θεώρησα δεδομένος ότι ήδη έκανες Γερμανικά.
Επί του θέματος γύρω στα 3 με 4 χρόνια.

Πόσες γλώσσες θα μάθεις ρε;:P
Μην το γελάς διότι ζητούμενο πλέον δεν είναι ένα Lower στα αγγλικά και τέλος ούτε 2 γλώσσες.
Πλέον ζητούμενο είναι οι 3. Εγώ αν δεν σκεφτόμουν ότι επειδή μπαίνω Λύκειο θα΄χω διάβασμα θα ξεκινούσα 3η γλώσσα στάνταρ.:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Πιστεύω ότι σε ένα χρόνο μπορείς να το πάρεις άνετα, αλλά με καθημερινή μελέτη. Βλέπω όμως ότι είσαι μαθητής Β' Λυκείου οπότε φαντάζομαι ότι δε θα σου περισσεύει και πολύς χρόνος λόγω του διαβάσματος για το σχολείο. Μπορείς να ξεκινήσεις τώρα χαλαρά και να δώσεις το Σεπτέμβρη μετά τις Πανελλήνιες, δλδ σε δύο χρόνια, εάν τώρα θα πας Β' και εάν βέβαια έχεις το κουράγιο να αφιερώσεις το καλοκαίρι σου στα γερμανικά μετά από την κούραση που θα έχεις συσσωρεύσει. Γενικά εξαρτάται από το πόσο χρόνο θα αφιερώσεις και τις αντοχές σου! Πχ ένας γνωστός μου ξεκίνησε από το μηδέν και σε 7 μήνες έδωσε για Β2 και το πήρε, χτυπούσε όμως κάθε μέρα εξάωρα και οχτάωρα διαβάσματος :P

Δεν σκοπεύω να δώσω τώρα, αλλά μετά τις πανελλήνιες. Άρα 1-1,5 χρόνος εντατικά αρκεί για B2. Οκ, ευχαριστώ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dezon

Νεοφερμένος

Ο dezon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
το zertifikat elementarstufe deutsch που δινει το palso τι επιπεδο ειναι; Α2;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Capellini

Νεοφερμένος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς τι είναι το Αυστριακό C2 Wirtschaftssprache ;
Είναι όντως C2 ; Είναι περισσότερο προσανατολισμένο σε οικονομικά ή γενικά σε εργασιακές καταστάσεις ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς τι είναι το Αυστριακό C2 Wirtschaftssprache ;
Είναι όντως C2 ; Είναι περισσότερο προσανατολισμένο σε οικονομικά ή γενικά σε εργασιακές καταστάσεις ;
Γ2 είναι όπως και το C2 του Goethe με τη μόνη διαφορά ότι αυτή η εξέταση διεξάγεται από Αυστριακό ινστιτούτο και κατ'επέκταση είναι πιο δημοφιλές στην Αυστρία.
Για παραπάνω δεν ξέρω γιατί συνήθως για C2 προτιμάται το Goethe.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Capellini

Νεοφερμένος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Δεν μπορώ την λογοτεχνία...
Τώρα ξεκινάω τα γερμανικά και σκέφτομαι μέχρι που πρέπει να τα φτάσω...
Το Αυστριακό έτσι όπως το περιγράφουν φαίνεται πιο εύκολο από το Großes.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Το αυστριακο Γ2, οσον αφορα για σπουδες, αναγνωριζεται μονο στην Αυστρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top